Weg via Westerschelde smaller maar even duur \M0omk Hfosfca. as Voortdurend uitstel kost veel geld FAMILIEBERICHTEN Amsterdam, Zaanstad en Purmerend MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET door Barend Mensen MIDDELBURG Dat Zee land nog gelooft in de bouw van een vaste oeververbin ding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen is eigen lijk een wonder. Al zo'n vijf entwintig jaar is men met het denkbeeld de Westerschelde te overbruggen bezig. In zijn pogingen het te realiseren kreeg men echter telkens weer het lid op de neus. Den Haag gaat dan wel akkoord met het plan tussen Kruiningen en Perk- polder een brug-tunnelcombinatle te bouwen maar laat uitentreure het licht op rood staan. Nu weer dient het provinciaal bestuur zich uit te spre ken over een versobering van het plan. De bouwkosten zullen echter dezelfde blijven Het verlangen om het geïsoleerde Zeeuws-Vlaanderen door middel van een vaste verbinding dichter bij het Zeeuwse gebeuren te betrekken da teert uit de tijd dat het Deltaplan in zicht kwam. Het college van gedepu teerde staten wees er toen op dat in dat plan een verbinding tussen Zle- rikzee en Colijnsplaat ontbrak en dat een overbrugging van de Wester schelde noodzakelijk was. Het college sprak vooralsnog tegen dovemans oren. Het rijk hield zich wat de ver binding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland betrof op de vlak te en dat de befaamde Zeelandbrug over de Oosterschelde er tenslotte tóch kwam was te danken aan eigen Zeeuwse activiteit. Het premier Den Uyl in 1973 weten dat de oliecrisis vertragend zou wer ken. Twee jaar later volgde weer een ministeriële mededeling dat nu toch heel gauw een besluit zou vallen. Dat zelfde gebeurde in 1976. Even later bleek de regering zonder overleg met de andere partij weer tot uitstel te hebben besloten. Het jaar daarop kwam het licht wederom op geel te staan maar moest Zeeland er mee akkoord gaan dat de bouw in plaats van vijf, zeven jaar zou duren. Vervolgens gooide minis ter Dulsenberg roet in het eten. Hij vond dat het beroep op de kapitaal markt dat voor de bouw zou moeten worden gedaan ten koste zou gaan van de financierlngsmogelljkhedsn van het rijk. Toen de lucht wat dit betrof weer was opgeklaard volgde in 1978 de geruststellende mededeling dat de centrale overheid nog altijd instemde met de bouw van de Wester- schelde-verbindlng. De nieuwe minis ter van verkeer en waterstaat Tuijn- man zei er heel sympathiek tegenover te staan Bezuiniging De toekomstige vaste oeververbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. Een tunnel aan de noord oostkant van een in de Westerschelde op te werpen eiland en een brug aan de zuidkant. Overbrugging Het plan de Westerschelde te over bruggen werd aanvankelijk helemaal niet serieus genomen. Eerst leek nog een gevoelig argument dat deze oe ververbinding voor de toen op het programma staande Dammenweg (lopend van Rotterdam door het Del tagebied naar de grote wegen in Bel gië en Frankrijk) onmisbaar was Toen het Dammenweg-projekt werd opgegeven en besloten werd dat de Zoomweg door West-Brabant de hoofdverbinding van Rotterdam naar België en Frankrijk zou zijn. bleek de bereidheid van het rijk om het zijne te doen nog verder in te schrompelen. Toch brak op de lange duur het besef door dat een overbrug ging van de Westerschelde van meer dan regionale betekenis zou zijn. In Zeeland bleef men niet stilzitten. Zo werd in 1967 de Stichting vaste oeververbinding Westerschelde in het leven geroepen met als doel het be vorderen van een centrale noord- zuidverbinding door Zeeland. Even tevoren was ir. Lievense, een oud- functionaris van rijkswaterstaat, met het plan gekomen de Westerschelde half te ondertunnelen en half te over bruggen. Dit ontwerp gaat uit van de aanleg van een kunstmatig eiland op de Platen van Ossenisse als ontmoe tingspunt van een tunnel onder de hoofdvaargeul aan de noordzijde van het water en een brug over de Over loop van het Oat van Ossenisse. De tunnel dus aan de kant van Zuid- Beveland en de brug aan de andere zijde. De verbinding zal 4500 meter lang zijn: de tunnel tweeduizend me ter, de brug dertienhonderd meter en de weg op het eiland twaalfhonderd meter. Het plan van ir. Lievense voor ziet in een dubbelbaans-verbinding. Deze brug-tunnelcombinatie viel niet alleen in Zeeland maar ook in Den Haag in de smaak. Daar was men overigens al zo ver dat een ambtelijke werkgroep de mogelijkheden van een vaste oeververbinding aan het bestu deren was. In 1968 bood de toenmali ge minister van verkeer en water staat, Westerterp het rapport van de ze werkgroep aan gedeputeerde sta ten van Zeeland aan. Hij sprak daar bij tegelijkertijd zijn voorkeur uit voor het leggen van de verbinding in de onmiddellijke nabijheid van de route die de veerboten Krulningen- Perkpolder door de Westerschelde volgen. Zes Nederlandse en drie Belgische aannemers vormden hierna de „Com binatie Westerschelde" die haar me dewerking ging verlenen aan de be studering van het probleem hoe de verbinding „buiten bezwaar van 's rijks schatkist" zou kunnen worden gebouwd en gefinancieerd. Het pro vinciaal bestuur bleef uiteraard niet achter in het effenen van de tot heden zo hobbelig gebleken weg. Dit alles leidde in 1970 tot de verkla ring van minister Westerterp dat aan het eind van 1973 de bouw zou kun nen beginnen. In aansluiting daarop volgde in 1971 de stichting door het provinciaal bestuur van een NV Wes- terschelde-oeververbinding. De zaak scheen nu voor elkaar te zijn. Aarzeling Maar nee, het Zeeuwse geduld zou hierna nog ettelijke malen zwaar op de proef worden gesteld. De minister ging aarzelen en achtte met het oog op planologische, economische en fi nanciële aspecten nader overleg no dig. Toen hij het weer wel zag zitten Maar inmiddels wordt er zorgelijk in donker water gekoerst. Er moet be zuinigd worden. In deze moeizame partij touwtrekken betekent „bezui nigen" dat de capaciteit van de brug- tunnelcombinatie tot op de helft moet worden teruggebracht (geen vier rijbanen maar twee) maar dat zij desondanks hetzelfde zal gaan kos ten als wat er namelijk rond een miljard gulden twee Jaar geleden voor was geraamd. Gedeputeerde staten van Zeeland willen met deze „versobering" akkoord gaan. Wel licht zijn ze ten einde raad Maar zoals zij in een op 5 september te behandelen nota aan provinciale sta ten schrijven, de regering zal dan toch vóór oktober toestemming voor de bouw moeten geven. Dan kan ex uiterlijk begin 1981 mee worden be gonnen. En de bouwtijd zal, met het oog op de zo langzamerhand spaak lopende veerdiensten op de Wester schelde (Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens) moeten worden teruggebracht van zeven tot vijf jaar. De provincie kan dan de bouw van een nieuwe dubbeldeks-veerboot (kosten 45 miljoen gulden) achterwe ge laten. Wanneer je maar wilt Of naar 't toneel, cabaret filmhuis, ballet museum't Cultureeljongeren Paspoort Iedereen onder de 26 jaar kan ervan profiteren. Een héél jaar lang voor maar 6 gulden 50! In elke stad van Nederland. Informatie?: Vraag maar op je gemeentehuis. Of bel 033 - 51908. Aangeboden door dil blad in samenwerking met de Stichting Ideete Reclame SIRE kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Hoewel haar geest omsluierd was, wist zij zich geborgen bij haar Heer en Heiland". Op Zijn tijd heeft de Here tot Zich genomen onze lieve zorgzame moeder, groot- en over grootmoeder Ida Elizabeth Lof-Pauws weduwe van Cornelis Lof in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Zij mocht 5 jaar lang liefdevol worden ver pleegd in Huize „Tabitha" Harderwijk: J. Lof T. Lof-Vos Zunderdorp: T. Olij-Lof B. Olij Nieuwendam: M. Buis-Lof G. Buis Zunderdorp G. Lof G. Lof-Vreeling Zunderdorp: D. Lof W. Lof-van Bruinisse Klein- en achterkleinkinderen. Amsterdam. 2 augustus 1980 Jan Bongastraat 5 Correspondentie-adres: Familie B. Olij, Toren ven 12, 1027 AM Zunderdorp. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek dinsdag avond van 7.30 tot 8.00 uur in het gebouw van Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a. Vondelstraat 101. De rouwdienst zal gehouden worden woens dag 6 augustus om 13.00 uur in de Ned Her vormde Kerk te Zunderdorp, waarna om 13.30 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de be graafplaats aldaar. Tevens is er gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Jeugdgebouw te Zunder dorp. Zalig de doden, die in de Here sterven Na een moedig gedragen lijden is op de leeftijd van 63 jaar naar het Vaderhuis gegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Alida Sophia Qualm 'echtgenote van A. Koetsier Hazerswoude C. Qualm C. Qualm-van Driel G. Zaal-Qualm A C Zaal x Amsterdam M. Qualm M. Qualm-Nicolai neven en nichten Amsterdam. 30 juli 1980 ..Maar Gij, ga het einde tegen, en gij zult rusten en opstaan tot uw bestemming aan het einde der dagen." Daniël 12:13 Met droefheid delen wij u mee dat op een voor ons tot nog onverwacht moment de Here tot Zich heeft genomen onze lieve moeder en oma Emmetje Rouvoet weduwe van Theodorus Peppink op de leeftijd van 57 jaar Kampen: Theo en Josje Mariëtte, Rianne Zwolle: Harry en Joke Ingrid Veenendaal: Gerard en Marijke Ruth, Daniëlle Amsterdam: Carla en Bert Jeroen, Martin Veenendaal: Reina en Boudewijn Andrea, Petra, Bas Amstelveen: Jan en Margret Veenendaal: Wilma en Geurt 3904 RM Veenendaal. 1 augustus 1980 't Kofschip 61. Er is gelegenheid tot condoleren dinsdag 5 augustus a.s. van 19.00-19.45 uur in de aula van het S.I.P. aan de Duivenwal te Veenendaal. De rouwdienst wordt gehouden woensdag 6 augustus a.s. om 15.00 uur in de aula op de begraafplaats „Zorgvlied", Amsteldijk 273 te Amsterdam, waarna de begrafenis zal plaats vinden. Tevens is er gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Geen bezoek aan huis en geen bloemen Tot onze grote droefheid heeft de Here plotse ling van ons weggenomen onze lieve broer, zwager en oom Albert Bouwman Hij was bijna 50 jaar. Zijn leven was Christus. Dronten: H. Bouwman H. Bouwman-Baarlink Nw.-Amsterdam: J. van Oenen-Bouwman G. van Oenen Nw.-Amsterdam: W. Bouwman H. Bouwman-de Vries Canada Ont: R. Bouwman J. Bouwman-Heuving Canada Ont. H. Heuving-Bouwman W Heuving Nw.-Amsterdam: J. Bunning Silvolde, 2 augustus 1980 Jachtlaan 1. Enige en algemene kennisgeving Ik kan de weg terug niet gaan, de tijd is voor verlangens blind Maar bij de oorsprong van 't bestaan wacht God mij op zegt: MIJN KIND Enny IJskes-Kooger Geheel onverwacht moesten wij afscheid ne men van onze lieve dochter, zuster en vriendin Annita Cora van der Toorn op de leeftijd van 25 jaar. J. M. v.d. Toorn-Buddingh Maarten en Barbara Els Anneco en Peter Nico Hart 's-Gcavenhage. 29 juli 1980 van Bleiswijkstraat 220. De begrafenis heeft in familie- en vrienden kring plaatsgevonden. De trouwe Verbonds God heeft op Zijn tijd thuis gehaald Zijn kind. onze zoon. broer, zwager en oom Cornelis Pieter te Velde op de leeftijd van 54 jaar. „Zo ik met had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou. mijn God. waar was mijn hoop, mijn moed gebleven ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Wacht op den Heer, godvruchte schaar, houdt moed! Hij is getrouw, de bron van alle goed. Zo daalt Zijn kracht op u in zwakheid neer. Wacht dan, ja toacht, verlaat u op de Heer". Ps. 27 7 Hoogeveen: M. te Velde-de Boer W te Velde G. te Velde-Cnossen Hoogland: H. te Velde H. te Velde-Dekker Woudenberg: S. G. te Velde Utrecht. B. A. H. Boessenkool-te Velde A. Boessenkool Santa Rosa, California: A. J. Boessenkool-te Velde F Boessenkool Heemse: A. H. te Velde neven en nichten Zuidlaren. 2 augustus 1980. Correspondentie-adres: v. Limburg Stirumstraat 79. 7901 AP Hoogeveen. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woens dag 6 aug. a.s. Gelegenheid tot condoleren van 12.30-13.00 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Schutstraat 147 te Hoogeveen. Aanvang rouwdienst 13.00 uur. Vertrek naar de begraafplaats 13.30 uur. Geen bloemen. Dankbaar voor alles wat zij voor ons mocht betekenen delen wij u mede dat in vertrouwen op de belofte van Christus van ons werd geno men, onze zeer lieve en zorgzame moeder, schoonmoeder en oma Alida Biesheuvel-Verhoeven Sinds 29 januari 1976 weduwe van Jan Bies heuvel op de leeftijd van ruim 81 jaar Oud-Vossemeer: B Biesheuvel A. Biesheuvel-Buchner Aleid, Jan Sleeuwijk: H. M. van Krugten-Biesheuvel G. van Kruchten Ali, Wim, Connie, Jan Waardhuizen: A. Biesheuvel 4287 LR Waardhuizen 2 augustus 1980 Waardhuizen 51 De dienst van Woord en Gebed wordt D.V. gehouden op woensdag 6 augustus om 10 uur in de Gereformeerde Kerk te Waardhuizen, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 11 uur op de begraafplaats te Waardhuizen. Gele genheid tot condoleren aan huis en na de begrafenis in de kerk. Voor de vele bewijzen van medeleven zowel mondeling als schrif telijk, na het overlij den van onze lieve va der, groot- en over grootvader, de heer Christiaan Dekker betuigen wij u onze hartelijke dank. Inzonderheid direk- tie, personeel en be woners van huize „Swerf-Rust" voor de opvang van vader in het afgelopen jaar. De kinderen Dekker Middelburg, augus tus 1980. Caravans/Campers T.k.a. vouwcaravan JAMET 1979. slechts 5 wkn. gebruikt; res.wiel, tafel, grondzeil ex tra tent 2000 Tel 020- 761430. ts 18 00-19.00 u. Bedrukte katoenen DRAAG TASSEN v a. 1.00 EMCO. Leiden, Kort Rapenburg 17. Tel.: 071-126810 Service en reparatie Auto-reclame is goedkoop en doeltreffend. Wij zijn specia listen in ontwerpen en aan brengen Neesman Design Amsterdam Tel. 020-155577 Diversen Zomerhuisje te huur incl. rij- pony, speeltuin, zwembad, at- trakties enz. Meer dan 800 pony's. Voor 28/6 en na 16/8 50% reduktie op het hoogsei zoentarief. Inl Shetland Po nypark Slagharen (O) Tel. 05231-1317 of 1596 Rob koopt alles. Tel.: 18.00 uur 020-657081. Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshof! Zn. B V. Tel. 020-323630/369392 UW MINI-ADVERTENTIE OP DEZE PAGINA HEEFT EEN MOOIE KANS DOOR 1,2 MILJOEN MENSEN GELEZEN TE WORDEN. WANT ZOVEEL MENSEN WORDEN ER BEREIKT DOOR HET PAROOL. TROUW EN DE VOLKSKRANT 020-123456 tj|—' Illustrations Dick Bruna "s copyright© Mercis bv 1974

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6