Traditie en experiment gaan er hand in hand Jeanne Warners zfet zeemuseum in Drente als haar levenswerk Coen Ruivenkamp de motor van jubilerende volksopera KLEINE musea: Vrijlating Joegoslavisch kunstenaar gevraagd Jaarlijks Festival van Avignon Beierse prijs voor componist Bonsel Meer tv-nieuws voor gehoorgestoorden Toegang alleen voor wie welvoeglijk gekleed gaat IN NEDERLAND In Drente MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 4 door Lou wrens Langevoort AVIGNON De meeste stadjes in Zuid-Frankrijk houden er slechts een festival op na om het plaatselijk prestige te handhaven. Gerenommeerde artiesten of juist een klasse daaronder hebben in de zomermaanden carte-blanche, te doen en laten wat ze willen. Het gaat er slechts om toeristen groten getale naar de bewuste streek te lokken en zodoende de plaatselijke middenstand én de souvenirindustrie op niveau te brengen. Alles groeit en bloeit, kortom: iedereen is zeer gelukkig als cultuur en plaatselijk belang hand in hand gaan Aanvankelijk was ook het Festival van Avigon op die leest geschoeid. Na de oorlog kreeg een heldere geest het denkbeeld om in de monumentale binnenplaats van het Palais des Pa- pes toneelvoorstellingen te organise ren. Het Thé&tre National Populaire van de vermaarde regisseur Jan Vil ar werd benaderd om de grote Franse Klassieken in de openlucht op te voe ren. Met jaar in Jaar uit gingen daar stukken van Hugo en De Musset, met Oérard Philippe in de vele hoofd rollen. Deze succesformule bleef twintig jaar gehandhaafd. Jean Vilar zélf leek het echter verantwoorder ook andere the atervormen aan te roeren. Volgens hem moest van een festival juist een stimulerende werking uitgaan: het werkplaats-idee. Naast conventionele produkties moest het ook experimen ten en nieuwe ontwikkelingen laten zien. Inmiddels had het „revolutie- Speciaal vandaag Waylon Jennings At the grand ole opry. Waylon Jen nings ontvangt de grote ster ren van de country- en western musiek. Onder de vertolkers neemt hij een vooraanstaande plaats in. Niet voor niets staan momenteel vier Ip's van hem in de country hot 75 in de Vere nigde Staten. Jennings wordt begeleid door Richy Albright, Sherman Heyes, en Ralph Monney, Gordon Payne en Re- nee Wesson. Ned. 2. 20.27 uur De vergeten oorlog. De Noordelijke Ustee, zevende aflevering van een serie van dertien documentaires over de dramatische betrokkenheid van Rusland bij de Tweede Wereldoorlog. In een unieke samenwerking tussen de Vere nigde Staten en de Sowjet Unie werd voor het eerst ge bruik gemaakt van nog nooit in de westerse wereld ver toond materiaal nit Russische filmarchieven. Ned. I. 21.55 uur Televitier Magazin be steedt aandacht aan de hon gersnood in Oeganda, waar een eigen ploeg een reportage maakte. Verder een gesprek met luitenant Van Re ij, voor malig minister van leger en politie in Suriname, die on langs uit zijn land vluchtte. Néd. 2 22.10 uur jaar" 1968 ook in Avignon zijn sporen achtergelaten in de vorm van het alternatieve theater. Naast het offi ciële festival ontstond het „off-off- festival" waarin het theaterexperi ment aan bod kon komen. Daarbij maakte ook het muziektheater zijn opwachting. Fris jasje Avignon 1980 kent nog steeds het tradionele toneel, maar zelfs die uit voeringen zijn in een jeugdig fris Jasje gestoken. Op de binnenplaats van Palais des Papes werd Shakespeare's „Conté d'Hiver" (Winter's Tale) in een enscenering van de Frans-Argentijn se regisseur Jorge Lavelli gespeeld. Deze heeft in operaland een aantal veel besproken regies op zijn naam staan van onder meer „Faust", „Pel- leas et MéLlsande" aan de Parijse Opéra en voor het festival van Aix- en-Provence Verdi's „La Traviata", waarover de meningen nog altijd zeer verdeeld zijn. Met name het meer traditioneel gevormde operatheater kan nog steeds niet aan zijn ideeën wennen. In feite staat LavellTs regie-procédé vast. Hij gebruikt vaak grote doeken, die door een aantal in uniform gesto ken figuranten worden gedragen. Windmachines zorgen voor grillige vormen, waaruit de meest onver wachte dingen opduiken. Maar ook het kille gebruik van handschoenen voor hoofdrolspelers die alles aanra ken, alsof het besmet is, en de vele glimmende of witte wanden vormen aspecten van Lavelll's bizarre thea tervisie. In deze Shakespeare heeft Lavelli zich duidelijk kunnen uitle ven en dat resulteerde in een vier uur durend spektakel, dat balanceerde op de toppen en dalen van zijn inven- Amerikaanse musici staken nu ook LOS ANGELES (AFP) Amerikaan se televisie- en filmmusici zijn afgelo pen vrijdag in staking gegaan, nadat de onderhandelingen over loonaf- spraken voor de komende drie jaar in een impasse waren geraakt. De musi ci sluiten zich hiermee aan bij de 60.000 Amerikaanse acteurs die al elf dagen staken omdat hun looneisen evenmin werden ingewilligd. Evenals de acteurs willen de musici een salarisverhoging van 30 procent over drie Jaar. Een andere belangrijke eis is de vergoeding voor medewer kers elke keer dat een film opnieuw wordt uitgebracht. Langzamerhand laat het zich aanzien dat door de staking de aangekondig de filmpremières in het najaar en met kerst niet door kunnen gaan. tiviteit. Voor het publiek was de voor stelling echter boeiend genoeg om tot twee uur in de nacht de koude mistral te trotseren. Deze opvoering van „Conté d'Hiver" wordt in november in het Parijse Théfitre de la Ville herhaald. Drie vrouwen Van de Zwitser Heinz Holliger gingen er drie muziektheaterstukken in pre miere. Holliger is vooral bekend als fenomenaal hoboïst, wenigen weten dat hij ook componeert en leerling van Boulez is. Voor deze muziekdra matische werkstukken ontleende hij zijn teksten aan toneelstukken van Beckett. In „Va et Vient" zijn het drie vrouwen die gedrieën schijnbaar voor zich uit praten, maar, nog geen moment met zijn tweeën, gaan roddelen. Holliger heeft Becketts tekst, die ongeveer tien minuten duurt, drie maal gecom poneerd voor drie groepen vrouwen en elk van deze stadia een andere atmosfeer gegeven. In de eerste versie loopt alles nog volgens een normaal patroon. Negen sopranen worden begeleid door ne gen instrumentalisten en groepen van drie fluiten, klarinetten en altvio len. In de eerste herhaling is het beeld grimmiger: de zangeressen slikken medeklinkers in, instrumentalisten spelen met horten en stoten. De laat ste herhaaling heeft geen dialoog meer, het is een zee van fluisteren en losstaande tonen: de onmogelijkheid van de conversatie ten top. Bij Holliger duurt „Va et Vient" een half uur, die je gespannen ondergaat. De regie van Bernard So bel is het- toppunt van eenvoud, maar daardoor juist doeltreffend. Bij „Pas Moi" voor sopraan en tape staat de stem van een vrouw centraal. Een monoloog van iemand die Jaren niet gesproken heeft, nu opeens is losgekomen en niet meer kan ophou den. Indertijd werd alleen de mond getoond, maar bij Holllgers versie is het het gat waarin de vrouw indertijd gevallen is haar levenslange obses sie het voorwerp op het toneel, terwijl de zangeres, Phyllis Bryn-Jul- son, in de zaal converseert met haar opgenomen stem, die door vier luid sprekers klinkt. Ze hoort zich steeds weer opnieuw en kan het zich niet voorstellen: ,Jk ben het niet" („pas moi"). Originele vondsten „Uto to polis", opera ambulant van Claude Prey, geschreven voor een theater in een rijnaak zat vol met originele vondsten. Twee mannen houden een vraag-antwoord-spel af gewisseld met enkele muzikale num mers, gebaseerd op uitersten: rock tegen folk, het Ja tegen het nee Toch is Prey nog in veel dlaloogwerk blij ven steken. Gegevens als drugs en maatschappijkritiek werden er te overdadig bijgesleept en de muziek was te weinig sprekend. Daarbij is het op zijn minst bevreemdend een popgroep gedirigeerd te zien In het „off-off-festlval" was per dag een aanbod van zo'n zestig voorstel lingen. De spelers zelf maakten hun reclame: in alle hoeken en gaten van Avignon kreeg Je pamfletten uitge reikt. Het niveau van al deze produk ties was nogal wisselend en de door mij bezochte voorstellingen beneden een festival-niveau. De atmosfeer van een zuidelijk Festival of Fools is in Avignon overal aanwezig, maar dan, in tegenstelling tot Amsterdam, écht gezellig. WUERZBURG (ANP) De compo nist Adriaan Bonsel uit Hilversum heeft vrijdag, samen met de West duitser Hans-Ludwlg Schilling, in Wueizburg de tweede prijs gekregen in een concours voor eigentijdse com posities voor amateur-orkesten. De prijs bedraagt 1.500 mark (ruim 1.500 gulden). In de door de Beierse Vereniging van Amateur-Orkesten uitgeschreven wedstrijd werd geen eerste prijs toe gekend. De derde prijs ging naar de Westdultse Relnha^d Schuhmann en de vierde naar Gunter Waldek uit Salzburg. De bekroonde werken wor den op 26 oktober in Bad Brueckenau in Beieren voor het eerst uitgevoerd. HILVERSUM (ANP) Minister O ar deniers van CRM heeft de NOS meer zendtijd gegeven voor de dagelijkse uitzendingen op de televisie van nieuws voor gehoorgestoorden. Daar door is het mogelijk om met ingang van 5 oktober dagelijks op drie tijd stippen dat nieuws te brengen. De uitzending om 13.00 uur blijft, die van 18.00 uur verhuist naar 18.25 uur en nieuw wordt een uitzending op belde netten direct na het late avond- journaal. Een en ander geldt totdat de ontwikkelingen op het gebied van de visuele media, bij voorbeeld die van teletekst, zo ver zijn gevorderd dat de extra nieuwsuitzendingen eventueel niet meer nodig zullen zijn. De NOS zal de meerdere kosten van het nieuwe zendschema in de eigen begroting moeten zoeken. Het gaat hierbij volgens de NOS niet om grote bedragen. door Adr. Mager DEN HAAG Dank zij de muzikale bezetenheid, de werklust, het doorzettingsvermogen en het onblusbaar heilig opera vuur van directeur-dirigent Coen Ruivenkamp bestaat de Stich ting Haagse Volks Opera dertig jaar. Opera is voor Ruivenkamp Italië en zodoende kon de jubileumuitvoering aar op één wijze plaats vinden: een nachtvoorstelling in het openlucht theater Zuiderpark la het open luchttheater Verona. Een vriendelijke Jongeman bij de in gang wenste de bezoekers een „goede nacht" (de voorstelling begon om 23.00 uur) en een charmante Jongeda me overhandigde aan al die Ruiven kampvrienden een kaars. Een lich tend decor aan de andere zijde van het podium. En zo werden op die uitzonderlijke on-Nederlandse zomernacht (een echt jubileumgeschenk!) vogels en in secten in hun nachtrust gestoord met de klanken van de zwakke opera „Me- fistofele" van Arrigo Boito. Aan staande vrijdag zullen zij weer wak ker worden gehouden, dan brengen Ruivenkamp en de zijnen het Re quiem van Verdl (overigens op een „christelijker" tijdstip, 20.30 uur). Waarschijnlijk is het typisch Neder lands een jubileum te vieren met een requiem. Terug naar Boito. Na de mislukte première van zijn Meflstofele heeft de componist nogal wat aan het werk gesleuteld. Zonder resultaat overi gens, daarvan kon men zich vrijdag nacht overtuigen. Al zijn inspiratie verschiet hij in één keer in de proloog, letterlijk een hemelse scène. Naast Gounod's Faust over hetzelfde Goe- the-onderwerp is bij Boito sprake van een bleek aftreksel. Eigenlijk zonde en jammer van alle tijd die Ruivenkamp in dit werk heeft gestopt. Toegegeven, men moest met een welwillend oor luisteren om niet al te zeer op de vele tekortkomingen bij koor, orkest en solisten te letten, maar dat neemt niet weg dat al die uitvoerenden zich geïnspireerd wis ten door Ruivenkamp, een muzikale motor met een hoog toerental. Nooit aflatend iedere noot te vooralen van een vlammende expressie. De voornaamste rollen werden gezon gen door Cees Berger (Meflstofele), Guiseppe Campora (Faust) en Maya Flagello (Margherita). Zij zullen ook een aandeel leveren in Verdi's Re quiem, een werk waarin Ruivenkamp zijn geestdrift royaal kwijt kan. Van onze kunstredactie AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft bij de Joegoslavisch autoriteiten gevraagd om de vrijla ting van de 42-jarige graficus Dragutin Trumbetas. Dit ge beurde in het kader van een „Urgent Action" van Amnesty International. Trumbetas heeft jarenlang ln West- Dultsland gewerkt, waar hij bekend werd door zijn illustraties van boeken over en voor gastarbeiders. Toen hij in mei van dit jaar met zijn gezin naar Joegoslavië terugkeerde werd hij kort daarop gearresteerd in verband met kritische tijdschrijften die Joe goslavische gastarbeiders in het bui tenland uitgeven. Trumbetas wordt wegens zijn medewerking aan die uit gaven beschuldigd van „staatsge vaarlijke activiteiten." In de brief worden de Joegoslavische autoriteiten erop gewezen dat dit land in 1971 het Internationale Ver drag inzake Burgerrechten en Politie ke Rechten heeft ondertekend, doch nu burgers vanwege hun politieke overtuiging veroordeelt. door Jan Sloothaak FREDERIKSOORD „Op Mallorca vond ik een schelp die mijn ziel getroffen heeft. Dit onbegrepen wonder moest ik voortzetten." Het klinkt wat melodramatisch, maar als juffrouw Jeanne Warners het zegt, krijgt het de inhoud van een gedicht. Zoals van WUlem Kloos. „De zee, de zee klotst voort in eindeloze deining, De zee waarin mijn ziel zich zelf weerspiegelt ziet, De zee is als mijn ziel in wezen en verschijning Bovendien is maar al te zeer gebleken dat juffrouw Warners recht van spre ken heeft. Die éne schelp werd het fundament van een zeemuseum. Drie en twintig Jaar geleden vond ze de schelp, halverwege de jaren zestig vestigde ze het museum Miramar in het Drentse Frederiksoord en sinds dien ontving ze duizenden bezoekers. Juffrouw Warners kan het museum met recht haar eigen schepping noe men. De duizenden schelpen, voor werpen, geraamten, opgezette dieren en wat al niet meer. heeft ze op diver se wereldreizen zélf bijeengezocht. Bovendien bouwde ze het museum geheel op naar eigen Inzicht. Dat blauw overheerst Is geen toeval „Dat hangt samen met mijn visie op kleurengolflengte. Blauw en ultravio let zijn de enige kleuren die doordrin gen tot in de diepte (achtduizend meter) van de zee. Blauw raakt ook het zieleleven." Juffrouw Wamere benadrukt dat er voor haar een band bestaat tussen zee en zieleleven. „Zo heb ik allerlei theorieën opgebouwd, waar niemand Interieur van het museum Miramar in Frederiksoord. begrip voor heeft", verzucht ze. Feit is in ieder geval dat Jeanne Wamers een eigen sfeer in het museum heeft weten te brengen. Een sfeer en een stijl die ze met hart en ziel verdedigt Bij de ingang staat dat onwelvoeglij ke kleding niet ls toegestaan. En waag het niet deze bepaling niet seri eus te nemen. Dan vergaat het u als die schoolmeester die zijn kinderen met ontbloot bovenlijf wilde voor gaan het museum in. Jeanne Wamers versperde de ingang en gebood hem eerst een overhemd aan te trekken. Of die vier meisjes die in bikini naar binnen wilden. Die dropen weer af nadat ze weigerden eerst kleren aan te trekken. „Als je alles maar toe laat zou het de sfeer in het museum ver pesten. Het past niet bij mijn stijl", zegt mej. Wamers. Voor wie zich aanpast en wel naar binnen gaat, ontvouwt zich de blau we wereld van de zee die nogal merk waardig afsteekt tegen de Drentse omgeving. Hoe komt een zeemuseum terecht in onze nationale helde-pro- vincie? Jeanne Wamers had het zelf ook liever anders gezien. „Een zeemu seum in de bossen werkt als een rem", zegt ze. Indertijd was het evenwel niet gemakkelijk onderdak voor haar verzameling te vinden. Aan de kust kon ze nergens terecht. Toen ze met een reizende tentoonstelling Drenthe aandeed en de kans kreeg zich daar te vestigen, greep ze die kans. Wel doet Juffrouw Wamers tot op de dag van vandaag pogingen in de kuststreek te komen. Ze is verbolgen omdat vol gens haar zeggen Inmiddels anderen haar voorbeeld hebben gevolgd en „plagiaat" hebben gepleegd door zee musea te stichten, waarin maar al te vaak haar ideeën zijn terug te vinden. Mej. Wamers maakt zich zorgen over het voortbestaan van haar museum. Ze is over de 65 Jaar. „De gemeente wil het museum niet houden. Ze wil len het zelfs niet erven. Ook de pro vincie en het rijk laten zich er niets aan gelegen liggen. Ik vind dat erg dramatisch. Mijn levenswerk moet worden voortgezet. Anders wordt mijn verzameling te grabbel gegooid en bij delen verkocht" Voor Juffrouw Wamers te meer reden om stad en land aan te schrijven, op zoek naar een plaats waar haar mu seum kan voortbestaan. Zij het dat ze niet met alles genoegen neemt „De heb Zandvoort afgezegd. Het zou daar anders onderdeel worden van een soort pretpark" 'Les' Jeanne Wamers heeft haar verzame ling opgebouwd als «én geheel. Je kunt er alléén ronddolen, maar ook aangekondigd ln groepjes. Mej. War- De „lijst van Nederlandse musea", die uitgegeven is door het ministe rie van CRM, vermeldt de volgen de Drentse musea: Assen: Automuseum (05920- 16563); Provinciaal Museum (05920-12741). Barger Compascmun (Emmen): Veenmuseumdorp 't Aole Compas (05913-9228). Borger: 't Flint'nhoes (05998- 4302). Diever: Oud Drente (05219-1290). Drouwen: Natuur- en dierenpano- rama Drouwenerzand (05999- 4303). Emmen: Oudheidkamer de Hondsrug (De Markt). Exloo: Museumboerderij Bebing- hehoes (05919-9182). Frederiksoord: Klokkenmuseum (05212-1577): Zeemuseum Mira mar (05212-1300/1500). Hoogeveen: Hoogeveens Museum (0528047911. tat 137). Orvelte (Westerbork): Bruntinger- hof (05934-239). Roden: Nederlands Museum Kin derwereld (05908-18851). Roderwold: Olie- en Korenmolen Woldzigt (05908-32198). Ruinerwold: Museumboerderij (05222-1447). Schoonoord: Openluchtmuseum De Zeven Marken (05918-679). Vries: Klokkengieterijmuseum (Brink 3). Westerbork: Nederlands Museum van Knipkunst (05933-1553). ners geeft dan „les". Ze vertelt over de zee. voor een deel uit eigen erva ring. Bij de ingang hangt een wereld kaart. Lampjes duiden de plaatsen aan waar ze op haar vele reizen is geweest en vondsten heeft gedaan. In alle werelddelen en tot op eilandjes ln de oceanen branden haar lampjes. Mej. Wamers zegt waaghalzerij niet geschuwd te hebben om plaatsen te bereiken waar ze dacht uniek materi aal te kunnen vinden. „Ik heb soms gevaarlijke tochten gemaakt op de rotsen en bijvoorbeeld een boottocht door Noord Borneo." Haar vondsten heeft ze overigens niet per werelddeel ingedeeld. ,Jk heb ze ingedeeld naar families. Dat is duidelijker. Je krijgt dan ook een beeld hoe een familie over de wereld verspreid is". Ook landdieren Het museum houdt zich overigens niet altijd strikt aan de zee zelf. Er zijn ook landdieren en opgezette vo gels te zien. Nieuw is onder meer een panorama over: „Waar zee en land elkaar raken". Het overgrote deel van de collectie is echter wèl afkomstig uit de zee. Duizenden schelpen van de meest uiteenlopende kleur en vorm, koralen, sponzen, zeesterren, gepre pareerde zeedieren, geraamten (van bijvoorbeeld een haal). Zwaarden van zwaardvissen, vissen op „sterk wa ter". kreeften, krabben en noem maar op. Te zien ls ook hoe de zee is doorge drongen in de meest uiteenlopende culturen. In de hal van Miramar zijn bijvoorbeeld afbeeldingen. „Het huis met de schelpen" uit het Spanje van begin zestiende eeuw is er te zien naast een Chinese schaal met schel penmotief. 'Pionier' Jeanne Wamers beschouwt zichzelf als de pionier op het gebied van de zeemusea. Aan haar doelstelling voor een „democratische" opzet houdt ze strak vast De entree moet laag blij ven opdat ieder frpn kennismaken met wat haar zo boeit en wat ze heeft bijeen gezocht. Ze heeft er graag een sober leven voor over. Toen ze met verzamelen begon gaf ze haar baan als docente psychologie aan de Volks universiteit in Arnhem er aan. De entreegelden van het museum draagt ze af aan de gemeente ais huur voor het gebouw. Zelf neemt ze genoegen met een honorarium van zevenhon derd gulden per maand. „Hpt mu seum is mijn levenswerk. Daarom vind ik het zo jammer dat de overheid er zo weinig belangstelling voor heeft." Het museum Miramar staat aan de Vledderweg in Frederiksoord. Entree 2.50; kinderen 1.-. Openingstijden dagelijks 9 tot 5 (seizoen). Vrijdag, zaterdag en zondagmorgen gesloten. Drie groepen van drie roddelende vrouwen in Holligers versie van Beckett's „Va et vient" ongevoerd tijdens het Festival van Avignon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4