Verkeerschaos bleef uit Ergernis over dood illegaal Vandaag begint 'operatie-Lekkerkerk' Van Zuiderzee tot IJsselmeerpolder Waterleiding bij afvalbedrijf in Krimpen vervuild Minder files door gespreide terugkeer Politie schoot op vluchtende Marokkaan Ex-KNIL'ers willen 'fooi van Wiegel' slikken WEG IN EIGEN LAND Noordeloos knikkerplaats Hoger tarief uitzendwerk Goudvissen en forellen als controleurs van gezuiverd grondwater Dodelijke steek Anti-oorlogsweek in Amsterdam Man in café doodgeschoten MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onier verslaggevers DRIEBERGEN Het einde van de bouwvak-vakantie heeft het afgelopen weekein de geleid tot een behoorlijke drukte op de Nederlandse wegen, maar de verwachte verkeerschaos bleef uit. Vol gens een woordvoerder van de algemene verkeerscentra- le van de rijkspolitie in Drie bergen groeit bij vakantie gangers de laatste jaren meer en meer het besef dat bij een gespreide terugkeer grote fi les worden vermeden. Daardoor deden zieh afgelopen za terdag en zondag slechts incidenteel files voor. Vooral in de morgenuren en gisteravond liep het verkeer vast bij Nunspeet, bij de grensposten Ze venaar en Heerlen, op de Zeelan droute bij het Hellegatsplein en op rijksweg 12 ter hoogte van Drieber gen. Het uitzonderlijk slechte weer in Limburg vertraagde het verkeer daar gisteravond aanzienlijk, maar files bleven nagenoeg uit. Ook bij de ANWB-alarmcentrale in Den Haag viel de drukte mee. Direc teur Beems typeerde het afgelopen weekeinde als vrij druk, maar niet bovenmatig. Bij de centrale kwamen zo'n driehonderd meldingen van ge strande auto's binnen, die in de ko mende dagen worden opgehaald. „Het probleem is alleen," aldus Beems, „dat er dan altijd weer tien tallen mensen bij zijn die met pech in het geheel geen rekening hebben gehouden. Er is vaak geen geld meer om ergens te overnachten, en die mensen bellen dan vertwijfeld op. In een noodgeval adviseren wij dan maar de reis- en kredietbrief te ver zilveren, maar die is er in feite om de oech te betalen." Voorts beklaagt Beems zich erover dat zo weinig vakantiegangers enig contact met familie onderhouden. Zo kreeg de ANWB-alarmcentrale in de afgelopen dagen een regen van telefoontjes te verwerken na de rampzalige bomexplosie op het sta tion van Bologna. „Als je in elk geval weet hoe en waar iemand door Italië reist, dan weet je ook of familieleden al of niet in de buurt van de plaats des onhells waren. Nu moet men maar gokken," aldus de heer Beems. Door het uitblijven van een verkeer schaos gebeurden er op de Neder landse wegen betrekkelijk weinig ongevallen. Wel kwamen door ande re oorsaken mensen om het leven. Op de Maas bij de Noordbrabantse ge meente Lith verging saterdag een speedboot, nadat die met vier Duitse inzittenden over een stuw was geva ren. Eén inzittende verdronk. De achtjarige P. Ringers uit Maass luis verdronk vrijdagmiddag in het natuurbad Het Wolfsven. De even eens achtjarige Jan Meuleman uit IJsselmulden verdronk vrijdagmid dag in de IJssel. De 49-jarige Albert Bouman uit het Gelderse Silvolde kwam saterdag tijdens het zwem men in het recreatieschap Stroom bron k bij Braamt eveneens door ver drinking om het leven. De negenjarige Dirk van Loon uit Kaatsheuvel overleed saterdag avond, nadat hij in Sprang-Capelle met zijn fiets onder een autobus te recht was gekomen. De 32-jarige F. Kroese uit Schiedam overleed vrij dagnacht doordat hij in Rotterdam met zijn motor tegen een geparkeer de auto was gereden. Van onze verslaggevers ROTTERDAM De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de dood van de 25-Jarige Marokkaan Chrif Badaoui, die vrijdag in Rotterdam door een kogel uit het pistool van een politieagent werd getroffen en zes uur later dood in een tuin werd gevonden. Het Landelijk actie comitee wet arbeid buitenlandse werknemers heeft met ontsteltenis op de gebeurtenis gereageerd. Vanavond zal op het plein voor de Laurenskerk in Rotterdam een protestmanifes tatie worden gehouden. Volgens een woordvoerder van de gebruikte, toen de illegale Marok- rijkspolitie in Dordrecht werd het kaan zich aan de controle wilde ont- slachtoffer met twee landgenoten op trekken. In de verklaring van het het metrotstatlon in Rhoon naar zijn comité wordt aangedrongen op een papieren gevraagd. In tegenstelling onafhankelijk onderzoek naar de ge- tot de andere Marokkanen, die in het beurtenissen in Rhoon. bezit van een verblijfsvergunning wa ren. weigerde Badaoui het verzoek. Mpnfalifpif Volgens de woordvoerder van de poU- «aciiwuiacn üe gaf hij één van de agenten daarop een klap ln de nek en rende weg. De De Ruiter zou het landelijk actie co mitee hebben laten weten dat de vrij lating niet als een ombuiging van het beleid moest worden gezien en dat ze evenmin een precedent was voor an dere gevallen Woordvoerder Jan Niessen van het Landelijk actie comitee zag in de vrijlating dat Justitie „zich van een betere kant heeft laten zien" Maar zo humanitair is de aanpak van Justitie bepaald nog niet. getuige de gebeur tenissen in Aardenburg en Rhoon," aldus Niessen. BUNN1K (ANP) „Die uitkering van 7500 gulden van Wiegel ls een fooi. maar laten we hem maar slikken. Als we dat geld niet accepteren, wordt de zaak weer jaren op de lange baan geschoven. En zo lang kunnen we niet wachten, want dan zijn de meeste KNIL'ers dood Dan valt er niets meer uit te keren en is onze jarenlan ge strijd om erkenning helemaal voor niets geweest". Zo vertolkte zaterdag ex-KNILman Louis Paul us de gevoelens van de circa driehonderd KNIL-collega's, die in Buniük discussieerden over de een malige uitkering van 7500 gulden be lastingvrij, die de Nederlandse rege ring wil gaan toekennen aan ex-KNI- L'ers, die in de Tweede-wereldoorlog in Japanse krijgsgevangenschap zaten. De bijeenkomst was belegd door de KNIL-werkgroepen Noord- en Oost- Nederland die al sinds jaar en dag bij de regering ijveren voor uitbetaling van de achterstallige KNIL-sol dij. Na urenlange verhitte en emotionele de batten legden de KNIL'ers zich ln overgrote meerderheid neer bij het accepteren van de 7500 gulden Ze eisen van de regering en parle ment wèl dat allerlei beperkingen uit de weg moeten worden geruimd. Zo is het een doorn in het oog dat alleen KNIL'ers die in Nederland wonen, de uitkeringen zouden mogen krijgen. Ze vinden dat de circa vijfduizend KNIL'ers, die in het buitenland wo nen vooral ln Indonesié evenveel recht op het geld hebben als hun dertigduizend collega's hier. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rijksdienst voor de IJsse lm eerpolders wordt vanaf vandaag tot en met 31 augustus een oogstexpositle georganiseerd in een landbouwschuur aan de Winkelweg in het zuidelijke ge deelte van Flevoland. De tentoon stelling is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur gratis voor het publiek toegankelijk en laat zien hoe de dienst in een halve eeuw niet min der dan 165.000 hectare land creéerde in de voormalige Zuider zee. De bezoeker krijgt een beeld van het droogvallen, ontginnen en inrichten van de nieuwe land bouwgrond. Daarnaast wordt voorlichting gegeven over oor sprong, opbrengsten, rassen, ver bouw en oogstwijze van koolzaad en granen. BIJ elk gewas staat een zak met het geoogste produkt. In en rondom de schuur staan oude en nieuwe machines waarmee de rijksdienst in de Jaren van zijn bestaan het nieuwe land heeft be werkt. Gele borden markeren de route naar de tentoonstelling In het kader van de feestelijkhe den ln Bruinissen is er woensdag* in de muziektent een optreden van het poppentheater Robhetty (19.30 uur). In Ede is er morgen de jaarlijkse schapenmarkt Dit gebeuren duurt de gehele dag Vandaag ln Noord-Holland: wan- delpuzzeltocht ln Bergen, paling roken op de Broekerveiling in Broek op Langendljk, strar.dspe- len, brandweerleest en miss-ver- klezlng in Callantsoog, een strandloop ln Camperduin, de start van een avondfietsvlerdaag- se in Edam, een avondmarkt met kermis in Groet, een lappenmarkt in Medemblik, een dag van het paard met o.a. concours hipplque ln Opmeer, brandweerwedstrijden in Petten (19.00 uur), een kinder middag in Santpoort, gevolgd door een tractorenwedstrijd (18.30 uur) en ten slotte fietsen met hin dernissen ln Wijk aan Zee (19.00 uur). Voetballiefhebbers opgelet: morgen bestrijden de C-teams van AZ'67, AJax, Real Madrid en Arse nal elkaar in een voetbaltoernooi in Zandvoort op het terrein van Zandvoortmeeuwen. Eveneens morgen zijn er draverijen in Hil versum, ringrljderijen ln Sant poort en een Juttersmarkt en een splnwedstrijd ln Den Helder. In het Noordlimburgse Helden begint vandaag een Britse week. Attracties in West-Brabant van daag: weldefeesten in Achtmaal, een wlelereesdaagse (tot 15 Jaar) in Baarle-Nassau en kennis in Le pelstraat, Wouse Plantage en Oud-Oastel. Kermis is er ook In het Friese Witmarsum (vanaf morgen), Hy- laard (vanaf woensdag), Jouwerd (vanaf donderdag) en Kloostertil- le (vanaf vrijdag). Volgens de gereformeerde predikant ds. B. ter Haar uit Rotterdam is het twee legale Marokkanen, zouden la- schot dat de agent loste „ook al was ter ontkend hebben dat Badaoui de agent zou hebben geslagen. Tijdens de achtervolging zijn volgens de woordvoerder van de politie twee waarschuwingsschoten gelost. BIJ het tweede schot zou de agent echter over een stoeprand zijn gestruikeld met als gevolg dat de kogel de man trof. Volgens de rijkspolitie is er niet gericht op de vluchtende Marokkaan geschoten. Het lichaam van de man werd pas zes uur later in een tuin aangetroffen. Tot die tijd verkeerde de politie in de veronderstelling dat Badaoui er in was geslaagd te ont komen. 'Schietwaardig' Het onderzoek van de rijkspolitie zal er ook op gericht zijn of er wel vol doende aanleiding was om waarschu wingsschoten te lossen. De politie mag daar alleen in zogenoemde „schietwaardige situaties" toe over gaan. In een verklaring protesteert het Landelijk aktle komltee wet ar beid buitenlandse werknemers met kracht tegen het gebruik van vuurwa pens door de politie bij „routinemati ge controles" op verblijfs- en identi teitspapieren. Volgens het comité heeft de doodge schoten Marokkaan een verblijfsver gunning in ons land aangevraagd op grond van de overgangsregeling van mei van dit jaar op de 1 november- wet. De Marokkaan had nog geen zekerheid over het verkrijgen van de vergunning, omdat hij twee weken te kort bij eenzelfde baas had gewerkt om voor de overgangsregeling in aan merking te komen. Op grond hiervan was Badaoui bang voor uitzetting door de politie en wilde hij zijn papie ren in Rhoon niet laten zien. Het comité vindt het bulten propor ties dat de politie een vuurwapen het ais waarschuwing bedoeld, een symptoom van een groeiende menta liteit die tegen buitenlandse arbei ders is gericht. We leven blijkbaar ln een klimaat, waarin illegale buiten landers als criminelen worden gezien. Als de politie alleen ln schietwaardi ge situaties tot het gebruik van vuur wapens mag overgaan, denk Je mis schien aan terroristen of gevaarlijke criminelen. Maar het is onzinnig een waarschuwingsschot te lossen, als het een ongewapende Illegaal betreft. Het illegaal hier verblijven ls toch geen misdaad." Fouten kunnen gemaakt worden, meent ds Ter Haar, „ook door politie agenten. Maar het ls de vraag of zulke mensen zo'n gevaarlijk speelgoed mogen hebben, als ze weten hoeveel waarschuwingsschoten al slachtof fers hebben opgeleverd," aldus ds Ter Haar. Zij vreest dat er nog meer bui tenlandse werknemers na het politie optreden in Rhoon zullen onderdui ken. „En wellicht kan deze gebeurte nis bij de illegalen die steeds wanho piger worden, nog meer consequen ties hebben." Vrijgelaten De rijkspolitie heeft inmiddels op last van minister De Ruiter van justitie een illegale Marokkaan vrijgelaten, die vorige week in Twello was gear resteerd. De buitenlander, die in het wijk ge bouw van de hervormde kerk in Deventer onderdak had gevonden, werd aangehouden kort nadat zijn twintigjarige landgenoot All Bouzau- bun in de recreatiepias Bussloo bij Twello was verdronken. De gearresteerde Marokkaan werd in vrijheid gesteld „op humanitaire gronden, gelet op de tragische om standigheden waarin hij werd aange houden". aldus een verklaring van het ministerie van Justitie. Minister Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Bodem en grondwater van het voormalige terrein van de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) ln Krimpen aan den IJssel zijn ernstig vervuild met benzeen, tolueen en xyleen. De drinkwatertoe voer naar de twee bedrijlswonlngen op het terrein ls afgeslo ten, omdat ook de waterleiding blijkt te zijn vervuild. Noordeloos Is dit weekeind het nationale trefpunt van knikkeraars geweest. Bet kampioenschap kuiltje knik keren trok heel wat minnaars van dit spel, dat wiskundig inzicht gepaard aan een on bevangen overgave vraagt. Van onze redactie economie DEN HAAG Uitzendbureaus heb ben van het ministerie van economi sche zaken toestemming gekregen hun tarieven te verhogen voor perso neel dat „kantoor- en daarmee ver want zijnde werkzaamheden" ver richt, van 3,1 naar 3,5 procent. Boven dien mag 23 cent per manuur meer worden gerekend. In „overige geval len" (met name personeel dat werk zaam is ln de technische beroepen) wordt een verhoging toegestaan van 3.5 naar 4 procent plus 24 cent per manuur. Onder kantoor- en daarmee vergelijk bare werkzaamheden worden bij voorbeeld typisten verstaan, telefo nisten en computerpersoneel, maar ook assistenten ln medische beroe pen en personeel ln de gezinsverzor ging en de bejaardenhulp. De verho ging vloeit voort uit de loonkosten stijging die op 1 Juli Jongstleden in ging en uit een tariefsverhoging voor dienstverlenende beroepen. Waarschijnlijk vandaag al krijgen de bewoners van deze woningen te horen of het naar het oordeel van de Inspec tie voor de volksgezondheid verant woord ls dat ze daar blijven. Er zijn inmiddels monsters genomen en me tingen verricht onder de twee hulzen, om na te gaan hoe groot de concen traties giftige stoffen zijn De Goudse waterleidingmaatschap pij sluit uit dat het gif ook buiten het terrein in de waterleidingbuizen te recht is gekomen. Desalniettemin heelt het gemeentebestuur van Krim pen onmiddellijk verzocht monsters te nemen. De uitslag daarvan wordt in de loop van deze week bekend. Bovendien begint de gemeente over enkele dagen met het verhoren van enkele ex-werknemers van de exploi tatiemaatschappij. Dezen hebben in het verleden meermalen verklaard dat het bedrijf zich op grote schaal schuldig heeft gemaakt aan het Ille gaal lozen van gevaarlijk chemisch afval. Eén van deze ex-werknemers heeft onlangs ook tegenover deze krant gezegd dat het terrein vol gifti ge stoffen zit. Via de getuigenverhoren hoopt de gemeente Krimpen voldoende mate riaal te verzamelen om het bedrijf aansprakelijk te kunnen stellen voor. de vervuiling. Juridisch ls de Exploitatie Maat schappij Krimpen opgehouden te be staan. Het afvalverwerkingsbedrijf, dat op 1 mei van dit Jaar uit de 8tormpolder in Krimpen aan den IJs sel vertrok, is opgegaan ln de Unlser Holding BV en ls nu samen met zijn zusterbedrijven Recycling Terminal Moerdijk en Drlsolco gevestigd op het industrieterrein aan de Moerdijk. De Exploitatie Maatschappij heeft ruim tien jaar op het terrein ln de Stormpolder industriële afvalstoffen, opgeslagen en verwerkt. Regelmatig^ waren er conflicten tussen de ge- meente en het bedrijf en toen dit op 1 mei vertrok, was nog steeds de vereis te hinderwetvergunning niet ver strekt. ADVERTENTIE door Henny de Lange LEKKERKERK Vandaag begint de „operatle-Lekkerkkerk": het afgraven van de verontreinigde grond ln Lekkerkerk-West. Alle voorbereidende werk- zaamheden zijn afgerond, zodat nu begonnen kan worden met het échte graafwerk. Een gigantisch karwei, dat maanden gaar duren en tot in het buitenland toe met spanning wordt gevolgd, want het ls nog niet eerder voorgekomen dat een „vergiftigde" woonwijk op een dergelijke manier schoongemaakt wordt en weer geschikt gemaakt voor bewoning. duinrelll. wassenaar/"ns- tel. 01751-19212 ROTTERDAM (ANP) De 27-Jarige K. P. van Donk uit Rotterdam ls met een stiletto neergestoken en overle den. Aanleiding tot de steekpartij is een al enkele weken slepende ruzie tussen twee mannen die een cafe be zochten in Rotterdam-Lombardijen. Vrijdagavond ontstond tussen de mannen onenigheid over het lenen van honderd gulden. Nadat de 55- jarige P F. het café had verlaten riep de andere man op straat de hulp in van een groep jongelui, die beloofden de zaak recht te zetten. Ze gingen naar de Petrarcastraat waar F. woon de. Deze heeft tegenover de politie verklaard dat hij zich zo bedreigd voelde, dat hij de stiletto trok en begon te steken. Een broer van Van Donk liep een steekwond in de arm op. Een twijfelachtige primeur dus voor Lekkerlcerk. Vier maanden geleden begon het allemaal, toen burgemeester Hans Ouwerkerk de bevol king van de wijken Molenwerf en Dreven in Lekkerkerk- West vertelde dat er zich stof fen in de bodem onder hun woningen bevonden, die een gevaar betekenden voor de gezondheid. Deze schokkende mededeling was de eerste van een reeks, want daarna hebben de Lek- kerkerkers achtereenvolgens nog moeten horen dat het grondwater ernstig vervuild is, dat ook het drinkwater niet meer veilig is en dat de hele wijk ontruimd en afgegraven moet worden. Daartussendoor kwam nog het bericht dat de funderingen van de school en de gymnastiekzaal in de wijk zozeer aangetast waren door het gif, dat deze gebouwen gesloopt moeten worden. De bevolking van de gifwljk zit nu inmiddels alweer twee maanden ln een stacaravan of wisselwoning. „Het enige wat we nu nog kunnen verwach ten, ls", zegt een van de geëva cueerde bewoners, „dat een aantal woningen moet worden afgebroken". Wat betreft dat laatste blijven het gemeente bestuur en de deskundigen overigens optimistisch. Dank zij de hypermoderne appara tuur die naar Lekkerkerk is gehaald, moet het volgens hen mogelijk zijn alle woningen te behouden, onvoorziene om standigheden uiteraard daar gelaten." Bomen weg De afgelopen weken zijn de voorbereidende werkzaamhe den voor het schoonmaakkar- wei afgerond. Alle schuurtjes zijn gesloopt, bomen en strui ken zijn gerooid, de tuinen zijn omgeploegd en eigenlijk staan alleen de 270 ontman telde woningen nog overeind in de wijk, die is afgesloten met een hoog hek en perma nent wordt bewaakt. Dit zijn dan nog maar alleen de voorbereidingen in de wijk zelf. Om het vrijkomende, ver vuilde grondwater te kunnen zuiveren alvorens het in de rivier de Lek wordt geloosd, moet een complete waterzui veringsinstallatie worden ge bouwd. In de Lek ligt een schip afgemeerd dat elke avond de afgegraven grond weg zal brengen naar de Af valverwerking Rijnmond. Ook bij dit afvalverwerkings bedrijf moesten de nodige maatregelen worden getroffen om de circa 75.000 ton afval te kunnen verwerken, die de ko mende twintig weken aange voerd zal worden. Deze aflevering zal in vijftig weken worden verwerkt. Deze tijd is nodig omdat de on brandbare grond eerst ge mengd moet worden met huis vuil. Om de periode tussen verwerking en aanvoer te kun nen overbruggen, moest naast de Afvalverwerking Rijn mond een terrein van drie hec tare worden gehuurd van de gemeente Rotterdam voor de opslag van de grond. Dit ter rein moest speciaal worden beveiligd om te voorkomen dat vocht uit de vervuilde grond kan wegstromen: kos ten ruim drie miljoen Grijparm Verder zijn voor het graaf werk de nodige apparaten aangevoerd door de firma die het schoonmaakkarwel gaat klaren. Meest spectaculair zijn de vier graafmachines die het bedrijf uit Amerika heeft laten overkomen. Deze machi nes, die normaal in de mijn bouw worden gebruikt, heb ben een uitschuifbare arm van zeven meter lengte. Met die armen kan gemakkelijk de grond onder de huizen wegge- graven worden. Het is de bedoeling dat er ze ventig centimeter van de hele bovenlaag wordt afgegraven. Onder de huizen die niet op gedempte sloten zijn ge bouwd. wordt een laag grond van één meter afgegraven. Op plaatsen waar destijds sloten zijn gedempt door de Rotter damse firma Wijnstekers, zal drie tot vier meter dieper wor den gegraven. Op die plaatsen zullen naar verwachting ook nog de nodige afvalvaten te voorschijn komen. Die wor den gefotografeerd, beschre ven en van een nummer wor den vooralen. Voortdurend worden bij het graven monsters genomen om te kijken wat voor stoffen er in de bodem zitten. Ook wor den voortdurend metingen verricht om bij dreigend ge vaar of bij een dreigende ont- snapping van een gifwolk snel te kunnen optreden. Het per soneel van Maurik draagt be schermende pakken en gas maskers. Tijdens het karwei worden ook de funderingen van de huizen geïnspecteerd. Voor elk huis dat in orde wordt bevonden, wordt een certificaat afgegeven. Aquarium Ook een belangrijke rol bij de operatie speelt tenslotte een aquarium met goudvissen en forellen. Dit aquarium dient namelijk als laatste controle punt bij de zuivering van het grondwater Het water wordt, zoals gezegd, gezuiverd in een zuiveringsinstallatie. Het ver ontreinigde grondwater pas seert achtereenvolgens be- zinkbekkens met een afroom- installatie, een uitvlokinstal- latle en actieve koolfilters. Daarna gaat het water naar pontons in de Lek, waar het uitvoerig wordt bemonsterd en bemeten De laatste con trole gebeurt in het aquarium als de vissen dat overleven gaat het gezuiverde water pas de Lek in. Rond half november kunnen de eerste bewoners van de wijk terugkeren in de wonin gen. Februari volgend jaar moet de operatie-Lekkerkerk klaar zijn. Dan is de wijk weer bewoonbaar en „aangekleed" de bewonersvereniging een rol, maar ook het langdurige verblijf in de stacaravan of wisselwoning. Veel mensen, vooral bewoners van koophuizen, zijn de cara van al ontvlucht. Voor de be woners van de huurhuizen (een kwart van het totaal aan tal woningen) is het veel moei lijker elders in Lekkerkerk of in de Krimpener Waard woon ruimte te vinden, maar vol gens de bewonersvereniging staat vast dat de meeste be woners als tegen een berg op zien tegen de tijd die ze nog moeten doorbrengen in hun krappe caravan of wisselwo ning AMSTERDAM (ANP) In de Mores en Aironkerk op het Am sterdamse Waterloopleln wordt vanaf morgen een sogeheten „anti-oorlogsweek" gehouden. Tot en met zaterdag worden er films, foto's en videobanden vertoond over oorlog en vrede. Speciale aandacht wordt in de kerk besteed aan de atoombom men die 35 jaar geleden op de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki werden gegooid. Te vens kan men deelnemen aan een cursus .geweldloze weer baarheid." De organisatie van de „anti-oor logsweek" is in handen van on der meer het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) „Stop de Neu tronen-bom", de Vereniging van Dienstweigeraars en de anti-mi litaristische actiegroep On- kruit. Winter Terugkeer Orote vraag die dan nog over blijft is hoeveel inwoners er uiteindelijk zullen terugkeren in deze wijk, die volgens des kundigen dan rustig het schoonste plekje van Neder land genoemd kan worden. In ieder geval staat vast dat on der de geëvacueerde bewo ners de animo om terug te keren niet bijster groot is. Niet alleen „psychologische weerstanden" spelen volgens „Vooral de wintermaanden worden met angst en beven tegemoetgezien." zegt voorzit ter Ben van Veen van de be wonersvereniging. „Zoiets is een extra stimulans om naar iets anders uit te gaan kij ken." De angst voor terugkeer wordt versterkt, zegt Van Veen, doordat voor vroegere buren en kennissen niet meer terugkeren „Er ontstaat im mers een totaal andere wijk." Dat Lekkerkerk-West een spookwijk zal worden, gelooft overigens niemand, want daar is de woningnood in ons land te groot voor. Dat Lekker kerk-West een totaal andere wijk gaat worden, staat ais een paal boven water Er ko men andere mensen, de socia le opbouw van de wijk wordt anders en het wordt een schóne wijk. EINDHOVEN - De 25-jarige Eindho- venaar A. Raymond is zaterdagmor gen om drie uur in een café in Eindho ven doodgeschoten. Het slachtoffer had even tevoren ruzie gekregen met een man die plotseling een revolver trok en verschillende keren schoot. Eén kogel trof het slachtoffer ln het hoofd een tweede kwam terecht in zijn longen. „Ik krijg vijfentwintig gulden zak geld per week.maar daarvan wordt 24 gulden ingehouden voor kost en inwoning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3