Een liefdesbrief aan Willem Barnard Kritiek op werkdocument voor bisschoppensynode Uit brieven van lezers Buti doet beroep op christelijke minister Trouw Blanke NH-gemeente weert zwarte soldaat Hervormde brief over kernwapens naar wereldraad VANDAAG P. Aruppe wil aftreden MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei „In de waagschaal" is best een aardig blad ik zou trouwens nooit het tegendeel durven beweren, anders krijg ik ongenoegen met dominee M. O. L. den Boer uit Utrecht, wiens pastorale zorgen zich ook zeer nadrukkelijk over dit veertiendaags geschrift uitstrekken. Dus: „In de Waagschaal" is een aardig blad. maar 't leest zo lastig, ik bedoel: het is zo ingewikkeld gevouwen. Je kunt het in elk geval niet zomaar eventjes doorbladeren en daarom begin ik altijd helemaal achteraan om te kijken wat er onder „Van de redactie" staat. In het nummer van 2 augustus stond er het volgende: „Dit nummer gonst van de zangen van en voor Willem Barnard. Dit nummer is een liefdesbrief van de lezers van „In de waagschaal" aan de man van „Vogels en vissen", „Mythologisch" en de grootste liederen van het liedboek. Er was zoveel kopij, dat wij lang lang passen en meten een drietal bijdragen van Jaap Zijlstra, Arie de Kuyper en Anonymus moesten laten staan". Ik schrok ervan. Was er iets met dominee Barnard aan de hand dat mij ontgaan was? /Zou hijnee dat niet natuurlijk, dat had ik wel geweten. Hij zou wel een mooie, gave leeftijd bereikt hebben, waarop je er niet meer onderuit kunt en over hem moet schrijven. Hoe oud zou-ie zijn? Vijfenzeventig? Nee, nog niet. Zeventig? Maar ik dacht dat hij veel jonger was en nog lang niet op hoe noem Je dat huldigingsbare leeftijd. Zonder verder het nummer in te kijken, belde ik zenuwachtig de reeds genoemde dominee Den Boer, die de redactionele scepter over „In de waagschaal" zwaait. Gespannen vroeg ik: wat is er met Barnard aan de hand?? O, die verjaart op 15 augustus. Op Maria Hemelvaart. Dat doet hij overigens elk jaar op die datum, antwoordde dominee Den Boer. Ja maarbegon ik. Hij wordt zestig, verklaarde dominee Den Boer. Dat is toch veel te jong voor zo'n speciaal nummer, gaf ik mijn oordeel. Ik ben tenslotte kenner. We weten bij de krant precies wanneer iemand op de leeftijd is aangeland, dat je over haar of hem gaat schrijven. We beginnen bij de sterken, of liever, dat was altijd zo: als iemand zeventig Dr. W. Barnard werd, zat-ie gebeiteld. Nu echter de mensen steeds langer gespaard blijven, is er een belangrijke stroming binnen de Journalistiek om de grens te verschuiven naar de leeftijd der zeer sterken: tachtig. Ik legde dit omstandig uit aan dominee Den Boer, doch deze was volstrekt niet onder de indruk. 't Is veel leuker om gehuldigd te worden als je zestig bent, zei hijDan kun je 't allemaal zelf nog zonder moeite lezen wat ze over je schrijven. Als je tachtig bent, dring het misschien nauwelijks tot je door. Ik vroeg hem. wanneer hijzelf zestig werd. Dat duurt nog heel lang, gaf dominee Den Boer enigszins afgemeten ten antwoord. 't Is maar wat je lang noemt. In Van Alphens Nieuw Kerkelijk Handboek zag ik dat dominee Den Boer op 11 september vijfenvijftig Jaar hoopt te worden, en wat mij betereft kun je, als we de maatstaven van „In de waagschaal" gaan hanteren, ook heel goed een vijfenvijftig-jarige huldigen. Omdat ik mee tot de bewonderaars van dominee-dichter Willem Barnard reken, vestig ik met het voorgaande de aandacht op dit (en het komend) nummer van „In de waagschaal" (adres administratie: Prinsenstraat 82, Utrecht). En ik citeer het vers dat Barnards mede-psalmberimer prof. dr. J. W. Schulte Nordholt maakte, toen hem was gevraagd: wilt u wat voor Willem Barnard schrijven? Wil ik wat voot Willem Barnard schrijven die een dichter is bij Gods genade maar een dichter onder dominees en een dominee onder de dichters, als een koning in een republiek? Wil ik Willem Barnard dank bewijzen, dat hij mij de zeeweg heeft gewezen naar het eiland van George Herbert en John Donne dat voor mij een tuin werd in het toater en een Hellas in de mist? Wil ik wat voor Willem Barnard schrijven, en waarom, om hem te huldigen voor een eenzaam leven zestigvoud vruchtbaar voor de heilige gemeenschap van de Kerk, zijn Moeder en zijn broeders in de taal? Willem Barnard, vriend van zoveel jaren, zoveel boeken, bij contract gegeven, laten wij maar blijven wat wij zijn, zo ontvankelijk, zo lichtgeraakt, zo vertrouwd, historisch vergelijkbaar met de bondgenoten Engeland en AmeriOceaan, zijn verdeeld in tongval, één in taal (wie dan wie is zal de lezer raden). Als het er op aan komt zijn wij burgers van het koninkrijk dat Psalland heet, waarvan koning David koning is en dat op de kaart te vinden is tussen Hardenberg en Oosterbeek. J. W. Schulte Nordholt ff - 4 door Pieter van der Ven AMSTERDAM Vanuit de Nederlandse rk kerkprovincie is kritiek geleverd op het voorbereidende werkdocu ment voor de algemene bis schoppensynode die in okto ber in Rome wordt gehouden. De kritiek ls te vinden in een stuk dat werd opgesteld door pater dr. Ad Vermeulen, stu diesecretaris van de kerkpro vincie, na beraad met onder meer leden van het katholiek Vrouwendispuut en Het Vrou wengilde. Inmiddels hebben de bisschoppen Gijsen en Sl- monis laten weten dat zij veel positiever staan tegenover het betreffende document. De synode zal zoals eerder gemeld als onderwerp hebben „de taken van het christelijk gezin in de wereld van van daag". De bezwaren zijn samengevat: het gezinsmodel van de negentiende eeuwse westerse samenleving wordt ten onrechte als algemeen geldend model gesteld: er wordt te gemakke lijk met morele oordelen gewerkt; er is te weinig gedacht vanuit de pasto rale eisen van de tijd. Al met al twaalf volgetypte vellen, het Vaticaanse do cument was weinig langer. De Nederlandse bisschoppen zouden weinig tijd hebben gehad om zelf met zijn zevenen een commentaar op het waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leid8e Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam \yibautstraat 131 Amsterdarp tel. 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel. 010-115588 (redactie) lel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef. 020- 913456. Opgave mim-advertenties tel. 020-936868 of schriftelijk aan Mim-Adv. afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM. Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse •drossen. Vaticaanse werkstuk te schrijven. Ze zouden daarom volstaan hebben het ontwerp-Vermeulen naar Rome loe te sturen met de kanttekening dat het hier niet zozeer om hun mening ging maar om een commentaar uit hun achterban. Vandaar dat de bisschop pen Simonis en Gijsen alsnog zich van de inhoud van dit commentaar konden distantiëren Een en ander geeft wel te denken. Op de bijzondere synode die de Nederlandse bisschop pen in januari in Rome hebben ge houden kwam als een,belangrijke eis naar voren dat de bisschoppen zelf meer leiding moesten geven en niet alles door hun vicarissen en hun ra den moesten laten bedisselen In dit geval zou dan blijken dat er ofwel niets veranderd is, wat dan te betreu ren of toe te juichen valt, ofwel er is sprake van grote meningsverschillen tussen de zeven bisschoppen onder ling, en ook dat moest de synode in januari uitbannen. Overbodig De drukte omtrent het kritische com mentaar bij het werkdocument over het gezin lijkt trouwens nogal overbo dig. Het is juist de bedoeling dat er vanuit alle landen in eerste ronde kritisch gereageerd wordt op het voorbereidende stuk. Deze kritiek, moet dan worden verwerkt in het definitieve vergaderstuk. Dit is in middels af, maar de tachtig latljnse pagina's zijn nog niet vertaald en verspreid. Degenen die er al een blik in hebben kunnen werpen krijgen niet de indruk dat de op het eerste ontwerp geleverde kritiek erg ter har te is genomen. De kritiek vanuit Nederland, (om nu maar niet te zeggen: van de Neder landse bisschoppen) staat overigens bepaald niet alleen. Ook de Franse bisschoppen bijvoorbeeld hebben la ten weten dat het document het christelijk gezin van een burgerlijke en westerse snit plaatst in een ab stract en irreël perspectief. De Franse bisschoppen pleiten voor een meer wereldwijde dimensie. Zij wijzen erop dat de mensen die zij geraadpleegd hebben de taal vaak meer vinden van een kerk die het allemaal goed weet dan van een kerk die wil luisteren. Ook hebben mensen zich eraan geër gerd dat het werkdocument weinig op schijnt te hebben met de verwor venheden van de mensweten schappen. De Engelse bisschoppen hebben ver slag kunnen doen van het onlangs gehouden nationale pastoraal conci lie dat onder meer vond dat de kerk haar leer over huwelijk, seksualiteit en geboortebeperking grondig moet herzien en zo nodig ontwikkelen en wijzigen. Beamen Bisschoppen in Afrika beamen ge woontegetrouw alle documenten uit Rome, maar doen vervolgens een aantal pastorale suggesties die ook als kritiek op het document kunnen gelden. Zo is er vanuit alle delen van de rk kerk commentaar geleverd op het voorbereidende stuk. Vaak zijn hierbij „gewone mensen" ingescha keld. Dit is niet zo vreemd omdat het te behandelen onderwerp „de rol van het gezin" eigenlijk eerder tot de des kundigheid van de leken behoort dan tot die van de ongehuwde, kinderloze synodevaders. Oudera en kinderen zullen op de gezinssynode de grote afwezigen zijn, zelfs al wordt er als nog een enkele leek tot de vergade ring toegelaten als waarnemer of gastspreker. In de roomskatholieke kerk is demo cratie met evenredige vertegenwoor diging onbekend. Het voorbereiden de document werd samengesteld door het secretariaat voor de synode in samenwerking met de pauselijke raad voor de leken, die onder leiding staat van kardinaal Opillo Rossi. De leken in deze raad vormen in genep dele een parlement. Datzelfde kan men zeggen van de raadgevers en - geefsters die de Nederlandse reactie hebben opgesteld. Ook deze spreken kennelijk niet namens „de Neder landse bisschoppen" en waarschijn lijk evenmin namens „de leek". Dat neemt niet weg dat ze misschien toch iets verstandigs zeggen, waar de bis schoppen hun voordeel mee kunnen doen. Kardinaal O. Rossi. Telebingo Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas-niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vieze scholen Ondergetekende is school-schoonma- ker. Er is een onderzoek ingesteld door de Artsenijkundige dienst naar de hygiëne in scholen, en de resulta ten waren negatief. Wie is daarvoor verantwoordelijk? De minister laat het aan de besturen van de bijzonde re scholen over, hoeveel uren zij aan de schoonmaak besteden. En dat is de oorzaak dat die scholen gaan ver vuilen. U moet eens op zo'n school komen kijken: zit een complete dag taak in. Zeker ook met nog al die onderhoudswerkzaamheden. Maar ik heb daar twintig uur voor in de week en daar moet ook mijn vakantie nog af. Als ik erover schrijf naar een bond dan is hun antwoord: „Gewoon je uren maken en laten zien dat het gewoon niet kan. Ik heb om een aan tal uren er bijgevraagd, het antwoord was, dat het financieel niet kon. Ik ben erkentelijk dat ze nu met dit probleem op de proppen zijn geko men. Maar één ding hoop ik, dat men niet de vinger opheft naar de school- schoonmakers(sters) maar naar de minister en de schoolbesturen. Nie mand gaat toch gratis handdoeken wassen en ophangen in de WC-loca- len of closetrollen aanbrengen? Berkel H. Berghout NAVO-depots In het artikel „Vestiging van twee NAVO-depots in Zuid-Limburg wekt ook verzet" (Trouw, 29/7) worden door de geïnterviewden beweringen ge daan. waarop bedoeld verzet mede is gegrond. Een aantal van deze bewe ringen is echter geheel of gedeeltelijk onjuist. De woordvoerders van de in het artikel genoemde comité s zeggen o.a. dat er een militaire opslagplaats is in de mijnschachten van Schinnen. Dit nu is geheel bezijden de waarheid. Deze schachten zijn afgesloten en hebben geen enkele militaire bestem ming. Er worden verder vermoedens uitgesproken dat er in de Cannenberg atoomwapens liggen opgeslagen. On ze ervaring is dat altijd wanneer men niet precies weet wat er zich ergens aan militaire aktlviteiten afspelen, er in nagenoeg al die gevallen door som migen diezelfde vermoedens worden geuit. Wanneer al deze mensen gelijk zouden hebben, dan zou ons land onderhand uit één arote atoomoüs- lagplaats bestaan. En dat gelooft toch geen mens. De komst van Aircent (thans AAF- CE) naar Zuid-Limburg ging niet door, „misschien wel onder invloed van de protestacties die toen zijn gevoerd". Die acties hebben echter geen invloed gehad op het niet ko men van dat luchtmachthoofdkwar tier. Die beslissing is indertijd geno men op alleen maar militaire overwe gingen. Tenslotte is in de plaats van AAFCE een andere NAVO-organisa- tie (NAPMA, ter voorbereiding van de komst van de AWACS-vliegtulgen) naar Brunssum gekomen. De opmerking dat in Zuid-Limburg „de Russische atoombom het eerst zal vallen" is een demagogische bang- maker. Op het moment dat er ooit met bommen zal worden gegooid zijn er in Zuid-Limburg nog nauwelijks militairen aanwezig, terwijl dan ook het materieel zeker al uit Limburg is verplaatst. Tenslotte de opmerking in het artikel dat de Oostelijke Mijn streek al „in de frontlinie" ligt. He laas moet geconstateerd worden dat gezien de reikwijdte van o.a. de Russische SS-20 raketten en de Back fire bommenwerpers niet de Ooste lijke Mijnstreek in het bijzonder maar heel West-Europa, inbegrepen Groot-Brittannië, in die frontlinie ligt. Wat dat betreft lopen de bewo ners van deze regio niet meer of min der risico dan welke West-Europeaan ook. Brussum Lt. Kol. Chr. Bos (voorlichtingsdienst Afcent) Jeruzalem De wereld bepaalt dat Israël, zonder voorwaarden vooraf en zonder enige garanties omtrent de veiligheid, de bezette gebieden inclusief Oost-Jeru- zalem moet verlaten De wereld bepaalt dat Zionisme erg slecht is; net zo slecht als racisme, kolonialisme etcde wereld ap- plaudiseert, juicht en is zéér tevreden over zichzelf Israël bepaalt dat Jeruzalem haar on deelbare en eeuwige hoofdstad wordt: een droom wordt verwezen lijkt: een profetie gaat in vervulling: Jeruzalem het hart van Israël en de wereldde wereld is even stil- maar brult het dan uit van woede, van machteloze woede Immers niet de wereld bepaalt wat Israël moet doen. Dordrecht H. van Rossum In de kranten van 24 Juli 1980 was te lezen dat er grote kans bestaat dat in het jaar 2000 het aantal hongerenden zal zijn toegenomen tot 3.000 miljoen mensen. Het jaar 2000 is dichtbij. Er is geen tijd te verliezen om deze ramp voor de wereld te voorkomen. Van overheden en particulieren mogen ui terste inspanningen worden ge vraagd. De officiële Nederlandse Me definancieringsorganisaties (Cebe- mo, Hivos, Icco en Novib) wensen niet in aanmerking te komen voor bijdra gen van de Stichting Bingo. Zij zeg gen dat de overzeese partners het moeilijk vinden om geld uit de rijke landen te accepteren (zie ook Trouw 30 Juli 1980). Ook is het met de be wustwording niet oké wat de bingo- gelden betreft. Het zijn gezochte re denen die de echte bewustwording allerminst goed doen en die voor de 600 miljoen armsten die er nu zijn erbarmelijk aandoen. De medefinan cieringsorganisaties vertonen gelijke nis met het bijbelse verhaal van de Samaritaan die barmhartigheid be wees. Met dit verschil dat de Samari taan nu onbarmhartigheid bewijst. Natuurlijk verdienen de genoemde organisaties deze kwalificatie niet. Maar ze maken het er wel naar. De partners in de derde wereld die hulp behoeven en graag accepteren omdat ,zij honger lijden, zijn niet veraf. Ieder die echt bekommerd is om het lot van de miljoenen ondervoeden en kanslo zen kan ze bereiken. Amsterdam D. Wind Onpartijdige NOS In „Trouw" van 31 juli 1980 is in de rubriek „Dichtbij en Verder" een be richt opgenomen over het optreden van de heer H. J. Neuman voor de AVRO en het NOS-joumaal. Ik kan een eventuele verdediging hiervan rustig aan de heer Neuman zelf over laten, daar ls hij mans genoeg voor. De volgende opmerking in genoemde rubriek trof mij echter in dit verband, namelijk dat bij de redactie van het NOS-journaal de vraag is gerezen of Neuman zich niet te zeer geprofileerd is namelijk als mede-auteur van een CDA-nota inzake kernbewapening) om nog als „duider" bij de onpartijdi ge NOS te kunnen functioneren. Sinds wanneer, vraag ik mij af. is de NOS en zijn/haar medewerkers on partijdig? Dit zou mijns Inziens wel zo behoren te zijn maar als ik denk aan de commentaren zoals de rubriek „Den Haag Vandaag" met voorheen Ton Planken en Henk van Hoorn en anderen. Ik meende vaak in mijn onnozelheid dat deze door de VARA worden geredigeerd! Zelfs de nieuws lezer maakt zich mijns Inziens schul dig aan opmerkingen ten aanzien van de regering van nu die aan partijdig heid doen denken. Ik zou wel eens willen weten of er meer mensen zijn die er net als ik over denken. Den Haag J. G. Vos van onze correspondent JOHANNESBURG Ds Sam Buti, president van de Zuid- afrikaanse raad van kerken, heeft de minister van justitie, Louis Legrange, uitgedaagd als „medechristen alles te doen om de wetten af te schaffen die in strijd zijn met Gods geboden van liefde en gerechtigheid". Zowel ds Buti als minister Legrange behoren tot de NG-kerken. De brief van Buti komt kort voordat het gesprek gaat plaatsvinden tussen de raad van kerken en premier Botha. Buti maakt duidelijk dat de leiders van de zwarte en kleurlingen-kerken niet van plan zijn iets af te doen aan hun steeds fellere oppositie tegen de rassenpolitiek van de regering die zij in strijd achten met christelijke be ginselen en bijbelse waarheid. Vol gens hem zijn de kerken bereid tot burgerlijke ongehoorzaamheid. De betrekkingen tussen de regering en de Zuidafrikaanse raad van kerken zijn in de loop van de maanden steeds slechter geworden en 7 augustus zal daarover gepraat gaan worden. Buti heeft zijn ongeloof uitgesproken in de beweringen dat er belangrijke veran deringen in de pijplijn zouden zitten. Hij waarschuwt de regering dat ze bezig is de zwarte jongeren tot geweld te drijven en hij beschuldigt haar van zonde tegen het negende gebod dat vals getuigen verbiedt. Muzorewa's HIJ twijfelt aan de oprechtheid van de regering om tot „samenspreklng" te komen, omdat tegenstanders als DEN HAAG (ANP) De Neder landse hervormde kerk heeft in een brief de wereldraad van kerken op de hoogte gesteld van de discussie over het hervormd kernwapenrapport. Het moderamen voldoet hiermee aan een verzoek van de synode, die in Juni de ruim zeshonderd reacties uit de gemeenten besprak. Het rapport van de raad voor over heid en samenleving tendeert naar afwijzing van bezit van kernwapens. In 1982 wees de hervormde kerk het gebruik van kernwapens af. In de reacties komen twee thema's telkens terug. In de eerste plaats het dilem ma waarvoor veel gemeentenleden zich geplaatst zien: angst voor de communistische dictatuur enerzijds en voor de totale vernietiging als ge volg van de bewapening anderzijds. In de tweede plaats de overweging dat de strijd voor ontwapening niet alleen een zaak van de Nederlandse kerken is, maar door alle kerken ter wereld gevoerd moet worden. Vol gens de hervormde brief moet hier ook het Vaticaan bij betrokken wor den. Daarom vraagt het moderamen aan de wereldraad om steun en aan- wijzigingen terzake. Nelson Mandela gevangen zitten of uitgeschakeld zijn en er alleen ge praat wordt met mensen die in het straatje van de regering passen. Vol gens Buti's brief moet een regering voor „gerechtigheid" zorgen en dat is niet per se hetzelfde als „rust en orde". Er is overigens van vooral radicalere jongeren kritiek gekomen op het ge sprek van aanstaande donderdag. De ontmoeting met Botha maakt van de kerkleiders een stelletje „Muzore wa's", zo ls de kritiek. Ds. Alan Boesak heeft al gezegd dat hij er gemengde gevoelens bij heeft. Jonge zwarten zouden vinden dat het resultaat noodzakelijkerwijze nul of zelfs negatief zal uitpakken. En ook Boesak zegt dat het zo helemaal voor spelbaar is wat zulke gesprekken op leveren. De leiders van de Zuidafri kaanse raad van kerken verwerpen de vergelijking met Muzorewa. Zij vinden dat de situatie in Zuid-Afrika vreselijk ernstig is en zij willen praten met Botha niet als politici, maar als christelijke leiders. 'Rijk in God' Zo gaat het met iemand die schatten vergadert voor zichzelf en niet rijk is in God. (Lukas 12 vers 13-21) Deze woorden van Jezus staan aan het einde van het verhaal van die man die wilde dat Jezus tussenbeide kwam inzake de verdeling van een erfenis met zijn broer. Jezus weigert en vertelt dan van die man die zo geweldig zaken gedaan had. Hij wist gewoon geen raad met zijn rijkdommen. Maar dan ineens sterft hij. Waar gaan z'n rijkdommen dan heen? Jezus vertelde vrijwel altijd verhalen die ergens aansloten bij oude woorden van Israël, hier van de Prediker. Die rijke man wordt op een bepaalde manier getekend, namelijk als iemand die werkelijk rust in z'n bezit. Niemand bestaat meer voor hem. Hij is er alleen nog en zijn bezittingen. Dat is armoede zegt Jezus. Het einde van ongebreidelde hebzucht. Niet rijk in God. Dit woord roept wel vragen op. Blijkbaar kan je dus niet in God zijn als dit de >1 waarheid van je leven is: schatten vergaderd, meer niet. Toch is dit woord ook niet zelden misbruikt om erop te wijzen dat't eigenlijke van een mensenleven toch maar de geestelijke rijkdom is. Maar dat staat er niet. Rijk zijn „in God" kan mijns inziens heel goed betekenen: rijk zijn, maar met het voorbehoud van de naastenliefde. Niet alles voor je zelf alleen. We laten de vraag over de verwerving (eventueel ook zonder te denken aan de naaste) nu maar buiten beschouwing. De vraag is: wat doe Je ermee? Ben je daarmee doende „in God" of alleen „in je zelf"? Komt God er aan te pas? God die ons in de wereld van de mensen plaatst en van hun nood en armoede. Ik denk dat die vragen onontkoombaar zijn als het gaat over „rijk zijn in God". AMSTERDAM Pedro Arrupe, ge nerale overste van de jezuïeten, wil langzamerhand de leiding van zijn orde overdragen. De jezuïeten zijn; met 27000 leden de grootste priester orde in de roomskatholieke kerk. De; bijna 73-jarige pater Arrupe heeft' echter van de paus het verzoek gekre-; gen nog een tijdje aan te blijven „omwille van de kerk en de orde". 1 Arrupe vervult deze functie nu ruim 1 vijftien jaar. Jezuïetengeneraals, die in de loop der geschiedenis de bijnaam kregen van .zwarte paus" wegens hun vermeend grote invloed in kerkelijke zaken, werden tot nu toe altijd „voor het leven" gekozen, net als de echte paus trouwens. Arrupe zal zeker op het verzoek van de paus ingaan, omdat voor hem zo'n pauselijk verzoek ge lijk een bevel ls. Maar het is niet te. verwachten dat hij als Jezuïetengene- raal persé „levenslang" moet blijven. In de hele roomskatholieke kerk is inmiddels het verschijnsel aftreden en emeritaat aanvaard. De witte en zwarte pausen hebben daar in deze, J tijden nog geen voorbeeld van te zien gegeven. Arrupe is net als de stichter van de jezuïeten, Igantius van Loyola, van. Baskische afkomst. Vorig jaar kregen de jezuïeten van de huidige paus de mantel uitgeveegd. Vanouds zijn de jezuïeten het toegewijde, gehoorzame keurkorps van de paus. Maar hij be speurde veel wereldse neigingen en eigenzinnige opvattingen onder de je zuïetengelederen. Arrupe heeft in zijn beleid steeds een voorzichtige open heid betracht, maar gepaard aan en vaak getemperd door een zeer sterke loyaliteit aan de paus. Vanuit zijn" orde is er bij hem vaak tevergeefs op aangedrongen dat zo'n trouw beter kritisch kan zijn dan op haast scrupu leuze wijze volgzaam. Van onze correspondent JOHANNESBURG Het weren van een gekleurde soldaat uit een avondmaalsdienst van de Nederdultsche Hervormde gemeente in de Namlbische plaats Otjiwarango heeft in Zuid- Afrika grote consternatie gewekt, ook in blanke Afrikaner kringen. De kwestie werd zaterdag prominent op pagina één uit de doeken gedaan door het regeringsgezinde blad Rap port. Het heeft het voorval scherp gekritiseerd omdat de regering stelt dat de apartheid is verdwenen en het leger blank en niet-blank volledig heeft geïntegreerd. De soldaat in kwestie, de 19-jarige schutter Pieter Strauss, dient in het Zuidafrikaanse leger en heeft al een keer bijgetekend. Strauss dient bij de troepen die de Namlbische bevrij dingsbeweging SWAPO bestrijden. Onder aanvoering van legerpredi- kant Johan Faasen wilde Strauss met dertig blanke militairen de kerk dienst bezoeken. Toen de groep stond opgesteld om de kerk binnen te mar cheren kwam een ambtsdrager mee delen dat de gekleurde jongeman niet binnen mocht op grond van zijn huidskleur. Faasen voldeed aan het verzoek Strauss dat de vertellen en de blanke soldaten bezochten de dienst terwijl hun maat in een leger- Jeep achterbleef en daar in zijn bijbel las. Het besluit om in de kerk geen zwarte soldaten binnen te laten werd geno men door professor A. D. Pont, een bekende extreem-rechtse hoogleraar aan de universiteit van Pretoria en theoloog van de NH-kerk. Hij had de militaire autoriteiten ervan op de hoogte gesteld dat alleen blanken zouden worden toegelaten. Het afge lopen jaar zijn de blanke Afrikaner- kerken de Nederduits-hervormden en de Nederduits-gereformeerden dikwijls in het nieuws geweest omdat zij weigerden zwarten toe te laten tot blanke begrafenisdiensten. Pont stelde dat het regel in de NH- kerk is om zwarten geen toegang te verlenen. De kerk is geen gemeen- schapsbezit maar behoort de ge meente toe en die heeft het volste recht te beslissen wie ze binnen laat en wie niet, is Ponts mening. Op de vraag van Rapport of het niet vreemd is een medeburger wel aan de grens te laten vechten maar hem niet de gele genheid te geven samen met blanken te bidden, zei hij: „Sinds wanneer is hij mijn medeburger? Dat is hij niet." Zwarten, die gevraagd werd om huri reactie, zeiden zich af te vragen wat meer pijn deed: het besluit van de NH-kerk om een gekleurde soldaat te weren of het besluit van de blanke soldaten om hem achter te laten en zelf wel het gebouw binnen te gaan? „Waarom bleven de legerpredikant en de blanke soldaten niet bij hem in dat uur van vernedering? Hun actie is nog verwerpelijker."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2