Eis drie maanden tegen officieren geknakt schip Rotterdam wil tijdelijke huurgewenningsbijdrage Tiel kan in weekeinde weer bellen amsterdam sail'80 U amro bank Ontruimde flats WATMAALTUVOORUW ILEURENFOWS Een middagje stoer doen in Den Bosch Stuurman vergat olie over te pompen Overheidspersoneel: Meer bezuinigen voert spanning op Moeders helpen loodse kinderen Giro 14844, Amsterdam Jf7,70 JfW Jongen verdrinkt WEG IN EIGEN LAND Gemeenten raakten door brand telefonisch onbereikbaar Claim van 45 miljoen voor campingramp in Spanje Rita ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Deze straf heeft de Rotterdamse officier van Justitie mr. W. F. H. Hendriks vrijdag geëist tegen zowel de kapitein als de eerste stuurman van de Liberiaanse tanker Energy Concentration. De raadslieden zelden zich te hebben geërgerd aan de vele „discrimineren de en generaliserende" opmerkingen die de afgelopen dagen zijn gemaakt over schepen die onder Liberiaanse vlag varen. Vast staat, zei mr. Buzek, dat dit schip ln leder geval in prima staat van onderhoud verkeert en dat ook op de bemanning niets is aan te merken. ADVERTENTIE Vergelijk onderstaande 1 prijzen en zie uw voordeel bij BeoPost! aantal I afdrukken gemiddelde prijzen BeoPost prijzen in Nederland (1979!) (afdrukken d f 0,60 (afdrukken f 1.C ontw.kosten f4.-) Beiden zijn volgens de officier even schuldig aan de fouten die zijn ge maakt tijdens het lossen. Door deze fouten werden de voor- en achterkant van het schip te zwaar belast met als gevolg dat de tanker in het midden knakte. Het ongeluk gebeurde vorige week ln de Rotterdamse haven. „Stommiteiten": zo kwalificeerde de officier de fouten die eerste stuurman P. F. W. (51) uit Taiwan heeft ge maakt en die deze gisteren op de zitting ook erkende. De stuurman is in Le Havre, de stad die de tanker voor Rotterdam aandeed om olie te lossen, vergeten olie over te pompen in de lege middentanks van het schip om zo het evenwicht te herstellen. De man kon bovendien, zo bleek, niet overweg met de apparatuur die aan boord was voor het uitrekenen van de juiste verdeling van de olie over de tanks. Dat de stuurman vergat de instructies van de kapitein uit te voe ren. is volgens de officier van Justitie „net zo dom als rijdend op de rijks weg iets onder de achterbak gaan zoeken". Maar even erg noemde hij het ver zuim van kapitein S. K. L. (37) uit Hongkong om zijn eerste stuurman te controleren. De kapitein zei zich hier niet verantwoordelijk voor te voelen, omdat dit niet tot zijn taak behoort Bovendien had hij, zo verklaarde hij, alle vertrouwen in zijn eerste stuurman. Volgens mr. Hendriks heeft een kapi tein nu eenmaal de eindverantwoor delijkheid voor de veiligheid van be manning, schip en lading. Elke begin neling weet dat, zei hij. Dat tijdens het knakken van de tanker geen ex plosie is gevolgd, mag een wonder heten, vond de officier. „Maar een volgende keer kan het wel eens min der goed aflopen en daarom moet het UTRECHT (ANP) De drie centra les van overheidspersoneel hebben de ministerraad gewaarschuwd dat nog meer bezuinigingsmaatregelen voor het overheidspersoneel zullen leiden tot spanningen met alle mogelijke gevolgen van dien. Het kabinet is nog niet rond met de begroting voor 1981 en volgens de centrales (ACOP, RKCOP en CCOOP) dreigt er op nieuw een aantasting van de arbeids voorwaarden van het overheidsperso neel. De centrales constateren in een brief aan het kabinet dat nu al ten gevolge van al getroffen bezuinigingen voor het overheidspersoneel de koop kracht van ambtenaren en trendvol gers duidelijk achterblijft bij die van de werknemers in het bedrijfsleven. Tijdelijke oplossing voor dakloze Turken HENGELO (ANP) Er is een voorlo pige oplossing gevonden voor het huisvestingsprobleem van de twee christen-Turkse gezinnen, die in Hen gelo sinds maandag in de open lucht hebben gebivakkeerd. De twaalf kin deren zijn dankzij de bemiddeling van de politie en de pastor van de Hengelose St. Lambertus parochie ondergebracht bij onder andere christen-Turkse gezinnen die wel een huis hebben. Ook Nederlandse fami- lies hebben zich ontfermd over de kinderen die in leeftijd variëren van 1 tot 14 jaar. De ouders is te verstaan «-gegeven dat ze zelf naar onderdak moesten uitzien. In afwachting hier van mochten ze de nacht van donder dag op vrijdag doorbrengen in het gebouw van de Lambertus parochie. Aanvankelijk voelden de twee echt paren er niets voor de kinderen bij gastgezinnen onder te brengen. De politie slaagde er na lang praten in hen er van te overtuigen dat de kinde ren onmogelijk nog langer buiten konden slapen. Het woonruimteprobleem van de twee gezinnen begon maandag, toen de gemeente hen op straat zette, om dat de Turken illegaal in een huis verbleven dat ongeschikt was voor bewoning. Aangezien de gemeente niet voor vervangende woonruimte kon zorgen en ook andere instanties niets voor de Turken konden doen, besloten de twee families op het trot toir te gaan „wonen" voor het huis waar ze waren uitgezet. Toen het woensdag begon te regenen zochten ze vergeefs onderdak in het stadhuis. ADVERTENTIE Toon uw bewogenheid met de slachtoffers van de terreuraanslag in Antwerpen. Graag adhesiebetuigingen aan het secretariaat: Anna Pawlowastraat 18 1183 CW Amstelveen. Tel. 020-430615/080-220582. In internationaal verband moet wor den bekeken of het niet raadzaam is op mammoettankers en gastankers een speciale ladingofficier aan te stellen. Deze zon zich uitsluitend be zig moeten houden met de procedu res rond het laden en lossen van de tankers, werk waarmee nu de eerste stuurman voor een belangrijk deel is belast. Deze suggestie heeft districtshoofd W. A. J. P. Valkenier van de Liberi aanse scheepvaartinspectie in Rot terdam vrijdag gedaan tijdens de rechtzaak tegen de kapitein en eerste stuurman van de supertanker Ener gy Concentration. Valkenier, die was opgeroepen als getuige-deskun- dige, verklaarde dat het kader aan boord van dergelijke mammoettan kers over het algemeen veel te zwaar wordt belast, met alle risico's van dien. Als voorbeeld dat boekdelen spreekt, noemde hij de eerste stuur man van de Energy Concentration, die op het moment dat hij vergat een opdracht van de kapitein uit te voe ren, al eenenveertig uur in touw was. Volgens Valkenier zou de stuurman zo'n fout die uiteindelijk leidde tot het knakken van de tanker nooit hebben gemaakt, als hij vol doende uitgerust was geweest. openbaar ministerie er het hare toe bijdragen dat zulks voorkomen wordt. De bevolking van het Rijn mondgebied heeft daar recht op," zei de officier. Carrière Dat hij niet de maximale straf van zes maanden eiste, hield volgens mr. Hendriks verband met het feit dat kapitein en stuurman al zwaar ge straft zijn, omdat ze een verdere car rière op zee wel kunnen vergeten. Dit laatste is Juist een reden te meer om geen onvoorwaardelijke gevange nisstraf te eisen, vonden de drie raadslieden van de verdachten, mr. Buzek, mr. Stokman en mr. Van Lyn- den. De kapitein is volgens de raads lieden sowieso niet schuldig, omdat hij opdracht heeft gegeven de mid dentanks te vullen. „De stuurman heeft dat echter nagelaten, hetgeen natuurlijk ontoelaatbaar is." zei mr. Van Lynden, „maar de man was op dat tijdstip al eenenveertig uur ln touw en had onder barre weersom standigheden allerlei problemen moeten oplossen. Elk mens zal ln zo'n situatie dingen vergeten. Alleen ko men fouten nu eenmaal veel harder aan als Je een dergelijke positie be kleedt." 112 opn. 20 opn. f 16,96 f 25,60 I 24 opn. f 29,92 36 opn. f42,88 ontw.kosten f 2.95 bijdrage porto- en adm - kosten f 2.95) f 13,10 f 17,90 f 20,30 f 27,50 De rechtbank doet volgende week donderdag uitspraak. Intussen hebben de bergers van Smit-Tak nog minstens vijf dagen werk om de resterende 70.000 liter olie uit de tanker te pompen. Het gaat zo langzaam doordat het een gevaarlijk karwei is, waarvoor veel rekenwerk nodig is. Extra moeilijk is het dat er twee soorten olie in de tanker zitten: zeer dikke en zeer ont plofbare olie. De Bed°en°eloPPen >,id. tabaks- en Middelenzaken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat proberen de afschaffing van de huurgewen ningsbijdrage ongedaan te maken. Op 28 augustus zal de gemeenteraad van de Maasstad een voorstel behandelen om een beperkte groep bewoners toch een (tijdelijke) huurgewenningsbij drage te geven. Staatssecretaris Brokx heeft per 1 Juni 1980 de huurgewenningsbijdrage afgeschaft voor ledereen die verhuist van een normale goedkope woning naar een duurdere woning. Deze maatregel geldt niet voor mensen die verhuizen uit een krot, een sloopwo ning of een woning die ingrijpend moet worden verbeterd. Wie echter uit een normale goedkope woning naar een duurdere verhuist, wordt door de maatregel gedupeerd te meer in die gevallen waarin de verhuurder had verteld dat de huur der in aanmerking zou komen voor huurgewennlng. Als de Rotterdamse actie mislukt, dan zal het college van B en W aan dringen op een overgangsmaatregel voor de gedupeerden. De staatssecre taris heeft volgens het Rotterdamse gemeentebestuur al toegezegd in bij- Zonder schrijnende gevallen een uit zondering te willen maken op zijn beleid. De dienst Woonruimtezaken in Rot terdam is na 1 Juni 1980 gewoon door gegaan met het sturen van de aanvra gen voor een huurgewenningsbijdra ge naar Den Haag. De gedupeerde doorstromers kunnen op de gebruike lijke manier hun aanvragen blijven indienen. In het uiterste geval, indien het rijk zelfs niet bereid is tot een „redelijke" overgangsregeling, zal de gemeente de gemiste tijdelijke huurgewen ningsbijdrage zelf uitbetalen onder een bepaalde groep gedupeerde huur ders die naar een duurdere huurwo ning doorstromen. WIL8UM (ANP) In de Gelderse IJssel is gisteren de elfjarige K. Meu- leman uit Wilsum verdronken. De stroom ln deze rivier is zeer sterk door de hoge waterstand. Onder deze groep wordt men gere kend indien: men voor 1 Juni 1980 een duurdere huurwoning toegewezen heeft gekre gen, de verhuurder voor 1 Juni 1980 bij de aspirant-huurder verwachtin gen heeft gewekt over de huurgewen ningsbijdrage, de aspiranthuurder ook daadwerkelijk gedupeerd is en de huur van de nieuwe woning uiterlijk op 1 december 1980 ingaat. Het voorstel van B en W kost de gemeente ongeveer twee miljoen gulden. De gemeente beschikt niet over ver dere financiële middelen om de rege ling ook van toepassing te verklaren op andere toekomstige doorstromers uit normale huurwoningen. B en W verklaren nadrukkelijk dat de rege ling alleen van kracht wordt na goed keuring door de gemeenteraad en dan nog alleen voor de omschreven groep huurders, aan wie toezeggingen waren gedaan. ADVERTENTIE 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier- en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer Met achtergrondinformatie en reisverslagen. Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren. En met een interessant praktisch voordeel Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: 50% korting op 'n enkele reis. 40% korting op 'n retour. ri.s. Een grootscheeps muziekfestijn heeft gisteren en vandaag al de aanstoot gegeven tot de manifes tatie „Den Bosch op de stoere toer", die morgenmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur in het centrum van 's-Hertogenbosch plaats vindt. Zoals in vorige jaren bleek kan het er dan niet gek genoeg aan toegaan. Iedereen die een beetje stoer wil doen kan zich dan laten gelden. Er zijn parachutis ten, messenwerpers en fakirs, er worden boomstammen doorge zaagd, kussengevechten geleverd. En wat te denken van het wereld record klompenstampen en lang zaam fietsen, of de wereldkampi oenschappen hardschreeuwen en afstand-figuureagen? Ook in de lucht is er het een en ander te beleven: er stijgen drie oude oor- logsvllegtulgen op en het is zelfs de bedoeling dat er een „raket" wordt gelanceerd. Verder in Noord-Brabant: er is morgen vanaf 11.00 uur polsstok- verspringen in Oisterwijk. Ook is er een kunstmarkt. Op de Markt ln Oirschot zijn er morgenmiddag (14.00 uur) gildedansen, gevolgd door een optocht en wedstrijden krulsboogschieten. Er zijn weide- feesten in Achtmaal en er is een antiek- en curiosamarkt in Baar- le-Nassau, waar tevens een stoom treinrit naar Tilburg kan worden gemaakt. Er is kermis in Oud- Gastel en Wouwse Plantage. Zeg ge organiseert een wielerronde voor amateurs. Over naar Limburg. De Koninklij ke Sociëteit van Handboogschut ters 8t. Servaas organiseert mor genmiddag vanaf 15.30 uur wed strijden op de welde voor het fort St. Pleter in Maastricht. Er is een country westernavond in een feesttent in Helden (heden 20.00 uur). Sittard heeft tot 10 augustus zijn Europese kampioenschappen waterpolo. Een greep uit het weekendpro gramma voor Noord-Holland. Morgen is er om 20.00 uur een wijnfeest in Callantsoog. Eg- mond-Blnnen organiseert van daag kortebaandraverijen (13.00 uur) en een zeskamp (19.00 uur) en morgen een zeepkistenrace (14.00 uur). Er is kermis in Groet en vandaag vanaf 10.00 uur een wie lerspektakel in Kortenhoef. In Loosdrecht vinden dit weekeinde internationale zeilwedstrijden plaats. Er is vandaag een landelij ke rijtuigendag in Santpoort en morgen is daar een concours hlp- pique (12.30 uur). Purmerend or^ ganiseert morgenmiddag een stepwedstrijd en in Waarland vindt morgenmiddag van 13.00 uur het open kampioenschap pols- stokverspringen plaats. Zand- voort heeft zijn jazzfestival en te vens morgen een kindermatinee met Peppie en Kokkie op het Gasthuispleln. Puttershoek (bij Dordrecht) loopt vanmiddag uit voor wedstrijden sprietlopen over de oude haven. Aanvang 14.00 uur. In het Park de Weezenlanden in Zwolle neemt vandaag een inter nationaal scoutingkamp zijn in trek. Vanavond is er openlucht theater op het Aa-plein en morgen is er Hanzemarkt. In het slot te Zeist is tot 31 augus tus de expositie „De verzamelwoe de van te zien met opmerkelij ke collecties van uiteenlopende aard, zoals mulzevallen, hang- en sluitwerk en opwindbare robotjes. Zo'n 200 prenten van zeilschepen, tussen 1560 en 1870 door Neder landse kunstenaars gemaakt, zijn vanaf vandaag tot 16 november tentoongesteld in het Rijkspren tenkabinet in het Rijksmuseum in Amsterdam. In het Westfries museum in Hoorn is tot 30 september de expositie „Moderne Indonesische schilder kunst" te zien. Vervolg van pagina 1 Polak blijft bij zijn standpunt dat hij niet anders kan dan politie-assisten- tle verlenen ais daarom wordt ge vraagd bij de uitvoering van het von nis tot ontruiming. Dat zei Polak be gin dit Jaar ook ln de zaak over De Groote Keljser, enkele kraakpanden aan de Keizersgracht die op last van het Gerechtshof moeten worden ont ruimd. Maar de nog steeds voortdu rende grimmige situatie rondom de gebarricadeerde Qroote Keijser deed Polak tot uitstel besluiten. De eige naar van die panden, Beerents Be heer, gaf de burgemeester eind Janua- rie een half jaar de tijd. Die termijn is nu verstreken. Burgemeester Polak zei gisteren dat de eigenaar van De Groote Keijser weer contact zoekt met de gemeente. Waarschijnlijk be tekent dit dat ook op de Keizers gracht ontruiming op til is. Burgemeester Polak acht het zeer onwaarschijnlijk dat hij ontruiming van de flats aan de Prins Hendrikka de een half jaar voor zich uit kan schuiven. „Deze zaak is zo redelijk en zo duidelijk dat je dat niet kunt doen. Bovendien is dit geval aanzienlijk urgenter, gezien de rechten van de legale bewoners." Als het tot vordering van de koop flats komt, zal dat niet gebeuren ten behoeve van de krakers. Polak meent dat de krakers niet gehandeld heb ben uit persoonlijke woningnood. „Mochten er onder de sterk wisselen de krakersbevolking werkelijk nood gevallen zijn, dan horen we dat wel," aldus Polak. Diefstal De burgemeester zei te hopen dat de advocaten van de krakers hun cliën ten zullen wijzen op „het belang van Van een onzer verslaggvers TIEL De PTT verwacht, dat het in de loop van dit weekeinde weer in beperkte mate mogelijk zal zijn interlokaal te bellen van en naar de acht gemeenten, die sinds donderdagmiddag telefonisch onbereikbaar zijn als gevolg vaneen brand in de centrale ln Tiel. Deze brand, vermoedelijk ver oorzaakt door kortsluiting in de verlichting, verwoestte de hele apparatuur, die de inter lokale en internationale tele foongesprekken voor deze ge meenten verwerkt. Het gaat hier om de gemeenten, waar van de netnummers in de se rie 03440 tot en met 03449 lig gen: Tiel (03440), Lienden (03443), Ochten (03444), Ophe- mert (03445), Wadenoijen (03446), Buren (03447), Zoelen (03448), en Maurik (03449). Binnen de gemeentegrenzen en onderling kan in deze ge meenten wel worden gebeld. De PTT zegt nog niet te kun nen overzien op welke termijn de stagnatie geheel tot het verleden zal behoren. Daarom wordt het publiek dringend verzocht voorlopig het interlo kaal verkeer naar en van de gemeenten zoveel mogelijk te beperken. Politie Zolang de centrale nog niet is gerepareerd, worden nood voorzieningen getroffen. Zo zijn de vitale punten zoals po litie, brandweer en ziekenhui zen uitgerust met een eigen installatie. Voor het uitgaand verkeer uit Tiel heeft de PTT een aantal met de hand bediende verbin dingen gemaakt, die vla tele fonistes lopen. In de telefoon centrale geeft een automa tisch beantwoordingsappa- raat na het draaien van het gewenste netnummer aan hoe abonnees, die dringend inter lokaal moeten telefoneren, moeten handelen. Er zal ech ter met grote stagnatie reke ning moeten houden. worden ge- Oproepers van abonnees, die een netnummer hebben in de serie 03441 tot en met 03449, dienen het speciale nummer 000 te draaien. Dit komt uit bij een telefoniste, die dan verdere bemiddeling verleent. Daarnaast is zeer beperkt au tomatisch verkeer vanuit deze gebieden mogelijk (ongeveer tien procent van de normale capaciteit). De telegraafdienst werkt nor maal. De bestelling van tele grammen zal worden uitge breid in de avonduren en in het weekeinde. De telegram men kunnen aan de loketten van de postkantoren worden aangeboden. de rechtsregel in dit land". Hij doelde daarbij niet alleen op het rechterlijke vonnis, maar ook op de recente dief stal van bouwmaterialen die de kra kers zouden hebben gepleegd om de barricades te versterken. Advocaat mr. Van den Blessen wijst de oproep van Polak van de hand. „Mijn cliënten zijn wijs genoeg om zelf hun beleid te bepalen. Ik ga daaar niet mét een opgeheven vinger tje bij staan." Volgens een van de woordvoerders van de krakers be staat er intern onenigheid over die diefstal. „Maar ik kan het wel begrij pen," zei hij. „Krakers hebben in deze stad letterlijk en figuurlijk zoveel klappen gehad, dat zo'n diefstal er niet meer toe doet." DEN HAAG (ANP) Advocaten van de slachtoffers en hun nabestaanden van de ramp op de camping Los Alfa- ques bij Tarragona in Spanje hebben een totale schadevergoeding van ruim 45 miljoen gulden geëist. Het kan echter nog wel twee jaar duren voordat de alle zaken zijn afgewik keld. Bij de ramp, die op 11 juli 1978 werd veroorzaakt doordat een van de weg afgeraakte tankwagen op de camping ontplofte, zijn 150 mensen om het leven gekomen onder wie vier vakan tiegangers uit een Eindhovens geun en twee inwoners van Alkmaar. Verwacht wordt, dat het gerechtshof In Tarragona begin november een da tum zal bepalen, waarop de monde linge behandeling van de zaak zal beginnen, waarschijnlijk in februari volgend jaar. Het gerechtelijk vooronderzoek is een paar maanden geleden afgerond. De officier van justitie bij het gerechtshof in Tarragona heeft al te gen vier mensen van het bedrijf Em- petrol, dat het gas heeft geleverd en de tankauto heeft gevuld, een gevan genisstraf van ruim vier jaar geëist. Twee leidinggevende functionarissen van transportbedrijf Cisternas Reu- nidas hoorden een celstraf van een jaar eisen. Voor de gewonden zou 1.2 miljoen gulden moeten worden betaald, voor de gevolgen zoals inkomensderving anderhalf miljoen gulden en voor de materiële schade nog eens vijf mil joen. De telefooncentrale in Tiel na de brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3