Kopenhagen heeft niets opgeleverd Tekening van een lezer Trouw foji Commentaa Het congres der machtelozen Koppelbazen Overheid en krakers Agent verdacht van diefstal uit politiekluis VN conferentie van vrouwen voltreffer stameltaal baron buttons tegen bom VRIJDAG 1 AUGUSTUS BO BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Met grote regelmaat weten k&pel- bazen de aandacht op zich teesti- gen. maar zelden in gunstig zin. Meestal duiken ze op in berhten over belastingfraude, geknoemet premies voor sociale verzekengen en dat soort onfrisse zaken.Het verschijnsel van de onwettig ar beidsbemiddeling lijkt onuiDei- baar. In het bijzonder in de buw- wereld. met zijn vele onderaane- mers die op hun beurt ook eer uitbesteden, was en is het erg roei- lijk een doeltreffende bestrijdig te organiseren. Toch leek het de iat- ste jaren ook in de Nederladse bouw de goede kant op te gan. Zowel aannemers als werknerers leken beduchter te worden vor malafide koppelaars. Maar in groter. Europees verbad, is er kennelijk nog wel ruimte vor illegale koppelbazen. Is de contDle en opsporing op het nationale \ak al erg moeilijk, de opgave wedt nog groter als de tegenpartij har praktijken over twee of meer In den gaat uitspreiden. Dan ontstan er situaties, zoals nu in Nijmejen gesignaleerd, waarbij de ronselaars onder het oog van de politie en met een bijna uitdagende brutaliteit hun kwalijke werk doen. Kwalijk, maar niet onwettig, want voordat ze in strijd met de wet komen, zijn ze over de grens verdwenen. Het lijkt een ontmoedigend zwaar karwei, maar de overheid zal toch moeten proberen ook dit gat te dichten. Uit de snelle reactie van het ministerie van sociale zaken op de eerste publikaties over Nijmegen blijkt wel dat zij zich serieus aan deze taak wil zetten. Maar daar voor is wel de medewerking van de andere betrokken landen nodig. In ternationaal opererende criminelen zijn ook alleen maar op het interna tionale vlak te vangen. Het is daar om te hopen dat het buitenland, vooral dan West-Duitsland. welwil lend zal reageren op het Nederland se verzoek om de illegale ronselaars aan te pakken. Het is een kwestie die maar eens in het grotere ver band van de Europese Gemeen schap moet worden aangezwen geld. De veel geplaagde burgemeester van Amsterdam heeft er een kop zorg bij. Hij zal zich moeten bera den op de vraag of hij al of niet de politie zal inzetten tegen de krakers die sinds 2 april enkele tientallen flats aan de Prins Hendrikkade be zet houden. Het lijkt wat onbillijk tegenover burgemeester Polak. De rechter heeft gezegd dat de krakers er uit moeten en kan overgaan tot de orde van de dag. De krakers hebben gezegd dat ze zich aan de uitspraak van de rechter niets gelegen laten liggen. De burgemeester moet nu maar zien hen er uit te krijgen. Bij deze redenering moet echter wel worden bedacht dat niet de rechter lijke macht, maar de overheid ver antwoordelijk is voor problemen als woningnood, leegstand en daar uit voortvloeiende kraakacties. Met meer-reden kan de rechter klagen dat hij maar recht moet zien te spreken in maatschappelijke nood situaties, waar het gemeentebestuur kennelijk niet op een behoorlijke wijze uit kan komen. De klacht van de rechter kan nog verder gaan. Hij doet zijn best om op een behoorlijke wijze tot een uitspraak te komen, maar moet vervolgens maar afwachten of de burgemeester bereid is die uit te voeren. Amsterdam kent al het pre cedent van De Groote Keyser. een eveneens gekraakt pand dat krach tens rechterlijk vonnis al lang had moeten worden ontruimd maar dat nog steeds met rust is gelaten. Ook wie in het conflict tussen een make laar die zijn te dure koopflats niet kwijt kan en wanhopige woning- GRONINGEN (ANP) De Groning se officier van justitie mr S. J. A. M. van Gend heeft een gerechtelijk voor onderzoek gevorderd tegen een 34- jarige hoofdagent uit Groningen. De agent, die tien jaar werkzaam is bij het Groningse gemeentepolitiekorps, wordt er van verdacht tienduizend gulden te hebben weggenomen uit een politiekluis. De verdachte dje niet bekend heeft, is door hoofdcommissaris K. Heijink voorlopig buiten functie gesteld. Overwogen wordt om de verdachte te zoekenden toch maar de kant van de laatste kiest zal moeten toegeven dat ook het niet uitvoeren van von nissen zo zijn kwalijke kanten heeft. In het geval van De Groote Keyser is de overheid in feite ge zwicht voor de dreiging met geweld van de kant van de bezetters. Er is daardoor een soort vrijplaats ont staan waar het gewone recht niet meer geldt. Dat wordt nog wel verdedigd met een beroep op het „woonrecht" dat een ieder heeft. Maar dat klinkt wat voos als die zelfde vrijplaatsen ook dienst doen om een justitieel onderzoek naar een ordinaire diefstal van bouwma terialen te verhinderen. Nee, de krakers zijn er niet als zij hun verzet tegen een eventuele ont ruiming verkopen als een nobele strijd tegen de uitbuitende specu lanten. Ze zeggen met de overheid te willen onderhandelen, maar zo'n aanbod is alleen maar aanvaard baar als ze daarbij verklaren de uitspraak van de rechter te willen' respecteren; dat wil zeggen bereid zijn het pand eventueel gewoon te verlaten. Als die mogelijkheid in feite al bij voorbaat onbespreek baar wordt verklaard, is er voor de overheid weinig te onderhandelen. Dan zal er voor de burgemeester niets anders opzitten dan de sterke arm maar in te zetten. Toestanden waarbij degenen die tijdig genoeg hulptroepen, slagwapens en materi aal voor barricaden kunnen mobili seren zich niets van rechterlijke uitspraken hoeven aan te trekken leiden tot een rechtsongelijkheid die voor elk zichzelf respecterend bestuur onaanvaardbaar behoort te zijn. door HANNEKE WIJGH KOPENHAGEN Staatsse cretaris Jeltien Kraaijeveld- Wouters, de voorzitster van de Nederlandse delegatie op de VN-conferentie in Kopen hagen, is voor haar doen on gewoon boos. „De bedoeling van zo'n internationale vrou wenconferentie is echt gefrus treerd. In het wereldactieplan zijn vreemde elementen ge slopen, die naar ons gevoel teveel aandacht hebben ge kregen. Ik ben daar best woe dend over." Het is een uur in de nacht van woensdag op donderdag. Mevrouw Kraaijeveld legt namens de Neder landse delegatie een verklaring af. De stemming in het perszaaltje in het Bella Center is tamelijk droef. Een uur eerder heeft Nederland zijn stem moeten onthouden aan het wereldac tieplan, waarin 186 aanbevelingen staan, die de kansen voor de vrouw op het gebied van het onderwijs, ge zondheid en de arbeidsmarkt voor de komende vijf jaar moeten vergroten. Het is, zo legt de staatssecretaris uit, een zware beslissing geweest. „Alle zeventien dagen van de conferentie is gewerkt aan een actieplan, dat de goedkeuring zou krijgen van alle 145 deelnemende landen. Dat is mislukt. Ik kom met lege handen naar huis. Kopenhagen heeft niets opgeleverd." Antisemitisme Uiteindelijk hebben 94 landen voor gestemd, 4 tegen en hebben 22 landen hun stem onthouden aan het wereld- actieplan. Breekpunt werd de be ruchte paragraaf vijf, waarin het zio nisme op een lijn werd gezet met ondermeer racisme. Nederland heeft met nog 23 landen tegen deze para graaf gestemd. Maar de meerderheid, 69 landen, was voor paragraaf vijf. Toen de voorzitster, de Deense me vrouw Oestergaard, de uitslag van de stemming bekend maakte, stond de PLO-delegatie te juichen van vreug de. De Israëlische delegatie vroeg di rect na de stemming het woord. „Zio nisme is de nationale bevrijdingsbe weging in Israël. Paragraaf vijf geeft voer aan het antisemitisme en opent een nieuwe aanval op het Joodse volk." Is de conferentie nu mislukt? Me vrouw Kraaijeveld vind het woord „mislukking" te zwaar. „We hebben hard gewerkt aan het actieplan. We Een juichende PLO-delegatie in Kopenhagen hebben contacten gelegd en onze kennis verdiept." Andere leden van de Nederlandse delegatie zijn minder positief. Len Rempt, het Tweede Ka merlid voor de WD. noemt Kopenha gen het congres der machtelozen. „Het zijn toch de mannen, die uitein delijk de beslissingen nemen. Vrou wen vormen de zachte sector. Net als bij andere VN-conferenties over wa ter en energie, kun je in Kopenhagen geen vuist maken. Je hebt als vrouw geen wisselgeld." Treurnis De treurnis over de gang van zaken is groot, omdat Nederland tegelijk vol lof is over het wereldactieplan. Alle Nederlandse voorstellen zijn in het plan verwerkt. Nederland heeft sterk het accent gelegd op de verdeling van de gezinsverantwoordelijkheden tus sen man en vrouw. Dit komt tot ui ting op de drie deelgebieden: onder wijs, arbeid en gezondheid. Een volle dige gelijkheid van kansen voor alle vrouwen is pas mogelijk als mannen en vrouwen hun werk met de taken in het gezin kunnen combineren, staat er in paragraaf 92. Op het gebied van ouderschapsverlof gaat het plan ech ter niet verder dan betaald zwanger schapsverlof voor de vrouw voor en na de bevalling en onbetaald verlof voor een van de ouders bij ziekte van de kinderen. Het wereldactieplan maakt zich sterk voor de vrouwen van buitenlandse werknemers, de migrantenvrouwen. In het plan worden allerlei suggesties uitgewerkt om de positie van deze dubbel gediscrimineerde vrouwen te verbeteren. De media krijgen volgens het plan een grote taak bij de voor lichting aan migrantenvrouwen, die een moeilijk bereikbare groep vormen. Twijfels De grote vraag blijft: heeft zo'n VN- conferentie zin? De twijfels zijn na Kopenhagen niet kleiner geworden. Integendeel. Het blijkt onmogelijk om internationale conflicten bulten de deur te houden. De Palestijnen en de Arabische landen hebben elk mo ment aangegrepen om de Midden- Oosten problematiek aan de kaak te stellen. Het feit dat gelijk met de vrouwenconferentie in New York een speciale bijeenkomst van de Verenig de Naties werd belegd over de Pales tijnse kwestie, was voor hen geen reden om zich op het feitelijke onder werp te concentreren: de betere kan- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. NIEUWE VERKEERSBORDEN schorsen als politieman. Mr Van Gend verwacht dat in ieder geval over een maand enige duidelijkheid zal komen over de juiste toedracht. De rijksrecherche stelde al een voor lopig onderzoek naar de diefstal in en wees daarop de hoofdagent als ver dachte aan. Het geld, dat in bewaring genomen was voor een gearresteerde handelaar in verdovende middelen, bleek om streeks 20 juni jongstleden te zijn verdwenen. sen voor de vrouwen over de hele wereld. Maar het is niet juist om alleen de Palestijnen de schuld te geven van de mislukking. Meer landen hebben po litiek bedreven over de hoofden van vrouwen heen. Waarom stelden de Verenigde Staten zich zo onverzoen lijk op? Sara Weddington riep al hal verwege de conferentie dat Amerika tegen het actieplan zou stemmen, als de vergadering voor een amendement van de PLO zou stemmen. Op dat moment was de discussie nog volle dig open. Insiders fluisterden toen al dat de aanstaande presidentsverkie zingen in Amerika een harde opstel ling vereisten. De vraag is bovendien of de Neder landse vrouwen zo om de resultaten van Kopenhagen staan te trappelen? Ook zonder deze slopende marathon zitting zou er een Nederlands actie plan zijn gekomen, dat op menig punt geprofileerder is dan het Kopen- haagse werkstuk. De emancipatie van de vrouw is in Nederland al een eind gevorderd, dankzij een krachti ge vrouwenbeweging. De Nederland se vrouwen (en mannen) hebben Ko penhagen niet echt nodig bij hun strijd voor gelijke rechten en moge lijkheden. Toch getuigt het van kortzichtigheid als uitsluitend de eigen belangen in -het oog worden gehouden. Vrouwen uit de Derde Wereld willen een pro gramma hebben, waarmee ze hun re geringen voor het blok kunnen zet ten. Terry Kantai, hoofd van het Vrouwen Bureau in Kenia, vindt het erg belangrijk dat vrouwen aan dit soort conferenties deelnemen. „Het is erg bemoedigend om vrouwen uit an dere landen bezig te zien met de op lossing van dezelfde problemen. Dat geeft ons de moed om door te vechten." Slaven Winstpunt van zo'n conferentie als in Kopenhagen is de directe confronta tie tussen de rijke Westerse landen en de ontwikkelingslanden. Het draagt bij tot het inzicht dat vrouwen in de Derde Wereld vaak het slachtoffer zijn van een verkeerde ontwikke lingspolitiek. De dollars worden ge stoken in grootschalige projecten voor mannen. Maar de Afrikaanse vrouwen zijn niet van plan dit langer te accepteren. Eugene Rokhaya Aw, een journaliste uit Senegal, leest de Westerse landen de les: „In de tradi tionele Afrikaanse cultuur hadden de vrouwen zeggenschap over het land en bezaten zij een zekere macht. Het kapitalistische systeem heeft de Afri kaanse vrouwen, onder het mom van het brengen van de beschaving, ver der teruggeduwd in een afhankelijke positie, waardoor zij de slaven zijn geworden in de landbouwsector." Dit soort frisse geluiden stellen de arrogantie van Westerse landen (en Westerse vrouwen) aan de kaak. De Derde Wereld is niet gediend van de betweterige oplossingen, die Wester se regeringen in Kopenhagen naar voren brachten. De Derde Wereld is nog minder gediend van de Westerse tegenstellingen tussen mannen en vrouwen. Cynthia Mahablr, een cri minologe uit Trinidad: „Mannen en vrouwen vormen in onze cultuur een grote familie. Wij kennen die rare tegenstelling niet, zoals in het Westen en de Verenigde Staten, waar vrou wen tegen de mannen worden opge zet en andersom. Dat schelden op de ouders, het zich losmaken van de familie, komt bij ons niet voor. Je blijft altijd deel uitmaken van je fa milie, dat is je basis en Je identiteit." Geen macht De Derde Wereld wenst zich niet druk te maken over zaken als gedeeld ou derschap, abortus, seksueel geweld en mishandelde vrouwen. De ontwik kelingslanden willen eerst economi sche onafhankelijkheid. „Eerst een dak boven ons hoofd en eten op tafel, dan pas feminisme." Hoe begrijpelijk dit standpunt is, gezien de dagelijkse nood, toch wordt op deze manier de discussie uit de weg gegaan. De echte vraag is: hoe komt het dat vrouwen zoveel minder kansen hebben op deze wereld? Hoe komt het dat vrouwen sociaal en economisch zo afhankelijk zijn? Het antwoord is kort maar dui delijk: Vrouwen hebben geen macht Op de conferentie in Kopenhagen is over deze kernvraag niet gepraat. De delegaties hebben zich laten onder sneeuwen onder een vloed van resolu ties en amendementen. Zij hebben zich bovendien als voetveeg laten ge bruiken voor de politieke relschop pers, die Kopenhagen hebben mis bruikt voor hun eigen spelletjes. „Ik ben boos", riep dinsdag de Ameri kaanse afgevaardigde Mary Grefe. „Ik ben naar de conferentie gekomen om over een actieprogramma te pra ten, dat werkelijk uitzicht op verbete ring moet bieden voor de vrouwen. Maar de mannen hebben het heft in handen genomen. En onze conferen tie misbruikt voor hun eigen zaken. Op een volgende conferentie zal dit nier meer gebeuren." Mary Grefe heeft groot gelijk. Welis waar vormden vrouwen het grootste deel van de conferentie, op het kritie ke moment schoven de mannen naar voren. Hetzelfde gold voor Neder land. De delegatie werd geleid door mevrouw Kraaijeveld, maar toen er beslist moest worden over het stem gedrag van Nederland, was het minis ter Job de Ruiter, die namens zijn collega op buitenlandse zaken op ont houding aandrong. Mevrouw Kraaije veld heeft op het beslissende moment de kans voorbij laten gaan om een echt onafhankelijk standpunt in te nemen, zoals enkele delegatieleden hadden gewild. „Nederland had ge heel niet mee moeten stemmen," zei woensdagnacht Hedy D'Ancona. „Op zo'n manier kun je duidelijk maken dat wij die diplomatenspelletjes niet langer pikken." Over vijf jaar zal een derde confe rentie voor de vrouw worden gehou den ter afsluiting van de tien jaar voor de vrouw. Kenia heeft zich al aangeboden als gastland. Moet Ne derland wel deelnemen aan deze nieuwe veldslag, waar ongetwijfeld het zionisme weer een hoofdrol zal spelen? Mevrouw Kraaijeveld staat niet te springen, zo liet ze direct we ten. Geertje Thomas, Nederlands de legatielid, zegt op de valreep: „We moeten er niet heen gaan. VN-confe renties zijn niet geschikt voor de emancipatie van de vrouw." Dr. G. Zoutendijk, lid van de Eer ste Kamer voor de WD, heeft zich boos gemaakt over een affi che van de Boycot outspan actie (BOA) met de tekst: „Stomme trut, klootzak, waarom doe jij niks tegen apartheid in Zuid- Afrika?" Hij geeft daarvan blijk in schriftelijke vragen aan de mi nister van ontwikkelingssamen werking, die de BOA via de Na tionale commissie ontwikke lingssamenwerking (NCO) subsi dieert. Zoutendijk, die van me ning is dat schelden niet de beste manier is „om mensen aan te sporen iets tegen de apartheid te ondernemen", en die het onjuist vindt dat „overheidsgelden ge bruikt worden om mensen uit te schelden", wil weten hoeveel sub sidie de BOA in 1980 ontvangen heeft Ook vraagt hij of de minis ter bereid is de BOA „op het ongepaste van de tekst op de affiche te wijzen". In een pijlsnel uitgegeven verkla ring zegt de BOA er „zeer ver baasd" over te zijn dat de senator „zich gegriefd voelt". Er wordt op gewezen dat met de verspreiding van de aanstootgevende affiche geen overheidsgelden gemoeid zijn. „Het is." wordt ook nog ge zegd. „kennelijk nog niet vol doende tot WD-kringen doorge drongen dat er vrijheid van druk pers in Nederland bestaat." Esau du Plessis Esau du Plessis, coördinator van de BOA, laat desgevraagd weten dat de NCO over 1980 een bedrag van 115.994 gulden heeft uitge keerd, maar dat dit uitsluitend wordt en mag worden besteed aan „bepaalde projecten, zoals huur van kantoorruimte en be taalde krachten". Uitgaven van de BOA, waaronder affiches, wor den volgens Du Plessis niet met overheidsgeld bekostigd. De affiche (een gulden per stuk) wordt trouwens zo goed ver kocht, aldus de coördinator, dat subsidiëring ervan geheel over bodig is. „Een dominee heeft pas nog vijftig exemplaren besteld. En een oma van zesenzeventig vroeg of wij er een aan haar vier kleinkinderen wilden sturen, voor haar rekening." Naast hoge verkoopcijfers („in de eerste week werden r al 800 exempla ren verkocht"; werden ook veel boze (veelal anonieme) reacties geregistreerd. Maar ook die be wijzen, vindt de BOA, dat de affi che is aangeslagen. Du Plessis, sans rancune: „Jullie schreven over een misser. Je kunt beter van een voltreffer spreken." Kunnen tekstschrijvers (werk zaam in de reclame, en daarom meestal copywriters genoemd) ook „echt schrijven"? Nee, ant woordt copywriter Marten Faber in het jongste nummer van Ad- formatie, weekblad voor reclame en marketing. „De tragiek van de copywriter is, dat hij nooit zal loskomen van zijn commerciële stameltaal. Hij lijdt daar onder, maar onze rechtvaardige, meedo gende. kapitalistische maat schappij verzacht zijn lot met een aanzienlijk smartegeld." Bij de werving van copywriters wordt een salaris van 70.000 gul den 's jaars in het vooruitzicht gesteld. De Vlaamse schrijver Maurice Gilliams, onlangs tachtig jaar ge worden, is deze week in de adel stand verheven. Hij mag zich voortaan baron noemen. Gilli ams, aan wie in oktober ook de Grote Prijs der Nederlandse let teren zal worden uitgereikt, is niet de eerste Belgische auteur die op deze wijze wordt geëerd. Een paar jaar geleden werden Marnix Gijsen en Gerard Wal schap al tot baron gebombar- Wie in Amsterdam op de trein naar Parijs stapt, krijgt bij de ingang van het centraal station de raad in Frankrijk actie te voeren tegen de ontwikkeling en prodnktie van de veelbesproken neutronenbom. Leden van de actiegroep „Stop de neutronenbom" bieden de hon derden reiilgers (onder wie veel vakantiegangers) die dagelijks naar de Franse hoofdstad vertrekken, daartoe een button te koop aan. Ook onbekende Nederlanders krijgen so de gelegenheid xich verontrust te tonen over de uitspraken van de Franse president Giscard d'Estaing dat eind volgend jaar sal worden begonnen met de vervaardiging van wat „Stop de neutronenbom" een „anti-mens wapen" noemt. Bekende Nederlanders mochten al hun naam setten onder een afwijzende verklaring die aan de Franse consul is overhandigd. De actie in Amsterdam dnurt tot het eind van deze maand. Op het secretariaat van „Stop de neutronenbom" worden de tot nu toe behaalde resultaten „redelijk" genoemd. deerd. Begin dit Jaar memoreer de Jeroen Brouwers in een artikel in Vrij Nederland over Cyriel Buysse (1859-1932) dat deze Vlaamse prozaïst weinig plezier heeft gehad van zijn verheffing in de adelstand. Het bericht, vier dagen voor zijn dood ontvangen, dat het koning Albert had be haagd hem de titel van baron toe te kennen, zou, aldus Brouwers, zijn levenseinde hebben bespoe digd. „Hij die in zijn werken veel vuldig het barortnendom had ge hekeld. kon, nadat hij de titel had geaccepteerd, niet meer sla pen van verwarring." Op zijn ziekbed, dat zijn sterfbed zou worden, zou hij, koortsig, steeds maar onrustig gemompeld heb ben: ,Ik ben baron, ik ben baron Maurice Gilliams

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5