Energieraad deelt kritiek op regering Christen-Turken blijven binnenstromen Solidariteitsactie van moeders na aanslag op joodse kinderen Bij promotie in leger zal bekwaamheid meer tellen Nog geen inval Prins Hendrikkade Voor zesentwintigste keer Rijnsburgs corso Wie nerveus is slaapt slechter! Bewindslieden reageren op rapport 'Nieuwe kantoren PTT niet naast besmette fabriek' WEG IN EIGEN LAND Chaos op Franse kampeerterreinen Ongelukstrein reed te gauw 'Bisschopsstad' Hengelo ten einde raad Gijsen wèl eens met „Blasch0PMta<r Hengelo Vatlkaans document hulsvestogsmoeilljkheden Rita VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zeven Neder landse moeders zijn een soli- dariteitscampagne begonnen voor de joodse kinderen die afgelopen zondag in Antwer pen het slachtoffer zijn ge worden van een moordaan slag. Zij willen via adverten ties en het inzamelen van ad hesiebetuigingen publiekelijk protest aantekenen tegen wat zij noemen „een schaamtelo ze en laffe terreurdaad." Bij de aanslag kwam een vijftienjari ge Franse jongen om het leven en werden tientallen kinderen gewond. De kinderen, die van verschillende nationaliteiten waren, zouden met vakantie gaan in de Belgische Arden nen. De vakantie was georganiseerd door de joodse organisatie Agudath Jlsrael in Antwerpen. Het comité „Moeders helpen Joodse kinderen", dat de zeven initiatief neemsters hebben gevormd, wil ook geld Inzamelen en dat opsturen aan Agudath Jlsrael. Die zou dat geld dan bij voorbeeld kunnen besteden voor vakantiereizen voor joodse kinderen, die veelal wees zijn. NeUeke Abblnk vertelde gisteren dat het Comité een breder doel voor ogen heeft dan alleen het inzamelen van geld. „Wij willen een bijdrage leveren aan een bewustwordingsproces om erop te wijzen dat onschuldigen be trokken raken bij dit soort terreurda den. Wij zijn ook verplicht ons af te vragen of het toenemende antisemi tisme in Europa geen klimaat schept waarin dit soort aanslagen mogelijk Conflict ontwaardlglng, daar wordt overheen gewalst. Bovendien: we stompen af. Daarom moeten we na zo'n aanslag harde prikkels teruggeven via een algemeen protest." „Er is een grens," zegt Els Lubbers, eveneens comité-lid. „Wij moeten een keer zeggen: dit gaat te ver. En dan gaat het er om de verontwaardiging die door dit soort terreurdaden ont staat, te kanaliseren. Individuele ver- De zeven moeders zijn vooral ont steld door het feit dat de moord op onschuldige kinderen wordt gebruikt om het mldden-oosten-confllct in de belangstelling te krijgen. Zij menen bovendien dat dit soort aanslagen, die gericht zijn tegen de joden, lang zamerhand een schijn van legitimi teit dreigen te krijgen. Het comité waarschuwt er ook voor legitieme po litieke argumenten niet te verwarren met ideologieën en handelingen die gericht zijn tegen de veiligheid en het staatkundig bestaan van het Joodse volk. Komende zondag gaan drie van de zeven vrouwen naar Antwerpen om daar een aantal gewonde Joodse kin deren te bezoeken die nog ln het ziekenhuis liggen. Afhankelijk van de reacties die op hun actie binnenko men, zullen zij zich verder gaan bera den over de vorm waarin hun cam pagne moet worden voortgezet. In elk geval hebben de moeders een postgironummer opengesteld voor giften ten name van „Moeders helpen Joodse klndern". Dat nummer is 14844 te Amsterdam. Het contacta dres van het comité is Anna Paulow- nastraT 18 in Amstelveen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Critici van de komende maatschappelijke discussie over (kern)energie krijgen een steuntje in de rug van de Algemene Energie Raad, adviesorgaan van de regering. Evenals een grote groep critici meent deze raad, dat de regering een alter natief energie-scenario moet ontwer pen. De grief van onder andere milieuorganisaties is dat de (voorlopi ge) regeringskeuze voor nieuwe kern centrales ingegeven is door veel te hooggestemde verwachtingen over economische groei. Ook de Energie- raad meent nu, dat er een nieuw scenario moet komen waarin een lage economische groei als belangrijkste factor verwerkt wordt. De regering zou moeten aanknopen bij een scenario van het Centrum voor energiebesparing. Daarin wordt het begrip „welvaart" niet alleen af gemeten aan de groei van de produk- tle, maar ook aan de kwaliteit van het leefmilieu, kwaliteit van de arbeid en dergelijke. In de scenario's van de regering zelf voeren harde economi sche gegevens tot dusverre de boven toon, aldus de algemene Energieraad. De raad hoopt dat het nieuwe scena rio begin volgend Jaar bij het begin van de maatschappelijke discussie beschikbaar kan komen. Tijdstip Inmiddels is er ln de Tweede Kamer bezorgdheid gerezen over de maat schappelijke discussie. Zoals gemeld heeft minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) desgevraagd gezegd, dat de discussie pas per 1 januari van het volgend Jaar officieel zal begin nen. Volgens het CDA-kamerlid Eversdljk komt het „aanvangstijd- stip" in gevaar, doordat de minister er nog niet in geslaagd is een vooralt- ter re vinden voor de zogeheten stuur groep, die de discussie in goede ba nen moet lelden. Evers dijk heeft in schriftelijke vragen aangedrongen op een spoedige benoeming van een voorzitter en van de overige leden van de stuurgroep. DEN HAAG (ANP) Nederlandse beroepsmilitairen zullen in -de toekomst minder gemakkelijk bevorderd worden. Bij be vordering zal, in tegenstelling tot de huidige situatie, be kwaamheid een belangrijker rol spelen dan leeftijd en erva- reing. Dit schrijven minister Scholte en staatssecretaris Van Lent in een reactie op het rapport „Krijgsmacht in verande ring", dat de Stuurgroep maatschappelijke invloeden in de krijgsmacht in 1977 aan de minister heeft aangeboden. Beeld van het haventje van Ancerenne aan de Belgische Maas bij Dinant, waar enkele honderden Nederlandse watersporters met'hun bootjes zijn geïsoleerd. Al tien dagen kunnen ze voor- noch achteruit doordat twee sluizen zijn vernield tijdens de uitzonderlijk hoge waterstand van enkele weken geleden. Voor velen van hen begint het te nijpen. Niet alleen omdat voor hen de vakantie al is afgelopen, maar ook omdat het vakantiegeld opraakt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Volgens dr. H.M. Klouwen, inspecteur voor Volksge zondheid en Toezicht op het Milieu, is de bouw van voorlopige kantoren van de centrale PTT-dlrectie naast de fa briek Aagrunol in Groningen niet ac ceptabel. Hij heeft dit aan B en W van deze stad geschreven. De gemeente vindt overigens dat de heer Klouwen zich tot het verkeerde adres heeft gewend. De PTT is zelf verantwoordelijk voor de vestigingsplaats. Overigens heeft ook de dienstcommissie van de cen trale PTT-directie eerder al bezwaar gemaakt tegen de vestiging naast de fabriek, die gewasbestrijdingsmidde len fabriceert. Aagrunol is al geruime tijd doelwit van akües. De fabriek grenst aan de binnenstadswij k O os- De stuurgroep sprak destijds uit dat de huidige loopbaanregelingen een premie op middelmatigheid dreigen te worden, omdat aan de bekwaam heid van uitblinkende militairen te weinig recht zou worden gedaan. De .bewindslieden onderschrijven deze mening niet helemaal, maar vinden wel dat militairen in de toekomst minder verreikende loopbaangaran ties moeten worden geboden dan nu het geval is. De suggestie van de stuurgroep om voor bepaalde essentiële onderdelen van het militaire apparaat speciaal personeel aan te werven nemen de bewindslieden niet over. Dit zou vol gens hen leiden tot een ongewenste scheiding van „gewone" en „elite"- militairen. Scholten en Van Lent menen verder dat de gedachten die in de maat schappij worden ontwikkeld voor het personeelsbeleid in het particuliere bedrijfsleven en bij de overheid voor het leger niet onverkort gevolgd kun nen worden. De specifieke eisen van het militaire apparaat noodzaken volgens hen tot een zekere begren zing. Grondrechten De bewindslieden schrijven in hun reactie dat de politieke grondrechten van militairen niet verschillen van die van gewone burgers Maar zij vin den wel dat militairen bij het hante ren van die rechten niet in conflict mogen komen met de overheid aan wie loyaliteit verplicht is. Anders dan de stuurgroep zien Scholten en Van Lent geen reden betogingen binnen de kazernes onder alle omstandighe den te verbieden. Bulten de kazernes mogen militairen in uniform demon streren, maar dat uniform moet dan wel overeenkomstig de voorschriften gedragen worden. In het rapport van de stuurgroep werd gewezen op het gebrek aan oe fenterreinen om de militairen op de oorlogstaak voor te bereiden. Volgens Scholten en Van Lent valt dit wel mee, omdat zij steeds meer gebruik willen gaan make van oefenmogelijk heden in de vorm van realistische nabootsingen. Dit gebeurt al bij de marine en luchtmacht met vliegsimu- latoren en bij de landmacht met rij en schletsimulatoren. Dergelijke methoden beperken de nadelen die het milieu ondervindt van oefeningen in het open veld. Verder wijzen Schol ten en Van Lent er op dat op deze wijze energie gespaard wordt. Vervolg van pagina 1 in de Bijlmer aangetroffen wagen was, werden zij opgesloten op verden king van diefstal. De hoofdofficier van Justitie, mr. A. Meschaert, heeft nog geen toestem ming gegeven om een onderzoek in te stellen in de gekraakte appartemen ten zelf. Volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie zijn er duidelijke vermoedens en aanwijzin gen, maar zijn er nog geen keiharde strafbare feiten vastgesteld. Men vond een inval in het complex aan de Prins Hendrikkade ook onverstandig, gelet op de gespannen situatie in de appartementen in verband met het kort geding. Justitie vreesde dat het bij een doorzoeking van de flats tot ernstige komen. gewelddadigheden Legale bewoners Een van de legale bewoners, J. Kort, zei gisteren tevreden te zijn met het vonnis. Hij verwacht dat burgemees ter Polak zo nodig een politiemacht zal laten inzetten om het uit te kun nen voeren. Wel verklaarde hij bang te zijn dat de toch al gespannen ver houding tussen de krakers en de eige naar-bewoners de komende dagen nog zal verslechteren. Volgens de kra kers is er geen enkele reden tot onge rustheid van hun legale medebewo ners. „Wij leggen hun geen strobreed in de weg, maar negeren ze," aldus één hunner. De legale bewoners van vier flats had den samen met Huizenbouw Amstel- Onder het motto „Bloemen hou den van kinderen" trekt morgen voor de zesentwintigste keer het Rijnsburgs Bloemencorso van Rijnsburg naar Leiden. Vanavond en morgenochtend zijn de praal wagens te bezichtigen in veiling „Flora", een gebeuren dat door tal van attracties (kraampjes, bloem- sierkunst, muziek) wordt omlijst. De gehele stoet van 14 praalwa gens, 26 versierde personenauto's en 28 muziekkorpsen vertrekt morgen om 13.00 uur uit Rijns- burg en arriveert om ongeveer 14.30 uur in Leiden voor een rond rit van anderhalf uur met een pau ze in de Groenoordhal. Om 19.30 rijdt het corso naar Noordwijk waar de praalwagens morgen avond en zondag op de boulevard te bezichtigen zijn. Om even in Noordwijk te blijven: daar is mor genmiddag vanaf 14.00 uur op het Vuurtorenplein een openlucht si- multaanschaakwedstrijd tegen Jan-Hein Donner. In het naburige Katwijk worden vanaf 15.00 uur reddingsdemonstraties gegeven op het zuiderstrand. In het kader van de manifestatie Rotterdam Thuishaven worden vanaf morgen tot en met 9 augus tus in de vijver van het Zuider park de tweede officiële wereld kampioenschappen models peed bootraces gehouden. Er zijn 164 deelnemers uit 15 landen, die met 220 schepen in vier klassen om het wereldkampioenschap zullen strijden. Morgen is het trainings dag. Zondag om 14.00 uur valt het startschot, daarna dagelijks (be halve woensdag) van 9.00 tot 18.00 uur. Evenementen in Friesland. Mor gen zijn er wedstrijden polsstok- verspringen (fierljeppen) in Vrou wenparochie (13.30 uur). Vandaag vinden in Joure harddraverijen plaats om de gouden zweep voor dames. Morgen zijn er draverijen in Drachten en is er een concours hippique in Rijs. Er wordt dit weekeinde gekaatst in Franeker (morgen, 9.30 uur) en in Witmar- sum (zondag, 12.00 uur). Er zijn kermissen in Akkrum, Buiten post, Warga en Sneek, waar mor gen de jaarlijkse Sneekweek be gint met internationale zeilwed strijden. Dedemsvaart sluit morgen zijn feestweek af met onder andere een braderie, lunapark, demonstratie radiografisch bestuurbare boten, spuitvoetbal, demonstratie para chutisten, een vliegshow, een tap toe en vuurwerk. Ook op de Oude Markt in Ensche de is het morgen weer feest: straattheater en -muziek en 's a- vonds een optreden van V Abra ham en andere vertolkers van het levenslied. Het Noordbrabantse Moergestel staat morgen en zondag in het teken van de folkmuziek. Een groot aantal groepen neemt deel aan dit festival, dat morgen om 17.00 uur aanvangt in zaal Den Boogaard. Zondag gaat het voort in de openlucht in het centrum (vanaf 13.00 uur). In Rijsbergen (bij Breda) wordt morgen voor de vierde maal een Boerendag (van 09.00 tot 16.00 uur) gehouden met een fokveekeuring, volksdansen, wagenspel en optocht. In Bergen op Zoom eindigen morgen de Bourgondische feesten. In Roermond wordt morgen en zondag rond het kasteeltje Hat- tem weer het Hammerfeld Jazzfes tival georganiseerd. Morgen van 19.00 tot 24.00 uur en zondag van 12.00 tot 23.00 uur. In Maasbree zijn dit weekeinde (en ook op 6, 9 en 10 augustus) ossebraadfeesten met morgenavond een optreden van BZN. In Eijsden morgen en zondag Diepstraatfeesten met braderie en rommelmarkt. Noord-Holland tenslotte Er is vandaag kaasmarkt in Alkmaar met onder andere oude ambach ten, concert en kaastheater Bij de Rulnekerk in Bergen vindt tot 10 augustus een internationaal dans- festijn plaats met deelnemers uit zeven landen. Er is vandaag ook een kunstmarkt met paint-in. Vanavond om 19.30 uur in Cal- lantsoog een optocht met versier de karren, fietsen, enz. In Eg- mond-Binnen zijn er skelterwed strijden met hindernissen (19.00 uur). In het stationscentrum van Heiloo treedt een steelband op (19.00 tot 21.00 uur). Er is vlotva- ren bij De Taveerne in Oudesluis (19.00 uur), een braderie in Petten en een festival of fools bij de ruïne van Brederode in Santpoort (21.00 uur). terpoort. Regelmatig zijn er klachten geweest over stank en irritatie van de ogen. Bovendien zijn er gevaarlijke stoffen opgeslagen. Er is ooit sprake van geweest Aagru nol te verplaatsen, bijvoorbeeld naar Delfzijl. Het is echter nooit zover ge komen. De gemeente Groningen staat onder druk van wijkbewoners en milieugroepen om de veiligheidsei sen en de hinderwet streng na te leven. Dit leidde onlangs ondermeer tot een uitspraak van de Raad van State om enkele loodsen te sluiten. veen bv zes mensen laten dagvaarden die tot de krakers zouden behoren. Borgerhoff Mulder had in een tussen vonnis bepaald dat om ontruiming van het gehele complex te wettigen, de eisers aannemelijk moesten ma ken dat ten minste één van de ge daagden betrokken was geweest bij de kraakactie op 2 april van dit jaar en sindsdien min of meer gewoond had in een van de appartementen. In vijf gevallen zouden zij daar niet in zijn geslaagd. Nadat de president van de rechtbank dit bekend had gemaakt, ging er een gejuich op onder sympathisanten van de krakers in de rechtzaal. Toen Borgerhoff Mulder daarop bekend maakte dat wat betreft de zesde ge daagde wél aan de voorwaarden was voldaan, bleek dat zij te vroeg had den gejuicht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAMDe grote toe ristische drukte heeft een groot aan tal vakantiegangers in Frankrijk in de problemen gebracht, vooral de kampeerders. Aan de hele Rivièra is vrijwel geen plaats meer op de cam pings te krijgen, met als gevolg, dat velen hun tent of caravan buiten de terreinen hebben opgeslagen. Ver wacht wordt, dat de chaos volgende week nog groter zal worden omdat dan ook nog eens 4,5 miljoen Fransen met vakantie gaan. Ook in de Haute-Provence, op de oevers van het meer Sainte-Croix, hebben grote aantallen kampeerders hun bivak in het vrije veld opgesla gen. De politie, die aan de Rivièra tot nu toe niet optrad, heeft de toeristen hier wel gemaand te vertrekken. Maar geen van hen heeft tot nu toe aan dit verzoek gehoor gegeven. Op de camping La Roseraie in Arge- les-sur-Mer (oostelijke Pyreneëen) heeft een groep van vijftig Neder landse en Engelse kampeerders de ondernemer, die het terrein beheert, aangeklaagd wegens oplichting. Het gaat hier om toeristen die hoewel zij hun plaatsen lang van tevoren hadden besproken bij aankomst merkten dat deze door anderen bezet waren. Ze konden wel andere plaat sen krijgen, maar die waren een stuk kleiner dan was afgesproken. Boven dien vroeg de exploitant daarvoor 600 gulden in plaats van 350 gulden voor vier personen. ADVERTENTIE Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. door Jac Lelsz christenen, ten einde raad. i is, alleen al op het punt van de met betrekking tot de Turkse ROERMOND (ANP) Bisschop Gij sen van Roermond heeft zich gedis tantieerd van de reactie van de Ne derlandse bisschoppenconferentie op het werkdocument „Lineamenta" voor de vijfde algemene bisschoppen synode over de taken van het christe lijke gezin. Dit heeft de perschef van het bisdom Roermond laten weten. Hij veronderstelde dat ook de Rotter damse bisschop Simonis het niet eens is met de reactie van de overige Nederlandse bisschoppen. HENGELO In Hengelo (Twente) blijven de christen-Turken binnenstro men. Sinds begin dit jaar kwamen er al weer zo'n vierhonderd bij. Sommigen van hen hebben niet meer dan een steen om het hoofd op neer te leggen. Een zestiental vertoeft al enige dagen op de trappen van het stadhuis. In die reactie staat dat het document ..werkelijkheidsvreemd" is, de be schrijving van de situatie „onvolle dig" is en de uiteenzetting van de leer „geenszins lijkt te beantwoorden aan de pastorale eisen van de tijd". De perschef verklaarde ook dat bis schop Gijsen het Vaticaan heeft doen weten dat hij positief staat tegenover het document. Zéker: Bisschopsstad, en van daar die eenzijdige belang stelling voor deze gemeente In Hengelo zetelt bisschop Ju- lios Jozua van de Syrisch-or- thodoxe kerk. De bisschop heeft dezer dagen verklaard dat hij niet verantwoordelijk is want hij is de burgemeester niet. Volgens hem zou de ge meente de problemen moeten oplossen Intussen hebben diverse in stanties laten weten dat ze niets kunnen doen voor de twee gezinnen zestien per sonen waarvan twaalf kinde ren die op de stoep van het stadhuis bivakkeren. De Stichting Vluchtelingenwerk Nederland niet, Maatschappe lijke Dienstverlening niét en het Leger des Heils niet Op het moment spannen zich behalve de wijkagent met na me particulieren in om de Turken te helpen, vooral men sen uit de Steynstraat. De ge zinnen zijn uit een in die straat illegaal bewoond pand verwijderd. Er waren in dat huis zoveel Turken bijeen, dat de toestand onveilig werd. Voor de kindertjes is voorna melijk door de activiteiten van de wijkagent gistermid dag een gedeeltelijke oplos sing gevonden, 's Nachts zul len ze slapen in een lokaal bij de Syrisch-orthodoxe kerk. Een poging om het hele gezel schap onder te brengen in een tent op een naburige camping is mislukt. Volgens de beheer der zou er geen plaats zijn. Vele Hengeloérs willen wel een paar kinderen opnemen. Er kwamen gisteren op het stadhuis tal van telefoontjes met aanbiedingen binnen. De Turkse ouders hebben echter liever niet dat de kinderen van hen worden gescheiden. Trekpleister Het geval van de twee zwer vende Turkse christenfami lies illustreert op pijnlijke wij ze de problemen waarmee Hengelo kampt. Wethouder J. H. Bijsterbosch van sociale zaken heeft deze dagen er op gewezen aanwijzingen te heb ben dat in Turkije zelf tegen de christenen wordt gezegd Gaan jullie maar Nederland, naar Hengelo. Vooral nu het voor hen moeilijker lijkt te worden Duitsland, Frankrijk of Zweden binnen te komen Langzaam Hengelo wil dat de behande ling van de asielaanvragen sneller gebeurt. Officieel is de termijn een maand, maar in de praktijk loopt het vaak uit tot meer dan twee jaar. In die tussentijd moet de gemeente Hengelo maar zorgen dat de mensen een dak boven het hoofd krijgen. Als ze eenmaal de status van vluchteling heb ben, komt de verantwoorde lijkheid bij het rijk te liggen. Er werken in Twente elf twaalfduizend Turken. Hier van is ongeveer negentig pro cent moslim. De christen-Tur ken. dat wil zeggen de syrisch- orthodoxe, meer dan duizend, zitten in Hengelo en naaste omgeving. Wat de Armeense christenen betreft, dezen zijn meer in Almelo geconcen treerd. Maar in Hengelo, dat 2500 moslim-Turken telt, naast de christenen, is de kwestie het nijpendst In Hengelo groeit de vrees dat de manier waarop men de christen-Turken tegemoet treedt, kwaad bloed zal zetten bij de moslim-Turken. Bij voorbeeld als Turkse christe nen. waarvan er vaak dertig en meer in één woning krui pen, tamelijk snel aan huis vesting worden geholpen, ter wijl moslim-Turken soms ja ren op een toewijzing moeten wachten. Tot nog toe heeft men van beide kanten veel zelfdiscipli ne aan de dag gelegd. .Maar." is van de zijde van de Stich ting Buitenlandse Werkne mers opgemerkt, „er ligt wel conflictstof." Incidenten Er zijn enkele incidenten ge weest. In een discotheek te Goor bij voorbeeld sloeg een jonge moslim een Syrisch-ort hodoxe jongen neer. Beide groeperingen huldigen het principe „oog om oog. tand om tand", maar er is goede hoop dat de zaak geen verdere gevolgen zal hebben. De Stichting buitenlandse werknemers Twente vindt dat het beter is niet te veel te spreken over vervolgingen, brandstichtingen of verkrach tingen in Turkije. Als deze ar gumenten worden genoemd om de christen-Turken toe te laten kan dat kwaad bloed zetten bij de moslims. Het lijkt beter humanitaire over wegingen aan te voren voor de toelating. Dit zou minder weerstand bij de moslims op roepen. Met deze opvatting is niet ie dereen het eens. Weliswaar is de sociaal-econonomische si tuatie in Turkije met een in flatie van vijftig procent per jaar verre van rooskleurig, maar dat er méér aan de hand is, lijkt duidelijk te zijn. In een kortgeleden bij Kok-Kampen uitgegeven boek „Turkse Christenen" (de ondergang der Jacobieten) van A. Stol. wijst deze er op dat in afgele gen bergdorpen de centrale regering vrijwel niets heeft te vertellen. Kleine machtheb bers zorgen er voor dat min derheden, onder andere chris tenen, worden verdrukt. Uit nood vluchten vele christenen eerst naar de steden in eigen land en vervolgens naar het buitenland. De enige overle vingskans voor de Syrisch- orthodoxe kerk lijkt momen teel in het westen te liggen UTRECHT (ANP) De machinist van de trein van Roodeschool naar Groningen, is vorige week ten onrech te uit Winsum vertrokken zonder op de trein uit Groningen te hebben ge wacht. Tot deze voorlopige conclusie komen de Nederlandse Spoorwegen bij het onderzoek naar de treinbot sing, die negen mensen het leven kostte Ook de machinisten kwamen daarbij om. Op de geluidsband waarop de ge sprekken tussen de verkeersleiding in Groningen en de betrokken machi nisten zijn vastgelegd, is te horen dat door de verkeersleider aan beide ma chinisten op de juiste wijze opdrach ten zijn verstrekt, namelijk om te rijden tot Winsum, waar de treinen dienden te kruisen. De machinist van de trein naar Groningen had pas uit Winsum mogen vertrekken, nadat hij een nieuwe rijopdracht had gekregen „Hij kan niet lezen, dat hij niet op het gras mag lopen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3