Superindividualisten aan de slag Geen klachten over jury Sowjet-Unie en gelooffl) Swingen Eerste Olympische goud voor Zimbabwe Gemiste sprinters 'Een marathon lopen is een overwinning op jezelf boeken' Toch Olympische postzegel in VS Palestijnen in volleybalbond Boogschutters klimmen op mensen in de sport Vrouwen winnen hockeytoernooi VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET PH 15 RS 17 door Johan Woldendorp MOSKOU De grammen zullen Cor Vriend en Qerard Nijboer zeker niet in de weg staan, wanneer ze proberen om van de marathon het beste te maken. Het is meer de verlam mende warmte, die vanmiddag bij het laatste atletiekonder- deel van de open Spartakiade weinig aanstekelijk kan wer ken. De beide Nederlandse deelnemers zien het kwik liever niet boven de vijftien graden stijgen. Een temperatuur, die hoger dan twintig graden is, kan problemen opleveren. Cor Vriend is met zijn 30 jaar en 21 marathons in de bagage al een door gewinterde specialist. Gerard Nij boer, 24, op school ogend als een koorknaapje en derhalve in het ge heel niet te porren voor sportwed- strijdjes, is sinds de fenomenaal gelo pen marathon van Amsterdam zelfs uitgeroepen tot een kanshebber op eremetaal. Met de onwaarschijnlijk geachte tijd van 2.09,01 als hard gege ven Is zijn ster razendsnel gestegen. „Je kunt me geloven of niet, maar ik kwam dit voorjaar echt niet naar Amsterdam om te winnen. Ik hoorde tot één kilometer voor het einde geen tussentijden en heb daarom zo snel mogelijk gelopen. Het moet aan de vorm van de dag hebben gelegen, dat ik op die tijd uit kwam." Marathonlopen is een sport voor su per-individualisten en hen, die na tuurmensen worden genoemd. Nij boer wijst op het menu altijd groen ten van paardebloembladeren, vogel- muur en brandnetelbladeren aan, Vriend heeft geen enkele associatie met de KNAU. Qua voorbereiding voelt hij zich niet aangetrokken tot trainingscoördinator Bob Boverman, die wel uit het lange afstandswerk voort komt. „Een marathon lopen is een overwinning op jezelf boeken", geeft Vriend iets van die gevoelens weer. „Het is een zuiver persoonlijk iets, waar ik weken op kan teren." En Gerard Nijboer: „Ik ben het volledig met Cor eens. Voor mij komt ook de spanning er nog bij. Het idee bezig te zijn met sport, is het plezierigste van een marathon. Natuurlijk word Je ook met nare dingen geconfronteerd. In de voorbereidingsperiode kreeg ik last van darmstoomissen. Dat heeft mijn schema voor Moskou enigszins in de war geschopt." Een wat al te geijkte vraag aan sport mensen is: „Wat gaat er in Je om?" afgezien van de rode bloedlichaam pjes en die ene kreet van oud-voetbal ler Sjaak Swart, toen hij eens een winnend doelpunt maakte („Ik moest toch die kant op") lijkt zo'n opmer king aan het adres van de kilometer vreters tamelijk zinvol. Een mara thon lopen is geen wekelijkse gebeur tenis. Dagenlang wordt er naar het explosieve moment toegeleefd. Nij boer: „Tijdens het lopen treedt een bewustzijnsvernauwing op. Een ge- dachtengangvertraglng. Je bent echt een poosje bezig om de doorgeseinde tussentijden in verband te brengen met de eindtijd, die Je kunt realise ren." Vriend: „Ik denk niet aan speci ale dingen. Je komt er trouwens ook niet aan toe, omdat het denkproces vertraagd wordt. Wanneer je het ge voel hebt, dat het lekker gaat, raak je na twintig kilometer wel het besef van tijd kwijt." „Het moeilijkste van de marathon is de voorbereiding", voegt Nijboer er kryptisch aan toe. „Het is bijvoor beeld erg belangrijk, dat je voor de wedstrijd tegen iemand aan kan pra ten. Het liefst tegen een loper. Ik heb Cor Vriend (1) en Gerard Nijboer op het Rode Plein. „Het idee bezig te sijn met sport, is het plezierigste van de marathon." bijvoorbeeld in Roelof Veld een goe- voldoen. Het is een kunst om uit te de steun. Sinds Amsterdam komt er vinden, wat jouw goede manier van voor mij het gegeven bij, dat ik aan voorbereiden is. Vroeger ging ik in de een bepaalde hoge verwachting moet week voor een marathon een dag tempo trainen. Nu is dat precies om gekeerd. Ik doe het een dag rustig aan. Zij het dat ik dan nog wel 32 kilometer loop. In het geval Moskou komen er nog andere onzekerheden aan te pas. Ik heb de indruk, dat de nlet-Russen bewust slecht zijn ge ïnformeerd over het parcours. In het begin van de week kon ik geen platte grond krijgen. Daarnaast is de hou ding van het publiek van wezenlijk belang. Stel, dat je ziet, dat mensen je een zakje water voor houden en dat plotseling terug trekken, omdat je geen Rus bent. Dat is dodelijk voor de concentratie. Daarom, ik zal blij zijn als Moskou achter de rug is. Ik ga dan voor mezelf wat baan werk doen. Ik heb er echt behoefte aan om me een beetje te ontspannen. Op de baan maak ik niets klaar, niemand zal op het idee komen om me daar op te zoeken." Verliep de voorbereiding van Gerard Nijboer op de klassieke atletiekdlsci- pline niet geheel naar wens, voor Cor Vriend die zich in de marathon van Parijs voor de Spelen kwalificeerde geldt eigenlijk hetzelfde „Bij de trai ning heb ik het kilometertotaal opge voerd. Daarnaast was ik van plan een aantal wedstrijden te lopen. Ik had een goede tien kilometer gepland, maar de mogelijkheden in Nederland zijn schaars. Ik heb echt een paar wedstrijden, waarin ik mijn ritme vast zou kunnen houden gemist. Door de regen kreeg ik ook nog last van mijn achillespees. Ik kan profijt trekken uit de 220 230 kilometer, die ik de afgelopen tijd wekelijks heb gelopen, en het gegeven, dat ik me niet gek moet laten maken. In Parijs werd ik na drie kilometer al gelost. Ik hield evenwel mijn eigen tempo aan en haalde geleidelijk de meesten weei in. Ik finishte in 2.13. Had ik mijn eigen race niet gelopen, dan was ik er onderdoor gegaan. Voor vanmiddag geldt hetzelfde. Ik probeer op mijn manier met de top mee te gaan, maar ik praat dan niet over de top. waarin Gerard thuis hoort." MOSKOU Ir Ad Paulen, de Nederlandse voorzitter van de Internationale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) heeft gisteren tijdens een perscon ferentie in het Lenin-stadion verklaard dat zijn organisatie totaal geen klachten heeft over het functioneren van het Russische jury corps tijdens de Olympische atletiekwed strijden. De 76-jarige Neder lander, die de Internationale pers vloeiend in drie talen te woord stond: „Wij weten dat er vele geruchten gaan maar tot nu hebben wij slechts twee officiële protesten gehad." Paulen, geflankeerd door de Joegos laaf Arthur Takacs en de Engelsman John Holder, reageerde op de stroom van geruchten die de laatste dagen over het functioneren van de Russi sche Jury de ronde doen. „Wij hebben nog nooit zo weinig protesten gehad als hier. De juryleden zijn een jaar lang getraind en ik moet zeggen dat ze volledig op hun taak berekend zijn. Er gaan geruchten die wij zo kunnen ontzenuwen. Het is bijvoorbeeld bela chelijk te stellen dat Oosteuropeanen bevoordeeld zouden zijn op bepaalde loopnummers. Wij als technisch ge delegeerden delen de series in en voor de baanindeling wordt geloot." Paulen ontkende eveneens dat het Internationaal Olympisch Comité de Ad Paulen (1.) houdt een oogje in het zeil bij het polsstokhoogsprin gen. IAAF opdracht zou hebben gegeven de geruchten te onderzoeken. „Ik heb al vijf dagen niets gehoord van het IOC en ik weet dat Lord Killanln als er iets aan de hand zou zijn onmiddel lijk zou reageren." Paulen moest echter wel het boete kleed aantrekken toen een Zweedse Journalist hem foto's toonde van on regelmatigheden bij het polsstok hoogspringen. Daarop nam Paulen de suggestie over een regel te maken dat atleten, die bij een wedstrijd zijn uitgescha keld, het terrein moeten verlaten. Paulen verzekerde daarna nogmaals alle vertrouwen te hebben in de des kundigheid en integriteit van de Jury. Waaraan hij nog toevoegde: „We heb ben bovendien voor alle loopnum mers een uitstekend video-systeem en voor de technische onderdelen kunnen bij beschikken over alle tele visiebeelden die gemaakt worden." WASHINGTON (AP) - Vanaf maandag lijn in de Verenigde Staten de speciale postzegels ter gelegenheid van de Olympische Spelen van Moskou weer te koop. Half maart werd de uitgif te van deze zegels gestaakt om dat president Carter een boycot van de Spelen wenste. „Nu de Spelen zondag eindigen, zorgen de zegels niet meer voor de promotie van dat evene ment," aldus William F. Bolger, directeur-generaal van de Ame rikaanse posterijen." In plaats daarvan zullen deze produkten dienen als een eerbetoon aan de uitstekende mannen en vrou wen van het Amerikaanse Olympische team, die maanden en jaren van training hebben opgeofferd aan de afkeuringen die hun land over de Russische akties in Afghanistan heeft uit gesproken." MOSKOU (ANP) De Palestij nen sijn als lid aangenomen van de intenationale volleybalbond met één stem (Israël) tegen. Dit is tijdens het congres van de FIVB besloten. De Palestijnen sijn nu in zes internationale bonden opgeno men: worstelen, gewichtheffen, basketbal, handbal, tafeltennis en volleybal. MOSKOU Tini Reniers is op de tweede dag als een pijl omhoog gevlo gen in het klassement van het hand- boogschieten. Van de twintigste plaats naar de twaalfde in de strijd van de mannen. Tegelijkertijd bracht hij zijn achterstand op de lijstaan voerder, nog steeds de Hondaar Bela Nady terug van 38 tot twintig punten. De sprong in het klassement van Car ry Floris was iets minder groot, van de elfde naar de zevende plaats. Bij de vrouwen lijkt de strijd al beslist. Keto Losaberidza uit de Sowj et-Unie, schoot van dertig meter 346 punten uit de maximaal te behalen 360 en overtrof daarmee de beste mannen op dezelfde afstand met een punt. Zij heeft daardoor zes punten voor sprong op haar landgenote Natalia Boetoezwa genomen en veertig op de Finse Paivi Merlluoto, die derde staat, Carry Floris staat er 71 achter, tegen woensdag 47. Reniers, die aan zijn voorlaatste gro te wedstrijd bezig is, hij stopt (voorlo pig) na de Europese kampioenschap pen eind augustus in Compiègne, maakte de afzet voor zijn sprong om hoog in de ochtenduren. Op de vijftig meter schoot hij het best van allen. „Vijftig meter," vertelde hij, is mijn favoriete afstand. Ik ben nu bijna toe aan het scorebord waar steeds de resultaten van de beste acht op staan. Dat is voorlopig mijn doel en het is niet onbereikbaar. Gewoonlijk schiet ik de tweede dag (de ronde van 90-, 70-, 50- en 30 meter wordt van daag en morgen herhaald) beter dan de eerste. Bij het laatste grote toer nooi, in Qenève, haalde ik in de twee de ronde elf punten meer dan in de eerste. MOSKOU Sinds 27 juni 1978 zit ten zeven leden van de Pinksterge meente ondergedoken in de Ameri kaanse ambassade in Moskou. Ze vertegenwoordigen twee uit elkaar gescheurde families en wachten, wanhopig bijna, op emigratie naar de Verenigde Staten. De situatie oogt uitzichtloos. De Russische wet staat alleen vertrek naar een ander land toe, wanneer er in de betref fende staat familie woont. Bij de gezinnen Tajmykalow en Wastsjen- ko is daarvan geen sprake. Dat is echter nog niet het ergste. Veront rustender is het, dat de Tajmyka- lows en de Wastsjenko's in de ogen van de Russische regering het land ondermijnen. Ze hangen een ande re godsdienst aan dan in de Sowjet- Unie is toegestaan. De inquisitie tiert er nog welig. Het is al de zesde keer, dat de Penta Costa's in het enige stukje Amerika op Russische bodem vertoeven. Tientallen verzoeken hebben se aan regeringsleiders gestuurd om begrip voor hun situatie te krijgen. Partijleider Breznjew geeft tot op heden geen gehoor. Amerikaanse diplomaten kunnen evenmin veel meer doen dan de groep onderdak en voedsel geven. „Er zit geen schot in de zaak", zegt een woordvoerder. De beide families komen uit Tsjer- nogorsk, vijfduizend kilometer van Moskou in zuid-centraal Siberië ge legen. Het ouderpaar Peter (52) en Agoestina (51) Wastsjenko slaag den er met dochters Lydia (29), Ljoeba (27) en Lylia (23) in de am bassade binnen te vluchten. Moe der Maria Tajmykalow (60) en zoon SERGEJ JERMOLAJEW De twintig-jarige Sergej Jermola- jew, lid van het Moskouse onofficië le Regligieus-Filosofisch Seminari um, werd op 14 Januari 1979 gearres teerd. Hij zou in de metro „Weg met de Communistische Partij" hebben geroepen. Jermolajew werd overgebracht naar het Serbski Instituut voor Fo rensische Psychiatrie in Moskou, waar hij psychiatrisch onderzocht werd. Het besluit van de psychiatri sche commissie van het Serbski In stituut werd niet bekend gemaakt. Eerder had het Serbski Instituut twijfels over Jermolajew's geestes gesteldheid geuit. Jermolajew werd waarschijnlijk toch toerekenings vatbaar verklaard, want op 24 sep tember 1979 werd hij tot vier jaar werkkamp veroordeeld. Timofei (18) gingen dezelfde weg. loan Wastsjenko werd vlak voor het zandkleurige ambassadege bouw, gelegen aan de Ulitsa Tajai- kouskogo, gearresteerd. Oudste zoon Sascha weigerde dienst en wordt nu in een werkkamp afge knepen. In een popperig huisje in Tajernogorsk wachten tien achter- blljvenden op hereniging in de Ver enigde Staten. De problemen, waarmee niet door de Sowjetlelders beminde gelovi gen kampen laten zich het best illustreren door het historische overzicht, dat Timorel begin dit jaar heeft geschreven: „In mijn ge boortejaar 1962 was er al sprake van een strenge repressie tegen on ze geloofsgemeenschap. Niet alleen plaatselijke autoriteiten, maar ook KGB-agenten verstoorden onze diensten met traangas. En sloten gelovigen op in gevangenissen en werkkampen. Op zekere dag na men mijn ouders mij mee naar een dienst. De plaatselijke chef van de KGB, Ikonikow, sleepte mijn va der naar buiten en begon hem te slaan. Mijn moeder, die mij droeg, vroeg Ikonikow welke Russische wet voorschrijft, dat een onschul dige man zo maar geslagen kan worden. Daarop sloeg hij mijn moeder zo hard, dat se begon te huilen." Eind 1962 werden 21 mensen ge vangen genomen en verwijderd van de kerk. Om die reden reisden 32 Penta Costa's naar de Ameri kaanse ambassade in Moskou om aan de ambassadeur hulp te vra gen. Van het presidium bood Kus- nitsow aan te onderhandelen. Hij verzekerde hem, dat de groep niet strafrechtelijk zou worden ver- folgd en dat iedere man, die om godsdienstige redenen niet in het leger wilde, vervangende dienst plicht kon vervullen. Omdat de fa milie niet wilde leven in een land, waar geen godsdienstvrijheid heerst, wilden ze emigreren naar een land waar dat wel mogelijk is. De Verenigde Staten in dit geval, omdat de Penta Costa-beweging daar is ontstaan. „1969: De politie arresteerde mijn ouders en liet de kinderen bij mijn 70 jaar oude, zieke oma achter. Mijn moeder werd 34 dagen in een cel zonder frisse lucht opgesloten. In die periode werd se gemarteld en geïntimideerd. Op zekere dag vertelde een goed geklede heer haar, dat se in een psychiatrisch ziekenhuis zou worden opgenomen. Ze zei tegen hen: „Ben ik ziek, ben ik gek? Ik moet voor vijf kinderen zorgen." Sinds mijn ouders in het kamp zaten, kon niemand meer op de boerderij werken, het was erg moeilijk om voor onze enige koe te zorgen. Met de hand verzamelden we stro voor het dier. Brood kon den we kopen dankzij de melk, die we verkochten. We konden zelfs geld sparen om vader en moeder op te zoeken en eten te geven." „Tante Anna, die een jaar in een kamp werd opgesloten omdat se wilde emigreren, werd zonder geld vrij gelaten. Haar was verteld, dat ze onmiddellijk sou worden gear resteerd indien ze zonder kaartje de treinreis naar huis zou aanvaar den. Ze moest vier kilometer door een sneeuwstorm lopen om het sta tion te bereiken. Gelukkig slaagde ze er in geld voor een kaartje te lenen. Sindsdien heeft ze nog twee keer In een kamp vast gezeten. Nie mand bekommert zich om haar, howel ze bijna veertien jaar in een ondergrondse mijn heeft geploe terd. Maar de staat geeft haar geen Johan Woldendorp pensioen. Mijn vader heeft twee keer gevangen gezeten en kan sinds die tijd geen baan krijgen." In juni 1978 besloten de families Tsjmykalow en Wastsjenko naar de Amerikaanse ambassade te vluch ten. De politie trof voorbereidin gen om een aantal Penta Costa's voor de rechtbank te slepen. „Eind 1977 werd een begin gemaakt met een wijdverbreide repressie tegen niet geregistreerde gelovigen in Tsjernogorsk", vertelt Timofei. „De leider van onze niet geregis treerde kerk werd in minder dan een jaar drie keer gearresteerd." (Dit is het eerste deel van een twee delig verhaal over de Penta Costa's). Wat heb ik ze gemist: die lange rij van ebony gekleurde atleten uit de USA. Die lange, gespierde, ar rogant kijkende stukken explosie, behangen met gouden en shuka- shell kettingen, met hoeden en petten van fantastische snit, met grote stereo-apparaten waaruit stampende Detroitmuziek klinkt en met geweldige snelheid. Neem nou de 100 meter In de jaren zestig waren ze er al. Bob Hayes, dat gespierde stuk beton, met kabels over zijn gehele lijf Dave Sime en Frank Budd, Paul Drayton en Henry Carr; leden van de eerste lichting en later Charley Grene, John Carlos, Jim Hines. de lange en woest uitziende Tommie Smith (herinner toch Mexico) en de leider van hen allen: Mei Pen- der, de geletterde, de denker, de prater De sprinttoemooien waarin deze mannen optraden waren van fabelachtige klasse. Met veel, mis schien wel te veel valse starts, in ieder geval met kleur. Dat was in een tijd dat naast de flowerpower, de hasj en de hippies een soort van Califomische sprinterscultuur op leefde. De universiteit van San José waar Smith en Carlos trainden, kreeg in die tijd extra toeloop van zwarte studenten. San José zelf werd „8peed City", en kunststofbanen werden op iedere hoek van de straat aangelegd. In California werden achter elkaar grote sprint- wedstrijden georganiseerd, som mige kregen zelfs de naam mee van de wedstrijden van de World Fastest Hum an beings De races tussen die heren waren ontmoetingen waar kracht en kleur vanaf straalden. De onder linge rivaliteit, de mannen die el kaar tot in alles testen, psycholo gisch oorlog voerden, dan snel tien seconden elkaar volledig afslach ten en vervolgens weer samenklit- ten. Met hun gewoonten. Het hand slapping, het speciale jive-paaltje, het vele lachen, de swingende be wegingen. In Moskou was dat niet te zien. Maar wie had Amerika dan wel moeten sturen? Steve Williams misschien, de atleet die jarenlang kaartjes uitdeelde met daarop de tekst: Steve Williams, world wide sprinting. Williams is een rustige man, in zichzelf gekeerd, met een diepe studie van het sprinten dat hij bijna tot een cultuur verheven heeft Williams heeft ooit gezegd „Mijn sprinten is een poging men selijke perfectie na te streven." Tijden van 10.07 over de 100 meter en 20.16 over de 200 meter en zijn titel tijdens de wereldspelen van 1977 zijn een bewijs van klasse en tevens dat hij dicht tegen dat per fecte aanligt. Wie meer? Clancy Edwards. Zijn tijden zijn 10.07 en 20.03. Van Edwards werd eens ge zegd: „Hij start niet snel, hij wacht het schot maar af en gaat pas weg als hij de kruitdamp van het startpistool kan ruiken." Ed wards is een bescheiden levend mens, de man die stil en rustig leeft en slecht start. Of moet het Harvey Glance zijn Gouden medaille-winnaar van de 4x100 meter estafetteploeg van Montreal 1976. Glance, met tijden van 10.11 en 20.39 is de kleinste van het spul. Weegt even boven de 70 kilo. maar kan een gewicht van 147 kilogram tillen. Zijn coach, Mel Rosen van Auburn Universi ty, zegt van hem: „Hij is de meest regelmatige sprinter van alle maal." En Glance merkt zelf op: „Die anderen hebben allemaal langere benen, als ik tegen ze loop leg ik maar even mijn arm om ze heen Dat compenseert, ze ken nen mijn kracht." Dan is er nog Steve Riddick, de man van het lange staren, van de blik in het oneindige voor de start van een race. Negenentwintig jaar oud, met tijden van 10,05 en 20,31. Riddick heeft een soort filosofi sche kijk op het sprintgebeuren en zegt: „8printen is als het schilde ren van mooie schilderijen. Soms zit er een meesterwerk tussen." Met zijn zestien overwinningen in zeventien grote wedstrijden in 1979 heeft Riddick in ieder geval genoeg schilderijen vervaardigd om de leukervleugel van het Ste delijk Museum te vullen En wat te zeggen van de meest gespierde van het stelletje: Hous ton McTear. Lid van de Moham med Ali Atletiekclub, met beste tijden van 10,13 en 20,19. McTear is zo sterk gespierd dat hij moei lijk loopt, een wat te wijde pas moet hanteren om niet constant botsingen van zijn gigantische dij en te krijgen. McTear is tevens de beste starter van het clubje, een voor hem prettige aangelegenheid door Mart Smeets waardoor hij vrijwel alle indoor- ontmoetingen in de wintermaan den weet te winnen. Een mooi groepje, excentriek uit ziende heren dus dat vrolijk ge kleed wedstrijden in Amerika af werkt en dat doet in shirts met opschriften als Texas A M, Phi- la Pioneer en World. En dus niet met USA erop, iets wat eigenlijk wel zou moeten. Want sprinttoer- nooien horen vol te zitten met deze USA-jongens. En dienen met voorbereidingen en al live over de hele wereld op de televisiebuizen uitgestraald te worden. Het pure zwarte geweld, dat zo fotogeniek is en, als je een beetje van de ins en outs van Amerika weet, zo fantastisch is om lang naar te kijken. Die mannen die elkaar beschimpen, met lange vin gers op elkaar wijzen en de meest verschrikkelijke dingen tegen el kaar zeggen (Hasley Crawford uit Trinidad zei vlak voor de wed strijd even tegen McTear: „Als je vandaag van me wint loop ik van avond nog naar Trinidad terug Crawford maakte twee valse starts, werd uitgeschakeld en na de race bleef McTear hem gedu rende vijf minuten onbewogen aankijken. Maar die kerels waren er dus niet. De sprintafstanden misten zo doende kleur, met alle respect voor de wat opgeblazen Schot Weils (vijf jaar geleden nog een smal kereltje, nu een op Jeromme- ke gelijkende atleet) en de pezige en o, zo arrogante Italiaan Menea. Sprinten is, tenminste in mijn ogen. zwart geweld, lange benen, spierbundels tot en met, gouden sieraden en maffe petjes Sprinten wordt gedragen door vedetten. En die kwamen op welke Olympische Spelen dan ook uit Amerika. Sprinten is Soul. Swingend, ge spierd en snel en niet wit, zoals het hier in Moskou was MOSKOU (ANP) - Het eerste hoc- keygoud voor vrouwen van de Olym pische Spelen is terecht gekomen bij een land. dat daarmee ook zijn eerste gouden plak. ooit op de Spelen ge wonnen, behaalde. Het veruit onbe kendste en meest onderschatte hoc- keyelftal uit de Afrikaanse binnen landen (overigens met alleen blanken in de ploeg) won gisteren de wedstrijd tegen Oostenrijk, de laatste in de halve competitie die de vrouwen moesten afwerken om tot de medail leverdeling van het Olympische toer nooi te komen, met 4-1 en verzekerde zich daarmee van het goud India noch de SowjetrUnie, die om de bronzen plak strijden, slaagden er in de vrouwen uit Zimbabwe te ver slaan. Nog nooit had de ploeg, voor dat ze naar Moskou kwam. een inter land gespeeld buiten het eigen land. Twee overwinningen van Zuid-Afri- ka, in vroeger jaren zeer succesvol in het internationale hockey, duidden twee jaar geleden aan dat de Zimbab- wese vrouwen nog veel moesten le ren. Dat dat gebeurde, bleek in een duel tegen Zambia in het afgelopen jaar, waarin Zimbabwe met 11-0 won Kunstgras waarop in Moskou werd gespeeld, was hen helemaal onbe kend. Een ploeg derhalve, die vrijwel kansloos aan het Olympische toer nooi begon De eerst wedstrijd, tegen Polen, le verde meteen een overwinning op 4- 0. Met die cijfers nam de ploeg met een bezit van de eerste plaats. Door een gelijkspel (2-2) tegen Tsjechoslo- wakije moest die positie worden afge staan aan India. Tot dan toe kwam de Sowjet-Unie er niet aan te pas. Ook op de derde speeldag niet. Toen im mers verloor het gastland met 0-2 van Zimbabwe. De Sowjet-Unie, die als enige was overgebleven van de origi nele bezetting van het toernooi en door onder meer een zege van 3-2 op wereldkampioene Nederland tijdens een tweeploegstoemooitje in januari als favoriet gold. zag zich door die nederlaag praktisch uitgeschakeld voor het goud. Zimbabwe daarente gen was in de „winning mood" en ging door op het met succes ingesla gen pad door in de vierde partij de andere mogelijke gouddelver India op een 1-1 gelijkspel te houden. Dat resulteerde in de grootste kans op de eindzege Dan moest wel donderdag van Oostenrijk worden gewonnen. Zimbabwe was gewoon beter dan Oostenrijk en won met de uiteinde lijk toch veelzeggende cijfers 4-1 Welke waarde aan deze medaille wordt toegekend hangt af van wie dat oordeel geeft. In de ogen van Zimbab we heeft de plak wel degelijk waarde

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15