Wereldbank zoekt nieuwe president Licht stijgende interesse voor koopwoningen Uitgifte 91/2% pandbrieven Koersvertioging 10% pandbrieven FGH hypotheekbank Banken VS zakken weg Akzo draagt Dupont voor rechter in VS Robert McNamara missionaris en manager vertrekt 99% 100% 'Nog te vroeg voor conclusies' Brons bouwt voor Duitsers motoren Octrooiprocedures over arenkavezel Studie naar beter gebruik centrales VMF krijgt opdracht uit Arabië Kwartaalverlies bij Chrysler ruim één miljard gulden FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PH 13 RS 15 In een gesprek met deze krant zei de man uit Guyana overigens onlangs wel dat in stellingen als de Wereldbank onvoldoende voorzien in de behoeften van de derde we reld. Er worden bepaalde projecten ge steund. maar niet totale ontwikkelingspro gramma's van derde wereldlanden. Ramp hal zou dat graag willen. Hij bepleit daar om, als lid van de commissie-Brandt, een ontwikkelingsfonds dat naast de bank een plaats zou moeten krijgen. Een andere kandidaat uit de derde wereld is Abdlatif A-Hamad. een van de mannen ach ter de financiële steun van de OPEC-landen aan de rest van de derde wereld Hij heeft het voordeel dat hij een bruggenbouwer zou kunnen zijn tussen industrie, olie- en ande re ontwikkelingslanden. Bij de Wereldbank wordt echter achter een kop koffie gezegd dat de kans op een president uit de derde wereld niet groot is. „Nu nog niet. mogelijk de volgende keer." Japanners worden niet genoemd voor de baan van McNamara. Blijven over de Vere nigde Staten en Canada. Pierre Eliott Tru- deau en de vroegere minister van financiën John Turner worden als kandidaten ge noemd. Andrew Young commissie-Brandt, Heath zou zelfs de man zijn geweest die de commissie bij elkaar heeft gehouden toen meningsverschillen zo hoog opliepen dat de club uit elkaar dreigde de spatten. Zelfs Brandt zag het niet meer zitten. De Britse Conservatief zelf heeft zich niet over een kandidatuur uitgelaten. Het verhaal wil echter dat hij meer belangstel ling heeft Joseph Luns op te volgen bij de NAVO. Of mogelijk nog liever blijft zeilen en piano spelen. Ook Brandt is genoemd als opvolger van McNamara, maar zijn naam is al gauw afgevallen. De vroegere Westduitse bonds kanselier kampt met zijn gezondheid Een aantal vergaderingen van de commissie- Brandt moest in Europa worden gehouden, omdat de voorzitter wegens hartklachten niet meer mocht vliegen. De Zweed Olof Palme dan. een ander lid van de commissie-Brandt? Hij ligt goed bij de derde wereld, heeft enig gezag bij de westerse landen maar zou toch te weinig gewicht hebben. De commissie-Brandt is echter nog niet uitgeput. De secretaris van het Gemenebest, „Sonny" Ramphal wil ho gerop en aast onder meer op de Wereld bank. Ramphal heeft de verlangens van de derde wereld vaak op aansprekende wijze onder woorden gebracht en heeft de naam een bekwaam onderhandelaar te zijn. De laatste zou echter liever premier worden, terwijl Trudeau als de grote staatsman die de eenheid van Canada heeft bewaard de geschiedenis in wil gaan. Afvalrace In de afvalrace komen we dus toch uit bij de Verenigde Staten. Naast Peter Peterson minister van handel onder Richard Nixon en ook al lid van de commissie-Brandt springen de namen van ex-minister van financiën William Simon en Andrew Young eruit. De laatste was Amerikaans ambassa deur bij de Verenigde Naties, tot hij uit gleed over de Palestijnse kwestie. Welke Amerikaan eventueel president van de Wereldbank wordt, hangt af van wie er in het Witte Huis komt. Ronald Reagan zou zonder enige twijfel kiezen voor Simon, net als hij een pleitbezorger van het onvervalste kapitalisme en de vrije markt, die de wereld goed zou hebben gediend. Terwijl de ont wikkelingslanden juist pleiten voor een her ordening en een nieuwe economische orde. meer in hun voordeel. Young blijft dan over als iemand die van mening is dat de VS geen vooraanstaande rol kunnen spelen in de Noord-Zuidverhouding, en die boven dien bij herhaling heeft verklaard zijn erva ring in dienst te willen stellen van de ont wikkelingslanden. Als het toch een Ameri kaan moet worden, is Young een goede keus. Edward Heath uitgelokt bij de Verenigde Staten. Behou dende Congresleden vinden dat economi sche groei moet gaan boven armoedebe strijding en stellen dat het niet aangaat Niger te helpen als New York bijna ban kroet gaat. De houding ten aanzien van de Wereldbank wordt steeds afwijzender, en de druk groter politieke voorwaarden aan de steun te verbinden McNamara heeft de VS er bij herhaling van langs gegeven. Die zagen de Wereldbank steeds minder „hun bank" worden, wat 's werelds grootste donor Jarenlang was ge weest. Zo was het ook een uitgemaakte zaak dat een Amerikaan aan het hoofd van de Wereldbank kwam te staan. McNamara, die juni volgend Jaar vertrekt, heeft echter laten merken dat daarin wat hem betreft best verandering kan komen. Als een Pool paus wordt, kan ook best iemand uit Cana da, Europa, Japan of zelfs de derde wereld president worden van de Wereldbank, aldus de Britse krant The Guardian. Kandidaat Edward Heath werd als een van de eersten als kandidaat genoemd. In Groot-Brittan- nië heeft de ex-premier weinig meer te ver wachten sinds Margaret Thatcher er pre mier is. Zijn belangstelling voor het ontwik kelingsprobleem is gegroeid als lid van de door Nico Kusundragor De Wereldbank zoekt een nieuwe directeur. Robert McNamara geeft er na twaalf jaar de brul aan. Voor zijn opvolging doen nu al vele na men de ronde: van de Amerikaan Young tot de secretaris van het Gemenebest, Ramphal, van de Britse ex-premier Heath tot de di recteur van het Koeweltfonds, Al- Ahmad. Tijdens zijn bestuur zijn zowel McNamara zelf als de Wereldbank grondig veranderd. McNamara, die als minister van defensie medeverantwoordelijk was voor de oorlog in Vietnam, is, als „ontwikkelaar" bij de Wereldbank van Saulus tot Paulus gewor den. „Hij bloedt persoonlijk voor zijn daden in Vietnfun," aldus een goede vriendin van hem, de Britse econome Barbara Ward. McNamara was bij de Wereldbank zowel ~een missionaris als een manager. Als mana ger torende hij boven zijn medewerkers uit. Hij was beter op de hoogte en werkte harder dan wie ook, en hij dreef zijn mensen tot het uiterste letterlijk en figuurlijk wat het werken onder McNamara nu niet bepaald tot een genoegen maakte. Als missionaris, maar zeker ook als techno craat die zag hoe de problemen mogelijk beter konden worden opgelost, veizette hij de bakens bij de bank. Toen McNamara in 1968 door president Lyndon Johnson bij de Wereldbank werd benoemd, steunde deze vooral grootschalige projecten dammen- bouw, wegenaanleg, krachtcentrales in de veronderstelling dat dat zou lelden tot economische groei waar ledereen in de der de wereld baat bij zou hebben. Het tegen deel bleek vaak het geval. Ommezwaai McNamara kondigde de ommezwaai van de bank aan tijdens de jaarvergadering in Nai robi, in 1973. De toekomst van de derde wereld werd gezocht op het plattelsmd, bij de kleine boeren en niet bij kapitaalinten sieve grote projecten, die op zijn best op termijn hun vruchten zouden afwerpen. Later werd deze benadering nog aange scherpt, en kwam de nadruk te liggen op de landlozen in de ontwikkelingslanden en op de bewoners van de sloppenwijken. De aan dacht moet rechtstreeks worden gericht op de armen in de derde wereld en op hun nood Robert McNamara voor voedsel, schoon water, onderdak, on derwijs en gezondheidszorg en het onderlin ge verband tussen die „basisbehoeften". Dat zal, naar verluidt, ook de teneur zijn van het Wereldontwikkelingsrapport dat de bank ieder Jaar uitbrengt en dat eind deze maand verschijnt. Een dergelijke beleidswijziging is niet een voudig voor de Wereldbank. Het is moeilijk projecten te vinden voor rechtstreekse be strijding van armoede. Een dam of een brug bouwt makkelijk weg, plattelandsontwik keling niet. De nieuwe benadering is de Wereldbank niet overal in dank afgenomen. Ontwikke lingslanden vrezen dat door een dergelijke aanpak wezenlijke veranderingen in de we reldeconomie verder weg komen te liggen. Ook zijn lang niet al deze lsmden tuk op aandacht voor de onderliggende groepen in de samenleving. Uit andere hoek werd de WereldbEmk Juist verweten dat zij met veel projecten bestaande structuren in stand houdt en de ongelijkheid niet wezenlijk vermindert. Op zijn best werd er gemorreld in de marge, op zijn slechtst werden ver schillen tussen bijvoorbeeld „dikke" boeren en kleine landbouwertjes vergroot, in plaats van verkleind. De Wereldbank zit bovendien nog met de „Sonny" Ramphal handicap dat zij rekening moet houden met de kredietwaardigheid van landen die steun krijgen. De armste lsmden hebben de mees te hulp nodig, maar die hebben Juist geen veer om weg te blazen. Verdiensten McNamara heeft meer verdiensten dan de koerswijziging bij de Wereldbank alleen. Leningen werden rekening houdend met de geldontwaarding meer dan verdub beld tot 25 miljard gulden per jaar. Het aandeel van de zachte leningen, voor de armste ontwikkelingslanden, werd aanzien lijk vergroot. Ook werden nieuwe werkter reinen aangeboord. De Wereldbank houdt zich nu ook bezig met energievoorziening en gezondheidszorg. Ook daar zitten hsiken en ogen aan. Gebieden waar brandstof zit gaan er op vooruit, andere streken Juist niet. Voor alternatieve energie bestaat bij de Wereldbank nog weinig aandacht. Tenslotte werd waarschijnlijk McNama- ra's laatste wapenfeit China onlangs lid van de Wereldbank. Niet tot vreugde van iedereen. Veel ontwikkelingslanden vrezen dat steun aan China ten koste van hen zal gaan. Een dollar kan maar éénkeer worden uitgeleend. Het beleid van McNamara heeft veel kritiek Van onze redactie economie AMSTERDAM Er zijn enkele aanwijzingen dat de markt voor koopwoningen weer begint aan te trekken. Dat manifes teert zich niet in stijgende prijzen, wel in een lichte toeneming van het aantal gekochte woningen. De Nederlandse Bond van Makelaars (NBM), constateerde aan de hand van rapporten van leden dat er in Juni weer wat meer werd gekocht. Bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten waar de nadruk ligt bij nieuw ge bouwde woningen was in juni nog geen opleving merkbaar maar de laatste weken is er sprake van een voorzichtig herstel, aldus een woord voerder. Hij vond het nog te vroeg om te zeggen dat we nu aan een duidelijk opgaande lijn bezig zijn. Benieuwd is hij wat de dalende rente voor gevol gen zal hebben. Maar dan nog blijft er het feit dat de verhalen over de ver dwijnende renteaftrek vele mensen kopschuw hebben gemaakt voor een hypotheeklening. Leningen Bij de AMRO Bank is de laatste maand een stijgend aantal aanvra gen voor een hypotheeklening waargenomen; een stijging die nog niet is gevolgd door een gestegen aantal nieuw afgesloten hypotheekle ningen. Bij de AMRO Bank heeft men de ervaring dat de hoogte van de hypotheekrente niet zo veel invloed heeft op het kopen van huizen. Als de rente sterk stijgt, vallen er wel men sen af die de rentelast niet meer kun nen opbrengen. Maar dat het publiek bij een renteverlaging ineens weer enthousiast hulzen gaat kopen, be twijfelt men bij de bank. Dat is van vele andere factoren afhankelijk. Een opmerkelijke rentestijging rond 1974 heeft de huizenaankoop bij voorbeeld niet afgeremd. Reden: het publiek vertrouwde er op dat de huizenprij zen nog verder zouden stijgen. Ondanks de iets gestegen belangstel ling voor hypotheekleningen, vindt ook de AMRO Bank het nog te vroeg voor gevolgtrekkingen. Drs. Peelen, econoom van de Nederlandse Bond van Makelaars is echter optimisti scher. Uit de lichte opleving van juni af trekt hij de conclusie dat de dalen de lijn in de woningverkopen in posi tieve zin is omgebogen. Peelen meent dat de hernieuwde be langstelling voor koopwoningen zijn ooizaak vindt in het prijsniveau, dat na het hoogtepunt in 1978 volgens hem nu weer op meer realistisch ni veau is aangeland. Sedert 1978 zijn de prijzen van koopwoningen gemiddeld met 17 procent gedaald. Er bestaat nu. aldus de NBM-econoom, weer een normale verhouding tussen de prij zen van nieuwbouwwoningen en be staande woningen. Van de kant van de aangesloten ma kelaars heeft de NBM te horen gekre gen dat er vooral weer belangstelling is voor de woningen in de categorie van 150.000 tot 200.000 gulden. Vol gens Peelen is dit een goede zaak omdat daaruit kan worden geconclu deerd, dat de „starters" degenen die hun eerste woning aanschaffen weer op de markt verschijnen. Dit bevordert volgens hem de doorstro ming in de woningmarkt en geeft eens te meer aanleiding te veronder stellen dat het dieptepunt van het afgelopen voorjaar overwonnen is. Volgens Peelen zal de dalende rente wel invloed hebben. Hij erkent echter dat de gedaalde prijs een belangrij ker zaak is. Het aanbod van koopwoningen is in tussen nog steeds erg groot „Wie twee jaar geleden een bepaald soort woning wilde kopen, kon misschien uit twee huizen kiezen. Nu zijn het er wel tien, aldus Peelen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Brons Motoren- fabriek in Appingedam gaat motoren bouwen voor de Duitse motorenfa- briek MAN. Er is een licensie-over- eenkomst gesloten die het in principe mogelijk maakt alle personeelsleden te handhaven. Bij Brons werken 210 man. De afdeling hydrolica, waar 40 man werken, zou met behulp van de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) worden omgebouwd tot een afzonderlijke vennootschap. De resterende 170 man blijven zich met de motorenbouw bezighouden. Er zullen in eerste instantie scheeps motoren tot 5000 pk worden gebouwd en later wellicht nog zwaardere ty pen. In een verdere toekomst is deel neming van MAN in Brons niet uitge sloten. Een desbetreft plan bleek onlangs niet haalbaar, maar volgens directeur ir H. Metz is het nog niet volledig van de baan. „Maar op dit moment is het niet meer aan de orde, we moeten elkaar eerst maar eens leren kennen", aldus de heer Metz. Brons wordt bo vendien het verkooppunt van MAN- motoren in Noord-Nederland. Voor Brons komt de licensieovereenkomst als een reddende hand. Het bedrijf was in moeilijkheden geraakt door een verminderde afzet vtin motoren en het ministerie van economische zaken weigerde steun te geven. ADVERTENTIE De Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V te Amsterdam geeft m.i.v. 31 juli 1980 voorbeurs tot nadere aankondiging uit 9Y2% pandbrieven 1979 per 1982/1986 tegen een koers van Effectief rendement 9,85%. Jaarcoupon per 1 juni De koers van uitgifte van de 10% pandbrieven 1979 per 1982/1986 is verhoogd tot Effectief rendement 10%. Jaarcoupon per 1 augustus. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten Amsterdam Herengracht 433 (020-22 12 721 Arnhem. Ziipendaalseweg 59 (085-42 73481 Eindhoven. Ten Hagestraat tl (040-44 68 551 Enschede. M H Tromplaan 12(053-31 24 45) Den Haag. Lange Viiverberg9 (070-605900) Groningen Ubbo Emmiussingel 75 (050-18 3183) Rotterdam Westblaak 67 (010-11 55 50) Utrecht. Gildenkwartier 43(030-3103 441 Van onze redactie economie AMSTERDAM De Ameri kaanse banken verdwijnen steeds meer' uit de top van de ranglijst van de vijfhonderd grootste bankinstellingen van de wereld. Weliswaar voert de Bank of America uit San Francisco nog steeds de inter nationale lijst aan, maar de Citybank vinden we pas op de zevende plaats, een plaats la ger dan vorig jaar De Chase Manhattan Bank zakte van de tiende naar de veertiende plaats en de vierde instelling uit de VS staat pas 31e. Dat is de Manufacturers Ha nover Trust. Onder de 500 groten, is de VS nog vertegenwoordigd met 95 banken. Dat was de stand per 31 december 1979. Twee jaar tevoren deden er nog 115 Amerikaanse ban ken mee, drie jaar eerder 129 en zes jaar eerder, dus eind 1973, nog 159. De waardevermindering van de Ameri kaanse dollar is aan deze ontwikke ling uiteraard niet vreemd. Voordat de dollar aan zijn duikvlucht begon waren de eerste, tweede en derde plaats op de lijst schijnbaar onaan tastbaar in Amerikaanse handen. De rangorde is. zoals ieder jaar. vast gesteld door het tijdschrift „Ameri can Banker" dat hiervoor de bankde posito's, spaargelden en crediteuren van iedere bank optelt. In Nederland is meestal het balanstotaal bepalend. Wat die Nederlandse banken betreft, de arote drie wonnen opnieuw ter- Van onze redactie economie ARNHEM Akzo Plastics en Enka, beide onderdelen van het Akzo-concern, hebben het Amerikaanse chemische concern Du Pont de Nemours voor de rechter gedaagd. De reden is een aantal patenten op kunstvezelprodukten waarover al geruime tijd wordt touwgetrokken. rein. De Centrale Rabobank klom van de 30e naar de 22e plaats, de ABM-bank bezet de 25e stek (was 26e) en de AMRO-bank schoof op van een 31e naar een 29e positie. Onder de tophonderd vinden we als 70e (was 71e) nog de Nederlandse Middenstandsbank, maar de overi gen moesten met bescheidener klas seringen genoegen nemen. De Neder landse Credietbank staat 183e (*6), Bank Mees Hope 201e (+24). Sla venburg 205e (+10), Pierson, Heldring en Pierson 427e (-26) en Van Lan- schot 463e (-36). Staan de Amerikanen lager dan ooit. de Fransen zijn zeer sterk vertegen woordigd in de top De Banque Natio nale de Paris bezet de tweede plaats en ook de derde, vijfde en zesde plaats zijn in Franse handen Een van de produkten waarom het gaat is het Arenkavezel waar Enka veel van verwacht. Het zou even sterk zijn als staal. In een eerder stadium verwachtte Enka niet veel problemen met octrooien omdat naar men zei het produkt te veel verschilde van een concurrerende vezel die door Du Pont op de markt wordt gebracht. Nu acht Enka het toch nodig een aantal patenten van de Amerikanen aan te vechten. Enka tracht in Amerla te bereiken dat de octrooien van Du Pont, twintig in totaal, door de rechter ongeldig worden verklaard. Du Pont heeft van zijn kant een procedure aangespan nen tegen Enka in Frankrijk en Enge land, wegens octrooi-inbreuk. Enka heeft zich inmiddels in deze landen ook tot de rechter gewend met de bedoelingen de patenten van Du Pont ongeldig te laten verklaren. Voorts heeft Du Pont ook Enka's moedermaatschappij Akzo Plastics in Engeland gedagvaard, en dagvaar dingen in andere landen aangekon digd. In de dagvaarding in Amerika stelt Enka zich op het standpunt dat de octrooien om een groot aantal rede nen ten onrechte aan collega Du Pont zijn verstrekt. Behalve op vemieti- ROTTERDAM (ANP) De afdelin gen Civiele Techniek en Mijnbouw van de Technische Hogeschool Delft, het Ingenieurs- en Architectenbureau Van Hasselt en de Koning in Nijme gen en Volker Stevin bestuderen sa men de mogelijkheid om in ons land een zgn ondergrondse pomp accumu latiecentrale te bouwen. Deze dient om pieken in het elektriciteitsver bruik op te vangen, zodat met de bestaande elektriciteitscentrales een beter rendement behaald kan wor den. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de opwekkingscapaciteit van de centrales in de uren dat zij niet geheel wordt benut. Dit soort installaties zijn al in een aantal landen in gebruik, maar dan met gebruikmaking van de natuurlij ke hoogteverschillen in het terrein, die in Nederland ontbreken. Toch menen de partners dat er door het creëren van een hoogteverschil moge lijkheden voor dit soort type centrale bestaan. Het vooronderzoek van de partners zal in de loop van het najaar worden afgerond. Het rapport dat daaruit voortvloeit zal dan aan de betrokken instanties worden aange boden. aldus Volkder Stevin. ging van de patenten, dringt Enka ook aan op schadevergoedingen, niet alleen voor de schade die aan de kant van de afnemers is berokkend, maai ook voor de kosten van advocaten. UTRECHT Een samenwerkingver band bestaande uit Consolidated Contractors International Company Ltd (CCICL) en VMF-dochter Wescon in Utrecht hebben een contract geslo ten met Zakum Development Com pany, die handelt in opdracht van de Abu Dhabi National Oil Company, voor de installatie van een olie- en gasverzamelings- en verwerkingssta tion op Zirku Island in het „Upper Zakum Field" in de Peizische Golf De totale contractwaarde van het project is meer dan 100 min. Wescon is al jaren werkzaam en ge vestigd in de Verenigde Arabische Emiraten. In de combinatie met CCICL werden al diverse projecten in de emiraten Abu Dhabl en Koeweit en in Saoedi-Arabië opgeleverd en worden nog steeds werken uitge voerd DETROIT (Reuter) Het Ameri kaanse automobielconcern Chrysler heeft in het tweede kwartaal een ver lies geleden van 536 miljoen dollar 1,05 miljard). In het tweede kwar taal van 1979 was 207 miljoen dollar verloren. Het verlies over het eerste halfjaar steeg van 261 miljoen tot 985 miljoen dollar 1,92 miljard). Eerder maakten ook General Motors (GM) en Ford forse verliezen bekend GM verloor in het tweede kwartaal 416 miljoen dollar en Ford 468 mil joen dollar. De twee concerns weten deze slechte resultaten aan de ver mindering van de vraag naar auto's en de toenming van de buitenlandse concurrentie. De omzet van Chrysler in het eerste halfjaar bedroeg 4.5 miljard dollar tegen 6,5 miljard in de eerste zes maanden van 1979.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13