'Er moet gepresteerd worden' Van der Luit Straatverlichting Leiden zuiniger Organisatie van het feest zeven eeuwen Zoetermeer ligt stil door geldgebrek DE VRIES RIJSWIJK Interne wijzigingei noodzakelijk bij Haagse taxicentra Haagse stranden, schone stranden. grote voorraad - ruime keus Wethouder probeert vaart te zetten achter Haagse verkeersplannen Begrafenissen - Crematies Transporten Onderzoekbureau levert discussien* KORT Gemeente stelt geen subsidie beschikbaar Brief grote steden Inbraakschade bij Haagse bedrijven veel geringer dan kosten beveiliging EMMASTRAAT10 WOENSDAG 30 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Teun Lage* DEN HAAO Een nachte lijke borrelbus van Den Haag naar Zoetermeer. Aan opvallende ideeën heeft het de nji zeven maanden func tionerende Haagse verkeers wethouder mr. C. J. Nyqvist nog niet ontbroken. Als op volger van de afgetreden wethouder Klomp profileer de hij zich snel als een druk doende maar ongetwijfeld creatieve manager die geen gelegenheid voorbij liet gaan om te benadrukken dat hij bezig was de bezem door een chaotisch Haags ver keersbeleid te halen. „Er moet gepresteerd worden." Zoete rmeerders die. zonder auto. naar Den Haag komen om er uit te gaan kun je 's avonds na twaalven bij het Centraal Station nogal eens zien rennen naar de laatste Sprin ter, vertrektijd nul-uur-zesentwin- tig Nyqvist: „Ik vind dat daaraan iets veranderen moet. Een bus in de nacht moet toch mogelijk zijn. Heb ik het ook met wethouder Nachte gaal van Zoetermeer al over gehad. De HTM moet op die lijn kunnen tijden. Er kunnen wellicht wat pro blemen rijzen bij West-Nederland, maar dat zetten we dan ook wel recht. Zo'n nachtbus vind ik belang rijk voor de binding tussen Zoeter meer en Den Haag, voor de Hage naars die toch min of meer gedwon gen zijn om in Zoetermeer te gaan wonen," aldus de wethouder in een gesprek dat we vorige week voerden. Viaducten Niet al zijn plannen en theorieën van de afgelopen maanden smaken Ao zoet als een borrelbus. Voorstan ders van een afremmend autobeleid in en buiten de gemeenteraad kne- Wethonder Nyqvist voor het Prins Bernhardviaduct: een van zijn favoriete verkeersoplossingen. pen geergerd de tenen samen toen Nyqvist met de uitspraak kwam dat hij op verschillende plaatsen in de stad weer viaducten wil gaan op trekken en autotunnels wil graven. Onmiddellijk rees de herinnering aan de plannenmakers van de jaren vijftig, die uitgingen van een strak ke scheiding tussen verschillende soorten verkeersdeelnemers en met grootse schetsen kwamen voor een Rotterdamse Baan, een Leidse Baan, sterviaducten bij Wassenaar en Voorburg en de (wèl gerealiseer de) Utrechtse Baan en het Prins Bernhardviaduct. Nyqvist zei vorige maand op een studiedag van de Echte Nederland se Fietsersbond, ENFB, niet te be grijpen waar de weerstand tegen ongeil jkvloerds verkeersoplossin- gen nu eigenlijk op berust. „Er zijn vele voordelen mee te behalen, min der hinder voor de omgeving, door minder conflictmogelijkheden meer capaciteit, waardoor het slulpver- keer wordt verminderd en een sti mulans voor het gebruik van open baar vervoer en de fiets door een sterk verbeterde situatie." De autoviaducten zou de wethou der graag zien verrijzen op het kruispunt Zuid Hollandlaan Ko ningskade, vlak bij de Utrechtse Baan en op de „Stadsautoweg", zoals het door westelijk Den Haag lopende tracé Hubertusviaduct, Prof. Teldersweg, Johan de Witt- laan. Sportlaan, Machiel Vrijen- hoeklaan In de toekomst moet gaan heten Toen wethouder mevrouw Klomp- Verhoeven opstapte gaf ze een flin ke sneer naar de gemeenteraadsle den in haar vakcommissie voor ver keer en vervoer. Met die raadsleden zou niet te werken zijn. Volgens Nyqvist valt dat best mee. „Toch vind ik dat veel raadsleden nog te veel beslissingen willen nemen waarmee ze de uitvoering van oude besluiten alleen maar uit willen stellen. Ik merk tot mijn verbazing dat ze opeens terug willen komen op een oud besluit, zonder dat dui delijk te zeggen. Waarschijnlijk in afwachting op andere verhoudin gen in de raad. Zo moeten we bij de aanlee van de Dwarsweg nu niet meer gaan wachten op een stede- bouwkundige totaalstudie voor de binnenstad. Voor mij is aangetoond dat de Dwarsweg er moet komen. Wachten op weer een nieuwe studie is een besluit om niet te besluiten." „Ik merk wel wat van het gevoel dat een wethouder van de WD per defi nitie te veel aandacht zou schenken aan het autoverkeer. Een soort in gebakken wantrouwen. Die auto mobilisten kunnen niet meer voor honderd procent overal in de bin nenstad komen. Als ze dat willen moet het wel kunnen, maar niet te gemakkelijk. Maar zo zal ook niet iedere fietser meer op een vage- bond-achtige manier door het cen trum kunnen rijden." Hij hekelt fel het te lang uitstellen van beslissingen op verkeersgebied. Spreekt van een onaanvaardbare onzekere situatie voor burgers in de stad. wanneer plannen voor bij voorbeeld een verkeersdoorbraak in de buurt steeds maar weer uitge steld worden. „De mens bestaat uit allemaal kleine zekerheidjes. Die moet zich ergens op in kunnen stellen." Leuk Zulke zekerheid wil Nyqvist in ieder geval hebben over een serie ver keersmaatregelen waarop Den Haag al lang studeert. Besluiten moeten komen over de ruit rond de binnenstad (de Dwars weg), de nota verkeersafwikkeling zeezijde binnenstad, waarin de stadsautoweg is opgenomen en de verlenging van de Neherkade door middel van een brug over Laak in de richting van de Bickhorstlaan. Daarnaast verwacht de wethouder toch nog snel spijkers met koppen te slaan bij de al Jaren uitgestelde aanleg van een aaneensluitend randwegenstelsel langs de stads grenzen. Nyqvist wil opschieten, al wordt hem dat niet altijd in dank afgeno men. Van schuchterheid tegenover fel aanvallende actiegroepen of buurtcomités heeft de liberaal wei nig last. „Al schelden ze me uit voor rotte vis, het blijft leuk." ADVERTENTIE In hel rouwcentrum is gelegenheid lol opharing in on/e aula's. Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -I42(>44* 'Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De interne organisatie van de Haagse! Telefooncentrale (HTT) moet duidelijker worden, me juiste mensen op de juiste plaats. Tegenstrijdige bela van leidinggevende figuren en familierelaties binnen de moeten worden uitgebannen. Daar komen de belang* adviezen op neer uit een discussienota van het Rijsi adviesbureau Volders en co, die is gemaakt in opdracht v HTT. Bij de behandeling van de jaarlijkse subsidie voor de taxicentrale stelde de Haagse gemeenteraad in maart j.l. de voorwaarde dat het bedrijf eerst moest worden doorgelicht. Na een onderzoek zou wethouder Nyqvist van verkeer en vervoer de gelegen heid moeten hebben „de bezem te halen" door de huidige top van de HTT. Onder andere via anonieme brieven waren diverse raadsleden ingelicht over de situatie binnen de taxicentra le. die aan alle kanten rammelde De Van één onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden werkt aan een energiebespa ring van dertig procent op de straatverlichting. Aan het Energie Bedrijf Rijnland is opdracht gegeven hiertoe maatre gelen te nemen. Dit heeft wethouder Bordewijk (financiën en gemeentebedrijven) gisteren meegedeeld. De grootste besparing op de gemeen telijke lichtrekening kwam volgens hét energiebedrijf worden bereikt door meer gebruik te gaan maken van de lagedruk natriumlampen De ze geven dezelfde hoeveelheid licht als de huidge kwiklampen en hoge- druk natriumlampen, maar gebrui ken beduidend minder elektriciteit. Aan de lagedruk natriumlampen kleeft echter het grote bezwaar dat ze een lelijk oranje-geel licht versprei den. De lampen zijn daarom niet ge schikt voor gebruik in de „gevoelige" delen van de monumentale Leidse binnenstad. De laatste tijd zijn in de meeste stadsdelen juist aan de omge ving aangepaste lantaarnpalen met een gloeilamp (kopieën van oude Leidse lantaarnpalen) geplaatst. De lagedruk natriumlampen zullen dan ook voornamelijk op hoofdwegen en wijkverbindingswegen worden ge bruikt, zo heeft het gemeentebestuur besloten. Wethouder Bordewijk zei gisteren dat Leiden daarmee al een uitzonderingspositie in Nederland in neemt: in andere gemeenten zullen lagedruk natriumlampen op veel klei nere schaal worden toegepast. Duur Het tweede bezwaar van de lagedruk natriumlampen is dat ze duur in aan schaf zijn. Het energiebedrijf heeft becijferd dat in totaal de vervanging van de oude lampen en de aanpassing van de lantaarnpalen ruim 1,7 mil joen gulden vergen. Wethouder Bordewijk verwacht ech ter dat deze kosten binnen enkele jaren door de winst uit energiebespa rende maatregelen zijn goedge maakt. Bovendien staan de lagedruk natriumlampen er om bekend dat zij in tegenstelling tot de traditionele lampsoorten tijdens het gebruik niet of nauwelijks in kwaliteit achter uit gaan. zodat ze minder vervangen hoeven te worden. De energiebesparende maatregelen zijn gebaseerd op de bevindingen van de werktuigbouwkundige J. G. de Visser, die de straatverlichting in Lei den aan een kritisch onderzoek heeft onderworpen MUZIEKFESTIVAL In de Stadsdoelen van Delft wordt van daag en morgen een muziekfestival georganiseerd. Medewerking verle nen The Bouncing Juwels, Deviators, Groove, Pels, Qulneke, Spasiba, Syn cope, Stitch, Triplex en Zijwaarts. Men wil hiermee aandacht vestigen op het in Delft node gemiste Mhuis (muziekhuis). ZOMERAVONDZANG In de Oude Kerk aan de boulevard in Kat wijk worden internationale geestelij ke liederen gezongen vanavond. Aan vang: 20 uur. Toegang is gratis. TOERISTENMARKT In de Voorstraat en op het Andreaspleln In Katwijk wordt morgen van 14-21 uur een toeristenmarkt gehouden. ORGELCONCERT De Engelse organist Stephen Darlington zal mor genavond om 20.15 uur starten met zijn orgelconcert in de Oude Kerk in Delft. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De organisatie van het feest „Zoetermeer 700 jaar" ligt stil. De commissie Volksfeesten die de voorbereidingen zou treffen ziet zich onverwacht geplaatst voor een financiële drempel, die noch de gemeente noch het bedrijfsleven bereid is weg te nemen. Eind volgende maand komt de commissie weer bijeen om over de voortgang te beslissen. Laten we daar met z"n allen voor zorgen. Die 3054 groene afvalbakken staan er natuurlijk ook niet voor niks. Wel voor om te ge bruiken! Dienst der Gemeentereiniging Newlonstraal 2. 2562 KR 's-Gravenhage. Telefoon: 070-654812 'Bescherm uitkeringen' DEN HAAG Op initiatief van het Haagse gemeentecentrum hebben de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag hun bezorgdheid uitgesproken over het voornemen van de regeringen om te bezuinigen op alle sociale uitke ringen. Met klem dringen de gemeenten er op aan om bij de bezuinigingsoperaties althans de laagste sociale uitkerin gen te ontzien, met name die krach tens de Algemene Bijstandswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet en de Algemene Ouderdomswet. Bij de Gemeentelijke Sociale Dien sten merkt men nu al dat het voor de bijstandsontvangers steeds moeilij ker wordt om rond te komen. Door allerlei maatregelen is „de rek" al uit de sociale minima verdwenen, menen de bestuurders van de vier grote ge meenten, die zich gedwongen zien op deze wijze op te komen voor de meest kwetsbare groepen in hun steden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bedrag dat een Haags bedrijf uitgeeft aan beveili gingsmaatregelen is gemiddeld bijna tweemaal zoveel als de schade die aangericht wordt als er werkelijk wordt ingebroken. Dit blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van jus titie in 1977 heeft ingesteld bij twaalf procent van de bij de Kamer van Koophandel in Den Haag ingeschre ven bedrijven. De schade per bedrijf bedroeg gemid deld 283 en aan inbraakpreventieve middelen werd 552 gespendeerd, zo berekend de onderzoekers in samen werking met de Haagse politie Re kende men echter door, en hield men rekening met de kosten van bewa kingsdiensten, bewakingspersoneel en verzekeringspremies, dan kwam men tot een bedrag dat twaalf maal de schade bedroeg. De viering van het 700-Jarig bestaan van Zoetermeer Is al twee Jaar In voorbereiding. Het begon met de ont dekking van een document, waaruit volgens historici blijkt dat Zoeter- One€I1S meer al zeven eeuwen moest bestaan. De commissie Volksfeesten kreeg vla de Culturele raad de opdracht van b. en w. om een festiviteitenprogramma op te stellen. krachten, allemaal vertegenwoordi gers van de Zoetermeerse wijken." Dat programma lag na enkele maan den bij de Culturele raad. Het kreeg de titel „startschotnotitie" en daarin had de commissie alle mogelijkhe den, doelstellingen en voorstellen op gesomd die begroot werden op 200.000 gulden De notitie ging als bijlage bij het advies van de Culture le raad aan b. en w. Het gemeentebe stuur kwam tot de slotsom dat er geen geld beschikbaar was en deed de suggestie dat de commissie Volks feesten daarvoor bij het bedrijfsleven te rade moest gaan. In de toekomst zou gepraat kunnen worden over een bescheiden gemeentelijke bijdrage. Bedrijfsleven „Er is tot nu toe niets gebeurd," zegt J. Pronk, voorzitter van de commissie Volksfeesten. „Er is wel wat gaande achter de schermen met het bedrijfs leven, maar pas na de commissiever gadering In augustus kan ik duide lijkheid geven. Als de commissie be sluit om met de organisatie te stop pen, verwacht ik dat er toch wel iets aan festiviteiten zal plaatsvinden; het bedrijfsleven zal dan waarschijn lijk zelf de voortrekkersrol op zich nemen." Pronk verwacht het meeste van het actieve bedrijfsleven, waarmee hij doelt op winkeliersverenigingen. Het contact tussen de inwoners van Zoe termeer en de grote bedrijven (Nutri- cia. Heineken en Brinkers) is niet zo sterk en daarom noemt Pronk die sector het passieve bedrijfsleven. Het feest zou moeten beginnen direct na koninginnedag volgend jaar en eindigen op de culturele dag in sep tember. Voor de organisatie blijft nu weinig tijd over. „De tijd gaat voorbij en er gebeurt niets," zegt Pronk. „De leden van de commissie zijn erg ge desillusioneerd omdat we in een be trekkelijk korte tijd én achter geld aanmoeten én de viering nog hele maal moeten plannen. Dat vergt erg veel werk voor de vrijwilligers De commissie bestaat uit onbetaalde JEUGDKOOR Het Amerikaan se jeugdkoor de „New Vork New England Youth Chorale" geeft mor gen een concert in de gereformeerde kerk van Maasdijk. Aanvang: 20.15 uur. Pronk heeft er begrip voor dat de gemeente Zoetermeer weinig finan ciële middelen heeft, maar is het vol strekt oneens met de gang van zaken. „Wij hebben van B en W de opdracht gekregen om een feest te organiseren en als we dan met een plan komen, dat globaal van opzet is, blijkt er geen geld te zijn. Waarom geven ze dan die opdracht?" Bij de viering van koninginnedag dit jaar kreeg de com missie zoals gebruikelijk 38.000 gul den, maar tevens 30.000 gulden voor extra activiteiten. Die 30.000 gulden moest de commissie in een maand opmaken zodat het niet mogelijk was geld te reserveren voor het 700-jarige bestaan. „Daar komt nog bij," zegt Pronk, „dat de gemeente vorig jaar ruim één miljoen gulden heeft over gehouden door bezuinigingsmaatre gelen en dit jaar weer aan het bezuini gen is. Er zal heus wel weinig geld zijn, maar voor zo'n feest moet toch ruimte zijn?" Ambtelijk secretaris van de commis sie Volksfeesten, H. van Grinsven, plaatst daarbij enkele kanttekenin gen. „Het is waar dat de gemeente één miljoen heeft bezuinigd, maar dat bedrag wordt gebruikt om de bestaande prioriteitenlijst van de ge meente verder te kunnen afwerken. Dat feest staat overigens niet op de prioriteitenlijst. En die 30.000 gulden die de commissie extra kreeg bij vie ring van koninginnedag kwam van het budget dat was gereserveerd voor de schooljeugd. Voor die gelegenheid is dat budget aangesproken, iets dat heel ongebruikelijk is." De reacties uit de bevolking geven blijk van grote teleurstelling nu het feest niet door dreigt te gaan. J. Pronk hoopt op het bedrijfsleven en verwacht ook actie in de gemeente raad. „Maar voor zover mij bekend zijn er nog geen vragen gesteld," al dus Pronk. leiding werkte in strijd met de ten en werd door taxichauffe personeel „een schrikbewind" ten. De driemansdirectie van d centrale zóu relaties aan baantjes helpen en geweld I gebruikt tegen personeelsled» haar niet aanstonden.--1 Tijdens de raadsvergadering* wethouder Nyqvist wel enig voor de ontstane situatie. Na zettingsactie van taxichauïil 1978 is de centrale in beheer ee bij de chauffeurs zelf. Volgens het met wederzijdse u ming verrichte onderzoek van I reau Volders is de organisatie t leiding niet duidelijk. De funcl de taken van de leiding worde alle betrokkenen zeer verschille zien, wat tot gevolg heeft dat genstrijdige opdrachten wordi strekt en herroepingen plaatss Over de bestuurlijke kwaliteit de waarnemend directeur heer alle ondervraagden de nodigi fels. terwijl de waarnemend di op zijn beurt bedenkingen h gen verschillende personeel Verder zou de selectie, van het neel niet voldoende gebaseerd de vaardigheden die voor de fende functies zijn vereist. Wantrouwen In de leiding van de HTT zijn functionarissen tevpns taxi-om mer. Volgens de statuten ma niet. De genoemde functiona kunnen regelmatig voor conflic aties komen te staan omdat zij t strijdige belangen moeten diept dus het onderzoek. Een en ander schept warittovw de taxi-ondernemer, hem de beste ritten ontnomen den. Onvrede ver.Q0ïzaakt oo slechte administratie. Door de i feurs ingediende „bonnen" (rel gen van uitgevoerde ritten) wc gemiddeld pas 15 weken later taald. Overwogen wordt de bo administratie uit te besteden aan rekencentrum, maar dan zou de voor 60.000 gulden aan persol kosten moeten besparen. In zijn advies zegt het onderzo reau dat het leidinggevend per» geen dubbele belangen ma^ hel Ook zouden geen farnilierelatiei nen het personeel meer moeten den geaccepteerd om bevoordel) voorkomen. Naast een duidelijl terne "Organisatiestructuur met juiste personele invulling advi het bureau een onderzoek in te len om uit de administratieve pn men te komen TELEFOON 98.23.23 CENTRUM Betaling naar ketuel kontant: 2% korting 3-maandsrekening netto huurkoop tot 18 maanden eigen financiering, iage rente RADIO -T.V.. VIDEO STEREO-SETS HUISHOUDELIJKE APPARATEN MEUBELEN-SLAAPKAMERS TAPIJT-GORDIJNEN VITRAGES-ZONWERING koopcentrum met goede vakmensen op elk gebied

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6