Tekeningen van dichter-zanger Koos Speenhoff in Den Haag 'De wonderbar schrijfmachine Geen Telebingogeld voor derde wereld Rotterdam tracht weer verkoop huurwoningen aan banden te leggen Kaptein en stuurman op borgtocht vrijgelaten Centrumpartij wil van Utrechtse raad excuses Pais schenkt talenlaboratorium En dan nog Nieuwe boeken WOENSDAG 30 JULI 1980 KUNST/RAQIO/TELE VISIE TROUW/KWARTET door G. Kruis DEN HAAQ Tekeningen van Koos Speenhoff gezien in het Rijksmuseum Mermanno- Westreenianum/Museum van het Boek in Den Haag. In 1903 verscheen bij W. L. J Brusse de eerste bundel „Liedjes, wijzen en prentjes" waarvoor Speenhoff zelf de il lustraties en de vormgeving verzorgde J. H. Speenhoff 11869-1945) was populair toen en die boekjes liepen als een trein: de eerste druk 3000 exemplaren was binnen een paar weken uitverkocht en in 1904 verschenen er ach ter elkaar een tweede, derde en vierde druk. Later volgden er nog zeven nieuwe bundels en vijf met een selectie uit eerdere uitgaven. Alles bij el kaar een oplage van 178.000 exemplaren en dat was, zeker in die eerste decennia van de ze eeuw, niet niks. Speenhoff s liedjes waren wel van een eenvoudige opbouw, maar vaak heel fel, satirisch, soms gewoon hatelijk en recalcitrant en meermalen ook heel actueel, 't Ging met alleen om Jantjes broekie, de schutters of over die ouwe moeder die haar zoon in de gevangenis schrijft, maar ook over het vrouwenkiesrecht, de drank- en zedenwetten, de vivisectie en de cul tuur zoals over de overdreven aanbid ding in artistieke kringen van de dan seres Isadora DUncan of de Mengel berg-verering van die dagen. Primitief En dat allemaal in, wat ze vandaag de dag, een recht-voor-z'n-raap-stijl zou- Zelfportret van Koos Speenhoff. den noemen. Wat primitief maar heel duidelijk. Zo bij voorbeeld: „Ze had een lieve groote mond/Die altijd la chend openstond/Zoo rood en zoo ge zond/Ze woog wel honderdtachtig pond/Als ze in haar nachtpon stond. Maar ook zo, over de feministen van toen: „Stakkers zijn die vrije vrou wen/Waar een man geen steek aan vindt/Kijk ze pakkies boeken sjou wen/Liever dan een lekker kind". Liedjes dus waarvan je op z'n minst kunt zeggen dat er een duidelijke persoonlijke voorkeur uit spreekt Je kunt ze uit volle borst meezingen of je slaat er van dicht, nèt als pas toor W. P. H. Jansen dat deed in het tijdschrijft „Lectuur" in 1904. Zijn kritiek gold Speenhoffs eerste bun del: „Dit boek is een slecht boek en een vals boek. Slecht wegens de schunnige rijmelarijen die er in staan. Vals, want het zijn geen lied jes, het zijn geen wijzen en het zijn geen prentjes. Een de auteur is geen dichter, is geen zanger. De eigenlijke titel zou moeten lulden: Misselijke rijmelarijen, op misselijke dreunen, misselijke schetstekeningen, door Speenhoff, prul-poêetDat gaat dan nog een tijd zo door en eindigt met een hartgrondig „Bah!" Op de expositie dus de originele teke ningen, duidelijk snel gemaakt, soms geestig en beweeglijk, maar niet echt karakteristiek zoals het zelfportret, dat hij in een korte opeenvolging kubistisch „vertaalt". Dat portret zal menigeen verbazen door de artistieke vanzelfsprekendheid waarmee het gedaan is. Daarom is het Jammer dat deze tentoonstelling niet iets dieper ingaat op de achtergronden. Geen woord over zijn vriendschap met de wat jongere Kees van Dongen, met wie hij aan het einde van de vorige eeuw samenwoonde in een klein ka mertje aan „het" Groenendaal in Rotterdam. Ze leefden er in diepe, maar zeer romantische armoede. Maar dat viel niet zo op omdat ze het kamertje van boven tot onder zwart hadden geverfd. Terwille van de kleur liep Van Dongen af en toe toen al rond in een vuurrood gewaad. Kees vertrok naar Parijs en vond daar we reldfaam, Koos bleef, maar 't bleef niet bij schrijven, dichten, zingen en tekenen alleen. Hij schilderde ook en exposeerde op verschillende tentoon stellingen in Amsterdam en Rotter dam (dèér zelfs bij „De Branding", een zeer vooruitstrevende kunste- naarsgroepering). Abstract Speenhoff zelf noemde die schilde rijen „alleen kleur- en lijn-inspira- ties" en „gevalloos". In 1913 ver scheen er ook nog een artikel in de N.R.C.: „J. H Speenhoff als schilder" Op de tentoonstelling „Het nieuwe wereldbeeld, het begin van de ab stractie in Nederland" (Utrecht, 1973) hing ook een werk van hem en in de catalogus van deze expositie stelt Ida Boelema dat Speenhoff waarschijn lijk als eerste in Rotterdam en ook als één van de eersten in Nederland ab- ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur gaat opnieuw een poging wagen de verkoop van goedkope huurwo ningen aan banden te leggen. Het college van B en W gaat de gemeenteraad op 14 augustus een nieuwe verordening voor leggen. Deze bepaalt dat geen woonvergunning meer mag worden gegeven aan kopers van een huurwoning met een huur tot 570 gulden per maand. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (Onder wijs en Wetenschappen) heeft giste ren in Peking een Philips talenlabora torium aangeboden aan zijn Chinese collega Jiang Nanxiang. Dit talenla boratorium zal worden geïnstalleerd aan de universiteit van de Chinese hoofdstad. Pais is maandag in China aangeko men voor besprekingen met zijn Chi nese collega en met de leiding van de Chinese academie van wetenschap pen over wetenschappelijke samen werking tussen beide landen. Morgen en vrijdag zullen de besprekingen worden voortgezet. Zij zullen worden afgerond met de ondertekening van enkele overeenkomsten. Van een onzer verslaggevers De verordening zal 1 september van kracht moeten worden en in de plaats moeten komen van een eerder besluit van B en W dat de verkoop van huur woningen met ingang van 16 juli al onmogelijk had moeten maken. Dat besluit heeft het college echter moe ten intrekken in opdracht van de president van de Rotterdamse recht bank De president deed die uitspraak in een kort geding, dat HAVAG Holding BV, een huizenhandelaar, had aange spannen tegen de gemeente. Eén van de overwegingen van de rechter bij zijn uitspraak was, dat B en W de maatregel eerst aan de gemeenteraad hadden moeten voorleggen. Ver wacht wordt, dat de Rotterdamse ge meenteraad het nieuwe voorstel zal steunen. Nieuw geding Volgens een woordvoerder van HA VAG Holding zal het bedrijf in dat geval opnieuw naar de rechter stap pen. Volgens het bedrijf wordt haar voorraad woningen onverkoopbaar, als geen woonvergunning meer wordt verstrekt aan kopers van huurwo ningen. Sinds de uitspraak in het kort geding is de „uitverkoop" van goedkope huurwoningen gestaag door gegaan. Jaarlijks worden er in Rotterdam zo een tienduizend goedkope woningen aan de huurmarkt onttrokken. Vol gens B en W is dit ontoelaatbaar, gelet op het grote aantal woningzoe kenden in de Maasstad Speciaal vandaag ROTTERDAM De kapitein en eerste stuurman van de geknakte supertanker „Energy Concentration" zijn op borg tocht vrijgelaten. Voor elk is een borg van dertigduizend gulden gestort. Het tweetal moet vrijdagochtend terecht staan voor de Rotterdamse rechtbank. De kapitein en stuur man hebben toegegeven fouten te hebben gemaakt met het lossen van de tanker, waardoor het schip knakte toen het voor anker lag in de Zevende Petroleumhaven in Rotterdam. Het lossen van de 110.000 ton ruwe olie die zich ten tijde van het ongeluk nog In de tanks van het schip bevon den. gaat volgens een woordvoerder van het bergingsbedrijf Smit-Tak ge staag door. Aanvankelijk verliep het overpompen van de olie, die dik ge worden was omdat de machinekamer deze niet langer kon verwarmen, erg traag. Met behulp van stoom is men erin geslaagd, de olie dunner te ma ken. Hoe lang het duurt, voor alle olie overgepompt is in de Indiase tanker „Jag Laxmi" is nog onbekend. Pas wanneer de tanks leeg zijn. kan het schip weggesleept worden. De bergers blazen ook nog steeds onbrandbaar gas in de geknakte su pertanker om de kans op explosies te verkleinen Bij-het leegpompen wor den ook voortdurend metingen ver richt naar drukverschillen binnen het beschadigde schip. r- Het Paard van Troye be steedt aandacht aan het leef klimaat in Rusland. Jan Kui per maakte in februari van dit jaar opnamen in de Sovjet- Unie. Hij sprak met Russen uit alle geledingen en vin alle leeftijden over de vraag wat zij nu eigenlijk van het Westen vinden. Verder wordt inge gaan op de staatsgreep in Bo livia. Ned 2 18.59 uur Als Jozef terugkomt. Hon gaarse speelfilm. Het verhaal gaat over een jong echtpaar. Als hij voor enige maanden naar zee moet trekt zij bij haar Schoonmoeder in, maar dat leidt tot onvermijdelijke bot singen. De situatie komt tot een climax wanneer de jonge vrouw een verhouding begint met een andere man. Ned 1 19.55 uur UTRECHT (ANP) De Centrumpartij wil dat de Utrechtse gemeenteraad zijn excuses aanbiedt voor de „beledigende en discriminerende" manier waarop de raad zich in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders over die partij heeft uitgelaten. De raad noemde de centrumpartij in die vragen een racistisch aandoende vereniging. In een open brief aan de Utrechtse gemeenteraad schrijft de centrumpartij, dat de raad zich zou moeten schamen, er dergelijke vooroordelen op na te houden De fractievoorzitters van alle politie ke partijen in de Utrechtse gemeente raad stelden het college van B. en W. vragen naar aanleiding van een ad- yertentie van de Centrumpartij, die op 22 mei in een aantal dagbladen werd gepubliceerd. Volgens de raads leden klonk uit de tekst van die ad vertentie, waarin voor de volgende dag een openbare partijvoorlich tingsavond werd aangekondigd, een bedenkelijke opvatting over buiten landers. De Centrumpartij liet via de adver tentie weten, dat maandelijks dui zend buitenlanders legaal of illegaal ons land binnen komen. Tijdens de partij avond zou, zo bleek uit de ad vertentie, „dit taboe vraagstuk" bij monde van een politicoloog worden besproken. De raadsleden vroegen het college van B. en W. onder meer, er bij zalen- verhuurders op aan te dringen, kri tisch te zijn ten aanzien van het be schikbaar stellen van ruimte aan ra cistisch aandoende verenigingen. Ook vroegen de raadsleden na te gaan, of er tijdens de bijeenkomst van de centrumpartij strafbare feiten zouden worden gepleegd De centrumpartij is overigens er niet in geslaagd om de in de advertentie aangekondigde bijeenkomst te hou den. De Utrechtse jaarbeurs en een hotel in de Domstad weigerden zaal- ruimte ter beschikking te stellen. De partij week daarop uit naar een ka mer in een ander hotel in Utrecht, maar ook daar kwam men niet aan de bijeenkomst toe, omdat enige tiental len tegenstanders van de partij zich eveneens bij het hotel vervoegden. Het kwam daar tot felle discussies. De Utrechtse politie voorkwam een vechtpartij en maakte een einde aan de bijeenkomst Organisaties zeggen waarom Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wij hebben het geld van Telebingo geweigerd ornaat onze overzeese partners het toch al zo mpeilijk vilden om geld uit de rijke landen te accepteren. Wanneer hOt geld dan ook nog op zo'n manier bijeen wordt gebracht is het helemaal een onverteerbare zaak voor hen. Het ligt allemaal al moeilijk en gevoelig ge noeg." Dat zegt woordvoerder Aad Kik van de Interkerkelijke coördina tiecommissie ontwikkelingspro jecten over het niet aannemen van gëld dat opgebracht wordt via de televisie-actie Telebingo „Onze partners in de derde wereld," al dus Kik, „menen dat er op den duur een nieuwe internationale or de moet komen, met een eerlijke verdeling van geld en goederen. Daar maak je natuurlijk geen be gin mee door aan Telebingo mee te doen. Bovendien vihdt men het in de derde wereld erg moeilijk alleen geld te krijgen uit het rijke westen wanneer het om voor ons aardige en goede ontwikkelings projecten gaat Onze partners in ontwikkelingslanden willen einde lijk eens zelf kunnen beslissen, waaraan zij het geld besteden, zonder dat wij dat voor hen uit- stippelen. Ook bij Telebingo zou den projecten worden uitgekozen, die wij hier hebben uitgekozen dus weer over hun hoofden heen." Behalve de coördinatiecommissie hebben ook de rooms-katholieke ontwikkelingsorganisatie Cebe- mo, de Novib en Hivos (humanis tisch) geweigerd geld aan te ne men van Telebingo. Een van de verwijten, die de Novib nu te horen krijgt, is dat men wel geld aanneemt van de lotto en de toto, maar niet van Telebingo. Commentaar van Boudewijn Poelman van de Novib: „Het klopt, dat wij geld van de lotto en de toto krijgen, evenals veel ande re maatschappelijke instellingen. De overheid heeft besloten, dat een bepaald percentage van de opbrengst van de lotto en de toto bestemd is voor maatschappelijke organisaties. Dat gebeurt automa tisch en de toto en de lotto maken er geen ophef van dat zij een deel van het ingezamelde geld afstaan voor goede doelen. Daar worden de mensen niet mee gelijmd." „Bij Telebingo gebeurt dat wel; daar wordt duidelijk een beroep op de sentimenten van de kijkers gedaan. Verder kunnen wij het geld van de lotto en de toto beste den voor ons bureauwerk, naar onze eigen maatstaven. Wanneer we geld van Telebingo zouden aannemen, betekent dat dat de stichting Bingonet een project moet goedkeuren. Tenslotte vin den we een bezwaar van Telebin go, dat het een eenmalige zaak is. Wanneer we met dat geld een pro ject zouden steunen, kunnen die mensen het volgend jaar niet weer bij Telebingo terecht, want die zijn dan al lang weer met een ander menslievend doel bezig. Daardoor wek je verwachtingen, die je niet waarmaakt. Dat alles gevoegd bij de spelletjessfeer waarin het geheel zich moet afspe len, maakt dat wij 'nee' gezegd hebben." Het feit, dat vier organisaties die zich met ontwikkelingssamenwer king bezighouden, hebben gewei gerd geld aan te nemen van de televisie-actie Telebingo, maakt noch voor de AVRO, noch voor de stichting Bingonet enig verschil: Telebingo gaat gewoon door op de AVRO-televisie. Secretaris A. van Emden van Bin gonet (vroeger directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis) geeft als commentaar: „Graag of niet. Er blijven nog genoeg andere organisaties over, die wel geld via Telebingo willen hebben. Dan krijgen die gewoon wat meer Het gaat dan om organisaties als het Rode Kruis, Unicef, Terre des Hommes, SOS-Kinderdorpen en Wereldkinderen, die wel instem men met onze plannen om geld in te zamelen voor de derde wereld via een televisieprogramma. Wij respecteren de mening van de Novib en die drie andere organisa ties, maar we delen die uiteraard niet. Ook begrijpen we die eigen lijk niet: het gaat met Telebingo om een volkomen legale actie, goedgekeurd door het ministerie van justitie. Als zo'n actie de goe de bijwerking heeft dat er geld binnenkomt voor bepaalde doe len, vind ik dat alleen maar een zeer positieve zaak." Ons commentaar staat op pag. 5 „Bedrog,"het laatste stuk van Ha rold Plnter, dat dit seizoen zowel bij de Haagse Comedie als bij het Am sterdamse Publieks theater op het re pertoire stond, is in de versie van het hoofdstedelijke gezelschap van 15 tot en met 30 augustus in het Nieuwe de la Martheater te zien. Hoofdrolspe lers zijn Siem Vroom, Eric Schneider en Sigrid Koetse. De regie ia In han den van Adrian Brine. „Merijntje Gijzens Jeugd," de vier delige roman van de katholiek socia listische schrijver A.M. de Jong, die in 1974 voor de televisie werd verfilmd, staat opnieuw centraal. In het A.M. .de Jongmuseum aan de Vooratraat In Nieuw Vossemeer is tot 1 oktober een tentoonstelling gewild aan Merijntje Kostelijke novelle van Bergengruen door Hans Ester De novelle „De wonderbare schrijfmachine" is een lite kleinood dat ik iedereen ter lectuur kan aanbevelen, boekje verhaalt van de betekenis van een oude schrijfma ne voor de dichterlijke inspiratie en literaire carrière van jongeman, die tot op het moment van de aankoop al zijni de pen geschreven literaire voortbrengselen zonder uitzon ring retour ontvangt van de aangeschreven redacties. Illustratie bij De Schutterij stract of bijna abstract schilderde In de folder van de Haagse tentoon stelling wordt ook nog even ingegaan op het Speenhoff toegeschreven on vaderlandse gedrag tijdens de oorlog. Ten onrechte, aldus de inleiding, hij had zich „een enkele maal op wat naïeve wijze laten strikken in een kader waarvan later bleek dat het pro-Duits wasIn ieder geval vond ik een liedje, waarvan de begin regels luiden: „We danken voor de vriendschap van Dultschland en het Duitsch gedoe/Wanneer we een bondgenoot behoeven/Dan gaan we naar de Belgen toe!" De tentoonstelling „Koos Speenhoff, dichter-sanger-tekenaar", Rijksmu seum Mermanno-Westreenianum/ Museum van het Boek, Prinses se- gracht 30, Den Haag, duurt nog tot 31 augustus. Maandag t/m zaterdag van 13-17 uur. Zon- en feestdagen ge sloten. Het gebrek aan succes verklaart de jonge dichter door het feit, dat hij met pen en inkt schrijft. Door toeval weet hij aan een schrijfmachine te komen. Hij koopt die van een zigeu nerachtig meisje, dat met haar groot vader op een achterafplekje woont. Hun huls is een met kamperfoelie overwoekerde omgebouwde treinwa gon: „De jongeman had in het geheel geen verstand van schrijfmachines, maar toch genoeg om te zien dat dit een verjaard model was, met zoveel uitsteeksels en inhammen dat het aan de maquette van een middel eeuws kasteel deed denken. Het toet senbord had zes rijen." (p: 9) Van een ordinaire schrijfmachine is ook in een ander opzicht geen sprake. De schrijfmachine neemt het initia tief van de dichter over. Gemaakte tikfouten die de jongeman wegens het zogenaamde „onzichtbare schrift" pas kan constateren als hij de klep opent blijken in de meeste gevallen zeer zinvol te zijn. In plaats van bij een „vreedzame maaltijd" komt de schrijver bijvoorbeeld bij een „vreetzame maaltijd" terecht. „Mettertijd had de machine praatjes gekregen, en zij verstoutte zich tot steeds grotere vrijheden en initiatie ven. Zij leidde de geest van de jonge man zoals zij zijn hand leidde, ja het leek wel of zij haar eigen spelletje speelde, en het was het spel, waarin alle zwaarwichtigheid van de wereld oplost." (p. 19 v.) In de mode Het resultaat naar bulten toe is. dat de schrijver bij het grote publiek in de mode komt. Zijn renommé stijgt, totdat zijn vriendin een aanschaf, die bij zijn nieuwe status hoort hem voor zijn verjaardag een nieuwe schrijfmachine cadeau doet en de ou de met de vuilnisman meegeeft. Van af die verjaardag gaat het bergaf waarts met de poëtische prod uk ten en met de algemene gevierdheid van de dichter. Uit de nieuwe schrijfmachine vloeit niets goeds voort. De vriendin verlaat hem om met een zakenman te trou wen, het geld raakt op, herdrukken van zijn werk blijven uit, de vergetel heid komt nabij. Dan keert de oud geworden dichter terug naar de plaats waar hij lang geleden zijn won derbare schrijfmachine kocht. Intus sen heeft de „Naamloze Vennoot schap voor Riante Volksbehuizing" daar huizenblokken laten zetten. De dichter huurt hier een klein, don ker kamertje en sterft dan, onopge merkt, niet meer dan drie regels waard ln de krant, zijn oopdrachtge- ver van weleer: „Hij stierf eenzaam en verlaten. Alleen de Dagbode kwam met een drieregelig berichtje over zijn verscheiden. Er liep niemand achter de kist. Maar op de dag na de begrafenis lag er een krans van kam perfoelie op zijn graf." (p. 42) Het knappe van deze novelle is, de verteller twee niveaus van wt iijkheid gelijktijdig ter sprake bti zonder de vriendelijke spanning sen die twee op te heffen. Het spn jesachtige element blijft aanvi maar domineert niet, terwijl „wonderbare" ln het leven van eenzame schrijver permanent op achtergrond speelt. De bekoring „De wonderbare schrijfmachine1 voor een belangrijk deel de pre« van Pé Hawinkels, de meestem Ier uit Nijmegen, die ln 1977 overl en van Kurt Löb, die vier prach tekeningen bij Hazewlnkels' ver! ling maakte en ook de band zorgde. Curieus In de colofon zegt de uitgever, curieus te vinden, dat „aan deze teur van wereldformaat in ons I vrijwel nog geen aandacht werd schonken." Die uitspraak is maar dele waar. Bergengruen behoort het vaste Duitse literatuurreperti dat in schooluitgaven aan de N< landse jeugd wordt gepresente Maar de volwassen lezer en het lit tuuronderzoek zijn in onze tijd i in de Bondsrepubleik indent terughoudender. Een reden hiervoor is, dat de Du Baltlsche schrijver ën dichter Wei Bergengruen (geboren in 1892 in ga. overleden ln 1964 in Badei den) tijdens het Derde Rijk in Di land is gebleven en daar ook vet kon publiceren. Bergengruen is ni nationaal-sociallst geweest. In paalde werken stelde hij tirannie machtswellust zelfs aan de kt Maar tot actief verzet is hij no overgegaan. Dat is hem later kwa genomen. Ook is Bergengruen's s door menigeen (K. H. Deschner b in 1957) op de korrel genomen. Di naast hebben mensen als Reinb Schneider, Emil Staiger en H Bönziger zijn literaire kwaliteiten tijd geprezen en ook geprobeerd, waardering voor deze auteur te i groten. Een derde reden voor de geringe bekendheid van Bergi ruen's werk in onze tijd ligt in het dat het nauw«Ujlu in poclc«tuitgi is uitgekomen. Alleen uitgeverij clam in Stuttgart heeft twee deel in haar programma opgenomen. V het overige werk is de lezer aange zen op de dure gebonden ultgai van uitgeverij „Die Arche" ln Zürii Hoe ook het literair historische oi deel over Werner Bergengruen u valt, hij is een schrijver met gn vertellerskwaliteit. „De wonderbare schrijfmachia waarvan de eerste druk in 1975 initiatief van BIM verscheen, is e uitgave van De VIERGANG, te A landerveen, telt 42 bladzijden" kost 13,50. Tekening van Kart Löb als illustratie bij „De wonderbare schrij machine" van Werner Bergenfruen Gijzen. Leidraad van de expositie is het verhaal van Merijntje Gijzen dat aan de hand van foto's uit de televi sie-serie en een film uit 1934, makke lijk is te volgen. Ook is er een chrono logisch overzicht van het leven en werk van de schrijver en zijn docu menten, handschriften en vertalin gen te bezichtigen. Zwolle viert dit Jaar haar 750-ste ver jaardag. Veel feestelijkheden, waar bij een tentoonstelling over de Zwol se kennis die altijd voor de deur van het Provinciaal Overijsselse Mu seum wordt gehouden met als top attractie de „Zolse Mummie". Dat Is een meer dan 3000 Jaar oude Egypti sche prinses met vier benen, die eens in Zwolle terecht kwam, maar ln 1955 werd overgedragen aan het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden. De expositie duurt tot 7 augustus. De vos uit zijn hol, roman over D-day van J. Harris. Uitg. De Kem, Baarn 202 blz - 27.90 De kleine antiquair, bewerkt naar de 15e editie van „The antique dealers pocketboek". Ultg. Free Spirit Pro ductions, Baarn. 154 blz. 17.90 Van de Bezige Bij te Amsterdam zijn: Bert Schierbeek En het onbegrensde, een inleidende studie over de experi mentele romans door 8. Bakker en J. Stassen (326 blz 45 gulden). Negen verhalen van J. D. Salinger (223 blz 28.50) De Uterataar van Sybren Po- let, onder redactie van H. R. Heite. H. Verdaasdonk en P. de Wispelafl (426 blz. 50 gulden). Van uitgeverij Unieboek, B twee kinderboeken: Vechten va een veldje van C. Hafkamp (139 bli\ 14 gulden) en Koning Wikkepokll de merkwaardige zoekt een rijk vi W. Hofman (141 blz 14 gulden), een roman van S. Morris: Galvest (377 blz 27.50). ZURICH (KNA) - Volgens het Zw serse instituut „Geloof in de twee wereld" is in het dorp Zymna Vodai de Oekraïne het lichaam gevondi van de zestigjarige priester KotJ Het lichaam vertoonde overal spore van zware mishandeling en de bev( king zou vermoeden dat hun priest door de geheime politie is afgeranse en vermoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4