iDuizend banen |rbij in de ezondheidszorg n Warm en windstil weer: kans op 'smog' KLM bevriest tarieven CAO overleg in de metaal weer mislukt C*m: "De zenuwen" voor Schade winkelcentrum loopt in de miljoenen Bourgondisch feest in Bergen op Zoom Justitie wil makkelijker bekeuren op kenteken dat examen? Brabantse gemeenten vragen burgers auto te laten staan rronmgen rerkt aan project voor reek zeevis Overleg eind augustus hervat Winkeliers roepen hulp in van jurist efficients magnetische 7 planborden 0251025645* daar blijft'n mens gezond bij! WEG IN EIGEN LAND Wetswijziging op komst Rita Burgemeester tegen reisjes van wethouder JENSDAG 30 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een onzer verslaggevers 'ERDAM De KLM zal passagetarieven voor lichten van Nederland uit l oktober niet verhogen, enkele gevallen zal moge- yjk zelfs sprake zijn van ver- tóngen. maatschappij is hierdoor een van weinige lijndienstmaatschappijen, jet meedoen aan de tariefsverho- waartoe de IATA, de overkoepe- van de luchtvaartmaatschappij- en. dezer dagen heeft geadviseerd. Reden is de harde Nederlandse gulden. In de IATA-overeenkomst is voor het eerst met het valuta-aspect rekening gehouden. Er wordt slechts gespro ken over gemiddelde verhogingen. Dit gemiddelde bedraagt ongeveer drie procent, maar de werkelijke per centages lopen uiteen van nul tot acht: landen met harde valuta, zoals Nederland, de Bondsrepubliek en Zwitserland houden hun tarieven on gewijzigd, terwijl de landen met de zwakste valuta de maximale verho ging kunnen berekenen Het niet verhogen van de tarieven in guldens is voor de KLM op korte termijn ongunstig, aldus een woord voerder, maar op de langere termijn treedt het gunstige effect op van het wegvallen van verschillen tussen ta rieven in harde en zwakke valuta. De overeenkomst lijkt ln strijd met de plannen van enkele Britse maat schappijen, die Juist dezer dagen een nieuwe prijzenslag op de Noordatlan- tische route tussen Londen en New- York hebben aangekondigd. Maar volgens een woordvoerder worden de ze plannen nauwelijks serieus ge nomen. De IATA is tot een nieuwe procedure gekomen, die het mogelijk maakt brandstofkosten sneller te kunnen doorberekenen. Verhogingen tot twee procent zullen niet worden doorbere kend, die van twee drie procent meteen, terwijl over doorberekening van grotere prijsverhogingen eerst door de maatschappijen onderling moet worden overlegd. an onze sociaal-economische redactie EN HAAG Ziekenhuizen en verpleeginrichtingen kunnen oortaan personeelsafdelingen gaan opbouwen. Staatssecre- J kris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft hiervoor duizend ieuwe gesubsidieerde arbeidsplaatsen beschikbaar gesteld, u leze plaatsen zijn onderdeel van vijfduizend die het kabinet eschikbaar stelt als onderdeel van het „Arbeidsplaatsen- M [an" en in ruil voor de opgelegde salariskorting voor „trend volgers". tékenhuizen en psychiatrische zie nhulzen mogen nu één personeels- edéwerker per honderd overige me twerkers aantrekken. Voor ver- leeghuizen en inrichtingen voor rtkzinnigen wordt de norm: één per 25 medewerkers. Het gaat om rond (j ihthonderd instellingen. De Neder- k ndse Ziekenhuisraad (NZR, de trkgeversorganisatie in de zieken- ilssector) had als behoeftenorm één ersoneelsmedewerker op vijftig me- ewerkers aangegeven. Bestuurder ofman van de -NCBO (CNV-bond m overheidspersoneel) ziet de dul- tnd extra:: arbeidsplaatsen als „een tap in de goede richting". Hij wijst er erbijffj» dat het praktisch ontbre- •n viiV fférsoneelsafdellngen in zle- «auizpi en inrichtingen een be- wgrijfc knelpunt in de gezondheids pa is. maar dat ook de tekorten aan ÏPleegkundig personeel nu nog on- •randerd groot blijven 'erwarrend Iver het „Arbeidsplaatsenplan" van et kabinet voor 1980/'81 is overigens Vin een onzer verslaggevers GRONINGEN In de provincie Oro- üngen is een project voor de com merciële kweek van zeevis in voorbe reiding. Gedeputeerden van Gronin- [en, die hierover nog geen nadere mededelingen willen doen. antwoor den dit aan het Statenlid G. Mik D'66). Zij delen mee, particuliere inti- ieven op dit gebied te willen steu- In het Groningse Ezinge loopt al proefproject voor de kweek van wafarvoor door Oroningen subsi die is aangevraagd in het kader van hetih te graai structuurplan „Noor den des lands" Verwacht wordt, dat er dit jaar vijf ton pootaal wordt geproduceerd Een rendabele pro- duktie van vijfenveertig ton hoopt len in 1983 te halen In Zeeland loopt een proefproject voor commerciële kweek van zalm en teeforel. Begin dit Jaar is door de lüchting „Nederlandse Visserij" een rapport over deze materie aangebo- fltri aan de minister van landbouw advertentie nooit overeenstemming ontstaan tus sen ministers en bonden van over heidspersoneel. Minister Albeda (so ciale zaken) had de bonden extra arbeidsplaatsen aangeboden, wan neer de bonden in ruil daarvoor zou den meewerken aan de Bestek-kor tingen op salarissen van de „trend volgers", de rond vierhonderddui zend werknemers in gezondheidszorg en gesubsidieerde Instellingen. De bonden hadden wel oren naar deze ruil. De gesprekken hierover mond den echter uit in gekrakeel over de cijfers van het „Arbeidsplaatsen- plan". Volgens de bonden plakte het kabinet het etiket „extra" en „Ar beidsplaatsenplan" op uitbreidingen van personeel die er anders ook geko men waren. Ook ln een rapport van de Sociaal-Economische Raad werd het ..Arbeidsplaatsenplan" veroor deeld als verwarrend. Uiteindelijk heeft Albeda de salaris korting voor dit Jaar eenzijdig opge legd. en is zonder voortgezet overleg met de bonden overgegaan op uitvoe ring van zijn toezegging van de vijf duizend arbeidsplaatsen. Duizend hiervan gaan nu dus naar personeels afdelingen in de gezondheidszorg. Voorts komen er 3600 bij CRM-instel- llngen, en tweehonderd bij instellin gen die worden gefinancierd via het ministerie van justitie. De precieze verdeling van deze aantallen Is nog in bespreking. De wielervierdaagse die gisteren in Nijmegen is begonnen, wekt herinneringen aan de wandelvierdaagse die er onlangs werd gehouden. Dit echtpaar geeft op een helling in Reeth de voorkeur aan lopen. ZOETERMEER (ANP) Werkgevers en werknemers in de metaal zijn er gisteren nog niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een CAO voor de metaalindustrie Dinsdag kwamen zij voor de vierde maal bij elkaar Volgens een woord voerder van de FME, de organisatie van werkgevers in de metaal, wordt het overleg op 20 augustus voortge zet gr werden geen mededelingen Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De winkeliers in. het .winkelcentrum Meer zicht in Zoetermeer, dat vorige week een dag moest sluiten vanwege een ernstige verzakking van het plafond, hebben een onafhankelijk jurist in de arm genomen om te bepalen op wie zij de schade moeten verhalen. Mr. E Kruiderink van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond zal een uitspraak doen over wie de rekening van de geleden omzetscha- de zal moeten worden gepresenteerd en wie zal moeten opdraaien voor de herstelkosten. Voor de omzetschade een winkelier becijfert dat door de gedwongen sluiting vijftigduizend gulden minder winst is gemaakt is een claim ingediend bij de beheerder van het winkelcentrum, het Zoeter- meerse Kok Beheer Het is waarschijnlijk de bouwer van het centrum, het Rijswijkse bouwbe drijf Inter Vam. die de herstelkosten zal moeten betalen Deze zijn nog niet te becijferen, maar een miljoenen kostende totale afbraak en wederop bouw van het winkelcnetrum wordt niet uitgesloten. Inter Vam is aan sprakelijk, zowel wanneer de archi tect een rekenfout heeft gemaakt, als wanneer ondeugdelijk materiaal is gebruikt of wanneer er een uitvoe- ringsfout is gemaakt De verzakking van het parkeerdek over, het winkelcentrum werd ruim een week geleden ontdekt. Donder dag werd het centrum ontruimd, om dat het wegens instortingsgevaar in zijn geheel moest worden gestut. Tot nu toe hebben de winkels, die zater dag weer werden geopend, niet min der bezoekers getrokken. gedaan over de inhoud van het ge sprek. Ook van de kant van de vak bonden wilde men niets zeggen Werkgevers en werknemers in de me taal wamen voor het laatst bij elkaar op 10 juni. In dat gesprek werden zij biel lmiJjs ovnr onde|p'..ttr-hr' i v.t olledift prijscompensa tie per 1 januari 1981, 1 juli 1981 en 1 januari 1982 De CAO zou lopen tot 31 december 1981. Ook zou per 1 januari 1981 een nieuw functieclassificatie systeem worden ingevoerd, waarin ondermeer extra ruimte zou zijn voor zwaar en vuil werk Vakantie Oneens waren de werkgevers en werknemers het toen nog over zaken als vakantie-uitbreiding (de indu striebonden FNV en CNV wilden een dag meer dan de werkgevers wilden toezeggen) en over de zogenoemde vredesplicht. die inhoudt dat er tij dens de looptijd van de CAO niet wordt gestaakt advertentie GZ0 brengen rust èn dynamiek in uw organisatie Ö^INO advertentie Onder de naam ..Bourgondische Krabbenfoor" worden donderdag, vrijdag en zaterdag in Bergen op Zoom weer de historische Bour gondische feesten gehouden. Het gebeuren vindt voor de zestiende maal plaats en er worden enkele honderdduizenden bezoekers ver wacht. Gedurende de Krabben foor maken winkeliers de stad aantrekkelijk door vóór hun win kelpuien oude middeleeuwse ge veltjes te plaatsen. Menigeen is in middeleeuwse kledij uitgedost en er is een feestprogramma met on der andere een kunst- en ambach- tsmarkt op het St. Annaplein. een antiek- en curiosamarkt in de Ste nen Tuin. ringsteken vanuit antie ke rijtuigen (vrijdag) en demon straties van Brabantse en Vlaam se gilden Eveneens donderdag, vrijdag en zaterdag heeft Roosendaal weer zijn „Kaaike Boven" jaarmarkt met tal van festiviteiten met aan sluitend wieleractiviteiten. Vim- daag is er op de Kade al een avondcriterium voor profs en amateurs (17.30 uur) Ook Texel viert donderdag, vrij dag en zaterdag feest. Dan wordt het feit gevierd dat 200 Jaar gele den de vissershaven werd aange legd. In een grote historische op tocht door Oudeschild zal de ge schiedenis zich herhalen. Verder zijn er watersport-evenementen en een vlootshow In het kader van de Dedemsvaria- feestweek zijn er morgen in De- demsvaart weer vele activiteiten, waaronder een braderie, lunapark, viswedstrijd voor bejaarden en ge handicapten. open sjoelkampi oenschappen. amateurwielerron- de. schotsloopwedstrijden en mastklimmen Deventer viert morgen de derde en tevens laatste Deventer Don derdag met onder andere oude ambachten, kermis, huifkarritten. ponyrijden, barbecue, volksdan sen. straattheater, cabaret en een show van ouderwetse fietsen. Een greep uit de activiteiten in Noord-Holland van vandaag. Bra derie en openluchtconcert (20.00 uur) in Callantsoog. Een speel goedmarkt in Castricum (10.00 tot 12.30 uur), braderie in Egtnond aan Zee, kindermiddag in Heems kerk, hengelwedstrijd en stemt in Hippolytushoef, openlucht bil jartdag in Hoorn, schatgraven in Schoor! en circus in ZandvoorL Exposities in Rotterdam. In het Belastingmuseum (Parklaan 14) wordt een tentoonstelling gehou den onder de titel „Douane toen en nu", elke werkdag van 09.00 tot 16.00 uur. De geregelde passa giersvaart tussen ons land en het voormalig Nederlands Oost-Indië in de periode 1900-1947 is het on derwerp van de expositie „Sela- mat Djalan" (Maleis voor „goede reis"), tot eind augustus in De Doelen (dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur). In de Archiefwinkel aan de Coolsingel 89 is een tentoon stelling te zien over het loodswe zen met onder andere een audio visueel centrum 'op werkdagen van 11 00 tot 16.00 uur). Samen met het luchtvaartmu seum in Soesterberg organiseert het automuseum in Assen tot en met 21 augustus een tentoonstel ling over de ontwikkeling van de luchtvaart sinds 1900 onder de ti tel „Vliegend verleden" De expo sitie omvat onder andere uit het IJsselmeer opgegraven vlieg tuigwrakken en een afdeling ge wijd aan de landing van de gealli eerden bij Arnhem in 1944. Dage lijks van 10.00 tot 18.00 uur Treinramp Groningen Koninklijk paar betuigt meeleven aan slachtoffers Van een onzer verslaggevers ORONINGEN Koningin Beatrix en prins Claus hebben in een tele gram aan de Groningse commissaris mr E. H. Toxopeus hun meeleven betuigd met de slachtoffers van de treinramp bij Winsum. Het konink lijk paar verklaart ..diep geschokt" te zijn over de ernstige gevolgen van het ongeluk De commissaris van de koningin heeft de nabestaanden van de negen omgekomen slachtoffers inmiddels in een persoonlijke brief verwittigd van het koninklijke schrijven. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van justitie werkt aan een regeling, die bestraffend optreden tegen houders van het kenteken van een voertuig waarmee een overtreding werd begaan, zonder meer mogelijk maakt. Prof. mr. C. H. Ensche de, voormalig lid van de Hoge Raad heeft zich bereid ver klaard om die door het ministerie van justitie al jaren gewens te wetswijziging uit te werken. De wijziging is vooral van belang om doeltreffend te kunnen optreden bij parkeerovertredingen en overtredin gen die worden geregistreerd door een fotocamera (te snel rijden en door rood licht rijden). In die gevallen staat vast. dat er een overtreding is begaan en met welk voertuig (kente ken) die overtreding is begaan Alleen de naam van de overtreder is niet bekend, maar strafvervolging kan al leen ingesteld worden tegen een met name bekende dader De kentekenhouder, die in eerste in stantie door de politie wordt aange schreven, maakt de laatste jaren in steeds grotere mate gebruik van ont snappingsmogelijkheden die de wet hem biedt. In welke mate is overigens onbekend, want volgens een woord voerder van het ministerie van justi tie wordt dat niet centraal geregi- treerd treding werd geconstateerd Een on mogelijke opgave." aldus de justitie- woordvoerder De wijziging van de wet die optreden tegen de kentekenhouder in geval van overtreding zonder meer moge lijk maakt zal overigens nog niet op korte termijn rond zijn Prof. mr En schede zal naar verwachting van het ministerie enkele maanden nodig hebben, „omdat de zaak niet zo een voudig is". Nadat het ministerie ver volgens zijn voorstellen bestudeerd zal hebben en een wetswijziging zal hebben gemaakt, zal de volksverte genwoordiging uiteindelijk een be slissing moeten nemen Onmogelijk Steeds vaker, aldus de woordvoerder, krijgt vooral de politie in grote steden van de kentekenhouder te horen, dat hij niets van de overtreding weet en ook niet weet wie op het betreffende moment met zijn auto heeft gereden „En dan staat de politie voor de taak om te bewijzen, dat de betreffende kentekenhouder of zelf parkeerde of reed. of wist wie er met zijn auto op stap was op het moment dat de over- 'eèl mensen hebben voor of tijdeas school- en rijexamen wat ze noemen „de Knuwen Zij_ kunnen zich minder goed concentreren èn maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Vaktispert dat ook zonder bezwaar door Imderen gebruikt kan worden. Valdb- 1*1 is een zuiver natuurprodukl uit de va- fcriaanwortel. Valdispcrt brengt u weer M rust maar maakt niet loom of slaperig. \aldispert dragees zijn gemakkeliik in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdisperl. Uitsluitend bij apotheker en drogist, kes vooraf de gebruiksvoorschriften. door Barned Mensen EINDHOVEN Als op warme dagen met veel zon en weinig of geen wind de ozonconcentraties in de lucht beginnen op te lopen dan vragen de gemeente besturen van Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Helmond alsmede het streek- gewest Kempenland hun burgers zo min mogelijk gebruik te maken van hun gemotoriseerde vervoermiddelen. Dit om te voorkomen dat nóg meer veront reinigende stoffen worden toegevoegd aan de fotochemische smogvorming. die zoals uit de ozonconcentraties blijkt, in de lucht aan de gang is. Het afgelopen weekeinde is via de Omroep Brabant en de Brabantse dagbladen een dergelijk verzoek gedaan. Jk krijg een golden als ik vandaag op hem wil passen." Het verdriet de gemeentebe sturen dat daar elders in het land verkeerde conclusies uit worden getrokken Ing. A. van der Lee. coördinator van de milieuklachtencentrale van het Elndhovense burean hin derwetszaken en miliehygië- ne. zegt er over: „Men denkt natuurlijk onmiddellijk dat het er met de Brabantse lucht maar slecht voor staat. Maar de met hoge ozonconcetraties gepaard gaande fotochemi sche smogvorming komt op zomers, windstille dagen in heel Nederland voor. Wij zijn echter de eersten en tot dus ver de enigen die proberen er iets tegen te doen. We hebben daar de „Actie 3 in 1" voor. In het kader daarvan vragen we de mensen op kritische dagen hun auto. motor eriözvoorts niet alleen voor uitstapje maar ook voor het woon-werk- verkeer te laten staan. Dat ene offer biedt drie voordelen: de luchtverontreiniging wordt met erger, er wordt energie bespaard en de voor velen zo broodnodige lichaamsbewe ging wordt er mee bevorderd." Mengelmoesje De luchtverontreiniging door het gemotoriseerde verkeer is een voorname oorzaak van de fotochemische smogvorming. Als het lekker weer is gaan veel mensen er op uit. De uit laatgassen van hun voertui gen voegen zich bij de al in de lucht hangende (want niet door de wind verpreide en ver dunde) verontreiniging Dat hele mengelmoesje gaat rea geren als er door een intensie ve zonnestraling energie aan wordt toegevoegd. Het eind- produkt van dit proces is de fotochemische smog Het wordt „glazig" in de atmos feer en er ontstaan hoge ozon concentraties. Ozon (03) is een actievere vorm van zuurstof (O2). De ozonlaag in de dampkring ab sorbeert. gelukkig voor ons. het grootste gedeelte van de ultraviolette straling van de zon. Ozon op zich is echter een schadelijk gas Veel mensen zijn er gevoelig voor Het prik kelt ogen en luchtwegen en het kan hoofdpijn veroorza ken en lichamelijke prestaties doen verminderen. Het kan ook inwerken op gewassen, zoals graansoorten, spinazie en tomaten die groeiverande- ringen kunnen gaan vertonen Verder tast het rubber aan en heeft het een blekende wer king op kleurstoffen Norm Het rijksinstituut voor de volksgezondheid heeft in 1979 (en het doet dit uiteraard ook dit jaar) de verschillende in Nederland voorgekomen ozonconcentraties getoetst aan de Amerikaanse norm van gemiddeld 240 microgram ozon per kubieke meter per uur. In het zomerhalfjaar werd dit niveau, zo blijkt uit het daarover uitgebracht rap port. 179 maal overschreden Het grootste aantal over schrijdingen werd gemeten in Helvoirt. (NB), in Posterholt (L). 17. in Waarde (Z) 11. in Nieuw Namen (Z) 10. in Axel (Z) 25. in Hellendoom (O) 11 en in Balk iF) 12. „Waaruit blijkt." aldus ing. Van der Lee. „dat hoge ozonconcentraties niet alleen in Noord-Brabant voorkomen Trou^ns. dat is ook verder uit het rapport wel op te maken. Dat grote en veelvuldige voorkomende overschrijdingen niet in de Randstad en over het alge meen niet aan de kust zijn geconstateerd is te danken aan het feit dat er in het wes ten gewoonlijk minder wind stille dagen zijn dan in het binnenland Grens Of de situatie in Noord-Bra bant beïnvloed wordt door grensoverschrijdenden lucht verontreiniging. waarbij te denken valt aan het Ruhr-ge- bied en aan België, kan ing. Van der Lee niet zeggen. „Er is natuurlijk grensoverschrij dende verontreiniging maar de ozonconcentraties worden op windstille dagen gemeten en dan vindt juist geen trans port van vervuiling van elders plaats." In 1976 was Eindhoven al met het probleem bezig. Men wil er nu iets tegen doen. althans men wil het smog-proces. als het eenmaal aan de gang is. niet nog eens gestimuleerd zien. Het is intussen gemakke lijker de ozonconcentraties te peilen dan na te gaan of de „Actie 3 in 1" (volgens ing. Van der Lee niet te zien als een anti-autoactie) bij de be volking aanslaat Daar zou een uitgebreid onderzoek voor nodig zijn. De mensen worden echter in ieder geval attent gemaakt op een ongezond ver schijnsel. Daar dienen zij met hun eigen verantwoordelijk heidsgevoel tegenover te staan. Daarom wordt het in Eindhoven betreurd dat aan sommige andere steden ge vraagde medewerking aan het streven op kritische dagen het gemotoriseerde verkeer te be perken niet werd verkregen Er werden daarbij andere, vooral economische belangen in het geding gebracht. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Burgemeester H Wierenga van Enschede ziet. in tegenstelling tot de wethou ders. reisjes van een van de wethouders met enkele top ambtenaren naar de Verenigde Staten niet zo zitten Drie van dergelijke reisjes gaan de ge meente meer dan 25 duizend gulden kosten De burgemeester gebruikt de financiën niet als argument om tegen te zijn Hij vindt dat in dit. geval de belangen waar het om gaat op andere manier kun nen worden gediend dan door de oceaan over te steken Wethouder C R Cornelisse van economische zaken en be drijven wil contacten proberen te leggen met ondernemingen op het gebied van de micro- elektronica. onder meer op een gespecialiseerde beurs in Los Angeles Hij wil de aandacht vestigen op de mogelijkheden die zijn ge meente als vestigingsplaats voor deze bedrijfstak biedt Een van de argumenten is de aanwezigheid van de Techni sche Hogeschool Twente De wethouder wil Enschede zo goed mogelijk verkopen aan het buitenland De burgemeester vindt echter dat men met deze methode el kaar voor de voeten gaat lopen en dat zij weinig zinvol is. Een andere reis waar de burgemees ter kritiek op heeft leidt naar bedrijven op het terrein van recycling, huisvuilverbranding elektriciteit en stadsverwar ming. zaken die in Enschede ook aan de orde zijn De burgemeester vindt dat men zich ook op andere wijze van documentatie kan voor zien Maar de reisjes gaan hebben de wethouders beslist wél door

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3