1498.- Feesten en bezinning bij negen eeuwen Langedijk piet klerkx waahvijk zanddonkb*. Wanneer Piet Klerkx opruimt is het ook 1475: 2570: 1595: 1395: 2595: —^pk<— kijken, kopen en profiteren nederlands groofete interieurverzorgingscentmm 'M\L weer van die echte Piet Klerkx troeven! Oenk daarbij een royale eiken uitschuif-eettafel. in kombinatie met 4 massief eiken zadelzit stoelen En u hebt een fantastische eetkamer. Tafel en 4 stoelen Tel. 04160-36981 spreiding betaling mogelijk franco thuisbezorging ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond tot 9 uur i echt opruimen! Uw kans om voor lage prijzen de duurste meubelen te kopen. Sommige C|1 II/L Dat maakt uw vakantie toch nog meubelen 2111 geslaagd! W U kortina Sommige meubelen met wel Negen eeuwen ontwikkeling van de gemeente Langedijk geeft uite raard aanleiding tot allerlei festi viteiten. Tussen 16 augustus en 27 september zijn er onder meer ten toonstellingen, concerten, volks spelen en sportevenementen. En kele tentoonstellingen die in deze zes weken te zien zijn: „Uit groot moeders tijd" in het Behouden Huis in Oudkarspel, „Energie" in De Wijde Veert in Noord-Schar- woude, een handwerkexpositie in het info-gebouw van Zuid-Schar- woude en de foto- en filmtentoon stelling „Ieders kijk op Lange dijk" in de openbare mavo van Noord-Scharwoude. Er worden verder nationale en internationale toernooien gehou den op het gebied van tennis. voetbal en badminton. Ook vin den er turn- en budogala's plaats. Een van de hoogtepunten is de grote internationale wielersport dag op vrijdag 5 september met een koers van 90 kilometer voor amateurs en profs. De organisato ren zelf beschouwen een zuur koolmaaltijd op 6 september als het absolute hoogtepunt. In de volle lengte van de Dorpsstraat komen tafels te staan waaraan een ieder mag plaatsnemen. Ze ven kilometer zuurkool, omlijst door Westfriese muziek, zang en dans. Een programma met alle activi teiten is te verkijgen bij de win keliers in Langedijk en de plaat-, selijke VVV. DINSDAG 29 JULI 1980 TROUW/KWARTET RH Van onze verslaggevers LANGEDIJK De Westfriese gemeente Langedijk heeft maar liefst zes weken uitgetrokken voor festiviteiten ter gelegenheid van wat de organisatoren noemen „Negen eeu wen ontwikkeling". Negenhonderd jaar die de Langedijkers veel opleverden wat het feestvieren waard is. Maar toch zullen er velen zijn die een wat bittere nasmaak hebben over wat zich vooral de laatste jaren in Langedijk heeft ontwikkeld. De gemeente Langedijk is een aan eenschakeling van dorpen op een lan ge dijk, die omstreeks 1100 werd op getrokken in een gebied van moeras en drassig land. Broek op Langedijk, de kern van de gemeente, is het meest karakteristieke dorp en met Oudkar spel ook het oudste. Ver na de mid deleeuwen kwam de tuinbouw er sterk opzetten, maar slechte tijden zorgden al snel voor een omschake ling op groenteteelt. Bos en weiland werden akkerland en sloten, niet voor niets met „Rijk der Duizend Eilan den" betiteld. Broek op Langedijk groeide uit tot de koolschuur van Europa. Er kwam een grote vaarvei- ling, de Broekerveiling. De handel liep zo goed, dat er op een bepaald moment meer over de weg vervoerd moest gaan worden dan, als gebruike lijk, per punter over het water moge lijk was. In 1963 werd dan ook beslo ten tot een ruilverkaveling, de laatste vaarveiling vond tien jaar later plaats Nu wordt de Broekerveiling alleen nog als museum gebruikt. Zuid-Scharwoude was de afgelopen eeuwen het belangrijkste deel van de gemeente Langedijk. Gemeentehuis, kerk, school en niet te vergeten de herben» waren er te vinden. Tegen woordig is alleen de kerk nog intact. Na stadsrechten in de vijftiende eeuw, een samenvoeging met Noord- Scharwoude en Oudkarspel in de Franse periode en de laatste samen voeging in 1941 heeft Noord-Schar woude de kernfunctie overgenomen. Dit is het jongste dorp van Lange dijk. Bij de overschakeling van vee teelt naar tuinbouw en tijdens de industriële revolutie rond 1900 heeft Noord-Scharwoude een bijzondere plaats ingenomen. In 1880 ontston den er de eerste zuurkoolfabriekjes, belangrijk handelsmerk van Lange dijk. Het vierde en laatste dorp. Oudkar spel, heeft nog de meeste kenmerken van een open boerderijdorp. De voor uitgang vreet echter nog steeds aan het bestand historische huizen. Lan gedijk veranderde de laatste tijd daardoor sterk van gezicht. Steeds meer asfalt kwam in de plaats van vaarwegen. Ruilverkaveling De ruilverkaveling die vijf jaar gele den in Langedijk plaatsvond is de meest ingrijpende verandering ge weest in de negen eeuwen ontwikke ling die de Westfriese gemeente ach ter de rug heeft. Voor velen een zegen, voor anderen een ramp. Langedijk verloor een deel van haar historisch karakter en kreeg er een moderner aangezicht voor terug. Wat eens het „Rijk der Duizend Ei landen" genoemd werd is nu terugge bracht tot 90 hectare beschermd na tuurgebied. Bij de gehele ruilverkave ling ging het om 5000 hectare water en land. De tuinders zijn er op vooruit gegaan, de bedrijfsvoering is sterk verbeterd. Maar voor de natuurlief hebbers was de vernieuwing een bit tere pil. Slootjes, brugjes en bomen verdwenen om plaats te maken voor nieuwe landbouwbedrijven en wo ningbouw. Degenen die veel belang hechten aan de historie en het natuurschoon van Langedijk zijn misschien wel het meest geschrokken van de plannen die de projectontwikkelaar Bohan uit Utrecht heeft ontwikkeld. Middels borden en een fraaie folder worden toekomstige bewoners attent ge maakt op de unieke mogelijkheid in de nabije toekomst een modern ..re creatielandhuis" te betrekken op een der eilanden. „Zegt U het maar: een eiland met vrij uitzicht over het wa ter? Een eiland met een flinke groen- aanplant? Met aan een, twee of drie zijden water? Groot of klein? U be paalt waar U wilt wonen. Door kies keurig te zijn en juist dat ene eiland tot Uw eiland, tot Uw eigen plekje te maken vult U al een deel van Uw woonwensen in", meldt de folder. Mi nimaal 400.000 gulden moeten de vil la's gaan opbrengen. Dit soort woningbouw heeft niet al leen de verontwaardiging gewekt van milieu-vriendelijke Langedijkers. Ook het gemeenteraadslid Aarts (CPN), die tevens deel uitmaakt van provinciale staten, is ontevreden. Al geruime tijd pleit hij voor sociale woningbouw. In vragen aan het colle ge van GS vroeg hij onlangs haast te zetten achter de woningwetbouw in Langedijk. „De gemeente Langedijk heeft sinds juni 1977 geen enkele huurwoning meer in aanbouw kun nen nemen. Het aantal woningzoe kenden nadert de 500. Het aantal mensen dat als feitelijk daklozen moet worden leschouwd groeit weke lijks. Ze vinden her en der onderdak in zomerhuisjes met schandelijk hoge huren, kampeerwagens, schuren en bootjes. De moeite die de gemeente en de woningbouwvereniging zich hebben getroost om via de provincie en het ministerie sociale woningbouw van de grond te krijgen is tot nu toe tevergeefs geweest," aldus Aarts. On danks alle festiviteiten in de komen de tijd zal deze keerzijde van de me daille niet onbesproken blijven. Koogerkerk Een gebouw dat niet ten prooi zal vallen aan de gevolgen van de ruilver kaveling is de Koogerkerk. die aan de rand staat van het voormalig eilan denrijk. Deze kerk, zeker 700 jaar oud, was eeuwenlang het kerkelijk en cultureel centrum van Langedijk. Door de eeuwen heen is de Kooger kerk meer dan eens verbouwd. De laatste restauratie vond plaats in 1905. Kort daarvoor was de gemeen teraad van Zuid-Scharwoude nog van plan de kerk af te breken, maar dft werd voorkomen door massaal pro test van de plaatselijke bevolking. Binnenkort zal de Koogerkerk voor de zoveelste keer worden verbouwd. Zij moet gaan dienen als „multifunc tionele" ontmoetingsplaats voor de Langedijkers. Het cultuurbesef van de plaatselijke bevolking heeft niet alleen geleid tot de redding van de Koogerkerk, maar ook tot die van de Broekerveiling. Toen de sluiting ervan bekend werd nam een aantal inwoners van Lange dijk, voornamelijk tuinbouwers, het initiatief tot oprichting van een stich ting met als opzet de veiling te bewa ren als cultuurmonument. De veiling is inmiddels geheel gerestaureerd en opengesteld als museum, waar oude gereedschappen en schuiten bekeken kunnen worden Bezoekers kunnen er via de veilingklok nog groente, bloe men en fruit op traditionele wijze kopen. Er kan ook een rondvaart wor den gemaakt, die onder meer een bezoek brengt aan de Oosterdel, het laatste ongerepte deel van het Rijk der Duizend Eilanden. Veel informatie is ontleend aan het boekje „Langedijk, toen en nu", waarvan de opbrengst is bestemd voor behoud van de Koogerkerk. e De eeuwenoude Broekerveiling, sinds 1973 alleen nog in gebruik als museum. In dit soort puners werd vroeger de groente vervoerd de opruiming duurt tot 7 augustus Slaapkamer in edel eiken Het geheel bestaande uit: ruim ledikant (140 x 200 cm), vierdeurs garderobe/ linnenkast. Praktische ombouw en 2 nachtkastjes 1570.- Met3deurskast Elgante zitgroep Gestoffeerd met een heel mooie velours en sierlijk afgewerkt met knoopfranje. Nu, als twee- en driezitsbank Perfekt zittende zitgroep Gemaakt uit solide eiken en gestoffeerd I met prachtig gebloemd velours In een 3-2-1 kombinatie 2996.- Alsdriezits-en tweezitsbank slechts Een fijne slaapkamer in 2-kleurige eiken uitvoering Bestaande uit 2 deurs- kast. waarvan één deur met spiegel, een ruim ledikant (140x200 cm) met bovenbouw en sfeer verlichting 2 nachtkastjes In een kombinatie van bovengenoemd ledikant (140 x 200 cm), nachtkastjes en om bouw kost het geheel Het massief eiken front is het meest typerende voor dit wandmeubel in toog- kastvorm. Er is veel ruimte b.v voor de TV, de bar, het servies, boeken enz. Toch is de prijs maar Stijlkast in Barokke uitvoering Origineel noten. Een pracht meubel en een stijlgetrouwe antiekkopie. Nu Noten kolomtafel met 4 bijpassende stoelen. De bekleding: perfekt dralonvelours. Nu voor Klasse bankstel Prachtig bewerkt noten en een bekleding van eerste kwaliteit rund leder De lederprijs stijgt en toch kost deze zitgroep (3 en 2 zits- bank) slechts I Ovale tafel (160 x 90 cm) en 4 elegante sabelpootstoelen, waarvan de bekleding I origineel damast Kompleet (4 mahonie stoelen en tafel) Mahonie blijft mooi Royaal wandmeubel met ingebouwde verlichting en ruimte voor TV. bar. glasvitrine etc 250 cm breed. etc zsucmorei Massief eiken in kombinatie met leder Bankstel met dikke, losse zit-en rug kussens. Nu, als 3-2-1 kombinatie 3695.- Als afgebeeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8