Bomen Bezuidenhoutseweg naar Plein Gebouwendienst tracht onteigening te voorkomen Verdeling kamers Leidse studenten beter geregeld vitrages velours meubel stoffen korting tot 10.- Den Haag wil bij vrouw niet alleen 'meisjesnaam' gebruiken KORT NIEUWS VAN DER KLUGT een grote sortering Coupons tegen minimumprijzen matrassen 30% korting dekens kussens overtrekken wiegdekentjes ledikant- dekentjes 15.- Het is te veel om te noemen Voorscho- tense paardenmarkt Bewoners protesteren tegen plan van Dienst Gemeenteplantsoenen Onderzoek provincie tramverbinding Summiere bouwplannen voor Papengracht 30 in Leiden LeidenDen Haag OINSDAG 29 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET WOONTEXTIEL Haarlemmerstraat 256-258 VAN DER KLUGT BEDDEN Haarlemmerstraat 202 (Zaalberg-v. Wijk) Nu kopen is héél véél geld verdienen ook moet er nog overleg worden ge pleegd met de betrokken buurt- en wijkcomités. Voor de uiteindelijke beoordeling zal de Dienst Gemeenteplantsoenen niet aan de gemeenteraad adviseren ge bruik te maken van de zogenoemde bomenbank. Dat is een computersys teem van de Grond Mij. Daarin alle gegevens zijn opgeslagen van ge meente die bomen willen laten weg halen en die bomen willen afnemen. „Dat kost veel geld", zo zegt een woordvoerder van de Dienst, „en bo vendien kunnen wij bij de bomen- bank niet de kwaliteitsbomen vinden die we op het Plein willen planten." Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bewoners van een studentenhuis van de stichting Leidse studentenhuisvesting (SLS) zullen bin nenkort het recht verliezen zelf uit te maken wie een leeg gekomen kamer mag gaan bewonen. De SLS wil in de loop van dit studiejaar het zogenaamde coöptatiesys teem afschaffen in de hoop zo tot een eerlijker verdelini van het schaarse aantal beschikbare kamers te komen De stichting wil het coöptatiesys teem gefaseerd gaan afbouwen. Dat betekent dat gaandeweg het collegejaar huizen, groepen hui zen en wijken zullen moeten over gaan op een alternatief systeem. Als reden voor de geleidelijke af schaffing wordt opgegeven dat de administratie moet worden aange past en de speciaal voor deze ope ratie in het leven geroepen com missie nog.niet geheel klaar is met de praktische uitvoering, en eigen lijk nog zoekt naar een sluitend alternatief. Het algemeen bestuur van de stichting is tot de uitvoering van het negen jaar geleden principe besluit tot afschaffing van het coöptatiesysteem gekomen om dat steeds duidelijker wordt dat dit systeem een onrechtvaardige verdeling van de SLS-kamers in de hand werkt, bovendien vindt het bestuur dat dit voorkeursmo del niet past in het beleid «at de gemeente Leiden voor ogen staat. Met de afschaffing van het coöp tatiesysteem komt er een einde aan een situatie die generaties studenten als een misstand heb ben ervaren. Niet zelden werden kandidaten voor een kamer ge bruikt om als voorwerp te dienen voor een „studentengrap", waar bij de om woonruimte verleger zittende studenten vaak in verne derende posities werden gebracht Het systeem stamt dan ook ui een tijd waarin het corps het Leid se studentenleven beheerste. Mer dacht toentertijd (vijftiger jarer, dat middels deze verdeelsleutel ir de huizen een gelijke verdelini van georganiseerde en ongeorgs niseerde studenten zou ontstaan Met de opkomst van andere sta dentenverenigingen in latere js ren werden echter hele etages er huizen bewoond door leden var één vereniging. Een ongeorganl seerde kwam (en komt) daar nie tussen De laatste jaren heeft de stichtin deze hegemonie trachten te dooi breken door de zogeheten beperk te coöptatie. Daarbij kan een hui' slechts kiezen uit vijf kandidaten die boven aan de lijst staan. De stichting Leidse studenten huisvesting heeft ongeveer 38.00 wooneenheden, waarvan er no 1500 in het coöptatiesysteem ziï ten. Wanneer ook deze daaraa onttrokken zullen zijn zal de stick ting tevens een verfijnder inter verhuissysteem gaan h an te ret iets dat voorheen ook geblokkeen werd door de uitwerking van he coöptatiesysteem VOORSCHOTEN De jaarlijkse paardenmarkt in Voorschoten bn gisteren weer duizenden op de been: mensen en paarden, de eersten a gebruikelijk rijker vertegenwoordigd. Het aanbod van paarden was ditj niet zo groot als in voorgaande jaren, maar dat mocht de stemmingi iSflSG drukken. Om 10 uur 's morgens opende loco-burgemeester Marselis offio de markt, door het plaatsen van het traditionele witte kruis. Voorscht heeft de enige kruismarkt in Nederland, hetgeen vroeger inhield dal Schout en zijn rakkers nimmer iemand gevangen mochten nemen, vans de bescherming door het kruis. De geschiedenis van de Voorschote paardenmarkt loopt terug naar het jaar 1200. Na dé laatste oorlog in het! geraakt, beleeft dé markt sinds 1960 weer een grote opleving, waarbij finilK gebeuren naast de bloeiende paardenhandel een toeristische belevenii WVfcWS I l geworden met veel oude folklore. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Om een dreigende onteigening door de gemeente Leiden van het pand Papen- gracht 30 te voorkomen, heeft de Rijksgebouwendienst op het laatste moment summiere en onvolledige bouwplannen ingediend voor het leegstaande huis en twee naastgelegen percelen. De gemeente neemt de bouwplannen niet serieus en gaat voorlopig door met de vorderings procedure. De secretaris van de commissie die het vorderen van panden in Leiden voorbereidt, de heer Lek zei gisteren dat de bouwtekeningen in het geheel niet voldoen aan de eisen van de bouwverordening. „Het is niet voor niets dat een aantekening is toege voegd dat de definitieve bouwplan nen nog volgen," aldus de secretaris, „de Rijksgebouwendienst kan met de indiening van deze plannen geen an dere opzet hebben dan vordering van Papengracht 30 voorlopig af te wenden." De" Rijksgebouwendienst wil in Pa pengracht 30 tot en met 34 een depen dance van het naburige Rijksmu seum voor Oudheden onderbrengen. Papengracht 30 staat sinds het begin van de jaren zeventig leeg en is heel kort in gebruik geweest als op slagruimte van het museum. Papen- gracht 32 is tijdelijk bewoond door familieleden van een medewerker van het museum. Nummer 34 wordt van het rijk gehuurd door de antiek handelaar J. Moove. De Rijksgebouwendienst kan geen enkele garantie geven, wanneer de verbouwing van de drie panden kan worden uitgevoerd. Het ministerie van CRM heeft er voorlopig geen geld voor over. Daarom heeft de gemeente de dienst enige tijd geleden verzocht het pand op nummer 30 voor tijdelij ke bewoning geschikt te maken, maar dit werd geweigerd. Hierop werd de vorderingsprocedure in wer king gezet. Het zou de eerste keer zijn dat de ene overheid de gemeente een huis van een andere overheid het rijk vordert. Intussen heeft wethouder Waal (stadsontwikkeling) aan de directeur van gemeentewerken opdracht gege ven tegen de Rijksgebouwendienst een proces-verbaal op te maken we gens „opzettelijke vernieling" van het pand op nummer 30. Deze vernie ling kwam aan het licht toen de ge meentelijke vorderingscommissie eind april, gelokt door het bordje „verbouwing aan de gang" een be zoek aan het pand bracht. Het aanne mingsbedrijf De Bolster bleek in op dracht van Rijksgebouwendienst de trappen uit het huis te hebben verwij derd en de vloeren te hebben kapot geslagen. De Rijksgebouwendienst erkent de vernielingen. „Het pand leent zich niet voor bewoning. Daarvoor ver keert het in te slechte staat," aldus een woordvoerder. Het besluit het pand van binnen te vernielen werd volgens hem genomen, omdat de Rijksgebouwendienst kraakacties vreesde op Koninginnedag. CHOCOLADE KANTATE In het Huygensmuseum „Hofwijk" aan het West^inde 2 in Voorburg wordt tl m 10 aug. open huis gehouden. Iedere bezoeker kan op deze „Chocolade Kantate" zijn specialisatie op een be paald muziekgebied, declamatie of mime bedrijven. Toegang gratis. Tij den: ma t'm vrij. 10-12 uur, zondagen van 13-15 uur, 31 juli. 5 en 7 aug. van 20-22 uur. SPEEL-INN In het sportcen trum De Vliegermolen in Voorburg wordt t/m 8 aug. speel-inns gehouden K.N.Z.H.R.M. - De reddingsbriga de houdt vandaag open botenhuis aan de Rijnmond in Katwijk aan Zee DUINWANDELTOCHT Door het gebied van de Leidse Duinwater maatschappij en de Zuidduinen kan -morgen aan een duinwandeltocht on der leiding van een boswachter van staatsbosbeheer worden deelgeno men. Vertrek om 10 uur vanaf het parkeerterrein nabij de Soefietempel aan de Sportlaan. Deelname gratis B. en w. wijzen voorstel raadslid af Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Dienst Gemeenteplantsoenen van Den Haag wil uit verschillende stadsdelen lindebomen overplan ten naar het Plein. Van de tachtig bomen die volgens een gemeentelijk plan daar nodig zijn wanneer de ondergrondse parkeergarage gereed is, zal het grootste gedeelte moeten komen van de Bezuidenhoutseweg en de Erasmusweg. De bewonerscommissie Parelmoerhorst heeft in een brief aan de gemeenteraad heftig tegen het weghalen van de bomen gepro testeerd. Het plan van de plantsoenendienst is volgens een woordvoerder te vroeg en op een ongelukkige wijze naar buiten gekomen. Een bewoonster van de Pa relmoerhorst klaagde bij de heer Groen, wijkambtenaar, over de hoe veelheid bomen die naar uitzicht ont nam. De heer Groen antwoordde ge ruststellend dat er een plan bestond om de bomen over te planten naar het Plein. De bewonerscommissie die dit te horen kreeg heeft daarop bij de gemeente geprotesteerd. Het wijkbe- raad Mariahoeve ondersteunt het protest In totaal gaat het aan de Bezuiden houtseweg om twintig bomen, die staan tussen de Reigersbergenweg en de Hofzichtlaan. Geplant rond 1970 en inmiddels uitgegroeid tot volwas sen bomen, vormen deze volgens de brief „een natuurlijke geluidsbarrière tussen ons en de verkeersstroom op de Bezuidenhoutseweg. Onze wijk is mooi groen, een uitzonderlijk visite kaartje voor verantwoord gemeente lijk milieubeleid. Hierin mag geen verandering komen." De bewoners commissie vraagt zich af waarom de gemeente op het Plein geen jonge bomen plant die „vanzelf groot wor den, zoals wij in onze wijk met zoveel plezier hebben mogen beleven." De Dienst Gemeenteplantsoenen rea geert dat het nooit de bedoeling is geweest dat de lindebomen perma nent op de Bezuidenhoutseweg zou den blijven. De rij is daar geplant als een tijdelijke oplossing na de sluiting van een boomkwekerij, die jonge bo men zou kweken om later in de Haag se binnenstad te kunnen plaatsen. Bovendien zou de rij uitgedund moe ten worden als zij aan de Bezuiden houtseweg blijft en om die reden lijkt het de Dienst beter dat de bomen op het Plein komen te staan, „waar ze meer ruimte hebben." Ter compensa tie zou de Dienst wel bereid zijn nieu we, jonge bomen te planten. De lindebomen aan de Bezuidenhoutseweg die volgens het plan van de Dienst Gemeenteplantsoenen naar het Plein moeten. De resterende zestig bomen wil de Dienst Gemeenteplantsoenen uit an dere delen van Den Haag halen. De gedachte gaat uit naar de Erasmus weg waar tien jaar geleden ook een grote hoeveelheid lindebomen is ge plant. Om welke gedeelte van de Erasmusweg het precies gaat wilde een woordvoerder van de Dienst gis teren nog niet zeggen. Het hele plan is nog niet uitgewerkt. In het najaar zal de gemeenteraad er over oordelen en He panden 30 tot en met 34 aan de Papengracht. DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde staten van Zuid-Holland gaan een onderzoek verrichten naar de haal baarheid van een tramverbinding tussen Den Haag en Leiden. Mochten de resultaten van dit onderzoek posi- tief uitvallen, dan kan de aanleg van één of meer tramlijnen nader worden bestudeerd. Dit heeft het bestuur van de provin cie gisteren bekend gemaakt in ant woord op vragen van het statenlid J van der Vlist (PvdA). Het statenlid stelde zijn vragen naar aanleiding van de plannen van het gemeentebe stuur van Leiden om weer een tram net rond deze stad aan te leggen. In 1961 werd de „blauwe tram," die Lei den via Voorschoten en Leidschen- dam met Den Haag verbond, opgehe ven omdat hij onrendabel was. In Leiden zijn enkele jaren geleden studies verricht naar de mogelijkheid van een tramverbinding over Wasse naar en een zijlijn via Leidschendam en Voorschoten. Van der Vlist wijst er op dat sinds de opheffing van de „blauwe tram"-grote woonwijken zijn gekomen in Voorburg, Leidschen dam, Voorschoten en Leiden-Zuid. Van een tram zou volgens hem veel meer gebruik worden gemaakt dan twintig jaar geleden. De provinciale waterstaat en de provinciale planolo gische dienst zullen met het onder zoek worden belast. Binnen een half jaar dienen de resultaten bekend te zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den Haag is niet bereid voortaan gehuwde vrouwen alleen op haar eigen naam te registreren en aan te schrijven. Het raadslid Verduyn Lunel (PPR), die uit de pers begrepen had dat in Groningen tot een dergelijke maatregel besloten was, had hierom gevraagd. Alleen op verzoek van de betrokkene zou bij aanschrijving of registratie van getrouwde vrouwen de achternaam van haar man moeten worden gehanteerd, aldiis het raadslid. Den Haag hanteert bij de registratie van jgehuwde vrouwen wettelijke voorschrijften, aldus b. en w. Het college verwijst naar een wetsartikel waarin Juist de bevoegdheid van de vrouw om de naam van haar man te gebruiken is vastgelegd. Voorts vesti gen b. en w. de aandacht op een publikatie van mr. J de Ruiter (thans minister van Justitie) waarin gesteld wordt dat het in ons land gangbare gebruik dat de vrouw de naam van haar man voert, niet voortvloeit uit de gedachten van ondergeschiktheid van de gehuwde vrouw, maar ver band houdt met het feit dat de man vaak als vertegenwoordiger van het gezin naar buiten optreedt. Boven dien dragen ook de uit het huwelijk geboren kinderen de naam van de man. In een onlangs aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp, wat be oogt een aantal ongelijkheden tussen man en vrouw weg te nemen, wordt geen wijziging aangaande het naam- gebruik voorgesteld. Als de gemeente alle gehuwde vrouwen met haar eigen naam zou aanschrijven, zou daaruit de conclusie kunnen worden getrok ken dat zij twijfelt aan de wettelijke bevoegdheid van de vrouw om de naam van haar man te voeren, veron derstelt het coilege. Indien vrouwen verzoeken met haar „meisjesnaam" te worden aange schreven voldoet de gemeente daar aan, maar dit is tot nu toe slechts vier maal gebeurd. Buiten het feit dat volgens haar veel vrouwen er niet van gediend zouden zijn op de meisjes naam te worden aangeschreven, voorzien b. en w. grote moeilijkheden bij de postbezorging in inrichtingen, bejaardenoorden, ziekenhuizen, pen sions e.d., waar de vrouwen meestal slechts onder de naam van de (gewe zen) man bekend zijn. Entree: 5.60 1MI.1 JJII duinrelll.wassenaa ^tel.01751-19212

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6