kleine 'n Nieuwe week, >gin- Kinderen zijn de dupe Verkiezingen voor Belgische profploeg Soekhoroesjenkow van aparte klasse Trouw de :v Albert Heijn f AH. h Winkel vol kwaliteitswinkeltjes. Ruzie Joden en Arabieren Jaloerse zeis Brood en kaas Weggestuurd O O Zeilers raken tussen de wal en het schip Europees record voor Dombrowski Italiaanse clubs vragen amnestie V riendschappeli j k Nederlandse renners falen Schutters naar Argentinië DINSDAG 29 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 10 I ■HB 29 juli 1980 krant Van een onzer verslaggeefsters ANTWERPEN Zondagavond ontploften er twee granaten in een groepje wachtende Joodse kinderen. Een vijftienjarige Joodse jongen was meteen dood Zeven kinderen, allen tussen de tien en vijftien jaar moesten naar het ziekenhuis om dat ze ernstig gewond waren. De groep van zestig Joodse kinderen, uit België, Neder land, Frankrijk en Engeland stonden op de bus te wach ten, die ze naar een zomer kamp in de Ardennen zou brengen. Sommige ouders waren bij de ontploffing aan wezig, omdat ze hun kinderen wilden uitzwaaien. De grana ten werden door een Arabier gegooid die waarschijnlijk uit Libië komt. De man is aange houden en de politie is nog op zoek naar andere daders. Toen de politie aan de grana- tengooier vroeg waarom hij het had gedaan, zei de man „Ze doden onze kinderen ook." Verder vertelde hij dat het om de ruzies tussen Israël en de Arabische landen ging. Hij beschuldigde Israël ervan dat het Palestijnse kinderen dood. We hebben vogeltjes thuis. Eerst kregen we een Mozam- biqaanse zangzeis in een klein kooitje. Die was zo zie lig alleen dat we er twee an dere vogeltjes bij namen en een grote kooi timmerden. Een van de nieuwkomers, een mannetjes vink was al tijd druk in de weer met het maken van een nestje, maar hij had geen vrouwtje. Na een tijdje zei mijn moeder dat we maar een vrouwtjes- vink moesten gaan kopen, dan kreeg dat bouwen van een nestje tenminste zin. Na veel zoeken vonden we In een dierenwinkel een vrouwtje. Zij was helemaal kaalge plukt door de andere vogels in de kool. Dit vinl^e zit nu in het nestje en ze krijgt alweer wat veert jes. Maar er is opnieuw ruzie in de kooi. De mannetjesvink was vroeger altijd goede maatjes met de zeis. Nu be moeit hij zich alleen nog maar met zijn vrouwtje en het nestje. De zangveis stikt van jaloezie. Als de vinken een groot blad naar het nest toe sjouwen, komt de zeis en trekt het blad weg. Hij pro beert echt het nest af te breken! De laatste dagen ziet het er naar uit dat de mannetjes vink een oplossing heeft ge vonden: 's nachts speelt hij met de zangzeis en overdag bemoeit hij zich met zijn vrouwtje. Maar hoe de zeis reageert als er kleine vinkjes komen, dat weten we niet. We houden ons hart vast. Margriet de Jong Zunderdorp De kleine krant Mede werkenden Piel Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Henk Wolzak Huub Elzerman Irieven en reaches naar Trouw postbus 859 1000 AW Amsterdam Jeugdige rechters Een jongere wordt het best door zijn leeftijdgenoten begrepen. Met dit idee is er in de Amerikaanse stad Denver een poging onder nomen om jonge overtre ders van de wet, door jeug dige rechters te laten ver oordelen. Een aantal tee ners zitten in een jury die alleen kinderen berecht, die niet zulke zware mis drijven hebben begaan. De kinderen moet hun misdrijf bekennen en zich akkoord verklaren met de straffen die de jeugdjury hen op- legd. De jeugdjury blijkt heel vindingrijk te zijn in het bedenken van straffen. Zo moesten kinderen onbe taald werk doen in hun ei gen buurt, regelmatig hun school bezoeken en niet meer spijbelen of kregen ze het verbod om nog langer in duistere buurten van de stad rond te hangen. Een zeventienjarige „boef" kreeg de opdracht zich bij een atletiekclub aan te sluiten. Niet alleen kinderen wor den berecht. Ook een vader kreeg straf omdat hij mede schuldig was aan het ver grijp dat zijn zoon had ge pleegd. De vader deed niets anders dan vitten op zijn zoon. De meeste kinderen, die voor de rechter moeten ko men in Denver, kiezen voor de jeugdjury. De jeugdjury geeft niet alleen betere straffen, ze werkt ook veel sneller dan de gewone jury. Waar de gewone Jury drie maanden voor nodig heeft, doet de jeugdjury in enkele dagen. De buurt in Antwerpen, waar deze verschrikkelijke ont ploffing plaatsvond, is een echte Joodse wijk. De win kels zijn er op sabbath (zater dag) gesloten en op zondag open. De kinderen die in deze wijk wonen dragen traditio nele Joodse kleding. De jon getjes laten hun haar groeien en maken twee vlechten bij de oren. De vlechten steken onder de gebedspetjes, die ze altijd op hebben, uit. Hun va ders lopen meestal in het zwart, met zwarte hoeden op Ze dragen lange baarden Al eerder pleegden Arabieren aanslagen op Joodse kinde ren. In april dit jaar bezetten vijf Palestijnse guerillastrij- ders een kinderhuis in Israël, er waren zeven doden, onder wie een kind van tweeëneen half. Israëliëers, of Joden hebben nog nooit een directe aanslag op Arabische kinde ren gepleegd. „Maar," zeggen sommige Arabieren, „Israël bombardeert Palestijnse vluchtelingenkampen, daar leven heel veel vrouwen en kinderen." Soms zeggen men sen (heus niet alleen Arabie ren of Joden): „Het is oorlog, alles is geoorloofd om de vre de te bevechten." En dan vin den ze dat Je zelfs kinderen dood mag schieten. Maar hoe kan je nou ooit vre de krijgen door kinderen dood te maken? Zon of regen „Regent het bij jullie?" was het eerste wat Gilles Stoop vroeg toen hij gisteren op belde uit Frankrijk. Gilles tekent altijd de strip voor de Kleine Krant en had twee strips vooruit ge werkt voor de vakantie. Eén van de strips ging over regen en vakantie. Onder tussen was Gilles naar Frankrijk vertrokken en was het in Nederland prachtig weer geworden. Toen we hem dat vertelden was zijn reactie: „Oh, wat een pech, dan kun je mijn strip niet gebruiken." Nu zit hij op de Franse cam ping een nieuwe strip te tekenen voor volgende week over :on en vakan tie. Hopen, dat het volgen de week niet net weer is gaan regenen. Arie Groenevelt, de voorzit ter van de Industriebond FNV. heeft vriend en vijand verbaasd met een pleidooi voor een tijdelijke verlaging van de lonen voor alle werk nemers. Dat soort opmerkin gen maken vakbondsleiders haast nooit en dat geldt óók voor Arie Groenevelt. Hij staat bekend als een strijdba re, bekwame vakbondsbes tuurder, die zich niet zo maar de kaas van het brood laat eten. Is Groenevelt plotseling tot andere inzichten gekomen of was hij bevangen door de warmte toen hij aankondigde dat hij voorlopig geen loonei sen meer zou stellen? Geen van beide is waar. De voorzit ter van de industriebond is nog even helder als altijd. Hij heeft alleen hard en duidelijk gezegd wat economen en sommige politici al langer be weren: We kunnen niet einde loos doorgaan met het verho gen van de lonen, want daar door worden onze produkten zo duur dat mensen in het buitenland niets meer van ons willen kopen. En dat zou een ramp zijn, want de helft van alle spullen die in onze fabrieken wordt gemaakt, is bestemd voor het buitenland. Voor de export dus. Groenevelt zegt nu dat we maar even moeten stoppen met het vragen van steeds hogere lonen. „We kunnen, zegt hij, dat geld beter ge bruiken om er nieuwe fabrie ken en nieuwe machines voor te kopen. Op die manier van gen we twee vliegen in één klap: Eerst maken we nieuwe fabrieken en machines en vervolgens gaat we er betere en goedkopere produkten maken. Alleen op die manier kunnen we de concurrentie met het buitenland aan en alleen op die manier bevorde ren we de werkgelegenheid. Want dóór gaat het om: Werk voor iedereen die kan en wil werken. Zonder werk ver dient er niemand een cent en dan kunnen we die loonsver- i hogingen helemaal wel ver geten." I 1 A Stel je eens voor dat je vader en moeder een groot feest geven. Maandenlang wordt er bijna over niets anders gespro ken. Er worden veel gasten uitgenodigd en ze halen allerlei lekkers in huis. Iede reen verheugd zich op de grote gebeurte nis. En dan krijg Je opeens te horen: „Oh, maar jullie mogen er niet bij zijn, Jullie gaan ergens anders logeren!" Wat zou den jullie verontwaardigd zijn! Iets dergelijks overkwam de kinderen in Moskou. Jarenlang is er over de Olympi sche Spelen gesproken. Er werd ge bouwd en opgeknapt in de stad, reusach tige hotels, enorme stadions. Kortom, er was een groot feest op komst. En toen hoorden de kinderen dat ze juist dit jaar allemaal naar buiten moesten. En dat, als ze niet met hun ouders de stad uit gingen er genoeg zomerkampen waren waar ze naar toe mochten. Móchten, zeiden ze maar het betekende eigenlijk: moesten. Zo werden er voor de spelen zevenhonderdduizend Moskouse kinde ren de stad uitgestuurd. Waarom? Tja, de mensen die het voor het zeggen hebben, de autoriteiten, von den het beter voor de kinderen. De men sen in Rusland hebben het niet zo mak kelijk. In de winkels kunnen ze maar heel weinig kopen, er zijn te weinig hui zen om in te wonen en soms wonen ze met een paar gezinnen in een huis. Maar je mag daar niet over klagen van de autoriteiten. En in de kranten schrijven ze, dat het in het Westen nóg veel slech ter is. Daarom mogen de Russische men sen niet met buitenlanders om gaan. Als de Russen met buitenlanders in contact komen, zijn ze altijd erg voorzichtig want ze weten dat de politie dan extra op ze let. Maar als er nu veel kinderen in Moskou zijn, wordt het voor de politie moeilijker om er op te letten. Kinderen glippen makkelijk door die controle heen, daarom moeten ze maar liever de stad uit. Er zijn ook volwassenen in Rusland die him mond niet houden. Zij hebben vaak familie in de gevangenis zitten en willen informatie over die familieleden en bij voorbeeld pakjes met eten naar ze toe sturen. Deze mensen noemen ze dissi denten. Voor de spelen zijn er een hele boel dissidenten opgepakt zodat ze geen contact konden zoeken met journalisten uit andere landen om te vertellen wat er in hun land gebeurt met de gevangenen. Is het niet jammer dat zo'n groot land met aardige, gastvrije mensen Olympi sche Spelen organiseert en dan eerst de kinderen en dissidenten de stad uit stuurt? -r SPORT TROUW/KWARTET TALLINN De Nederlandse zeilers dreigen in de baai voor Tallinn, waar de Olympische regatta wordt gehou den, tussen de wal en het schip te geraken. De resultaten in de zesde en voorlaatste races van gisteren waren op zich niet zonder meer slecht (alle boten eindigden bij de eerste zes), maar in de kleine velden niet goed genoeg om de hoop op medailles te verlevendigen Kon Mark Neeleman (Finnjollen) zich zondag al neerleg gen bij uitschakeling, met nog één race te varen behoren ook de gebroe ders Vollebregt, van wie in de Flying Dutchman zoveel werd verwacht, en de Tornadozeilers Willem van Walt Meijer en Govert Brasser tot de gesla- genen. Geringe uitzichten op een Olympische plak hebben nog Geert Bakker (Soling), Boudewijn Bink horst (Star) en Henk van Gent (470- klassei „Ik ben nog je enige hoop, Ben", zei Van Gent lachend tegen ploegleider Ben Staartjes, die direct na aan komst op het haventerrein driftig be gon uit te rekenen hoe de zeilers er voor stonden. „Met een beetje geluk heb ik zelfs nog kans op goud", ver volgde Van Gent, die met Jan Willem van den Hondel een keurige derde plats behaalde, wat overmoedie De Rotterdamse zeilschoolhouder staat immers nog altijd zesde in het klassement op bijna zeventien pun ten van de Braziliaanse leider Soares. Op de Pool Wrobel, die derde is, ligt Van Gent slechts 5.4 punten achter. Zowel Soares (elfde) als Wrobel (twaalfde) waren maandag tijdens opnieuw vrijwel ideaal zeilweer (al wisselde de wind soms sterk) ten prooi aan een inzinking. BRUSSEL In België worden verkiezingen gehouden om de prof- ploeg samen te stellen die gaat deelnemen aan het wereldkampioen schap wielrennen (volgende maand in Sallanches, Frankrijk). Alle tien ploegleiders en een technische leider schrijven de namen op van de twaalf renners die zouden moeten starten. De twaalf renners die de meeste stemmen verwerven worden ulgezonden. De mogelijkheid bestaat dat dit geen oplossing is. Als iedere ploegleider vindt dat alleen zijn eigen renners in aanmerking komen, krijgen bijna alle Belgische beroepswielrennerz één stem. Mogelijk kan er daarna geloot worden. Het systeem is bedacht om een zo sterk mogelijke Belgische ploeg op de been te krijgen. In het recente verleden hingen de afvaardigingen uit België op het WK als los zand aan elkaar. De onderlinge naijver en de sponsorbelangen stonden een ploegentaktiek in de weg. Door verkiezing, zo hoopt de Belgische wielerbond, valt er misschien enige eenheid in de equipe te brengen. De laatste Belgische wegkampioen bij de profs was Freddy Maertens in 1976. MOSKOU Tijdens de Olympische finale van het verspringen in het Le- ninstadion te Moskou heeft de Oost duitser Lutz Dombrowski het Euro pees record op 8,54 meter gebracht. Hij verbeterde het oude record met negen centimeter. De Joegoslaaf Ne- nad Stekic en Dobrowski zelf waren houder van het oude record. Op de wereldranglijst aller tijden neemt Dombrowski nu achter Bob Beamon, die met een sprong van 8,90 meter Olympisch goud tijdens de Spelen van 1968 won. de tweede plaats in. De Italiaan Pietro Mennea heeft de Olympische finale 200 meter in 20,19 seconden gewonnen De Brit Allan Wells greep in 20,21 het zilver en Don Quarrie uit Jamaica behaalde met een tijd van 20,29 een bronzen me daille MILAAN Met een petitie aan de vice-voorzitter van de Italiaanse voetbalbond willen de Italiaanse clubs uit de eerste en tweede divisie proberen amnestie te verkrijgen voor alle bij het omkopingsschandaal be trokken. en daardoor gestrafte, clubs en voetballers. Volgens de clubs zijn de tot nu tot opgelegde straffen te zwaar. Zowel Lazio Roma als AC Mi laan bij voorbeeld werd van de eerste naar de tweede divisie teruggezet De clubs zijn van mening dat met de straffen slechts het topje van de ijs berg is blootgelegd In de petitie is een voorstel opgeno men. waardoor de eerste divisie van zestien tot twintig clubs uitgebreid zou moeten worden. Sordillo zal op zondag 3 augustus een beslissing over een mogelijke amnestie nemen. AMSTERDAM De uitslagen van gisteren ge speelde vriendschappelijke voetbalwedstrijden zijn Nieuw Bal Inge (4e kl am (Feyenoord 0-26 Troost <61. De Leeuw (3). Wijnstekers (3). Paul van der Blom t3i. Van Til (3). Nielsen (2). Brard. Notten. Vermeulen. Stafleu en Van der Linden VOETBAL Door een gelijkspel (1—1) heeft Niger zich ten koste van Somalië geplaatst voor de tweede voorronde Afrikanse zone voor het wereldkampioenschap van 1983 De eerste wed strijd eindigde in 0—0. Het uit gescoorde doel punt telt echter dubbel BOKSEN - De Japenner Shoji Oguma heeft zijn werelditel WBC-versle in het vlieggewicht behouden op de Zuidkoreaan Kim Sung-Jung op punten te verslaan. BOKSEN Rudi Lubbers zal op I september in Rotterdam tegen de Belg Jean-Pierre Coopman uitkomen Ook wel eens last van opkomende nostalgie WIELRENNEN De ploeg rond Bernard Hi- nault valt uit elkaar. De equipe die de Frans man had moeten steunen op weg naar zijn derde Tourzege zakte als een pudding in elkaar toen Hinault de strijd staakte Nu gaan Jean- René Bernaudeau. André Chalmel. Roland Berland en Bernard Becaas vrijwel zeker naar een andere ploeg, die van Maurice de Muer. waar Hennie Kuiper vertrekt naar de ploeg van Fred Debrvljne VOETBAL AS Roma heeft de Braziliaanse voetballer Paul-Roberto Fa leao voor een be drag van 8.000000 gulden, acht miljoen gulden dus. gekocht van Porto Alegre VOETBAL Uitslagen Noordamerikaanse competitie Washington Diplomats Rochester Lancers 4—3. Edmonton Drillers Chicago Sting 2—1, Atlanta - Houston Hurricane 1—3, Tulsa Roughnecks Memphis Rogues 3—0 VOETBAL Zaire gaat ook naar de tweede voorronde Afrikaanse zone voor het WK van 83. Zaire won met 2—1 en 5—3 van Mozam bique GOLF Bij het Europees kampioenschap voor Jongens werd Nederland twaalfde van de veer tien deelnemende landen. Zweden won Bij de meisjes werd Nederland negende van de elf Daar won Schotland TENNIS Martina Navratilova heeft Lou Pia lek (VS) met 8—3 en 8—0 verslagen in de finale van het vrouwentoernooi in Richmond. Navra tilova verdiende er 40.000 gulden mee. In Was hington won Brian Oottfried 50000 gulden door de Chileen Jost-Luis Clerc in de eindstrijd met 7—5. 4—8. 8—4 te verslaan MOSKOU Serge Soekhoroesjen kow werd vorig jaar als winnaar van de Tour de l'Avenir en de Vredes- koers, 's werelds sterkste amateur wielrenner genoemd. Hij heeft die kwalificatie ondubbelzinnig waar ge maakt in de individuele wegwedstrijd op het Olympische parkoers van Kri- latskoje. Olympisch kampioen met een voorsprong van bijna drie minu ten op de andere medaillewinnaars Czeslaw Lang (Pol) en Joeri Barinow (Sov). Het eerste deel van het peloton, dat brokjesgewijs binnen druppelde had bijna acht minuten moeten prijs geven De zevende plaats van Adri van der Poel wekte de indruk dat de Nederlands amateurs werkelijk had den meegedaan aan de strijd op Olympisch niveaus Dat is een misverstand. Er vertrok ken vier renners en er kwamen er ook vier aan Maar vier uur en drie kwar tier wielrennen heeft niet duidelijk kunnen maken dat hier de beste se lectie van de KNWU aan het werk was Coach Rini Wagtmans was na afloop tevreden over de verrichting van zijn renners, er was weinig reden toe Van der Poel. Winnen, Hanegraaf en Van der Meer hebben meegedraaid in het peloton. Meegepeddeld eigen lijk, zeker in de periode dat de aanval van Soekhoroesjenkow. Lang en Ba rinow nog geen zeker succes was. Toen het verschil nog in minder dan 100 seconden werd uitgedrukt. Dne rijders uit Oost-Europa hadden de kastanjes in het vuur gelegd, nie mand wilde die er weer uithalen. Na dat Soekhoroesjenkow zijn aanval had gelanceerd, bij de moeilijkste van de talrijke beklimmingen, on middellijk na het ingaan van de der de ronde van 13,5 kilometer, reageer de Lang meteen. Barinow ging mee als bewaker. Twee wereldkampioe nen, de Zwitser Gilbert Glaus (1978) en de Italiaan Gianni Giacomini (1979) hebben, met de Pool Tadeusz Wojtas aan het wiel nog geprobeerd aan te pikken, maar zij haalden het niet. Zij samen hadden namelijk een dwarsligger in hun groepje, terwijl de eerste drie voortreffelijk samen werkten. Nadat de vroege slag, er moest nog ruim 150 kilometer gereden worden, gemaakt was, zaten de Nederlanders vrijwel voortdurend in de kop van het peloton Flierefluitend met de han den op het stuur Kijkend net als de vertegenwoordiging van de andere landen, wie nu eens wat zou gaan doen. Het waren eigenlijk twee wed strijden in een kader. Een strijd van de sterken en een strijd van de slim- men. zoals afwachters nog wel eens willen worden aangeduid. Wagtmans had tevreden mogen zijn, Sergej Soekhoroetsjenkow de wegwedstrijd in Moskou. wanneer zijn ploeg, die de laatëj dagen inderdaad door aanvallen vi verkoudheid en lichte griep was? teisterd, strijdend ten onder was gaan. Niet nu een schijnsucces, i zevende plaats van Van der Pré verbergt dat er geen poging is gedaa om voor de werkelijke ereplaatseni vechten. „De renners hebben hun» structies opgevolgd," stelde de coad „Het doel was de krachten te span en tegen het einde toe te slaan. M mensen zijn aan de streep ge kon» in een onmenselijk zware wedstriji andere ploegen, zoals bij voorbed de Belgen en de Zweden zijn hele maal onderuit gegaan." MOSKOU Het congres van de t temationale schuttersunie heeft Moskou bepaald dat de WK trap et skeet in 1981 beide in Argentinië ge houden zullen worden Het WK tras vindt plaats van 22 oktober tot! november in Tucuman en wordt voce •afgegaan door het WK skeet, dat vss 16 tot 23 oktober in Buenos Aires gehouden wordt. Voor 1982 bepaalde het congres dat« één wereldkampioenschap wordt ge organiseerd, waarop alle onderdele® afgewerkt worden De organisatie van dit evenement is toegewezen aan Caracas in Venezuela.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12