ifapanse auto-export >oekt nieuwe records verzekeringsagent Hollanddorf" in 3uitse steden Japanse strijdt tegen sextoerisme Rectificatie Strengere eisen FGH hypotheekbank Uitgifte 10% pandbrieven 991/2% Beëindiging 10y2% pandbrieven Mees &Hope presenteert nieuwe spaarrente-percentages voor de maand augustus'80. llarktaandeel in Europa en VS weer vergroot SER wil invoering vakdiploma ievorderaars export werken samen Keuringsprijs moet omlaag Pruimenaanvoer komt op gang Bank Mees Hope nv Grootste gemeenten tegen aantasting van laagste uitkeringen Schrijfwarenpakket van Gelder gaat naar Van Dorp VN conferentie /éfl: X van vrouwen f! NSDAG 29 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 RHS 11 .lMSTERDAM Het lijkt afgezaagd te worden: Europese en Amerikaanse autofabrikanten Ir, aken zich grote zorgen over de export van Japanse personenauto's. Japan vestigt maande- ks een nieuw record: het jongste is van de maand juni waarin 7,9 procent meer personenau- Vs werden geproduceerd dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. In juni rolden 978.600 Uto's van de band. *OVEPT£HTI£ i verband met foutieve koersvermetding in onze advertentie van maandag 28 |l it vorige record dateert van april jaar. 965.600 stuks. De produktie n vooral worden uitgebreid dankzij stijgende export. In Detroit zijn tussen rond de 300.000 mensen, die 5 orheen in de autobranche werkten, trkloos. Nissan's export naar de jrenigde Staten alleen al, steeg in maand juni met 56,6 procent, ver leken met vorig jaar. Oeneraal Mo rs maakt bekend dat de verliezen er het tweede trimester van dit jaar nd de 850 miljoen gulden liggen. Duitsland vraagt het ene tijd- hrift na het andere zich hulpeloos ,Wie machen sie das?". Hoe de ipanners het in de krappe vijftien ar dat ze ermee bezig zijn klaar bben gespeeld is niemand heie aal duidelijk. Feit is echter dat Ja- m zijn aandeel op de Westduitse arkt voor personenauto's in Juni eft weten te verdubbelen, in verge- cing met Juni vorig jaar. Alweer een cord. Uit cijfers van het Westduitse ureau voor de Statistiek blijkt dat t Japanse aandeel op de Duitse arkt in juni negen procent heeft dragen, tegen 4,9 procent nog geen geleden. Toyota stond bij die stijging op de eerste plaats. In de eerste zes maanden van dit jaar ver kocht dit concern 125.440 personen auto's tegen 77.792 in de eerste helft van vorig jaar. Ook in Groot-Brittannlë ls de opmars van Japanse auto's niet te stuiten. De eerste twintig dagen van Juli breid den de Japanners hun marktaandeel uit tot achttien procent; negen pro cent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Voor meer dan 3000 perso neelsleden van British Leyland is werktijdverkorting aangevraagd. In Italië stuurt Fiat in september 74.000 medewerkers bij de autofabrie- ken en 4000 bij de staalbedrijven voor een week naar huls. Fiat zit met een onverkochte voorraad personen auto's van 60.000 stuks. Dit Jaar heb ben bij Fiat vijftig man van het 3300 leden tellende leidinggevende perso neel gebruik gemaakt van de regeling tot vervroegd pensioen. Normaal zou den dat er niet meer dan dertig zijn geweest. Hoeveel medewerkers er in de loop van dit jaar nog bijkomen is onbekend, evenmin als met hoeveel medewerkers het produktiepersoneel in de loop van dit Jaar moet worden ingekrompen. In België zijn de eerste zes maanden 3,1 procent minder auto's in omloop gebracht dan in dezelfde periode vo rig jaar. Vergeleken bij ons land een geringe daling, waaronder de Japan se merken niet te lijden hadden. In Nederland doet zich een soortgelij ke situatie voor, maar ernstiger: het aantal autoverkopen daalde In het eerste halfjaar tot 288.876 stuks, te gen 363.200 in de overeenkomstige periode vorig Jaar, een achteruitgang van 20 procent. De verkoop van vrij wel alle Europese merken liep sterk terug, terwijl de Japanse modellen nog een behoorlijke omzetstijging wisten te boeken. BIJ de teruggang spanden Talbot, Peugeot, Fiat Ford en Volvo de kroon met een daling van de verkoop met respectievelijk 43. ruim 40.36, 30 en 29 procent. „Zijn de Japanners beter," vraagt het Duitse „Auto-Motor-Sport" zich moe deloos af. Het komt daarbij tot de conclusie dat de Japanse kleine en middelgrote personenauto's kwalita tief in leder geval niet slechter Zijn, maar wel een stuk goedkoper. De FriesctvGromngsche Hypotheekbank N V te Amsterdam geeft m.i.v. 28 juli 1980 voorbeurs wederom tot nadere aankondiging uit 10% pandbrieven 1979 per 1982/1986 tegen een koers van Effectief rendement 10,17%. Jaarcoupon per 1 augustus. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkriigbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten De uitgifte van de 101$% pandbrieven 1980 per 1983/1987 is voorbeurs beëindigd Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Bemiddelaars voor verzekeringen zullen in de toekomst aan strengere eisen moeten voldoen Een commissie van de SER (Sociaal Economische Raad) beveelt de regering aan de wet aan te scherpen, ter bescherming van de consu ment. De SER zal het ontwerp-advies van de commissie in oktober afhandelen. K8t<0«S-47 73«8> JH12IOM 3124 4S) o UbfcO 18 lOSO* <031831 *431030 3103441 an onze redactie economie MSTERDAM Tal van afzetbevorderende Nederlandse istanties houden zich in de Bondsrepubliek bezig met het xxischappenmandje van de Duitse huisvrouw. Hoe meer ederlandse produkten daarin worden vervoerd, des te beter het voor Nederland. omenteel besteedt het gemiddelde uitse huishouden van man, vrouw i twee kinderen 24 procent van het komen aan voedsel. In de jaren chtig zal dat aandeel teruglopen en irwacht wordt dat het in 1990 nog echts 16 procent zal zijn. Het zal dus Deilij ker worden om het Nederland- aandeel in het boodschappen- Pdje te behouden. En het zal nóg ilijker worden om het te ver- i, oe afzetbevorderaars gaan daarom imenwerken. Nadat jarenlang tal fan organisaties, elk op eigen gele- tnheid, een segment van het rijke jrarische produktenpatroon op de luitse markt aan de man hadden sbracht met aparte acties, gaat men lans ook gezamenlijk die markt op. w erenigd in de Holland Promotion a lub is een plan de campagne ont- tkkeld om in de Duitse markt te metre ren met een nieuwe formule. k Holland Promotion Club is een lichting van de belangrijkste Neder ig ndse organisaties ter bevordering an de export. De meeste van deze rganisaties hebben een eigen kan- i de Bondsrepubliek, de belang- en grootste handelspartner fan Nederland. let „Holllanddorf" is de eerste, roots opgezette actie, die door de lolland Promotion Club wordt geor aniseerd. Het zal meedere jaren het üddelpunt van een campagne op de festduitse markt zijn, aldus de Ne- lerlands-Duitse Kamer van Koop- landel. De deelnemende organisaties lebben hiervoor één of meedere huis jes van het „Hollanddorf" gehuurd om op deze wijze de consument voor- DEN HAAG (ANP) Minister Albe- da van sociale zaken heeft voor de rubberverwerkende industrie een ar- ïidsplaatsverbeteringsregeling af- ikondigd, waarvoor vier miljoen ilden subsidie is uitgetrokken De geling dient als stimulans voor ver- tering van arbeidsplaatsen voor werknemers in de rubberbranche, die net veel zware en vuile arbeid te maken hebben, aldus heeft de stich- dng Nederlandse herstructurerings maatschappij (Nehem) bekendge maakt lichting te verschaffen over de pro dukten, die door de betreffende orga nisaties worden vertegenwoordigd. Gesteund door het ministerie van landbouw en de Nederlandse ambas sade in Bonn gaat de campagne eind augustus beginnen in Stuttgart. Ver volgens komen Keulen, Münster, Düsseldorf en andere Duitse steden aan bod waar men gedurende een kleine week met het „Hollanddorf" wordt geconfronteerd. Slagersbedrijfschap: DEN HAAG Volgens het bedrijf schap „Slagersbedrijf" moeten de ta rieven voor het keuren van vee verder omlaag. Het bedrijfschap heeft dat kenbaar gemaakt aan het ministerie van volksgezondheid en aan een drie tal vaste commissies In de Tweede Kamer. Op het moment wordt als keuringsta rief 47,25 gulden per rund berekend. Naarmate Iemand echter meer stuks vee laat slachten daalt de keurings prijs. Voor meer dan vijfduizend koei en hoeft nog maar 17,85 per stuk vee met de keuringsdienst te worden af gerekend. Het bedrijfschap wijst erop, dat dit de kleine slachters, die vaak toch al op extra hoge kosten zitten, benadeelt. Tenslotte neemt bij het keuren van vee elk dier dezelfde tijd in beslag. Of KAPELLE (ANP) De aan voer van pruimen uit Neder landse boomgaarden zal. als het met het weer goed blijft gaan, de komende weken flink toenemen. 8inds het midden van deze maand zijn er be scheiden hoeveelheden binnen gekomen op de veilingen Zuid- Holland-Zuid in Barendrecht en Zwaag (Noord-Holland). De ze week is ook het Zeeuwse pruimenseizoen begonnen, met eveneens kleine aanvoeren aan de centrale tuinbouwveiling Zeeland in Kapelle. Voor de belangrijkste rassen, aldus de zeeuwse velling, be looft de oogst goed te worden, mits het weer maar droog en zonnig blijft. In de komende weken zullen vooral de blauwe Drulmerassen Opa en Czar wor den aangevoerd. Daarna ko men Monsieur Hatlve en Belle de Louveln, en vervolgens, midden augustus. Reine Clau de, d'Althan en Reine Victoria. De Centrale Tuinbouwveiling Zeeland en de aangesloten pruimentelers hebben beslo ten, dit jaar wat meer werk te maken van de presentatie van het produkt, zodat dit het in de winkels beter kan opnemen te gen fraai verpakte buitenland se waar. Pruimen van de beste kwaliteit mogen niet meer in de traditionele, meermalen ge bruikte en steeds ouder en min der mooi wordende houten kratten. In plaats daarvan gaat het zeeuwse eerste-klaspro- dukt naar de winkels in eenma lige plastic dozen van een kilo. ROOSENDAAL (ANP) Zes perso- Vtx CIA Uier UCLLIlUf Wju ill LKTaiUB- VI ,1—,VL-„~4i ..«fnu. er vierhonderd of vijfduizend dieren ter keuring worden aangeboden, maakt daarin geen enkel verschil, al dus een woordvoerder van het be drijfschap. verij Lecturis in Eindhoven willen het bedrijf kopen van de huidige eige naar, Necomin in Roosendaal. Neco- mln is sinds eind vorig jaar onderdeel van Elsevier-NDU, de Eindhovense drukkerij is dus een kleindochter van dit concem. De zes personeelsleden voeren momenteel besprekingen met de directie van Necomin. Het is de bedoeling dat de bedrijfsvoering on gewijzigd wordt voortgezet. De commissie bestond uit mensen van vakbeweging, werkgevers, consu mentenorganisaties, verzekeringsbe drijven en „assurantietussenperso nen" (bemiddelaars). Tussenperso nen moeten nu al zich laten inschrij ven bij een van de registers voor assurantiestussenpersonen. Het laag ste register stelt echter geen toela tingseisen Eensgezind vindt de com missie dat voortaan als eis tenminste moet worden gesteld een assurantie- vakdiploma, een examendiploma op minstens mavo-niveau. Een ander voorstel is. dat tussenpersonen ver plicht worden hun inschrijving in het register, alsmede die In het algemene handelsregister, te vermelden in briefpapier, reclamemateriaal en ad vertenties De huidige „wet assurantiebemidde ling" maakt het mogelijk dat mensen zonder einge vakkenis en zonder di ploma's zich uitgeven voor assuran tietussenpersonen De SER-commis- sle vindt dat niet langer toelaatbaar, vooral omdat het terrein van de ver zekeringen sinds de opstelling van de huidige wet begin jaren vijftig veel ingewikkelder is geworden. Vol gens organisaties van tussenperso nen zijn er veel „gelegenheidsagen ten" die slechts af en toe verzekerin gen slijten. De 8ER-commissle vindt dat een ongewenste situatie. Als voorwaarde voor het assurantie vak diploma zal onder meer worden gesteld dat de aanvrager weet hoe hij een administratieve organisatie moet bijhouden en dat hij over enige prak tijkervaring beschikt. Verder moet hij zich zelf verzekeren tegen beroepsaansprakelijkheid voor ge vallen waarin hij fouten maakt en de klant daarvoor schadevergoeding kan eisen. De nieuwe eisen gelden voor zelfstandige tussenpersonen en voor een deel ook voor degenen die in dienst van een verzekeringsmaat schappij werkzaam zijn. Zelfstandi gen die kunnnen aantonen dat hun activiteiten zijn gespreid over diverse verzekeringsbedrijven, mogen de ti tel „onafhankelijk" voeren Tussenpersonen die verzekerden „ernstig benadelen", kunnen uit de registers worden geschrpat. Dat kan op verzoek van de benadeelde verze kerde gebeuren, maar ook op voorstel van een consumentenorganisatie of van beroepsorganisaties uit de verze keringswereld. Een ander voorstel van de commissie is een verplichte afkoelingsperiode van zeven dagen bij het afsluiten van Alblasscrdam Amsterdam Arnhem Delft Dordrecht Eindhoven 'i Gravenhage /Groningen Haarlem Haren Heerlen /Rotterdam /Schiedan llsquert Utrecht Vlaardingen /Zaltbommel/Zeist een levensverzekering of schadever zekering. Binnen die bedenktijd moet de consument de verzekering kunnen annuleren. Deze afkoelingsweek zou niet hoeven gelden voor beroeps- of bedrijfsverzekeringen en voor verze keringen waarbij de dekking onmid dellijk is ingegaan In het laatste ge val zou de verzekerde wel binnen een week mogen meedelen dat hij toch afziet van de verzekering. Een levens verzekering zou dan na een maand, en een schadeverzekering na een jaar moeten komen te vervallen. Verdeeld is de SER-commissie over de vraag of er een verbod moet ko men op verkoop van verzekeringen aan de deur („colportage Een alge meen colportageverbod vindt de hele commissie niet nodig als die zeven dagen afkoelingstermijn verplicht wordt gesteld. Voor bepaalde soorten verzekeringen willen vakbeweging en consumentenorganisaties echter wel een colportageverbod. terwijl werk gevers en verzekeringsbedrijven dat ook in die gevallen onnodig achten Het gaat hierbij om begrafenisverze keringen, studieverzekeringen, „frac tieverzekeringen" waarbij premies en uitkeringen bestaan uit aandelen in een beleggingsfonds, en spaarkas- overeenkomsten DEN HAAG (ANP) „Met de meeste aandrang verzoeken wij u de laagste sociale uitkeringen ongemoeid te la ten als de sociale uitkeringen bij de bezuinigingen betrokken moeten worden. In de dagelijkse contacten met cliënten ervaren de gemeentelij ke sociale diensten dat door allerlei maatregelen ln de laatste jaren de rek volledig uit de sociale minima is ver dwenen. Met name voor de bijstands ontvangers wordt het steeds moeilij ker om te kunnen rondkomen en een acceptabel bestaan binnen de samen leving te leiden." Dat schrijft het gemeentebestuur van Den Haag, mede namens de besturen van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht in een brief aan de minister raad. De besturen zeggen gealar meerd te zijn door persberichten, waaruit ze als opvallendst regerings voornemen haalden: het verlagen van alle uitkeringen met een vast percen tage of het loslaten van de koppeling van de laagste sociale uitkeringen aan het minimumloon. Ook die kop peling moet naar de mening van de besturen van de vier grootste Neder landse gemeenten bulten schot blij ven bij bezuinigingsoperaties. De uit keringen waarop de vier gemeente besturen in het bijzonder doelen zijn. de uitkeringen volgens de algemene bijstandswet, de algemene weduwen- en wezenwet, en de algemene ouder domswet. AMSTERDAM DEN BOSCH (ANP) Van Gelder Papier is met Van Dorp definitief overeen gekomen om een deel van de activiteiten van Van Gelder Handelmaatschappij, het zogenaamde schrijfwarenpakket. aan Van Dorp over te doen. aldus een gezamenlijke mededeling De betreffende produktie-eenheid van 36 man zal in Apeldoorn blijven Het overige deel. de marketing- en verkoopgroep van 15 man zal van Amsterdam naar Bunnik overge bracht worden, waar de directie en de verkoopmaatschappij van Van Dorp s Schrijfwarenfabrieken zetelt Een en ander zal in november zijn beslag krijgen Vakbonden en ondernemingsraden reageerden positief, aldus de direc ties van Van Gelder en Van Dorp KOPENHAGEN Joeri Kondo is een Japanse femi niste, die bewust contact toekt met andere vrouwen op VN-conferentie. Het valt ip. omdat de meeste Japan iers zeer gescheiden van de indere delegaties opereren, tij rijden in eigen bussen van iet centrum van Kopenhagen naar het Bella Center en te ug. Joeri Kondo heeft echter lelang bij een zo groot moge- 'ike luisterdichtheid. Zij itrijdt in Japan tegen het sex- oerisme. Onder het mom van irukke zakenreizen vliegen *r jaar bijna drie miljoen Ja panners naar Zuid-Korea, Taiwan, de Filippijnen en Thailand, alwaar ze zich ver- Beien in de armen van prosti tutes. tk Japanse delegatie is niet erg ge- 'ukkig met Joeri's activiteiten. „Hoe «ai je Japan zo te grabbel gooien?," door Hanneke Wijgh siste een lid van de delegatie, toen hij Joeri Kondo achter haar tafel met folders ontdekte. „Japanners hebben nog meer dan westerse mannen last van eergevoel. Dat mag tegen geen prijs worden bezoedeld," zegt Joeri Kondo. „Ik zie het sextoerisme als uitlaatklep voor de Japanse expan siedrift. In heel Zutdoost-Azlë staan Japanse fabrieken, Japanse handels huizen en Japanse hotels. Het sextoe risme is niet los te zien van de econo mische en sociale uitbuiting door Japan." Thuis houden Joeri is actief lid van de Aziatische Vrouwen Be vrij dings Beweging, die in 1977 werd opgericht. De strijd te gen het sextoerisme is echter al lan ger aan de gang. In 1973 voerde een christelijke vrouwenbond uit Zuid- Korea actie tegen de op sex beluste Japanners. Zij postten bij het vlieg veld in Seoel, toen daar het zoveelste vliegtuig met Japanners aankwam. Joeri Kondo: „De Zuldkoreaanse vrouwen schreven naar de christelij ke vrouwenvereniging in Japan. Zij vroegen of wij onze mannen thuis wilden houden. Tijdens de tweede wereldoorlog hebben de Japanse sol daten nogal huisgehouden in Korea. Zij hebben vrouwen verkracht en mishandeld. Hetzelfde gebeurt vij fendertig jaar later opnieuw. Alleen zijn de uniformen nu verwisseld voor zakencostuums, zo schreven de Kore aanse vrouwen ons verbitterd." De Aziatische Vrouwen Bevrljdings Beweging heeft de handschoen opge pakt, al strijden de leden tegen meer kwalijke praktijken. Zij zetten zich in voor het milieu, voeren actie tegen de vervuiling door chemische industrie ën en vechten tegen de kernbewape- ning. Het aardige" is dat zij hun actie niet tot Japan beperken. Joeri Kon do: .Als je ziet hoe de Japanse econo mie zich uitstrekt tot bijna elk land in Zuidoost-Azië, dan moet je verder gaan. Als je bovendien ziet, dat het vooral de vrouwen zijn die het slach toffer worden van het Japanse kapi talisme. dan zou het wel heel egocen trisch zijn Je alleen met je eigen land te bemoeien." Noodzaak Aan de hand van cijfers toont ze aan hoe laag de lonen zijn, die vrouwen in Taiwan of Indonesië in een Japanse fabriek verdienen. „Als vrouwen in Tailand of op de Philippijnen in de prostitutie terecht komen, is dat uit pure noodzaak. Hun echtgenoten ver dienen te weinig of zijn werkloos. De vrouwen kunnen kiezen uit een hon- gerloontje op een Japanse fabriek of animeermeisje worden in een Japans hotel. Het laatste verdient iets meer dan het eerste, al moeten zij vaak de helft van de verdiensten afdragen aan de Japanse eigenaar van het ho tel. De sexindustrie is niet anders georganiseerd dan een Japanse ka- toenfabriek in Thailand. Japan houdt financieel alle touwtjes in handen. Thailand mag de goedkope arbeids krachten en de natuurlijke grondstof fen leveren. De winst vloeit terug naar Japan. Zo wordt Japan steeds rijker en Thailand steeds armer." Het verschijnsel van de sexreizen is geen typisch Japanse aangelegen heid. Ook vanuit Europa en de Vere nigde Staten vertrekken wekelijks vliegtuigen naar Thailand. Keurig ogende reisorganisaties organiseren deze exotische tripjes naar Zuidoost- Azië. Hoewel er niet openlijk voor dit soort toename wordt geadverteerd, weten de kenners en liefhebbers pre cies wat hun te wachten staat in Bangkok. Dat blijkt uit het feit dat het merendeel van de reizigers uit mannen bestaat Joeri Kondo heeft wel een verklaring voor dit nieuwe fenomeen, al wenst ze zich tot Japan te beperken. „Het fa milieleven in Japan is erg conserva tief. De mannenwereld is sterk ge scheiden van de vrouwenwereld. Ja panse mannen werken, werken en werken. Hun hele leven is op produk tie gericht, waardoor hun geestelijke belangstelling nogal nogal beperkt is gebleven. Alles draait om geld. De Japanners hebben zelf weinig morele bezwaren tegen zo een sexreisje. Ze vinden echt dat ze het hebben ver diend." In Kopenhagen tracht Joeri Kondo steun te vinden voor haar strijd „In Japan is het vechten tegen de bier kaai. In al die jaren dat wij nu bezig zijn. is het toerisme alleen maar toe genomen. Op de VN-conferentie heeft de Franse delegatie al interesse ge toond. Frankrijk heeft een resolutie ingediend tegen verkrachting, ont voering en prostitutie. Alleen hebben de prostituées in Kopenhagen verzet aangetekend tegen deze resolutie. Zij willen niet op één lijn worden gesteld met moederzorg en gezinsbescher ming. Ik weet dus niet hoe het af loopt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11