Joost Muurling gebruikt de bijbel ook als kookboek J Russische gasleiding naar West-Europa Vernederde vrouwen 'De tarwekorrel groeit niet om er witbrood van te maken' Aanhouding vrouw na reeks diefstallen Asieldierendag Westen neemt deel in bouw Officiële rente in VS verlaagd MAANDAG 28 JULI 1980 VARIA TROUW/KWARTET door Fred Lemmers WAPSE We hebben er met zijn allen wat onze voeding betreft in de beschaafde we reld eeri' grote rotzooi van ge maakt. Er zullen weinig men sen zijn die dat ontkennen. De toenemende belangstel ling voor macro-biotische eet tentjes en de grote vlucht die reformartikelen nemen zijn er een illustratie van. Een van degenen die terug naar de na tuur hoog in het vaandel heeft staan is de 31-jarige Joost Muurling in het Drentse Wap- se. een dorpje een kilometer of acht ten westen van Diever. Joost heeft het er niet bijgelaten met te constateren dat er veel niet klopt met onze eetgewoonten. Sinds een paar jaar werkt hij er hard aan de mensen wat dit betreft her op te voeden. Als voedingstherapeut weet hij wat hij zegt en dat laat hij dan ook niet na Hij vertelt er over tijdens lezingen op scholen, voor vrouwen verenigingen en waar al niet, overal in het land. Binnenkort gaat hij zelfs kookcursussen gegen en in het najaar verschijnt zijn boek „Natuurvoedlng en feiten in het einde der eeuwen", een titel die genoeg zegt over de ach tergrond van waaruit Joost bezig is met zijn stichting Adviescentrum voor natuurvoeding, die hij eind vorig jaar heeft opgericht. Dat boek wordt niet zijn eerste publi catie. De afgelopen jaren zijn er di verse stencils en brochures uitgeko men, allemaal gericht op mensen die met kwalen rondlopen of door een gezonde voeding willen proberen be paalde ziektes te ontlopen. Joost heeft uitvoerig vastgelegd wat Je per se niet moet doen als je het niet aan je hart wilt krijgen evenals in zijn brochures staat hoe je reuma, vet zucht, migraine, astma, bronchitus en leverkwalen kunt voorkomen en bestrijden. De beste eetgewoonten- voor vrouwen in de overgangsjaren en jonge kinderen heeft Joost ook beschreven. Kinderen onder de drie moeten volgens hem bij voorbeeld geen tomaten eten en azijn kan ieder een maar beter laten staan. Op koffie, thee en sterke drank heeft Joost het evenmin voorzien. Geen voedingsfanaat .,Het zijn echter maar adviezen. Ik beweer beslist niet dat de mensen alles wat in mijn stencils staat als een wet van Meden en Perzen moet be schouwen. Ik ben geen voedingsfa naat. Het belangrijkste is dat de men sen zelf hun gezonde verstand gebrui ken. Daarmee kom je een heel eind," is zijn conclusie. In de aanwijzingen die Joost zijn cliënten geeft komt één advies tel kens terug en dat is de opwekking dagelijks in de bijbel te lezen. Joost tilt daar heel zwaar aan. „Je kunt nog zoveel gezonde menu's samenstellen, hoofdzaak blijft toch dat je geest in harmonie is met je lichaam. Is dat niet zo dan staat de weg open voor allerlei lichamelijke klachten, of je nu een goed dieet hanteert of niet. Van daar dat ik daar steeds op wijs. De mensen kijken daarvan soms vreemd op. Ze verwachten zulke uitspraken niet van iemand die komt vertellen hoe ze gezond moeten leven. Maar op een paar uitzonderingen na wordt het wel geaccepteerd." Het is de ervaring van Joost dat Je de bijbel als kookboek kunt gebruiken. „Uit de bijbel blijkt dat ten tijde waarin dat boek ontstond heel veel waarde werd gehecht aan een Juiste voeding. Op tal van plaatsen in de bijbel wordt uitvoerig beschreven hoe voedsel werd klaargemaakt en wat mensen aten en vooral niet aten. Suiker wordt bij voorbeeld in de bij bel niet genoemd. Wel honing. Dat Joost Muurling collectief denken woord komt in totaal 66 keer in de bijbel voor. Dat heb ik niet van me zelf hoor. Iemand heeft dat lang gele den eens uitgezocht. Met het eten van vlees was men in bijbelse tijden ook matig." Adam en Eva De lijn die er doorloopt is naar Joost vertelt, dat Je zo natuurlijk mogelijk moet eten. „Gods dieet voor Adam en Eva was plantaardig voedsel: graan, fruit, groenten en noten. Het dage lijks menu in Israël was vroeger bijna uitsluitend vegetarisch. Behalve in de huizen van de rijken werd vlees slechts gegeten bij feestelijke gele genheden. Brood bleef door de ge schiedenis heen Israëls hoofdvoedsel. Zelf houden Joost, zijn vrouw Dina en drie kinderen zich zoveel mogelijk aan de voorschriften, die ze anderen geven. Op hun boerderij verbouwen ze veel zelf. In de boomgaard grazen een paar geiten (geitemelk is erg ge- (Foto: Rob T»n Genae) zond beweert Joost). Eigen schapen leveren wol, waarvan op winterse avonden nadat deze is gesponnen, kleding wordt gemaakt. Biologisch geteelde tarwe wordt met de hand gemalen en dient om er zuurdesem brood van te bakken. Als Je op een boerderij zit met alle mogelijkheden op dit gebied om Je heen heb je makkelijk praten. Als Je ergens op een flatje drie hoog achter woont zijn dat onbereikbare idealen. Je kunt daar moeilijk groenten gaan verbouwen, en een geit houden op een balkonnetje kun Je ook wel verge ten. Joost knikt bevestigend als ik dat opmerk. „Dat is zo, maar waar een wil is is een weg. Ook in een stad is er best iets te bereiken als je het met elkaar doet. Als je met een stuk of vijf gezinnen een stuk grond huurt of koopt en de taken onderling goed verdeelt, kom Je een heel eind. Vooral christenen zouden veel collectiever moeten gaan denken. Ze moeten de Handelingen er maar eens goed op nalezen hoe het in de eerste Christen- GRONINGEN (ANP) De Gronin ger politie heeft de 44-jarige vrouw A. H. B. uit Groningen aangehouden op verdenking van een groot aantal dief stallen in bejaardentehuizen. De vrouw bekende zeker zeventig dief stallen van geld gepleegd te hebben. Hoewel de totale buit niet precies bekend is, schat de Groninger politie het bedrag op zo'n 10.000 gulden. De benadeelde bejaarden konden in veel gevallen niet precies opgeven hoeveel geld er bij hen gestolen was. De vrouw drong de bejaardentehuizen binnen en nam in de meeste gevallen portemonnees en tasjes mee. Bij een van de benadeelden heeft de vrouw waarschijnlijk zo'n 7000 gulden weggenomen. De vrouw is in het ver leden al eerder voordergelijke feiten veroordeeld geweest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het Haagse Malie veld is gisteren voor het eerst een asieldierendag gehouden, bedoeld als een poging het grote overschot aan in asiels verblijvende huisdieren te ver minderen. Op het ogenblik bevinden zich alleen al 65.000 honden in de asiels en nog elk Jaar groeit dit aantal. Op het Malieveld konden belangstellenden gratis een hond of kat mee naar huis nemen op voorwaarde, dat zij hun adres opgaven. Dit laatste omdat de dierenbescherming over enige tijd een nacontrole wil houden om te voorkomen, dat malafide dierenhan delaren de dieren zouden doorverko pen aan laboratoria. gemeenten toeging. In die tijd leefde men veel bewuster. Je kunt wel zeg gen: wij verwachten een nieuwe he mel en een nieuwe aarde, maar dat houdt niet in dat Je Je handen moet aftrekken van de aarde waarop wij nu leven. Wij moeten daar als Christe nen middenin staan. Dat houdt ook Ik dat Christenen een organisatie als Greenpeace van harte moeten steunen." Om op die voeding terug te komen, dat is volgens Joost de pure tarwe korrel, die God heeft gemaakt. „Die laat Hij niet groeien om er witbrood van te maken". Het zijn deze zaken die Joost Muurling zijn cliënten voor houdt. Ook dat tal van mensen te vlug eten. Zonder honger „Ze schrokken hun voedsel naar bin nen, zonder dat eerst behoorlijk te kauwen. Vaak eten ze zelfs zonder honger te hebben, alleen maar omdat het etenstijd is. Waar ik op hamer is dat je alleen moet eten als Je trek hebt." De Drentse buren van Joost en Dina vonden hen eerst maar een wonder lijk stel. „Maar nu hebben ze ons volledig geaccepteerd. Ze vinden het zelfs wel interessant waarmee we be zig zijn. Soms hebben we er hele gesprekken over. Het is meer een vriendelijkheid van hun kant. Begrij pen doen ze het geloof ik niet, maar de hoofdzaak is dat we prima met de mensen hier kunnen opschieten. Dat hij het etiketje een zonderling te zijn krijgt opgespeld daaraan is Joost langzamerhand wel gewend geraakt. „Als kind was ik al anders dan de anderen. In Soest waar ik toen woon de was ik altijd in de tuin bezig. Dat vonden mijn ouders al lang best. Op die manier zag de tuin er toch nog redelijk uit. Maar mijn belangstelling voor kevertjes, padden en torren be greep niemand. Als ik niet in de tuin was zat ik met mijn neus in de boe ken, ook zondagsmorgens na kerktijd als moeder koffie serveerde in de Het was bij mij een zich afzetten tegen het klein-burgerlijke. Vader was fabrieksdirecteur, moeder zat in de gemeenteraad en in tal van bestu ren. Dat waren allemaal heel belan grijke dingen bij ons thuis. Dat ik daar anders over dacht werd me niet in dank afgenomen. Het grappige is dat mijn moeder nu mijn voedings voorschriften stipt volgt, hoewel ze het eerst maar een dwaas gedoe vond en er haar schouders over ophaalde." In de fabriek Joost is zijn eigen weg gegaan. „Ik heb eerst om vader een plezier te doen nog een tijdje bij hem in de fabriek gewerkt. Hij had me als zijn opvolger bestemd. Dat zat er echter niet in. Ik zag steeds meer dat ik een andere opdracht had. Het klinkt mis schien hoogdravend, maar ik zie het in de praktijk bevestigd dat ik de goede weg ben ingeslagen. De men sen die bij me komen, zitten in de eerste plaats met lichamelijke en voe dingsproblemen maar in de meeste gevallen zit er veel meer achter. Ze willen praten en daarvoor stel ik me open op welk moment van de dag of nacht het ook is. Er is een ontzet tend geestelijke nood. Dichtbij huis lopen er zoveel mensen rond die nie mand hebben om eens hun hart tegen uit te storten, er zijn zoveel mensen die het niet meer zien zitten, voor de buitenwereld een schijn ophouden dat er niets aan de hand is. Als Je weet wat zich allemaal achter de schermen afspeelt, daar wordt Je be roerd van! Dagelijks kom ik met zul ke mensen in contact, persoonlijk en telefonisch. Voor velen is de telefoon een veilige manier om te praten. Als ze merken dat er aan de andere kant van de lijn iemand zit die luistert komt er heel wat los. Het is praten en nog eens praten en bijna alitjd ko men we bij de religie terecht want dat is in wezen de diepste reden waarom ik dit werk doe." door Mink van RIJsdIjk De Amsterdamse broodjeswinkel heette gelukkig geen coffeeshop en het was er goed toeven. Ik was wel 7.0 verstandig geweest met mijn rug naar de toonbank te gaan zitten. Een poes van middelbare leeftijd moet zichzelf niet zo op het spek binden dat ze blijft consume ren. De uitgestalde verleidelijkheden noodden daar beslist toe. Het voordeel van mijn zitplaats was bovendien dat ik via de front-balkon-positie het straatpubliek aan me voorbij zag trekken. Mensen kijken is verrukkelijk en vanuit de etalage van het etablissement waar ik me bevond was dat ook eerlijker dan vanaf een terrasje. Immers ik kon ongehinderd gluren naar passanten, maar zij keken mij ook letterlijk de happen uit de mond. Naast me zaten twee vrouwen van mijn leeftijd zich ook lekker te goed te doen aan het vette der aarde. Hun conversatie was niet zo rooskleurig als men mag verwach ten tijdens het tot zich nemen van kostelijke delicatessen. Ze hadden het over rouwverwerking en deden daarbij geenszins hun best hun stemgeluid wat in te perken Ik probeerde ernstig hun gesprek niet te volgen. Gluren en luistervink spelen tegelijk leek me al te bont Bovendien wilde ik niet aan droeve dingen denken en het broodje lever was van grote klasse. Er liep een jongeman langs het raam met een kaal hoofd en een henna-rood geverfde snor. Het leek me best een aardig persoon, maar die snor begreep ik niet. Zou hij dat nou mooi vinden, was het ijdelheid of agressie tegen de modenormen9 Ach wat wist ik eigenlijk van mannen mode. misschien was een rode snor wel Ie dernier cri Rissen mensen liepen voorbij, aantrekkelijken. triesten. opvallenden en kleurlozen. Allemaal mannen en vrouwen die zich die ochtend hadden aangekleed zonder erbij te denken of juist misschien met grote zorg. Er passeerde een leuke blonde vrouw heel vastberaden en fier. Ik vond dat bewonderenswaardig want de hakken onder de haar schoenen waren erg hoog en smal. „Zag je die witte schoenen9" vroeg mijn buurtje aan haar |Ni vriendin. Die knikte en keek wat 7uimg naar haar eigen, je onderdanen, stevig geschoeid in forma natura. De vrouvn naast me stelde toen met grote stelligheid vast dat hoge hakken tekens waren van onderdrukking van de vrouw „Hooggehakt lijken voeten kleiner," wist ze. „en daar- naar streven is vernederend Ze strekte haar eigen voet uit om te bewijzen dat zij zich beslist niet liet onderdruk- ken Ik schatte haar op schoenmaat 37 en vond dat /c mooi praten had. Het leek me overigens best een aardig mens. Ze had at porselein blauwe ogen. die met minimaal gebruik van oogschaduw geraffineerd waren bijgewerkt. Haar jurk ,se was ook blauw en ik keek haar er niet op aan dat dir toevallig was. Ze droeg een mooie zilveren ketting en., opvallende ringen. Ik vond het heel plezierig om naar 1 haar te kijken, maar dat van die hakken had ze niet moeten zeggen Het was een stukje waarheid, dat ze uit de historische context haalde en dat is altijd link. In vervlogen tijden hebben vrouwen zich stellig uit niet te stuiten behaagzieke driften vernederd. Blanke huidjes,! wespentailles en kleine voetjes waren erop gericht mannen' in vervoering te brengen Er is wat afgcleden om te behagen. Maar een moderne Assepoes begint niets meer met een glazen muiltje. Vrouwen zijn zich dat gelukkig bewust geworden. Wel of geen naaldhakken is een kwestie van persoonlijke smaak, net als oogschaduw, sieraden en blauwe jurken. Waarom elkaar daarop verketteren9 Omdat hogehak- getrippel riskant is voor bekken en ruggegraat9 Dat is toch heel andere koek dan vernederend, dacht ik. Het woord koek bepaalde me weer bij de toonbank achter me. Ik nam nog een broodje pekelvlees. De rekening daarna was een complete vernedering voor mijn slordige prijsbewustheid ROME De Sowjet-Unle zal een aardgaspijpleiding van 5500 naar West-Europa. Dit heeft de Russische onderminister verklaard tijdens een bezoek aan Italië. kilometer bouwen van Siberl van handel, Nikolai Osipoi J De pijpleiding moet in 1984 klaar zijn en zal vanaf 1986 optimaal worden benut. Dat zal Jaarlijks 50 miljard kubieke meter worden vervoerd, een hoeveelheid die bijna zo groot Is als het Nederlandse aardgasverbruik in één jaar. Een vijfde deel van het gas is bestemd voor de Oosteuropese bondgenoten van de Sowjet-Unie. De rest is beschikbaar voor West-Duits- land, Italië, Frankrijk, Oostenrijk en België. Ook Nederland wordt in dat verband genoemd door de Russische minister. De gasleiding gaat tussen de 16 en 22 miljard gulden kosten. Een consortium van Westdultse ban- WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse disconto (de rente die de centrale banken vragen van de han delsbanken) is van 11 tot 10 procent verlaagd. Dit besluit is door de Fede ral Reserve Board, de club van twaalf centrale banken in de VS. bekendge maakt. De Federal Reserve ziet de verlaging als een aanpassing aan het niveau van de rente die de handelsbanken vragen. De Chase Manhattan Bank, de op twee na grootste bank van de VS, bracht vorige week de prime rate (rente die de beste klanten betalen) terug tot 10,75 procent. De Citibank (nummer twee in grootte) ging terug van 11,25 naar 11 procent. ken zou het project willen finan cieren. Volgens Osipow krijgt Italië een deel van het voor dat land bestemde gas in ruil voor deelneming van Italiaan se ondernemingen in de aanleg van de pijpleiding. Het Italiaanse staats bedrijf Flnsider zal hoge-drukbulzen leveren en Nuovo Pignone, een onder deel van het staatsconcem ENI, zal een aantal van de 42 compressiesta- tions in de leiding bouwen. De West dultse staalfabriek Mannesmann heeft de Sowjet-Unie officieel laten weten bereid te zijn de bulzen van de gehele pijpleiding te leveren. De Sowjet-Unie levert West-Europa al enige tijd aardgas. In het afgelopen Jaar was dat 19 miljard kubieke me ter, 2,4 miljard kubieke meter meer dan in 1978. Daarvan ging tien mil jard kubieke meter naar Wesk-Dults- land en negen miljard kubieke meter naar Italië. Ruhrgas. de belangrijkste gas importeur in West-Duitsland, zei enkele dagen geleden te verwachten dat de overeenkomst voor de levering van de extra hoeveelheid van 40 mil jard kubieke meter Siberisch aardgas per jaar aan West-Europa tegen het eind van dit jaar rond zal zijn. Het contract zal een looptijd van twintig Jaar hebben. De Duitse maatschappij dacht van het totaal twaalf miljax'd kubieke meter te krijgen. MOOK (ANP) Het 7-jarige meisje Dorien Bonne uit de Piasmolen is zaterdag opgedregd uit het strand bad de Grote Ziep bij de Plasmolen. Het kind werd sinds vrijdagavond vermist en is vermoedelijk in het strandbad gevallen en verdronken, aldus een politiewoordvoerder Speciaal vandaag Olympische Spelen - samen vatting van o.a. wielrennen en' atletiek. Ned. 1/18.001 De TROS brengt een speel-i film over de hel van Duinker-| ken - naar de roman „Weekend aj Zuydcoote". De film, met Jeai Paul Belmondo als Franse sol daat in de hoofdrol, kwam li 1964 voor het eerst op het witl doek. Bij de recenten de oogstte] hij kritiek vanwege het gemis aan diepgang. Desondanks kwam het publiek in grote geta le naar de bioscoop. Ned. 1/20.25 AVRO's actualiteitenrubriek Televisiermagazine brengt een reportage over de „Billygate-af- faire", de moeilijkheden rond de broer van president Carter. Ook is er een reportage te sien over de toenemende spanningen in Zuid-Afrika! Ned. 2/22.05 Olympische Spelen - samen vattend verslag met o.a. atle tiek, schoonspringen en ge wichtheffen. Ned. 1/22.30 Directe uitzending van Das Rheingold van de operareeks „Der Ring des Nibelungen" van Richard Wagner, opgevoerd in Bayreuth. Hilv. 2/19.30 Onder redactie van mevrouw J. Wentink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend In envelop sturen naar postbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden In postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. Vraag: Ik heb in mijn bezit een foto uit de oorlogstijd. Een bloemtak, en in de bladeren gaan de gezichten van koningin Wilhelmina, prinses Julia na. prins Bernhard en van Beatrix en Irene schuil. Erboven staat ge schreven: Verhuld zijn vruchten in de harde schaal Verscholen zijn de waarden in dit leven Nochtans verstaat ons hart de klare taal Van het symbool aan Nederland ge- Kunt u mij ook zeggen wie dit ge maakt heeft? Antwoord: Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, aan wie ik uw vraag voorlegde, schreef mij dat nooit is komen vast te staan wie de maker van dit „zoekplaatje" is 'ge weest. Wel is het zo goed als zeker dat de afbeelding als negatief via de lucht t vanuit Engeland in ons land is gedis- tribueerd. De afdrukken van de nega- tieven werden vervolgens uiter aard illegaal in ons land verspreid. Vraag: Ik heb een geuzenpenning in mijn bezit (zie tekening). Kan deze penning nog waarde hebben of zou 1 het een imitatie kunnen zijn? Kunt u me iets meer vertellen over geuzen penningen? I Antwoord: Op 8 april 1566 waren de verbonden edelen, die drie dagen 1 daarvoor het bekende smeekschrift aan landvoogdes Margaretha hadden 1 aangeboden, bijeen op een banket in 1 Brussel. Daar werd voor het eerst het I woord geQs. met de betekenis van bedelaar, als eretitel gebruikt en wer den bedelzak en nap als symbolen aangenomen. Niet lang daarna zo vermelden de hedendaagse bronnen gingen de edelen penningen om de hals dragen. Op de voorzijde stond het portret van Filips n en op de keerzijde twee in elkaar gevlochten handen die een bedelaarstas vasthiel den, met in het Frans de omschriften: De koning in alles trouw tot aan het dragen van de bedelzak toe. Waar schijnlijk kan deze leus het beste uitgelegd worden als: wij blijven de koning trouw, zelfs nu nog, nu men ons de naam van bedelaars geeft. De geuzenpenningen hebben de eeu wen door. tot nu toe, tot de verbeel ding van de mensen gesproken en zijn dan ook veel nagemaakt. In 1872 en in 1972 bijv. bij de herdenkingen van de inname van Den Briel zijn er erg veel kopieën gemaakt Ook de penning die u in uw bezit heeft, is volgens het Koninklijk kabinet van munten en penningen een moderne imitatie van het oor spronkelijke draagteken van de geu zen. In de zestiende eeuw hingen de flesjes en het napje niet aan de pen ning. Dit verschijnsel is pas vanaf het eind van de zeventiende eeuw be kend, en ook bij de meeste moderne imitaties hangen ze eraan. Zo'n mo derne imitatie heeft niet veel han delswaarde Vraag: De naam Hester komt al vele geslachten in onze familie voor. Heeft de naam een betekenis? Antwoord: De naam Hester, ook wel Esther of Estella, heeft de betekenis van de groenende mirte. De mirte is een altijd groene heester met eironde of lancetvormige bladeren, alleen staande witte bloemen en donker blauwe bessen. De mirte is in de oud heid een symbool van de liefde, het huwelijk en de vruchtbaarheid. Hes ter heeft als tweede betekenis, ster. Munten. Er komen erg veel verzoeken binnen om de jaren aan te geven waarin Nederlandse munten niet ge slagen werden. Hieronder een over zicht van de jaren na de oorlog. De eerste munten werden in 1948 gesla gen; in 1949 werden er helemaal geen munten vervaardigd. Rijksdaalder: niet geslagen 1948 t.m. 1958, 1965. 1967. 1968. 1973 t.m. 1978. Gulden: niet geslagen in 1948 t.m. 1953. 1959 t.m. 1962. 1973 en 1974 Kwartje 1952. 1953 en 1959 Dubbeltje: 1952 en 1953. Stuiver: 1959 en 1968 De cent is ieder jaar geslagen, beha! ve dus in 1949. Het zilveren tientje is alleen geslagen in 1970 (bevrijdings tientje) en 1973 (jubileumtlentje). Tot en met 1968 was het muntmeesterste ken een visje, vanaf 1969 was het een haantje. De muntcatalogus verstrekt gegevens tot en met 1978. Vraag: Wat is het verschil tussen verhitte honing en onverhitte ho ning? Is onverhitte honing beter' Antwoord: Onverhitte honing heeft meer waarde dan verhitte honing. Er worden geen. fermenten (stof die gis ting veroorzaakt) vernietigd en de suikers zitten in hun oorspronkelijke vorm in de honing. Verhitten van honing gebeurt om dé oogst te ver groten (de honing wordt dunner) en het versuikeren tegen te gaan. Alleen bij langdurig verhitten met een te hoge temperatuur worden de fermen ten vernietigd. Wanneer honing ver hit is moet dit op de verpakking staan. Men kan niet zeggen dat on verhitte honing echt gezonder is dan verhitte honing. Vraag: Mijn dochter is dol op pinda kaas. Nu woont zij sinds enige tijd in Turkije, en daar is dit artikel niet te koop. Kunt u mij aan een recept helpen? Antwoord: U begint met de pinda's door een voedselmolen te draaien. Daarna met fijn zout vermengen (een theelepel per 500 gram ongepelde pin da's) en opnieuw door de molen draai en. zo mogelijk met een fijner mesje. (U85 Wanneer u geen fijner mesje hebt, dan het malen herhalen tot het meng sel een goed samenhangende massa vormt. In afgesloten Jampotjes is de ze pindakaas op een koele donkere plaats enige weken houdbaar. Vraag: Is het waar dat het schadelijk is voor de gezondheid wanneer je gewone kristalsuiker in de koffiemo len tot poedersuiker maalt? Antwoord: Het malen van kristalsui ker tot poedersuiker is eerder schade lijk voor de koffiemolen dan voor de gezondheid. Kristalsuiker is een vrij hard produkt, waardoor de mesjes van de koffiemolen snel slijten. Bij het malen kunnen ten gevolge van de hitte die ontstaat metaaldeel tjes loslaten. Dit gebeurt echter in zo'n geringe mate, dat het geen scha delijke gevolgen voor de gezondheid heeft. Hulp van lexers. Is er iemand die weet wat een ..love spoon" is? De vragensteller wil weten of deze altijd van tin is of soms ook van andere materialen; of het een Engels gebruik is of misschien typisch iets van Wa les. Ik heb er nergens iets over kun nen vinden. Wie helpt? Vraag: Hoe verjaag ik de mollen uit mijn gazon? Is het waar dat de kei zerskroon ze op de vlucht jaagt? Waar is deze plant te koop? Antwoord: Mollen zijn soms wel las tig. maar eigenlijk zijn het erg nuttige en milieuvriendelijke dieren. Ze hou den muizenplagen in toom en ruimen schadelijke (en ook nuttige) insecten op. Het zijn echte vleeseters. U moet ze dan ook liefst niet vernietigen, maar alleen verdrijven van plekjes waar u ze absoluut niet velen kunt. Daar zijn vele mogelijkheden voor Maak molshopen in het gras gelijk met de grond, dan is het leed meestal geleden. Onder zaaibedden kunt u kippengaas leggen (vooral aardbei- bedden trekken mollen aan). Een an der middel is kamferballen vijf centi meter diep in de grond stoppen, een bal per 25 cm strekkende meter. U kunt ook de mollen verdrijven door in de gangen flessen zonder bodem te zetten, zodat de wind in de fles blaast Mollen houden niet van het geluid van de wind en de trilling van de bodem, en gaan er vandoor Er zijn wel planten waar de mollen niet van houden, zoals Euphorbia la thyrus. maar dan moet u wel een hele heg planten. Ze hebben ook een hekel aan de Ricinus, maar het bezwaar van die plant is dat hij wel twee meter hoog wordt en erg breed. Of de kei zerskroon (fritillaria imperialis) ook mollen op een afstand houdt, dat weet ik niet. Ik heb er nergens iets over kunnen vinden. Niettemin is het een prachtige plant. U kunt hem ge woon bij de plantencentra (als bol) kopen. Lambarene. Ik heb nog gauw even voor de vakantie een auto vol brei werk naar Deventer gebracht. Het was echt een auto vol. Ik ben nog steeds verbaasd over de hoeveelheid werk die door u verzet wordt Harte lijk dank aan iedereen die meege- breid heeft, ook namens het Albert Schweitzerfonds. Cursus van het christelijk instituut voor zelfontwikkeling. Er zijn zo'n 25 aanvragen voor door een lezeres aan geboden afleveringen van de cursus binnengekomen, zodat ik moest lo ten Wanneer u inmiddels geen be richt ontvangen hebt. weet u dat u bent afgevallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6