Deng Xiaoping wordt president van China Mir-Salim wordt Iraans premier Israël boos op Waldheim Premier Mugabe probeert stamconflict te bezweren Begrafenis in Libanon loopt op bloedbad uit Dracula als Roemeniës 'Vader des Vaderlands' Kritiek op artsen Steve Biko openbaar Japanse krant: grondwet wordt veranderd Drie doden bij liegrafenis n Zuid-Afrika Versterkingen naar Kaboel MAANDAG 28 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Heden om de functie van staatshoofd peer in te voeren is, aldus waarne mers, dat het niet aangaat Deng een agere staatstitel te geven dan wijlen joe Shaoqi. )eze werd in 1959 tot staatshoofd jenöemd, maar viel tijdens de cultu re revolutie van de jaren zestig in ingenade. De functie van president ireroween in 1968 toen Lioe, die het aar daarop overleed, uit de gratie aakte, en werd in 1975 zelfs helemaal ipgeheven door de invoering van een jüeuwe grondwet. Er zal dus een ileuw grondwetsartikel nodig zijn «n het presidentschap te herstellen. PEKING (AFP, AP) De 76-jarige Chinese vice-premier Deng Xiaoping wordt president van dat land zodra hij zijn andere functies heeft neergelegd. Daartoe zal de grondwet worden veranderd. drongen op een schelding van rege- rings- en partijfuncties. Beschermeling De benoeming van Deng zal. aldus het doorgaans goed Ingelichte Japan- t dagblad Joemjoerl. plaatsvinden ijdens het nationale volkscongres ran China, volgende maand. Het af deden van Deng zal samenvallen met dat van Hua Ouofeng als premier. )ezé zou zich dan helemaal wijden an het voorzitterschap van de partij. )eng, die hoewel derde In de hlërar- hie, de onbetwiste leider is van het luldige China, heeft altijd aange- OHANNE8BURO (AP. Reuter) - lij de begrafenis van een zestienjari- ;e Zuidafrikaanse jongen, die eerder ilj rellen om het leven was gekomen, hebben drie mensen de dood gevon den. Het gaat volgens de politie om een man die door agenten werd neer schoten. een winkelier die door de nenigte werd gestenigd, en een derde nan wiens doodsoorzaak nog niet rast staat. De incidenten deden zich voor in Grahamstown, bij Johannes burg. Volgens een woordvoerder van de po- itie verliep de begrafenis aanvanke- ijk rustig, maar bedreigde de samen- Stroomde menigte later de politie. Dok werden in huizen en scholen ver nielingen aangericht. De jongen die ten grave werd ge dra- en. was om het leven gekomen tij dens rellen na een eerdere teraarde- wstellng. De onrust ln Grahamstown ïangt samen met de schoolboycot 'an kleurlingen en zwarten, uit pro test tegen het slechte onderwijs dat J ij krijgen. Nog steeds volgens de krant Joemjoe rl, dat als bron een Japans parle mentslid noemt die een goede vriend van Deng is, zou Zhao Zlyang, een beschermeling van Deng, Hua opvol gen als premier. Al eerder was aange kondigd dat Hua (59) en Deng (76) hun huidige functies zouden neerleg gen, maar niet duidelijk was wat hun nieuwe posities zouden zijn en wie hen zouden opvolgen. Behalve Deng zullen ook vier andere, oudere vlce-premiers hun ontslag aanbieden tijdens de bijeenkomst van het Volkscongres. Het zijn de econoom Chen Yu (75), minister van defensie Xu Xlangqian (78), de mili tair deskundige Wang Zhen (72) en Lie Xiannian, een 75-jarige econoom. De laatste heeft een en ander verteld in een gesprek met een redacteur van de New York Times. Doel is, aldus Lie, Jongere mannen in de leiding op te nemen en een collec tief leiderschap te vestigen, in tegen stelling tot wijlen Mao Zedong, die alle macht aan zich trok. Lie liet felle kritiek horen op Mao Zedong, waarmee hij tot nu toe de hoogste Chinese partijfunctionaris is die de „grote roerganger" over de hekel haalt. De tien Jaren van de culturele revolutie, waarvoor Mao verantwoordelijk was, zijn voor Chi na een „ramp" geweest, aldus Lie. Fouten van Mao zouden de weg heb ben vrijgemaakt voor de bende van vier, onder wie zijn echtgenote, die alleen maar uit was op macht. De bende van vier, aldus Lie, zal in de herfst, achter gesloten deuren terecht staan. HIJ zei dat Mao verantwoordelijk is voor het mislukken van de industria lisatie van China („de grote sprong voorwaarts"), waaraan de huidige, pragmatische leiders, nu weer alle aandacht geven. Van onze correspondent JOHANNESBURG De art sen die verantwoordelijk wa ren voor de behandeling van Steve Biko, de zwarte Zuid afrikaanse leider die in gevan genschap aan hersenletsel overleed, zijn niet tuchtrech telijk vervolgd op basis van tegenstrijdige rapporten. Een van de twee rapporteurs had ernstige kritiek op de artsen. De vertrouwelijke rapporten, op grond waarvan de Zuidafrikaanse Medische en Tandheelkundige Raad (MDC) afzag van een tuchtproces, werden gisteren in Johannesburg ge publiceerd door de Sunday Express. De beslissing van de MDC heeft in binnen- en buitenland geleid tot pro testen in medische en politieke kring. Volgens rapporteur dr. M. V. J. van Vuuren hadden de behandelende dis trictsartsen Lang en Tucker gehan deld zoals redelijkerwijs van hen ver wacht kon worden. Van Vuuren is huisarts, verbonden aan de universi teit van Bloemfontein, en is gediplo meerd gerechtelijk geneeskundige. Hij is lid van de geheime Broeder bond. de Afrikaner organisatie wier leden ln feite alle aspecten van het leven in Zuld-Afrika beheersen. Het andere rapport, van de neuroloog dr. W. M. Guldenpfennig uit Pretoria, is aanmerkelijk kritischer. Weliswaar concludeert hij niet tot nalatigheid in tuchtrechtelijke zin, maar met name van de in consult geroepen internist Hersch stelt hij vast dat deze „zich niet voldoende gedroeg zoals van een specialist kon worden verwacht." Volgens Guldenpfennig heeft dis trictsarts Lang zijn patiënt niet „vol ledig onderzocht", zoals deze eerder verklaarde. Hij had „duidelijk nage laten, bepaalde symptomen en ver schijnselen afdoende te onderzoeken. Dat had hem kunnen helpen, tot een definitieve diagnose en behandeling te komen." Maar de diagnose was moeilijk, en Lang was niet nalatig omdat hij het oordeel van een collega inriep. Distrtictsarts Tucker toonde volgens Guldenpfennig een „in het oog lo pend gebrek aan opmerkzaamheid voor symptomen en tekenen van een ernstige stofwisselingsstoornis En internist Hersch wordt verweten dat hij, bij duidelijke aanwijzingen voor hersenletsel, de patiënt naar een neu roloog had moeten verwijzen, in plaats van de zaak alleen telefonisch te bespreken. „Door hem niet te ver wijzen. nam Hersch de volledige ver antwoordelijkheid op zich voor direc te verdere behandeling van de pa tiënt, maar in feite gaf hij geen duide lijke aanwijzingen aan de verwijzen de artsen. Ook, aldus Guldenpfennig. zou men „meer gedetailleerde ondervraging over gebeurtenissen tijdens de gevan genhouding van de patiënt" hebben mogen verwachten. Nu werd „een es sentieel onderdeel van de geschiede nis weggelaten, zodat dr. Hersch geen duidelijke en afdoende achtergrond van de toestand van de patiënt had kunnen verkrijgen toen hij hem on derzocht" TEHERAN (AP, AFP) De Iraanse president Bani Sadr heeft Mostafa Mir-Salim tot premier benoemd. Zijn benoeming moet nog worden goedgekeurd door het Iraanse parlement. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet bekendgemaakt. Mir- Salim was tot dusver onder-minister voor politie. NEW DELHI (AFP. AP) De Sowjet Unie is begonnen nieuwe manschap pen en materieel naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel te sturen. Ze moe ten eenheden vervangen die naar het zuiden zijn vertrokken om daar de strijd aan te binden met opstandelin gen. Reizigers die vanuit Kaboel in de Indiase hoofdstad New Delhi aan kwamen hebben dat verteld. Volgens deze bronnen wordt er hevig gevoch ten in de zuidelijke provincies Ghaznl en Kandahar. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Israël, Samuel Lewis (rechts) overhandigt de Israëlische premier Begin een cadeau ter gelegenheid van diens verjaardag. De Israëlische onder-minister van defensie Mordechai Zippori ziet het wat sceptisch aan. Begin werd zaterdag 67 Jaar. JERUZALEM (Reuter, AP, AFP) De Israëlische minister van binnenlandse zaken Josef Burg heeft ernstige kritiek uitgeoefend op secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, omdat hij zich openlijk heeft uitgesproken voor de stichting van een zelfstandige Palestijnse staat. Waldheim maakte zijn opmerking tij dens een diner in New York, dat was aangericht door de Arabische Liga. Onder gasten bevond zich ook de voormalige Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties. Andrew Young, die destijds gedwongen was om te vertrekken nadat hij op diplo matiek onoirbare wijze in contact was geweest met vertegenwoordigers NTABAZINDUNA (Zimbabwe) (AP, Reuter) De minder- heidsstam van de Matabele's heeft wel degelijk een rol te spelen bij de ontwikkeling van het onafhankelijke Zimbabwe. Premier Robert Mugabe, die zelf een Sjona Is, heeft dat de stamoudsten van de Matabele's voorgehouden in Ntabazinduna letterlijk: de heuvel de leiders vlakbij de zuidwes- Jke stad Bulawayo. Hij waar- Schuwde hen echter dat ze de „nieu- ke ideeën" zullen moeten aanvaar den en dat de regering ontrouw van keen enkele groep ln Zimbabwe over fich heen zal laten gaan. „Zelfs niet van stamoudsten." Mugabe poogt kennelijk een dreigend rassenconflict te voorkomen. Mugabe zinspeelde erop dat Matabe le's zouden hebben geprobeerd een «pstand tegen zijn regering te ontke- ;n. „Er kunnen niet twee regerin- zijn ln één land", aldus Mugabe. fcijn vroegere kompaan, en huidige minister van binnenlandse zaken van Zimbabwe, Joshua Nkomo, Is een Ma tabele. Hij heeft vorige week alle ge- luchten dat hij Mugabe ten val zou willen brengen ontkend, en zei dat hij ie premier trouw zal blijven. De bijeenkomst van de Matabele oudsten was een van de grootste sinds de stichter van Rhodesië, Cecil Rhodes, de stamoudsten ontmoette om een einde te maken aan hun ver zet tegen de blanke kolonisten. „U en ik weten dat sommige onhandelbare elementen in onze samenleving", val se en misleidende propaganda ver spreiden over de regering, aldus een nauwelijks mis te verstane Mugabe tegen de stamoudsten. Gevraagd op wie hij doelde zei Muga be later tegen Journalisten. „Kleine mopperige politici, die proberen an deren tegen de regering op te zetten." Zegslieden van Mugabe, die niet met name genoemd wilden worden, ver telden dat aanhangers van Nkomo de dorpen langs gaan om de bewoners te vertellen dat hij de baas Is ln het gebied van de Matabeles, en niet de regering van Robert Mugabe ln Salis bury. Deze hield de stamoudsten voor dat de regering zich bezig houdt met het volk van Zimbabwe als geheel, en niet met bijzondere groepen. „Voor ons is ledereen hetzelfde, of hij nu een Ndebele, een Sjona, een Venda of een Kalanga ls," aldus de premier. Nkomo Mugabe werd vergezeld door presi dent Canaan Banana en minister Enos Nkala van financiën, belden Matabeles. Nkala zwoer deze week zijn stamgenoot Nkomo „te verplet- teren", wegens zijn pogingen de Ma tabeles tegen Mugabe op te zetten. Nkomo sprak later van „onverant woordelijke uitlatingen van onge neeslijke onverantwoordelijke perso nen". Het dreigement van Nkala lok te conflicten uit tussen onderofficie ren van Mugabes ZANU-partij en de ZAPU, van Nkomo. Het nauwelijks verholen dreigen met een burgeroorlog heeft vrees doen ontstaan voor een conflict tussen de guerrillastrijders van Nkomo en die van Mugabe, die sinds de wapenstil stand van 28 december ln afzonderlij ke kampen zitten. Nkomo zelf was tijdens de bijeenkomst in Ntabazin- .duna afwezig, kennelijk om de ge moederen niet verder te verhitten. van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO). De opmerkingen van Waldheim ko men op het moment dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties zich bezig houdt met de Palestijnse kwestie. De verwachting is dat de algemene vergadering zich zal uit spreken voor een resolutie waarin van Israël gevraagd wordt zich terug te trekken uit bezet gebied en waarin een oproep wordt gedaan voor de stichting van een zelfstandige Pales tijnse staat. De verwachting is dat de landen van de Europese Gemeen schap zich van stemming zullen ont houden ondanks sterke aandrang van de Amerikanen om tegen te stemmen. Israël heeft iedere beslis sing van de vergadering al bij voor baat onwettig verklaard. Egypte denkt op het ogenblik nog na over de te nemen maatregelen als het Israëlische parlement zich schaart achter een voorstel om Jeruzalem uit te roepen tot de ene, ongedeeld en eeuwige hoofdstad van Israël. Sadat sprak berichten van Israëlische me dia tegen als zou hij van plan zijn de Egyptische ambassadeur uit Israël 1cni(7 Ia priAnAn (n mvol inn QnnAVO. tenlandse zaken Jitzhak Shamir noemde ln een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel de ver plaatsing van premier Begins kan toor naar Oost-Jeruzalem een zuiver administratieve zaak. Het verzet daartegen vond hij „kabaal om niets." SJamir betreurde de verslech tering ln de betrekkingen tussen Is raël en Europa. De keuze van Mir-Salim heeft het karakter van een compromis tussen de radicale Islamitische Republikein se Partij en de gematigde president Bani Sadr. Hij is een in Frankrijk opgeleide ingenieur en heeft ondanks zijn Jeugdige leeftijd (33) al een voor aanstaande positie in de Islamitische Republikeinse Partij, aldus een korte officiële biografie van het Iraanse persbureau Pars. Eerder had de IRP al de vroegere presidentskandidaat Jalaleddln Frasl en minister van on derwijs Mohammed Ali Rajai als kan didaten voor het premierschap naar voren geschoven. Mir-Salim was onder meer verant- woordelijk voor de verkiezingen voor het Iraanse parlement eerder dit jaar. Het stemmen is niet zo voorspoedig verlopen getuige het feit dat veertig van de 270 parlementszetels nog steeds onbezet zijn. Ook zijn er ver wijten geweest dat er bij het tellen gefraudeerd zou zijn ten gunste van de IRP, die nu een overgrote meer derheid in het parlement heeft. Mir-Salim zal nu een regering moeten gaan vormen die zowel de instem ming weet te verwerven van presi dent Bani Sadr als van het parle ment. President Bani Sadr heeft er geen misverstand over laten bestaan dat hij weinig voelt voor een regering ■met vertegenwoordigers van één poli tieke partij (hij bedoelt de RIP). Bani Sadr hekelde gisteren de wanorde die is geschapen door de rechterlijke macht. Daarmee oefende hij kritiek uit op de leider van de Islamitische Republikeinse Partij, ayatollah Be- hesjti, die ook president van het op perste gerechtshof is. Journalisten Nog steeds zitten in Teheran drie buitenlandse Journalisten vast, uit de Verenigde Staten, Turkije en Dene marken. Het gaat onder meer om de Amerikaanse free-lance journaliste Cynthia Brown, van wie niemand meer sedert haar gevangenneming op 5 mei iets heeft vernomen. Een krant in Teheran publiceerde gisteren wel een aantal beschuldigingen tegen haar, maar officieel is zij nog niet in staat van beschuldiging gesteld. De Deense en Turkse journalist. KarL Sorensen en Hami Sami, zijn dit weekeinde overgebracht naar een ge vangenis in het noorden van Teheran. De Turkse en Deense ambassades in! Teheran zijn er tot dusver niet in geslaagd met hen contact te krijgen. Het ziet ernaar uit dat de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh zich zal moeten verant woorden voor de verklaringen die hij aflegde na de mislukte moordaanslag op oud-premier Bakhtiar, die nu als balling in Parijs woont. Ghotbzadeh keurde deze aanslag af, terwijl vooral in radicale Iraanse kringen de spijt over het mislukken van de aanslag overheerste. BEIROET (AFP, AP) De begrafenis van de voorzitter van de Libanese persvereniging Rijad Taha In Baalbek ls zaterdag uitgelopen op een grote slachtpartij. Veertien mensen werden gedood en eenentwintig raakten ernstig gewond, toen Libanese sjiieten ln botsing kwamen met pro-Iraakse PalestUnen. terug te roepen in geyal van annexa- JJLa^ïteainhethorfd'nndl'toerf! tie van Jeruzalem. De Marokkaanse hoofd van de begra- koning Hassan deed dezer dagen een dringend beroep op de Egyptische n.°°^ het redden. Hij president Inzake Jeruzalem een vege lijf vluchtte samen met minister van bin nenlandse zaken Nazem Qadri een standvastige houding in te nemen. In "azem Cairo werd bekend dat Sadat binnen- £<>«1 bUmen h kort een bezoek zal brengen aan een de het le«5r aantal Europeae landen OUteren ls Jüloineter terl, rd' de Jordaanse koning Hoessein voor P°"f,n Beiroet gelegen plaats te een bezoek ln Parijs aangekomen. Vandaarult organiseerde De enige maanden geleden afgetre den Israëlische minister van buiten landse zaken Dajan heeft ernstige kritiek uitgeoefend op het wetsvoor stel dat voorziet in annexatie van Oost-Jeruzalem. Dajan noemde het voorstel niet opportuun, een voor het hoofd stoten van de Amerikanen en een obstakel op de weg naar vrede in het Midden-Oosten voor president Sadat. De huidige minister van bui hij een staakt-het-vuren, waarop toe- n j zicht werd gehouden door de voorna- r erSVTlJIHÏlQ melijk uit Syriërs bestaande Arabi sche vredesmacht. Het mandaat van deze Arabische strijdmacht ls overi gens gisteren door de Raad van de Arabische Liga, die in Tunis bijeen was, officieel verlengd. Dit gebeurde op verzoek van de demissionaire Li banese regering. enkele radicale Palestijnse groeperin gen sterk vertegenwoordigd. Ze kwa men ln vuurcontact met de sjlltlsche „Amal-mllitie". Journalisten en mili tairen slaagden erin de kist met het lichaam van de afgelopen woensdag doodgeschoten Taha uit het strijdge woel te halen en over te brengen naar diens woonplaats Hermei, 32 kilome ter ten oosten van Baalbek, waar hij begraven werd. De schietpartij In Baalbek duurde ln totaal vijf uur. In deze plaats zijn Inmiddels zijn ln Beiroet twee perso nen aangehouden die worden ver dacht van de aanslag op Taha. Taha was een aanhanger van de sjl'a reli gie. Hij was een van degenen die er steeds aan hebben meegewerkt om in Libanon een gevarieerde pers in stand te houden. Libanon is een van de weinige landen ln het Midden- Oosten, waar dat nog mogelijk is. Twee maanden geleden werd een an der Ud van de familie Taha gedood door de rivaliserende clan van de Hoesseini's. Daarop zou de familie Taha weer wraak genomen hebben door een van de Hoesseini's in het noorden van Beiroet om het leven te brengen. Nu was dus weer een Taha aan de beurt. De gewelddadige begrafenis in Baai- bek heeft de kansen op de totstand koming van een kabinet van nationa le eenheid ln Libanon niet vergroot De verschillende partijen lijken zich steeds dieper in te graven in hun eigen posities. President Sarkis heeft \ie politieke veteraan Takieddin Solh opdracht gegeven voor de vorming van een dergelijk kabinet. Solh zal nu wellicht gaan proberen een kabinet te formeren van parlementariërs en technocraten. Een dergelijke minis terraad zou dan in principe weinig verschillen van het demissionaire ka binet van premier Selim-elHoss. door J. den Boef Waar lopen de grenzen in Roemenië? Geeft de kaart van vlak na de Eerste Wereldoorlog de omvang aan of is het juiste Roemenië ontstaan sadat aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de Sowj et-Unie feessarabië en de noordelijke Boekowlna annexeerde. En ln Moskou wordt nog steeds getwijfeld aan de juistheid van de Roemeense grenzen. Blerin ligt ook de verklaring waarom het officiële Roemenië zoveel aandacht be steedt aan historische feiten, voor zover die ttnminste controleerbaar zijn, uit een perio de die gekenmerkt wordt door feodale toe- banden. En dat in een land, waar na de Tweede Wereldoorlog definitief een streep <{nder dit verleden werd gezet en de commu nistische partij nu heer en meester is. Sr zijn maar weinig landen die zo met hun serieden bezig zijn als Roemenië. Ook al •veeg het gebied pas in 1877 als rompstaat naam Roemenië, dit Jaar staat het stil bij het vplgens zijn historici vaststaande feit <|at de gecentraliseerde en onafhankelijke staat Dacia de bakermat van Roemenië - niet minder dan 2050 Jaar geleden ont stond. Volgens Roemeense historici maakte de Oriekse geschiedschrijver Herodotus, ook wel de „vader van de geschiedenis" ge noemd, al ln de vijfde eeuw voor de geboor te van Christus melding van het bestaan van de Getae of Oeten, een volk dat aan de benedenloop van de Donau woonde. De Romeinen schreven over Daciêrs. toen zij onder aanvoering van keizer Trajanus over de Donau naar het noorden oprukten. Latijn Met hun komst begon eigenlijk het Daco- Romeinse rijk, daar de meest militairen in de derde eeuw weigerden om naar hun land terug te gaan, omdat zij zich al met de plaatselijke bevolking hadden vermengd. De Daco-Romelnse beschaving met Latijn als basis voor haar taal, handhaafde zich door de eeuwen heen, toen nomadenvolken het gebied dat nu Roemenië ls. doorkruis ten en vervolgens de Turken er bleven van het midden van de veertiende eeuw tot 1877 De belangstelling voor de geschiedenis brengt ook de interesse voor historische figuren uit de feodale tijd. Een sprekend voorbeeld hiervan is sinds enkele jaren „Dracula" die wij op het witte doek als „vampier" hebben leren kennen Aan het eind van de vorige eeuw verscheen eerst een boek over Dracula, die in een kasteel ergens in de Roemeense Karpaten zou leven en onstervelljk zou zijn, omdat hij bloed uit de lichamen van zijn slachtoffers zoog. Sindsdien zijn verschillende films ge maakt over dit op geen enkel historisch feit gebaseerde boek van de Ier Abraham Sto ker. Lang bleef onbekend dat er Inderdaad een „vorst Dracula" had geleefd ongeveer 500 Jaar geleden. Voorzover historici kunnen nagaan, werd Vlad „Dracula" in 1431 in 81ebenbürgen (Transsylvanië) geboren als zoon van een uit Walachije verdreven vorst, die dat jaar de familienaam Dracul aannam. Aanleiding daartoe was dat keizer Slgismund hem voor zijn strijd tegen de „ongelovige" Turken tot lid van de „Drakenorde" had verheven. In het Roemeens betekent Dracul zowel draak als duivel. Aan palen gespietst De oude Dracul kwam na verloop van tijd zo onder de Indruk van de Turkse macht dat hij zich achter de rug van de Hongaarse koning om met sultan Murad verbond, met wie hij plunderend door het land trok. De sultan vertrouwde hem echter niet. liet hem met zijn zonen Vlad en Radu op een feestje komen om hem meteen gevangen te laten nemen. De oude man mocht later vertrekken, maar de zonen moesten vier jaar als gijzelaar aan het hof van de sultan blijven. Vlad slaagde er na zijn vrijlating ln de troon van Walachije te veroveren, maar moest de vlucht nemen toen de Honga ren, die al met zijn vader en oudsfee broer Mircea hadden afgerekent, hem naar het leven stonden. Omdat hij niet opnieuw in handen van de wrede Turken wilde ko men, reisde hij naar Siebenbürgen om zich aan de Hongaren te onderwerpen. Maar niet voor lang, want ln 1456 wist hij te ontvluchten uit Hermannstadt (Sibiu). Het lukte Vlad (Dracula) de door de Tur ken benoemde vorst van de troon van Walachije te stoten. Vervolgens keerde hij zich tegen de adel, die hij medever- antwoorderlljk achtte voor de dood van zijn vader en zijn broer Mircea. Door de uiterst hardhandige manier waarop hij zijn tegenstanders uitschakelde, kreeg hij al gauw het „gewone volk" achter zich, dat van hem ook bescherming tegen de wrede Turken verwachtte. Vlad Dracula liet 500 adellijke personen aan palen spietsen, nadat hij hen aan een banket had uitgenodigd. Hetzelfde liet hij doen met 24.000 Turkse militairen. Enige tijd werkte dit afschrikwekkend, maar toen er Turkse versterkingen kwa men. moest Dracula vluchten. In Sibiu aangekomen, werd hij gevangen geno men door de Hongaren, die hem in 1474 (na twaalf Jaar) vrijlieten om opnieuw over Walachije te regeren. Daar viel hij na enkele jaren in handen van de Turken, die hem onthoofden en zijn hoofd naar Konstantinopel (het huidige Is- tanboel) brachten, waar het den volke werd getoond. Zo belangrijk was zijn uitschake ling blijkbaar voor de Turken. Aangenomen wordt dan ook dat Dracula met zijn wrede optreden tegen adel en Turken een niet te onderschatten bijdrage heeft geleverd aan het stuiten van de Turkse opmars naar het hart van Europa Voor het huidige officiële Roemenië was Dracula „een roemrijke strijder tegen on derdrukking, streng maar rechtvaardig". Volgens Roemeense historici heeft Dracula bewezen, hoe kwetsbaar grote rijken zijn. In de pers wordt hij beschreven als een symbo lische figuur, symbolisch voor een Europa dat „de weg van een moderne ontwikkeling zocht om zijn geestelijke identiteit, zijn geloof en idealen te verdedigen tegen inva sies, die niet leken op te houden". Een bezoek aan het historische museum van Boekarest, waar de geschiedenis, zoals die door Roemeense historici wordt gezien tot nieuw leven is gebracht, is de moeite waard, ook al beseft men dat nog veel op vermoedens berust. Het wereldcongres van historici, dat over enkele weken in Boeka rest wordt gehouden, zal daar vermoedleijk niet veel aan veranderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5