sjah Iraanse tradities sterker dan TROUWKWARTET nemen. Na de mysterieuze dood van een zoon van ayatollah Khomeini in novem ber van dat jaar kwam het tot ernstige botsingen tussen demonstrerende studen ten en het leger. In 1978 werd een mislukte aanslag gepleegd op de in ballingschap levende ayatollah zelf. Steeds duidelijker werd dat de sjah met zijn plannen voor d« stichting van een moderne westerse staat in het traditionele Iran volledig voorbij was gegaan aan de wensen en aspiratie* van de voor een belangrijk deel nog tradi tioneel ingestelde bevolking. Daarbij kwa men de bij de gewekte verwachtingen 'achtergebleven welvaartsverbetering en de harde onderdrukkingspraktijk van de SAVAK, die volgens gegevens van Am nesty International tot de wreedste veilig heidsdiensten ter wereld behoorde. Vlucht Kwalificeerde de Amerikaanse president Carter tijdens zijn bezoek aan Teheran in december 1977 het bewind van de sjah nog als een oase van rust in een van de rumoe rigste delen van de wereld, een Jaar later werd hij gedwongen zijn handen van d« Iraanse vorst af te trekken. In de laatste maanden van zijn bewind probeerde de vorst nog ijlings de bakens te verzetten en de politieke rechten en vrijheden van de bevolking te vergroten, maar zijn koers wijziging kwam te laat om de pauwen- troon te redden. Op 15 januari 1979 ver trok de vorst naar Egypte en vervolgens naar Marokko, terwijl premier Sjapoer Bakhtiar die als laatste strohalm binnen gehaald was nog probeerde te redden wat er te redden viel. Maar al vrij snel na de terugkeer van ayatollah Khomeini bleek dat de islamitische revolutie niet lang meer op zich zou laten wachten en dat de sjah niet meer hoef te te rekenen op een terugkeer naar zijn land, zoals in 1953. Niemand wilde de verdreven vorst toen eigenlijk meer hebben. Aanvankelijk reis de hij naar de Bahama's om vervolgens zijn intrek te nemen in een buiten in Mexico. Pas eind april verklaarde de Ame rikaanse regering zich, na zware kritiek van Amerikaanse vrienden van de sjah zoals de voormalige minister van buiten landse zaken Henry Kissinger, bereid de sjah in de Verenigde Staten op te nemen, al werd daaraan toegevoegd dat het beter zou zijn als de sjah niet direct kwam. Bescherming In juli van het afgelopen jaar schreef de Amerikaanse zaakgelastigde in Teheran, Bruce Laingen, dat men met het opnemen van de sjah het best zou kunnen wachten j? tot eind 1979, als er een nieuwe regering in I' het land zou zijn geïnstalleerd. Hij vieesde t« van een snelle asielverlening vervelende 1' gevolgden voor de betrekkingen tussen de B Verenigde Staten en Iran. Laingen hoopte een nieuwe regeringervan te kunnen over- n tuigen dat toelating van de sjah tot de Verenigde 8taten geen vijandige daad te |j genover de nieuwe machthebbers bedoel de te zijn. Wel drong Laingen in een briet die later openbaar werd gemaakt door de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran erop aan dat in dat geval wel' een betere bescherming van het Ameri kaanse diplomatieke personeel gewenst Eind oktober kwam de sjah toch nog onverwachts naar de Verenigde Staten voor een dringend noodzakelijk geachte medische behandeling. Op 4 november volgde toen de overval op de Amerikaanse ambassade in Teheran door radicale stu denten die de onmiddellijke uitlevering van de sjah wensten in ruil voor de vrijla ting van ongeveer vijftig Amerikaanse gij zelaars. De Amerikaanse regering wilde toen wel weer graag gauw van de sjah af. Toen de Iraanse vorst echter eind novem ber zover opgelapt was dat hij kon terug keren naar zijn buitenverblijf in Mexico, verklaarde de Mexicaanse president Lo pez Portillo, dat zijn aanwezigheid in dat land niet meer op prijs werd gesteld. Dank zij bemiddeling van het Witte Huis kon de sjah daarna naar Panama vertrekken. Toen dat land met Iran echter het gesprek aanging over de juridische mogelijkheden voor een eventuele uitlevering van de vorst, zocht Mohammed Reza uiteindelijk zijn heil weer bij de Egyptische president Sadat, een van de weinige overgebleven politieke en persoonlijke vrienden die de moed opbracht om ondanks de kritiek die hem dat opleverde herhaaldelijk te ver klaren dat de sjah bij hem altijd terecht kon. Sadat stelde de sjah het Koebbeh- paleis ter beschikking, waar de Iraanse' vorst op 9 april van dit jaar zijn intrek nam, nadat in het militaire hospitaal van Cairo enkele dagen daarvoor zijn door kanker aangetaste milt was verwijderd. Gijzeling De gevolgen van de dood van de sjah zullen niet groot zijn. Als element bij de gijzeling in de Amerikaanse ambassade speelt de gevraagde uitlevering van de sjah geen doorslaggevende rol meer. De nadruk is steeds nadrukkelijker komen te liggen bij een bewust bedoelde vernede ring van de Verenigde 8taten, die zoveel decennia de interne en externe politiek van Iran bepaalden. Steeds sterker wordt ook de betekenis van de gijzeling voor de interne politieke situatie in Iran. De affai re, waar president Bani Sadr en minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh het liefst zo snel mogelijk vanaf zouden wil len, speelt een belangrijke rol bij de voort durende machtsstrijd tussen de verschil lende groeperingen in Iran. De discussie over de gijzeling voorkomt vooralsnog dat men zich moet gaan bezighouden met de echte problemen waarmee het land kampt. De oplossing die de sjah ervoor zcht, blijkt in ieder geval niet te hebben voldaan. MAANDAG 28 JULI 1980 door Herman Ameiink „Dood aan de sjah", een van de bekendst geworden leuzen van de Iraanse revolutie, hoeft niet meer te schallen door de straten van Teheran. De sjah is dood en gelo vige sjiieten zullen Allah prijzen, dat hij de verbannen vorst zijn gerechte straf niet heeft laten ontgaan. Het Licht der Ariërs is gedoofd. Anderhalf jaar na zijn verbanning uit Iran, waar zijn vader zestig jaar geleden de grondvesten legde van de Pahlevi-heer- schappij, is Mohammed Reza Pahlevi Sjah in het militaire hospitaal in de Cairo- se voorstad Maidi bezweken aan de gevol gen van een slopende ziekte. Die laatste anderhalf jaar moet voor de vorst uiterst emotioneel geweest zijn. Bedreigd door de moordbrigades van ayatollah Khalkhali en heen en weer geschopt tussen tal van landen die zijn aanwezigheid in vroeger dagen op zeer hoge prijs stelden maar hem nu liever zagen gaan dan komen, heeft de voormalige sjah van Iran de af braak van zijn dynastie aan den lijve en tot het bittere einde toe moeten meema ken. De kans dat zijn oudste zoon. pas na twee in dat opzicht mislukte huwelijken verwekt, Teheran nog eens als regerend vorst zal weerzien, is wel uiterst klein. Opstand genieke kinderen waren met de regelmaat van de klok in full-colour te aanschouwen. Keerzijde De keerzijde van de keizerlijke medaille was echter minder fraai, al bestond daar lange tijd niet veel aandacht voor. Hoewel de sjah zichzelf graag als een constitutio neel monarch omschreef, gebeurde er in zijh land niet veel zonder zijn uitdrukke lijke of stilzwijgende instemming. Van 1957 tot 1975 was officieel sprake van een tweepartijenstelsel, maar kandidaten van regeringspartij en oppositie hadden gelij kelijk de goedkeuring van de SAVAK, de geheime dienst van de sjah, nodig, alvo rens hun namen op de stembiljetten voor de Majlis mochten staan. Bovendien had dit parlement weinig macht en was de premier geheel en al afhankelijk van de wens van de keizer. In 1975 stapte de vorst ^echter van dit systeem af en richtte hij een 'eenheidspartij op, de Nationale Herrijze nis Partij, die cellen kreeg door het hele land en die volgens een opgave van de vorst in 1977 vijf miljoen leden had. De oprichting van deze partij kwam juist op het moment dat de economische op bloei die Iran had ondergaan door de sedert 1973 sterk stijgende olieprijzen over zijn hoogtepunt heen begon te raken. De frustratie in het land begon steeds grotere vormen aan te nemen, aangezien vooral de toplaag en de betere midden klasse van de groeiende welvaart profi teerden, maar het grootste deel van de bevolking, dat ook op verhoging van het levenspeil was gaan rekenen, van een merkbare welvaartsverbetering verstoken bleef. Een vergroting van de greep op het openbare leven was daarom wel noodza kelijk. In dezelfde periode namen ook de activiteiten van de SAVAK toe. Allerlei publikaties werden verboden, wat ook nog aanleiding was tot een toenemende zelf censuur. De greep van het bureaucrati sche overheidsapparaat liet zich in het hele land steeds nadrukkelijker voelen. Helemaal onlogisch was deze ontwikke ling niet, aangezien de sjah bij de bevol king niet over een brede machtsbasis be schikte en een uitbrekende onrust zich gemakkelijk tegen hem zou kunnen ke ren. Het leger, en dan met name de keizer lijke garde, was het enige apparaat dat de sjah redelijk hecht aan zich had weten te binden. Verzet Ook de landbouwhervorming, die de sjah aan het begin van de Jaren zestig door voerde, bleek achteraf meer te zijn ingege ven door de behoefte van de vorst zijn greep op het land te versterken tegenover een groeiende oppositie dan door een echt verlangen naar een eerlijker verdeling van de welvaart in het land. Zelfs volgens officiële cijfers profiteerde maar een klein deel van de plattelandsbevolking van de gedeeltelijke herverdeling van het grond bezit, terwijl al te radicale kanten van de aanvankelijke plannen inderhaast onge daan gemaakt werden door het leger. Het afzwakken van de hervormingen werd de sjah nog vergemakkelijkt door de voort gezette steun van de Verenigde Staten en de geleidelijk verbeterende relatie met de Sowjet-Unie, waardoor zijn positie veel effectiever verzekerd werd. In de loop van 1977 begon het verzet tegen de sjah steeds sterkere vormen aan te Mohammed Reza werd op 26 oktober 1919 met zijn tweelingzuster Asjraf in Teheran geboren. Hun vader Reza Khan, een in Rusland opgeleide officier, leidde met steun van de Britten twee jaar later een opstand tegen de toen honderdtwintig jaar oude Qajar dynastie, die behalve in Teheran en directe omgeving weinig in vloed had. Groot-Brittannië, in die jaren nog een wereldmacht, had dringend be hoefte aan een vast punt in Zuidoost Azië tussen de groeiende invloed van de Sow jet-Unie enerzijds en het steeds sterker wordende nationalisme in India aan de andere kant. Reza Khan kroonde zichzelf in 1925 tot koning van Perzië, maar hij bleek een aanmerkelijk minder trouw bondgenoot dan de Britten zich hadden voorgesteld. Al snel werkte hij de strijd krachten van het Britse imperium het land uit. In de jaren dertig knoopte hij nauwe betrekkingen aan met Hitier. Het was zijn gebrek aan bereidheid om met de geallieerden samen te werken dat hem in 1941 zijn koningschap kostte. Op 25 au gustus van dat jaar vielen Russen en Britten Iran binnen en dwongen Reza Khan de wijk te nemen naar Zuid-Afrika. waar hij later overleed. Reza Khan werd opgevolgd door zijn zoon Mohammed Reza, die toen nog maar een entwintig jaar was. Hij kreeg de steun van de geallieerden, aangezien deze in hem een werkbaar instrument zagen tegen het Iraanse nationalisme dat door de gealli eerde inval vijandige trekken dreigde te krijgen. Tijdens hun ontmoeting in Tehe ran beloofden de geallieerde leiders Roo sevelt, Churchill en Stalin Mohammed Reza in 1943 na het einde van de oorlog de soevereiniteit van Iran te garanderen Conform de afspraak trokken de Britse militairen zich in 1945 uit de zuidelijke helft van Iran terug, maar de Russen bleven in het noordelijk deel van het land en vormden daat een zelfstandige staat Azerbeidjan. Pas in 1946 trokken de Rus sen zich onder druk van de publieke opi nie in de wereld uit het noordelijke deel van Iran terug, waarna de regering in Azerbeidjan ten val kwam en de sjah in geheel Iran zijn macht kon uitoefenen, daarbij krachtig gesteund door uitgebrei de militaire en economische hulp van de Verenigde Staten. Blokkade Desondanks groeide het nationalisme in Iran. Premier Mohammed Mossadeq, die in 1951 aan de regering kwam, nationali seerde de Britse ollebelangen. Dat leidde tot een Britse blokkade en een internatio nale boycot van Iraanse olie. Daardoor raakte het land in een acute economische crisis veizeild. Daarop werd met actieve bemoeienis van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA een plan op touw gezet de regering van Mossadeq ten val te brengen. Keizerin Farah Dibah en Mohammed Reza Pahlevi en zijn familie materieel aan niets ont brak. Moderne staat De politiek van de sjah had als doel om van Iran in het jaar 2000 de vijfde mo gendheid ter wereld te maken, zowel eco nomisch als politiek-miUtair. Hem stond een modern land voor ogen dat een ont wikkeling zou moeten doormaken verge lijkbaar met die van Japan na de Tweede Wereldoorlog. Een van zijn voorbeelden was daarbij Kemal Atatürk, de Turkse leider die krachtdadig de invloed van de islam terugdrong om van zijn land een moderne geseculariseerde staat te maken. Ook de sjah deed zijn uiterste best de invloed van de mullahs op het openbare leven terug te dringen. Hij bevorderde het onderwijs, ook voor meisjes en hij ver bood de Iraanse vrouwen de chador, de traditionele sluier te dragen. Hij bevorder de de snelle industrialisatie van het land, wat leidde tot een sterke trek van het platteland naar de steden. Zoon In het persoonlijke vlak verging het Mo hammed Reza aanzienlijk minder voor spoedig. Om de Pahlevi-dynastie te kun nen voortzetten had hij een zoon nodig, maar dat liet zich niet zo gemakkelijk organiseren. In 1939 was de aankomende vorst getrouwd met de Egyptische prinses Fawzia. een zuster van koning Faroek van Egypte. Deze baarde hem in 1948 een dochter, prinses Sjahnaz Een jaar later liet de vorst zich van haar scheiden om in het huwelijk te treden met Soraya Esfan- diary. de half-Duitse dochter van een Per zisch edelman, maar toen deze de sjah in 1958 nog geen kinderen had gebaard, liet Mohammed Reza zich ook van haar schei den om een jaar later in het huwelijk te treden met een studente uit Parijs, inmid dels beter bekend als keizerin Farah Di bah. Deze schonk hem in 1961 de zo fel begeerde zoon, die de naam Reza kreeg. De dynastie leek helemaal zeker toen zij daarna nog twee dochters, Farahnaz en Leila, en bovendien nog een zoon, Ali Reza, kreeg. In 1967 voelde de vorst zich zo zeker van zijn zaak, dat hij zichzelf tot keizer kroonde. Hij besteeg depauwe- troon, versierd met 26.733 juwelen en gou den slangen en salamanders en zette zich een kroon op het hoofd met nog eens 3755 edelstenen. De droom van zijn kinderja ren, ooit nog eens keizer te zijn in de traditie van Darius en Cyrus, leek werke lijkheid geworden. Dat hij een van God gegeven opdracht had, betwijfelde de kei zer, gezien het behaalde succes, niet meer. In interviews onderstreepte hij graag zijn uitverkoren positie door te verwijzen naar een wonderbare genezing van tyfus op zesjarige leeftijd en de-latere val van een paard die hij dank zij een hemels ingrij pen zonder kleerscheuren overleefde. In 1971 plaatste de sjah zich definitief in de historie van zijn land door in de vroege re keizersstad Persepolis op grootse wijze het 2500-jarig bestaan van zijn dynastie te vieren. De oude glorie van het Perzische rijk was in oude luister hersteld met een sprookjesachtige glamour, waarvan de royalty-pers nauwelijks genoeg kon krij gen. Een moderne keizer met voorliefde voor skiën, vliegen en autorijden, een beeldschone keizerin en vier redelijk foto Waarschijnlijk met behulp van Ameri kaanse dollars werden in Teheran beto gingen opgezet tegen de regerihg-Mossa- deq. Tegelijkertijd werd ook een deel van het leger gewonnen voor het verdwijnen van de regering. De sjah stuurde generaal Nassiri, het latere hoofd van de inlichtin gendienst SAVAK, naar de premier om hem te laten weten dat hij ontslagen was. Toen deze daarop liet weten, dat hij bleef zitten waar hij zat, vluchtte Mohammed Reza naar Rome. De demonstraties tegen Mossadeq beleefden in de dagen daarna een hoogtepunt en ook de aan de koning trouwe troepen gingen tot daden over. Zodat de vorst vijf dagen na zijn vlucht weer veilig naar Teheran kon terugkeren. De Amerikaanse president Eisenhower stuurde onmiddellijk 45 miljoen dollar aan hulp om de vorst nu'goed in het z?del te zetten. A Be Iraanse vorst enkele maanden voor zijn 'overli jdr Het is vooral dank zij de doorgaande hulp van de Verenigde Staten en de voortdu rend stijgende inkomsten van de Iraanse oliewinning, vanaf dat moment weer ge heel in handen van de westerse oliemaat schappijen. dat de sjah zijn positie kon verstevigen. De vorst vergrootte zijn greep op het land met het jaar. mede door uitbreiding van zijn persoonlijke econo mische macht, ondergebracht in de Pahle- vi-stichting. Hotels, casino's, fabrieken, mijnen, banken en een verzekeringsmaat schappij zorgden ervoor dat het de vorst De sjah was 1959 te gast in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4