ionisme-racisme -vergelijking onaanvaardbaar' W ankzinnig dat dit p een tanker kan if Advies vader bezorgt winnaar van het skütsjesilen de wimpel aaijeveld gelooft niet dat Nederland zich gauw zal terugtrekken VN conferentie van vrouwen Winst voor PLO factie Rotterdams havenbedrijf Tanker-kijkers veroorzaken opstoppingen Brand verwoest deel chipsfabriek Landbouwgif in Friese tuintjes kan geen kwaad Boeten voor baldadigheid in vakantie Deurwaarders tegen nieuwe wet rechtshulp H 8BDAG 26 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET gul- «ten ;vat- aan- shof yest- had aan- azen deel West rrorij. eek,, dwest ENHAGEN „Als het echt nodig is, zal Nederland de zetten, maar alleen in het uiterste geval. Je terugtrekken :o'n internationale conferentie, is natuurlijk een lood- ir punt. Dat doe je alleen na overleg met de andere EG- In het kabinet is tevoren besproken, dat Nederland zich zou kunnen terugtrekken, als op de VN-conferentie in •nhagen de internationale politiek geheel zal gaan over- ;en." Peter e nden ictivt j het n wa- stool, Het i van Hanneke Wijgh eerste commissie is de vergelij- ussen het zionisme en het racis- jt. j aan de orde geweest. In de omen Ie commissie is de hele Palestij- erden scussie nog aan de gang. Ik an dt echt dat we volgende week in de Ire vergadering met z'n allen het rogramma kunnen goedkeu- ord inklaar het blijft tot het einde toe )renk- aas h°e de discussie over het het me zal aflopen." i Ook an depecretaris Jeltien Kraaijeveld- sters. :rs. voorzitster van de Neder- delegatie op de VN-conferen- Kopenhagen is redelijk optimis- Zij heeft alle hoop, dat ondanks vuurwerk dat over de Palestijn- estie wordt afgestoken, Neder- ot het einde van de conferentie ezig zal blijven. „Voor ons staat nancipatie van de vrouw cen- Ze wil niet speculeren over de lljke afloop van het Zionisme- „Elke speculatie werkt escale- Je kunt beter per dag en per uur latie bekijken". msme xico heeft Nederland gestemd de „Verklaring van Mexico" tegengestemd voor wat betreft egrip zionisme in de declaratie •n alle paragrafen waarin het werd genoemd. Mevrouw ïveld: „Ik zat toen in de Neder- delegatie Het was een zware en we hebben een harde rerklaring geformuleerd. In Ko- agen zijn we nu veel beter voor op dit soort politieke uitspra- De vergelijking tussen het racis- het zionisme is voor Nederland onaanvaardbaar en dat weet ook". gen wordt geformuleerd „Zo'n plan is natuurlijk vaag en globaal, omdat het voor alle landen geldt. Dat is de handicap van alle internationale con ferentiestukken. De praktische verta ling van het actieplan moet op natio nale schaal gebeuren. Het Nederland se actieplan zal voor een deel uit bekende stof bestaan. Maar er zullen ook nieuwe punten in komen. Het plan moet voor vijf jaar gelden. Erfenis „Een volgend kabinet, van welke sig natuur ook, krijgt het nationale actie plan als erfenis op zijn bord. De kracht van zo'n plan is tweeledig: iedereen krijgt zicht op wat is afge sproken en het plan dwingt tot han delen." De praktische vertaling geldt met na me voor de drie hoofdonderwerpen van de conferentie: arbeid, onderwijs en gezondheidszorg. Mevrouw Kraal- jeveld: „Echt concreet kan ik nog niet zijn. Veel hangt ook af van de in breng, die de Nederlandse forum vrouwen zullen hebben. Op 30 augus tus is er overleg. Op het forum zijn vele onderwerpen aan de orde ge weest en hopelijk heel creatieve ideeën ontwikkeld. Op het gebied van ontwikkelingshulp, prostitutie, ver krachting, mishandeling van vrou wen en meer. Het is erg goed als die ideeën samen met onze ervaringen in het nationale actieplan worden ver werkt. Het concept-actieplan zal daarna in brede kring worden bespro ken, voordat het plan ln het voorjaar van 1981 in de definitieve versie ver schijnt." Migrantenvrouwen ook redelijk optimistisch over 0p het wereldactieplan is door Ne- ctieplan, zoals dat in Kopenha- derland een aantal amendementen Mevrouw Kraaijvcld voorgesteld. Twee daarvan hebben nogal de aandacht getrokken: het voorstel tot verbetering van het lot van migrantenvrouwen en het voor stel het zwangerschapsverlof om te zetten in ouderschapsverlof. Hoe wor den straks deze amendementen in het actieplan vertaald? Wat iaat Ne derland concreet doen voor de „derde wereld op de stoep?" Mevrouw Kraaljeveld: „Op het ge bied van het onderwijs is in de notitie inzake culturele minderheden van minister Pais al een groot aantal voorstellen gedaan, die zo in het ac tieplan kunnen. CRM en onderwijs richten hun beleid daar ook al op. Alfabetiseringscursussen, voorlich tingsmateriaal in de eigen taal, cur sussen Nederlands, een betere oplei ding voor migrantenmeisjes. Bij de gezondheidszorg zal ook het accent komen te liggen op goede voorlich ting." Migrantenvrouwen werken door gaans in de slechtst betaalde baant jes en hebben weinig rechten op een uitkering. Mevrouw Kraaijeveld: „Op de minis teries van sociale zaken en justitie is een wet in de maak, die de buiten landse werknemers gelijke rechten moet geven. Het wetsontwerp is ter voorbereiding op de ratificatie van het Verdrag van Europa. Nederland heeft dat verdrag wel al goedgekeurd, maar het moet ook nog geratificeerd worden. De wet geeft recht op gelijke beloning en gelijke behandeling. Dit geldt voor buitenlandse werknemers, maar ook voor hun vrouwen. Als zij willen gaan werken krijgen ze meer rechten en meer bescherming dan Ouderverlof Het voorstel om het zwangerschaps verlof om te zetten in ouderverlof komt wel in het Nederlandse actie plan, maar staat niet hoog op het prioriteitenlijstje van het kabinet- Van Agt, aldus staatssecretaris Kraaijeveld. „We houden vast aan wat in de Internationale arbeidersor ganisatie (ILO) is afgesproken. De vrouw krijgt zes weken voor en na de bevalling betaald verlof. Dat is meer dan in menig ander land gebeurt." Toch loopt Nederland niet voorop, zeg ik. Mevrouw Kraaijveld: „Het zwangerschapsverlof is een geweldige bescherming van de vrouw, dat moet ook zo blijven. Waar wij in Nederland over na willen denken is, hoe na de- periode van het zwangerschapsverlof ouders in de gelegenheid kunnen wor den gesteld om thuis te blijven als een van de kinderen ziek is of om de zorg op zich te nemen voor jonge kinderen. Dat kan dan de vader of de moeder zijn. Vandaar ons voorstel om het begrip moederschap te verbreden tot ouderschap." In het kader van de nieuwe regeling voor werknemers met gezinsverant woordelijkheid, zoals die door de In ternationale arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties wordt opgesteld, wordt hard gewerkt aan een betaalde regeling voor ouders. Nederland heeft vorige maand geweigerd een uit spraak te doen over deze regeling." „De bottleneck zit in de financie ring", aldus mevrouw Kraaijveld. „Het accent bij de ILO-regeling ligt op het behoud van de arbeidsplaats. Dat is natuurlijk erg belangrijk, maar je hebt er niet zoveel aan als ook niet tegelijk de financiering wrdt gere geld. Over dat punt moeten werkge vers, werknemers en de overheid pra ten. De overheid zal dat gesprek op dit moment niet beginnen." Op de conferentie in Kopenhagen overheersen de politieke onderwer pen, zoals Zuid-Afrika, de Palestijnse kwestie, en de verhouding tussen rij ke en arme landen. Loopt men zo niet met een boog om de werkelijke dis cussie heen? De machtstegenstelling tussen mannen en vrouwen? Mevrouw Kraaijveld: „Het zijn vooral de westerse landen die het laatste aspect sterk benadrukken. Neder land heeft zelfs een amendement in gediend over de wortels van de onder drukking. Wij zeggen dat naast aller lei economische structuren, het feit dat de vrouw de kinderen baart, haar in een andere positie brengt dan de man De derde wereld vindt ons ge praat elitaior." „De ontwikkelingslanden bekijken het van een geheel andere invals hoek. Zij willen eerst economisch de zaken op orde stellen. Ik vind het cru om dan tegen hen te zeggen, dat het lot van de vrouw op de eerstge plaats komt. Maar ik zeg wel dat de discus sie over een nieuwe internationale economische orde in deze conferentie KOPENHAGEN De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft in Kopenhagen een overwinning be haald. In één van de voorbereidende commissies is met overweldigende meerderheid een amendement van India op het ontwerp actieprogram ma aangenomen. Hierin wordt de PLO omschreven als „de vertegen woordiger van het Palestijnse volk". Nederland en de andere EG-landen, voor wie het voorstel onaanvaard baar was, deden niet mee aan de stemming. de emancipatie van de vrouw niet mag overheersen." Samen Is ze zelf veranderd door Mexico en door haar werk als staatssecretaris van ^mancipatiezaken? Jeltien Kraaijveld „Mexico was voor mij belangrijk, omdat ik daar ontdek te hoe het is als op regeringsniveau aan de emancipatie van de vrouw wordt gewerkt. Als voorzitster van de Gereformeerde vrouwenbond had ik vroeger actie gevoerd voor de verkie zing van de vrouw in het ambt. Al dat werken aan de basis krijgt echter pas zin alsook wettelijk veel wordt gere geld. Echt veranderd ben ik niet Mijn visie op de mens is nog dezelfde als vroeger. Ik vind het belangrijk dat mannen en vrouwen hun gaven kun nen ontplooien en samen verantwoor delijkheid dragen." „Dat is het inspirerende van Mexico en van Kopenhagen. We kunnen het ons als mensen niet veroorloven zwa re beslissingen als over kernenergie en het milieu op de schouders te leggen van een paar mannen. Het is van essentieel belang dat mannen en vrouwen deelnemen aan alle terrei nen van de samenleving." leen onzer verslaggevers 1TERDAM De schuldbekentenis van de kapitein en eerste stuurman van de geknakte irtanker „Energy Concentration" heeft de Rotterdamse havenautoriteiten gesterkt in hun ituiging dat de bemanning van dit schip „absoluut onbekwaam" was. zegt adjunct-directeur mr. Chr. Krimpen van het Rotterdamse «bedrijf. „Er zijn krankzinnige en gebeurd aan boord van dat p, dingen die een beginneling nog eens in zijn hoofd zou halen." kapitein en eerste stuurman heb- gisteren tegenover de Rotter- ae rivierpolitie verklaard dat ze en hebben gemaakt, die hebben ld tot het knakken van de tanker, noesten onverwacht in de haven Le Havre lossen, een plaats die ze 'ankelijk later op de reis zouden ioen. Ze beschikten niet over de e apparatuur om aangepaste be ringen te maken en waren bo- lien nalatig bij de controle op het ;n in de Franse havenstad, aldus t het tweetal verklaard tegenover politie De kapitein en eerste man zullen zo snel mogelijk rgeleid worden aan de officier van litie. het verhaal van de twee is duide- geworden dat de tanker oorspron- ]k vanuit de Perzische Golf eerst r Rotterdam zou varen. Daarna een deel van de ruwe olie in het [else Immingham worden gelost vervolgens het restant in Le Ha- De eigenaar van het schip gaf lier onderweg opdracht eerst in Le 're te lossen. jens de twee officieren: de 37- 5e kapitein S. K. L. uit Hong ig en de 51-jarige eerste stuurman W. uit Taiwan, vereiste dit bij- dere maatregelen met het oog op spanning die op het schee psmate- ontstaat door onevenwichtige ROTTERDAM (ANP) De directie van Mobil Oil in Rotterdam heeft vrijdag een oproep gedaan aan het publick om niet massaal te komen kijken naar de lossing van de ge knakte tanker „Energy Concentra tion" bij de Europoort-terminal. Kijkers veroorzaakten vrijdagmid dag al een opstopping aan het begin van de Europoort. Volgens een woordvoerder van Mo bil Oil is de drukte bij de bedrijf- spoort helemaal niet nodig. Het overpompen is veel beter te zien vanaf de Noordzee-weg, die over de scheidingsdam loopt tussen Nieuwe Waterweg en Calandkanaal. Van daar is het werk goed te volgen. belading. Om die maatregelen te kun- len nemen moesten ingewikkelde be rekeningen worden gemaakt met nand-apparatuur. omdat aan boord ;een speciaal hiervoor bestemd com putertje aanwezig was. Met de hand-apparatuur kon het tweetal eigenlijk niet overweg. Bo vendien was de handleiding in het voor hen onbekende Noors gesteld. Daar komt nog bij dat de kapitein de stuurman opdracht had gegeven na het lossen in Le Havre een deel van de olie over te pompen in de lege mid dentanks van het schip. De eerste stuurman vergat dat. De kapitein op zijn beurt vergat de stuurman te con troleren. Dat het schip vervolgens onderweg al niet geknakt is, noemen de deskundi gen onbegrijpelijk. Volgens Van Krimpen is dat te danken aan de rustige zee. „Het is een krankzinnige zaak dat zoiets kan gebeuren. De bemanning was totaal incompetent. Dat kun je rustig stellen. Het pro bleem is alleen dat je daar meestal pas achter komt als het al te laat is." Van Krimpen vindt dat daarom zo snel mogelijk strengere richtlijnen moeten komen met betrekking tot het laden en lossen van olietankers. Zo zou het wal personeel, dat zonder meer vakbekwaam kan worden ge noemd, volgens Van Krimpen de ver antwoordelijkheid moeten krijgen voor het lossen en laden van super tankers. De belangrijkste havensteden delen die gedachte, zegt Van Krimpen, die toegeeft dat de goedkope-vlaglanden wat dit betreft een uiterst moeilijk probleem vormen. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak is gistermorgen begonnen met het leegpompen van de geknakte supertanker, die in de Zevende Petro leumhaven ligt. Het karwei zal vijf dagen duren. De olie wordt overge pompt in de tanker „Jag Laxmi". Pas als de olietanks leeg zijn, kan begon nen worden met het bergen van het wrak. Van een onzer verslaggevers LANGEDIJK Een felle brand heeft gistermorgen omstreeks elf uur de fabriek van Smiths Chips op het in dustrieterrein Zuiderdel in het Noordhollandse Langedijk voor een deel verwoest. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie is de oor zaak mogelijk kortsluiting in een ge deelte van de fabriek. Er deden zich bij de brand geen persoonlijke onge lukken voor. Gisteren aan het einde van de middag was de brandweer klaar met het nablussen en het om trekken van vrijwel ondermijnde muren. Het vuur werd bestreden door brand weerkorpsen uit Langedijk, Warmen- huizen, Heerhugowaard en Alkmaar, waarbij onder meer van waterkanon nen gebruik werd gemaakt. Door de enorme rookontwikkeling die tot ki lometers in de omtrek zichtbaar was, »Tkrj jtrok de brand vele honderden toe- Nederland en de NAVO', de tentoonstelling in de hal van het schouwers. Rotterdamse stadhuis, is gisteren door burgemeester Van der Louw geopend. Hij deed dat in gezelschap van mevrouw J. van Leeuwen, Volgens de directie van Smiths Chips voorzitster van de Atlantische commissie. bedraagt de schade zaker vele hon derdduizenden guldens. Zij sluit niet uit dat een bedrag van twee miljoen zal worden overschreden. LEEUWARDEN (ANP) Het land bouwgif dat begin juli terechtkwam op daken en in tuinen van het Friese dorp Midlum, levert geen enkel ge vaar op. De inwoners van het dorp mogen weer groenten uit hun moes tuin eten en ook de kinaeren mogen weer op de speelplaatsen spelen Dit heeft de provinciale inspectie voor de volksgezondheid en milieuhy giëne vrijdag meegedeeld. Op 2 juli zou een sproeivliegtuig landbouwgif op een tarweveld in Midlum spuiten, maar door de sterke wind kwam het spul terecht in het dorp. Er wordt nog onderzocht wie aansprakelijk is voor de schade: de opdrachtgever of het luchtvaartbedrijf dat de vlucht ver zorgde MAASTRICHT (ANP) De kantonrechter in Maastricht heeft vrijdag twintig jongelui uit Nijkerk, Huizen. Volkel en Uden overeenkomstig de eis van de officier van justitie ver oordeeld tot honderd gulden boete. De jongelui werden schuldig bevonden aan het ple gen van baldadigheden in de toeristenplaats Valkenburg. „Het is in Valkenburg ieder jaar hetzelfde," aldus de offi cier van justitie, mevrouw mr. Bouwmans. De kantonrechter waarschuw de de baldadige vakantiegan gers dat ze bij een volgende gelegenheid gevangenisstraf konden verwachten. door Haro Hielkema SNEEK Ulbe Zwaga, de meest bekende schipper die het Friese skütsjesilen heeft gekend en die sinds 1946 elf keer als winnaar eindigde, lijkt onverslaanbaar. Weliswaar is deze oude rot al jaren geen roerganger meer van een skütsje (in 1972 won hij voor het laatst), maar als rechterhand van zijn zoon Lammert heeft hij toch een zeer belangrijk aandeel geleverd in de triomf van het skütsje De Twee Gebroeders uit Langweer. OTTERDAM (ANP) De Bninklijke vereniging van rechtsdeurwaarders vindt wetsontwerp inzake ïhtshulp onaanvaardbaar. hoofdpunten is dit ont- 7p zo fundamenteel on- ist, dat alleen een geheel euw ontwerp soelaas kan eden. conclusie trekt de vereniging in maandblad „De Gerechtsdeur- 'arder". Daarin wordt een hele serie zwaren geuit, met name over de 'are opzet van de bureaus voor totshulp De centrale overheid 'Jgt een forse greep op die bureaus inet is volgens de vereniging waar- "jjnlijk dat juist vanwege die zware «stelling de overheid alle beslis- tee bevoegdheden naar zich toe wil fkken. gerechtsdeurwaarders zien veel leer in een regeling waarbij de opzet ar|i de bureaus voor rechtshulp be- •rkt blijft tot de eerste opvang en geven van eenvoudige eerste- tosrechtshulp. Een betere oplossing zou het naar hun mening zijn het landelijk beleid te laten coördineren door een centraal bureau voor de rechtshulp. De bevoegdheden van de centrale overheid zouden gering en strak aan normen gebonden moeten zijn. Door de zware taak verworden de bureaus tot een log, semi-ambte- lijk apparaat, waar de rechtzoekende slechts moeizaam zijn weg kan vin den, aldus de vereniging. Verder valt de vereniging erover, dat bij de voorbereiding geen melding is gemaakt van of rekening is gehouden met de bijzondere positie van de ge rechtsdeurwaarder bij de eerste-lijns rechtshulp in ruime zin. De deurwaar der verleent veel directe hulp in in casso-, huur- en arbeidszaken. Niet alleen de minder draagkrachtige rechtzoekende, ook de welgestelde burger en het bedrijfsleven wenden zich voor dit soort zaken tot deze gerechtsbeambte. Nu komt echter al le eerste-lijns rechtshulp ln ruime zin onder de bureaus voor rechtshulp te vallen. ,Ook in de tweede-lijns rechtshulp is de gerechtsdeurwaarder waarschijn lijk de meest uitgesproken rechts hulpverlener. Merkwaardig noemt de vereniging het dan ook dat daarover zo goed als niets in het wetsontwerp is terug te vinden. Deze tweede-lijns hulp is nu toebedeeld aan de mede werkers van het bureau voor rech tshulp. Die regeling, meent de vereni ging, zal aanzienlijke gevolgen voor de gerechtsdeurwaarder hebben, de minder draagkrachtige kan zich nu niet meer rechtstreeks tot hem wen den. De doelstelling van de wet, het toegankelijk maken van de rech tshulp, wordt hiermee volgens de deurwaarders tot een farce gemaakt. Ook noemt de vereniging het zeer betreurenswaardig dat in het wets ontwerp een rechtshulpverlener van 65 jaar geen gefinancierde rechtshulp meer kan verlenen. In de sfeer van die hulpverlening is de leeftijdsgrens van 65 jaar een slag in de lucht, meent de vereniging. Dit onder meer omdat voor de advocatuur geen leeftijds grens geldt en voor de rechterlijke macht, zowel voor notarissen als voor gerechtsdeurwaarders, die grens bij zeventig jaar ligt. Het is beter, menen de deurwaarders, geen leeftijdsgrens vast te stellèn. Als dat toch moet, zou aansluiting moe ten worden gezocht bij andere leef tijdsgrenzen in de sfeer van de rechts hulpverlening. Dan zou er een over gangsregeling moeten worden ont worpen, waarbij de vrije rechtshulp verlener voor dit verlies van zijn praktijk volledig schadeloos wordt gesteld. Bovendien is dan een pensi oenregeling niet te vermijden, aldus de vereniging in haar maandblad. Dankzij de adviezen van vader Ulbe kreeg Lammert gistermiddag in Sneek de skütsjewimpel 1980. Pas een paar jaar heeft Lammert het roer van de oude zeilschuit in handen, maar met zo'n brok ervaring naast zich is hij een kampioen die moeilijk te verslaan blijkt. Vorig Jaar had Langweer ook al de zege kunnen grij pen, als Lammert in het dagelijks leven kapitein op een zeer fors bin nenvaartschip niet wat doldriest met protestvlaggen had gezwaaid en zelf herhaaldelijk met strafpunten het riet werd ingestuurd. Langweer eindigde met 25,9 punten ruim voor Jan van Akker uit Sneek (28,9), Joop Mink uit Grouw (29), en Tjitte Brouwer uit Heerenveen (30,9), die gisteren de zeilrace op het Snee- kermeer won. In de rangschikking werden zij gevolgd door Lodewijk Meeter (Huizum), Sietse Hobma (Lemmer), Siete Meeter (Bolsward) en Rienk Zwaga (Zuidwesthoek), broer van de kampioen en vorig jaar triom fator in het Friese zeilevenement. Stoer „Ik dacht dat Friezen van die stoere mensen waren", was er afgelopen week smalend naar het hoofd van Alex Brinksma geslingerd, toen het skütsjesilen al drie keer was afgelast vanwege de (te) harde wind. De voor zitter van de centrale commissie voor het skütsjesilen antwoordde steeds dat er best kon worden gezeild, maar dat een echte wedstrijd er om veilig heidsredenen niet in zat. De oude zeilschepen hebben inmiddels zulke zeilen en masten gekregen, dat het gevaar voor omslaan of averij bij windkracht zes a zeven te groot is. Voor Brinksma is het skütsjesilen al jarenlang een vorm van recreatie bij uitstek. De Heerenvener, die direc teur is van een grootwinkelbedrijf, was er in 1956 al bij. toen een aantal inwoners van Heerenveen in navol ging van Eernewoude een oude tjalk kocht om die in de jaarlijkse strijd om de skütsjewimpel in te zetten „Vijfduizend gulden hadden we toen gauw bij elkaar, vooral door de activi teiten van brugwachter Engelsma, de eerste schipper van het Heerenveense skütsje." Initiatief Het initiatief van de commissie uit Heerenveen. geboren in een periode dat nog drie skütsjers aan het jaar lijkse zeilcircus meedelen, heeft in middels vrijwel algemeen navolging gekregen. Er zijn nog maar twee „par ticulieren" in de vloot van veertien, maar ook voor deze twee eigenaren is het onderhoud nauwelijks meer op te brengen Danzijk de inkomsten van de wedstrijden redden zij het nog. Al een aantal jaren bestaat het veld uit veertien deelnemers, een wat gun stiger situatie dan in 1953, toen er nog maar twee liefhebbers waren Sietse Brouwer, de twee weken voor het skütsjesilen van dit jaar overleden rechterhand van Heerenveen-schip- per Tjitte Brouwer, redde de traditie door zijn oude skütsje weer op te tuigen. „Gelukkig," zegt Brinskma „Elke keer dat ik skütsjes zie. loopt er een rilling over mijn rug. Ontroering is misschien een groot woord, maar je wordt er wel door geïmponeerd, zeker als je de verhalen kent uit de tijd dat de schepen nog echt gebruikt werden." Het contact met „al die mensen op de schepen" is voor Brinksma een van de voornaamste drijfveren om zijn spaarzame vrije tijd in de organisatie van het skütsjesilen te steken „Dan hoor je de geschiedenis van die men sen, van hun bestaan dat een strijd voor hun leven was. Van de schippers hoor je de wonderlijkste verhalen: zij moesten met hun schip op de zeilen maar ergens zien te komen. De mees te skütsjes vervoerden vroeger terp- grond Dan was elke zeiltocht een soort skütsjewedstrijd. Je probeerde steeds als eerste je vracht af te leve ren om dan weer als eerste voor de terp aan de wal te liggen." Skütsjeschippers vormden een zeer zelfstandig volkje, dat weet Brinks ma inmiddels wel uit ervaring. „Door de nood gedwongen. De schipper moest altijd zelf de beslissingen ne men, dat kon hij niet aan anderen overlaten. Die karaktertrek herken Je nu nog in de vloot. Net als vroeger zijn er tussen de verschillende schip persfamilies nauwe banden. Er is erg veel over-en-weer getrouwd Gebeurt er iets in zo'n familie, dan heb je soms ruzie zo hoog als de hemel De men sen hebben een huid als een olifant en ze vergeten niks En omdat ze precies weten wat ze willen, is het wel eens moeilijk voor de centrale commissie Brinksma's handelwijze in conflicten is altijd dat hij de schippers in hun waarde laat „Je moet ze niet als een schoolmeester behandelen en zeggen: dat deed je fout. Want dan kun je het wel vergeten Zij weten het toch be ter. wij blijven outsiders", aldus Brinksma. die zich als hoofddoel stelt de skütsjes zo lang mogelijk in de huidige staat te houden. „En met de mensen die er nu bij betrokken zijn. lukt dat wel."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9