Thailand houdt 2000 Cambodjanen tegen n Boliviaanse kompels 2 zouden weer werken Egypte dreigt Israël met breuk Bevoorrechting keert zich tegen Indiase harijans Interne strijd in leger Afghanistan ïl Na 'akkoord' met junta Carter werkt mee aan onderzoek Vietnamees op ruimte visite Echtgenote dissident verongelukt Watersnood in India en Bangladesj 'Rechtse' bom in kinderverblijf ZATERDAG 26 JULI 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET BANGKOK (AFP, AP) Thaise troepen hebben geprobeerd zo'n 2000 Cambodjanen tegen te houden. Die probeerden naar Thailand te vluchten na een hernieuwd Vietnamees offensief in het westen van Cambodja. De Cambodjanen wilden de grens oversteken bij Ban Pan Suek, onge veer 20 kilometer ten zuiden van Ara- nyaprathet. Sommige van de Cam bodjanen waren gewapend. Zij zou den trouw zijn gebleven aan de afge zette premier Pol Pot. Deze heeft een, weliswaar ideologisch onderbouwd, terreurrégime gevoerd in Cambodja dat honderdduizenden mensen het leven heeft gekost. Pol Pot werd verdreven door Vietna mese troepen, maar zijn aanhangers zijn nog steeds actief in de grensstre ken Een van hun bolwerken, vlak bij de Thaise grens, zou donderdag in Vietnamese handen zijn gevallen. Thailand heeft versterkingen naar het gebied gezonden, om te voorko men dat gevechten „overslaan" naar het eigen land. Het bolwerk van de Pol Pot-getrou- wen lag bij de Malai-heuvels, en werd i kl door Vietnamezen, die werden ge- steund door tanks en artillerie, ver overd na zeker een maand van ge vechten. Volgens de Thaise opperbe velhebber in Bangkok wordt nog steeds op verspreide plaatsen strijd Kathedralen geleverd, maar is een volledige Viet namese overwinning in dit gebied nog slechts een kwestie van dagen. de rivier de Mekong, naar Laos, hero pend. De verbinding mag echter al leen worden gebruikt door diploma ten. De grens was sinds 15 Juni geslo ten na een Laotiaanse aanval op Thaise troepen. ituq Vietnam heeft een noodbrug ge bouwd, waarover tanks en ander wa pentuig van Phnom Mak naar de Ma lai-heuvels worden overgebracht. De Vietnamezen zouden gebruik maken van de zware regens om het offensief tegen de Cambodjaanse vereets- macht op te voeren. In Thailand groeit de vrees met de dag dat de strijd niet tot Cambodja beperkt zal blijven. Voor de internationale hulporganisa ties zijn de verwikkelingen in het gebied ten zuiden van Aranyaprathet reden de steunverlening stop te zet ten, totdat duidelijk is wie burgers zijn en wie militairen. Als dat in een guerrillastrijd al ooit duidelijk wordt. Rode Kruis en Unicef beschrijven het gebied ten zuiden van Aranyaprathet als één „militair kamp". Thailand heeft de verbindingen over Jvii >pt LA PAZ (AFP, AP, Reuter) Volgens de militaire regering k van generaal Luis Garcia Me- >et za zijn de 10.000 opstandige mijnwerkers in het zuiden van Bolivia weer aan het werk. Zij zouden hun verzet tegen de militaire regering hebben opgegeven. Volgens sommige bronnen zou dat echter zijn gebeurd omdat de s«j' militairen de stakers probeer-, JJj den uit te hongeren. vDoor de gebrekkige berichtgeving led .sanuit het tinmijngebled is niet dui- fclijk in hoeverre de junta gelijk ij /leeft. De verbindingen met het zui- den zijn verbroken. Alle radio-zen- I ders van de mijnwerkers zijn het zwij- I gen opgelegd. SC, Heropening van de mijnen hangt, ai- n4 dus de Junta, af van het verwijderen jj, van de wegversperringen. De mijn werkers zou zijn beloofd dat ze niet worden ontslagen en er niet op hun loon wordt gekort. Het gaat om 10.000 kompels in Catavi, Siglo en Queschis- la. De bisschop van Oruro, Rene Fer nandez Apaza, heeft aangeboden te bemiddelen tussen de junta en haar tegenstanders. President Garcia: twintig jaar. alleen maar hebben gebruikt als in strument van „buitenlandse en anti nationale ideologiën moet worden uitgebannen. Buitenlandse aipiomaten 'nebben om opheldering gevraagd over het lot Oeneraal Garcia heeft aangekondigd dat hij ..zeker twintig jaar" aan de macht zal blijven, totdat Bolivia hele maal „opnieuw is opgebouwd". Nieu we generaties, aldus de generaal, wil len een Bolivia waar de „marxistische kanker" is uitgesneden. Hij zei dat in een Chileense krant en maakte een vergelijking tussen hemzelf en de Chileense generaal Augusto Pino chet. Vakbonden rie De junta heeft alle vakbonden in Bo livia verboden. Er is een nieuw so ciaal stelsel aangekondigd, zonder de „demagogie", die tot nu toe g'emeen- goed zou zijn geweest in Bolivia. De Invloed van hen die de vakbonden WASHINGTON (AP, DPA, UPI) President Carter ral volledig mee werken aan een onderzoek naar de contacten van zijn broer Billy met Libië. Zo nodig zal hij zelf voor de onderzoekscommissie verschijnen die door de Senaat is ingesteld. De hoorzittingen van de commissie beginnen volgende week. Voor de verkiezingen van 4 november moet zij verslag hebben uitgebracht. Gerald Ford is tot nu toe de enige Amerikaanse president die voor een commissie is verschenen. Hij kwam uitleggen waarom hij president Ri chard Nixon had gepardonneerd. Billy 'Carter heeft zich vorige week laten inschrijven als een officiéél agent van Libië, nadat hij een half miljoen gulden van dat land had gekregen. Later werd bekend dat de president geprobeerd heeft via zijn broer steun van Libië te krijgen voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. Amerikaanse kranten meldden dat ook de presidentsvrouw, Rosalynn, haar zwager heeft gevraagd zijn invloed aan te wenden ten gunste van de gijzelaars. NEW DELHI. WASHINOTON (AP, AFP) De bloedige broederstrijd binnen de gelederen van de Afghaan se machthebbers lijkt zich nu ook tot het leger uit te breiden. BIJ recente gevechten tussen rivaliserende leden van de strijdkrachten zouden 23 mili tairen om het leven zijn gekomen. Russische militairen zouden een ein de hebben gemaakt aan de onderlin ge gevechten en daarbij zouden twee Sowj et-soldaten om het leven geko men zijn. Binnen de Afghaanse top is al enkele weken een felle strijd aan de gang tussen de aanhangers van president Karmal (de Parcham of vlagfactie) en diens tegenstanders (Khalq of mas- sa). Inmiddels zijn de berichten te gengesproken als zou ook de minister van onderwijs, mevrouw Anahlta Ra- tebzad, bij de onderlinge strijd om het leven gekomen zijn. zij zou don derdagavond op de Afghaanse televi sie verschenen zijn. Ook berichten als zou minister van binnenlandse zaken Oolabzei afgezet zijn, worden door diplomatieke kringen in Kaboel te gengesproken. De berichten, veelal gebaseerd op al dan niet betrouwbare waarnemingen van reizigers uit wes terse landen, zijn erg onzeker en dat is tekenend voor de situatie waarin Afghanistan op het ogenblik tjpi keert. De Afghaanse opstandelingen h*t ben voor de hoofdstad Kaboel voc vandaag en morgen weer een algeou ne staking uitgeroepen. Gistere, werd ook bekend dat de hoofdredac teur van het Afghaanse persburea Bakhtar. Kadar Mal, die beschouw wordt als een vertrouweling van ,d Russen, bij een aanslag van opstar delingen gewond is geraakt. Volgen het Afghaanse verzet hebben 8owJfci bommenwerpers in de provincie Loc har een moskee vernield en zeve dorpelingen gedood. Ook de Amer kanen hebben de Indruk dat de Ru.* sen hun militaire activiteiten op voeren. Behalve de kathedralen van Phnom Penn en Kompong Cham is ook de kathedrale kerk van Battambang, in het westen van Thailand, door de Rode Khmers tijdens het bewind van Pol Pot steen voor steen afgebroken. Er is geen spoor meer van overgeble ven. Alle Rooms-katholleke geestelij ken in het gebied zijn vermoord. Vol gens het Franse persbureau AFP is er nu wel weer een catechist, die van de nieuwe machthebbers in Cambodja, iedere zondag een gebedsbijeen komst mag houden in Battambang, in het klooster van de Zusters van de Goddelijke voorzienigheid. Het Hoge Commissariaat voor Vluch telingen van de VN in Genève heeft laten weten dat in Zuldoost-Azlë nog steeds 221.000 Vietnamese bootvluch telingen wachten op een permanente bestemming in Thailand verblijven nog ruim 150 duizend gevluchte Cam bodjanen. van de honderden mensen die zijn verdwenen na de putch. Onder hen zijn vakbondsleider Juan Lechln en enkele ministers van de afgezette in terim-regering van Lldia Gueiler. Zij verblijft zelf nog steeds in de pauselij ke nuntiatuur in La Paz. De coup heeft een golf van protest opgeroepen van burgerregeringen in Zuld-Amerika, de Verenigde Staten en een aantal Westeuropese landen. De Nederlandse regering heeft met „grote afkeuring" kennis genomen van de staatsgreep en is „verontwaar digd" over het optreden van het Boli viaanse leger tegen de burgerbevol- king. Ook de meerderheid van Organisa ties van Amerikaanse Staten (OAS) veroordeelt de wisseling van de wacht. Een resolutie in die zin, waaro ver later gestemd zal worden, wordt gesteund door vijftien landen. Chili, Paraguay, Argentinië, Haïti en Gua temala deden er het zwijgen toe. De resolutie is de eerste veroordeling door de OAS, sinds vorig jaar juli afkeuring werd uitgesproken over de handel en wandel van de Nicara guaanse president Anastaslo So- moza. Overste Pham Tuan van de Viet namese luchtmacht (rechts) is met de Russische kolonel Wiktor Gorbatko sinds donderdag avond op bezoek in het ruimte station Saljoet 6, waarin de Rus sen Rjoemin en Popow nu al weer drie en een halve maand hun baantjes om de aarde vlie gen. Tuan is de eerste Aziaat in de ruimte, en genoot eerder be kendheid als de eerste Noord- vietnamese piloot die een Ame rikaanse R-52 bommenwerper neerschoot, in 1972. Gorbatko en Tuan blijven een week. Het is het zesde „gemengde" bezoek aan een Russisch ruimtestation in het kader van het programma Interkosmos. JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) Egypte dreigt zijn ambas sadeur uit Israël terug te trekken als de Israëlische premier Begin besluit om zijn kantoor naar Oost-Jeruzalem te ver plaatsen. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat het Israëlische kabinet hiertoe morgen besluit. MOSKOU, PARIJS (Reuter) Irina Borisow-Kaploen, de vrouw van de vorige maand naar het Westen verbannen dissident Wladlmlr Borisow, is tijdens haar vakantie In Litouwen om gekomen bij een verkeersonge luk. Dit hebben de Russische autoriteiten laten weten aan een in Moskou wonende tante van Irina. Irina was nog in afwach ting van toestemming om zich bij haar man in Parijs te mogen voegen. Het ongeluk zou afgelo pen maandag of dinsdag al heb ben plaatsgevonden. Het verblijf van Irina in Litouwen zou ver band houden met de uitdrukke lijke wens van de autoriteiten dat dissidenten zich tijdens de Olympische Spelen niet in Mos kou zouden laten zien. De Egyptische president Sadat ziet in een verplaatsing van Begins kantoor naar het oostelijk stadsdeel een een zijdige stap naar annexatie. De Egyp tische ambassadeur in Israël, Safld Murtada, heeft verklaard nog niet precies te weten wat Sadat wil. De afgelopen week verklaarde een van Begins medewerkers dat de verplaat sing van Begins kantoor binnen een maand haar beslag zal krijgen. Het Israëlische parlement nam afgelopen donderdag in eerste lezing een wet aan, die Jeruzalem tot de verenigde, ondeelbare hoofdstad van Israël uit roept. De wet gaat nu terug naar een parlementscommissie, maar men neemt niet aan dat daar nog grote bedenkingen zullen rijzen. Een aantal parlementariërs zou er zelfs naar wil len streven de behandeling van het wetsvoorstel te bespoedigen, zodat dit aanstaande woensdag al de defini tieve goedkeuring kan krijgen. Inmiddels heeft premier Begin al een bezoek gebracht aan de plaats waar zijn kantoor moet komen. Bij die gelegenheid vertelde hij minister van binnenlandse zaken Burg, dat de ver plaatsing van het kantoor een van de grootste momenten uit zijn leven zou zijn. Volgens de Israëlische krant Ye- dloth Achronot zal de terugtrekking van de Egyptische ambassadeur plaats vinden op de dag dat Begins kantoor verplaatst wordt. De krant zegt dit van westerse diplomaten te hebben vernomen. De Amerikaanse regering doet nog haar best de maatregel tegen te gaan. De ambassadeur van de Verenigde Staten ln Israël, Samuel Lewis, bracht deze week een bezoek aan premier Begin om hem de bezwaren van de Amerikaanse regering onder ogen te brengen. Negen Arabische vrouwen zijn giste ren ln hongerstaking gegaan uit soli dariteit met de 49 Palestijnen die nog steeds ln hongerstaking zijn tegen de slechte levensomstandigheden ln de in de Negev gelegen Nafha-gevange- nis, waar zij verblijven. Twee gevan genen uit de Nafha-gevangenls kwa men eerder deze week door een long aandoening om het leven, aangezien zij zich verzet hadden tegen gedwon gen voeding. Familieleden van de hongerstakende Palestijnen zitten nu ln het kantoor van het Rode Kruis in Oost-Jeruzalem. Tot dusver is er geen melding gemaakt van ongeregeld heden. Inmiddels hebben de 23 gevangenen die eerder werden overgebracht van de Nafha naar de Ramleh-gevangenls bij Tel Aviv en die daar een honger staking hadden opgegeven, na de dood van hun twee collega's hun ac tie weer hervat. Dit werd bekendge maakt door de advocate van een deel van de Palestijnen, Felicia Langer. Ze zei duidelijke aanwijzingen te hebben dat weer drie van de gevangenen wa ren mishandeld. De gevangenisauto riteiten spreken deze beschuldiging tegen. Minister van binnenlandse za ken Burg heeft al eerder een onder zoek beloofd naar de omstandighe den waaronder de twee Palestijnen om het leven kwamen. NEW DELHI (AFP) Meer dan 36 mensen zijn omgekomen ln Inc|t: door overstromingen. Luckno* hoofdstad van de deelstaat Oetta Pradesj, wordt bedreigd door eèi dambreuk. Door de aanhoudende i5e gen stijgt het waterpeil in de rivier tf Gomt! gestaag. Gevreesd wordt voo een dambreuk waardoor Lucknow dat een miljoen Inwoners heeft, onde water zou komen te staan. Duizenden hulzen en hutten zijn Ij Oettar Pradesj onder het geweld v4> de moessonregen bezweken. Zeke 5.000 mensen uit laag gelegen distri): ten bij Lucknow moesten hun toé vlucht zoeken in hoger gelegen gebte den waar de regering kampen heel ingericht In West-Bengalen in he oosten van India, hebben de autofi telten de hulp van het leger lngeroé pen om gestrande dorpelingen te red den. In Assam zijn meer dan 30.0Q4 mensen dakloos geraakt Veel akkerland is onder water kornet .te staan waardoor vee en gewassé) verloren zijn gegaan. De schacfa wordt geraamd op bijna 2 mlljoe? gulden. Ook Bangladesj heeft te kampen mé wateroverlast. De rivier de Jam una it het noordwesten is buiten zijn oeve$ getreden. 20.000 gezinnen moester door de overstromingen hun huls ver laten. Ook ln het oosten van het lanl zouden verscheidene dorpen blanl staan. MADRID (AFP. DPA. UPI) - D rechtse Anti-communistische Apoj tolische Alliantie heeft zich veran woordelijk gesteld voor de bomaaJ slag bij een kinderdagverblijf in Basklsche stad Bilbao. Daarbij kwi men een kind, een zwangere vrouw een man om. Het kinderdagverbli behoort aan een politicus van links Basklsche partij Herri Batasi na. Samen met twee andere rechtj groepen heeft de alliantie het Comil van patriottische gerechtigheid g) vormd dat Spanje wil ontdoen va alle „roden, separatisten en vrij me selaars". De verantwoordelij khel voor zeven bomexplosies in geboi wen ln Basklsche provinciehoofdsfc den wordt opgeëist door de afsche dings beweging ETA Persoonlijke oi gelukken deden zich niet voor. E ETA heeft ontkend dat zij van pla zou zijn een bommencampagne i beginnen op de Canarische Eilandei Uit een opslagplaats in de Noon spaanse provincie Santander is 8(X kilo springstof gestolen. Twee bew kers worden vermist. De daders va de diefstal worden gezocht in kring* van de ETA Straatnamen In Madrid hebben tienduizend* mensen een nieuw adres gekrege Vijf pleinen en 22 straten kregen c namen terug die zij hadden voor h< Franco-tijdperk. Dit gebeurde op la van het stadsbestuur dat bestaat u socialisten en communisten. De Av nlda del Generalissimo heeft nu wb gewoon de Paseo de la Castellans door Dick Kooiman De Indiase samenleving is van oudsher gekenmerkt door een grote mate van ongelijkheid, welke vast verankerd lag in de kastenhiërarchie. Afhankelijk van de mate van tituele reinheid schreef die kastenhiërar chie aan alle groepen verschillende rechten en plichten voor. In deze eeuw is echter geleidelijk een democratisch stelsel ingevoerd, dat gelijke kansen wil bieden aan iedereen. Als gevolg van die ontwikkeling ontstonden er tal van spanningen en tegenstrijdigheden. Eén daarvan is het stelsel van positive discriminatie van India's onaanraakbaren. De onaanraakbaren (ook wel harijans ge noemd) vormen een reusachtige minder heidsgroep van ongeveer 85 miljoen men sen. Van elke zeven wereldburgers woont er ëén in India en van elke zeven Indiërs behoort er één tot de onaanraakbare groe peringen. Wat deze mensen onderling vere nigt is de hun toegeschreven status. Zoals Brahmanen gelden als specialisten in rein heid, zo zijn zij specialisten in onreinheid: kadaveropruimers, wasbazen, vroedvrou wen en mestkruiers. Binnen het hindoe kas tenstelsel zijn zij naar de onderste regionen verbannen, terwijl zij sociaal en econo misch worden geminacht en verdrukt. Tegenstrijdigheid In de oude situatie beschikten deze onaan raakbaren nauwelijks over mogelijkheden om hun positie te verbeteren. Onder het koloniale bewind werden er evenwel nieuwe wegen voor sociale vooruitgang geopend, zoals alternatieve vormen van werkgelegen heid of overgang naar een andere religie (Christendom). Bovendien voert de regering sedert de jaren 1930 een politiek van posi tieve discriminatie, d.w.z. dat onaanraakba ren een voorkeursbehandeling genieten bij de toewijzing van studiebeurzen, overheids banen enz. Maar ondanks alle nieuwe moge lijkheden zijn de onaanraakbaren het slach toffer gebleven van hun traditionele beper kingen. Bovendien schuilt er ook ln deze politiek een onmiskenbare tegenstrijdig heid: de regering wil kaste-ongelijkheid op heffen door het toewijzen van steun op basis van kastekenmerken. Op dit moment staat de regering van Indira Gandhi voor de moeilijke keus of zij de werkingsduur van deze positieve discriminatie opnieuw met tien jaar zal verlengen. De positieve discriminatie strekt zich ook uit tot het terrein van de politieke vertegen woordiging India kent een districtenstelsel en de grondwet bepaalt dat in een aantal districten uitsluitend afgevaardigden ma gen worden gekozen uit de groep van de onaanraakbaren. Dit zijn de gereserveerde districten en krachtens deze regeling wordt één van de zeven zetels in het Nationale Parlement en alle deelstaatparlementen ingenomen door leden van de zgn. harijans. De vroegere Indiase minister Jagji- van Ram, een bekende vertegenwoor diger van de harijan-elite. Toch heeft deze regeling nauwelijks tot vergroting van hun politieke invloed geleid. Militant Een belangrijke verklaring daarvoor is al lereerst dat de harijans ln India niet voor hun politieke rechten hebben hoeven vech ten. Zij hebben het verkrijgen van stem recht en gereserveerde zetels meer te dan ken aan een liberale democratische ideolo gie dan aan eigen actie van onderop. Als gevolg daarvan werden zij politiek groten deels ingelijfd door brede centrumpartijen, zoals Congres en Janata. Partijen die geba seerd zijn op hindoe traditionalisme hebben op de onaanraakbaren uiteraard weinig aantrekkingskracht uitgeoefend. Maar evenenmin zijn zij erg gevoelig gebleken voor de op klassenideologie gebaseerde op roepen van de socialistische en communis tische partijen. Eén van de weinige militan te harijan bewegingen is die van de zgn. Dalit Panthers. Zij hebben de afgelopen Jaren grote bekendheid verkregen, o.a. door hun acties om een universiteit naar hun vroegere leider Ambedkar vernoemd te krij gen. Maar de Dalit Panthers voeren hun strijd grotendeels alleen. Hun angst om door bredere politieke bewegingen te wor den opgeslokt geldt ook ten aanzien van de linkse partijen, die het denken ln kaste- termen evenmin geheel blijken te hebben opgegeven. Men zou zich de vraag kunnen stellen, waar om de onaanraakbaren niet zelf tot politie ke partijvorming zijn overgegaan. Hier is echter de onderlinge verdeeldheid een te groot struikelblok gebleken. Hun grote lei der Ambedkar heeft weliswaar een poging gedaan met de stichting van de Republi keinse Partij. Maar die partij werd hoofdza kelijk gedragen door zijn eigen kaste (de onaanraakbare M ah ars) en had onder ande re harijans veel minder aanhang. Boven dien is die partij onlangs in drie fracties uitééngevallen en is haar parlementaire ver tegenwoordiging na de verkiezingen van dit Jaar tot een minimum teruggebracht Het belangrijkste is echter dat pogingen tot partijvorming schipbreuk lijden op de te genwerking van andere partijen. Maar al te vaak slagen grotere politieke organisaties er in om vooraanstaande harijans naar het eigen kamp over te halen en vervolgens kandidaat te stellen in één van de gereser veerde districten. Dergelijke kandidaten zijn er altijd wel te vinden. Een onaanraak bare met bijvoorbeeld het apparaat van de Congrespartij achter zich verkrijgt name lijk een veel rianter uitzicht op de betreffen de zetel dan wanneer hij voor verkiezingen op de middelen van zijn eigen gemeenschap is aangewezen. Maar het gevolg is dat een zelfstandig opererende harijan organisatie er vrijwel nooit in slaagt de gereserveerde zetels te bemachtigen, temeer daar de on aanraakbaren in geen enkel kiesdistrict de meerderheid vormen. En de harijans die wel tot het parlement doordringen zijn niet noodzakelijkerwijs degenen die zich het meest voor de vooruitgang van hun ge meenschap willen inzetten. In veel gevallen blijken zij vooral geïnteresseerd in het ge nieten van de voorrechten die de macht meebrengt en keren zij de rug toe aan de groeperingen wier belangen zij geacht wor den te vertegenwoordigen. Somber Als anno 1980 de balans wordt opgemaakt ziet de situatie er tamelijk somber uit De reservering van parlementszetels heeft en kelen verrijkt en als klasse onderscheiden van de grote massa van onaanraakbaren. Een bekende vertegenwoordiger van deze harijan elite is de oud-minister en oppositie leider Jagjivan Ram. Maar de politieke vooruitgang van de harijans is hier nauwe lijks mee gediend Afschaffing van de posi tieve discriminatie, de zetelreserveringen inbegrepen, zal de onaanraakbaren beroven van hun toch al zo schaarse ontwikkelings kansen. Maar voortgaande bevoorrechtini op grond van kastekenmerken (onaanraak baarheid) leidt echter juist tot een verster king van het kastestelsel dat men wil be strijden. Vervolgens is daar nog het merk waardige schouwspel dat tal van groepet hun uiterste best doen om te worden opge nomen in de categorie onaanraakbaar o achtergebleven, alhoewel ze als redelijl welvarend moeten worden beschouwd Op name in een dergelijke categorie verschaf namelijk een ideale uitgangspositie on voorrechten los te krijgen van de overheid En ook voor veel politici is de positievi discriminatie een gevestigd belang gewor den Deze politiek immers stelt hen in staa voorrechten te verlenen en begunstigd» groepen aan zich te binden. De reserveringspolitiek plaatst de regerini van India voor een schier onoplosbaar di lemma. Maar welke koers zij ook volgt, d" wettelijke regelingen blijven abstracte con structies die maar moeizaam in de social- werkelijkheid doordringen. Dat moest ooi een jonge Brahmaanse student ervarëfi di. vol van vooruitgangsgeloof naar zijn ge boorteplaats terugkeerde. Toen hij voor di poort van zijn huis een onaanraakbare be delaar aantrof, noodde hij de oude mai vriendelijk binnen. Maar de onaanraakban schudde zijn hoofd en sprak op streng- toon: „U mag dan uw religie hebben opgege ven. jonge meester, maar wij hebben d< onze niet opgegeven Het laatste nummer van de Indi; Nieuwsbrief (1980 nr. 7) (Voor-Claren burg 10-12 Utrecht) is geheel gewijt aan de problematiek van de onaan raakbaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7