De wethouder van Nederland SPQRT of POLITIEK l Trouw Commentaar POLITIEK .x*- e riskant Turkije zelf doen is wel zo handig blikje zon stuur 'n brief wreed solide [ATERDAG 26 JULI 1980 TROUW/KWARTET bijna-ramp met dc supertanker incrgy Concentration" begin de- week in dc Rotterdamse haven crpt nog eens een schril licht op dominante rol die het geld in xjc samenleving speelt. Want het -beuren met dc geknakte gigant jn de Hongkongsc rederij C. Y. jng is er slechts een uit de lange cks vreemdsoortige rampen, die ns de laatste paar jaar hebben pgcschrikt. Daarbij was er vrijwel ceds sprake van een aantal Ken- erken. zoals slapheid van con- riictic. foutieve manoeuvres, dan iel in het oog springende fouten jdens het lossen of laden. Het zijn uk voor stuk ook gebeurtenissen cwccst. die bij een wat ruimere inwending van dc mammon zich belangrijk mindere mate zouden :bbcn voorgedaan. IBo is de constructie van deze reu- ISen onder dc schepen niet het oog lijp materiaal- en arbeidsbesparing ijKdanig uitgekiend, dat ze zich rc- ®Tlijk drijvende kunnen houden laar daarmee is dan ook zo ongc- ccr alles gezegd. Want er behoeft d d maar weinig in de weg te zitten ol r d Kt gaat fout Een bepaalde soepel heid moet zo'n enorme schuit niet het oog op zwaar weer wel hebben, naar dat is zeker niet hetzelfde als lapheid in de constructie. Tcch- isch is het mogelijk schepen te touwen met een degelijker con- iructic. maar dat wordt niet ge- Maan omdat de bouwkosten dan keel te hoog zouden worden Het drukken van kosten is tevens dc reden dat deze varende kolossen zo groot zijn. te groot eigenlijk, meent men ook in zeevaartkringen, om er snel en doeltreffend mee te kunnen manoeuvreren. let varen, en het laden en lossen, an deze schepen is daarom om- ingd met een keur van voorschrif- cc die ongelukken moeten voorko nen Dc laatste jaren is dc situatie r niet veel beter op geworden, inds alle. ook verouderde en soms envaarloosde schepen volop in de nart zijn. let zal voorts duidelijk zijn dat een mstreden constructie zich eens te Beer wreekt, zodra dit soort sche ien worden toevertrouwd aan een wig deskundige bemanning. En ooi dat is een verschijnsel dat de luiste jaren een grotere omvang aanneemt. Dc gebeurtenissen in Rotterdam laten wat dit betreft niet aan duidelijkheid te wensen over. Steeds meer rederijen zoeken hun toevlucht tot zogenaamde goedko pe vlaggen-landen. die naast de lagere belastingtarieven die zij in rekening brengen, ook nogal eens geneigd zijn een oogje dicht te doen als het gaat om de naleving van de voorschriften. Het is. om maar een Het besluit van de Turkse regering en oppositie om de handen ineen te slaan tegen het groeiend politiek geweld in het land is zonder meer verheugend te noemen. In gemeen schappelijk overleg met president- ad-interim Caglayangil zijn pre mier Demirel en oppositieleider Ecevit erin geslaagd overeenstem ming te bereiken over vijf wets voorstellen die een betere handha ving van recht en orde moeten garanderen. In het licht van de honderden poli tieke moorden die maandelijks door extreem rechts en uiterst links in Turkije worden gepleegd en de voorbeeld te noemen, niet onge bruikelijk dat een stuurman of ka pitein zijn papieren ergens heeft gekocht Dc weinig opwekkende voorspel ling van een medewerker van het Maritiem Instituut in Rotterdam is daarom dat ons nog heel wat onge lukken te wachten staan. Mogen wc het daarbij laten0 Overbodig te zeggen dat een dergelijke vraag met de grootste klem ontkennend moet worden beantwoord: zeker wanneer men zich realiseert wat er in Rotter dam had kunnen gebeuren, of men zich nog eens de bedroevende beel den van een massale olievervuiling op de wereldzeeën en stranden voor ogen haalt. Het valt niet mee de internationale jungle op dit gebied enigszins te ordenen. De suggestie van de direc teur van het Rotterdamse havenbe drijf om verdachte schepen strenger te controleren en ze desnoods een paar dagen te laten wachten, is eigenlijk een noodoplossing en bo vendien weinig elegant. Het is een oneigenlijk middel om via een om weg de kosten van het transport met deze schepen duurder te ma ken. zodat de opdrachtgever wel licht gebruik zal gaan maken van minder verdachte schepen. Want tijd kost geld Weinig elegant, maar gegeven de ernst van de situatie niet bij voorbaat verwerpelijk. Een andere suggestie is de verant woordelijkheid voor het laden en lossen geheel over te dragen aan deskundig walpersoneel, zoals ook al gebeurt bij LPG- en LNG-tan- kers. Deze suggestie is zeker de moeite waard, al was het alleen al om het toch al zwaar belaste perso neel aan bood van het schip eniger mate te ontlasten. Het bijna-onge- luk met de „Energy Concentra tion" gebeurde 's nachts en het schip zou de andere morgen al weer zijn uitgevaren. Tijd voor enige ontspanning voor de bemanning was er nauwelijks Het is bij uitstek ook het klimaat waarin „begin- ners"-ongelukken. want dat was het in Rotterdam, kunnen gebeuren. Verheugend is de aankondiging dat de Rotterdamse havendirecteur bij de Internationale Governmental Maritime Consultative Organisa tion (IMCO) op strengere richtlij nen zal aandringen. Te meer daar het advies van de IMCO, waaraan vrijwel alle zeevarende naties ver bonden zijn, meestal door deze landen worden overgenomen. Tenslotte is het belangrijkste dat er op internationaal niveau harde af spraken worden gemaakt, waaraan ook de goedkope vlaggcnlanden zich niet zullen kunnen onttrekken De situatie waarin we nu zijn be land is eenvoudig te riskant uiterst moeilijke economische om standigheden waarin het land ver keert. is het pact tussen regeringen oppositie bepaald geen luxe. Ge vreesd moet worden dat het leger, dat overigens door vroegere erva ringen nu niet direct gebrand is om de politieke macht uit te oefenen, zeker zou hebben ingegrepen als de regerende Gerechtigheidspartij en de oppositionele Republikeinse Volkspartij, die elkaar in het parle ment zo ongeveer in evenwicht houden, niet de handen ineen zou den hebben geslagen. De vrees voor een volledige burgeroorlog in Tur kije begon zo langzamerhand wel erg recel te worden Zoals dat met nationale figu ren gaat zijn ze een beetje het eigendom van iedereen. Drees zal wat dat betreft geen uit zondering zijn, maar wie is Drees eigenlijk? Onze oerde gelijke, wat vaderlijke natio nale held die ons land met strakke en vooral zuinige hand bestuurd heeft in de moeilijke opbouw jaren na de oorlog? Drees, die met veel passen en meten de basis heeft gelegd voor ons stelsel van sociale zekerheid, op grond waarvan er altijd nog wel oudjes te vinden zijn, die oprecht menen „van Drees te trekken"? Of de socialist, die kans heeft gezien de arbeiders hun partijtje mee te laten spelen? Twee Haagse Post-redacteuren, John Jansen van Galen en Herman Vuijsje, hebben zich uitvoerig met dit soort vragen beziggehouden. Zij hadden lange gesprekken met de oude (94) maar nog altijd verrassend heldere Drees en met een twintigtal personen die onze nationale staatsman goed hebben gekend. In de Haagse Post publiceerden zij een deel van hun bevindingen eerder onder de titel: Drees staatsman tussen de schuif deuren. Deze week rondden zij hun studie af met het boek „Drees, wet houder van Nederland". Een gewijzigde titel, omdat zij meen den Drees daarmee meer recht te hebben gedaan. Het verschil in beide titels geeft vrij aardig weer hoe Drees bij een wat oppervlakkiger dan wel een wat grondiger beoordeling uit de bus komt. „Drees als staatsman tussen de schuifdeuren" roept onvermijdelijk het beeld op van de wat gemoedelij ke, maar toch gezaghebbende vader figuur. die vanuit zijn strategische positie de aanwezige familiekring verspreid over beide Kamers weet te binden. Ofschoon de scribenten dit beeld nergens uitwerken, klopt het toch aardig met de verzuilde maat schappij. waarin ons land na de oor log terugviel. De oorlogsjaren hadden weliswaar gevoelens van verbroede ring gewekt, maar die bleken toch niet sterk genoeg om buiten de oude vertrouwde zuilen om nieuwe politie ke avonturen te beginnen. De door braakgedachte, de open christelijke volkspartij er kwam allemaal wei nig van terecht. door Willem Breedveld Krachtig In zo'n verzuilde samenleving, waarin geen van de zuilen op een meerder heid kan rekenen, past een krachtig politiek leiderschap van voorman nen, die, niet al te zeer gehinderd door hun achterban, de compromis sen sluiten op basis van het principe: iedere zuil zijn deel. Uit het boek blijkt duidelijk, dat Drees binnen de PvdA de aangewe zen persoon was om deze rol te spe len. De voor de oorlog relatief nog onbekende wethouder ovan Den Haag ontplooide zich in de oorlogsja ren als de sleutelfiguur in de politieke contacten en het verzet. Zo lezen we dat Drees op den duur zelfs in de knoop raakte met zijn schuilnamen: Pietersen als voorzitter ivan de cen trale contactcommissie der illegali teit, Derksen en Dreyfus als lid van de vertrouwensmannen, Driessen in persoonlijke relaties, oom Willem als postadres. Verder bleef hij voorzitter van het Politiek Convent en het Va derlands Comité. Drees was een scharnierfiguur geworden. Oerdegelijk Maar ook buiten de eigen partij kon men moeilijk om Drees heen. „Hij is", concluderen de schrijvers, „niet uit verkoren omdat de koningin of haar adviseurs zo geporteerd zijn voor staatsinvloed en grootscheepse socla- lisaties. Het punt is dat Drees alom bekend is komen te staan als oerde gelijk, oerbetrouwbaar en oerfatsoen- lijk. Hij mag dan wel socialist wezen, in de eerste plaats is hij democraat. Dat weet langzamerhand iedereen die in politiek Nederland meetelt. Juist omdat hij een ouderwetse SDA- P'er is is Drees acceptabel. Hij is en blijft de veizuilingspoliticus met ei gen ideeën en een eigen achterban, maar ook voorzien van een rotsvast respect voor andersdenkenden! Alles wat Drees geschreven heeft is doortrokken van de gedachte dat po lariseren heilloos is en compromis noodzakelijk." Keerzijde Een dergelijke opstelling heeft echter ook zijn keerzijde. Eenzaam aan de top staan, compromissen sluiten met je politieke tegenstanders, zonder je Dr. W. Drees achterban behoorlijk te raadplegen, het zijn allemaal zaken die anno 1980 maar moeilijk voorstelbaar zijn. Een mondige burger wil nu eenmaal ge kend worden. Maar ook toen waren de problemen met partij en fractie groot. Wie het boek erop naleest, ziet dat de verwijten over dit eenrich tingsverkeer bitter en hard zijn. Er is bijvoorbeeld het misverstand van de toenmalige fractievoorzitter Gerard Nederhorst, die in Drees „een vol strekt cultuurloze man" zag „Ie mand die kunst alleen maar benadert in de trant van: wat kost het me? Buiten de materiële kanten van de politiek heeft hij geen belangstelling. Dat was een verarming voor de partij." Vloeit dit verwijt wellicht nog voort uit een door contactarmoede geboren misverstand, het verwijt van een an dere fractievoorzitter, Van der Goes van Naters, zal hoe dan ook wel op de feitelijke gang van zaken hebben be rust Van der Goes stelt dat Drees de Tekeningen, bij voorkeur in liggend tor- maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. fractie overal buiten hield en als je hem erop aansprak bediende hij zich van „de laffe uitvlucht, dat alles wat hij aan de fractie zou vertellen via Goedhart in Het Parool terecht zou komen. Drees wou nooit, nooit, nooit contact", aldus Van der Goes. Schepje bovenop Fractievoorzitter Burger doet er zo mogelijk nog een schepje bovenop. Volgens hem was het ministerschap voor Drees ongeveer de hoogste roe ping die zich denken liet. „De fractie en de fractievoorzitter deden het al tijd verkeerd. Andere mensen waren nu eenmaal in de wieg gelegd om minister te zijn. Voor een kabinet zocht hij liefst mensen van buiten «e fractie, niet van dat lastige gezel schap Het leek wel of ze van God gegeven zo uit de lucht kwamen val len zo van: wij zijn als minister gebo ren, dat kunnen wij ook niet helpen en jullie gewone mannetjes van de Tweede Kamer zijn ervoor om je voor ons rot te sjouwen en in het land te vertellen dat wij het zo goed doen." Bij het lezen van al die kritiek vraag Je je onwillekeurig af hoe het moge lijk is dat Drees' positie desondanks onaantastbaar is gebleven. Het is een gemis dat zijn biografen zelfs geen poging hebben ondernomen die vraag onder ogen te zien. Wel is er de bijna tragische ontknoping, dat Drees uiteindelijk letterlijk tussen de schuifdeuren bekneld is geraakt. De vervreemding van zijn partij is de prijs die hij heeft moeten betalen voor zijn manier van staatsman schap. Drees bedankte voor het lid maatschap van de PvdA, ofschoon hij weigerde gelijktijdig lid te worden van de partij van zijn zoon, DS'70. Eretitel Staatsman tussen de schuifdeuren De aarzeling van Jansen van Galen en Vuijsje om ook deze titel te kiezen voor de biografie is wel begrijpelijk Want behalve deze Drees is er ook de Drees die met een enorme werklust, ijzeren discipline en met grote plichtsbetrachting gewerkt heeft aan de opbouw van Nederland In die zin heeft hij zich ontpopt als onze natio nale wethouder, een ere-titel die Van der Goes van Naters voor hem be dacht. Het is merkwaardig genoeg juist dit aspect van Drees. dat de heren biografen het slechtst hebben behandeld. Hooguit krijgt het nationale wethou derschap van Drees negatieve bete kenis, want het zijn uitgerekend deze eigenschappen die hebben geleid tot een paar gevoelige miskleunen in de Indonesië-politiek. En daarover nu rapporteert het boek wel uitvoerig. De degelijkheid, het bekijken van de Indonesische problematiek via een Nederlandse bril. volgens welke af spraak afspraak is en ook kan zijn omdat hier het eeestelijk klimaat er geschikt voor is. het zijn evenzovele eigenschappen die Drees behoorlijk parten hebben gespeeld Indonesië is nu eenmaal een ander land. Het begon eigenlijk al met de benoe ming van Sassen tot minister van overzeese gebiedsdelen. Een man waarvan Drees dacht, en alweer op grond van afspraken, dat hij in de Indonesië-politiek zich redelijk zou kunnen vinden in de lijn van de PvdA Het bleek achteraf een aange trouwde neef van Romme te zijn. die het geheel met de opvattingen van zijn oom over een harde aanpak eens was. Diezelfde afspraak-is-afspraak aanpak zou Drees ook telkens weer parten spelen in het onderhande lingsproces met de Indonesische na tionalisten. Weinig soepel Het is typerend voor Drees. dat hij ook nu nog de gevoerde gedragslijn geduldig en heel precies verdedigt als evenzovele stappen, die onmogelijk anders gezet hadden kunnen worden. Het is een bewijs van zijn geringe soepelheid, die juist in dit soort kwes ties van groot belang is. Maar hoe dan ook, in ieder geval doet zijn verdedi ging heel wat sympathieker aan dan de bekentenissen van Romme in het zelfde boek. Romme geeft nu volmon dig, maar wat al te gemakkelijk toe, dat het streven naar een unie een miskenning was van wat er onder het 1 gewone volk leefde. „De gewone man 1 daar zag er niks in, er is wel een soort unie gekomen maar dat was niks, een unie van Jan Kalebas." En dat zegt de nan, die destijds een groot voor- j stander was van de harde aanpak. Ondanks de problemen die er ook binnen de PvdA bestonden over de Indonesië-politiek zit er wel wat in de l kanttekening van Burger Je zou er volgens hem niet aan hebben moeten denken wat de gevolgen geweest zou den zijn wanneer de PvdA deze kwes tie aan de confessionele partijen en de WD zou hebben overgelaten Drees wethouder van Nederland Zoals gezegd zijn zijn biografen er in de positieve duiding van het begrip niet goed uitgekomen. Misschien komt dat wel doordat aan J hard werken aan kleine stappen naar verbetering nu eenmaal weinig eer is te behalen. Zeker een generatie, die ruim zit in de materiële middelen zal 1 dit weinig aanspreken. Drees zelf is overigens wel de laatste om hierover verwijten te maken. In zijn laatst in boekvorm verschenen opstel ..Marx J en het democratisch socialisme" zegt hij wat berustend: „Ik heb er begrip voor dat een generatie die niet de veranderingen sinds het begin van deze eeuw heeft doorleefd, zoals ik. de J betekenis ervan geringer schat en het oog vrijwel geheel gericht houdt op .wat naar haar mening nog mis is in onze maatschappij. Men moet echter niet over het doel heenschieten, de I zaken overtrekken de tegenstellingen I meer toespitsen dan uit de realiteit i voortvloeit." 'Superieur' In die zin is Drees een echte wethou der geweest, die zich vooral aan de feiten hield. Daarbij was Drees welis waar een wat saaie man. maar tegelij kertijd ook „superieur", zoals Joop den Uyl hem volmondig noemt. Iets van die superioriteit blijkt uit de his torische analyses die Drees in de laatstgenoemde bundel ten beste geeft. Het blijkt onvoldoende uit het werk van zijn biografen Daarvoor is het boek te impressionistisch van op zet. Maar daarom ook weer boeiend om te lezen. Al was het alleen al vanwege de spaarzame anecdotes die over Drees bekend zijn. Want Drees hield zijn privé-leven en zijn privé- opvattingen angstvallig voor zich. Maar desondanks zijn er wel typeren de dingen te noteren zoals Carmig- gelt deed over zijn legendarische stiptheid. Twee meisjes passeerden elke ochtend op weg naar school Drees. die dan naar het departement ging. Op zekere morgen riepen zij verschrikt uit: „Pas op we komen te laat. Drees is al hier" Ook dèt is een kernmerk van een goede wethouder. John Jansen van Galen, Herman Vuijsje: Drees, wethouder van Ne derland. Sijthof, Alphen a.d. Rijn. prijs 17,50. Dr. W. Drees: Mant en het democra tisch socialisme, Amsterdam. Uitge verij De Arbeiderspers, prijs 15, Wie door een lichamelijke handi cap getroffen is en niet alles meer kan zonder hulp van anderen kan twee dingen doen: bij de pakken neerzitten of een praktische op lossing voor de moeilijkheden proberen te vinden, zodat er toch geen ander aan te pas behoeft te komen. Meestal zal het om voor een buitenstaander tamelijk sim pele problemen gaan: je kunt Je moeilijk bukken en dus je kousen haast niet meer aantrekken, je rug kun je niet wassen en je haar niet meer kammen doordat je armen zover niet meer omhoog willen, of Je vingers zijn niet soe pel genoeg meer om jurk of Jas dicht te knopen In zulke gevallen kun je natuur lijk de hulp van een ander inroe pen. Je kunt ook zeggen; ik doe het zelf wel. en eenvoudige hulp middelen (laten) maken waarmee je die problemen de baas kunt. Dat kost misschien wat meer tijd en inspanning, maar je doet het zelf. blijft zelfstandig en dat is alle moeite toch best waard Dat het geen vrome illusie is waarmee invalide mensen een beetje moed wordt ingesproken hebben honderden gehandicap ten al bewezen. Ze hebben voor zichzelf apparaatjes bedacht waarmee ze zich uitstekend kun nen redden. Apparaatjes die nu met duidelijke beschrijvingen en leuke, niet minder duidelijke te keningetjes zijn verzameld in het boek „Ik doe het zelf wel". Het idee is van Hans Elzenga van uitgeverij Free Spirit in Baarn. Ansje Kremer die voor de ANIB (de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten) de publici teit en voorlichting verzorgt, ver zamelde via het maandblad van de bond alle ideeën van zulke doe-het-zelvers, Annelies Kruis- selbrink en Eelke Oostinjen stel den het boek samen en Wouter van Leeuwen maakte er alle teke ningetjes in en op. Die namen mogen best allemaal genoemd worden omdat die mensen stuk voor stuk met zoveel begrip van zaken aan het boek gewerkt heb ben dat het haast niet anders kan of ze moeten sterk bij het werken voor en met gehandicapten be trokken zijn. Ze brengen die ideeën met zoveel enthousiasme over dat de lezer meteen aan de uitvoering zou willen beginnen. Aan iets als dat washandje aan een stok voor mensen die zonder die extra „lange arm" hun voeten niet kunnen wassen. Of aan die spons op een kromme steel om bij je rug te kunnen komen, of die verlengde kam. Een plastic em mertje levert het belangrijkste materiaal voor een apparaatje om zonder bukken kousen en panty's aan te trekken Er is een band om de hand als bestekhou der voor mensen die met hun handen geen lepels en vorken meer kunnen vasthouden, klit- band dat de plaats van knopen inneemt, er is een foefje om van uit de rolstoel een deur achter je dicht te trekken, en er zijn zelfs handige hulpmiddeltjes om een- handig te breien of desnoods zit tend het plafond te witten. Het meest enthousiast zijn we zelf over de methode om traplo pen te vergemakkelijken. Voor mensen met pijnlijke stijve knie gewrichten is een normale trap tree een hele hoogte en voor hen is er een halvering van die hoogte bedacht door er blokken op vast te zetten Een losloopblok om an dermans trap te beklimmen is er ook en om ze af te dalen natuur lijk ook, want mensen met moei lijke knieën weten wel dat naar beneden vaak moeilijker is dan omhoog. Het boek is overzichtelijk inge deeld in hoofdstukjes over op staan, wassen, aan- en uitkleden, de huishouding, lopen, praten, schrijven, lezen en hobby's. Ach terin staan adressen van stichtin gen die weten waar winkels zijn die sommige hulpjes kant en klaar verkopen en die ook advie zen geven als je er zelf niet uit komt. „Ik doe het zelf wel" kost 24,90, een bedrag waarvoor de gehandicapte zich een hele hoop zelfstandigheid kan verwerven Niet gnoeg aan de zon die de natuur u toebedeelt? Dan heeft een ondernemer uit het Duitse Wiesbaden hier de oplossing: „zonneschijn" in blik, althans volgens het etiket. Er schijnen werkelijk mensen te zijn die er vijf gulden voor neer willen tellen. Samad Ismail, getrouwd, vader van een groot gezin, voormalig hoofdredacteur aan de New Straits Times, toonaangevend in tellectueel In Maleisië, wordt krachtens de wet op de binnen landse veiligheid sinds vier jaar geïsoleerd gevangen gehouden. Als jongeman was Samad Ismail actief in de nationalistische be weging en werd twee keer door de Engelsen gevangen gezet Door velen werd hij beschouwd als de beste Maleis-talige auteur, wat hem de hoogste Maleisische lite raire onderscheiding opleverde, zowel voor zijn werk in de journa listiek als voor zijn literaire kri tieken. Samad Ismail werd in juni "76 gevangen genomen, beschuldigd van „pogingen tot het ondergra ven van het vereet van de Malei- siërs tegen de communistische ideologie". Sindsdien zit hij ge ïsoleerd gevangen in een geïso leerd ondervragingscentrum in Kuala Lumpur Krachtens de wet worden gevan genen voor een beginperiode van zestig dagen in dergelijke ver- hoorcentra vastgehouden: na die periode kan de minister van bin nenlandse zaken de gevangene in kwestie vrijlaten of twee jaar vrijheidsstraf gelasten Voor zo ver bij Amnesty Inter bekend is Samad Ismail de enige die zo'n lange periode in een dergelijk verhoorcentrum gevangen ge houden wordt. Richt u (beleefd gestelde) ver zoeken om de vrijlating van Sa mad Ismail of om zijn overbren ging naar een gewone gevange nis in afwachting van een spoe dig proces, tot: Tan Sri Ghazali Shafie, minister of home affairs, Jalan Datuk Onn, Kuala Lum pur, Malaysia. U kunt schrijven in het Engels. (Het schrijven naar de ambassadeur in Neder land wordt afgeraden.) „Ons Concern", personeelsblad van Nijverdal ten Cate. vond op zijn speurtocht naar aardige of domme tekstjes in al wat in ons vaderland gedrukt wordt, onder andere het volgende. Een bericht in een ochtendblad ging over „een brand in zo'n oud huis Het huis dateert van rond de jaarwisseling". Kun je nagaan hoe solide er tegenwoordig ge bouwd wordt. Een vakblad berichtte: „Zeventig jaar geleden begon Van Bruchem met het maken van zijn grenen binnendeuren Vandaag zijn ze verkrijgbaar Als ze er overal zo lang over doen zullen ze daar niet gauw om opdrachten verlegen zitten. Best mogelijk, dat u in dat aardi ge vakantieland Frankrijk ben des zwerfdieren tegenkomt Want de Fransen mogen dan zo voor komend tegenover vreemdelin gen zijn, voor hun huisdieren zijn ze bepaald niet vriendelijk de goeden niet te na gesproken. Par lementslid Pierre Micaux heeft de Franse president een 250 pagi na's dik rapport over de behande ling van huisdieren aangeboden, waarin hij concludeert dat huis dieren bijster slecht af zijn met een Franse baas. En er zijn er nogal wat: de 52 miljoen Fransen houden samen zeven miljoen honden en negen miljoen katten, die ze net zo makkelijk in hun sop laten gaar koken als ze aan schaffen Vooral tegen de zomer vakantie worden er bijna een mil joen dieren op straat gezet, een Nederlands euvel in een veelvoud dus. Een van de suggesties in het rapport van Micaux: tatoueer al le honden en katten. Misschien even niet leuk voor die dieren maar gelukkig nog minder leuk voor bazen en vrouwetjes. die via het geregistreerde nummer van hond of poes makkelijk opge spoord kunnen worden als hun dier zwervend wordt aangetrof fen. Verder adviseert hij om een campagne onder de jeugd te be ginnen tegen de wrede behande ling van dieren, en weer boetes in te voeren voor mensen die hun dieren mishandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5