Loflied op de oude zeilvaart Radio over bejaarden die niet verder willen Popmuziek beheerst! Groninger festival Plaatwerk en expositie als voorproefje van Sail '80 Gevoelige materie bespreekbaar maken Ook beeldende kunst, literatuur en theater Kunstraad bepleit Staatsprijs voor vertalers Nieuwe boeken ZATERDAG 26 JULI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Cees Straus AMSTERDAM Het heeft ongetwijfeld met onze hang naar nostalgie te maken als zich straks weer duizenden op de hoofdstedelijke handelskades zullen verdringen om een indruk te kunnen krijgen van de grote windjammerparade die onder de naam Sail '80 op en rond het IJ zal worden gehouden. Een beetje misplaatst is die nostalgie wel, want de trotse vlermastbar- ken, schoenerjachten, brigantijnen, torenyawls, kotters en klippers die we hopelijk te zien krijgen, zijn in de meeste gevallen niet ouder dan zo'n driekwart eeuw en sommige van hen zijn zelfs van veel recentere datum. Wie echt oude schepen wil zien, kan elders terecht. Er zijn op diverse plaatsen in Amsterdam tentoonstel linkjes, al dan niet opgezet vanuit een particulier initiatief, maar de meest „officiële" is die in het Paleis op de Dam. Daarmee is een keuze gemaakt voor een gebouw dat tot stand is gekomen in een periode die in hoge mate bepaald werd door de welvaart die juist aan de zeilvaart was te dan ken, maar dat feit zal bij de organisa tie geen al te doorslaggevende rol hebben gespeeld. Het Koninklijk Pa leis wordt immers elke zomer openge steld en Sail '80 is een mooie aanlei ding om de bezoekers van het gebouw met een kleine expositie een extra lokkertje te bieden. In het Paleis wordt in prenten en schilderijen de relatie van de hoofd stad met de zeilvaart getoond: een huwelijk dat stormachtige tijden heeft gekend, maar dat momenteel in zijn nadagen lijkt te zijn gearriveerd. Hoewel de rol van de haven uit econo misch oogpunt nog altijd niet van een ondergeschikt belang kan worden ge noemd, spelen problemen rond het waterverkeer in de gemeenteraadspo- litiek nauwelijks een rol. In dat ver band hoef je alleen maar te denken aan de discussie rond de voorgeno men industrialisatie van het westelij ke havengebied die volkomen ver- Qail 'PO stomd lijkt te zijn. U zich volledig op dit onderwerp kun nen concentreren en zo hier en daar zie je bij musea al een lichte voorkeur om hun collecties met nautica te gaan uitbreiden. Belangstelling voor de oude scheep vaart is er in brede kringen. Bij de leek, maar ook bij kunsthistorici die zijn gaan inzien dat onze kunstge schiedenis niet ophoudt bij Rem brandt, Vermeer, Frans Hals en Van Gogh, schilders die toevalligerwijs al le vier weinig of niets met het water van doen hebben gehad. Het is een meester als Willem van de Velde de Oude geweest, aan wie Museum Boy mans-van Beuningen nog niet lang geleden een uiterst fraaie oeuvre-ca- talogus wijdde, zodat nu iedereen als het ware in stripvorm een beeld kan krijgen van de zeeslagen die de Zeven Provinciën met de Engelsen uitvoch ten. In Amsterdam doen kunsthande laren zulke goede zaken met prenten waarop schepen voorkomen dat ze Nu, met Sail '80 in het vooruitzicht, heeft de in Maarssen gevestigde uit gever Gary Schwartz een juweel van een plaatwerk uitgebracht onder de titel „Zeilschepen Prenten van de Ne derlandse meesters van de zestiende tot de negentiende eeuw". Voor wie en van oude schepen en van prent kunst houdt, is dit een boek om van te likkebaarden. Omvang en inhoud, zowel qua beeld als tekst, zijn van een indrukwekkend gehalte en je mag eigenlijk best blij zijn dat een uitge ver met een dergelijke uitgave op een markt wil komen die in feite afge stemd is op een verhoudingsgewijs beperkt taal- en verschijningsgebied „Zeilschepen" is van de hand van Irene de Groot, kunsthistorica bij het Rijksprentenkabinet, en Robert door Riet Diemer HILVERSUM Hoewel het niet-meer-verder-willen-leven niet aan een bepaalde leeftijd is gebonden, is uit statistieken gebleken dat er pieken van zelfdoding zijn te vinden onder twee groepen: jongeren tot zo'n dertig jaar en mensen boven de zestig. Aan die laatste categorie besteedt de NOS-radio onder de titel „Niets meer om voor te leven" twee zeer onthullende uitzendingen. Afgelopen zondagavond kwamen vijf ouderen aan het woord die heel con creet onder woorden brachten dat zij bewust afscheid van het leven wilden nemen. Hun bekentenissen, die op de luisteraars soms tragisch en emotio neel en soms zakelijk en cru konden overkomen, hebben veel respons op geleverd Er kwamen meer dan 125 reacties binnen. Zondagavond komen in de tweede uitzending vragen aan bod als „Hoe kun je mensen helpen die echt alleen maar dood willen?", „Hoe staat het met de rol van oudere mensen in onze samenleving?", „Hoe staat men te genover de wens van de mensen die dood willen?" en „Is men verdraag zaam genoeg om hun beslissing re respecteren?". Tijdens deze directe uitzending zijn in de studio mevrouw K. Sybrandy van het Informatiecen trum Vrijwillige Euthanasie (IVE) en de heer C. Egas, oud-voorzitter van de Federatie Bejaardenbeleid. De uit zending is tussen 21.10 en 22.05 uur op Hilversum 2. Druk eraf In 1978 waren er niet minder dan 479 mensen van zestig jaar en ouder, die zei fhun leven beëindigden. Michiel Matser, die aanvankelijk een pro gramma wilde maken over verpleeg tehuizen, stuitte op genoemde pro blematiek. Het gaat hem erom deze zeer gevoelige zaak bespreekbaar te maken. Het is voor hem een ethische keus geweest erover te praten. „Pro beren een stukje mee te gaan en praten, zodat de druk van de ketel afgaat. Je redt het niet alleen met bemoedigen als: kop op, er is nog zoveel in het leven Geven deze mensen de wens te ken nen hun leven te willen beëindigen Speciaal vandaag Michiel Matser dan weet de omgeving daar vaak geen raad op. Soms zijn het ook al leen maar signalen om wat meer aan dacht te willen hebben. In onze jach tige welvaartsmaatschappij vormen bejaarden soms een vergeten groep. Michiel Matser hoopt dat de uitzen dingen als positieve bijwerking heb ben dat mensen die onder de indruk van de uitzendingen zijn gekomen zich eens afvragen of ze zulke mensen niet vergeten en of ze niet iets extra's kunnen doen. Dat dat niet altijd gemakkelijk zal zijn blijkt wel uit de opgenomen ge sprekken. Sommige mensen sluiten Speciaal morgen Olympische Speleq sa menvattend verslag met o.a. roeien, zwemmen, wielrennen en atletiek. Ned. 1/18.00 De musical-speelfilm Oli ver naar het boek van Charles Dickens dateert uit 1968. Deze produktie onder regie van Ca rol Reed kreeg indertijd zes Oscars. Ned. 1/19.06 In VARA's Film Thuis de speelfilm Rembrandt uit 1936 onder regie van Sir Alexander Korda met Charles Laughton in de hoofdrol. Ned. 2/20.52 In de lv-actualiteitenru- briek Achter het Nieuws van de VARA een reportage over het vrouwencongres in Kopen hagen met o.a. een gesprek met Domitila Barrios uit Bolivia, die zich inzet voor het lot van de mijnwerkers in haar land; verder de toenemende greep van de Japanse industrie op het westen en de gevolgen voor de werkgelegenheid daar; ook aandacht voor een nieuw ontdekte gifstortplaats vlak over de Nederlandse grens in België. Van belang voor de drinkwatervoorzie ning in het zuiden van ons land. Ned. 2/22.15 Olympische Spelen sa menvattend verslag met o.a. roeien, atletiek en zwemmen. Ned. 2/18.00 In de serie documentaires over de rol van de grote we reldleiders in de geschiedenis van deze eeuw is de vroegere Franse president De Gaulle aan de beurt. Ned. 2/20.30 Met Instant Pictures legde de Tsjechische fotograaf Vic tor Verri een willekeurig ge kozen nieuwbouwstad in Ne derland en de bewoners met zijn camera vast. Aan dit pro gramma dat de VPRO van Sig ma Films kocht werken mee Kees Wientjcs, Shireen Stroo ker en Antoinette Polak. Ned. 2/21.15 Recreatiedienst van IKON vanuit het Toppershoedje in Ouddorp waarin ds. P. H. Bor- gers voorgaat. Hilv. 2/10.00 IKON-radio brengt het vierde en vijfde deel van de serie „Daar werd iets groots verricht" over de manier waarop Nederland indertijd afscheid nam van de kolonie Nederlandsch-Indië. Hilv. 2/10.50 zich, met hun gekoesterde gevoel van zelfmedelijden, zo af dat er geen goed garen met ze te spinnen valt. Contact is nauwelijks mogelijk. Rouwverwerking Een belangrijke oorzaak voor de be labberde situatie van sommige be jaarden noemt Michiel Matser een onvoldoende rouwverwerking na het verlies van echtgenoot, vriend of vriendin. Concrete hulp bij rouwver werking verzandt vaak in: je moet toch blij zijn, dat hij of zij zo oud is geworden De personen met wie hij heeft gespro ken zondagavond worden fragmen ten herhaald hebben signalen afge geven, soms in de vorm van mislukte pogingen Je kunt kritiek hebben op het tijdstip waarop zo'n geladen pro gramma wordt uitgezonden de zon dagavond, op een dag die juist voor veel eenzame en bejaarde mensen als de zwaarste van de hele week wordt beschouwd. Je kunt eveneens be zorgd zijn voor het stimulerende risi co dat een realistische benadering van zo'n precaire zaak met zich mee brengt. Er zullen zwaarmoedige luis teraars zijn die zo'n programma nau welijks kunnen verwerken. Niet iedereen belt de NOS op om zijn hart te luchten en zijn angsten bespreek baar te maken. „Mijn man is een half jaar geleden overleden en ik probeer een weg te vinden, maar zo'n uitzen ding werkt negatief", reageerde een dame voor hen Na afloop van de uitzending zondag avond kwamen zeker twintig reacties binnen van bejaarden die concreet plannen hebben om afscheid van het leven te nemen. Zoals een mevrouw zei. „Ik woon nog zelfstandig, maar ik kom al elf jaar niet meer buiten. Ik zou zo graag de geur van het gras weer eens willen ruiken. De mensen in mijn buurt trekken zich weinig van me aan. Je gaat zo langzamerhand denken: Opgeruimd staat netjes." Maar er kwamen ook spontane reac ties van mensen die graag eens wil den helpen. Een paar mensen die reageerden wisten met zekerheid dat bij zelfdoding hel en verdoemenis zouden wachten. Tevens bleek dat mensen die christelijk zijn opgevoed en die een niet weg te dwingen doods verlangen krijgen het daar bijzonder moeilijk hebben. Michiel Matser vindt het een manco dat geen artsen hebben gereageerd op de uitzending. Hoe je ook over de uitzendingen mag denken, het moet worden nagegeven dat een oog- en oor-opener is ge maakt voor deze specifieke materie. Onder bejaarden leeft vaak de angst voor de toekomst in een bejaarden- of verpleegtehuis, angst voor lichamelij ke aftakeling, maar vooral voor een zaamheid en het niemand meer heb ben om voor te leven. Persoonlijk heb ik bij het aanhoren van de uitspraken van de geïnter viewden veel moeite gehad met de nuchtere en zakelijke manier waarop werd gesproken over het een eind aan je leven maken. Vragensteller Michiel Matser droeg er ook wel het zijne toe bij door te vragen: hoe bent u van plan dat te doen? Als iemand brood nuchter meedeelt eerst de giro's uit te zullen schrijven en de boeken onder de kinderen te verdelen, vraag je je wel eens af in hoeverre die kinderen eigenlijk voor zo'n vader leven. Het komst er in het programma niet uit. Gemakzucht Wat Irene de Groot met trippelpasjes doet, dat hebben de samenstellers van de Tentoonstelling in het Paleis met reuzeschreden gedaan. In de sfeer van „grote stappen, gauw thuis" straalt er wel wat gemakzucht van deze expositie af, die heel magertjes in elkaar is gezet. Wat er hangt, is een keuze uit de Historisch-topografische Atlas van de gemeentelijke archief dienst, hetgeen de mogelijkheden na tuurlijk beperkt heeft gehouden, maar ik kan me voorstellen dat er best wel particuliere collectionneurs zijn die hun bezit in deze omgeving graag hadden zien hangen. Wat je er nu kunt zien, is fraai werk van Rei- nier Nooms, van Ludolf Backhuyzen, Hendrik Kobell of P. J. Schotel, maar uit niets blijkt enige samenhang. Ga er echter wel kijken, want het Paleis op de Dam is niet zo vaak open en een bezoekje is op zich al de moeite waard. Zeilschepen, Prenten van de Neder landse meesters van de zestiende tot de negentiende eeuw, 287 pagina's, uitgegeven door Gary Schwartz te Maarssen, prijs ingebonden ƒ79,50, ingenaaid 59,50. De expositie „Zeilen van Dam tot IJ" duurt tot en met 31 augustus en is elke dag van 12.30-16 uur toeganke lijk, ook in de weekeindes. Vorstman van het Scheepvaart Mu seum in Amsterdam. Ze hebben van het boek één lange ode gemaakt aan de vele (soms grote, maar ook kleine) meesters die zich hebben beziggehou den met het tekenen en etsen van schepen. Portrettisten Echte portrettisten zitten er bij: kun stenaars die het schip in zijn ziel kunnen doorvorsen zodat hun werk meer wordt dan een optelsom van hout en zeil. En zo is het ook eeuwen lang geweest: voor de zeeman heeft het schip een ziel die hem bijna als een mens doen handelen. Geen schip is gelijk aan een ander en als Gerrit Groenewegen aan het eind van de 18e eeuw een staalkaart van alle in zijn tijd voorkomende typen zeilschepen maakt, dan zijn dat toch heel „per soonlijke" portretten, ook al zijn de getoonde voorbeelden anoniem. „Een Snik", „een Heijnst", „een Poon met een Paveljoen" noemt hij ze, maar voor hoeveel tijdgenoten zullen het geen schepen zijn geweest waaraan ze hun eigen ervaringen konden kop pelen? De Groot verwijt Groenewegen. die ging tekenen nadat hij als scheeps timmerman invalide was geworden, gebrek aan levendigheid dat niet ge heel terecht is. Kijk maar eens naar zijn scheepjes en je ziet altijd manne- kes die nijver bezig zijn, met het optrekken van een zwaard, het bin nenhalen van een net, ze roeien of wrikken, lurken aan hun pijp of kij ken tevreden naar de einder, maar levendig is het altijd. Nee, niet het grote gebaar, maar wel alle actie die bij de „kleine luyden" van de zeil vaart hoort. Veranderende rol Het aardige aan zo'n chronologisch opgezet boek is dat je niet alleen de ontwikkeling van de zeilvaart op de voet kunt volgen, maar dat je ook goed merkt dat het schip een steeds veranderende rol in de samenleving inneemt. In Amsterdam bijvoor beeld. hebben schepen in hoge mate het stadsbeeld bepaald. Ze brachten vis tot op de Dam (waar ie meteen kon worden verkocht), ze kruisten rond het Bickerseiland dat toen al schilderachtig was en ze beheersten het waterfront. Met de komst van het Centraal Sta tion is van dat laatste weinig meer over gebleven Vanaf de perrons is naar de havenzijde niets meer te zien De bouwmeester hield de blik stads- waarts gericht, van het gewoel van de binnenvaartschippers aan de achter zijde van zijn schepping moest hij kennelijk niets hebben, want deze kant is opmerkelijk degelijk afge schermd (en hoe lelijk oogt het sta tion niet van de waterkant). Is het toeval dat bij de 19e eeuwse schilders de tijd waarin ook het CS werd neergezet de haven van de hoofd stad geen al te geliefd onderwerp is? De romantici situeren het zeilschip meestentijds in volle zee of, als con trast, terwijl het een haven aandoet. Dat geeft mogelijkheden om de zeilen te laten bollen, om er snelheid in te brengen. De mannen kunnen aan boord aan het werk worden gezet en er is in de buurt van de haven natuur lijk altijd wel een mooi ruïneus ge bouw aan te treffen. Kortom, alle ingrediënten om er een dynamisch beeld van te geven, daarvoor moest je niet in de haven zijn. De glans, die er vanwege de rijkdom in de 17e en ook nog wel in de 18e eeuw vanaf straalde, die is er in de 19e eeuw nauwelijks meer bij. De sche pen zijn eenvoudiger geworden de schilder uit de vorige eeuw zoekt het veel minder in de pracht en de praal van de vee lm asters. i'CCI Thomas Rowlandson: Damrak en Dam met de Vismarkt, aquatint, 1797. Oorspronkelijk stond f na; Vismarkt op het Damplein en schepen konden tot aan de Dam komen, waar zich nu ongeveer d ivi Bijenkorf bevindt. m tlCH hot na <!j| Van onze kunstredactie GRONINGEN Vanaf van daag is Groningen een maand lang in de ban van het Gro ninger festival, dat evenals de voorafgaande jaren het klam me culturele klimaat van de zomer probeert te verleven digen. Popconcerten, beeldende kunst-manifestaties, open luchttheatervoorstellingen, een speciaal ingerichte film bus, die door de stad rijdt en literaire avonden geven de aan de stad gebonden zomer gasten uitzicht op een leven dige augustusmaand. Temeer daar alle voorstellingen gratis toegankelijk zijn. Het accent bij deze manifestatie, die1 voor de zevende keer door de Stich ting Groninger Zomer-manifestatie georganiseerd wordt, ligt op de mu ziek. Onder de titel „SterTen in het bos" treden elke zondagmiddag vier popgroepen op in het Sterrebos. Bij de samenstelling is de organisatie uit gegaan van nieuwe groepen. Per mid dag staan er naast twee buitenlandse groepen een nieuwe Nederlandse- en Noordnederlandse groep in het Ster rebos. Aanstaande zondag zijn dat Bram Vermeulen en De Toekomst en de Engels/Friese combinatie „Mark Foggo and the Secret Meeting". Bui tenlandse groepen zijn Rocking Dop- sie en de Noordengelse groep The Twisters. Pigeon Drop Ook theaterliefhebbers kunnen in het Sterrebos terecht. Elke zondag zijn er openluchtvoorstellingen voor volwas senen en kinderen. Pigeon Drop be gint vandaag al op de Grote Markt en( is zondag evenals theater Grimaldl met een kindervoorstelling in het Sterrebos te zien. Dat de muziek het zomerfestival niet al te zeer overstemt blijkt uit de acti- Bram Vermeulen en De Toekomst, een van de popgroepen die viteiten op het gebied van de beel- zondagmiddag in het Groningse Sterrebos optreedt in het kader dende kunst en literatuur. van de Zomermanifestatie. De komende veertien dagen voeren beeldende kunstenaars uit stad en provincie Groningen acht projecten uit die in de kelder van het Kunsthis torisch Instituut, Boteringestraat 81 en in galerie Corps de Garde plaats vinden. Het Onafhankelijk Toneel geeft in het Groninger Museum een opvoe ring van „Salon des Independant" van 3 t/m 17 augustus. In deze voor stelling schilderen de spelers de col lectie van het museum na en verko pen die. De groep sluit hiermee aan op een soortgelijke voorstelling die zij vorige zomer in verschillende ste den maakte en bestond uit het na schilderen van een etalage en de pro ducten daaruit die ze de voorbijgan gers ter verkoop aanboden. Poëet in de wijk Onder het motto „Liever een poëet in het wijkcentrum dan honderd in een cultuurcentrum" zijn er op diverse plaatsen in de binnenstad literaire bijeenkomsten. Zaterdag 16 augustus begint deze „Zomerweek literatuur" en het thema die dag is „Beproefde en nieuwe vormen van Realisme". Ook wordt er een avond gewijd aan de tijdschriften Tirade en Raster en komt de Surinaamse literatuur aan bod op 22 augustus in de Sociëteit voor Surinamers. De literatuurweel wordt op 23 augustus afgesloten met een dichtersavond waar onder ande ren Hans Vlek, Jan Eykelboom en Ad Zuiderendt optreden Hoewel het aanbod aanzienlijk is. steekt het volgens een van de organ!-' satoren schraal af bij het festival van vorig jaar. Oorzaak is dat de Stich ting dit jaar minder geld van de over heden losgepeuterd kreeg dan nodig! was. Het beroep dat de stichting op de incidentenpot van de stad Gronin gen deed om het uitgebreide filmaan-J bod te kunnen financieren is met gehonoreerd, waardoor het filmpro-l gramma sterk is ingekrompen DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Kunst vindt dat er een Staatsprijs voor vertalers moet komen. Dit zegt de Raad in een advies aan minister Gardeniers van CRM De vertalers nemen deel in het Fonds voor de Letteren, op voet van gelijk waardigheid met prozaïsten, dich ters, essayisten en kinderboeken schrijvers. Zij kunnen echter tot nu toe niet in aanmerking komen voor een Staatsprijs zoals de anderen. Vol gens de Raad krijgt de tak van kunst waarvoor een staatsprijs wordt uitge reikt veel aandacht en heeft zo'n prijs een positieve uitwerking op de be roepspraktijk van de winnaar. Een staatsprijs voor vertalers zou het prestige en daardoor mogelijk het inkomen en de prestatie van alle ver talers in Nederland verbeteren De Raad voor de Kunst wijst voorts op de ongunstige situatie op het ge bied van vertaalprijzen die in Neder land ten opzichte van het buitenland bestaat. Ons land kent slechts één vertalersprijs (de Martinus Nijhoff- prijs), terwijl West-Duitsland er acht heeft en Engeland drie Des te opmer kelijker, zo stelt de raad, omdat juist in die landen minder wordt vertaald dan in Nederland. Volgens de laatste gegevens (1973) werden in ons land 1.000 boeken vertaald op 13 miljoen inwoners, in Duitsland waren er 2 400 vertalingen op 60 miljoen inwoners en in Engeland worden slechts 200 boeken per jaar vertaald. Een Staatsprijs voor vertalers kost 'weinig geld en is snel te realiseren De minister zou daarom een zekere prio riteit aan de prijs moeten geven, al dus de raad. Wilt van T. Sharpc Uitg. De Harmo nie, Amsterdam. 264 blz - 24.50. Elfen in Ierland, Een verkennirtg in het Ierse elfenrijk door Dermot Mac J Manus. 191 bldz. ƒ22.50 en SPROOKJES, Het Sterrekind e.a. door Oscar Wilde, 181 bldz. ƒ22.50, twee uitgaven van Sirius en Side- rius. Oom Oswald, de eerste volwasse-1 nen roman door Roald Dahl, 220 pgs. 25,--, Meulenhoff Editie. De WAANZIN EN DE LIEFDE, romandebuut van de scenario- schrijver Stanley Mann, 148 bldz. 16.50. Ultg. Tiebosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4