Snel hulpverlening na treinramp 'Enkel spoor is zeker niet onveiliger' Betonconstructie verzakt parkeerdak is niet elders in Nederland toegepast amsterdam sail'80 N Monumenten op Batenburgse Dag 'J Xï R Cort na de botsing bood de plaats in de ramp een onwezenlijk beeld. )e motor van de trein naar Winsum hep nog zachtjes. Op de rails stonden al de eerste brancards op wielen. De n letrekkelijke stilte in het mistige 'Jandschap werd doorbroken door de immen van politiemensen en idweer die gewonden uit de trein Iden. Vrachtauto rijdt door rood: dode en zes gewonden WEG IN EIGEN LAND Kernlab mag doordraaien Enschede schaft puinbreker voor sloop fabrieken aan Aanhouding jongens die op politieman in wilden rijden Ij amro bank Burgemeester wil vrachtwagens van oude E-3 weren Rita ZATERDAG 26 JULI 1980 TROUW/KWARTET H S 3 I an onze correspondent JRONINGEN Al snel na lat de twee treinen bij het .roningse Winsum gisteroch- ■nd met een verschrikkelijke "Slap op elkaar waren ingere- len. wat om vier minuten "jfver half acht door een in de luurt wonende vrouw aan de jkspolitie werd gemeld, [wam de hulpverlening op ig. Binnen een kwartier lama waren ambulances, de ^'(Jampendienst van de NS en brandweerploegen aanwezig. bill jn het academisch ziekenhuis in Gro- ingen werden de nodige maatrege- n 4 en getroffen om de stroom gewonden n" e Kunnen opvangen. Ook werd daar 'Setjen opvangcentrum voor familiele ven den ingericht. In Winsum werd een >egin voor de opvang gemaakt voor eei xeinpassagiers en familie, maar de oeeste reizigers die met de schrik vrij [wamen of slechts lichte verwondin- ma gen hadden gingen op eipn gelegen- heid naar huis. Een duidelijk over- icht van de situatie bleef daardoor Jang uit. t« de De trein die van Roodeschool op weg ngi yas naar Oroningen was redelijk vol, det voornamelijk met in Groningen wer- >r Kende forensen. Normaal is deze trein ijk. erg vol, omdat ook veel schoolkinde- üjk ren er gebruik van maken om naar rde Oroningen te reizen. Vanwege de va- Enfianties was dit nu niet het geval. Het ital slachtoffers zou anders nog an veel groter zijn geweest, moet worden ni evreesd. De trein van Oroningen naar Winsum was niet sterk bezet. id Richting Roodeschool. Groningen 1 tand' "d< - Onwezenlijk f>n der politiemannen klom op het voorste compartiment van de iets omhooggeschoven trein uit Winsum en keek door de coupéramen naar 'binnen. Een man van ongeveer dertig jaar werd op een brancard naar bui ten gebracht Hij bloedde uit de mond. In het tweede compartiment van dezelfde trein liep een oudere man met aktentas verwezen door het gangpad op en neer. Andere passa giers staarden voor zich uit. In het weiland rondom de trein lagen de brokstukken van de trein de portie ren van de bestuurscabines. Van de trein uit Winsum was van de hele cabine niets meer te zien. Degenen die in de eerste delen van de treinen zaten, moeten op slag dood zijn ge weest. Persconferentie De Groningse commissaris der konin- ^.gin, mr. E. H. Toxopeus, was al snel op het terrein van de ramp aanwezig. In de loop van de dag arriveerde daar ook staatssecretaris Smit-Kroes, die haar vakantie in Drente had onder broken. 's Middags om twee uur werd in het gemeentehuis in Winsum een persconferentie gegeven in aanwezig heid van onder andere de oud-presi- .dentrdirecteur van de NS, de heer De J Bruijn, die de huidige president-di recteur die op vakantie is ver ving De verslagenheid is algemeen. Volgens de NS zal een onderzoekcom missie mogelijk nog veertien dagen nodig hebben om vast te stellen wat er precies gebeurde De NS verwach ten dat het baanvak vandaag weer vnj is voor het treinverkeer. Tot die tijd worden er bussen ingezet. BLADEL (ANP) Een verkeersonge val in het Noordbrabantse Bladel. veroorzaakt door een. door het rode verkeerslicht rijdende Duitse trekker met oplegger, heeft het leven gekost aan de zeventienjarige Mary Vissers. Zes mensen werden gewond, een van hen verkeert in zorgwekkende toe stand De door rood rijdende Vrachtauto ramde op de kruising een van rechts komende personenenauto (de be stuurster hiervan werd zeer ernstig gewond) en het op een fiets rijdende meisje. Na de botsing reed de vracht auto frontaal in op het rijtje persone nauto's, dat stond te wachten voor het verkeerslicht op de andere weg helft. Vijf van de inzittenden van de drie daar wachtende personenauto's, moesten naar een ziekenhuis ver voerd worden. Zwemmen zeer gevaarlijk bij Haringvlietsluizen DEN HAAG (ANP) Zwemmers moeten de komende dagen op zeer ruime afstand blijven van de Haring vlietsluizen. Daar moet door de hoge rivierafvoeren intensief worden ge spuid Hierdoor kunnen zeer sterke stromingen ontstaan De rijkspolitie water zal een oogje in het zeil houden Een van de slachtoffers wordt per brancard weggevoerd. Van een onzer verslaggevers werd vorige week zaterdag bemerkt ZOETERMEER De betonconstructie van het verzakte parkeerdak boven het wlnkelcen- zem^^ningsïrtnke?'e'e" dien trum Meerzicht in Zoetermeer is door het bouwbedrijf Intervam niet elders In N ederland scheur in een van de draagbaiken van toegepast. Dit deelde een woordvoerster van het Rijkswljkse bouwbedrijf gisteren mee. Het de dakconstructie ontdekte Een eer winkelcentrum werd donderdagmiddag vrijwel geheel door de politie ontruimd, omdat het sJf onderzoek van de gemeentelijke wegens instortingsgevaar moest worden gestut. <Uenst bouw" Batenburg, een van de oudste stadjes van Gelderland, presen teert zich morgen op z'n best Het is dan „Batenburgse Dag 1980", een leuke aanleiding om een mo numenten-wandeling te maken aan de hand van het foldertje „Ba tenburg, beschermd stadsge zicht". Tevens is er een antiek markt en speelt tussen 15.00 en 18.00 uur de Charles-Town Jazz band uit Nijmegen. In het ge meenschapshuls is een expositie Ingericht, gewijd aan het verleden van de stad. Er zijn nog tal van andere evenementen, entree voor de hele dag ls drie gulden voor volwassenen en 1,50 voor kin deren. In het kader van het beeldende kunst project „Enschede ver plaatst" zijn er in Enschede van daag allerlei culturele activiteiten, zoals een kindervoorstelling van het kindertheater Augustus. In Hellendoorn worden er vanmid dag vanaf 14.00 uur oude volks spelen georganiseerd; om 20.00 uur treedt de Popgroep Normaal op. De gemeente Winterswijk biedt een heel ander gebeuren: een geo logische excursls naar de Steen groeve, zowel vandaag als morgen (lnl. tel. 05430-6135). In Bergen op Zoom ls er vandaag In de Stenen Tuin weer een antiek- en curiosa- markt, ln Breda een stadswande ling en een kerleljke wandeling en eveneens een kunst- en antiek markt. Baarle-Nassau biedt morgen een antiek- en curlosamarkt met de traditionele wlelertonr, de prul- men tour". In de Brabantse plaatr sen Galder, Honven en Hnljber- gen ls er dit weekeinde en ook maandag kermis. Ook ln Fries land wordt een kermis gehouden en wel vandaag in Engelum. War- ga biedt vandaag een kaatswed strijd. Watlopers kunnen vandaag genieten van een tocht naar En gelmansplaat, die om 13.00 uur begint. In Heeg kan vandaag en morgen de vijfde regionale reünie van ronde- en platbodemjachten worden bekeken. Polsstokspringers kunnen morgen ln Buitenpost (aanvang 13.30 uur) hun hart ophalen aan hun sport, die ln Friesland „fierljeppen" wordt genoemd. In het Utrechtse Nleuwegein wordt vandaag een polsstok verspringwedstrijd ge houden. die om 14 uur begint. Lelden houdt vandaag een „Lelds Plein Festival 1980" op het Stad huisplein; theater, dans en mu ziek. aanvang 14.00 uur In de Leidse Hortus Botanicus kan van af vandaag tot en met 10 augustus de „Aqua Hortus '80" een Interna tionale aquariumtentoonstelling, worden bezocht. Vanaf morgen tot en met 31 augustus presenteert Groningen de traditionele zomer- manifestatie met film, literatuur, muziek en beeldende kunst De- demsvaart start maandag de ne gende Dedemsvaartse feestweek, met onder meer kinderspelen, een viswedstrijd en een fakkelop tocht. In het Noordhollandse Bergen wordt vandaag vanaf half vier een wedstrijd ringsteken met oude rij tuigen gehouden. Zandvoort komt met Iets geheel anders; een wedstrijd achteruitrijden, aan vang 12 uur Markten en oude am bachten zijn er ln het hele land. te veel om op te noemen, maar een uitzondering maken we voor Me- dembllk, dat vandaag een „Ro mantische Markt" houdt. De betonnen draagbalen zijn gele verd door de Bredase betonfabrlek Breton, die Inmiddels ls gesloten. Het zijn bijzonder lange balken, die in een Rplrpnfmitpn keer de geh ele breedte van het par- »cncmuuwii 'keerdak overspannen. Het winkel centrum is pas vijf Jaar oud. technische bureau Hageman zijn on derzoek afsluit. gulden minder winst is gemaakt. De verzakking van het parkeerdak woningtoezicht bracht maandag aan het licht dat ook het plafond van een kledlngsmaga- zijn ls verzakt. Later werd in nog een derde winkel een scheur ln het dak ontdekt. Met toestemming van de arbeidsin spectie werf een deel van het winkel centrum gisteravond koopavond weer geopend. Een team van onge veer 25 bouvakkers en technici ls vanaf donderdagmiddag continu ln de weer geweest om de plafonds van de winkels te stutten. Naar verwach ting wordt vanochtend het gehele winkelcentrum weer geopend. Het blijkt dat de plafondconstructie van de winkels niet bestand is ge weest tegen de druk. die geparkeerde auto's erop uitoefenden. Wat precies de oorzaak ls van de verzakking wordt over een week duidelijk, wan neer een ingenieursteam van het Het bureau gaat momenteel na of ln de tekeningen van de architect reken fouten zijn geslopen. Vervolgens zal worden onderzocht of de bouwer een uitvoeringsfout heeft gemaakt. Ten slotte wordt het gebruikte materiaal aan een controle onderworpen. Het gemeentebestuur van Zoeter meer staat ln voortdurend contact met de beheerder van Meerzicht (het Zoetermeerse Kok-beheer), de Ennla- verzekeringsgroep de eigenaresse en Intervam. Het is nog niet be kend wie voor de kosten van het herstel van het dak gaat opdraaien. Afbraak wordt niet uitgesloten. De winkeliers hebben inmiddels een schadeclaim voor de geleden verlie zen bij Kok-beheer Ingediend. Een winkelier schat dat deze week 50.000 DEN HAAG (ANP) Het KEMA- kemlaboratorium in Arnhem mag doorgaan met zijn werk, ondanks de negatieve uitspraak van de Kroon over het ln bedrijf zijn en ondanks het ontbreken van de vereiste ver gunning. Er is een nieuwe vergunning aangevraagd, die waarschijnlijk zal worden verleend. Dit heeft gisteren Van Aardenne van economische za ken geantwoord op vragen van het PPR-Kamerlld Jansen. De bewindsman die tevens namens zijn collega Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne reageerde baseerde zijn uitspraak op een artikel ln de kernenergiewet. Daarin staat dat de sluiting niet moet worden be volen, maar kin worden bevolen. Zo lang de aanvraag voor een nieuwe vergunning loopt en geregelde veilig heidsbeoordelingen geen negatieve berichten opleveren, mag er in het Arnhemse laboratorium met radio actief materiaal worden gewerkt. De opmerking van Jansen dat be zwaarprocedures geen zin hebben spreekt de minister voor dit geval tegen. Volgens hem zullen bezwaren wel dgelijk in overweging worden ge nomen, wanneer er een definitieve beslissing over de vergunning valt. Van één onzer ver slaggevers ENSCHEDE-Puin ruimen wordt ln Enschede een plezieri ge zaak, al blijft het ujlteraard verdrietig zoveel textielfa brieken te moeten afbreken. Voor de rpljs van 2,5 miljoen gulden wordt een pulnreker aangeschaft die Instaat ls per jaar 160 duizend kubieke rriëtec sloopafval te vermalen. De apparatuur wordt het eigen dom van de Twentse Recycling Maatschappij b.v. Hierin partici peren Sesam n.v. (waarin de ge meente Enschede een meerder heidsbelang heeft en waarvan bur gemeester H. Wlerenga president- commissaris ls), de Betoncentrale Twente b.v. en Reef Beheer b.v., In Nederland zijn enkele van der gelijke pulnbrekers in bedrijf, maar tot nog toe alleen op particu liere basis. Het ls voor het eerst dat een gemeente zich op dit ter rein beweegt. Bij deze vorm van hergebruik gaat het niet zozeer om de recycllng-gedachte maar om besparing op de grondkosten die steeds hoger worden. De gemeente Enschede zelf kan J aarlljk* zo'n 75 duizend kubieke meter puin leveren. Andere ge meenten ln wente zouden voor honderd duizend kubieke meter kunnen zorgen. Ze hebben zich echter nog niet over de zaak uitge sproken. Wel staat het gewest Twente positief ten opzichte van het initiatief. Het door de puinbre ker gekraakte begon en steen kan onder andere voor de bouw- en wegverharding worden gebruikt. HEERLEN (ANP) De politie van Heerlen is er gisteren in geslaagd twee van de drie jongens op te sporen die eerder deze week betrokken wa ren bij een poging op de politie in te rijden. Een 17-jarige jongen uit Sit- tard werd in Rotterdam aangehou den en diens 19-jarige neef in de Lim burgse plaats zelf. De derde verdach te. eveneens een 19-jarige jongen, is nog spoorloos. De politie probeerde begin deze week het drietal aan te houden, omdat ze zich verdacht in een auto ophielden. Toen de agenten bij de wagen aan kwamen reed die snel weg. waarbij werd geprobeerd op één politieman in te rijden Een andere kon nog op tijd het portier loslaten. Toen de jongens later op de avond in Heerlen opnieuw gesignaleerd werden, zette de politie de achtervolging in Ook toen ont kwamen de jongens. Later werd de auto en een andere door het drietal gestolen wagen onbeheerd in Sittard teruggevonden. ADVERTENTIE 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier- en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 Is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer Met achtergrondinformatie en reisverslagen. Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren En met een interessant praktisch voordeel. Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: *50% korting op'n enkele reis. *40% korting op'n retour door Jac. Lelsz UTRECHT Het totale spoorwegnet in Nederland heeft een lengte van 2870 kilometer. Iets minder dan de helft hiervan, 1275 kilometer is enkelsporig. Enkelsporige lijnen bevinden zich in hoofdzaak buiten de Randstad. Ook na het ernstige treinongeluk gisteren tussen Groningen en Roodeschool, enkele kilometers ten noorden van Sauwerd, blijft men bij de Nederlandse Spoorwe gen in Utrecht van mening dat enkelsporige lijnen niet onveiliger zijn dan dubbelsporige. De vraag of meer enkelsporige lijnen dubbelsporig zullen worden, zal ook in de toekomst alleen bepaald worden door het reizigers- aanbod. De enkelsporige lijnen liggen vrijwel allen in het noorden, oosten, zuiden en midden van het land Slechts een vijftal zijn in het westen gesitueerd Het zijn de lijnen Woerden- Leiden, Gouda-Alphen aan de Rijn, Purmerend-Enkhuizen. Hoorn-Heerhugowaard en Heerhugowaard-Den Helder Enige van de lijnen zijn grens overschrijdend. zoals het lijn tje Enschede-Gronau (Duits land), waar maar één keer per dag een treintje loopt Er zijn bovendien drie enkelsporige bruggen, alle over de IJssel, bij Zutphen, Westervoort, en Deventer, waarvan de laatste volgend jaar door de Neder landse Spoorwegen wordt ver vangen door een dubbelspo rige. Enkelsporige lijnen behoeft men niet alleen te zoeken tus sen kleine plaatsen. De ver binding tussen Groningen en Leeuwarden, bijvoorbeeld, is ook enkelsporig, evenals die tussen Nijmegen en Venlo. en die tussen Zwolle en Emmen. Wat Zwolle-Emmen betreft, deze lijn is inmiddels al ge deeltelijk dubbelsporig ge maakt, maar het wordt wel '87-'88 voordat het gehele tra ject dubbelsporig zal zijn. Oss-Wijchen wordt volgend jaar dubbelsporig. Op wat langere termijn, tegen 1985. zal tussen Amsterdam en Enkhuizen, een stuk van 20 kilometer, dubbelsporig ge maakt zijn (Purmerend- Hoorn). Wat de beveiliging van het treinverkeer betreft, kent Ne derland praktisch alleen nog het seinstelstel. Op enige lij nen geldt nog het klassieke systeem, waarbij de bestuur der via de stand van armen en palen langs de rails aanwijzin gen ontvangt. In veruit de meeste gevallen worden de in structies langs electrische weg gegeven. Door middel van geel, rood en groen licht, resp. goed voor remmen, stop pen en rijden. Een personen trein heeft ongeveer 750 meter nodig om tot stilstand te ko men, daarom dat gele licht. Na het rampjaar '62 voor de Nederlandse Spoorwegen („Harmeien") is de aanzet ge komen tot een zogenaamde automatische treinbeïnvloe ding. Dit tegen de achter grond van de werkelijkheid dat de mens een zwakke scha kel blijft. Wanneer een machi nist de instructies van het seinstelsel niet opvolgt, dan zorg de automatische trein beïnvloeding ervoor dat hij wordt gecorrigeerd. De auto matische treinbeïnvloeding is vanuit de Verenigde Staten geïmporteerd. Aanpassing aan de Nederlandse omstan digheden heeft nogal wat pro blemen opgeleverd, maar in middels is 1200 kilometer van ons spoorwegnet aan die auto matische treinbeïnvloeding onderhevig, en naar verwach ting zal de afronding in 1985 plaats hebben (1600 kilome ter). In het algemeen geldt het systeem alleen voor lijnen waarop meer dan 100 kilome ter wordt gereden, maar over wogen wordt op het ogenblik ook nog enkele andere trajec ten eropuaan te sluiten, on dermeer Groningen-Leeuwar- den. Enige reden om dat te doen, maar wel een heel ge wichtige, is de verhoging van de veiligheid. Het leidt niet tot arbeidsbesparing of in komstenvergroting. Verliesgevend Het enkelsporige lijntje Gro- nlngen-Roodeschool behoort tot de lijnen, die voor de Ne derlandse Spoorwegen aan zienlijk verliesgevend zijn. Zo'n vijftien jaar geleden is er sprake geweest van opheffing. BLADEL (ANP) Burgemeester H. Breeveld van Bladel wil een handte- keningenctie starten om de oude E-3 van Eindhoven naar Antwerpen vrachtautovrij te maken. Aanleiding hiertoe is een ongeval donderdag avond in Bladel, waarbij een 17-jarig meisje verongelukte doordat een Duitse vrachtwagen door een rood verkeerslicht reed. Grensoverschrijdend vrachtverkeer dat gebruik moet maken van douane faciliteiten is aangewezen op de oude E-3 omdat de nieuwe autosnelweg van Eindhoven naar Antwerpen geen douanepost heeft. Dat is een gevolg van een door Nederland geratificeer de Benelux-overeenkomst. Een soort gelijke situatie doet zich voor bij Rijsbergen langs de oude weg Breda- Antwerpen. Daar wordt door ver schillende comités al geruime tijd ac tie gevoerd. Ook in het Belgische grensplaatsje Arendonk dat langs de oude E-3 ligt wordt al geruime tijd om dezelfde reden actie gevoerd. DEN HAAG Bij een brand ln een woonhuis aan de Lange Beesten markt ln Den Haag ls gistermorgen vroeg de 42-Jarige bewoonster G. Duursma om het leven gekomen. Ook haar hond kwam ln de vlammen om. Het vuur heeft het slachtoffer ver moedelijk in haar slaap verrast. Dat ls niet door gegaan. Om de exploitatie wat minder on gunstig te maken, zijn toen enkele andere maatregelen genomen. Het personèel op de stations ging weg, voor de be diening van de wissels werd een technische oplossing ge vonden en voor het seinen kwam een systeem van mon delinge afspraken in de plaats. Wil de machinist van A naar B vertrekken, dan vraagt hij daarvoor radiografisch toestemming aan de verkeers leiding te Oroningen. Het sys teem is alleen toegestaan als er niet harder dan 80 kilome ter mag worden gereden. Al leen deze lijn kent dat sys teem. Tussen Groningen en Roodeschool rijdt de kalmste trein van Nederland. „Als je niet snel uit mijn buurt gaat, wordt die fiets niet gerepa reerd"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3