Een Zuidafrikaans tintje aan de Spelen van Moskou Syrië bedreigt positie van Jordanië in Palestijns conflict n Van Eijsden zet principes opzij RenévandeKerkho al uitgeleend irnim Hockeyploeg Zimbabwe met internationals uit zuidelijk buurland Ditjatin succesvol Lazio een divisie teruggezet 'Bijverdiensten' op Melkhuisje Weer remise in tweekamp Mexico boos op Russen ZATERDAG 26 JULI 1980 TROUW/KWARTET Ml Van onze sportredactie MOSKOU Moskou is natuurlijk heel wat anders dan Montreal. Waar vier Jaar geleden een dertigtal merendeels Afrikaanse landen wegliep van de Spelen omdat Nieuw- Zeelandse rugbyers tegen Zuid-Afrika hadden gespeeld ln een niet-Olympische tak van sport, is nu alles pais en vree in de hoofdstad van de Unie van Socialistische Sowjet Repu blieken. Ook ln sportieve politiek gaat de re gel op dat de hond niet bijt in de hand die hem voert. Daarom Is er geen enkel bezwaar van wie dan ook tegen het deelnemen van de dames hockey ploeg van Zimbabwe. Maar als er ooit een band geweest is tussen sport in Zuid-Afrika en Olympische deelne mers, dan is het wel ln dit geval. Tot 1978 was Rhodesië aangesloten bij de Zuldafrikaanse hockeybond, een aan tal speelsters (15) was als internatio nal voor de Zuldafrikaanse ploeg Hut uitgekomen. Trainer-coach Anthea Stewart, om een voorbeeld te noe men. was een zeer prominent interna tional voor Zuid-Afrika. In 1967 werd zij als verdedigster van Zuid-Afrika gekozen ln het wereldelftal. Er blijft eigenlijk maar een vraag over en die zal nooit beantwoord kun nen worden. Is dit een bewijs van de hypocrisie in de internationale, ver politiekte sportwereld, of is het een generaal pardon voor beleden jeugd zonden? Is de aanwezigheid van het pas onafhankelijke Zimbabwe éen voorbeeld van de ware Olympische gedachte, of is het het streven van de Sowjet-Unie om het nieuwe land aan zich te binden? Het antwoord kan niet meer dan een suggestie zijn, maar de Indicatie in welke richting moet worden gezocht is evident. Liz Dreyer, manager van de dames hockeyploeg van Zimbabwe, ogend als een Engelse, die net terug is van vakantie in een van de zuidelijke stre ken van Europa, weigerde op de dag voor het Olympische hockeytoernool van de dames begon, over politieke zaken te spreken. Maar de directrice van een middelbare meisjesschool in Bulawayo is te eerlijk en oprecht om op vragen in vaagheden te antwoor den. „Ik weet echt niet wie onze reis naar Moskou heeft betaald. Ik weet wel dat mijn bond, ik ben ook presi dente van de Women's Hockey Asso ciation of Zimbabwe (500 volwassen leden) nooit steun heeft gehad van de regering of van welke sponsor dan ook. De meisjes hebben hier hun ei gen zakgeld meegebracht, zij hebben zelf hun reis van hun woonplaats, Salisbury of Bulawayo, naar Lusaka in Zambia moeten betalen. Daar stond de machine van Aeroflot klaar die ons naar Moskou heeft gevlogen. Alleen de chef d'équipe, of het be stuur van ons nationale Olympische comité zou kunnen zeggen op wiens kosten de reis is gemaakt" Liz Dreyer is openhartig en rondbor stig. Zij verklaarde zonder enige schroom waarom Zimbabwe in de ko mende dagen met een totaal blank team de Olympische strijd aanbindt met de Sowjet-Unie, Tsjechoslowa- kije. Polen, Oostenrijk en India. „In onze Jeugdcompetitie hebben wij speelsters van alle rassen, maar in de seniorengroep zijn de blanke speel sters veruit het best. Wij hebben gese lecteerd op kwaliteit, niet op kleur. De blanke speelsters waren veruit het best. Misschien zal dat ln een paar Jaar veranderen. Vorig Jaar waren wij met onze jeugdploeg in Zuid-Afrika en in dat elftal stond een zwarte speelster, Hope Mandiza. Dit Jaar echter heeft zij veel minder gehoc- keyed, haalde niet het niveau dat noodzakelijk was en daarom is zij er hier niet bij." Een alleszins plausibele verklaring voor een totaal blanke ploeg, die als vertegenwoordiging van Rhodesië of Zimbabwe nog nooit eerder een inter nationale wedstrijd buiten eigen land speelde. In Rhodesië zijn wel eens Europese ploegen, onder andere ook een Nederlandse selectie, op bezoek geweest. Het internationale contact, heeft zich altijd beperkt tot Zuid- Afrika. Vorig Jaar nog kwamen de Springbokkies voor twee wedstrijden naar Rhodesië en keerden weer terug met twee overwinningen van 2-0. Dit Jaar werd slechts één internationale wedstrijd gespeeld, tegen Zambia, dat in Moskou wel bij de hockeyende mannen is vertegenwoordigd, en ge wonnen met 11-0. „Dat is," legde Liz Dreyer uit, „waarschijnlijk de reden dat wij nu hier zijn." Het lijkt dat Zimbabwe, net als Oos tenrijk trouwens, er met de haren is bijgesleept om in Moskou ten minste nog zes ploegen te hebben voor het eerste Olympische hockeytoernool voor dames. Van het oorspronkelijk geïnviteerde zestal bleef alleen de Sowjet-Unie over. Echt prominente landen als West-Duitsland, Groot- Brittannië en natuurlijk wereldkam pioen Nederland zegden af. Neder land trouwens is in de bijna heilige kringen van het officialdom met man en macht vertegenwoordigd. Maar of ficials doen niet mee aan de Spelen, die leiden en begeleiden slechts. Zimbabwe is nog steeds niet meer dan voorlopig lid van de internatio nale hockeyfederatle FIH. Vrijwel ze ker zal de aanvraag van het lidmaat schap worden gehonoreerd op het FIH-congres dat enkele dagen na het einde van de spelen in Moskou, in Brussel zal worden gehouden. „Onze organisatie kreeg een week of zeven geleden", vertelde Llz Dreyer, „het verzoek van de FIH of wij eventueel aan het damestoernooi zouden willen deelnemen. Wij waren ongelooflijk verbaasd, werkelijk het sloeg in als een bom, maar wij hebben ons on middellijk bereid verklaard. De speel sters echter geloofden pas dat er niets meer tussen kon komen nadat in Lu saka de deur van het vliegtuig dicht ging." „Natuurlijk beseffen wij dat wij hier zijn omdat anderen niet wilden. Maar het enige doel van onze hockeyfede ratle is hockey te laten spelen. Dit was werkelijk een unieke kans. Ik geloof ook niet dan andere landen, als wij eenmaal lid zijn van de FIH, het ons kwalijk zullen nemen. Wij hebben verder vrijwel geen internationaal contact. Als ongesponsorde organisa tie kunnen wij geen ploegen naar Europa sturen. Het is ook praktisch onmogelijk landen naar Zimbabwe te krijgen, want wie moet de reis be talen?" „Wij zijn hier gekomen zonder enige Internationale ervaring. Drie of vier van onze meisjes hebben interland wedstrijden voor Zuid-Afrika ge speeld. voor zij de banden met ons verbraken. Llz Chase is een van hen, maar de meeste anderen hebben al leen de twee wedstrijden tegen Zuid- Afrika gehad en die ene tegen Zam bia. In Moskou hebben wij twee keer met India geoefend en woensdag speelden wij tegen Tsjechoslowakije. WIJ hebben voortdurend geprobeerd oefenwedstrijden te spelen tegen ploegen uit Moskou, maar pas na een week slaagde men er in een paar clubteams voor ons te vinden." „Het elftal heeft die wedstrijden no dig. Gezien het geringe aantal inwo ners zou men kunnen zeggen dat er op behoorlijk niveau wordt gespeeld, maar hockey blijft bij ons een bezig heid voor het weekeinde. De meisjes zijn dus helemaal niet gewend aan een lange periode met alleen maar hockey en zeker niet met alleen trai ningen. Je kunt de verveling gemak kelijker buiten houden omdat alles zo nieuw is, maar wanneer je als echte amateur bereid bent om geld mee te brengen om Olympiër te zijn, dan wil Je ook zo veel mogelijk profiteren van de unieke gelegenheid die geboden is." „Hockey is behoorlijk populair bij ons. Het systeem is Engels, op de middelbare school is het een vast nummer en een aantal meisjes gaat daarna door met de sport. Wij hopen dat de speelsters hun hier opgedane ervaring verder zullen uitdragen in stages op de scholen, waar alle rassen zijn vertegenwoordigd. Dan zullen de gekleurde speelsters misschien hun natuurlijke achterstand kunnen inlo pen. Onze speelsters hebben door op voeding, of door hun ouders veel eer der contact met hockey gekregen dan de andere bevolkingsgroepen. Daar om zijn nu ook nog de beste speel sters ln Zimbabwe." „Blank, maar het is dwaasheid te veronderstellen dat goed hockey al leen maar zou kunnen worden ge speeld door blanken. Wanneer wij on ze kans grijpen en redelijke resulta ten bereiken dan zal dat een geweldi ge stimulans voor hockey in Zimbab-. we zijn. Dat is het enige doel van de Women's Hockey Federation of Zim babwe. De meisjes zijn hier alleen voor de sport. Anderen zullen nog wel eens praten over politieke aspecten." MOSKOU Alexander Ditjatin is de meest succesvolle van de Olympische tumwedstrijden in Moskou gewor den. De 22-jarige Rus, die eerder deze week goud veroverde ln de landen- wedstrijd en de individuele twaalf kamp, voegde daar gisteren op de laatste tumdag nog eens zes medail les aan toe. Ditjatin, vorig Jaar de cember in Fort Worth ook al eerste bij de wereldkampioenschappen bij de twaalfkamp, was de enige turner, die ln het opnieuw uitstekend bezette sportpaleis van het Lenin-complex (8.000 toeschouwers) in alle zes toe stelfinales vertegenwoordigd was. Ditjatin was in dubbel opzicht de grootste turner van de superieure Russische herenformatie. Met zijn 1.77 meter is hij ook de langste van het zestal, dat de tumwedstrijden van de Spelen van de 22ste Olympia de heeft beheerst. door James Dorsey AMMAN De betrekkingen tussen Syrië en Jordanië lij ken een nieuw dieptepunt te hebben bereikt. Een leider van de moslemse broeder schap verklaarde een week geleden voor de Syrische tele visie dat Jordanië zijn organi satie helpt bij het bestrijden van het bewind van president Assad. Jordanië zwijgt over deze aantijgin- gen maar heeft dergelijke beschuldi gingen in het verleden herhaaldelijk met kracht ontkend. Een groeiend wantrouwen tussen Damascus en Amman komt koning Hoessein van Jordanië uiterst ongelegen. Die rela tie heeft toch al te lijden van de goede betrekkingen tussen Jordanië en Irak, iets wat Assad een doom in het oog is. In een situatie waarin de vre desonderhandelingen tussen Egypte en Israël geen millimeter vooruit ko men en de regering-Begin zich steeds harder opstelt voelen de Arabische staten en de PLO zich genoodzaakt steeds radicalere standpunten in te nemen. Jordanië profiteert het mees te van de huidige toestand en daarom wil Hoessein rustig de ontwikkelin gen afwachten. Eens, na de burgeroorlog van 1970, was Jordanië de paria van de Arabi- sche wereld; nu is het een gezien lid i van de Arabische Liga. De ene Arabi sche ministersconferentie na de an dere wordt in de met een razende snelheid groeiende hoofdstad Am man gehouden. „Telkens als ik er terug kom herken ik Amman nauwe lijks meer" zegt een in het buitenland wonende Jordaniër. „Er komen steeds meer nieuwe gebouwen die ik helemaal niet ken." Economisch gaat het dus goed met het hasjemitische koninkrijk. Toekomst De welvaart ten spijt voelen vele Jor- daniërs zich niet gerust over de toe komst „Dit is een kunstmatige staat", meent Hannah Nadeh, een vooraanstaande Jordaanse advocaat. „Vandaag gaat het ons goed, maar wie weet wat er morgen zal zijn". Professor Kgmal Aboe Jabar. oud minister van financiën en momenteel voorzitter van de koningin Alia-stich- ting noemt de economische vooruit gang „zo dun als mijn huid. Het is een kaartenhuis dat volledig staat of valt bij de situatie in de regio." 1 Gefrustreerd kijken de Jordaniërs •naar de Egyptisch-Israëlische onder handelingen die voor hen als bewijs dienen dat Ièraël eerst moet beloven j zich uit alle in 1967 bezette gebieden I terug te trekken, alvorens vredesbe sprekingen zinvol zijn. Peter Salah, Jordaans onderminister van informa- 1 tie en van Palestijnse komaf, om- Koning Hoessein van Jordanië (links) in gesprek met de president van de Verenigde Arabische Emiraten sjeik Zayed Al-Nahyen tijdens de vorige Arabische topconferentie. schrijft de akkoorden van Camp Da vid als een „tunnel zonder licht en zonder uitgang." Moahmmed Kamel, directeur van de Jordaanse televisië beklaagt zich ero ver dat het westen ongevoelig is voor onrecht. „Jullie begrijpen niet wat voor een dienst wij het westen bewij zen. Jordanië was het eerste Arabi sche land dat een apart televisieka naal instelde voor westerse program ma's, een voorbeeld dat werd gevolgd door Koeweit, Qatar en Dubai. Jor daanse technici adviseren bijna alle Arabische, televisiestations. Via onze programma's introduceren wij wes terse cultuurpatronen en -waarden in dit deel van de wereld. Wij helpen een onverbrekelijke band scheppen tus sen het westen en de Arabieren. Maar jullie zijn volstrekt ongevoelig voor onze problemen en mensen." Sowjet-Unie Hoge Jordaanse regeringsfunctiona rissen klagen erover dat noch Israël noch de Verenigde Staten hun idea len begrijpen. „Wij weigeren te besef fen dat er een situatie geschapen moet worden waarin de Palestij nen gedwongen worden hun standpunten te herzien." Daar Syrië steeds dichter naar de Sowjet Unie trekt vrezen de Jordaniërs een spoedige radicalisatie van de Arabische wereld en een ver sterking van de positie van de Sowjet Unie. „De Russen moeten bij het vre desproces worden betrokken anders gaan zij alles saboteren", meent een woordvoerder van het Jordaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. „De Russen en Amerikanen zijn ech ter in staat het over een conflict in het Midden-Oosten eens te worden omdat zij even bang voor elkaar zijn." Een aanwijzing voor de zich verhar dende standpunten van de Arabische wereld vormen de slotresoluties van de onlangs gehouden Arabische mi nistersconferentie. Die diende ter voorbereiding van de Arabische top in november in Amman. De Arabi sche ministers noemden resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties die de basis vormt van alle huidige vredesinstellingen „in strijd met de belangen van de Arabi sche gemeenschap en met name van het Palestijnse vraagstuk, dat ons probleem is". De ministers gingen echter niet zo ver resolutie 242 te verwerpen, en leken de deur open te houden voor wijzigingen die de natio nale rechten van de Palestijnen zou den e^Jcennen. Voor de Jordaniërs is de situatie des te pijnlijker omdat zij de hoop niet hebben opgegeven dat de westeliljke Jordaanoever weer tot het hasjemiti sche koninkrijk zal gaan behoren. „De PLO is nu de enige wettige verte- genwoordioger van het Palestijnse volk. Jordanië kan alleen voor de Palestijnen onderhandelan als zij ons hierom vragen" legt een hoge Jor daanse woordvoerder uit. „Maar" voegt hij hieraan toe, „als de Israë liërs zich eenmaal uit de in 1967 be zette gebieden terug hebben getrok ken, zal er een overgangsperiode no dig zijn. De Palestijnen zullen voor hun tran- sitverkeer, hun veiligheid, hun econo mie en hun onderwijs volledig van Jordanië afhankelijk zijn. De Pales tijnen vinden het hebben van een eigen identiteit erg belangrijk. Zij zullen een eigen staat hebben, die formeel geen confederatie met Jorda nië zal aangaan maar wel speciale banden met ons zal onderhouden." Jordaniërs vestigen hun hoop erop, dat „het Palestijns nationalisme uit eindelijk plaats zal maken voor Ara bisch nationalisme." Hun gelijk lijkt te worden bevestigd in de uitspraak van een jonge Palestijnse studente. „Ik heb een Jordaans paspoort, maar ik ben een ^Palestijnse", zegt zij heel openhartig. „Ik heb echter geen zin om voor Palestina te vechten. Ik ben in Jordanië geboren en opgegroeid. Als er oorlog komt ga ik hier weg". In de Jordaanse zienswijze wordt de PLO militair steeds zwakker. „Wij zijn de gevangenen van de Syriërs" luidt een ln Amman veel gehóórde opvatting. „Wij zijn militair geen par tij voor de Israëliërs." Guerrilla-acties Jordaanse regeringsfunctionarissen bevestigen de Palestijnse klacht dat de Arabieren hen weinig helpen in de strijd voor onafhankelijkheid. „Wij bewaken onze grens met Israël heel goed en dulden geen guerrilla-acties vanaf ons grondgebied" aldus Peter Salah. „Dit is niet iets om trots op te zijn, maar guerrilla-acties dienen een onderdeel te zijn van een Arabische bevrijdingsstrategie. Als wij guerril la-acties toestaan, moeten wij ook de consequenties kunnen dragen. De Is raëliërs zijn echter militair in staat Amman binnen 36 uur te bezetten, en de heilige stad Mekka te bombar deren". Dr. Hannan Nasr, de in 1974 .door Israël uitgewezen rector van de Bir Zeit Universiteit zegt dat het dilem ma van de Palestijnen tweeledig is: „In de eerste plaats zijn de Arabieren slechts bereid hun standpunten in woorden en niet in daden te vertalen. De Arabieren hebben genoeg macht om het westen te dwingen Israël on der druk te zetten, maar zij laten het bij verklaringen zitten". Het tweede probleem van de Palestij nen is volgens Nasr „hoe zij hun inter ne toestand in overeenstemming moeten brengen met de internationa le situatie. „Wij hebben geen land. Ons wordt dus gevraagd concessies te doen over iets dat wij niet hebben. Het gevolg is dat wij met twee tongen moeten praten. De taal die wij in het Sabravluchtelingenkamp in Beiroet bezigen verdraagt zich niet met de taal die wij bijvoorbeeld in Amster dam bezigen." Niettemin legt Nasr de nadruk erop dat de Palestijnen tot compromissen bereid zijn. De vraag of dit aanvaarding van de staat Israël betekent ontwijkt hij echter. Nasr bevestigt dat de betrekkingen tussen Jordanië en de PLO, die een gemeenschappelijk fonds voor de be zette gebieden beheren „in het afgelo pen jaar wat beter zijn geworden". Maar gezien de verharde standpun ten van de Arabische ministersconfe rentie lijkt de PLO gesteund door Syrië politiek voorlopig op punten te hebben gewonnen. De gematigde Arabieren, Jordanië voorop, blijft weinig anders over dan de uitslag ovan de Amerikaanse presidentsver kiezingen af te wachten. Een herko zen president Carter die de verwach ting schept Israël tijdens een tweede ambtstermijn daadwerkelijk onder druk te zetten, lijkt de enige garantie te zijn tegen een overwinning van de radicalen, tijdens de Arabische top in november. A ROME (ANP) Een week na de bevestiging van het vonnis voor A Milan werd een tweede Italiaanse voetbalclub, wegens manipulatii in het voetbalschandaal, naar de tweede divisie verbannen. Het Lazio uit Rome. Deze club eindigde in de afgelopen competitie op vijftiende plaats. Het gerechtshof bracht Lazio voor de frauduleui opstelling in de wedstrijden tegen Avelllno en Milan zoveel punten I mindering, dat degradatie onvermijdelijk is. Udinese blijft hierdoor I de Italiaanse eerste divisie. Eerder profiteerde Catanzaro van - gedwongen degradatie van AC Milan. K>' Lazio Roma zou de nieuwe club worden van Rene van de Kerkhof. Dt transfersom voor de rechterspits van PSV en het Nederlands elftat was hangende het gerechterlijk onderzoek In het Italiaanse voetba rvi schandaal, nog niet voldaan. Uit Rome kwamen gisteren berichten da V' Lazio door de terugzetting naar de tweede klasse zou afzien van d *e aankoop van de Brabander. hli >ii Lazio's grootste zondaars In het schandaal zijn de spelers GiordanL, Manfredonia en Cacciatori. Oud-international Giordano, die na zij" schorsing voor drie jaar net als Paolo Rossi aanbiedingen uit Zuldllff Afrika kreeg, zag zijn schorsing nog eens met een half jaar verhoog >n worden. jjji De manager van PSV, Kees Ploegsma, bevestigde dat PSV van Lazl^ nog steeds geen geld had ontvangen voor de transfer van Rene van d< Kerkhof. „Gezien de ontwikkelingen In Rome lijkt die transfer reet f ver weg. Wij wachten rustig af wat er gaat gebeuren," aldus Ploegsma Gisteravond verklaarde René van de Kerkhof dat hij in leder geval wel in Italië gaat spelen. Volgens de Italiaanse regels mag hij nie(|l meer voor Lazio uitkomen omdat die club in de tweede divisie speell|| waar geen buitenlanders zijn toegestaan. Maar Lazio zou hem we kopen van PSV en vervolgens uitlenen aan AS Roma. Van de Kerkhof: „De kans dat ik terugkom naar Nederland is nihil. Als Lazio weer naar de hoogst divisie promoveert, keer ik er weer terug." jg Van Eijsden realiseert zich dat het weinig zin heeft om op de huidige voet door te gaan, maar daarentegen weet hij ook hoe moeilijk het is om echte trekpleisters naar Hilversum te halen. Dit jaar vervult Tom Okker die rol en dat is uiteraard een veeg teken. Piet van Eijsden: „Ik moet voor 15 augustus opgeven hoe hoog het prij zengeld volgend jaar wordt. Dit voor stel moet dan worden goedgekeurd door de Men's Council (de overkoepe lende tennlsraad, red.). Ik heb er al met de sponsors over gesproken en die staan er in principe niet onwelwil lend tegenover". Het is nog maar de vraag of er met een prijzenpot van 125.000 dollar vol gend jaar wel een handjevol toppers bereid is om Hilversum met een be- HILVERSUM Toernooi-manager Piet van Eijsden weet d er een overvolle koffer geld nodig is om volgend jaar e kwalitatief sterk deelnemersveld naar het Melkhuisje te h lt len. De Hilversummer zal dan ook nog dit weekeinde beslissi n of het prijzengeld van de strijd om de open Nederland tennistitel wordt opgetrokken van 75.000 naar 125.000 dolli ij Een verhoging die opgebracht moet worden door de sponsoi die een belangrijke factor vormen in het voortbestaan van Melkhuisje. meen Ilie Nastase is het grote i me-object voor de sponsor, maar! heeft er niet voor kunnen zorgen i Nastase ln Hilversum speelt. De r! meen had wel toegezegd om naar 1 Melkhuisje te komen, onder de vol waarde dat hij op 24 juli. eergistel dus, naar het huwelijk van Bj( Borg en Mariana Slmeonescu zou reizen. Dit accepteerde Plet van Ei den niet, omdat de organisator ba was dat Nastase zich in de twee ronde zou laten uitschakelen. Nas se schreef daarom in voor het ta nooi in Kitzbühel, liet zich met i speciaal vliegtuig heen en terug r de bruiloft van Borg brengen en w pas gisteren in de kwartfinales uit| schakeld. Piet van Eijsden doet goed aan om volgens jaar de topspi Iers een „bijverdienste" in het voo zoekje te verrassen. De concurrentie uitzicht te stellen. Want geld, dat van andere toernooien is groot. Alle Amerikaanse spelers bijvoorbeeld spelen ln deze periode van het jaar in hun geboorteland en ook is het toer nooi in Kitzbühel een geduchte con current. Het prijzengeld in Kitzbühel is even hoog als in Hilversum, maar het deelnemersveld in de Oostenrijk se plaats is veel sterker. Piet van Eijsden over de oorzaak daarvan: „In Kitzbühel wordt er naast het prijzen- bedrag flink met geld gegooid. Niet door de toernool-directie, maar de plaatselijke hotels doen een belang rijke duit in het zakje. Die zeggen bijvoorbeeld: laat ons maar voor Vi las zorgen. Nou, dan wordt Vilas in de watten gelegd en wil hij best in Kitz bühel spelen". Plet van Eijsden is best bereid om zijn „schone" principes (in Hilversum heeft nog nooit een speler geld „onder de tafel" toegeschoven gekregen) ge deeltelijk over boord te zetten. „Er moet een basis te vinden zijn waarop de topspelers wel naar Hilversum wensen te komen. We kunnen bij voorbeeld een speler wat extra geld geven en hem dan een week met een kinderkliniek laten werken. Op deze manier zijn er uiteraard voldoende mogelijkheden om hoog geplaatste spelers aan te trekken. Wellicht is er ook wat te regelen via onze nieuwe sponsor (een sportartikelenmerk, red.), die contacten met spelers on derhoudt". Het lijkt verstandig om daarop maar niet al te veel te vertrouwen. De Roe- het enige middel om een tennisser overtuigen van het belang van toernooi. Herenenkelspel, kwartfinales: Bedel (Fra>-Elt (W-Dl) 6-2,4-0. 6-2. Tarocr.y (HonvHJertqulst (Zi 7-5. 6-3. Herendubbelspel, kwartfinales: Olammalva/M tram iVS/OBl-Hlbbertntzgerald (NZl/Aus) 7-5, l. Palln/Edwards <Ftn/Z-Af>Johnstone/Whlteaa (Aus) 6-2. 6-3. BUENOS AIRES Ook de derde partij in de schaaktweekamp tussen de Rus Lew Poloegajewski en de ge vluchte Rus Viktor KortsjnoJ is in remise geëindigd. De twee man, op weg naar een plaats in de laatste tweekamp die de uitdager van titel houder Anatoli Karpow moet opleve ren, staan nu beiden op anderhalve punt. De derde partij duurde ruim vier uur. De totale tweekamp omvat twaalf partijen WIT: Poloegajewski ZWART: KortsjnoJ 1. c2-c4, Pg8-f6, 2. Pbl-c3, e7-e6, 3. Pgl-f3, b7-b6, 4. e2-e4, Lc8-b7, 5. Lfl- d3, c7-c5, 6. Q-O, Pb8-c6, 7. e4-e5, Pf6- g4, 8. Ld3-e4, Dd8-c8, 9. Tfl-el, d7-d6, 10. c5xd6, Lf8xd6, 11. d2-d4, c5xd4, 12. Pc3-B5, Ld6-c5, 13. Pf3xd4, h7-h5, 14. h2-h3, Pc6xd4, 15. Pb5xd4, Lb7xe4, 16. Telxe4, Pg4-f6, 17. Te4- el, 0-0, 18. Pd4-c2, Tf8-d8, 19. Ddl-«2, Dc8-d7, 20. Lcl-f4, Dd7-d3, 21. De2xd3, Td8xd3, 22. Tal-dl, Td3xdl, 23. Telxdl, Ta8-c8. 24. Kgl-fl, Kg8- f8, 25. Lf4-e5, Kf8-e8, 26. b2-b4, LcS- e7, 27. Pc2-d4, a7-a6, 28. Pd4-f3, f7-j6, 29. Le5-d4, Pf6-d7, 30. Pf3-e5, Pd7xe5, remise op voorstel van Kortsjnoj. MEXICO STAD De Mexi caanse bevolking heeft woe dend gereageerd op de onheu se behandeling van de snel wandelaar Daniel Bautista en de schoonspringer Carlos Gi- ron op de Olympische Spelen in Moskou. De ambassade van de Sowjet-Unie werd onder strenge politiebewaking ge steld, omdat tientallen Mexi canen hun woede wilden afre ageren. Er kwamen ook ver scheidene anonieme telefoon tjes met dreigementen binnen. Vrijwel alle 23 kranten nit Mexico Stad schreven opinie- rende artikelen over de behan deling van de Mexicaanse sportlieden in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. Sommige meenden dat Mexico zich on middellijk van de Spelen moet terugtrekken. Weonsdag werd de schoonspringer Carlos Gi- ron door een controversioneie beslissing van de Jury van de gouden medaille afgehouden. Alexander Portnov uit de Sowjet-Unioe kreeg een nieu we kans, nadat hij in zijn eer ste poging slecht had gespron gen. Spanje en Oost-Duitsland protesteerden eveneens fel te gen deze beslissing. Donderdag werd de snelwan delaar Daniel Bautista tijdens de 20 kilometer gediskwalifi ceerd, omdat zijn loop-tech niek niet in orde was. Bautista werd vier jaar geleden in Montreal de eerste Olympi sche kampioen in de geschie denis. TENNIS Zweden en Tsjechoslowakije «peW vandag In Le Touquet de finale van het toernod om de Jean Boretra-beker voor spelers benedr» de 21 Jaar. Zweden won ln de halve eindstrijd met 4-1 van West-Dululand en TsJechojlo** klje versloetg Italic met 3-2. GOLF —Na de eerste dag van de strijd om open Nederlandse Utel gaan de Spanjaard Beit- riano Dallesteroa en de Brit Eddle Poolland (M< 69 alagen aan de leiding. John Wol! la met H alagen de beate Nederlander. VOETBAL - AJaa win ln Raai te met 3-0 van* zondag hoofdklasser Rohda. Doelpunten rtn Hamberg (2) en Lerby. NEC versloeg ln Maldm Juliana '31 met 4-0 door treffers van SIJe Vlsi« (strafschop). De O root, Jacobs en Mulderij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 22