IDNA-onderzoek: bedrijven gretig maar zwijgzaam sJl. Portugese textielindustrie in gevaar Westduitse bank moet wegens fraude sluiten Aandeelhouders Holland Sea Search weren zich Bij toetreding tot Europese Gemeenschap Fusie tussen Unigro en Albada Jelgersma AMRO en ABN verlagen rente Deventer verliest 5 café's 'Tegenstrijdige geruchten nadelig' Nieuwe topman bij Van Gelder Inflatie in EG iets afgezwakt Sluis in Driemond failliet r iet dan ijke o 6-125 k«rq o. «V «kt. [ZATERDAG 26 JULI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 21 Bij recombinant DNA-onderzoek worden 'ëistukjes erfelijke code van mensen, die ren of andere organismen ingebouwd in de erfelijke eigenschappen van bacte riën, schimmels en dergelijke. Bij indu striële toepassing is het dan de bedoe ling dat de ingebouwde fragmenten in hun nieuwe omgeving hun oude werk zaamheden voortzetten. De in het DNA vastliggen code bevat de informatie waarmee een specifiek eiwit wordt opgebouwd. Als het goed is gaat de bacterie dus het voor hem vreemde eiwit maken, bijvoorbeeld een hormoon of een enzym. Aangezien bacteriën zich onder goede kweekomstandigheden in drukwekkend snel vermenigvuldigen, is het mogelijk om ingewikkelde stoffen in grote hoeveelheden te maken. Maar „mogelijk" betekent nog niet dat het ook makkelijk is. Dé bacteriën heb ben geen „belang" bij het maken van een vreemde stof die in hun eigen huis houding geen rol speelt. Om te zorgen dat ze dat toch in redelijke hoeveelhe den doen, moet per geval een serie tructs worden ontworpen of ontdekt. Dat onderzoek moet, evenals later het produktieproces, worden uitgevoerd in een controleerbare omgeving, om te voorkomen dat de verknutselde bacte riën ontsnappen en mogelijk een gevaar voor de gezondheid opleveren. Het on derzoek is ingedeeld in risicoklassen, al naar de theoretisch denkbare gevolgen van mogelijke bedrijfsongelukjes. Voor produktieprocessen wordt nog aan richt lijnen gewerkt. «i ion r tor e i toe AMSTERDAM Recombinant-DNA-onderzoek: voor sommigen de witmaker van de Neder landse economie voor anderen een grauwsluier over onze toekomst. Discussies over de chips i hebben het DNA-onderzoek tijdelijk op de achtergrond gedrongen, maar afgelopen week werd duidelijk dat de industrie achter de schermen heeft doorgewerkt. J" Gebonden aan handen en voeten toekijkend hoe buitenlandse bedrijven het ene micro- i biologische succesnummer na het andere opvoeren en met een prop in de mond om de gehate kt} „brede discussie" niet opnieuw te doen losbarsten, heeft de Nederlandse industrie de overheid aoveel mogelijk achter de coulissen onder druk gezet. En met succes, zo blijkt. Minister Van Trier kondigt aan „haast te gaan maken" met DNA-onderzoek op C m niveau en het advies van de speciale commissie niet af te wachten. alles erdei inga door Piet Hagen en Pauline van de Ven Misprijzen Binnenkort wordt een begin gemaakt met de inrichting van een C III labo- iömI ratorium, dat wordt ondergebracht bij TNO, waarschijnlijk in Rijswijk. De overheid tast zelf in de buidel voor de „enkele miljoenen" die zo'n labo ratorium gaat kosten. Hoog tijd, vindt de Nederlandse industrie, die osibJ haar misprijzen over het feit dat on- (wac deizoek °P C III niveau in Engeland, ^Amerika. West-Duitsland, Frankrijk en enkele andere geciviliseerde lan den wèl mag, heeft laten voelen door research-afdelingen zoetjesaan naar het buitenland over te hevelen. !iin- Natuurlijk geeft de overheid die mil- n n' joenen niet cadeau: bedrijven die van iaf[j het laboratorium gebruik maken, be- >'*<1 talen een soort huur voor de onder- Ma» zoekfaciliteiten (laboratoriumperso- w,l|fl neel 100 000 gulden per manjaar, kl« instrumentarium, gebouwen etc.). Of, dl tweede mogelijkheid, ze geven TNO opdracht bepaald onderzoek te ver richten hetgeen uiteraard door de be drijven moet worden bekostigd. Een mooie bijkomstigheid is het verder, als uit industriële toepassingen van ,stigj het onderzoek patenten voortvloeien. ma>l Deze komen in handen van het bij het dan. onderzoek betrokken bedrijf, maar ort een regeling voor het terugbetalen lad. ervan tevens waarborg dat de ver diensten in het land blijven is getroffen PM c,t0ch 1 sjpordé^y ij warm plaatsje op deze nieuwe markt te verzekeren. Regeringen in Frank rijk, West-Duitsland en Engeland hebben al grote bedragen gestoken in DNA-research. In Engeland onderzocht de Commis sie Spinks de mogelijkheid voor de Engelse industrie. Het onderzoek re sulteerde in de warme aanbeveling aan de Britse overheid elk jaar min stens tien miljoen gulden te steken in een op research gericht concern voor biotechnologie, en dit minstens vijf jaar achtereen. Wetenschappers en mensen uit het bedrijfsleven moeten nauw samenwerken om ervoor te wa ken dat het Verenigd Koninkrijk niet achterop raakt in de race. Uitnodiging Koortsachtig Is de hoop van de "Nederlandse indus trie dat DNA-onderzoek tot winstge vende toepassingen kan leiden ge rechtvaardigd? Je zou het wel gaan geloven, de koortsachtige activiteit yap buitenlandse ondernemingen en overheden in ogenschouw nemende. En de investeringen, en de beschei- len resultaten die al zijn geboekt. n paar voorbeelden: Het Zwitsers-Amerikaanse Biogen kondigde begin dit jaar aan dat de produktie van menselijk interferon binnenkort mogelijk zal zijn door ver- knutselde bacterieën. Interferon is werkzaam tegen virusziekten maar is vooral in onderzoek vanwege de ver wachting dat het een rol kan spelen bij de behandeling van kanker. Dat bij dit nieuws de aandelen Biogen stegen tot ongekende hoogte, ver baast niemand meer die weet dat de bereiding van interferon tot nog toe bijna onbetaalbaar was. Als Biogen erin slaagt, het produkt in grotere hoeveelheden betaalbaar aan te bie den, legt dat volgens sommige dro men op termijn een markt van een slordige vier miljard gulden open. Insuline Het bericht dat het Amerikaanse far maceutische bedrijf Eli Lilly samen met Genentech is begonnen met de bouw van 's werelds eerste fabriek waar DNA wordt toegepast om men selijk insuline te produceren inves tering 40 miljoen gulden kwam gisteren. Standard Oil of New Jersey en Natio nal Distillers hadden zestien miljoen gulden over voor een belang in de „Cetecus Corporation", die sinds 1971 DNA-onderzoek doet. Amerika en Ja pan zijn hard bezig, zich van een Niet zo verwonderlijk dus, dat onder zoekers in het Nederlandse bedrijfsle ven op hete kolen zaten, en dat som migen hun klachten zelfs eigenhan dig naar de Tweede Kamer zijn gaan brengen. Het CIVO-rapport. waarin de overheid onlangs de bedrijven uit nodigde te laten weten in hoeverre zij geïnteresseerd zijn in een C III labo ratorium, zal bij verschillende bedrij ven waarschijnlijk met een hardgron- dig „eindelijk" zijn begroet. De inventarisatie wijst uit dat vijf concerns een diepgaande belangstel ling voor een C III laboratorium aan de dag leggen: Gist-Brocades, Avebé, Shell, Akzo en DSM. Gist Brodaces Gist Brocades is reeds lang in DNA- onderzoek geïnteresseerd. Twee jaar heeft het concern al een laboratorium op C I-niveau klaarstaan, maar hoe wel de „Ad-Hoe Commissie" de plan nen al geruime tijd geleden heeft goedgekeurd, is het nog steeds niet in gebruik genomen. Plaatselijke over heden en met name de hinderwet maakten dat tot nog toe onmogelijk. De heer J. de Flines, als onderzoeker Ook Akzo Chemie zal van het CIII- verbonden aan de laboratoria van Gist, spreekt in dit verband van „een lange lijdensweg" en „het belachelij ke dubbelop," van de hinderwet. Over het resultaat van de traagheid, waarmee de zaak in Nederland ver loopt, neemt hij geen blad voor de mond: „Wij hebben ons onderzoek op een gegeven moment naar Engeland verplaatst. Daar is onderzoek op C III-niveau allang toegestaan. Als tweede goede reden voor het over plaatsen van onderzoek noemt Ie Flines het feit dat het laboratorium- personeel daar de helft goedkoper is. Toch zal het bedrijf van een Neder lands C IH-laboratorium gebruik gaan maken, want de research-afde- ling van het bedrijf zit officieel nog steeds in Nederland en het is makke lijker het onderzoek dicht bij huis uit te voeren. Gist-Brocades, een van de grootste producenten ter wereld van enzymen (die onder andere gebruikt worden in was- en voedingsmiddelen) zal, naar zich laat raden, trachten langs biodynamische weg enzymen te produceren. Ook wordt gedacht aan produkten die onder de noemer ge neesmiddelen vallen, zoals interfe ron. insuline en antibiotica. Shell is eveneens van plan van het laboratorium gebruik te maken. Ook dit bedrijf maakt zich al jaren sterk voor onderzoekmogelijkheden op C III-niveau. Evenals Gist Brocades is Shell er trouwens toe overgegaan een gedeelte van de onderzoek-afde- ling over te plaatsen naar Engeland. Wat Shell precies hoopt te gaan doen is niet helemaal duidelijk. Avebé Voor Avebé zijn de uitkomsten van CIII onderzoek minstens even be langrijk als de toepassingsmogelijk heden. Avebé maakt van aardappe len zetmeel en van zetmeel een aantal halffabrikaten, die weer door andere industrieën worden aangekocht, zoals de papier- en de textielindus trie. Avebé is een ware grootverbrui ker van enzymen. Het moment waar op deze op grote schaal tegen lage prijzen kunnen worden gefabriceerd, wordt dan ook met spanning afge wacht. Bovendien is het mogelijk zet meel in de nabije toekomst langs biodynamische weg om te zetten in halffabrikaten. Officieel heeft het bedrijf nog geen antwoord gegeven op de vraag van de regering of het gebruik wil maken van zo'n C Hl-laboratorium. Een in ventarisatie moet nog worden afge rond. Prof. dr. ir. A. A. Th. M. van Trier Achterop lab gebruik gaan maken. Waarop het bedrijf het onderzoek wil toespitsen, wil het uit concurrentie-overwegin- gen liever nog niet kwijt. Wel is ook Akzo duidelijk ingenomen met de plannen van de overheid. Het bedrijf is van mening dat Nederland al dui delijk achterop is geraakt in vergelij king met het buitenland. Hoewel ook andere ondernemingen deze mening zijn toegedaan, kan niet precies wor den aangegeven op welke punten ons land de boot heeft gemist. Twee andere bedrijven, die duidelijk in het rijtje van geïnteresseerden thuishoren, hebben negatief op de vraag in het CIVO-rapport gerea geerd: Naarden International laat we ten geen belangstelling te hebben „noch direct, noch indirect". Unilever is waarschijnlijk alleen voorlopig niet geïnteresseerd: het concern heeft een laboratorium op C Il-niveau in Vlaardingen op stapel staan, dat al is goedgekeurd doof de Ad-hoc Commissie Het wachten is nog „slechts" op de hinderwetvergun ning. Bovendien gaat Unilever ten spoedigste van start met onderzoek in Engeland, op CI- en CII-niveau. Getracht wordt in Engeland dieper door te dringen in het smaakvermo- ?en van de mens. Voor ondeizoek van een hogere risi cograad dan C II. hebben wij geen belangstelling, laat een woordvoerder weten. Niet direct althans, want Uni lever is net als Avebé een verslinder van enzymen. Een deel van het onder zoek dat Unilever in Engeland gaat uitvoeren is van landbouwkundige aard: Het concern gaat proberen planten te ontwikkelen, die het zon der kunstmest kunnen stellen. Waar op het onderzoek dat in Vlaardingen wordt uitgevoerd is gericht, wil Unile ver, eveneens uit concurrentieover- wegingen, niet zeggen Schoon Waarom is de industrie zo koortsach tig bezig te zoeken naar mogelijke toepassingen van het DNA-onder zoek? Het antwoord daarop lijkt sim pel: omdat men winst ruikt. Maar er zijn ook nobeler motieven denkbaar De DNA-techniek wordt hier en daar aangeprezen als „biologisch" en dus schoon Dankzij de inzet van bacte riën die zich in ijltempo vermenigvul digen kunnen stoffen die nu langs minder schone weg worden gefabri ceerd. op grote schaal en goedkoop worden gemaakt. Op het gebied van de gezondheidszorg (geneesmidde len) en milieuzorg (waterzuivering) zou een belangrijke verbetering kun nen worden geboekt. Of het wereld voedselprobleem erdoor kan worden opgelost is nog maar de vraag, maar vast staat dat ook toepassingen op het gebied van voedingsmiddelen le gio zijn. Het effect op de werkgelegenheid is moeilijk te schatten. Deskundigen verwachten eerder een lichte toename dan een afname van de werkgelegenheid. Dat de industriële toepassing van recombinant-DNA- onderzoek hetzelfde desastreuze ef fect op de werkgelegenheid zal heb ben als de chips, lijkt in ieder geval uitgesloten. Niet in de laatste plaats omdat de chemische procesindustrie toch al niet kan worden aangemerkt als een erg arbeidsintensieve bedrijfs tak. Veilig? Wetenschappers neigen steeds meer tot de conclusie dat wer ken met DNA althans minder gevaar lijk is dan aanvankelijk werd ge vreesd. De normen op dit gebied wor den dan ook steeds verder versoe peld. Dat waakzaamheid toch gebo den is. zal niemand ontkennen. Het gevaar dat bij voorbeeld ziektever wekkende bacteriën uit een laborato rium ontsnappen en een hele epide mie veroorzaken, is denkbaar De Ad- hoc Commissie voor Recombinant DNA-Werkzaamheden beoordeelt daarom het uit te voeren onderzoek van geval tot geval, waarbij strenge veiligheidsvoorschriften in acht moe ten worden genomen. LISSABON (Reuter) De textielindustrie is de grootste werkgever in Portugal en bovendien de grootste bron van inkomsten uit de export van dat land. Als Portugal zich opmaakt toe te treden tot de Europese Gemeenschappen, is de kans groot dat deze tak van industrie in groot gevaar komt. De organisatie van Portugese textie- lexporteurs, Portex, meent dat min stens een kwart van de textielarbei ders zijn baan zal verliezen als Portu gal lid wordt van de EG. De rege ringssteun voor honderden kleine en ondoelmatig werkende bedrijven met verouderde machines valt dan weg; veel ondernemingen zullen ver dwijnen. Goedkope krachten Er zijn in Portugal tweeduizend tex tielbedrijven. Daarvan heeft maar een paar meer dan duizend mensen in dienst. Meer dan de helft van de be drijven heeft minder dan vijftig werk nemers. De machines zijn dertig tot veertig jaar oud. De produktiviteit is klein en het werkverzuim groot. In de achtergebleven gebieden, vooral in het midden van Portugal, verdienen veel textielarbeiders minder dan het minimumloon van 7500 escudo (onge veer 300 gulden) per maand. De textielindustrie steunt op veel goedkope arbeidskrachten. Grond stoffen, machines en energie moeten worden ingevoerd. Ongeveer veertig procent van de produktie wordt afge zet op weinig stabiele exportmark ten. Deskundigen hopen, dat het EG- lidmaatschap een hervorming van de textielindustrie tot gevolg heeft, zo dat het voortbestaan ervan verzekerd is. Vorig jaar was een kwart van de Portugese industrie-arbeiders werk zaam in de textiel, die 27 procent van de totale export vertegenwoordigt van Portugal. In industriële kringen hoopt men dat modernisering en vergroting van de produktie de winstmogelijkheden van de textielindustrie vergroten. Men rekent op buitenlandse investe ringen om dit mogelijk te maken. Bovendien denkt men ontslagen ar beidskrachten weer in dienst te kun nen nemen door meer kleding te ver vaardigen, wat nu eenmaal een ar beidsintensief proces is. Vergroting van de produktie bete kent echter ook een vergroting van de export. Exportmarkten hebben te lij den onder de economische recessie en onder de invoering van importcontin genten. Landen gaan over tot verklei ning van de invoer om hun eigen textielindustrie te beschermen. Vorig jaar ging 62 procent van de Portugese textielexport naar de EG. Export Portugals textielindustrie beschouwt de EG als een van de meestbelovende exportmarkten. Als Portugal toe treedt tot de EG, vermoedelijk in 1983, moet de textielexport direct met twintig procent worden vergroot om de levenskansen van de industrie te behouden. Nederland, West-Duits land, België en Luxemburg bieden de beste perspectieven voor een grotere export. De Portugese textielfabrikan ten zijn bezorgd dat Oroot-Brittan- nië, dat op het ogenblik de helft van de textielexport naar de EG afneemt, zijn invoer zal verkleinen als Portugal lid wordt van de EG. Met buitenlandse investeringen kan Portugal verouderde produktiemet- hoden verbeteren en weer het hoofd bieden aan de concurrentie uit lan den in Afrika, Azië en Latijns-Ameri- ka. De produktie van kleding moet hierbij een belangrijke rol spelen. De Europese markt hiervoor is groot. Als Portugal eenmaal lid van de EG is, zit het ook aan de goede kant van de Europese invoertarieven. Dit neemt echter niet weg dat veel bedrijven in het noorden van Portugal hun poor ten zullen moeten sluiten; de hele textiel in Europa draait nu eenmaal slecht. Alleen de sterkste bedrijven zijn zeker van hun voortbestaan. Van onze redactie economie AMSTERDAM Zowel de ABN Bank als de AMRO Bank hebben hun rentetarieven voor hypotheeklenin gen verlaagd. Beide banken hebben hun tarieven voor vijf jaar vaste rente met gemeentegarantie gebracht van 11 op 10,5 procent Vijf jaar vast zon der gemeentegarantie gaat van 11V< naar 10% procent. De leningen met één Jaar vaste rente zonder gemeentegarantie van de ABN zijn verlaagd van 10s/. tot 10'A procent. De AMRO Bank vraagt nu voor tophypotheken 11 procent rente. Dat was 11% procent. BREDA (ANP) Albada Jelgersma zal definitief een fusie aangaan met Unigro in Utrecht. Het bod van Alba da Jelgersma op de aandelen van Unigro is gisteren door een overgrote meerderheid van de aandeelhouders aanvaard. Vakbonden, onderne mingsraden en winkeliersorganisa ties staan positief tegenover de fusie. Unigro is een groothandel in levens middelen die voornamelijk Vivo en IFA-winkeliers voorziet. Afgelopen jaar boekte het bedrijf een omzet van tussen de vijf- en de zeshonderd mil joen gulden. Albada Jelgersma is een soortgelijke en ongeveer even grote grossier. De nieuwe combinatie zal met een totale groothandelsomzet van ruim één mil jard gulden een behoorlijke verster king betekenen van de aangesloten winkeliers, die op deze wijze goedko per kunnen inkopen, omdat een gro tere grossier hogere kortingen kan bedingen bij de industrie. BLADEL De 21-jarige G. Versmis sen uit het Belgische Turnhout is gistermorgen in Bladel door verdrin king om het leven gekomen. Het stof felijk overschot werd gevonden in het vijftigmeterbad van zwembad de Smagtenbogt. De toedracht van de verdrinking is niet duidelijk. DEVENTER (ANP) Deven ter cafébezoekers moeten het sinds gisteren met vijf gelegen heden minder stellen. Vijf hore cabedrijven, waarvan vier aan het belangrijkste plein van De venter (De Brink) gelegen, heb ben plotseling hun deuren moeten sluiten. De eigenaar, horeca-exploïtant M. Hendriks is in financiële moeilijkheden geraakt. De rechtbank van Zutphen heeft hem gisteren uitstel van beta ling verleend. Curator mr. M. van Rhijn heeft echter ver klaard dat het onontkoombaar is, dat de horeca-exploïtant in de loop van de volgende week failliet wordt verklaard. De sluiting van de café's betekent tegelijk dat zestien personeels leden gedwongen ontslag heb ben moeten nemen. De acht resterende werknemers hou den hun werk in Hotel Royal aan de Brink in Deventer, dat afgelopen donderdag door Hendriks ls verkocht aan twee van zijn werknemers. WEST-BERLIJN (DPA) Het Westduitse bureau van toe zicht op het bankwezen in West-Berlijn heeft HKB Handels kredietbank AG in Frankfort bevolen te sluiten. De schulden van de bank zijn volgens de commissie te groot geworden door onregelmatigheden bij de kredietverlening. Zij mag geen betalingen meer aannemen tenzij het om aflossingen van uitstaande schulden gaat. De bank heeft een balanstotaal van 154 miljoen mark. Van onze redactie economie CAPELLE a/d IJSSEL Een aantal aandeelhouders van Holland Sea Search heeft, naar aanleiding van elkaar tegen sprekende geruchten een vereniging van aandeelhouders op gericht. Naast de behartiging van hun belangen willen de aandeelhouders een objectieve verslaggeving over Holland Sea Search, een bedrijf dat zich bezighoudt met olie- en gaswinning in de Noordzee. Vooral de laatste tijd is een groot in bepaalde kringen de ronde doen, aantal publikaties over Holland Sea en die niet bevorderlijk zijn voor een Search verschenen. Te dikwijls werd -ongestoorde en natuurlijk koersvor- en wordt volgens de vereniging aan- ming. Chaotische, fragmentarische of dacht geschonken aan geruchten die tendentieuze berichten komen bo vendien de reputatie van de onderne ming niet ten goede, zo merkt de vereniging op. Na opzettelijk voorzichtige taxaties van de winbare gasvoorraden en prognoses waarop het Jaarverslag is gebaseerd, kan de zichtbare intrinsie ke waarde van het aandeel worden vastgesteld op ca. 28 gulden, aldus de vereniging. Deze voorzichtigheid werd in de laatste jaarvergadering door de commissarissen bevestigd. De vraagkoers op de incourante markt (waar de aandelen worden ver handeld) is op het ogenblik 24 gulden ook voor de jaarvergadering en voor de geruchtenstroom losbarstte, lag de koers onder de 28 gulden. Holland Sea Search en haar partners hebben na proefboringen in het Noordzee- blok P 6 een winningsvergunning aangevraagd welke inmiddels is ver leend. Volgens de initiatiefnemers tot de vereniging is Holland Sea Search uit het speculatieve vaarwater geko men door de 40 procent deelneming van de staat (via DSM) als de win- plaats economisch mogelijkheden heeft. Ook de stijging van de olie- en gasprijzen zou de toekomst van het bedrijf zekerder maken, menen de aandeelhouders. AMSTERDAM (ANP) In de bin nenkort te houden buitengewone aandeelhoudersvergadering van Pa pierfabrieken van Gelder Zonen zal worden voorgesteld Ir G F van der Want (59) te benoemen tot lid van de raad van bestuur Na zijn benoeming zal de heer Van der Want optreden als voorzitter van de raad van bestuur, zo heeft het bedrijf medegedeeld. De heer Van der Want werd onlangs verzocht de directie op zich te nemen van de Rotterdamse Offshore Scheepsbouwmaatschappij (ROS), waarvan de oprichting door een rege ringsbesluit uiteindelijk niet door ging. Van der Want was algemeen directeur van de fietsenfabriek Bata- vus Intercycle in Heerenveen. De oude voorzitter van de raad van bestuur, de Amerikaan G. Keith Pro vo. was op 27 juni afgetreden. Sinds die datum en tot de benoeming van Van der Want treedt de heer E. Mit chell, eveneens een Amerikaan, op als gedelegeerd commissaris. Hij verte genwoordigt in de raad van commis sarissen de grootaandeelhouder Crown Zellerbach. Twee directeuren van de bank, Heinz Karrasch) en Jozef Winter, alsmede een employee van de bank zijn gear resteerd en de politie is op zoek naar de 42-jarige Westduitse geldmakelaar Helmut Frigger. Dat heeft een woord voerder van de officier van justitie in Frankfort vrijdag meegedeeld Laatstgenoemde wordt ervan ver dacht de bank 110 miljoen mark af handig te hebben gemaakt. De twee directeuren werden gearresteerd om dat zij ervan worden verdacht gedu rende lange tijd op de hoogte te zijn geweest van de praktijken van Frigger. Gevolmachtigde De geldmakelaar Frigger is gevol machtigde van Montor Anlagen in Zug (Zwitserland), welke vennoot schap ruim de helft van het aandelen kapitaal van twintig miljoen mark van de bank bezit. De bank werd in 1961 opgericht en zij is aangesloten bij het depositogarantiefonds van de Westduitse bankiersvereniging, zo dat particuliere inleggers geen scha de zullen lijden van de affaire. Frigger zou via Ihmatic, een onderne ming met een adres in Vaduz (Liech tenstein), leningen hebben opgeno men en het geld vervolgens in zijn LUXEMBURG (Reuter) De kosten van het levensonderhoud in de Euro pese Gemeenschappen zijn in juni met 0,7 procent gestegen; ten opzich te van juni vorig jaar was er sprake van een inflatie van 14,6 procent. In mei bedroeg de inflatie ten opzichte van twaalf maanden daarvoor 14,8 procent. Een en ander blijkt uit voor lopige gegevens van het Bureau voor de Statistiek van de Europese Ge meenschappen. Van januari tot en met april stegen de kosten van het levensonderhoud met gemiddeld anderhalf procent per maand De stijging in juni was het grootst in Italië en Groot-Brittannië. namelijk 0,9 procent. In West-Duits land werd het leven een half procent duurder. eigen zak hebben laten verdwijnen Het bedrog kwam volgens de woord voerder aan het licht toen een ac countant bij een routinecontrole var de boeken de naam van zijn eiger schoonvader tegenkwam, die bleek ir het geheel geen krediet bij de HKB U hebben opgenomen. Het bureau van toezicht heeft d« twee directeuren verboden hun werk zaamheden uit te voeren en heeft d« bevoegde autoriteiten verzocht twei nieuwe directieleden te benoemen. DRIEMOND Sluis mengvoederfa briek in Driemond, sluit deze week dc poort. Afgelopen week werd het fail lissement uitgesproken over het be drijf, dat in handen is van de Belgi sche voederfabrikant „Hens" in Ant werpen. Bij Sluis werken vierenveer tig mensen. Het mengvoederbedrijf vormde tier jaar geleden een onderdeel van he bekende „Sluis Vogelzaad" dat in middels in Amerikaanse handen i: overgegaan. Voordat de mengvoeder fabriek in Driemond aan de Belgischr fabrikant werd verkocht, werkten ei ongeveer tweehonderd mensen. He' voederbedrijf is in moeilijkheden ge komen door zogenaamde egalisatie contracten, die wel vaker worden ie hanteerd bij produkten die een land bouwprodukt als grondstof hebben In eerste instantie wordt aan afne mers een vaste prijs berekend. Nï verloop van tijd wordt een afrekenint gepresenteerd, waarbij de gestegen ol gedaalde kosten van de grondsto: met de afnemers worden verrekend Dat Hens de vaste prijs wat al te lang aan de gunstige kant heeft gehouden heeft het bedrijf tenslotte de das om gedaan. De terugbetalingen aan de afnemers liepen na een aantal jaren uit de hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21