'Kampeerder is rechteloos' Trouw Wie lastig is raakt gewoon z'n plaatsje kwijt "PERIODE MET REA&AN amsterdam steekt gunstig af Commentaar ieuw perspectief (1) fieuw perspectief (2) Eis tien maanden tegen heroïnedealer REPU3LIKEIN5E WEERKAART VOORDE V-S- VFRWACHTINS: Drie Nederlanders op Duitse camping verwond met mes Buit teruggevonden feestje te druk dat belooft wat VRIJDAG 25 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 pussies binnen maatschappelijke eringen die hun beleid moeten jjtre'tten. gaan soms gebukt onder drog. Een voorbeeld hiervan raren de discussies binnen de vak- ging over het loonbeleid voor 180. bij de FNV uitmondend in de oelstelling dat de koopkracht van et inkomen van de modale man in Ik geval niet zou mogen dalen. Op eftige toon is bezworen dat er zelfs een kwart procentje af mocht gebeurde dat door „modale innen die een half jaar later zelf slachtoffer werden van werk- leid of afvloeiing naar de AO. en daarbij hun koopkracht met een kwart of een vol pro tje. maar met tien. vijftien pro- it of méér hebben zien duikelen, n daarbij is hen niet meer ge raagd wat ze daarvan vonden elft. "raten over handhaving van koop- racht van werkenden wordt een ichijn vertoning, wanneer steeds meer werkenden het risico lopen hun arbeidsplaats te verliezen of n :ortgeleden al verloren hebben Het is wezenloos iemand de vraag \oor te leggen of hij bereid is een klein koopkrachtoffer te brengen, •anneer zo iemand de kans loopt 8-ji ongevraagd een offer van vijftien procent opgelegd te krijgen. De leiding van de Industriebond FNV heeft nu. in navolging van de leiding van de PvdA. behoud en uitbreiding van werkgelegenheid als doelstelling geplaatst boven on voorwaardelijke handhaving van koopkracht Een beperkte inleve ring van koopkracht wordt aan vaard. om te kunnen bereiken dat de werkgelegenheid zich kan her stellen en op de langere duur even eens de koopkracht Een koop krachtoffer derhalve bij wijze van investering ten behoeve van een gezondere arbeidsplaatsen ver schaffende economie De opstelling van de Industriebond FNV is nieuw maar tevens logisch en waarschijnlijk onontkoombaar voor deze bond. De industrie heeft de laatste tien jaren in verschillende sectoren een aftakeling van werkge legenheid te zien gegeven. Een kwart van de leden van de Indu striebond FNV behoort tot de zoge naamde niet-werkenden. of komt daar waarschijnlijk op korte ter mijn toe te behoren De nieuwe opstelling van de bondsleiding is daarom niet anders dan pure belan genbehartiging van de leden, de eerste taak van elke vqkbond opstelling van de FNV-bond cefcent tegelijkertijd nieuwe perspec- hj fcven voor een doeltreffende aan- er; tak van de werkloosheid en de ndere economische problemen. Er e noet echter nog veel gebeuren. Al- r Jereerst moet voor de betrokkenen oncreet en aanspreekbaar worden ^JJemaakt. hoe vrijwillige inlevering tan koopkracht ten goede komt aan lek werkgelegenheid en economisch lerstel Terecht pleit de Industrie- ei tond FNV dan voor werkgelegen- leidsafspraken met werkgevers en en centraal werkgelegenheids- en oopkrachtakkoord met regering n werkgevers samen. Zulke dingen tijn echter gemakkelijker gezegd Jan concreet ingevuld •en vraag is voorts of de rest van vakbeweging in voldoende mate opstelling van de Industriebond V zal overnemen. Gevreesd wiet worden dat vooral uit de hoek van de bonden van overheidsperso nen! bezwaren zullen rijzen. Hun idsplaatsen worden veel min der bedreigd. en hun belang is irom nog veel meer gediend met loud en verbetering van koop- icht. Er zal dan ook binnen de [beweging het één en ander wor den gevergd van de solidariteit van de bonden van overheidspersoneel Twijfelachtig is voorts of de werk ers voldoende zullen meewerken in afspraken over werkgelegen- iid in investeringsbeleid. Het ver- len heeft laten zien dat werkge- geneigd zijn hun ondernemers vrijheid te ..kopen" met meer isverhoging. En wanneer daar- r eigenlijk het geld niet aanwe- leic MAASTRICHT De officier van jus- urn title bij de rechtbank in Maastricht )v( heeft gisteren wegens handel in hero- ;cb ine tien maanden onvoorwaardelijke nnj gevangenisstraf geëist tegen de 40- jarige Marokkaan Brahim Ben La- hoen O. uit Heerlen. De verdachte ti« ontkende heroïne geleverd te hebben, nal naar vier getuigen verklaarden dat hj bij hem hadden gekocht. De offi cier van justitie achtte daarom dea lerschap bewezen zig was zoals de laatste jaren wordt de rekening doorgeschoven naar de overheid, die dan maar moet bezuinigen om de lasten te kunnen verlichten. Datzelfde verle den leert echter ook. dat de onder nemersvrijheid steeds meer van overheidswege wordt beladen met voorschriften en opdrachten, om dat ondernemingen nalieten eigener beweging zich ten taak op te leggen inzake maatschappelijke doelstel lingen Het zorgen voor werkgele genheid is op dit moment een van de belangrijkste van die maatschap pelijke doelstellingen. Wanneer on dernemers zich daarvan niets aan trekken. moeten zij straks niet kla gen als er weer nieuwe overheids voorschriften zullen ontstaan De gedachtenvorming bij de Indu striebond FNV vormt ook een uit daging voor de regering. Ook in dat opzicht past enige twijfel Het hui dige kabinet heeft totnutoe niet uitgeblonken als het erom ging in te spelen op ontwikkelingen binnen de vakbeweging en de vakbeweging in te schakelen in het beleid gericht op gezondmaking van de economische situatie Verschillende kansen zijn de afgelopen jaren verknoeid. En op dit moment lijkt het kabinet geheel in beslag genomen door de financiële kopzorgen, zonder nog toe te komen aan eer samenhan gend beleid dat direct op herstel van werkgelegenheid wordt gericht Met de opstelling van de Industrie bond FNV is een beekje ontspron gen waarin verschillende goede din gen sprankelen Maar een brede rivier is het nog lang niet. door Henny de Lange HAARLEM Slagboomgeld, stageld, parkeergeld, bezoe- kersgeld, douchemuntjes: de Nederlandse campingbeheer der Is zeer vindingrijk als het gaat om het rendabel maken van zijn kampeerterrein. De drieëneenhalf miljoen kam peerders die ons land telt, kunnen daarover meepraten. In het blad „De Kampeerder", het orgaan van de Landelijke Federatie Kampeerders groeperingen, staan re gelmatig brieven afgedrukt van kam peerders die hun beklag doen over het gedrag van camplngonderne mers. ..De goeden niet te na gespro ken". zegt de Haarlemse theoloog A. O. M. Smit*, ..kun Je rustig stellen dat de mentaliteit van de Nederlandse kampeerondememers veel te wensen overlaat. De campingbazen, ooit be gonnen als idealisten, hebben zich ontwikkeld tot echte zakenlui, maar ze blijken niet opgewassen tegen hun eigen macht." 8mlts ls oprichter en voorzitter van de Landelijke Federatie Kampeer dergroeperingen. BIJ de federatie, die In 1978 werd opgericht, zijn veertig verenigingen van kampeerders aan gesloten. De federatie maakt zich sterk voor de belangen van de kam peerders ln ons land. En tot kampeer ders worden dan niet alleen de trek kers met een lichtgewicht tentje gere kend. maar ook mensen die een sta caravan of houten huisje hebben ge kocht of huren om er de zomermaan den door te brengen Rechteloos Smits zegt niet te overdrijven als hij stelt dat de kampeerder compleet rechteloos ls. „Als je kritiek hebt op de gang van zaken op een camping of als Je vindt dat Je uitgebuit wordt, kim Je ln de meeste gevallen nergens terecht met Je kritiek. De camping baas hanteert het principe: wie lastig ls raakt gewoon z'n plaatsje kwijt Voor hem tien anderen." Is dat niet wat al te zwart-wit ge steld? Smits: „Nogmaals, de goeden niet te na gesproken, is het over het algemeen zo dat Je ln feite nergens verhaal kunt halen, als je wegge stuurd wordt of niet toegelaten op een camping. De Recron, dat ls de vereniging van recreatie-onderne mers ln ons land. heeft een stan daardcontract. dat heel redelijk is en bovendien met Ingang van volgend jaar verplicht wordt voor alle bij de Recron aangesloten campingonder nemers. Maar eigenlijk is dit maar een druppel op de gloeiende plaat, want de Recron telt duizend leden terwijl er zo n drieduizend camping- bedrijven zijn ln ons land. Dat bete kent dat tweeduizend kampeerbe- drijven ln ons land ln feite kunnen doen en laten wat ze willen Huurbescherming De enige mogelijkheid om de positie van de drieëneenhalf miljoen kam peerders in ons land te versterken, ls volgens de federatie het geven van huurbescherming „Alle kampeerders ln ons land. ln ieder geval de lang- kampeerders moeten huurbescher ming krijgen", meent Smits Volgens hem is de kans redelijk groot dat die huurbescherming opgenomen wordt ln de Kampeerwet. die dit najaar ln de Tweede Kamer behandeld wordt Wanneer de kampeerder huurbe scherming geniet, zuller er. zo ver wacht Smits, heel wat wantoestan den boven water komen. „Nu durven veel kampeerders hun mond niet open te doen uit angst hun plaatsje op de camping kwijt te raken. Straks kan men vrijuit praten. Volgens Smits ls het op veel campings heel normaal dat bezoekers geld wordt ge heven. .Als Je ouders Je een dagje willen opzoeken op de camping, moe ten ze eerst een rijksdaalder betalen Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Dat ls natuurlijk niet leuk meer Andere campings hanteren volgens de federatie het principe van de ..slagboomkaart met statiegeld." Als kampeerder ben Je verplicht zon kaart te kopen voor een bedrag dat kan variëren van twintig tot negentig gulden. Smits: „Als Je ervan uit gaat dat de gemiddelde camping achthon derd plaatsen telt. dan betekent dat toch een aardige renteloze lening voor de campingbeheerder. En dan heb je ook nog campings waar iede reen boven de achttien jaar zo'n kaart moet kopen. Nou. ik noem dat gewoon stelen Maar de campingbaas spaart er natuurlijk mooi even het salaris van een portier mee uit." De federatie wordt ook meermalen geconfronteerd met verhalen over ploselinge tariefsverhogingen, zegt Smits. „Rust. ruimte en sfeer zoekt de Nederlandse kampeerder op de campings. Maar de sfeer is vaak ver te zoeken en dat ligt volgens mij dan niet aan de kampeerders maar aan de beheerder Dorps „De verdachte verblijft al tien jaar ln ons land. Eens per Jaar gaat hij naar Marokko om zijn gezin te zien. Hij is in Nederland nog nooit met de straf rechter ln aanraking geweest. Gevan genisstraf zou voor deze man zeer ernstige gevolgen hebben," zei zijn raadsman. Hij vroeg de rechtbank de man niet tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraf te veroordelen. Het hof doet uitspraak op 5 augustus Smits erkent dat het gevaar bestaat dat de campings ln ons land een wat dorpsachtlg karakter krijgen als de kampeerders huurbescherming krij gen. „Met name de echte seizoens- kampeerders. de trekkers, zullen wei nig voelen voor inspraakavonden, verplicht overleg met de camping baas. etcetera. Iets dat de federatie toch duidelijk nastreeft. Ik denk dat vooral de langkampeerders meer voe len voor dergelijke verplichtingen. In derdaad bestaat dan het gevaar dat de seizoenskampeerders weg zullen blijven van dergelijke campings, om dat ze daar geconfronteerd worden met allerlei verplichtingen en toe standen. die ze Juist denken te ont- vluchten door op vakantie te gaan Maar het feit ligt er nu eenmaal dat we verplicht worden tot dergelijke maatregelen door het gedrag van de kampeerondememers Overdreven „Smits overdrijft de zaak een beetje", is de resolute reactie van waarne mend directeur D. J Verstand van de Recron. „Als er drieëneenhalf miljoen kampeerders zijn in dit land. dan zal het best meevallen op de Nederland se campings Als het werkelijk zo bar en boos is als Smits voorstelt, zou er allang een machtige kampeerders vakbond zijn geweest Volgens de Recron-consulent stelt de kampeerdersfederatle de zaken ook wat anders voor dan ze werkelijk zijn De opmerking van Smits dat er dui zend kampeerbedrijven bij de Recron zijn aangesloten ls Juist, maar je kunt niet stellen dat er drieduizend kam peerbedrijven ln dit land zijn Ja. als je de postbode in Schoorl ook meetelt die bij wijze van bijverdienste een huisje in z'n achtertuin verhuurt in de vakantiemaanden, kom je best aan drieduizend Maar ons land telt ln totaal hooguit achttienhonderd be drijfsmatig opgezette campings. Van die achttienhonderd zijn er duizend bij de Recron aangesloten, die met ingang van volgend jaar verplicht Zijn ons standaardcontract te hante ren. Als er dan alsnog problemen ont staan. kan de kampeerder <of de cam pingbaas) met z'n grieven terecht bij een geschillencommissie Volgens Verstand heeft deze geschil lencommissie jaarlijks vijftig tot zes tig gevallen te behandelen „Dat kun je toch niet veel noemen op drieën eenhalf miljoen kampeerders merkt hij op. „We vrezen gewoon het ergste als die huurbescherming er komt voor de kampeerders Naar ons idee gooit de federatie daarmee het kind met het waswater weg. De kampeer der krijgt dan te maken met ellenlan ge procedures en daar ls de recreant toch niet mee gediend? De gang naar de geschillencommissie is heel wat doorzichtiger Langkampeerders Naar de mening van de Recron verte genwoordigt de Landelijke Federatie Kampeerders groeperingen duidelijk niet de belangen van alle kampeer ders in ons land. maar van een be perkte groep recreanten, en wel van de langkampeerders. de mensen die een vaste standplaats hebben ge kocht of huren „Die mensen probe ren het leven dat ze thuis leiden zo veel mogelijk voort te zetten op de camping en daar hoort dan kennelijk ook huurbescherming bij. Ik dacht altijd dat je als kampeerder los wilde komen van alle maatschappelijke banden en verplichtingen Ala de federatie zo doorgaat, moet ze er wel van doordrongen zijn", besluit Verstand, „dat dan voor zo'n ander half miljoen trekkers het campingle ven weinig aantrekkelijks meer in houdt BERQUM/DUSSELDORF (ANP» De 3&-jarige H. V. uit het Friese Ber gum heeft op een Westduitse cam ping in blinde woede zijn 28-jarige echtgenote, zijn 21-jarige vriend en diens 20-jarige vriendin met mess te ken zwaar verwond. De steekpartij deed zich voor in Warstein (Noord rijn-Westfalen». waar de bevriende paren op vakantie waren Na zijn daad vluchtte de man in zijn auto. maar hij reed met hoge snelheid te gen een geparkeerde auto. H V moest zwaar gewond worden opgeno men in een ziekenhuis. Over de aard van de verwondingen is niets bekend dit heeft, de politie van het Westduit se Soest gisteren meegedeeld Tijdens een spelletje kaart sprong de 38-jarige man plotseling op. trok en mes en stak daarmee in blinde woede op zijn medespelers in, aldus de poli tie. Liefdesperikelen zouden de oor zaak zijn van het drama Het met V bevriende paar zijn de 21-jarige G Smit en de 20-jarige T Looyenga. beiden uit Bergum De twee kinderen van de verdachte zeven en tien jaar oud zijn dankzij bemiddeling van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag door een oom naar hun woonplaats teruggebracht DEN BOSCH (ANP) De gemeente politie van Den Bosch heeft nage noeg de volledige buit. zestigduizend gulden, teruggevonden die zondag middag uit het huis van een 78-jarige inwoonster van Den Bosch verdween Drie verdachten zijn aangehouden, een 18-jarige vrouw, een 32-jarige en een 59-jarige man. alle drie uit Den Bosch De verdachten ontkennen met na druk iets met de insluiping te maken te hebben, maar de buit werd niette min in het huis van een van de ver dachten aangetroffen Zij werden gis teren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Bosch Het ziet er op regenachtige dagen allemaal even somber en grijs uit. maar toch zit Amsterdam, verge leken bij andere grote Europese steden, behoorlijk in z'n groen Tot die conclusie is hovenier Van Wieringen gekomen, die dertien steden in Zwitserland en West- Duitsland bekeek om te kunnen vergelijken. „Rooilijn", een uit gave van het planologisch en de mografisch Instituut van de Uni versiteit van Amsterdam, laat hem zijn ervaringen en indruk ken vertellen Amsterdam steekt echt gunstig bij die andere steden af. althans wat het groen betreft. Zoveel his torisch groen als hier vind je ner gens. Historisch groen, dat zijn de bomen die er al zo lang staan, langs grachten, op hofjes en oude pleinen. Daar wordt gelukkig veel zorg aan besteed. „Een boom krijg je vandaag de dag in de stad niet zomaar weg, omdat bij voor beeld anders de bouw bemoei lijkt lijkt te worden." zegt Van Wieringen. „En dat is maar goed ook. want veel waardevol groen is op die manier nodeloos verloren gegaan Architecten moeten bij hun ontwerp nu rekening houden met historisch groen Voor dat de bouw begint moet de aan namer een borgsom storten voor aanwezige bomen die dan onbe schadigd het bouwproces moeten hebben overleefd, wil hij de borg som terug ontvangen. Door het uitdrukken van bomen ln geld. dat best zomaar tienduizend gul den per boom kan bedragen, is men wel voorzichtiger gewor denDe stads bomen staan ove rigens aan heel wat bedreigingen bloot. Niet alleen de bekende gas- lekkages. de pekel, de lucht verontreiniging. de iepziekte, lui zen en spint vormen een groot gevaar, maar ook mensen die even olie verversen of hun stoep je met bleekwater schoonmaken, en dan denken dat het bij de boom wel wegloopt. Waar de grond vol kabels en lei dingen zit. kunnen geen bomen geplant worden. Daar zet de ge meente bakken met bomen en planten, in Amsterdam van wel een ton zwaar, „anders worden ze gewoon gejat" Groene planten in zo'n bak worden in de hoofd stad vaak vernield, maar als er bloemen in staan laten de men sen ze met rust, precies het omge keerde van wat in Rotterdam ge beurt In Bern en Basel zag Van Wierin gen hoe daken van grote parkeer garages met groen en struiken bedekt waren, wat in Amsterdam ook op twee plaatsen gebeurd is. Vooral de omwonenden die op zo n dak uitkijken, blijken dat bijzonder te waarderen Dat de mensen graag groen om zich heen hebben, bleek wel in Mün- chen Toen de atleten eenmaal uit het olympisch dorp vertrok ken waren, wilde geen mens in die leeggekomen flat* wonen De gemeente heeft toen op de speciaal daarvoor ontworpen balkons veel groen laten aan brengen. tot dennebomen aan toe. Dat groen schiep een bepaal de privacy en daarna vlogen de flats weg De hovenier heeft buitenlands ook groenversieringen ontdekt die hem erg aanspraken, maar die in Amsterdam niet terug te vinden zijn. In Zürich bij voor beeld zag hij veel hanggroen langs zware betonranden, die daardoor niet meer zo zwaar en compact leken. Dat zou in de Bijlmer helemaal niet misstaan, vindt hij. In Bonn hadden ze een prachtige oplossing gevonden om een bouwplaats aan het oog te onttrekken. Daar werden sta len rekken omheen gezet die van onder tot boven vol geraniums werden gehangen. Een oplossing die wel wat duurder (20 procent) was dan een gewone schutting, maar met een erg prettige bij komstigheid deze ..schutting' bleef brandschoon, want nie mand zag er brood in geraniums met leuzen of schuttingtaal te bekladden Een leuk visje voor het aqua rium? Nog wel, maar als het dier volwassen is, past het echt niet meer in dat bakje op het dres soir. Het is een pas geboren hondshaai die bijna twee meter lang kan worden. Het haaiejong, hier nog maar een paar dagen oud en niet langer dan een centi meter of vier, is geboren in het haaienaquarium van de Skan- sen-dierentuin in Stockholm. Het heeft al een naam ook: Ing- var, en was de eerste die uit een van de zes eieren kroop. Zijn ouders hebben als krachtvoer kikkers te eten gehad. Oud-verpleegster mevrouw Kik stra-v. d. Vegt heeft nooit spijt van haar beroepskeuze gehad. Ze is nu 88 jaar en zou het best nog eens over willen doen. „Maar dan wel ln een andere wereld. Er is geen tijd meer voor de patiënt De verpleegkundige heeft het veel te druk met allerlei andere dingen' (zegt ze in Singel 88. per soneelsblad van het Diakones senhuis. Leeuwarden) Dankzij de Russische revolutie zou de prostitutie in de steden van de Sow jet-Unie vrijwel uitge roe ld zijn. De sociale ongelijk heid verdween en niemand hoef de meer voor haar broodje te tippelen. Maar de mensen die voor de Olympische Spelen naar Moskou zijn getrokken, hebben intussen wel anders gemerkt: ve len van hen zijn al herhaaldelijk in de metrostations door jonge vrouwen uitgenodigd voor een feestje, dat ln werkelijkheid een intiem samenzijn in de flat van de vrouw bleek te zijn. De vrou wen rijden ook wel in pastelgroe ne taxi's door straten waar toeris tenhotels staan en spreken de vreemdelingen ln alle moderne talen aan Blijkbaar wordt deze illegale bijverdienste oogluikend toegelaten, want er zijn nogal wat vrouwen op pad. Hoeveel straf er op prostitutie staat is niet bekend, wel dat het aanzetten van minderjarigen tot deze bezig held vijf jaar gevangenisstraf kan kosten Liefhebbers van het genre heb ben deze week de zevende afleve ring kunnen zien van de Australi sche serie The Sullivans. waar van de KRO 13 delen heeft aan gekocht Wie denkt dat het daar mee afgelopen is zit er behoorlijk naast. Televtzier zegt uit be trouwbare bron te weten dat het produktieteam in Australië er in middels het 730ste deel op heeft zitten en dat zelfs de producent nog geen idee heeft hoe het ver haal moet aflopen Dat belooft dus wat: een serie ter lengte van een paar Peyton Place en ach ter elkaar vooropgesteld dat de KRO al die afleveringen wil hebben natuurlijk, want dat ma ken u en wij als kijkers niet uit Ondanks veel ach en wee geroep van de kijkers is bij voorbeeld het Britse Coronatlonstreet nooit terug gekomen, terwijl de Engel sen zelf nog wekelijks met veel plezier naar nieuwe gebeurtenis sen in de straat en het buurtcafé kijken. Producer Kershaw is er persoonlijk van op de hoogte dat zijn „straat" in Nederland na zo veel jaren nog node gemist wordt: bij de post die hij ter gele genheid van de 2000ste aflevering kreeg zater ook brieven uit ons land

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5