ntstemming •ver uitzetten :even illegalen Zoutlozingen voor Europees hof Wastechniek maakt met benzine verontreinigde bodem weer schoon Si LENING 1SSO Verkiezing van Leids bloemenmeisje Reacties 'Brabantse textiel heeft hulp nodig' Meeter eerste bij skütjesilen op het IJsselmeer STAAT DER NEDERLANDEN WEG IN EIGEN LAND Wat? 600 goede en gezellige restaurants C serveren het. Tourist Menu E>611 11661 Een drie gangen menu diner voor maar 13.75. Overal waar voor f 13,75? dit blauwe bord Bestaaat... Kabinet gaat snel over christen- Turken praten Frankrijk handelt in strijd met richtlijn voor drinkwater Rita /ftUDAG 25 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 fan een onzer verslaggevers [OTTERDAM Een reini- ibedrijfje in Limburg >ft een techniek ontwik- id om vervuilde grond boon te „wassen" Een roef met deze techniek op En stuk door benzine vervuil- e grond in Eindhoven, heeft olgens een woordvoerder fVan de gemeente zulke bevre- yjigende resultaten opgele- 1, dat besloten is op 5 au- ustus de techniek op grotere rtiaal toe te passen Is ook deze proef bevredigend ver- jopt, wil het reinigingsbedrijf probe- n het ministerie van volksgezond- !id en milieuhygiëne te interesse- ren. Volgens directeur J. Kroon van het bedrijf moet deze techniek heel goed toe te passen zijn in de gifwijk van Lekkerkerk of op andere, sterk vervuilde plaatsen die tot nu toe zijn ontdekt in ons land De proef is verricht nabij een pomp station in het dorpje Aalst. Enkele jaren geleden is daar uit een tank minstens twintigduizend liter benzi ne gestroomd Toen Aral Nederland NV vorig jaar het pompstation over nam, gaf het gemeentebestuur van Qctrooi Eindhoven opdracht de grond schoon te laten maken, omdat de benzine De nieuwe methode waarover di- zich inmiddels verspreid had en een waterwingebied bedreigde van de Eindhovense waterleidingmaat schappij. Via het korps controleurs gevaarlijke stoffen kwam Aral in contact met het Limburgse reinigingsbedrijf, dat sinds begin dit jaar studeert op alter natieve mogelijkheden om vervuilde grond schoon te maken vakantie. „Je splitst het grondwater en de verontreinigende stof Het schone water gaat daarna de grond weer in en wat je overhoudt is een zuiver afvalprodukt." zegt directeur Kroon. Bij de reinigingsmethode wordt geen gebruik gemaakt van chemicaliën. Over het kostenaspect wil het bedrijf niets zeggen. Of dit systeem goedko per is dan het afgraven van vervuilde ree te ur Kroon geen details wil vertel len omdat nog een octrooi-aanvraag loopt komt er globaal op neer dat via een „was"-installatie alle veront reinigende stoffen (met een lager grond is ook niet bekend Wel staat soortelijk gewicht dan water) ge scheiden worden van het grondwater. Tot deze stoffen behoren ook xyleen, tolueen en benzeen, die zich in de bodem van Lekkerkerk bevinden. Voordeel van deze techniek is dat de verontreinigde grond niet afgegraven hoeft te worden, zoals in Lekkerkerk- west gaat gebeuren na de bouwvak- vast dat de installatie die in Eindho ven wordt gebruikt, tachtigduizend gulden kost. Deze installatie werkt dag en nacht, geheel automatisch Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne verklaarde gisteren nog niet op de hoogte te zijn van deze nieuwe ont wikkeling. een onzer verslaggevers tëtólSTERDAM De uitzetting van zeven illegale buitenlan- ers. die vorige week maandag in Aardenburg zijn opgepakt, eeft' verontwaardiging, teleurstelling en verbazing gewekt bij de Raad van Kerken, het CNV en de FNV, het Landelijk Jrtiecomité voor Illegale Buitenlanders en het Zeeuws Aktie- nité „Steun Marokkanen Zeeland". De zeven Marokkanen i gistermorgen op Schiphol op het vliegtuig naar Casablan- gezet. iër andere buitenlandse werkne- irs, die ook bij de inval waren opge let en in het huis van bewaring in trecht zijn opgesloten, zijn nog niet et land uitgezet, omdat ze niet over ildoende uitreispapieren be iukken. k Zeeuws-Vlamingen, die zich de [gelopen weken hadden ontfermd rer de vanuit de Dominicuskerk in nsterdam naar Aardenburg overge- achte Marokkanen, hebben gister- ond een bezinningsdienst in de ILVERSUM Volgens het Twee- Kamerlid voor de PvdA dr. H. J.- pi eethof is niet in de eerste plaats de M ussecretaris van justitie, maar de a inister van sociale zaken verant- lelijk voor het beleid dat ten tien van illegale buitenlandse ar iërs wordt gevoerd. „We moeten lortdurend bij minister Albeda op stoep staan en hem bombarderen it klachten", zei Roethof gisteren een radioprogramma van de IV IPN UKKamcrlid meent dat het in een ffchfcstaat „volstrekt niet te tolere- [ffiijs" dat bedrijven gebruik maken illegale arbeid, maar dat de leid aan die situatie geen einde Me maken uit vrees voor de economische positie van die bedrij ven. Hij verwees onder meer naar «n recente brief van de Stichting van de Arbeid, waaruit naar zijn «ening blijkt dat niet effectief tegen rerkgevers wordt opgetreden, om- tal anders een deel van de arbeids- urkt instort. loethof zei dat de organisaties die kft voor de illegalen opnemen, hun Dtesten aan het verkeerde adres ichtén. „Ze zouden meer recht heb- en op sympathie, als ze opriepen tot ijvoorbeeld bedrijfsbezettingen." geen juridisch probleem is, maar een sociaal probleem. Als justitie een maal deze mensen in handen heeft, is er geen mogelijkheid tot overleg meer. aldus Niessen. Woensdag had justitie laten weten dat nog geen besluit over de uitzet ting van de in Aardenburg gearres teerde Illegale buitenlanders was ge nomen, hoewel staatssecretaris Haars maandag al in antwoord op vragen van de Kamerleden Van Thijn (PvdA) en Waltmans (PPR) had laten weten dat haar beleid ongewijzigd zou worden voortgezet. ..Wij werden een half uur na de uitzetting via Schiphol op de hoogte gebracht," ver telt Niessen „Wij hebben tegen die wijze van optreden geprotesteerd om dat wij als steuncomité niet in de gelegenheid werden gesteld afscheid van de jongens te nemen Bovendien was ons afgelopen maan dag in het gesprek op het ministerie van justitie gezegd dat wij op tijd van de uitzetting op de hoogte zouden worden gebracht," aldus Niessen „Klaarblijkelijk mag je dit doen met illegale mensen. Dit optreden spot met de rechten van de mens." Een beeld van drie skütjes tijdens de wedstrijd van gisteren. EINDHOVEN (ANP) De gemeente lijke en gewestelijke overheden in Zuid-Oost Noord-Brabant, de indu striebond FNV en de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Eind hoven zijn van mening dat de over heid de Brabantse textielbedrijven financieel moet steunen. Hoeveel steun de bedrijven gezamen lijk nodig hebben is niet bekend. On langs wees districtsbestuurder van de FNV, H Frissen op de kritieke situa tie waarin de Brabantse woningtex tielbedrijven verkeren. In totaal wer ken er 2000 mensen in deze bedrijfs tak. Enkele honderden banen staan op de tocht, nu drie grote textielbe- Van een onzer verslaggevers LEMMER Siete Meeter. de schip per van het skütsje uit Bolsward. heeft gisteren ook de tweede wed strijd van het skütsjesilen op het IJs- plaatsen van orders weinig zin. De selmeer bij Lemmer gewonnen. De drie grote resterende bedrijven zou- stormachtigste schipper in de Sküts- den nauwer met elkaar samen moe- jevloot had evenwel meer tegenstand ten werken dan nu het geval is. Dan dan woensdag, toen hij met een voor- zou dan vooral moeten gebeuren op sprong van zeven minuten op num- het gebied van de verkoop, waardoor nier twee zegevierde. Gisteren klopte drijven onlangs uitstel van betaling aanvroegen. Enkele andere Brabant se bedrijven in dezelfde sector wor den met sluiting bedreigd. Volgens de industriebond hebben korte-termijnmaatregelen zoals werktijdverkoringen en het eerder de Zuidoost-Brabantse bedrijven zich nadrukkelijker zouden kunnen manifesteren op de Amerikaanse markt. OVffh. •durft ADVERTENTIE Ooms-katholieke Barbara-kerk in Ireskens gehouden als een stil pro est tegen de uitzetting. Volgens Leo 'Hoore. voorzitter van het Zeeuws ctiecomité, is het bericht over de itzetting met verontwaardiging ont- angen pplaus ertien pastores uit het westelijk eel van Zeeuws-Vlaanderen hadden efder al verklaard geschokt te zijn ver het politie-optreden in Aarden- urg. Afgelopen zondag is in tal van erken n Zeeuws-Vlaanderen aan- acht besteed aan het lot van de legale buitenlandse werknemers en gèbeurteriissen in Aardenburg. In e kerk in Breskens werd de preek tot veemaal toe met luid applaus onder doken. aldus Leo d'Hoore. vakcentrales FNV en CNV hebben iun teleurstelling en verontwaardi- uitgesproken over de uitzetting, bonden hadden gehoopt dat het •esluit tot uitzetting zou worden uitr esteld tot het overleg over illegale irbeid door buitenlanders met de rrü- isters Albeda (sociale zaken) en De Witer (justitie) eind augustus zou pKien heropend. k Raad van Kerken reageerde met ïrbazing op het besluit van justitie m de Aardenburg opgepakte Wk-Marokkanen het land uit te zet- en. Secretaris dr. H A. M Fiolet erinnerde in een verklaring namens e raad er aan dat minister-president an Agt de raad had beloofd met de ünisters Albeda en De Ruiter te raten om tot een rechtvaardiger op tassing van het probleem te komen, «t landelijk actiecomité Wet arbeid 'Uitenlandse werknemers ziet in het •esluit tot uitzetting een duidelijke ^Wijzing dat overleg over de kwes- ie van de illegalen met het ministerie W justitie zinloos is. Woordvoerder j®'Niessen meent dat het geen zin •ft, omdat de zaak van de illegalen BERGEN (ANP) De 36-jarige H aben uit Eibergen is gisterochtend het leven gekomen door een ver- "songeval in zijn woonplaats. Vol- de politie reed de man met zijn Omfiets de rechter wegberm in Joen hij probeerde weer op het weg- komen, kwam hij ten val. Een "TWnoetkomende motorrijder kon man niet meer ontwijken De "nfietser overleed ter plaatse bedrag koers open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 29 juli 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 september aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 september 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Wie denkt, dat zij een kans maakt om Leids bloemenmeisje 1980 te worden, moet zich morgen naar Leiden spoeden en zich daar tus sen half een en half twee opgeven (op het Stadhuisplein) voor de ver kiezing De jury zal speciale aan dacht besteden aan originaliteit in bloemversiering en kleding onder het motto „Wie beeldt het bloe menmeisje het leukst uit?" De winnares mag op zaterdag 2 au gustus meerijden in het Rijns- burgse Bloemencorso In Enschede worden morgen ter gelegenheid van het culturele eve nement „Enschede verplaatst" al lerlei activiteiten gehouden. Het project heeft als doel de inwoners van Enschede op veelzijdige ma nier kennis te laten maken met nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van de beeldende kunst. Van tien tot vijf uur treedt op het podi um voor Concordia Peter Giele van het Amsterdamse collectief Amok op; hij zal op kritische wijze gebeurtenissen in een ander licht zetten door deze te voorzien van „krachtige uitspraken" Om elf uur laat Kees de Groot met be hulp van video beelden zien die te maken hebben met de machtsver deling in de wereld; om half drie is er een kindervoorstelling (het kin dertheater Augustus brengt het stuk Costa-del-sol-la-ti-do). Daar na is er om vier uur een optreden van de groep „Band T - instruments" uit EiriÖhoven Vanmiddag van half twee tot half vijf; in Enter een demonstratie klompenmaken (bij het Sköpke aan de Hoogebrink) InHoorn is er vandaag een pony- markt; in Alkmaar een kaas markt, en een demonstratie van oude ambachten; in Bergen een kunstmarkt, in Broek op Lange- dijk de Broekerveiling eh om 12 uur een fietstocht; in Callantsoog vanavond om half negen een wijn feest; in Heemskerk van tien tot vier uur in de dr. Prinsenhal een Spel-doe-dag; in Hoogwoud een braderie en een molenbezichti- ging; in Petten om zeven uur van avond op het Plein 1945 een kin- der-rommelmarkt; in Zandvoort op het circuit, om twee uur wed strijden achteruit-rijden. In Win terswijk kunnen liefhebbers mor gen mee op een geologisch excur sie naar de Steengroeve (inlichtin gen tel. 6135). In Bruinisse treedt vanavond om half acht in de muziektent het poppentheater Robhetty op. mor gen om zes uur 's avonds in deze plaats een voetbalwedstrijd tus sen Bruse Boys en SW uit Schie dam op het terrein van de Bruse Boys Morgen in Bergen op Zoom in de Stenen Tuin (achter de Peperbus) een antiek- en curiosamarkt. in het Kunst- en Proeflokaal in de zelfde plaats om half tien 's a- vonds een optreden van Les Turle- pins Humoristes (mime), in Breda op de Havermarkt een kunst- en antiekmarkt; om vier uur een bei aardconcert door Arie Abbenes op het klokkenspel van de Grote Kerk: in Lange weg op het adres Kloosterlaan 6 is morgen een rom melmarkt. In de Veemarkthal in Sneek is dit weekeinde, te begin nen bij vandaag, een vakantie antiekbeurs in de Veemarkthal Tenslotte nog een aantal concer ten: vanavond om acht uur in de Martinikerk in Sneek: een orgel concert door Dirk Donker; mor genmiddag om half een een orgel concert in de Utrechtse Domkerk door Stoffel van Viegen; in de Ou de Kerk in Amsterdam morgen een orgelconcert door Louis Toe bosch ADVERTENTIE hangt. De WV kent alle adressen hij zijn broer Lodewijk uit Huizum, Heerenveen, Grouw. de Zuidwest hoek en Lemmer. Niet een Meeter, maar een telg uit het Swaga-geslacht, de Langweerder- schipper Lammert Swaga heeft bij het ingaan van de laatste wedstrijd de leiding (19,8 punten), hoewel de koploper gisteren met een zevende plaats genoegen moest nemen Sneek (24,9), Grouw (26) en Huizum (26,9) vormen vandaag op het Sneekermeer (14 uur) de grootste bedreiging voor Lammert Swaga. HENGELO (ANP) De nood bij de opvang van het nog steeds toenemen de aantal christen-Turken in Twente is zo hoog. dzt het kabinet zich direct na de vakantie over de mogelijke oplossingen van deze problematiek gaat beraden. Dit is gisteren geble ken in een gesprek tussen Twentse bestuurders en ambtenaren van vijf ministeries. De Hengelose wethouder A. van der Vegt. wijst er op dat er sinds begin van dit jaar meer dan tweehonderd christen-Turken naar Hengelo (het centrum van de syrisch-orthodoxe kerk in West-Europa) zijn gekomen Vervolg van pagina 1 Een woordvoerder van de vervoers bond toont zich „hoogst verbaasd' over het gebrek aan ruggespraak, maar hij wil de redenering van de industriebond niet helemaal afwij zen. „Misschien is het wel waar dat wij een stukje moeten terugkrabbe len om dan een nog grotere sprong voorwaarts te kunnen maken." zei hij Keuze Voorzitter Jan Brouwer van-de dien stenbonden stelt daarentegen dat de werkgelegenheid niet in stand kan worden gehouden door het ^inleveren van koopkracht Volgens herri zijn er nog tal van bedrijven banken, ver zekeringsmaatschappijen waar geld kan worden gehaald, hoewel dat misschien niet zozeer geldt voor de industriële sector. Brouwer wil niet ontkennen dat er misschien een keer gekozen zal moeten worden. Veel zal volgens hem afhangen van het rege ringsbeleid. Als er bij voorbeeld een goede vermogensaanwasdeling zou komen, dan zou het voor de vakbewe ging gemakkelijker zijn om over inle veren te praten. Bram Buys, voorzitter van de bouw en houtbonden, betreurt het dat de industriebond nu al met een stand punt naar buiten komt. Zoiets frus treert volgens hem de gedachtenwis seling binnen de FNV ABVA-voorzitter Jan Dutman wacht met een reactie tot hij zijn achterban heeft geraadpleegd. Wel zegt hij. dat de ambtenaren al lang bezig zijn hun koopkracht in te leveren en dat hij daarom wat huiverig is om het losla ten van de koopkracht nog verder te propageren De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. S. J van Eijkelenburg verklaarde dat uit de voorstellen van de Industriebond FNV duidelijk realiteitszin spreekt „Dat blijkt met name uit het besef dat een keuze noodzakelijk is en dat wij in een magere economie niet alles tegelijk kunnen hebben," aldus de NCW-voorzitter. die een keus vóór werk onontkoombaar noemde Geen contact door Hans Schmit DEN HAAG In verband met de lozing van grote hoeveelheden afvalzout op de Rijn moet de Europese commissie desnoods een klacht bij het Europese hof van justitie indienen tegen Frankrijk. Op grond van de Europese richtlijn over de drinkwatervoorziening is Frankrijk verplicht maatregelen te nemen tegen de zoutlozingen vanuit de Elzas, maar de Franse overheid is daar nog steeds niet tegen opgetreden De Europese commissie (het dagelijks bestuur van de Eu ropese gemeenschap) kan een dergelijke ingrijpende stap te gen Frankrijk nemen, omdat de inhoud van een richtlijn volgens het Verdrag van Ro me in de wetgeving van de lidstaten van de EG moet worden opgenomen De Nederlandse Europarle mentariër Hemmo Muntingh. die in vragen aan de commis sie om zulke stappen tegen Frankrijk heeft gevraagd, wijst erop dat Frankrijk zoda nige wettelijke maatregelen had moeten nemen dat het. Rijnwater gaat voldoen aan de normen van de drinkwater richtlijn van 1975 Die normen komen neer op een maximaal zoutgehalte van tweehonderd miligram per liter Volgens de richtlijn is water dat meer zout bevat niet ge schikt voor de bereiding van drinkwater. Het Rijnwater be vat echter gedurende lange perioden per jaar meer dan het toegestane maximum zout. Strikt genomen bete kent dat. aldus de socialist Muntingh, dat de Nederland se en Westduitse waterlei dingbedrijven in die perioden geen Rijnwater zouden mo gen gebruiken. In de praktijk is dat echter onmogelijk, om dat dan de drinkwatervoorzie ning voor miljoenen mensen in het stroomgebied van de Rijn in gevaar zou komen Normen De richtlijn over het drinkwa ter bepaalt niet alleen dat de lidstaten maatregelen moeten nemen om het oppervlakte water aan de normen te laten voldoen (hetgeen Frankrijk dus achterwege laat), maar ook dat er geen onderscheid mag worden gemaakt tussen nationale wateren en grens overschrijdende wateren. De houding van Frankrijk is ech ter ook op dit punt strijdig met de richtlijn. Frankrijk maakt namelijk onderscheid tussen binnenlandse zoutlo zingen en zoutlozingen op de Rijn. Dit blijkt, aldus Mun tingh, uit het verschil in de heffingen die op de lozingen worden gelegd. Zo zijn de hef fingen op lozingen op de Seine aanzienlijk hoger dan die op' lozingen op de Rijn Een van de maatregelen die Frankrijk volgens Muntingh zou hebben kunnen nemen om aan de verplichtingen van de drinkwaterrichtlijn te vol doen. is de ratificatie van het zoutverdrag. Dat verdrag is in 1976 gesloten door de Rijnoe- verstaten en voorziet in een vermindering van de Franse zoutlozingen. Volgens dat ver drag zou Frankrijk (voor een belangrijk deel op kosten van Nederland en West-Duitsland) een deel van het afvalzout van de kalimijnen in de Elzas in de bodem injecteren. Vanaf 1 ja nuari van dit jaar zou op deze wijze drie miljoen ton zout per jaar in de Franse bodem wor den gespoten. In het zoutver drag wordt gestreefd naar een maximale zoutbelasting van het Rijnwater van tweehon derd miligram per liter; de zelfde hoeveelheid als de norm van de drinkwaterricht lijn. IFrankrijk vertraagde echter de uitvoering van dit verdrag, onder meer vanwege verzet uit de Elzas waar voor een verzilting van het grondwater wordt gevreesd. Eind vorig jaar Het de Franse regering weten het verdrag niet ter goedkeuring aan het Franse parlement voor te leggen, om dat het zou worden verwor pen. Het enige waar Frankrijk nu toe bereid is. is de oprich ting van een zoutfabriek in de Elzas, waar een deel van het afvalzout kan worden ver werkt Nederland en West-Duitsland voelen daar weinig voor. om dat de markt reeds verzadigd is tde Nederlandse en West duitse zoutfabrieken hebben reeds een grotere produktie- capaciteit dan de behoefte) Bovendien zou de fabriek me de-gefinancierd moeten wor den door de andere Rijnoever- staten, terwijl die fabriek slechts één derde van de hoe veelheid zout verwerkt waar mee volgens het zoutverdrag de lozing moet worden ver minderd. Frankrijk vraagt in feite aan Nederland en West- Duitsland een concurrent voor de eigen industrie te sub- sidiëeren zonder dat dit tot de noodzakelijke verbetering van de kwaliteit van het Rijn water leidt. Onverminderd Ondertussen gaan de zoutlo zingen onverminderd voort. Uit het enkele weken terug gepubliceerde jaarverslag van de drinkwaterbedrijven in het stroomgebied van de Rijn blijkt dat de totale zoutbelas ting van de Rijn in 1979 op- nieuw is toegenomen. Hemmo Munthing wijst er in zijn vra gen aan de Europese commis sie op dat de kalimijnen in West-Duitsland. die dezelfde kaliprodukten voor kunst mest produceren als de mij nen in de Elzas. aan strenge voorschriften zijn gebonden De mijnen in «attorf en Win tershall mogen slechts acht procent van hun afvalzouten in de Weser lozen; de overige 92 procent wordt in de bodem geïnjecteerd of met behulp van elektrolyse verwerkt en opgeslagen, hetgeen aanzien lijke kosten met zich mee brengt. Doordat Frankrijk het zoutverdrag niet ratificeert, wordt de Franse kali-indus trie bevoordeeld boven die in West-Duitsland. Muntingh vraagt de commissie of dit niet leidt tot een vervalsing van de concurrentiepositie en of de commissie ook hiertegen geen stappen moet onder nemen De voedingsbond, de bouw- en hout bond. de dienstenbond en de ver voersbond van de FNV begrijpen blij kens hun eerste reactie niet goed waarom de industriebond zonder contact daarover met de andere bon den nu het loslaten van het zogeheten drie-sporenbeleid van de FNV in dis cussie wil brengen. In dat beleid kiest de FNV voor handhaving van de koopkracht, het instandhouden van volledige en volwaardige werkgele genheid en voor een goed pakket col lectieve voorzieningen. De Industrie bond FNV meent dat handhaving van de koopkracht alleen maar is te verwezenlijken bij voldoende werkge legenheid. Via een tijdeüjke pas op de plaats voor de CAO-lonen en de uit keringstrekkers mikt de bond op een herstel van de werkgelegenheid, zij het dat ook voor deze bond het drie sporenbeleid einddoel blijft Voorzitter Cees Schelling van de Voe dingsbond FNV zegt in een reactie in De Vakbondskrant dat dit de eerste stap is op weg naar het verlies van koopkracht Hij vraagt zich af hoe lang „tijdelijk" is en hoeveel de koop^ kracht dan moet dalen „Wij zullen die stap in ieder geval niet nemen aldus Schelling „Ik heb mijn motor achterin

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3