Parkeerdak boven Zoetermeers winkelcentrum Meerzicht verzakt Verier Luit 'Strak vergaderen zonder monden te snoeren' let op de grootvuilvukantie! 'Instortingsgevaar was niet ondenkbeeldig' KORT NIEUWS Begrafenissen-Crematies Transporten De nieuwe burgemeester van Leiden mr. Kees H. Goekoop: Meer dan miljoen voor fietspaden in Den Haag Swinging Scheveningen WOENSDAG 23 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Het was gisteren nog volstrekt onduidelijk wat de oorzaak kan zijn van de verzakking van het parkeer dak boven het winkelcentrum Meerzicht in Zoetermeer, die zaterdag de ontruiming van een zelfbedieningswinkel noodza kelijk maakte. De dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente en het ingenieursbureau Hageman, die een tech nisch onderzoek instellen, verwachten pas over veertien da gen uitsluitsel te kunnen geven. Tot die tijd blijft de toegang tot het parkeerdak in ieder geval versperd. In een persbericht schreef Kok-be heer gisteren dat elk Instortingsge vaar nu afwezig is. De winkels zijn voldoende gestut, aldus de be heerder. Alle winkels De betonconstructie van het gehele winkelcentrum wordt door Hageman onderzocht. Het is niet uitgesloten dat de oorzaak van de verzakking gezocht moet worden in een construc tiefout van het plavond. Hageman zal ten eerste nagaan of in tekeningen van de architect rekenfouten zijn ge slopen. Vervolgens zal onderzocht worden of de bouwer een uitvoerings- fout heeft gemaakt. Tenslotte wordt het gebruikte materiaal gecontro leerd. Het gaat om een zogenaamde „voorgespannen betonconstructie." Een woordvoerder van Intervam wil de gisteren niet zeggen of het bouw bedrijf ook elders in Nederland als in Zoetermeer heeft gebouwd. De stutbalken onder het plafond van de zelfbedieningszaak in het winkel centrum Meerzicht. De assistent-bedrijfsleider van de zelfbedieningswinkel pal onder het parkeerdak ontdekte zaterdagoch tend bij het openen van de winkel een diepe scheur in een betonnen steun balk van de dakconstructie. De ge waarschuwde politie liet onmiddel lijk de zelfbedieningswinkel sluiten en een deel van het parkeerterrein ontruimen. Het gaat om een scheur van enkele meters lang en 12 centi meter diep. Een woordvoerder van de dienst bouw- en woningtoezicht verduide lijkte gisteren hoe ernstig de situatie was. „Instortingsgevaar was niet on denkbeeldig", verklaarde hij, „we wa ren er net op tijd bij". Medewerkers van de dienst controleren momenteel twee maal per dag, voor de opening van het winkelcentrum en na de slui ting, of het parkeerdak verder is ver zakt. Gestut Een eerste onderzoek van bouw- en woningtoezicht bracht maandag aan het licht dat ook in het plafond van een kledingmagazijn onder het par keerdak een verzakking is opgetre den. Daarop gaf de politie opdracht het gehele parkeerterrein te ontrui men. De plafonds van de zelfbedie ningswinkel, die maandag zijn deu ren weer opende, en de kledingzaak zijn inmiddels gestut. De bedrijfsleiding van de zelfbedie ningszaak kon gisteren nog geen exacte cijfers geven over de omzet- schade, die de winkel zaterdag door de sluiting heeft geleden. Er was nog geen telling verricht. Ook over de herstelkosten van de dakconstructie konden noch de beheerder van het winkelcentrum. Kok-beheer uit Zoe termeer, noch de bouwer Intervam uit Den Haag gisteren mededelingen doen. De gemeente voert voortdurend over leg met Kok-beheer, Intervam en de eigenaresse van het winkelcentrum, de Ennia-verzekeringsgroep. In deze besprekingen is besloten het onder zoek naar de oorzaak van de verzak king te laten doen door het externe ingenieursbureau Hageman. FILMS In het museum voor het onderwijs is morgenmiddag een film voor de jeugd: Stierenvechters met Laurel en Hardy. Aanvang 14.00 uur. Toegang 1,75. MARKT In de Princestraat in Katwijk aan Zee is vandaag een toe- ristenmarkt. De volksdansgroep Kat wijk geeft daar enkele voorstellingen. SIMULTAAN Op het Andreas- plein voor de Oude Kerk in Katwijk is vandaag een openlucht dam- en schaaksimultaan. Schakers: Oijs Haasnoot en Jan Willem Duyzer. Dammers: Joop Burgerhout en Jan Fase. Deelnemers kunnen zich voor de aanvang (18.30) opgeven. Deelna me gratis. KLAVERJASSEN Een klaver- jasavond in het wijkgebouw Hoornes in Tripodia aan het Hoomesplein in Katwijk. Aanvang 20.15 uur. KOOR Het Westlands Meisjes koor zoekt koorleden. Geïnteresseer den kunnen de repetities bezoeken elke vrijdagavond van 18.30-19.30 uur. Havenstraat 7 Naaldwijk. Telefo nische informatie 01749-47875. CONCERT Rob Theissen geeft morgen een pauzeconcert in de St. Jacobskerk in Den Haag. Aanvang 12.45, toegang gratis. CONCERT Morgenavond om 20.15 uur begint een orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Delft. Leerlingen van J. J. van den Berg. Toegang 5,-; korting voor CJP en 65+. Jongerenhuisvesting ZOETERMEER De Stichting Woonhaghe heeft een gemeentega rantie gekregen van 5,5 miljoen gul den voor de bouw van vijfenzeventig Van Dam-woningen aan de Aziëweg. De woningen zijn bestemd voor wer kende jongeren. De stuurgroep „1 2". waarin de gemeente en maatschappelijke in stellingen vertegenwlordigd zijn, is niet tevreden. De vrees bestaat dat het complex mogelijk de bestemming zusterhuis krijgt vanwege het nabij gelegen verpleegtehuis. De gemeente Zoetermeer heeft toegezegd zelf het toewijzingsbeleid in handen te hou den. De bouw start in het najaar en zal naar verwachting in november volgend jaar afgerond zijn. ADVERTENTIE In het rouwccntrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644* Met het plotselinge vetrek van Adrlaan Jan Vis naar het ministerie van binnenlandse zaken, begon in Leiden de traditionele dans rond de burgemeesterszetel weer. De PvdA- fractie die de meerderheid heeft in de gemeenteraad hoopte nu toch eens eindelijk in de prijzen te vallen, de VVD twijfelde er niet aan of „haar" minister Wiegel zou wel een capabele partijgenoot bij de koningin aanbevelen. Het CDA hield zich vooralsnog koest in het besef toch al oververtegenwoordigd te zijn den lande. D'66 en de andere partijen keken slechts uit naar een geschikte figuur, zich realiserend dat een persoon van eigen signatuur niet tot de mogelijkheden zou behoren. De raad stelde een pakket van eisen op en zond die naar de commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk. De sollicitatieprocedure werd In gang gezet en al ras kreeg de vertrouwenscommissie veertien brieven van belangstellenden, waarvan er zes bij het eerste gesprek al afvielen. De rest bleek van voldoende gewicht. Twee kandidaten sprongen er echter uit: De ex-wethouder van economische zaken van Amsterdam mr C. Goekoop (VVD) en de Haagse PvdA-wethouder van onderwijs, Kunst- en personeelszaken Van Lier. Goekoop hield zich gedurende de sollicitatieperiode afzijdig, had geen commentaar, zijn opponent van Lier daarentegen sprak honderd uit over zijn gooi naar het burgemeesterschap en prees zichzelf zo succesievelijk uit de markt. Andere kandidaten op het voorkeurslijstje van de vertrouwenscommissie zaten of al op de wip voor een andere bestuursfunctie (Van Lookeren Campagne, PvdA) of bleken toch niet bestand tegen duizendpoot Cees Goekoop. Het lijntje was daarop snel gelegd: De secretaris-generaal van binnenlandse zaken Adriaan Jan Vis beval minister Wiegel Goekoop aan, en vervolgens benoemde koningin Beatrix, die op het punt van afreizen stond, de ambitieuze Amsterdammer. De loopbaan van de nieuwe burgemeester van Leiden is niet anders dan succesvol te noemen. Een opsomming van functies die voor de meeste mensen een eindstation zijn, betekenden voor Goekoop slechts een halte. Gezien zijn Indrukwekkende carrière tot nu toe is het zeker niet merkwaardig Je af te vragen hoe lang Goekoop „Leiden doet". Kees Goekoop werd geboren op 4 december 1933 in Amsterdam, en verruilde na vier jaar de hoofdstad voor Bloemendaal, alwaar het gymnasium werd doorlopen. Toen studeren in Leiden. Aanvankelijk scheikunde, maar na een niet geheel meer te herleiden weddenschap werd het toch rechten. Goekoop kon zes jaar later (1958) in het „zweetkamertje" in het Academiegebouw zijn doctoraalbul af komen halen. Voor zijn nummer volgde Goekoop vervolgens een officiersopleiding bij de landmacht, bij welk onderdeel hij inmiddels Is gevorderd tot de rang van reserve-kapitein van de veldartillere. Na zijn diensttijd in Amsterdam de advocatuur In, om twee Jaar later de overstapte maken naar het bedrijfsleven. Bij de NV Luchthaven Schiphol vervulde Goekoop achtereenvolgens de functies van juridisch adviseur, adjunct-hoofd commerciële en Juridische zaken en hoofd marketing. In 1970 werd Kees Goekoop lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Van 1976 n tot en met 1978 was hij wethouder met F de portefeuille gemeentewerken, haven-I en luchthavenaangelegenheden, monumentenzorg, juridische en verzekeringszaken. Een aantal commissariaten aan zijn wethouderschap overhoudend (waaronder weer Schiphol) keerde Goekoop terug in de raadsbanken. Momenteel is Goekoop Statenlid van Noord-Holland, president van Sail Amsterdam en werkzaam bij BCG Interim Management bv, een soort uitzendbureau voor managers. Verder lt| hij plaatsvervangend kantonrechter Amsterdam. Goekoop is getrouwd en heeft drie dochters van 14,11 en 8 jaar. er li If door Louis Cornelisse LEIDEN De constatering dat een vlotte prater in een snel streepjespak met een modieuze transparante bril op betekent dat men louter met een glad managerstype te maken heeft, gaat voor de nieuwe burgemeester van Leiden mr. Kees Goekoop zeker niet op. Geen moment heb je de indruk dat hij draait, je om de tuin wil leiden. De woordenstroom is vrijwel permanent, maar zelden oppervlakkig. Zint een vraag hem niet of zit de gespreks partner er naar zijn idee naast dan wordt vriendelijk geprobeerd de opponent op het Goekoop-spoor te krijgen. Het valt niet mee een afspraak te maken met de nieuwe burgemees ter. Goekoop is een druk bezet man en wil nog een aantal zaken afma ken voor hij na zijn installatie op 18 augustus in het stadhuis van Lei den definitief plaats neemt op de regentenzetel. Uiteindelijk lukt het dan toch Goekoop even los te krij gen van vooral de organisatie van Sail Amsterdam, waar hij de touw tjes in handen heeft als voorzitter. Onvermijdelijk is Sail dan ook het eerste gespreksonderwerp. Het pro gramma komt op tafel. Vier jaar heeft Goekoop met zes vaste en veertig part-time medewerkers ge werkt om Sail 80 mogelijk te ma ken. Volgende maand is het dan zover. Van vier tot en met twaalf augustus zullen schoeners, platbo demschepen tot aan roeiboten en windsurfplanken over het IJ varen. Een gigantische organisatie meldt Goekoop trots, waar vijftiendui zend bemanningsleden bij zijn be trokken. Op de opmerking dat Lei den best een burgemeester met or ganisatorische kwaliteiten kan ge bruiken, reageert hij laconiek. „Ja, ik heb wel eens wat van de Tour de France gehoord, maar wat er toen precies aan de hand was met de Leidse organisatie weet ik niet meer. Met Sail gaat het in ieder geval tot nog toe goed", zegt Goe koop alvast voorgenietend het pro grammablad doorbladerend. Een kleine week na Sail is het dan zover en doet Goekoop officieel zijn intrede in Leiden. Hoe kijkt hij te gen het burgemeesterschap aan? „Je moet sterk coördinerend en on dersteunend optreden. Binnen het college, het ambtenarenapparaat en naar buiten stimulerend werken. Verder ben je als burgemeester een waakhond, die erop toe moet zien dat de democratie niet geschaad wordt. Dat minderheden niet in een hoek worden gezet", lepelt Goe koop in een tempo op als geldt het een mondelinge overhoring. Het zijn dan ook geen opmerkelijke uit spraken. Interessanter wordt het als hij geconfronteerd wordt met de uitspraak, die hij deed toen hij net wethouder in Amsterdam was ge worden. Toen meldde Goekoop pro gramcolleges te haten, en nu treft de nieuwe burgemeester uitgere kend in Leiden zo'n bestuursformu- le aan. Hoe moet dat nu? Goekoop: „Een afspiegelingscollege vind ik de meest ideale vorm van besturen. Maar goed, bij een programcollege moet je van doelstellingen uitgaan, en niet te detaillistisch te werk gaan. Doe je dat wel dan wordt het bestuur te star, is bijstellen om slachtig en dat moet niet. De rest zeg ik bij mijn installatie wel." Aan dringen helpt niet, dat wordt of smullen op de achttiende of we ho ren het nooit. Ontmanteld Wat trekt Goekoop nu zo aan in het burgemeesterschap, met name in Leiden. De functie is ontmanteld en teruggebracht tot de strikt wette lijk omschreven taken van de bur gemeester en het ziet er beslist niet naar uit dat dit college Goekoop meer wil toevertrouwen. Blijft glo baal over: Het voorzitterschap van het college en de raad, de handha ving van de openbare orde (politie) en het doorknippen van linten en bezoeken van jubilarissen. Nog maals, wat boeit een actief en ambi tieus man als Goekoop te sollicite ren naar Leiden? Goekoop: „Inderdaad al die plicht plegingen zijn niet bepaald het boeiendst. Je kan je afvragen of die vanzelfsprekendheid er niet vanaf moet, en je bij voorbeeld rouleert met de wethouders." Hij zet zijn woorden kracht bij met de uit spraak een hardgrondige hekel te hebben aan deftig- en dikdoenerij, die men bij dergelijke gebeurtenis sen vaak tegenkomt. Hij zegt Leiden aantrekkelijk te vinden omdat het dezelfde proble matiek kent als Amsterdam. Goe koop somt ze op: Een historische binnenstad, het behoud ervan en de stadsvernieuwing en natuurlijk de zelfde financiële afhankelijkheid van het rijk waar beide steden mee worstelen. Het zijn allemaal onder werpen die Goekoop interesseren. Een niet onbelangrijke factor, hoe wel niet doorslaggevend, blijkt de affectie die Goekoop over heeft ge houden aan de periode dat hij in Leiden studeerde. Hij noemt zich zelf een doorsnee student uit de Jaren vijftig. In die tijd was de span ning in de haat-liefde verhouding Cornells Hiëronymus Goekoop, de nieuwe burgemeester van Leiden. tussen de studentenwereld en de Leidse bevolking te snijden. Confrontaties tussen de studenten enerzijds en de Leidenaren en poli tie anderzijds waren geen zeldzaam heid. Goekoop geeft toe zich volle dig thuisgevoeld te hebben in de geïsoleerde wereld van de vereni gingsstudent, hij hield zich echter ook bezig met het organiseren van sportwedstrijden tussen de kibbe lende partijen. „Om een beetje na der tot elkaar te komen", laat Goe koop glimlachend weten, terwijl hij er aan toevoegt het een positieve ontwikkeling te Vinden dat de vere nigingen meer open zijn geworden. In vergelijking met zijn studenten tijd is Leiden in haar voordeel ver anderd, zeker de laatste tien jaar. aldus Goekoop. „Toen was Leiden in last, maar ik heb de indruk dat er veel problemen zijn opgelost, en dat, de problemen die nu nog spelen niet excessief zijn". Daarbij merkt de nieuwe burgemeester op, dat het hem opvalt dat er in de oude bin nenstad weinig echte hinderlijke gaten zijn te ontdekken, en het een positief gezicht te vinden dat er zoveel aan de grachten gedaan wordt. Daarmee stelt Goekoop zich op een lijn met wethouder Waal, die het college, als loco leidde in het burge- meesterloze tijdperk. Over het hui dige college spreekt hij, hoe kan het ook anders, niets dan lof. „Een aler te club, die goed gebruik maakt van de mogelijkheden die de provincia le en rijksovrheid biedt", ken schetst Goekoop de gekozen stads bestuurders. Handig natuurlijk om de mensen waar je binnenkort nauw mee moet samenwerken te prijzen. Toch wekt Qoekoop geen moment de indruk nu in de categorie „slijmjurken" terecht te zijn gekomen. Evenwel zit er toch iets aan die houding van de geslaagde veertiger. Gaat er ei genlijk wel eens iets mis bij Kees Goekoop? „Het wethouderschap" is zijn on middellijke tegenwerping als fc suggestie gewekt wordt dat aL altijd van een leien dakje is ver pen. „Ik volgde Roel van Duin, Kabouter die later naar de PPR gegaan op. Twee jaar voor een «i houderschap, dat is te kort. Ik - bezig met het reorganisatiepi bij de stadsreiniging, de proble™ die toen speelden bij verschillf-* directies. Dat kun je allemaal afmaken. Met de eer van de ha nota gaat bijvoorbeeld nu mijn c volger strijken". Goekoop mompelt daarop iets vi „maar Ja de VVD werd weer uit hi college gewipt, het politieke spel Navraag levert niet meer op dan „laat-maar-zitten-gebaar" op. Sc kelt onmiddellijk over op een an onderwerp, daarbij handig kop lend naar zijn voormalig weth derschap. Goekoop blijkt dezelfde voorlie te hebben als zijn voorganger die bijna een meester te nöen was in het zo kort mogelijk verga ren. Ook Goekoop heeft dit strei hoog in zijn vaandel geschrevi hoewel hij daar wel aan toevoe dat iedereen wel zijn zegje mo kunnen doen. Wanneer Goekoc bemerkt dat zijn gesprekspartner gezicht in één groot vraagteken v andert, laat hij er op volgen: „Ik stimuleren dat iedereen zo goed ra gelijk is ingelicht. Dat zal me voorbereiding kosten, maar mindt vergadertijd". Dat lijkt een mooie afsluiting het gesprek, dat Goekoop in hel laatste deel wat naar zich toetrekt Zou een dergelijke neiging niet oj weerstand kunnen stuiten binnet) het nogal autonome college? „Eet burgemeester moet niet buiten he college gelaten worden en moet zijl eigen inbreng hebben. Welke? Da is nog een kwestie van sfeer aanvoe len", zegt Goekoop met dezelfde innemendheid als steeds tijdens het gesprek. Ministerie zegt toe DEN HAAG (ANP) De gemeente Den Haag krijgt 1.135.000 gulden voor de aanleg van fietspaden langs de Escamplaan en de Moerweg. Langs de Escamplaan komen aan weerszijden vrijliggende paden op het gedeelte tussen de Dedemsvaart- weg en de Margaretha van Henne- bergweg. De aansluitende delen van de Escamplaan hebben reeds fiets paden. Voor de nieuwe paden is een miljoen beschikbaar, zo heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meege deeld. Voor een fietspad langs de Moerweg tussen het Veluweplein en de Melis-Stokelaan is 135.000 gulden beschikbaar. Duivenplukken DEN HAAG Bij het M.A.I. Cen trum, Gedempte Burgwal 12 in Den Haag kan iedereen boven de zestien jaar zich opgeven om in Frankrijk druiven te gaan plukken. Het seizoen loopt van half september tot eind oktober. Komend weekeinde: SCHEVENINGEN De Stich ting Scheveningen Bad organi seert vanaf donderdag a.s. voor de derde keer het vierdaagse festijn Swining Scheveningen. Dit betekent, als alles meezit vier dagen lang muzikale da- gen op het strand, boulevard en in de horecabedrijven. Rond dertig orkesten en solis ten treden op, waarbij muziek tenten op de boulevard, horeca gelegenheden rond het strand, de promenade, Kurzaal en het Circustheater de plaatsen van handeling zullen zijn. Een greep uit de deelnemers: Beryl Bryden, Trio Pim Jacobs met Rita Reys, DEC, Harry Verbek» Kwartet, The Revival Jass- band, De Millers en de High- moor Jazzband. De program ma's duren: do van 18-24 uur, vr van 14 tot 24 uur, za van 14 tot 24 uur en zo van 13 tot 18 uur De laatste dag wordt begonnen met een „Streetparade" op de Promenade. Programmaboek jes overal gratis verkrijgbaar. ADVERTENTIE Wilt u er rekening mee houden dat er in de periode van 1 juli tot en geen grootvuil wordt opgehaald Dank u! Dienst der Gemeentereiniging Newtonstraat 2, 2562 KR 's-Gravenhage. Telefoon: 070-654812

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6