'arijs is mooi maar we ^erlangen naar de velden inorme inflatie Spaarpandbrief 1980/85 Ireigt Iran De oleander 'Amsterdams raadslid Mug speelde naam kraker door' Vragen blijven welkom voor probleemrubriek Pandbrief 1980 per1982/88 3e fietstocht verzoent ons weer helemaal met de Fransen Westland Utrecht Hypotheekbank Produktie in VS sterk omlaag Verwijt illegale bewoners luxe flats: ^Westland Utrecht Hypotheekbank BANDAG 21 JULI 1980 TROUW/KWARTET dei n por Kees de Bruine jné Girardin was een ■psmilitair met n romantische aard een zeldzame com- natie. Het landgoed owtrnenonville. dat hij 1766 erfde, toverde om tot een lusthof, paysage senti- ital et philosophi se", een rustiek Area al; f, met merktekens een „Temple de la ilosophie" en een jltaar voor de vriend- ~[hap" In 1778 bood de door hem diep leerde filosoof Jean :ques Rousseau een rblijf op zijn land- ied aan. De beroem- Mw schrijver nam dit inbod graag aan ler vond hij wat hij Ilijd had gezocht: „te- ig naar de natuur" nar dan wel een na- ««Jiiirdie in al haar gril- lid zorgvuldig de mens was ont- i. Hij heeft er ns maar kort, zijn dood in juli I, van kunnen ge lten. vinden, aan de rand van prachtige terrein, een jename camping. Wij ;en een bedevaart naar aus graftombe, gele- op een dromend eilandje Iden in de grote vijver het in zomerwarmte ge- ikte park. „Hier rust de ens van de natuur en van waarheid," zoals op de mbe gebeiteld staat. Het is heel stil. Alleen de vogels de insecten zingen. Een ardige rustplaats voor n onrustig en gedreven •ns. wiens gedachten on- wisbaar in onze geschie- geschreven staan. dan van de natuur ar de stad. Parijs! t willen, van hieruit, de per openbaar vervoer «rukken. Dus fietsen dtNOlgende dag naar het bijzij nde station, en k het weten staan we aan de buitenkant van het Dare du Nord midden in het rumoer van de wereldstad Ons doel is bereikt! ^beschaamde ohlnnaar Berst zoeken we het centre impidou moeilijk te vin- tn: het houdt zich schuil saen de geduldige oude aizen, en dan ineens sta je voor: een onbeschaamde gekleurde wirwar van lizen en stangen, met een It plein ervoor waar toeris- n zich vergapen aan muzi- inten. kunstemakers en ters. Dit prestigepro- bedoeld als cultureel itrum voor het volk, blijkt ïen gevuld te zijn met rlei tentoonstellingen je apart en pittig voor t betalen. Maar boven het terras is het gratis [Uitzicht over Parijs in tere ltinten adembene- mooi. 's Middags be- we wat planologen i gemaakt van de re „Hallen" hm, anders dan een luxe Catherijne We bezoe moderne devotie ken, vlak bij de Notre Dame, het Monument de la Dépor- tation, indrukwekkende her innering aan peilloos leed. Nu eens geen verering van helden, maar een sobere her denking van slachtoffers. In de reisgidsen blijft dit aan grijpende bouwwerk onver meld. Het is er dan ook. mid den in de grote stad, heel stil. Terug naar de natuur Parijs is mooi onder de zon en de wolken, we lopen groe tend langs bekende gebou wen, drinken te dure thee in een deftige pdtisserie. han gen over brugleuningen om de Seine te zien stromen maar gek genoeg besluiten we in de trein om niet nog eens te gaan. We verlangen naar de velden en de leeuwe riken, Terug naar de natuur die wijsgeer heeft ons van uit zijn graf nog te pakken. En dus zitten we de volgen de dag weer tussen de wie len, richting Reims. We vin den, na een prachtige tocht door warme lichte velden en koele donkere bossen, een romantische kampeerplaats in Villers-Hélon. Ook de volgende dag begint schitterend We vallen van de ene verrukking in de an dere: dat stille kleurige land, blinkend in de zon, geurig en vol kleine geluiden. Dan slaat het noodlot toe Mijn wiel begint aan te lo pen. en een inspectie leert dat een spaak het heeft be geven en een andere bezig is de moed op te geven. We blijken twaalf kilometer ver wijderd te zijn van de dichtst bijzijnde nederzet ting. Lopen dus. Na vele uren komen we hijgend en zwetend, maar voldaan, aan in Dormans, een aardig stad je aan de Marne. Daar lacht het geluk ons weer toe: een vriendelijke fietsenman wil het wiel maken, morgen klaar, en een kampeerplaats aan de oever van de Mame blijkt vlakbij. Hier zullen wij het weekend doorbrengen. Overdag wandelen en fiet sen, 's nachts proberen in slaap te komen in het week end geweld van randstadbe- wonere wat gaat er van die mensen een permanente stroom van lawaai uit! Maar de fietstocht langs de route de Champagne verzoent ons weer geheel met de Fransen. Overal tussen de wijngaar den lonken ons beroemde namen tegen: Perrier, Mumm, Bollinger. Zon en re gen vegen beurtelings over het gewelfde land langs de oevers van de Marne. Als we op een heuveltop staan te worstelen met wap perende regencapes, worden we luidkeels geroepen: een Franse familie zit in en om een haveloze bestelwagen midden in de wijngaard te picnicken, en of die gekke Hollanders er even bij willen komen. We nemen dat graag aan, en weldra zitten we met een glas champagne in de hand honderduit te praten over de wijn die heeft onze gastheer zelf gemaakt over fietsen en over Holland. Na drie kwartier en twee gla zen beginnen we licht van hoofd en zwaar van benen aan de laatste twaalf kilo meter terug naar Dormans. De zon wil wel even schijnen. De kathedraal Naar Reims gaan we ook per trein, van Dormans uit. De kathedraal is om stil van te worden. Vooral de ramen die diepe gloed van de Mid deleeuwen aan de ene kant, en het serene blauw van Chagalls schepping aan de andere kant. Een knielend meisje volvoert met een ca mera de liturgie der toeris ten, een moderne devotie. Bij het weggaan laten we ons zegenen door de stenen glimlach van de engel aan een van de geweldige buiten deuren. Q volstrekte vrijheid Het weer wordt slechter, en we boffen dat de regen op onze fietstocht naar Sois- sons niet al te hardnekkig Is. Alweer: een onvergetelijke reis, de jagende wolken en de strepen zon bestrijken de bloeiende welden en de gele korenvelden met steeds af wisselende kleuren. Boven Soissons, gewiegd tussen de heuvels aan de oevers van de Aisne. pakken de wolken zich samen, we besluiten om maar weer in een hotel te overnachten. De volgende dag moet onze laatste etap pe worden. Eenvoudige route En zo bestijgen wij ten 1 aal- sten male onze fietsen en kiezen koers naar Compièg- ne, vanwaar een rechtstreek se trein ons naar Haarlem kan brengen. De route Is ditr maal eenvoudig: gewoon de bedding van de Aisne vol gen Maar het weer is wissel vallig, soms is er een steken de zon, en er moet langs de rivier toch soms ook nog ste vig geklommen worden. Daarom zijn we blij met de reusachtige zoete aardbeien die we in een boerderij kun nen kopen. De mensen laten hun eten staan en komen naar buiten om met ons te praten en ons „bon courage" te wensen. Al om drie uur rijden we Complègne bin nen. Een afscheid van de na tuur. Is het waar dat in de natuur de waarheid te vin den is? Niet zo eenvoudig als Rousseau het heeft gedacht. Maar we hebben het gevoel dat we er in de afgelopen weken wel heel dicht bij zijn geweest, al was het alleen al door die beleving van vol strekte vrijheid Compiègne Complègne schettert van al le kanten; de middenstand heeft overal luidsprekers la ten aanbrengen met muziek en reclameboodschappen, een gruwelijk lawaai. Ook hier drijft de regen ons in een hotel. We besteden onze laatste dag met een bezoek aan het kasteel, vakantie oord en verblijfplaats van vele Lodewijken en twee Na- poleonnen. In net zo'n stro mende regen heeft Napoleon I zijn Oostenrijkse bruid ontvangen, en in de kamer waar hij met haar een haas tige maaltijd nuttigde, staan wij nu met een woelige meu te schoolkinderen. Zijn bu reau kan Je ook even aanra ken; en als ik dat pronkbed zie ineens denk ik aan die tombe op dat stille eiland, en aan de natuur en de waar heid. Wie in zo'n bed wil lig gen, moet weinig hebben op gehad met de gedachten van de waarheid zoekende na- tuur-filosoof. De volgende dag raast de trein door de kleurige vel den; soms herken ik stukjes van de wegen die wij meter voor meter en dag voor dag hebben veroverd. In een paar uur zijn we in Haarlem. We zijn drie weken onder weg geweest en hebben 994 kilometer gefietst. Dit is de laatste van drie bijdragen van dr. J. C. de Bruine, als predikant ver bonden aan het diacones- se nhuis te Heemstede, over de fietstocht die hij met zijn vrouw maakte door Zeeland. België en Frankrijk De twee voorgaande bijdragen ston den in de krant van 7 en 14 Juli: de schrijver verzorgde zelf de illustratie. ADVERTENTIE ER AN (Reuter) Iran moet zich voorbereiden op een ne inflatie als gevolg van een begrotingstekort dat groter [dan de inkomsten van de staat. De gouverneur van de nanse centrale bank, Ali Reza Nobari, heeft dit gezegd in een levisie-in terview. rt feit dat de inkomsten van de Wring kleiner zijn dan het tekort 1 de begroting noemt hij een uniek «"schijnsel, dat een buitensporige ilatie teweeg zal brengen. De rege- 't had erop gerekend dat de export n olie In het op 20 maart begonnen amitische jaar 23 miljard dollar zou leveren. Waarschijnlijk wordt het Hl geen tien miljard, aldus Nobari. soorten olie verlaagd met tien dollar cent één dollar per vat (159 liter). Dat geldt echter niet voor lichte olie uit Iran, het voornaamste exportpro- dukt. Het betreft olie die voor de kust van het land wordt gewonnen en on geveer 400.000 vaten per dag op een totale export van een miljoen vaten. 0/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.650,-. I/O Huidig rentepercentage 10)<%; huidige afgifteprijs f990,- opgelopen rente vanaf 28 januari 1980 Cm (effectief rendement 10.71%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van West land/U trecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-2631 31 WASHINGTON Het bruto natio naal produkt van de Verenigde Sta ten, (de produktie van alle goederen en diensten), dat duidelijk aangeeft hoe het met de economische gezond- regering voorspelde oorepronke- k )k een begrotingstekort van 6.6 mil- W dollar bij uitgaven van veertig "IJanl Er is een nood begroting in de J*®* gebaseerd op olie-inkomsten tien miljard dollar. De Iraanse ®rident, Abolhassan Banl-Sadr, dezer dagen gezegd dat de infla- zijn land nu vijftig percent «toagt, maar volgens Nobari ls het ttcentage de afgelopen maanden «der gestegen. heeft de prijzen van sommige Wegens vakantie is er vandaag geen aflevering van de rubriek „Uw probleem ook het onze". Uw vragen kunt u echter wel toezenden aan de samenstelster. Heieen van Batenburg, postbus 93313, 2509 AH Den Haag Per vraag, niet per briefkaart, een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. heid van het land is gesteld, is in het tweede kwartaal van dit jaar met 9,1 procent afgenomen Dit heeft het Amerikaanse ministerie van econo mische zaken meegedeeld Het was een ongeveer even grote ach teruitgang als ln het eerste kwartaal van 1975 en de grootste vermindering in één kwartaal sinds in 1947 met het bijhouden van de produktiecijfere werd begonnen. In het eerste kwar taal van dit Jaar is het BNP nog met 1,2 procent toegenomen. Het wordt steeds duidelijker, dat de economische recessie in de VS stevig op de produktiecijfere inhakt. De waarde van de produktie van goede ren en diensten is vooral gedaald door de geringe bedrijvigheid in de automobielindustrie en in de woning bouw. door Mink van Rljsdijk Erg spontaan had ik mei naar de lelefoon gegrepen Want wat heb je voor zinnigs te zeggen tegen een aangetrouwde nicht als haar man ernstig ziek plot seling is opgenomen? Er werd in de familie gefluis terd dat het heel ernstig was en daar bedoelde men mee dat het ongeneeslijk leek. Verhullingen voor de diepste vrees rondom het woord kanker Belle de aangetrouwde nicht was er eigenlijk de oorzaak van dat ik aarzelde om contact te zoeken Met mijn neef had ik sinds onze jeugdjaren een gemakkelijke relatie gehad en al zagen we elkaar de laatste jaren bijna nooit, we bleven op een verre manier toch dicht bij elkaar Met Belle lag dat anders Ze miste dat warme en directe waar haar man zoveel vrien den mee maakte. Vaak wist ik eigenlijk niet wie ze was. Heel koel en afstandelijk kon ze zijn. Ze was zeker niet mijn meest dierbare familielid Nu was haar man ziek. de toekomst leek somber en was erg ongewis Ik liep nog een dag flink om de telefoon heen, draaide toen haar nummer en was blij dat ik de ingesprektoon hoorde Hoe onzeker en wezelachtig kan een mens toch zijn lk probeerde erachter te komen waarom ik niet kordaat en spontaan handel de Lang hoefde ik niet te piekeren. Het was duidelijk dat ik mijn heimelijke vrees voor het ziekzijn van mijn neef niet bevestigd wilde zien en dan zeker niet door Belle. Verdriet en spanning delen met iemand die je niet echt eigen is. lukt meestal niet. Met zo te denken vond ik weer nieuwe uitvluchten om het telefoneren uit te stellen. Maar ten slotte kon ik niet meer onder mijn eigen smoesjes uit. Toen ik Belle aan de lijn had. was ze in een van haar afstandelijke buien en als ze zich zorgen maakte over het nog onduidelijke ziekteproces van haar man. liet ze daar niets van blijken. Ze praatte flauwtjes over koorts en een te hoge bloedbezinking. Plotseling veranderde ze van onderwerp en kwam er een beetje warmte in haar stem Ze zei: ..Weet je nog dat je vorig jaar een oleander voor me mee bracht9 Nou die bloeit weer." De wending in het gesprek bracht me nogal van mijn stuk Wie praatte er in vredesnaam nou ineens over planten? Alles draaide toch om die zieke man0 Een paar dagen later zocht ik mijn neef op in het ziekenhuis Het was moeilijk Een klein wit kamer tjes is niet bevorderlijk voor een echt gesprek De onzekerheid van zijn leven hing drukkend tussen het bed en de stoel waarop ik zat. Bij het afscheid voelde ik hoe klam zijn hand was Timide en bevangen trok ik de deur achter me dicht Hoewel ik er geen zin in had ging ik toch langs Belle Ze zag er moe en tobberig uit „Ik zet gauw thee." zei ze. „ga jij ondertussen maar vast naar de oleander kijken." Weer die plant Ik begreep er absoluut niets van. maar dociel ging ik toch maar naar de huiskamer De rose-rode oleanderbloemen waren fors en sterk, maar onthulden me hun grote belangrijkheid voor Belle niet Ze kwam binnen met de thee en zei; „Het is natuurlijke reclame-onzin dat bloemen van mensen houden, maar deze dagen gaat er iets heel troostends uit van die plant En omdat jij hem mij indertijd gaf wilde ik je dat vertellen." Belle had dus troost nodig, ze gaf me er een onduidelijk signaal voor ..Met planten kun je niet praten." probeerde ik „Nee." beaamde ze bijna onverstaanbaar. ..dat is waar. maar mensen praten alleen over Wim. Ze vragen hoe het met hem gaal en zeggen dat het zo vreselijk is voor hem. dat hij toch nog niet zo oud is. dat hij gelukkig zijn karakter mee heeft, niet pessimistisch is aangelegd. Ze zeggen dat hij zijn geloof heeft en dat de doktoren zo knap zijn tegenwoordig. Ze zeggen dat er hoop is zolang er leven is en dat hij in zo'n goede conditie was voor zijn ziekte. Ze zeggen duizend dingen die ik allemaal al zelf bedacht heb. maar alle duizend gaan ze over hem. Ik geloof niet dat iemand beseft hoe ik me voel. hoe ik de dagen doorkruip Alleen Wim is belangrijk, alle belangstelling gaat naar hem. De oleander kan niet praten, die is er zomaar heel stilletjes voor mij en dat doet me veel goed De krakers van de 47 luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam hielden fisteren een open daf om meer befrip te kweken voor hun problemen. Zij vrezen dat het kort geding dat tegen hen is aangespannen zal leiden tot een gewelddadige ontruiming. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De illegale bewoners van de 47 gekraakte luxe appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade beschuldigen Pelle Mug. voorzitter van de PvdA-gemeente- raadsfractie en kandidaats wethouder, ervan de naam van tenminste één kraker te hebben doorgegeven aan een van de legale bewoners van de koopflats. Mede op grond van die informatie zou de genoemde kraker zijn gedagvaard in het kort geding dat de legale bewo ners en de eigenaresse van het com plex hebben aangespannen om ont ruiming van de gekraakte woningen te bewerkstelligen. De illegale bewoners, die op 2 april de flats kraakten, baseren hun beschul diging aan het adres van de PvdA- politicus op een verklaring van een van de legale bewoners. Een van hen liet gisteren Ujdens een open dag aan de Prins Hendrikkade aan journalis ten de op schrift gestelde getuigen verhoren. die vorige week door de rechter-commissaris zijn afgenomen, zien. Daarin meldt de legale bewoner dat Pelle Mug hem omstreeks 17 april heeft ingelicht over een gesprek tus sen de krakers en burgemeester Po lak over de situatie in de panden. Mug zou hem bij die gelegenheid de identiteit van een van de vertegen woordigers van de bewoners uit de doeken hebben gedaan Het betreft Jan L., die met vier anderen nu wordt gedaagd. Mug is op dit moment met vakantie en was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De bewoner, die hem voor de rechter-commissaris ge noemd heeft, was eveneens onbereik baar Op 11 juli bepaalde de president van de Amsterdamse rechtbank mr W. J Borgerhoff Mulder dat de legale be woners en de eigenaresse moeten aantonen dat de door hen gedaagden betrokken waren bij de kraakactie en dat ze op het moment van het over handigen van de dagvaarding op 30 juni „min of meer" in de appartemen ten woonden. De eisers hadden ont ruiming geëist, omdat de aanwezig heid van krakers hen in hun bewe gingsvrijheid zou beperken Deze eis werd door de president afgewezen. Wel zei hij dat. mochten de eisers aannemelijk maken dat tenminste één van de gedaagden ook werkelijk aan de Prins Hendrikkade woont, het gehele complex door de krakers ont ruimd moet worden Het is de bedoeling dat de rechter commissaris vandaag de getuigen van de krakers zal horen. Eén van hen is het PSP-gemeenteraadslid Els Agt- steribbe. Zij verklaarde gisteren door de krakers benaderd te zijn om voor Jan L. te getuigen. Zij kan geen uit sluitsel geven over de vraag of hij al dan niet in een van de appartemen ten verblijft, maar zal inlichtingen verschaffen over zijn persoon. Jan L. staat in Amsterdam ai geruime tijd bekend als activist „Het is een inte gere man die principieel voor de kra kers kiest. Hij is geen oproerkraaier zoals de legale bewoners suggereren," aldus Aglsteribbe. Het kort geding wordt woensdag voortgezet ADVERTENTIE jA 10/ Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig ll rentepencentqge 10'/%; huidige afgiftcpnjsfl.00(l,--l- 10 opgelopen rente vanaf 15 januan WHO (effectief ren- dement 10,47%)Jaarlijkse rcntt-uitkcring f ll>5,- Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de eflektenbeurc. Verkrijgbaar bij de kantoren van West land/Utrecht Hypotheekbank, ot hij uw bank ot commissionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam. Sarphatistraat 1,020-26 51 51

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7