(Bangkok gaat niet in jp voorstel Indo-China Buurlanden doorbreken strategie van Zuid-Afrika abinetsformateur in Libanon benoemd Saoedie-Arabië wil banden met Moskou Lidia Gueiler naar Venezuela Opnieuw stakingen in Polen Marokko laat 55 gevangenen vrij Hevige gevechten bij mijnwerkerscentrum in Bolivia Aanslag op ex-premier van Turkije Drie feministen Rusland uitgezet Aanval op Djilas Overstroming India eist veel levens IAANDAG 21 JULI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET lANGKOK (Reuter, AFP, AP) Thailand heeft gisteren informeel een voorstel van drie riochinese landen, Vietnam, Laos en Cambodja afgewezen, om de spanning aan de grens issen Thailand en Cambodja te verminderen. Een ambtenaar van het Thaise ministerie van uitenlandse zaken maakte dit bekend en zei erbij dat Bangkok officieel niet op het voorstel al reageren. Een van de indieners van het voorstel is namelijk het bewind van Heng Samrin in ihnom Penh en Thailand weigert dit bewind te erkennen. woordvoerder zei ook al dat het irstel. dat vrijdag aan het eind van bijeenkomst van Vietnamese, La- jaanse en Cambodjaanse ministers het Laotiaanse Vientiane werd op- steld, een politieke truc was om iland in een hoek te drijven. i officiële reactie, om over aan- ,-ding van het voorstel nog maar _wijgen, zou inhouden dat de rege- Lg in Bangkok het bewind van de Joor Vietnam in het zadel geholpen Lng Samrin in Cambodja zou erken- |en. Er daar voelt Thailand tot op eden niets voor. Bangkok erkent nog steeds de overblijfselen van de Rode Khmer van Pol Pot en Khieu Samphan als de wettige regering van Cambodja, zoals overigens de meeste landen van de Verenigde Naties ook doen. Niet omdat ze Pol Pol en zijn Rode Khmers, die in Cambodja een waar bloedbad hebben aangericht, een geschikt bewind voor het land achten, maar omdat ze weigeren een bewind in Cambodja te erkennen dat daar via een gewelddadige invasie van uit Vietnam is neergezet. Thai land heeft er met zijn omstreden poli tiek aan de grens van Cambodja voor gezorgd dat de Rode Khmers niet BEIROET (Reuter) De Christelijke president Elias Sarkis tan Libanon heeft gisteren de moslim politicus Takieddin El Solh gevraagd een regering „van nationale verzoening" in Libanon te vormen, zo heeft het presidentieel paleis in Beiroet Sp «egedeeld. ft 71-jarige El Solh heeft na een irek met de president verklaard hij rekent op „het vaderlandslie- id gevoel bij de Libanezen bij het ivaarden van mijn moeilijke Het is de opdracht van Solh. zo rd in de verklaring van het paleis iteengezet. een kabinet te vormen it in staat is de christenen en de ,ims met elkaar te verzoenen. Die ijen hebben in 1975 en 1976 in tanon een bloedige burgeroorlog foerd. Solh is een gematigd conservatieve n figuur die aanvaardbaar lijkt voor de lc vi neeste elkaar bestrijdende groepe- sch ringen. Hij vervangt de ex-bankier j vi Balim El Hoss die samen met zijn 12 md man sterke kabinet zes weken gele den aftrad. Hoss heeft de regering geleid sinds de burgeroorlog in no- ildj lember 1976 met Syrische militaire ]j nterventie werd beëindigd. Hij is niet staat geweest de tegenstanders te krijgen tot samenwerking om een ontspanning in het hele 4and te be werkstelligen. Het staat te bezien of Solh zal slagen waar Hoss heeft gefaald. De strijden de partijen uit de burgeroorlog zijn nog even verdeeld als altijd en de crisis is nog verder gecompliceerd door gewelddadigheden tussen de christenen onderling en de moslims onderling. Daarbij zijn de afgelopen vijf maanden honderden doden ge vallen. Daarbij komt nog dat afgelopen vrij dag de strijdkrachten van majoor Haddad in Zuid-Libanon. gesteund door Israëlische officieren, naar het noorden zijn opgerukt en zijn doorge drongen tot op drie kilometer ten noorden van Marjayoun. Ze hebben in door Noorse soldaten van de VN- vredeSmacht beheerst gebied een mi litaire post gevestigd. totaal vernietigd werden, om er op ,toe te zien dat er steeds een krijgs macht op de been bleef die het Viet namese leger van een totale overwin ning in Cambodja afhield en de niet- communistische staten van Zuid- Oost-Azië niet voor voldongen feiten werden geplaatst. Overwegen waard Daarom zal Thailand op elk initiatief, waarbij het bewind in Phnom Penh betrokken is, negatief reageren, ook al zou het een voorstel zijn dat op zichzelf de aandacht verdient. In het voorstel van Laos, Vietnam en Cam bodja stond dat de landen het Thais- Cambodjaanse grensgebied niet zou den gebruiken als springplank voor het schenden van de souvereiniteit van andere landen Verder werd voor gesteld een gedemilitariseerde zone onder internationaal toezicht in te stellen en de vluchtelingenkampen te verplaatsen. Ook zou men met inter nationale organisaties moeten sa menwerken om een definitieve oplos sing te vinden voor het vluchtelingen probleem in het grensgebied Aangezien Bangkok in het verleden verschillende malen om toezicht van de Verenigde Naties langs zijn grens met Cambodja heeft gevraagd, zou het eerste deel van het voorstel voor de Thais de moeite van het overwe gen waard moeten zijn. Ware het niet dat een van de ondertekenaars van het voorstel het door Thailand ver foeide bewind van Heng Samrin in Phnom Penh is. RABAT (Reuter) In Marokko zijn 55 politieke gevangenen vrijgelaten. Alle vrijgelatenen werden omschre ven als linkse extremisten. De mees ten waren veroordeeld wegens sa menzweringen tegen de regering op processen die in 1973 en 1975 in Casa blanca werden gevoerd. De vrijlating geschiedde ter gelegen heid van de verjaardag van Koning Hassan op 9 juli. Als troepen uit Afghanistan verdwijnen BEIROET (Reuter. AFP, AP) Als de Sowjet-Unie haar troepen uit Afghanistan terugtrekt is Saoedie-Arabië bereid diplomatieke betrekkingen met Moskou aan te knopen, aldus de Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed El-Faisal, in een vraaggesprek met een Libanees weekblad „Alle belemmeringen van de kant van Saoedie-Arabië en andere islami tische landen om banden aan ie gaan met de Sowjet-Unie zouden worden weggenomen met de beëindiging van de Russische bezetting van Afghanis tan," zo zei de prins. De Sowjet-Unie en Saoedie-Arabië knoopten in 1926 diplomatieke be trekkingen aan, maar in 1946 verbrak Moskou ze weer Van de zijde van de President Carter groet Richard Queen, een van de Amerikaanse d^md fcieroslr Hlj WCrd vr,feelaten ""■d3* hi j li-»dt aan mutiple- herstellen De prins zei dat de Sowjet CARACAS. LA PAZ (AFP, Reuter) Venezuela zal de afgezette president van Bolivia, mevrouw Lidia Gueiler politiek asiel verlenen. Na de staatsgreep van afgelopen donderdag wist mevrouw Gueiler te ontkomen naar de vertegenwoordiging van het Vaticaan in La Paz. «ISTANBOEL (AP, AFP, UPI) De oud-premier van Tur- ie Nihat Erim is zaterdag or vier onbekenden in zijn i onto doodgeschoten. De orga- «atie Dev-sol (Revolutionair Diks) heeft de verantwoorde- jfteid voor de aanslag op ach genomen. Nihat Erim is de belangrijkste politi cus tot dusverre in Turkije die het slachtoffer is geworden van de golf aanslagen. In de omgeving van de aanslag werd een pamflet gevon den waarop stond: „We hebben Gun 8azak al gestraft, en nu ook Nihat Erim." Gun Sazak, die vice-voorzitter m de extreem-rechtse nationalisti sche actiepartij was, werd op 27 mei van dit jaar door onbekenden ver moord. Nihat Erim behoorde tot de Republi- Hoewel Emir jarenlang tot de RVP keinse Volkspartij, een partij die in behoorde was hij ook aanvaardbaar kH Turkije links van het midden staat, voor de gerechtigheidspartij van De- Wl Nihat Erim nam in 1971 het premier schap op zich toen de regering van Suleyman Demirel onder druk van de militairen tot aftreden werd gedwon gen. In december dat jaar kwam zijn kabinet in moeilijkheden en diende hij ontslag in. Op verzoek van de toenmalige president van Turkije vormde hij een nieuwe regering, die aanbleef tot april 1972. Erim trad al omdat de grootste politieke partijen weigerden te voldoen aan zijn ver zoek om het extremisme aan te pak ken en hervormingen in te voeren die de militairen wensten. mirel. Volgens politieke waarnemers in Turkije is de aanslag op Erim geen aanleiding voor deze twee grote poli tieke partijen de handen ineen te slaan en gezamenlijk het terrorisme te bestrijden. Erim heeft hier altijd voor geijverd. Het Britse zondagsblad Sunday Ti mes schreef gisteren dat de Sovjet- Unie rechtstreeks betrokken is bij het politieke geweld in Turkije. Een mi nister vertelde de correspondent van het blad dat „groepen terorristen, ambtenaren en vakbondsbestuurders rechtstreeks orders van Moskou op volgen om het land te ondermijnen". Volgens het doorgaans betrouwbare blad zouden de Russen ondergrondse marxistische bewegingen voorzien van wapens en geld. Jongeren worden vertrouwd gemaakt met terroristi sche methoden en anderen worden aangemoedigd ambtenaar te worden om in een dominerende positie cellen te vormen, zo haalt het blad een wes terse diplomaat aan. Gisteren waren hevige gevechten aan de gang bij het mijnwerkerscentrum Huanani, een van de belangrijkste mijncentra in Bolivia. Sterke eenhe den van het leger bezetten de mijnen. Daarbij zouden doden en gewonden zijn gevallen. Volgens het Rode Kruis zijn bij de staatsgreep donderdag zeker zes mensen om het leven gekomen, onder wie de leider van de socialistische WENEN (AFP, Reuter, UPI) Drie Russische feministen zijn gisteren in Wenen aangekomen, nadat ze hun staatsburgerschap waren kwijtge raakt. Tatjana Mamonowa, Natalja Malaschowskaja en Tatjana Gorrits- jewa kregen op 10 juli al te horen dat ze de Sowjet-Unie moesten verlaten. Het ondergrondse blad „Vrouwen en Rusland" verscheen vorig jaar herfst voor de eerste maal. Hoofdredacteur Tatjana Mamonowa en haar mede werkers werden herhaaldelijk be dreigd met aanhouding door de in lichtingendienst KGB. „Vrouwen en Rusland schreef onder meer dat de Sowjet-Unie zuiver een mannenmaatschappij is en dat de vrouw ondergeschikt is aan de man. ondanks de gelijkheid die de regering belijdt." Natalia Malachowskaja en Tatjana Goritsjewa waren hoofdredacteuren van het blad Maria, eveneens een feministisch blad dat in Leningrad verscheen. De drie Russische feministen zijn van plan om hun activiteiten buiten de Sowjet-Unie voort te zetten. Mamonowa en Malachowskaja wil den vertrekken en Goritsjewa werd voor de keus gesteld: arrestatie of emigratie. partij, Marcelo Quiroga Santa Cruz, wiens partij bij de verkiezingen op 29 mei op de vierde plaats eindigde. Vol gens vakbondskringen is de tweede man van de belangrijkste vakbond (COB) Simon Reyes gedood en de voorzitter van de bond Juan Lechin gewond door kogels en gearresteerd. De bevelhebber van het Boliviaanse leger en lid van de driekoppige junta, generaal Luis Garcia Meza heeft zich zelf vrijdag tot president van Bolivia benoemd. Hij kondigde de vorming aan van een regering van nationale wederopbouw die het land een nieu we sociale orde zal brengen. Generaal Meza deelde mee dat de vakbonden voortaan verboden zijn totdat er een nieuwe wetgeving is die hun activitei ten definieert. In ieder geval is er volgens de nieuwe Juntaleider geen binding meer mogelijk tussen vak bonden en politieke partijen. Minister van buitenlandse zaken van het militaire regime zal worden de brigadegeneraal Calderon de la Bar- ca, afkomstig uit de luchtmacht. Ge neraal Meza kondigde verder aan dat in het vervolg de particuliere belan gen ondergeschikt zijn aan het lands belang. Het is afgelopen met de „ver- kiezingsavonturen". Als doelstelling van de nieuwe rege ring ziet de juntaleider herverdeling van de economie, volledige werkgele genheid, verbetering van de levens standaard, de bevriezing van de prij zen van de eerste levensbehoeften en de strijd tegen het analfabetisme en de corruptie. BELGRADO (UPI) DE Joegoslavi sche dissident en voormalige vice- president Djilas is aan het einde van het televisiejournaal scherp aange vallen. Het journaal is van Sarajewo. hoofdstad van de deelstaat Bosnië- Herzegowina uitgezonden naar ande re deelstaten van Joegoslavië. De schrijver is de laatste tijdherhaal- delijk aangevallen,maar het kwam niet eerder voor dat dit via de televi sie gebeurde. Hij wilde geen commen taar leveren. Volgens vrienden van de schrijver houdt de aanval verband met de publicatie van Djilas' boek over wijlenpresident Tito in het West- duitse weekblad Der Spiegel. Unie „objectieve en wettige belan gen" in het gebied van de Perzische Golf zou kunnen hebben, maar die moet zij dan in contacten met de wettige regeringen verdedigen en niet haar toevlucht nemen tot bezetting en intimidatie, zoals dat in Afghanis tan is gebeurd. De toch al explosieve situatie, veroorzaakt door het Ara bisch-Israëlische conflict, wordt er al leen maar erger door. zo zei prins Faisal. Volgens een verslaggever in Kaboel van de Britse „Daily-Telegraph" is de Sowjet-Unie begonnen met een ware kolonisering van Afghanistan Dui zenden Sow jet-burgers strijken vol gens hem neer in alle sectoren van het maatschappelijke leven in het land. Hij zegt dat alle Engelstalige schoolboeken worden vervangen door Russisch-talige en dat alle hoge re ambtenaren op de ministeries ver vangen worden door burgers uit de Sowjet-Unie Russische journalisten beheren radio-Kaboel en redigeren in feite de kranten in Kaboel Ook wer ken Russen als censoren op het cen trale telegraafkantoor NEW DELHI (Reuter) In de Indiase deelstaat Oettar Pradesj in het noor den van het land zijn 150 mensen omgekomen door overstromingen, aardverschuivingen en het instorten van woonhuizen, zo heeft het persbu reau Press Trust of India (PTI) giste ren bekendgemaakt. Aan de watero verlast zijn twee weken hevige moes sonregens voorafgegaan In andere Indiase staten zijn nog en kele tientallen mensen meer verdron ken of gedood onder instortende hui zen. In Oettar Pradesj zijn een kleine 1.000 dorpen in 16 van de 56 provin cies door de wateroverlast getroffen en er staat ruim 40.000 hectare akker land onder water In acht provincies staan ruim 300 laaggelegen dorpen blank WARSCHAU (AFP, AP, Reu- ter) In Polen hebben de stakingen zich verplaatst van de stad Lublin naar andere plaatsen. In Lublin gingen za terdag de spoorwegstakers, die vrijwel al het verkeer en het vervoer hadden lamge legd. weer aan het werk. De stakers aanvaardden een compro misvoorstel waardoor er een eind kwam aan de staking van vier dagen De spoorwegstakers toonden zich uit eindelijk tevreden met de helft van de loonsverhoging die ze hadden ge- eist De regering heeft toegezegd dat een verder onderzoek gehouden zal worden naar de levensomstandighe den van deze arbeiders. In Polen is grote arbeidsonrust door de hoge kosten van de eerste levens behoeften. Vooral de grote stijging van de vleesprijzen is voor de gemid delde Pool niet te verteren. In twee grote fabrieken, één in Chelm bij de grens met de Sowjet-Unie en één in Krosnik, dertig kilometer ten zuiden van Lublin, is zaterdag het werk neer gelegd. Het personeel eiste betere werkomstandigheden en hoger loon Van officiële zijde werd over deze stakingen niets gezegd en ook de Poolse pers hield zich ditmaal stil De chef van het nationale persbureau Interpress deelde journalisten mee dat de huidige toestand de goede naam van Polen ondermijnt en de bondgenoten mogelijk vrees inboe zemt. Zo ontstaat een klimaat waarin provocaties mogelijk zijn. zo zei hij. Eerder had de regering in Warschau de pers gewaarschuwd en voor een deel verantwoordelijk gesteld voor de arbeidsonrust De staking wekt „on gerustheid bij de vrienden", ofte wel de Sowjet-Unie heeft haar ongenoe gen uitgesproken door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De boze, bijna hysterische reactie van de Zuidafri kaanse regering op de recente breuk in de diplomatieke betrekkingen met Zimbabwe, moet gezien worden tegen de achtergrond van het totale ridpolitieke en diplomatieke isolement van dit land op het Afrikaanse H continent. De Zuidafrikaanse reactie is tekenend voor de totale ineenstorting van de door premier Botha vorig jaar april in het parlement afgekondigde ambitieuze strategie om „een constellatie van Zuidafrikaanse staten" tot stand te brengen, die een raamwerk zou bieden voor nauwere economische samen werking Daarbij dacht de premier aan lan den als Zambia, Zimbabwe, Zaïre, Botswa na en Swaziland 3e premier lanceerde zijn idee tijdens een historische bijeenkomst op 22 november in lohannesburg. Het werd met blind enthou siasme gesteund door Harry Oppenheimer en de hele Engelse zakenwefeld. Maar de overweldigende overwinning van Robert Mugabe bij de verkiezingen en de vernieti gende nederlaag van bisschop Abel Muzore- wa was een enorme tegenslag voor de Zuid afrikaanse droom, zeker omdat de bisschop al voor de verkiezingen het idee van Botha had gesteund en had verklaard dat hij aan de uitwerking er van zou meedoen. Van de baan De machtsovername door Mugabe beteken de dat de voorgestelde constellatie in feite beperkt zou moeten blijven tot de door blank Zuid-Afrika gedomineerde staten en de „onafhankelijke" en semi-onafhankelij- ke Bantoestans of thuislanden. Toen Mugabe eind vorige maand aankon digde dat Zuidafrikaanse diplomaten Salis bury dienden te verlaten, was de opzet van Botha definitief van de baan. Mugabe be schuldigde de Zuidafrikaanse missie ervan dat zij in Zimbabwe mannen ronselde voor de Zuidafrikaanse strijdkrachten. Dagen 'ang ventileerde de regering in Pretoria, riet minister van buitenlandse zaken Pik Botha voorop en daarbij enthousiast ge steund door de regeringsgezinde pers, haar woede jegens Zimbabwe. Ze suggereerde dat Zimbabwe op de rand van de economi sche ineenstorting staat door de in omvang toenemende uittocht van blanken. Zelf de uitermate voorzichtige, conservatie ve Sunday Times, die de ideeën van Botha tot dusver steeds heeft gesteund, leverde nu echter kritiek op de regering. Het blad ge waagde van Pik Botha's vertoon van oor logszucht op de televisie die „het land op zweepte tot een ongepaste stemming, gelij kelijk bestaand uit hysterie en wraakzuch tigheid". De kranten van de oppositie vielen de regering aan om haar overspannen re actie. Tegenmaatregel De aanwezigheid van een Zimbabwe onder leiding van Mugabe heeft aan de conflic tueuze situatie in Zuid-Afrika een geheel nieuwe dimensie gegeven. Want op 1 april, pas een maand na de verkiezingen, onderte kende Zimbabwe tijdens een topconferen tie van negen Afrikaanse landen in Loesaka een akkoord voor de vorming van een nieu we zuidelijk-Afrikaanse alliantie. De andere deelnemers aan deze top waren Zambia, Botswana. Lesotho. Swaziland, Mozambi que, Malawi, Tanzania en Angola. De bedoeling van de conferentie in Loesaka was de economische afhankelijkheid van deze landen van Zuid-Afrika kleiner te ma ken. De gemeenschappelijke verklaring kreeg als opschrift mee: „Zuidelijk Afrika op weg naar economische bevrijding". Deze nieuwe constellatie betekent in feite een maatregel tegen de opzet van Pretoria. De twee constallaties hebben twee volledig aan elkaar tegengestelde bedoelingen, hoe wel beide een versterking van de regionale economische samenwerking beogen. Het plan van premier Botha is erop gericht de immense economische macht van zijn land aan te wenden om de zwarte buurlanden in zijn greep te krijgen en op subtiele wijze druk uit te oefenen zodat ze niet tegen de belangen van Zuid-Afrika ingaan. Het is een voortzetting van de buitenlandse politiek van premier Vorster van de Jaren zestig die gericht was op dialoog en ontspanning. Hij wilde gebruik maken van de economische samenwerking om politieke triomfen te be halen. Deze strategie van Zuid-Afrika werd in de hand gewerkt door de openlijke en bedekte handel tussen blank en zwart Afrika, het vertrouwen van de zwarte Afrikaanse lan den op het Zuidafrikaanse transport- en communicatiesysteem en de Zuidafrikaan se voedselleveranties in tijden van econo mische rampspoed. Daar kwam nog bij dat vele inwoners van zwarte Afrikaanse landen een redelijk loon verdienden in Zuid-Afrika, aangezien er in hun eigen land geen werk voorhanden was. Transport Zouden de andere landen in zuidelijk Afrika zich hebben aangesloten bij de opzet van Pretoria, dan had Botha de grote triomf binnengehaald dat hij de fundamentele trekken van het apartheidsbeleid onveran derd zou kunnen laten Bantoestans, ge scheiden woongebieden en scholen, pasjes- wetten en indeling in rassen. Het Zuidafri kaanse apartheidsbeleid zou enorm veel prestige en geloofwaardigheid in de wereld verworven hebben, wanneer de Zuidafri kaanse regering erin geslaagd was de door haar bedoelde constellatie te verwezen lijken. De plannen van Loesaka zijn er duidelijk op gericht de economische afhankelijkheid van de deelnemende landen van Zuid-Afri ka te verkleinen. Daartoe is besloten om politieke redenen Maar de belangrijkste kant van de in Loesaka ondertekende ver klaring is de klemtoon op de spoedige ont wikkeling van een transport- en communi catiesysteem in het gebied Want juist op dat terrein zijn deze landen de laatste paar jaren steeds afhankelijker geworden van Zuid-Afrika. Zo hebben de Zuidafrikaanse spoorwegen, die opereren in Zambia en zelfs in de aan delfstoffen rijke Zairese provincie Sjaba. bijna de helft van het transport voor hun rekening genomen. Door het weinig effec tief werken van de haven van Dar es Sa laam. het verlies van de Angolese havens door de burgeroorlog in dat land en door het verzanden van de havens van Maputo tij dens de oorlog in Zimbabwe en na de ineen storting van het Portugese koloniale rijk. zijn Zuidafrikaanse havens als Durban. Oost-Londen en Port Elizabeth van levens belang geworden voor de economieën van deze landen, hoewel ze bijna drieduizend kilometer ver weg liggen Spoorweg-diplomatie De afgelopen jaren heeft de Zuidafrikaanse regering veel aandacht besteed aan de spoorweg-diplomatie. Een sleutelrol daarin wordt gespeeld door dr Kobus Loubser, de pragmatisch ingestelde algemeen-directeur van de spoorwegen In het nabije verleden heeft hij een aantal zeer stellige uitspraken gedaan zoals: „De uiteindelijke realisering van een confederatie van zuidelijk Afri kaanse staten is afhankelijk van het juiste gebruik van de huidige spoorwegverbindin gen met de buurlanden van Zuid-Afrika" en ..de Zuidafrikaanse transport-diplomatie kan gezien worden als de sterkste en meest strategische methode om het politieke iso lement van Zuid-Afrika te doorbreken" Tijdens de top in Loesaka werd een com missie ingesteld die de ontwikkeling van een eigen systeem van spoorwegen, havens en communicatiefaciliteiten moet coördine ren. Centraal probleem in deze strategie voor de lange termijn is de snelle verbete ring en vergroting van de Mozambikaanse havens Beira en Maputo en het tot stand brengen van een spoorwegverbinding tus sen Mozambique en de andere Afrikaanse staten. In dit verband wordt de plaats van Zimbab we duidelijk, want de wegen en spoorlijnen tussen Zuid-Afrika en het noordelijker gele gen deel van het continent lopen via dat land. Het plan van Loesaka is er in feite op gericht de verbindingen tussen zwart en blank Afrika te verbreken en het verkeer te richten op de Mozambikaanse havens Het is veelbetekenend dat na de conferentie in Loesaka er al diverse commissievergade ringen hebben plaats gevonden om tot daadwerkelijke maatregelen te kunnen overgaan Dat tekent de druk die er op de situatie staat. Nog onlangs verklaarde een Mozambikaanse woordvoerder dat de ha vens van dat land binnen afzienbare tijd in staat zullen zijn de voorziene toename in de overslag van handelswaar op te vangen Realistisch Overigens is het van belang zich te realise ren dat de conferentie in Loesaka niet be doeld was om alle economische banden met Zuid-Afrika te verbreken Daarvoor waren de gesprekspartners in de Zambiaanse hoofdstad veel te realistisch Zo'n totale breuk zou de economieën van de betrokken landen in de kortste keren te gronde rich ten. De normale economische betrekkin gen. zoals die nu bij voorbeeld bestaan tussen Zuid-Afrika en het marxistisch gere- geeerde Mozambique wil men handhaven Maar alle andere banden, en wel speciaal die Zuid-Afrika een politieke greep geven op de situatie, moeten beperkt en uiteinde lijk volledig verbroken worden. En in dat kader is de ontwikkeling van een eigen transport en communicatiesysteem van we zenlijk belang Alleen op die manier kan men de macht aan de blanke minderheid in Zuid-Afrika ontfutselen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5