Irak flirt met de atoombom Stromingen in textiel: veelheid aan zienswijzen De dubbele bodem van de Britse defensiepolitiek 'Dieren in de klas houden verfoeilijk' Dreigende geluiden uit Israël Arts tegen huisdieren op school Tilburgs museum werkt aan plan voor komende jaren MAANDAG 21 JULI 1980 door James Dorsey JERUZALEM Zelden praten Iraakse leiders publiekelijk over hun nucleaire plannen. Maar tijdens een bijeenkomst van de Arabische Liga in 1977, liet Nairn Haddad, vooraanstaand lid van de regerende Revolutionaire Raad van Irak, geen twijfel bestaan over de belangstelling van zijn land voor kernwapens. „Wij Arabieren moeten een atoombom hebben. De Arabische staten dienen in het bezit te zijn van alles wat nodig is voor hun verdediging", aldus de Iraakse leider. macht te worden. Men hecht weinig waarde aan de „schijnbare matiging'" van de Iraakse houding inzake het conflict in het Midden-Oosten. Men wijst erop dat de versterking van de Arabische natie in eerste instantie dient om de verwezenlijking van de Arabische nationalistische doelstel lingen te vergemakkelijken. Eén van de doelstellingen is volgens Iraakse woordvoerders de vernietiging van de „zionistische entiteit". De Israëlische staatssecretaris van defensie. Nlordechai Zippori. gaf ver leden week even ondubbelzinnig te kennen, dat Israël de Franse over dracht van nucleaire technologie en verrijkt uranium aan Irak niet zal dulden. Zouden de Israëlische diplo matieke inspanningen om de Frans- Iraakse transactie te voorkomen fa len. dan zou Israël gedwongen zijn „zijn volgende stap te overwegen". Vrijwel iedereen in Jeruzalem houdt rekening met de mogelijkheid van een actief Israëlisch ingrijpen. Met slimme trucs ontwikkelde Irak al zes jaar geleden zijn kernenergie-pro gramma. In onderhandelingen met diverse landen stelde Irak aanvanke lijk maximale eisen die> grote be zorgdheid wekten over Iraks werkelij ke bedoelingen Maar tijdens deze onderhandelingen bleek Irak bereid akkoorden te tekenen over de toepas sing van kerntechnologie, die niet bij voorbaat militair van aard hoefde te zijn. Op deze manier sloot Irak ver schillende overeenkomsten, die de basis vormen voor het huidige nucle aire programma: Frankrijk levert een 70 megawatt reactor die in de buurt van Bagdad gebouwd en volgend jaar afgeleverd moet worden. Irak ontvangt van Frankrijk bovendien zes ladingen van elk twaalf kilogram tot 93 pro cent verrijkt uranium, de voor de reactor nodige brandstof. Deze hoe veelheden zijn voldoende om atoom wapens te maken. Tenslotte belooft Frankrijk 600 Iraakse technici en we tenschappers op te leiden en Irak een tweede onderzoeksreactor te leveren. Plutonium Van Italië krijgt Irak vier onder- zoeklaboratoria Het belangrijkste is een radiotechnisch laboratorium dat eind dit jaar gereed moet zijn. Dit laboratorium zal zo uitgerust zijn dat er plutonium uit bestraalde brand stofelementen afgezonderd kan wor den. Plutonium is een grondstof waarmee kernwapens gebouwd kun nen worden. brieven uitgewisseld waarin Irak be- looft het agentschap „zo groeg moge- BGldrtQGfl lijk" in te lichten over uraniumleve ranties van meer dan een kilogram, die aan controle onderworpen dienen te worden. Brazilië zal Irak helpen zijn afhan kelijkheid van het Westen te verklei nen. Door uraniumerts te leveren. Irak te helpen bij het zoeken naar uranium in eigen land en door Iraak se technici op te leiden. Iraks macht 'als een van "s werelds grootste olie-exporteurs, maakte de afsluiting van de verschillende kern akkoorden makkelijker. Olie was vol doende reden voor landen als Italië en Frankrijk er vanaf te zien dat Irak een akkoord tekent waarin het zich verplicht zich aan de controle van het internationale energie-agentschap in Wenen te onderwerpen In plaats daarvan hebben Irak en Frankrijk Irak heeft het verdrag ter voorko ming van de verspreiding van kern wapens geratificeerd. „De Irakezen kunnen tot nu toe met goed geweten stellen dat zij niets gedaan hebben dat in strijd ïs met hun int mationale verplichtingen", zo zegt een westerse diplomaat die de ontwikkelingen in Irak op de voet volgt. „Maar", voegt hij hieraan toe, „in het midden van de jaren tachtig zullen Irakezen in staat zijn hun internationale verplichtin gen te annuleren en met de bouw van atoombommen te beginnen." Israëlische natuurkundigen waar schuwen dat Irak het van Frankrijk verkregen uranium voor de bouw van kernwapens kan gebruiken. In een vraaggesprek verleden week stelde Joeval Ne'eman, één van Israëls meest vooraanstaande fysici en leider van de extreem nationalistische Te- hija-partij, dat de Franse kernreactor slechts in naam een onderzoeksreac tor is. „Het is voor iedereen duidelijk dat er in Irak geen fundament be staat voor kernonderzoek", meent Ne'eman. UTRECHT (ANP) De steeds meer in zwang komende gewoonte om op kleuter- en lagere scholen dieren in de klas te houden, zoals cavia's, marmotten en hamsters, is „verfoei lijk". Dit zegt dr. R Th. R. Wentges in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Wentges, verbonden aan de kliniek keel-, neus- en oorheelkunde van het Radboudziekenhuis in Nijmegen, be handelt in het tijdschrift een geval van „erfelijke" allergie. Voordat een patiënt echt last krijgt van een „ato pische constitutie" zoals de medi sche vakterm luidt, moet hij of zij min of meer langdurig in contact zijn geweest met de stof (vaak afkomstig van een dier) die de overgevoelig heidsreacties veroorzaakt. erfelijk voorkomen, geen huisdieren houden. Want als gezinsleden door het contact met het dier eenmaal overgevoelig zijn geworden, veroor zaakt dat veel narigheid. Niet alleen omdat het dier moet worden „wegge daan", maar ook omdat ze vanaf dat moment direct klachten krijgen zo dra ze ergens komen waar het soort dier aanwezig is waarvoor zij aller gisch zijn. Goudvis mag Aanleg Alle huisdieren, aldus Wentges, vanaf hond en kat via cavia en hamster tot en met het onschuldige kanariepietje (de goudvis uitgezonderd), kunnen het overgevoelig worden veroorza ken Om dat te voorkomen, moeten gezinnen waarin bijvoorbeeld ex- zeem. hooikoorts, bronchitis of astma Wentges is tegen dieren in de klas. omdat ervan uitgaande dat onge veer tien procent van de bevolking wat dit betreft erfelijke „aanleg" heeft te verwachten valt dat dan enkele leerlingen overgevoelig ge maakt zullen worden. Als erger voor komen beter is dan genezen voor zover dat al kan dan is het hier, zo stelt Wentges. Keuze De Israëlische fysicus legt uit dat de Franse leverantie van verrijkt urani um Irak de keuze laat hoe het kern wapens zal bouwen. De 72 kilogram verrijkt uranium zijn voldoende om onmiddellijk acht atoombommen te bouwen. „Kiest Irak voor deze moge lijkheid dan hebben zij de Franse reactor niet nodig. Niet uitgesloten mag worden dat de reactor aange schaft werd om de onmiddellijke bouw van kernwapens te camoeufle- ren. De bouw van dergelijke atoom bommen is niet zo ingewikkeld. Het verrijkte uranium kan echter ook worden gebruikt voor de produktie van plutonium in de reactor. Op deze manier zou Irak over enkele jaren jaarlijks drie tot vier atoombommen kunnen maken. Politieke waarnemers geloven dat Irak voor de produktie van plutoni um in plaats van de onmiddellijke bouw van kernwapens zal kiezen om- dat dit meer past in de Iraakse strate gie op lange termijn. In de Jordaane hoofdstad Amman stelde de Iraakse minister van buitenlandse zaken Sa'adoen Hammadi eerder deze maand dat „het niet logisch is te denken dat het conflict met Israël op korte termijn door de verspreiding van wapens opgelost kan worden. De enige manier om Israël aan te pakken is met geweld. Maar daarvoor is de tijd nog niet rijp." Volgens de Iraakse ideologie moeten de Verenigde Arabische Staten naast de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Europa, Japan en China een wereld macht worden. Pas dan dient Israël aangepakt te worden. De Irakiërs denken in termen van 10 tot 15 jaar. Israël Israël staat versteld van het feit dat het Westen Irak helpt een atoom- Israël heeft ook weinig begrip voor de huidige gemeenschappelijke belan gen van Irak, Saoedi-Arabië. Egypte en de Verenigde Staten. Deze belan gen zouden zijn: In bedwang houden van het be wind van ayatollah Khomeini in Iran Sinds de val van de sjah is Irak mili tair het sterkste land in de Perzische Golf Irak vreest een verspreiding van de Iraanse islamitische revolutie naar eigen land. Bevordering van de stabiliteit in de Perzische Golf. Stabiliteit is een voorwaarde voor het succes van de Iraakse strategie op lange termijn. In Bagdad ziet men Irak als de toekom stige leider van de Arabische wereld. Dit mag door omwentelingen niet in gevaar worden gebracht. Het voorkomen van de uitbreiding van de Sowjet-invloed in de Perzische Golf. Al enkele jaren wordt president Saddam Hoessein vervolgd door de vrees voor een communistische staatsgreep tegen zijn bewind. Sinds ruim twee jaar zijn de betrekkingen tussen Bagdad en Moskou verkoeld, en worden communisten in Irak ver volgd. In de pogingen de Arabische staten politiek op een lijn te brengen heeft Irak niet alleen de betrekkingen aan gehaald met „reactionaire" Arabi sche staten zoals Jordanië, Saoedi- Arabië, Koeweit en de Emiraten, maar heeft het zich ook fel uitgespro ken tegen de aanwezigheid van de grote mogendheden in de Perzische Golf Israël is teleurgesteld over het zwak ke Amerikaanse protest tegen de Frans-Iraakse samenwerking op het gebied van de kem-technologie. In Israël wijst men erop dat de Ameri kaanse waarschuwing aan Italië in maart dit jaar weinig heeft uitge haald. In het Iraaks-Italiaans ak koord zijn geen afspraken gemaakt over controle door het internationale energieagentschap. Irak weigerde ook brieven met Italië uit te wisselen zoals dat met Frankrijk gebeurde. Tegenslag Het Iraakse kernenergieprogramma heeft in het afgelopen jaar twee keer met onverwachte tegenslagen te kampen gehad. In april van vorig jaar vernietigden saboteurs onderdelen van een 70 megawatt reactor, vlak voordat deze vanuit Frankrijk naar Bagdad verscheept zou worden. De Fransen hebben beloofd een vervan ging te leveren. Geruchten willen dat de sabotage het werk was van de Israëlische geheime dienst. Verleden maand werd Jihja Al Mes- jad, een Egyptische kernfysicus die een sleutelrol speelde in het Iraakse kernenergieprogramma, in zijn hotel kamer in Parijs vermoord. Deze moord kan de Iraakse plannen aan zienlijk vertragen. Het zal immers niet meevallen een Arabische kernfy sicus van het zelfde kaliber als Mes- jad te vinden." Vertraging van de Iraakse plannen geeft Israël de tijd na te denken over het gevaar van een met atoomwapens bewapende tegen stander. Het werkelijke probleem is daarmee nog niet opgelost Miep Spée: Checks and pleat, 1979, gecombineerde technieken door Stans Lutz TILBURG Het Nederlands Textielmuseum is sinds 1956 de plaats, waar vooral aandacht wordt besteed aan de technisch ambachtelijke kanten van textiel. Al het wetenswaardige op het gebied van spinnen, verven, knopen, breien en weven is er te zien en de bibliotheek, die gevestigd is aan de overkant van het museum heeft een uitgebreide documentatie. Behalve het tentoonstellen van de vaste collectie weeltoestellen, brei machines en textilia en het houden van demonstraties, worden zes keer per jaar speciale tentoonstellingen ingericht rond een textiel-thema of met werk van kunstenaars, die de traditionele technieken beoefenen als weven, knopen en borduren. Aan de hedendaagse textielkunst werd tot nu toe slechts een enkele maal aan dacht besteed, onder andere door een éénmans tentoonstelling van Miep Spee. Maar daar gaat nu verandering in komen. Onder de titel „Textiel nu" ligt er een plan klaar om vanaf september 1980 die textielkunst, die zich vooral be zighoudt met onderzoek naar „toe passingsmogelijkheden van de veel zijdige eigenschappen van het mate riaal textiel", een vaste plaats te ge ven in het tentoonstellingspakket. Een logische ledachte van een mu seum dat landelijk een vaste plaats wil gaan veroveren als „het centrum waar alles op het gebied van textiel te vinden is". De tentoonstelling „Stromingen van nu", waarbij men geconfronteerd wordt met het werk van kunstenaars, die „ieder het begrip textiel op een eigen wijze interpreteren", is een eer ste aanzet om het publiek vast kennis te laten maken met de nieuwe opzet. Het werk van de zeven vertegenwoor digde kunstenaars laat dan ook een veelheid aan technieken en persoon lijke visies zien. Gerda Edens, die zich vooral laat inspireren door landelijke structuren, haar nieuwste werk. Een groot aantal blauwgestreepte boerenkussentjes overtrokken met openpuilende witte sloopjes, die zo van een miniatuur bedstee geplukt lijken te zijn, liggen keurig opgestapeld in platte transpa rante perspexkasten. Door de manier van stapelen ontstaan verschillende patronen van kleurlijnen. Het materi aal textiel wordt hier niet functioneel gebruikt, maar puur als techniek. De werken heten dan ook gewoon: 60 kussentjes blauw horizontaal, 60 kus sentjes blauw verticaal etc. Zo doet zij hetzelfde met katoenen croissant- jes en katoenen postpakketjes. Eenzelfde toepassing laat het werk van de Belgische Edith Driessche zien. Bij haar zijn nog elementen van sterke verbondenheid met de tradi tionele textielkunst te vinden. Niet alleen door de symbolische titels als „Scheppingsdrang" of „Wegwerp- mens", maar ook door restvormen van een traditionele techniek als ma- cramé De sterk religieuze en sociale betrokkenheid wordt „vertaald" in het stikschrijven en met galon bestik ken van gebreide en geweven pagi na's. Ovengens lijkt Edith Driessche deze periode inmiddels afgesloten te hebben met het laatste doek: een fors abstract, bestaande uit een diagonale twee-deling van wit linnen canvas en zwart kunstleer, waarop de pakkist- letters het woord „CLOSED" gedrukt staat. Plooien en vouwen Heel anders en puur vanuit de speci fieke eigenschappen van textiel: het plooien en vouwen, is het werk van Miep Spée. Van een afstand doet haar werk Har Sanders-achtig aan, maar waar hij geplooid textiel gebruikt als stillevens voor zijn zeefdrukken en schilderijen, daar neemt Miep 8p de stof zelf als basis. Strepen eni ten, hier en daar vervormd door i wen, brengt zij als druksel aan op 'vlakke lap door middel van de ba techniek (een Aziatische manier stof te bedrukken). Heeft ze de bedrukt dan brengt ze alsnog vou aan, die je pas ziet als je dichte komt. Het zelfde verrassende ef bereikt ze met onregelmatige w plekken. Het lijkt of er met witte over de bedrukte stof heen is gesd derd, maar dichterbij gekomen zl dat het juist delen zijn die gel onbedrukt zijn gebleven. Niet textiel van materiaal, maar n textiel als onderwerp, is het werk vi Marie Reehorst (tekeningen en sdi derijen), Jolanda Prinsen en Fred der Wal (zeefdrukken) en Alexani Segboer (litho en zeefdrukken). Marie Reehorst tekent en schilA Afrikaanse textielmotieven. mooist zijn „Twee Bubu's" „Boombastkleedje". De sfeer van de schilderijen, die nog in hun opa fase lijken te verkeren, heeft iets w ligs, als een met natuurkleun geverfde lap. De vormen van de afg beelde voorwerpen hebben krachtig silhouet. Bij de uitgewerkt re schilderijen verdwijnen zowel wolligheid als de vormvastheid, dat de contrastrijke decoratiemojj ven teveel een eigen leven gu leiden. Herhaling door Herman Amelink Sedert de publikatie van het Britse defensie witboek 1980-1981 begin april van dit jaar, was er in Groot-Brittannië een stevige discussie aan de gang over dé kernwapens waarover dit land beschikt. Vorige week kwam deze discussie in een geheel nieuwe fase door de bekendmaking van het besluit van de Britse regering om de Amerikaanse Trident-raket aan te schaffen. Voorlopig lijkt het laatste woord over deze beslissing nog-niet gesproken. Sedert 1967 beschikt Groot-Brittannië over vier kernonderzeeërs die elk uitgerust zijn met zestien Polaris kernraketten. Met deze raketten kan de Britse vloot zeker tien Russi sche steden treffen in geval var. ren nucleaire aanval door de Sowjet-Unie. Het probleem van deze Britse wapens is, dat ze zo langza merhand beginnen te verouderen. In de loop der jaren zijn veel preciezer kernwapens uit gevonden. wapens ook die veel moeilijker door anti-raketraketten zijn tegen te houden. Het witboek maakte melding van een plan om ruim vier miljard gulden uit te trekken voor aanpassingen aan de Polaris, waardoor het wapen in ieder geval nog tien jaar te handhaven is. Vervanging Veel meer dan een interim-maatregel was dit plan niet en de Britse regering liet al door schemeren dat ze voor de middellange ter mijn dacht over een vervanging van de Pola ris door een moderner wapen. Vorige week maakte de Britse minister van defensie Fran cis Pym, bekend dat het nieuwe wapen de Amerikaanse Trident zal worden. De nieuwè raket heeft een aanzienlijk grotere reikwijdte dan de oude Polaris (7400 in plaats van 4000 kilometer), maar wordt ook afgevuurd door onderzeeboten. Een voordeel daarvan is dat de Britse onderzeeërs in geval van nood een veel groter deel van de internationale wate ren ter beschikking hebben om zich te verber gen voor de Russische vloot, waardoor de kwetsbaarheid van het Britse kempotentieel aanzienlijk verkleind zal worden. De Trident is zowel vanuit de Indische Oceaan als vanuit de kustwateren van Canada met een grote mate van betrouwbaarheid op doelen in de Sowjet-Unie af te vuren. Het grote discussiepunt is momenteel of Groot-Brittannië (afgezien van overwegingen van nationale trots) wel behoefte heeft aan deze wapens, waarvan de produktie welis waar voor een belangrijk deel in het land zelf zal plaatsvinden en een groot aantal mensen werk geeft, maar die toch een enorm beslag leggen op de overheidsuitgaven. Voorlopig houdt men het erop dat de aanschaf de Britten in ongeveer tien Jaar 23 miljard gul den gaat kosten. De discussie over de behoefte aan dit wapen heeft een wat schimmig karakter. Aan de ene kant stelt de Britse regering uitdrukkelijk dat de Trident geheel zal worden opgenomen in het NAVO-apparaat. Londen zou niet van plan zijn om buiten de Amerikanen om van dit wapen gebruik te maken. Het feit dat de Britten juist besloten hebben om de Ameri kaanse Trident te kopen, wordt in dat ver band ook uitgelegd als een blijk van de Atlantische gezindheid van de huidige rege ring. Marginaal Daartegenover staat dat de aanschaf van vier onderzeeërs met elk zestien Trident-raketten op het totaal van de Atlantische afschrikking weinig meer is dan een stofje aan de weeg schaal. Als de Britten dan toch niet van plan zijn buiten de Amerikanen om van dit wapen gebruik te maken, waarom dan zelf zo'n pe perduur systeem aangeschaft? Zou het niet veel effectlever zijn om de atoomarsenalen geheel in handen van de Amerikanen te .laten? Een mogelijke verklaring voor de aanschaf van het wapen is, dat de Britten in geval van nood kennelijk toch over een eigen atoom zwaard willen kunnen beschikken. Dat wijst erop dat zij de bestaande Amerikaanse nucle aire garantie, de atoomparaplu, niet geheel vertrouwen. Al geruime tijd heerst in Europa de vrees dat de Verenigde Staten hun kern wapens in de silo's zullen laten als de Russen met hun conventionele overwicht erin zou den slagen Europa onder de voet te lopen. Willen de Britten met de aanschaf van de Trident voor dergelijke extreme omstandig- Atlantische bondgenoten op het terrein van het defensiebeleid er nog niet direct met de pet naar gooien. Nog afgezien van de aantrek kelijke gedachte dat de Britten hiermee een deel van de ontwikkelingskosten van de Tri dent voor hun rekening nemen, kan ook de aard van de Brits-Amerikaanse overeen komst uitgelegd worden als blijk van Atlanti sche solidariteit. Het akkoord is immers op gezet volgens de in 1962 door president Ken nedy en premier MacMillan voor de aanschaf van de Polaris ontwikkelde regeling. En het was mede dit akkoord dat de Franse presi dent De Gaulle ertoe bracht Groot-Brittan nië een jaar later buiten de Europese Econo mische Gemeenschap te houden, aangezien de Britten zich de vazallen van de Verenigde Staten hadden betoond. Toch bestaat de theoretische mogelijkheid dat er ook bij de Amerikanen nog een adder tje onder het gras schuilt. Door van ganser harte in te stemmen met de verkoop van de Trident, schuift de regering in Washington toch een deel van de verantwoordelijkheid voor de nucleaire bescherming van West- Europa impliciet van zich af. Wie de Ameri kanen ervan verdenkt dat zij in geval van een Russische overval op West-Europa de kern wapens ongebruikt zullen laten, heeft in de levering van de Trident aan de Britten nog een extra argument voor zijn wantrouwen. De Amerikanen hebben momenteel één onderaeeër in bedrijf die uitgerust is met Trident-raketten. Het is de Francis Scott Key die hier voor de kust van Florida een proef neemt met de lance ring van de raket. heden toch iets achter de hand houden? Met de nieuwe raketten zou de Britse vloot er met een vrij grote mate van trefzekerheid dan toch in kunnen slagen een flink aantal Russi sche steden van de aardbodem weg te vagen. De achterliggende gedachte is dat de vrees daarvoor de Russen zal weerhouden van avonturen in Europa. Atlantisch Voor de Amerikaanse regering vormt het Britse besluit een bewijs van het feit dat de Goedkoper Behalve de vraag naar het waarom van een onafhankelijk nucleair wapen, stellen veel Britten zich momenteel ook de vraag of het verdedigen van het land nu werkelijk zoveel moet kosten en of het daarvoor uitgetrokken geld dan niet wat effectlever besteed kan worden. Defensiedeskundigen zijn bang dat de aanschaf van de Trident op den duur zo'n groot deel van de begroting zal gaan opslok ken dat andere defensietaken dan in gevaar zullen komen. De Britse regering spreekt dit echter nadruk kelijk tegen en meent dat de kosten van de Trident de komende vijftien jaar gemiddeld de vijf procent van de totale kosten van de aanschaf van militair materieel niet te boven zullen gaan. Als om de argumenten dat de conventionele bewapening er bij in zal gaan schieten te ontzenuwen, maakte Londen vori ge week ook bekend dat de komende jaren zes miljard gulden wordt uitgetrokken voor de aanschaf van 240 Challenger-tanks en voor de produktie van 1900 pantservoertui gen voor het Britse leger. De Britse regering is al helemaal niet inge gaan op de door het Instituut voor Strategi sche Studies uitgewerkte suggestie om in plaats van de Trident een groter aantal, goed kopere kruisraketten aan te schaffen. Minis ter Pym verklaarde daar weinig in te zien, omdat de kruisraketten, dit in tegenstelling tot de intercontinentale raketten (tot welke generatie de Trident gerekend kan worden) minder snel gaan dan het geluid en daarom op den duur waarschijnlijk wel te onder scheppen zijn. De Britse regering zou dan tot de aanschaf van zo'n groot aantal kruisraket ten moeten overgaan en deze in geval van nood ook tegelijk moeten lanceren om een zelfde effect als met de Trident te bereiken, dat het laatste systeem toch betrouwbaarder ls. Daarbij komt dat de te land gestationeerde kruisraketten kwetsbaar zijn voor een aan val, terwijl men ook tot de bouw van dure onderzeeërs zou moeten overgaan als men de kruisraketten vanuit zee zou willen lanceren. Bovendien is de reikwijdte van de kruisraket geringer en zou het Britse leger zich weer vertrouwd moeten maken met een totaal andere technische ontwikkeling. Het belangrijkste argument om niet tot de aanschaf van de kruisraket over te gaan (behalve dan die raketten die in het kader van de NAVO-afspraak van december vorig jaar onder toezicht van de VS op Brits grond gebied zullen worden geplaatst) lijkt echter te zijn gelegen in de grote afhankelijkheid die dit gaat betekenen voor de Britse defensie. De kruisraketten zullen namelijk moeten worden gestuurd door Amerikaanse satellie ten, die met computers de precieze vluchtge- gevens snel kunnen verwerken en de aanvlie gende raket koerswijzigingen kunnen op geven. Voor de aanschaf van de Trident is men in eerste instantie ook wel afhankelijk van de Amerikaanse technologie, maar als het nieu we systeem eenmaal in bedrijf is, kan men er in betrekkelijke vrijheid over beschikken. Ook dat geeft aan dat de keus voor de Tri dent nu .niet direct een bewijs van grote Atlantische solidariteit van de Britse rege ring hoeft te zijn. Heel evenwichtig en beheerst t vorm is de vier-delige zeefdruk* van Jolande Prinsen. Zij onderzo textiele structuren, die zij toepas! i allerlei materialen. Vooral de hertt ling" is voor haar belangrijk. Op 4 getoonde zeefdrukken laat zij als he ware vier bevroren camera-insteDli gen zien van een sterk vereenvoudl de platbinding (de simpelste wed soort). De zeefdrukken en litho van Alexu der Segboer vertonen een vormsjK van geplooide blokpatronen in kk dingstukken. Van Fred van der Wi hangt er één zeefdruk onder de tlti Overhemdlepel. Een wat misplaat toevoeging aan deze tentoonstellii temeer daar de druk deel uitmaa van een serie en op deze manier uit zijn verband wordt gerukt. Zoals gezegd is in deze eerste aan» Textiel nu een veelheid aan techax ken en zienswijzen vertegenwoa digd, maar het is in ieder geval duiA lijk dat het publiek van het Neda lands Textielmuseum de komende Ji ren veel nieuws te wachten staat Stromingen in textiel is nog te ita tot en met 3 augustus in het lands Textielmuseum, Gasthuisrin 23 in Tilburg. Geopend op m; tot en met vrijdag van 10-17 uur, 4 zaterdag en zondag van 14-17 uur o bovendien op maandagavond van 1) 22 uur. Speciaal vandaag Olympische Spelen. Samen vatting van de vandaag gehou den wedstrijden turnen, zwemmen en schoonspringen. Ned. 1, 18.00 uur Bootvluchtelingen? O, ja, dat is waar ook. In de tweede helft van 1977 arriveerden in ons land de eerste Vietnamese bootvluchtelingen. Het team van het inmiddels opgeheven programma Een groot uur U registreerde de lotgevallen van een groepje dat in maart 1979 opgevangen werd in Steenwijkerwold. Ned. 1, 20.40 uur 9 Olympische Spelen. Samen vatting van de vandaag gehou den wedstrijden in het zwem men en gewichtheffen. Ned. 1. 22.30 uur Een kopje thee met de vij and. Programma van Henk Hovinga over de Indonesische generaal A. H Nasution, op richter en lang opperbevelheb ber van de Indonesische strijd krachten in de jaren zestig- Nasution is nu ambteloos staatsburger. Hilversum 2, 14.50 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4