'Alcoholcontrole is te tijdrovend' Fietsen om leven walvis te redden Kampeerterreinen ontruimd Fietsen voor de Sahel-landen Vrouwen weigeren interview met man I We nerveus is slaapt slechter! WEG IN EIGEN LAND Politie-arts vindt blaaspijpje genoeg Eerste Kamerlid Teijssen overleden 'Echte dronken rijder krijgt alle kansen' Wellicht acties tegen VARA duinrell 1. wassenaar/';^ l tel.01751-19212 Skütjesilen weer afgelast n3D magazijn lokatie- systemen 0251025645* (f^INO Jongetje (6) na val overleden Burenruzie kost man het leven Aanhoudende regen overschaduwt Greenpeace-demonstratie VS dringen aan op vangstverbod Paragnost Croiset (71) overleden Nederlandse dient klacht in tegen Noordierse politie MAANDAG 21 JULI 1980- BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Pin de buurt van Andelst was een camping nog slechts via het water te bereiken. Vervolg van pagina 1 Het water in de Maas staat nu zeker even hoog als afgelopen win ter. en er wordt rekening mee ge houden dat het nog verder zal stijgen. Gistermiddag steeg vol gens de politie de stand bij de stuw in Borgharen in een uur tijd met zeven centimeter. Een paar weken geleden moesten in ver band met het hoge water auto's langs de oever worden verwijderd. Het water in de Rijn begon giste ren te zakken. Bij Lobith, waar vrijdag de hoogste waterstand, 13.99 meter, werd bereikt, zakte het water gisteren met een kleine tien centimeter. Vermoedelijk was dat een gevolg van het drogere weer in het zuiden van West- Duitsland. Ook de krachtige wes tenwind vormde een gunstige factor. In de IJssel steeg het water giste ren nog. variërend van zeven cen timeter bij Zutphen tot veertien centimeter bij Katerveer. Giste ren werd verwacht dat het water in deze riviét vandaag weer zou zakken. De waterhoogten die de afgelopen dagen werden bereikt, zijn uitzon derlijk voor de zomer. In 1970 wa ren de rivieren nog hoger, maar de hoge standen werden toen in het voorjaar bereikt. Langs de rivieren hebben zich de afgelopen dagen penibele situa ties voorgedaan. Een aantal kam peerterreinen moest, voorzover nog mogelijk, worden ontruimd. Sommige caravans die niet ver plaatsbaar waren, moesten wor den achtergelaten door de eigena ren, die ijlings een goed heenko men zochten. Jachthavens raakten onbereik baar. In enkele gevallen bleven recreanten, van wie sommigen Bij Maurik bleek gisteren slechts een caravan het water trotseren ZuidoostrBrabant werd gister avond geplaagd door noodweer, gepaard gaande met zware regen val. In korte tijd is naar schatting 25 tot dertig mm water gevallen. aan het „blindvaren" waren, met hun bootjes op een strekdam ste ken. Langs Rijn, Waal en IJssel waren de watervlakten onafzien baar. Ten zuiden van Deventer, ter hoogte van Terwolde, graas den hier en daar nog vijf, zes koei en op enkele vierkante meters wei land. Enkele veren, onder meer tussen Bronkhorst en Bruramen en tus sen Dieren en Olburgen, werden uit de vaart genomen. De politie in Arnhem moest vijfentwintig au to's van een ondergelopen kade wegslepen. In tal van gemeenten kwamen wij ken blank te staan. In Eindhoven liepen de tunnels onder de spoor lijn door de stad onder water, waardoor het noord-zuid-verkeer vrijwel onmogelijk was. In het laaggelegen Hengelo (O) stonden gisteravond zeker tien straten blank door de regen. Tal van viaducten in de doorgaande wegen werden eveneens door de hoge waterstand onbegaanbaar. Ook Borne en Delden hadden last van wateroverlast. De werkgroep Werelddia- konaat van hervormd én gereformeerd Winterswijk (leve de oecumene) houdt voor de derde achtereen volgende keer van maan dag 21 tot en met donder dag 24 juli een fietsvier daagse. Voor degenen, die niet vier dagen aan één stuk door kunnen fietsen is er op vrijdag 25 juli een inhaaldag. De opbrengst van dit evenement, waaraan vorig jaar 150 mensen deelnamen, is voor een project in de Sahel-landen. In het route boekje. waarin vier tochten van elk veertig kilometer staan aange geven, wordt de deelnemer tevens geïnformeerd over het project. Bij deze informatie staat de positie van de vrouw in de ontwikkelings landen centraal. Dit met het oog- op de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties, die mo menteel in Kopenhagen wordt ge houden. De kosten van de Vierdaagse op de fiets bedragen vijftien gulden per persoon, waarvoor men ook nog een herinneringstegel in ont vangst kan nemen. De start is tussen 6 en 11 uur bij het Jeugd honk in Winterswijk (tegenover het NS-station) en men dient vóór 17.00 uur weer binnen te zijn. Van tevoren opgeven is niet nodig en nadere inlichtingen zijn te beko men via tel. 05430-4071 Fietsen, maar dan niet voor een goed doel, kan dinsdag op de Ve- luwe in het kader van de grote Regionale Fietsdag, die alle VW's op de Noord- en Midden-Veluwe organiseren. Inlichtingen zijn ook daar te verkrijgen, zoals in Har derwijk. .Iets anders is de overzichtsten toonstelling in de gemeentelijke schouwburg in Den Helder, waar tot en met 3 augustus schilderijen, aquarellen en tekeningen te zien zijn van Jan Dunselman. Hij was een van oorsprong Helderse kun stenaar (geboren in 1863 en overle den in 1931) en ooit de Prinx de Rome-winnaar. Dunselman heeft veel kerkelijke kunst geschilderd, maar daar naast ook veel werk van een meer wereldser karakter. In 1891 droeg men hem op de Kruisweg te ma ken voor de kerk van de H. Nico- laas in Amsterdam, die kort daar voor gereed was gekomen. Deze opdracht liep uit op die voor de totale binnenbeschildering van dit kerkgebouw. Men kan dit zijn levenswerk noemen, waaraan hij. geassisteerd door zijn jongste broer Cornelis, ongeveer dertig jaar bezig is geweest. UTRECHT (ANP) De controle op alcoholgebruik in het verkeer door middel van een bloedproef is te kostbaar en te tijdrovend. Daardoor krijgt de echte dronken rijder alle kansen om uit handen van de politie te blijven. Precisie bij het bepalen van het alcoholpromillage is niet nodig, de ademtest via het blaaspijpje is goed genoeg. Daardoor wordt de proce dure sterk verkort, zodat de politie snel weer langs de weg staat en de pakkans voor de werkelijke drinker dus groter wordt. ADVERTENTIE Senator Teijssen. ALWIJK (ANP) - Het Eerste Ka- lid J. L. P. M. Teijssen (CDA) is zaterdag op 70-jarige leeftijd in zijn woonplaats Waalwijk overleden. Jo hannes Labertus Petrus Maria Teijs sen was lid van de Senaat sinds 1958, eerst voor de KVP. later voor het CDA. Hij trad in de Eerste Kamer voor zijn partij op als vice-fractie- voorzitter. Senator Teijssen was bij de recente verkiezingen voor de Eerste Kamer aan de beurt van aftreden, hij stelde zich niet herkiesbaar. Teijssen is bur gemeester geweest van de gemeenten Oudenbosch (1941-1952) en van Waal wijk (1952-1975). Hij was verder sinds 1950 lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Hij is onder meer docent geweest aan de Roomkatho- lieke Leergangen in Tilburg. Hij was lid van het Benelux-parlement, com missaris van de Provinciale Noord brabantse Electriciteitsmaatschap- pij (PNEM) en voorzitter intercom munale ziektekostenverzekering ambtenaren in Noord-Brabant. Teijssen was officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Comman deur ih de Kroonorde van België en Ridder in de Orde van de Heilige Gfegorius. Dat schrijft de Rotterdamse politie- arts H. Cremers in het Algemeen Poli tieblad. Volgens hem kost het de poli tie gemiddeld ongeveer 150 minuten om het hele „programma" van aan houding, eerste en tweede blaastest, bloedproef en maken van proces-ver baal af te werken. Vervalt de bloed proef en gebruikt de politie een blaas pijpje, waarmee de verschillende „ge- varen-zones" van het alcoholgebruik in het verkeer kunnen worden afgele zen, dan verkort dat de procedure met een uür. Bovendien spaart dat per keer ongeveer 160 gulden uit. Volgens Cremers is het de wetgever niet in eerste instantie te doen om verkeersdeelnemers met minder dan 0,8 promille alcohol in het bloed. Het heeft volgens hem dan ook nauwe- De Koning bij Chr. geref. ambtsdragers DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) heeft toegezegd het gesprek in te zullen leiden op de ambtsdragersconferen tie van de christelijke gereformeerde kerken, die 1 november in Amersfoort zal worden gehouden. Het thema van deze conferentie is „De kloof tussen rijke en arme landen en de verant woordelijkheid van de kerk van Christus". lijks zin dat de politie die mensen nog eens aan een bloedproef onderwerpt, met alle tijdverlies vandien. „Het gaat in de alcoholwetgeving om de verkeersveiligheid", aldus Cre mers. De risico's liggen volgens hem dan ook bij de mensen met meer dan 0,8 promille alcohol in het bloed. „Dat type mens is een gokker. Die drinker heeft ervaren dat de pakkans voor zijn geval praktisch nul is. En daar heeft hij ook nog gelijk in" Volgens Cremers moeten de activiteiten van de politie zich daarom veel meer op die drinkers richten. Dat kan volgens hem alleen, als de politie meer tijd krijgt omdat ze korter bezig is met de minder gevaarlijke drinkers. Volgens de politie-arts is het de vraag of de nieuwe alcoholwetgeving (sinds november 1974) iets anders heeft ge daan dan het steunen van politie en justitie met betrekking tot overtre ders van de wet. „De bedoelde verbe tering van de verkeersveiligheid is niet aantoonbaar bereikt", vindt Cre mers. STAVEREN (ANP) Het skütsjesi- len dat zaterdag op het IJsselmeer bij Staveren zou worden gehouden is op het laatste moment afgelast. Het feit dat de windkracht tussen 5 en 6 Beaufort' schommelde, was voor de schippers te riskant, temeer omdat men vanwege de lager wal bang was voor het Vrouwenzand. Het is de tweede maal dit jaar dat de wedstrijd vanwege het weer niet door kon gaan. Aanvankelijk had de Vuilweercom- missie overigens wel beslist dat de 'tjalken konden uitvaren, maar de schippers oordeelden anders. Lammert Zwaga van Langweer is daarmee zonder te zeilen dichter bij het kampioenschap gekomen. Van daag wordt er in Elahuizen op de Fluessen gezeild. Van een onzer verslaggevers KOPENHAGEN/HIL VERSUM Vrouwen van de Nederlandse re geringsdelegatie naar de VN-conferentie over de vrouw in Kopenha gen hebben zaterdag geweigerd voor de VA- RA-televisie te ver schijnen. Dit omdat zij voor de actualiteiten rubriek Achter het Nieuws niet geïnter viewd mochten worden door de in Kopenhagen aanwezige VARA-ver- slaggeefster Els Bon- ger, maar door een van haar mannelijke col lega's. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het PvdA Eerste-Kamerlid Hedy d'Ancona en Paula Wassen, voorzit ster van de emancipa tiecommissie. in de uit zending zouden ver schijnen. Toen deze hoorden dat zij niet zouden worden geïnter viewd door Els Bonger van Achter het Nieuws, maar via een lijnver binding door een van de mannen van deze actualiteitenrubriek in Hilversum weigerden zij hun medewerking. De andere vrouwen van de delegatie ver klaarden zich solidair met deze weigering. Uiteindelijk is toen een van de drie aan de dele gatie verbonden man nen naar de studio in Kopenhagen gegaan voor het interview: de heer P. A. van Buuren, plaatsvervangend di recteur-generaal voor internationale zaken van buitenlandse zaken. Commentaar van Joop Daalmeijer, die uitein delijk het interview over de vrouwenconfe rentie voor zijn reke ning nam: „Wij hebben bij Achter het Nieuws nu eenmaal geen vrou- wenlijke presentato ren. Wij hebben als vas te vorm één presenta tor in de studio, die de zaken aan elkaar praat en die de live-inter views doet En dat zijn nu eenmaal allemaal mannen. Ik heb wel de vragen, die Els Bonger had opgesteld, ge bruikt. Zij doet overi gens nooit live-inter- wiews. Daar heeft ze geen opleiding voor gehad" Op de vraag of hij het niet vreemd vond dat er nu uitgerekend twee mannen zaten te pra ten over een vrouwen conferentie, waar één van de onderwerpen de achterstelling van de vrouw in het arbeids proces is, antwoordde Jaap Daalmeijer dat dit inderdaad wel merkwaardig was, maar dat zoiets nu een maal gebeurt wanneer een programma geen vrouwelijke presenta toren heeft." In kringen van de vrou wenbeweging is grote verontwaardiging over deze zaak ontstaan; er worden acties tegen de VARA overwogen. ADVERTENTIE brengen rust èn dynamiek in uw organisatie AMSTERDAM (ANP) Het 6-jarige De jongen, die met zijn ouders in een Iraakse jongetje Ali Mohammed is Amsterdams hotel verbleef, speelde het afgelopen weekeinde in Amster- op een roltrap en viel daarbij in de dam overleden aan de gevolgen van vrije ruimte tussen de roltrappen. Hij een val uit een warenhuis aan het kwam terecht op de vloer van het tien Damrak in de hoofdstad. meter lager gelegen sousterrain. Gerard Croiset NIEUWE PEKELA (ANP) De 21- jarige M. Steinfelder uit het Oostgro- ningse Nieuwe Pekela is vrijdagnacht door een pistoolschot dodelijk getrof fen. De man was betrokken geraakt bij een burenruzie. Zijn buurman trok plotseling het wapen waarmee hij het dodelijke schot loste. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de toedracht in. ADVERTENTIE l'Wienerveus is verbruikt nutteloos te veel [energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak hlporo en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ien proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver i. natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Greenpeace-demon stratie voor de bescher ming van walvissen in het Amsterdamse Von delpark is zaterdag door aanhoudende regen geen groot succes ge worden. Toch hebben ongeveer honderd deel nemers aan de „walfiet- stocht" een bedrag van 13.000 gulden bij elkaar gefietst. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De in de hele wereld bekende paragnost Gerard Croiset is gistermiddag plotseling overleden in het Sint Anthoniusziekenhuis in Utrecht. Croiset. die 71 jaar is gewor den. was 's morgens van zijn woon plaats Houten, waar hij onwel was geworden, naar Utrecht gebracht. Bij het grote publiek is Gerard Croi set bekend geworden door de mede werking die hij verleende aan de op sporing van vermiste personen. Hij heeft daartoe in Nederland, maar ook ver daarbuiten, tot in Japan toe, sa mengewerkt met de politie. In weten schappelijke kring was hij vanwege zijn buitenzintuiglijke gaven een stu die-object voor parapsychologisch ondeizoek. Zijn naam was een begrip op een iroot aantal universiteiten en andere wetenschappelijke centra in de hele wereld, vooral in de Sowjet- Unie en Japan. In een interview heeft Croiset eens gezegd: „De meeste invallen krijg ik achter het stuur van mijn auto en aan de telefoon. Over mijn eigen leven en toekomst zie ik nooit iets. Misschien verdring ik het". Hij las uitsluitend detectives en hield zich bij wijze van hobby met binnenhuisarchitectuur bezig. De crematie zal donderdagmiddag in Utrecht plaatsvinden. Deelnemers aan de „walfietstocht" i ankomst in het Vondelpark. De afsluiting van de Greenpeacedemonstratie had door de aanhoudende regen een ietwat mistroostig karakter. De fietsers lieten zich, voor elke gefietste kilometer naar het Vondelpark betalen, door sponsors. Gestoken in water dichte regenpakken en rubber laarzen namen ook een aantal Groningers aan de fietstocht naar Amsterdam deel. De op brengst van de actie is be stemd voor de bescherming van de walvissen. Tijdens de demonstratie in het Vondelpark, „Dag Walvis" genaamd, werd een telegram verzonden aan de vergadering van de Internationale Walvis commissie, die vandaag in het Verbod Britse Brighton begint. Op de ze vergadering wordt onder meer gepraat over walvisre servaten. vangstbeperkingen op de walvisvangst en de posi tie van walvisvaartbedrijven. In het telegram wordt gezegd dat de jacht op walvissen „wreed, overbodig en ecolo gisch onverantwoord is, om dat het onmogelijk is walvis sen snel en pijnloos te doden". De afgevaardigden van de Verenigde Staten zullen op de vergadering voor het eerst om een verbod vragen op com merciële walvisvangst. Ook zullen de Verenigde Sta ten vandaag een harde opstel ling innemen wat betreft het doden van walvissen. De VS- afgevaardigde verweet de Sowjet-Unie ervan de vangst- grens van walvissen te onver- schrijden door in het afgelo pen jaar meer dan negenhon derd walvissen te hebben ge dood. Vervuiling Wel teleurgesteld door de ge ringe opkomst, maar niet ont moedigd namen de walvisbe schermers aan de bijeen komst in het Vondelpark deel. Er werd een aangepast pro gramma opgevoerd. Sommige sprekers keerden zich ook te gen de vervuiling van de we reldzeeën die ook een bedrei ging vormt voor walvissen en andere zeedieren, zoals dolfij nen. Greenpeace beschouwt walvissen en dolfijnen als hoogontwikkelde en nobele dieren met een hoge graad van intelligentie en een grote mate van sociaal gedrag. „Walvissen weten zich niet aan landsgrenzen en behoren daarom niet aan een bepaald land of aan bepaalde perso nen toe", zei een vertegen woordiger van Greenpeace. De mensheid heeft volgens hem de „morele verplichting om de fundamentele rechten op leven, vrijheid en voortbe staan van de walvissen te waarborgen BELFAST (AP) De Nederlandse journaliste Els van H„ die zes dagen geleden in Belfast werd aangehouden ingevolge de noodwetgeving tegen het terrorisme, heeft een aanklacht ingediend tegen de politie van Ulster. Zij beschuldigt de politie van on grondwettelijke arrestatie en mis handeling. Zij wordt verdacht van relaties met het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3