Drie kapellen in één rit Buti weigert gesprek met blanke gereformeerden Uit brieven van lezers 'Op zoek naar jezelf' thema gezinsweek Trouw Manusama roept landgenoten op geweld te mijden VANDAAG Doopsgezinde krijgen hulp uit Indonesië Presbyteriaanse kerk dwingt conservatieven MAANDAG 21 JULI 1980 KERK TROUW/KWARTET door Frans Oudejans Wanneer mensen, nog niet zo heel lang geleden, in een katholieke kerk trouwden, werd het huwelijk naar goed gebruik ingezegend in de parochiekerk van de bruid. Voor een tientje meer lag de lange rode loper uit en voor nog wat extra brandde ook de boog lampjes, die verder alleen met hoge feesten te zien was. De kerk wis doorgaans slecht gevuld, want ze was groot en zoveel familie en vrienden waren meestal niet beschikbaar. Maar ieder zat redelijk bij elkaar en het bruidspaar vond het allemaal fantastisch; ook de kerk droeg bij tot de zevende hemel der liefde. Tegenwoordig gaat het wat anders. Loper en ereboog zijn óf afgeschaft óf voor iedereen beschikbaar; geen klasseverschil meer. Evengoed zijn er in die grote kerkgebouwen niet veel huwelijksinzegeningen. Er wordt toch al minder getrouwd en niet elk bruidspaar rijdt van het stadhuis door naar de kerk. Wie dat wel doen, geven de voorkeur aan een meer intieme, knusse ruimte. Heel wat parochiekerken hebben een afgeschut deel ervoor gereserveerd. Herontdekt In Brabant, en voor zover voorhanden waarschijnlijk ook elders, zijn de kapellen herontdekt voor trouwdiensten. Dat zijn meestal kleinere gebouwtjes, die minder funktioneren dan parochiekerken, tenzij ze bij een klooster horen. Er zijn nogal wat van die zeer oude kapelletjes, zowel historisch als bouwkundig van betekenis, en daar rijdt het bruidspaar van de jaren '80 heen, als om die trouwdag een nog onwereldser karakter te geven. Ik heb laatst zo'n trouwdienst in een kapelletje meegemaakt. Romantisch hoor. maar harde stoelen en je kon je amper keren, want met veertig mensen was het propvol. Gelukkig waren een paar ruiten stuk, zodat er geventileerd werd Toch was het een mooie dienst met een sterke betrokkenheid. Het bruidspaar zelf had met behulp van de pastor de liturgie vastgesteld en dat gaf vertrouwen voor het vervolg. Want: „mogen ze ook hierna nog naar de kerk gaan," bidt menige ouder tijdens zo'n dienst. Leuke boekjes Anders dan Prikkebeen is de uitgeverij Luyten uit Amstelveen op kapellenjacht gegaan. Omdat twee van de drie enthousiastelingen, die samen het bedrijf vormen, afkomstig zijn uit Breda, is het niet vreemd dat juist de Baronie de eerste deeltjes oplevert. Verschenen is reeds een boekje met beschrijving van de kapellen van Heusdenhout, Galder en Strijbeek; het tweede komt met kapellen in Prinsenbeek, Molenschot en Breda-centrum. Als het goed gaat, kunnen we een lange serie boekjes verwachten, want met name in Brabant en Limburg is keus genoeg. Leuke boekjes voor mensen die in de buurt wonen, die in zo'n kerkje getrouwd zijn. die er om andere redenen een band mee hebben. De kapel van Heusdenhout (nu Breda- oost) staat tegenwoordig midden tussen de flats met wat groen eromheen, als een dierbare herinnering aan wat eens een rustiek plekje is geweest. De kapel is er nog omdat milieubewusten tijdig aan de bel trokken bij de planologen, 't Is een oude kapel, die al in 1518 wordt vermeldt. Ze is toegewijd aan Sint Anna, de grootmoeder van Jezus, wier naam overigens niet in de Bijbel wordt genoemd. Hetgeen voorde trouwe katholiek nimmer een beletsel is geweest, want Maria moet in elk geval een moeder gehad hebben. Bekend? Deze Anna kennen we in de beeldende kunst vooral als Anna te- Drieën; grootmoeder, moeder en kind in één beeld. Een bekend gegeven, dacht ik. maar drie collega's van protestantsen huize bleken er nooit van gehoord te hebben, zodat ik dat ook al niet meer zeker weet. Toch heeft zowel een Leonardo da Vinei als een Hugo van der Goes of Mendes da Costa het afgebeeld. Sint Anna is en wordt nog wel veel vereerd: als een rooms meisje vroeger geen Marietje heette, dan toch wel Annie en op z'n minst Maria of Anna de tweede naam, van generatie op generatie. Ik heb nu een week lang de geboorte-advertenties in een aantal kranten gevolgd en vond tussen alle Yvonnes, Yvettes, Shirleys en Karens zowaar één Annefloor. Dat komt in de buurt, maar meer ook niet. Er was trouwens ook 'n Pascha bij, een vrome, profanerende of alleen-maar-leuke naam? Idealistisch In Heusdenhout, om daarheen terug te keren, was het rond 26 Juli door de jaren heen een echte drukte om Sint Anna te eren, die dan haar naamdag had. al is de trek naar de gelijknamige kapel in het nabije Molenschot altijd groter geweest. Toch heeft het Bredase gebouwtje lang een weinig religieuze bestemming gekend. Heel wat mensen uit de buurt spreken nog steeds van „het geitekapelleke". Pas de laatste tijd functioneert het, vooral dank zij de inspanning van een idealistische garage-eigenaar, op de wijze waarvoor het gebouwd is. Gerard van Herpen, die in het boekje „Drie kapellen" hierover schrijft, meldt dat alle stukken verloren zijn gegaan. Hij is mis, want veel bevindt zich in het archief van het bisdom Breda. Bij de grens Zoals de kapel van Heusdenhout, zo is het ook die van Galder en Strijbeek vergaan. Beide liggen in de tegenwoordige gemeente Nieuw- Ginneken, kort bij de grens met België. Over die twee schrijft de Bredase stadsarchivaris dr F. Brekelmans. Men mocht wensen dat de vlotte pen van de ene auteur en de deskundigheid van de andere gecombineerd waren. De kapel van Sint Jacobus de Meerdere in Galder (feestdag 25 Juli) is 150 jaar lang (van 1648-1800) niet of nauwelijks gebruikt. In de negentiende eeuw was het een schoollokaal voor liefst honderd kinderen plus woning: alles samengeperst in een ruimte van 15 bij 7 meter. Verleden Jaar is de kapel gerestaureerd, maar schip en toren zijn nog niet op de oorspronkelijke hoogte. In Strijbeek staat, een paar honderd meter van Vlaanderen, de kapel van Sint Hubertus. Eens een schuilkerk voor de katholieken van Ginneken en eveneens een eeuw buiten gebruik geweest. De kapel is zelfs, in 1872, met oud materiaal geheel herbouwd. Op 3 november 1979, feestdag van Hubertus, is een recente restauratie voltooid. Per fiets Wie in de vakantietljd door de Baronie rijdt, bij voorkeur per fiets, kan aan de hand van dit boekje de drie kapellen gemakkelijk in één rit afgaan en en passant ook de Laurentius-kerk in Ulvenhout met z'n interessante orgel aandoen. Helaas, wegens diefstal en baldadigheid zijn kerken niet meer onbeperkt te Anna-te-Drieën bezoeken. Want Anna mag patrones zijn van de kantwerksters en vooral grootmoeders, Jacob van de molenaars en wevers en Hubertus van de jagers, de heilige Hermandad heeft nooit echt geleefd en is dus een pseudo-patroon. Besproken werd „Drie kapellen in de Baronie van Breda" door dr F. Brekelmans, G. van Herpen en Hans Luyten (foto's). Uitgeverij Luyten, Amstelveen, 60 pag., prijs 15 gulden. Frans Oudejans is de perschef van het bisdom Breda. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Machtsvorming Herman Verbeek schrijft uitvoerig over zijn denkbeelden (Tr. 16 juli) naar aanleiding van het fenomeen CDA. Het betoog is niet helder, maar na herhaaldelijk lezen is zijn uitgangspunt hoogstwaarschijnlijk de zogenaamde theologie van de be vrijding. hetgeen ook een ideologie is. Geef mij maar gewoon bevrijding, vrijheid. Al die ideologieën zijn theo rieën. die in de praktijk van alle dag nooit kloppen. Herman Verbeek zegt bij voorbeeld: „je realiseert het evan gelie of je vernietigt het". Nu is de gangbare vertaling van evangelie: blijde boodschap. Dat is in zoverre waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorgjng) tel 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mmi-advertenties lel 020-936868 of schnfteli|k aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schnf- teii|k aan onze Amsterdamse adressen. door Aldert Schipper radicaal, dat het steeds weer met vallen en opstaan gaat. Niet de uto- pie, maar de realiteit. Met 50 partijen van 3 zetels is een land onbestuur baar. Met drie- vier grotere partijen plus nog een paar getuigenispartijt jes kom je dichter in de buurt. Geen compromis, zegt Verbeek. Dat we be waard mogen worden voor een abso lute meerderheid van één partij. Een coalitie van twee drie partijgroepe- ringen met een redelijk maatschap pelijk draagvlak is het beste. Waarbij zij, die christen genaamd worden, me de een redelijk-alternatief vormen sa men met mensen, die de naam chris telijk er niet aan verbinden. Na 11 oktober zullen we weten of er nog één gram verschil is. Dat we niet hoeven te wachten tot we een ons wegen. Voorburg J. Keijzer Joods Congres Het verslag in Trouw van 11 juli over de conferentie van het World Jewish Congress in Amsterdam op 9 en 10 juli geeft m.l een volkomen verkeer de indruk. Wat uiteindelijk bij een congres of conferentie van belang is. is niet wat de een of andere spreker heeft gezegd, een hoe hoge positie hij ook moge innemen, doch wat de meerderheid van de conferentie ten slotte in een resolutie aanneemt. Het valt niet te ontkennen dat inderdaad de Amerikaanse rabbijn Arthur Her- zberg de nederzettingenpolitiek van Israël scherp aanviel. Maar niet al leen was men het „niet algemeen met zijn kritiek eens", zoals uw medewer ker schrijft, maar men was het „in het algemeen niet" met zijn kritiek eens. Hetzelfde geldt voor de opvattingen van Nahoem Goldman over de 'Ver houding met de Sowjet-Unie, over de emigratie van joden uit de Sowjet- Unie en over de door hem bepleite noodzaak voor Israël om neutraal te zijn tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Niet alleen was men het ook hier „niet algemeen mee eens", maar men was het er in het algmeen niet mee eens. Zou men geen juister beeld van deze conferentie hebben gekregen, als de tekst was gegeven van de resoluties die wél werden aan vaard, en wel grotendeels bijna una niem. dan door zoveel aandacht te schenken aan de opvatting van „dis sidenten"? Badhoevedorp H. Bras Verkeersslachtoffers Het tweede rapport van de studie groep over regeling cascoschade is uit. Opvallend is. dat óók deze studie groep niet alleen uit ambtenaren van het ministerie van justitie bestaat, doch óók uit personen aangewezen door de N.V.V.A (verzekeringswezen) en de ANWB (verkopen ook verzeke ringen),! Hoe kan zo n onderzoek en uitgebracht rapport objectief zijn? De verzekeraars willen inmiddels ook weer ten dele terugkomen op de door hen in 1976 reeds gedane belofte: „dat de schuldvraag wat de ongevalszaak betreft zou komen te vervallen" Men is hierdoor blijkbaar bang in de toe komst te.moeten gaan betalen! Men roert nauwelijk de hoogste hindernis aan, die is en blijft de medische keu ring' Voorlopig ziet het er naar uit. dat in de toekomst alleen de premie van de verzekering weer zal stijgen en dat de problemen van de verkeers slachtoffers nagenoeg dezelfde blij ven. De voorstellen, die prof. mr. A. Bloembergen destijds gedaan heeft om verbeteringen in het huidige stel sel aan te brengen, waren het aller beste Schimmert W. J. Arets NIMES De rassenkwestie blijkt in de vergadering van de gereformeerde oecumeni sche synode (GOS) in Nimes nauwelijks een rol te spelen. Oorzaak daarvoor is dat de „jonge Turken" uit de zwarte gereformeerde kerken in Zuid-Afrika ondervertegen woordigd zijn. Vrijdag werd bekend dat de ware reden dat de scriba van de zwarte Nederduitse gereformeerde kerk in Afrika, ds. Sam Buti. niet op de syno de aanwezig is, niet diens gezondheid is. In een brief aan zijn eigen kerk heeft Buti laten weten niet naar Ni- mes te zullen gaan omdat hij niet voelt voor een ontmoeting met de blanke Nederduitse gereformeerde kerk. Buti zegt in de brief dat hij zich verraden voelt door de voorzitter van de blanke synode, dr. E. P. J. Kleyn- jans, die tegen de afspraak in inter views aan kranten heeft gegeven over de toen plaats gehad hebbende ont moeting tussen de vier Nederduitse gereformeerde kerken en daarbij bo vendien een verdraaid beeld zou heb ben gegeven van de overeengekomen verklaring inzake de afwijzing van de wet op de gemengde huwelijken. Verontwaardigd Buti is verder verontwaardigd dat het officiële orgaan van de blanke kerk tijdens de laatste rassenonrusten de politie prees voor haar terughou dendheid. „Onze kinderen werden ge dood tijdens hun proces tegen het kwaad van de apartheid", schrijft Bu ti. „Hoe kunnen wij onder deze om standigheden onze kinderen onder ogen komen, wanneer wij met de „blanke" kerk samenkomen in zoge naamde broederlijke discussies over zee? Lijkt dit niet op het toppunt van schi j nheiligheid? Zinloos Buti vindt dat besprekingen waaraan Een van de cartoons, waarmee Arend van Dam het gezinsweekboekje illustreerde en die ook voor de bespreking zijn bedoeld. Deze hoort bij het onderwerp „Mannen nu ook al op zoek naar zichzelf" Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN „Op zoek naar jezelf" is het thema van de interkerkelijke gezinsweek. die van 19 tot 26 oktober gehouden wordt. Onder gelijknamige titel is nu het bijpassende „gezinsweekboekje" uitgekomen. Het bevat bijdragen van Jan Lie- vense. Gerard C de Haas (jeugd op zoek naar zichzelf». Catharina van Zweden-van Alkemade (vrou wen idem). Gerard van Beusekom Fretz (mannen). Ite Rümke en Germen Heitink. Het boekje kiest zijn uitgangs punt in de veranderingen van de afgelopen jaren in gezin en samen leving ..Deze veranderingen vin den niet uitsluitend buiten onszelf plaats, wijzelf veranderen mee. Vandaar dat het niet zo vreemd is. dat op een gegeven ogenblik de vraag bij je opkomt: Wie ben ik eigenlijk' en Wie en hoe wil ik zijn?" aldus ds Cor van Gelder, secretaris van de gezinsweekcom- missie. „Als wie iets meer weten over ons zelf kunnen wij ook meer beteke nen voor elkaar. Want we mogen er zijn voor onszelf, maar ook voor anderen Samen kunnen wij dan ook onze weg zoeken de toekomst tegemoet." Om over deze dingen met elkaar in gesprek te komen, geeft het boekje aanwijzingen en suggesties Het is te krijgen door vijf gulden over te maken op giro 54 98 35 t.n.v. interkerkelijke gezinsweek- commissie, Driebergen. alleen de top van de kerken deel neemt. zinloos geworden zijn en hij verlangt dat in het vervolg voldoende kerkleden op alle niveaus meedoen aan gesprekken tussen de drie zwarte Nederduitse gereformeerde kerken en de blanke kerk. Buti wijst in zijn brief het oude idee van eenheid tus sen de vier kerken af. En hij zegt dat de drie zwarte kerken de blanke kerk moeten wijzen op het feit dat zij mede schuldig is aan de onderdruk king in Zuid-Afrika. Samengaan van de vier zou slechts valse geloofwaardigheid aan de blan ke kerk schenken, meent de zwarte kerkelijke leider. Buti zegt dat hij zich ernstig afvraagt of zijn kerk in deze situatie het recht heeft nog lan ger lid te blijven van de gereformeer de oecumenische synode. Blijkbaar is het zover gekomen dat de zwarte ge reformeerden in Zuid-Afrika ermover •denken hoe zij de blanken kunnen isoleren. Dat feit zal ongetwijfeld ver warring stichten bij sommige Neder landse gedelegeerden in Nimes die graag met de Zuidafrikanen van alle huidskleuren zouden praten. De gereformeerde synode in Neder land heeft dit voorjaar gezegd dat er met de blanke Zuidafrikanen alleen gesproken kan worden als de zwarten daarbij betrokken zijn. Als de repre sentatieve zwarten wegblijven, kan er dan wel van een deugdelijk gesprek sprake zijn? De afwezigheid van Buti heeft in elk geval een belangrijk argu ment weggenomen voor de Neder landse gereformeerde deelneming aan de gereformeerde oecumenische synode. Deze week zal de synode, die tot vrijdag vergadert, besluiten of de Nederlandse gereformeerden lid kun nen blijven. Dit besluit zal niet zo onomwonden zijn als het hier gefor muleerd staat. tellende Reformed Churches uit Nieuw-Zeeland en de Free Church uit Schotland die al niet veel groter is. op onoverkomenlijke bezwaren stuiten, maar indien deze beide minikerken de synode zouden verlaten, zou dat voor de oecumenische synode geen onoverkomelijke aderlating zijn. Compromis Wanneer tenslotte een compromis ge vonden wordt is opnieuw een studie te verwachten betreffende de aan vaardbaarheid van andere oecumeni sche contacten naast de synode. Over vier jaar, als de synode opnieuw ver gadert, zou aan de hand van deze studie de zaak opnieuw bekeken kun nen worden. Voor de voorzitter van de Indonesi sche GKI, dr. Daud Palilu wordt de slepende zaak echter steeds vervelen der. De synode neigt ertoe het lid maatschap van de wereldraad voor Indonesische kerken minder zwaar te tellen dan voor de Nederlandse. Dat het wereldraad-lidmaatschap voor zijn kerk eventueel anders gewogen zou worden dan voor de gereformeer de kerken uit Nederland vindt Palilu hoe dan ook onaanvaardbaar. „Wij zijn geen kinderen meer" zou hij in een commissievergadering hebben opgemerkt. Onder de Nederlanders hier kan men echter opluchting be speuren. Als er opnieuw een studie komt, betekent dat het oorspronkelij ke standpunt dat combinatie van de lidmaatschappen onwenselijk is, ver laten wordt. ,We zijn dan weer een stapje verder, merkte een van de Ne derlanders tegenover mij in de wan delgangen op." Toelaatbaar Formeel luidt de vraag of het voor een kerk die lid is van de synode toelaatbaar is tevens lid te zijn van de Wereldraad van Kerken. De Neder landse gereformeerden hier in Niimes zijn van oordeel dat die twee lidmaat schappen heel goed samen kunnen gaan en dat het lidmaatschap van de wereldraad zwaarder weegt dan het lidmaatschap van de synode. In vroegere jaren leek het alsof voor de Nederlandse gereformeerden de synode gewichtiger was dan de we reldraad. Dat ligt nu geheel anders en de gereformeerden hebben dat duide lijk aan hun richting-genoten doen weten. Mocht de synode dus beslui ten dat de twee onverenigbaar zijn. dan betekent dat het heengaan van de Nederlanders uit het internationa le gereformeerde gezelschap. De Ne derlanders hebben in de commissie vergaderingen die de synode vorige week heeft gehouden, duidelijk laten blijken hoe zwaar het lidmaatschap van de synode voor hen weegt en dat heeft als gevolg gehad, dat de kerken die de Nederlandse gereformeerden „onder tucht" wilden plaatsen heb ben ingebonden. Met name de Orthodox Presbyterian Church uit de VS liet blijken dat zij tot een compromis bereid zou kunnen zijn nu de gereformeerden hebben laten merken dat hun verwijdering uit de synode eerder als een bevrij ding dan als een tuchtiging zou over komen. Wellicht zou een compromis deze week voor de tweeduizend leden ROTTERDAM (ANP) De Zuidmo- lukse leider ir J. A Manusama heeft een oproep laten uitgaan aan zijn landgenoten om naar aanleiding van de recente meningsverschillen rond een oriëntatiereis naar Indonesië, vooral geen geweld te gebruiken of daarmee te dreigen. Manusama reageerde daarmee op een uitlating van de vroegere Zuid- molukse jongerenleider Etti Aponno, die vrijdag voor de NCRV-tv ver klaarde dat hij door Manusama wordt bedreigd Volgens Manusama Is dat absurd ..Ik ben tegen alle vor men van geweld, al kan ik niet tegen houden dat misschien eens iemand naar de telefoon grijpt Ik word op die manier ook wel eens gebeld, maar ik keur het sterk af als men Aponno zou bedreigen De Zuidmolukse leider wijt het zoge naamde dreigement aan de steeds weer door de buitenwacht gestelde vraag of er acties op til zijn. „Die vraag is de laatste tijd keer op keer weer gesteld. Ik heb niet iedereen in de hand. maar als u het mij vraagt, dan is de sfeer niet gespannen Etti Aponno heeft onlangs publieke lijk verklaard dat de RMS. de Repu bliek der Zuidmolukken. voor hem dood is. en dat het RMS-ideaal ook op Ambon niet meer leeft Hij deed zijn uitspraken na een oriëntatiereis naar Indonesië en de Zuidmolukken. het gesprek kan vastlopen Dus lachte Sara in zichzelf (Genesis 18.1-15 Het verhaal van het bezoek vandt drie mannen aan Abraham bij de Terebinten van Mamre kent twee gezichtspunten. Het eerste is dat de verteller: „En de Heer verschtt aan Abraham ."En dan verplat het verhaal zich vanuit de ogen cc Abraham: hij ziet drie mannen op hem afkomen. Als die mannen na a w Sara, zijn vrouw, gevraagd hebbei zegt één van hen dat hij over eenjj I terug zal komen en dan zal Sara kind ter wereld hebben gebracht. Sara hoort dat, bedenkt hoe oud tij en Abraham is en lacht in zichztlj En dan lezen we ineens weer ieü vanuit die andere gezichtshoek: „Toen zei de Heer tot Abraham: Waarom lacht Sara daar?", waan een herhaling van de belofte volgt Het verhaal eindigt tenslotte inett - bijna ordinair van welles en niet# Sara: Ik heb niet gelachen. Doclifl; zeide: gij hebt wel gelachen. Diett gezichtspunten zijn er ook nog 0f> andere manier. De Heer belooft n Sara lacht. De Heer spreekt oant voornemen van wijde strekkingn Sara ziet en hoort niets anders d« een man die haar iets onmogelijk vertelt en dus lacht ze. Die twee gezichtspunten zijn er in de ontmoeting tussen God en de mensen. Wij komen alleen mense tegen. Mensen die soms de meest vreemde dingen zeggenb.v. dat leven een zin heeft, dat er ondan alles een goede toekomst is, dati dood overwonnen is en dat je mag denken in termen uan opstanding nieuw leven. Dat is het ene. Menu zeggen dat en als je niet verder kf is dat belachelijk en ongeloofwaardig. Het gesprek, waarin de geschiedenis van Godt de mensen zich voltrekt kan vastlopen in een nietes-welles. HA een cruciaal punt. Er lijkt iets doo te lopen. Het eerste woord van hel vervolg is dan ook: toen vertrokkt die mannen. Maar dat is niet definitief, het gaat werkelijk veré Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De doopsgea broederschapsraad heeft ingest* met een plan van de doopsgea zendingsraad om een predikant! Indonesië een tijdlang in Nedeff i te laten werken. De opzet is. dat hij hier een tot ar half jaar zal blijven en gestational zal zijn in één bepaalde bemewj naar alle waarschijnlijkheid into hem. Op deze wijze wordt orö streept, dat zending al lang geen» richtingsverkeer meer is. Het u bedoeling, dat de gastpredikantl bevindingen van het kerkelijk lo in Nederland zal rapporteren aan hele broederschap. Op dezelfde wijze heeft de Nederla se hervormde kerk al enkele jai hulp van de Indonesische predita ij Lukita Handojo, die zijn standplu heeft in Maassluis. De actie die de doopsgezinde v dingsraad voert ten behoeve van bouw van een kerkelijk centrum Semarang. heeft al 48.000 gulden i gebracht Daarmee kan de toea ging aan de Javaanse doopsgezin broederschap worden waargemaa Het kerkje is bedoeld als cadeau het veertigjarig bestaan van de 1 vaanse broederschap. Van onze kerkredactie DETROIT De grote p-esbyteri» se kerk in de Verenigde Staten UPC) heeft in haar algemene verf dering in Detroit met overgrote nu derheid van stemmen besloten, beslissing van twee jaar geleden handhaven, waarbij plaatselijke meenten verplicht werden „mann en vrouwen" te kiezen in hun ked raden. De presbyterianen in Amerika b nen de vrouw in het ambt al lu maar net als bij de hervormde kerli Nederland lag de uiteindelijke b«! sing bij de plaatselijke gemeente. I net zoals in de hervormde kerk rechtervleugel (de gereformeei bond) dertien jaar na de invoert nog onveranderd afwijzend staat I genover de vrouw in het ambt, kent ook de Amerikaanse kerk n 1400 gemeenten (van de 8694), men op grond van de bijbelse vat schriften gekant blijft tegen vroui lijke ambtsdragers. Maar anders d de Nederlandse hervormde kerk men in de Verenigde Staten de co servatieve gemeenten nu dwinfl door een besluit van bovenaf. Zesentwintig presbyteriaanse t'! meenten hebben al te kennen gri ven, eerder uit het kerkverband zullen treden dan dat zij door knieën zullen gaan. Paarxgewi jzer, voor predikafl echtparen die in de gemeente zaam zijn o.l.v. Chris Smitskamp 1 september. Den Alerdinck. LaagZ' hem (tel 05290-541)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2