Joop Zoetemelk bevestigt zijn vorm Btassijns mist goede moraal Killanin hoopvol over de toekomst TABLET VOOR 'DRUDERS? Het Russische schrift Doping in roeisport leining na uitlating Tourbaas Goddet over vermeend dopinggebruik gele truidrager Zweed voor half jaar geschorst r^iRT-verslaggever signaleert sportieve devaluatie van Tour de France I ANDAAG MORGEN OUR IN ÏIJFERS Wereldrecord 1 Wereldrecord 2 Dextro druivesuiker: pure energie. Programma Spelen Radio en tv - s= 2ATERDAG19 JULI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 23 357| begi 1-80 UNT ETIENNE Joop Zoetemelk tou eft gisteren opnieuw aangetoond met t hij terecht in aanmerking komt de Tourzege. Een tijdrit over m opia kilometer in Saint Etlenne sloot ilijk o i «innend af voor zijn ploeggenoot og. rrie Knetemann. de Portugees i24<iaquim Agostinho en Hennie Kui- die daardoor weer op de tweede its belandde. Raymond Martin '«floor in et algemeen klassement antlfl im een minuut op Kuiper istuj 0,1 el meer deining ontstond er eerder >lad. je dag naar aanleiding van een tiTva >We uit de Pen van Tour-directeur JGAl Jacques Ooddet in het organiserende sportblad l'Equipe. In de laatste ali nea suggereerde de oude Tourbaas dat Zoetemelk alleen nog van zijn Tourzege kan worden afgehouden als hij positief reageert op de controle van anabole sterolden, afgelopen woensdag in Prapoutel. In de circus tent van Levitan gonsde het na de verschijning van l'Equipe weldra van de geruchten. Waarom maakte uitge rekend de grijze eminentie uit de Tour een dergelijke insinuerende op merking? De vertaling van het hoofdredactio nele commentaar luidde als volgt: „Rest er nog een mogelijkheid dat Zoetemelk de Tour nog verliest? Het zijn de mannen in witte jassen, die werken in het laboratorium waar de flacons van de vijf renners, die vol gens het reglement werden aangewe zen voor controle op verboden stimu lerende middelen. Men is daar nu Dezig de urine van Joop te analyseren om er van dit genre controle is er maar één produkten op te sporen uit de familie van de anabolica en de cortisonen. Dat wil eventueel zeggen dat, als zijn persoonlijke arts hem onlangs heeft behandeld tegen welke pijn dan ook, daarbij gebruik ma kend van een medicament dat derge lijke substantie bevatte zonder Joop in te lichten, onze man een straftijd kan oplopen die hem terug zou wer pen in het klassement en zijn glorieu ze trui zou veranderen in een schand- kleed." De situatie noopte Ooddet er toe om ten overstaan van de internationale pers persoonlijk een uitleg te geven. Goddet: „Ik ben in de Ronde van Frankrijk journalist en organisator.. Die gecombineerde functie heeft mij in moeilijkheden gebracht. De op merking over Zoetemelk was wat on gelukkig. Ik wilde voor de rennerska ravaan alleen het gebruik van anabo len en cortisonen (twee spierverster- kende middelen, red.) aan de kaak stellen." Voor de start van de tijdrit bood Felix Levitan namens de organisatie Joop Zoetemelk zijn excuus over het incident. Commentaar Zoetemelk: „Dat dit allemaal kan heeft mij zeer verbaasd. Goddet moet een slippertje met de pen hebben gemaakt." De ongelukkige opmerking van de 76- Jarige Goddet is toe te schrijven aan seniliteit. Maar het leidde wel tot enige consternatie. MOSKOU De tuchtcommissie van de internationale roeifederatie (FISA) heeft de Zweed Lars-Ake Llndquist voor een half jaar geschorst wegens dopinggebruik. De 20-jarige roeier werd positief bevonden na een dopingsonderzoek dat volgde na wedstrijden op de Rotsee bij Luzern. Llndquist. die in Moskou zou uitkomen als lid van de vier zonder stuurman, zal niet aan de Olympische Regatta mogen deelnemen. In de geschiedenis van de roeisport betekent dit het derde dopinggeval. Aan de Zweed gingen twee Russen vooraf die tijdens wedstrijden in West-Duitsland op het gebruik van doping werden betrapt en tot 1 januari 1981 werden geschorst. toe door Johan Woldendorp r Erik Oudshoom •as, "g AINT-ETIENNE De naam van Mare Stassijns wordt in j* lelgië onmiddellijk geassocieerd met de wielersport. Het 5os Hamse „luistervolk" is na achttien Tour de Frances meer ill vertrouwd geraakt met de stem van de gedrilde radio- irter. Sinds 1963 verzorgt hij tijdens de Ronde van Frank- regelmatig rechtstreekse flitsen in het middagprogramma -mi-fa-zon. Stassijns is zo langzamerhand een meubel- geworden in het circus van Levitan. Hij maakte de lomst mee van de Belgische wielersport, het hoogtepunt Idy Merckx) en ook het huidige verval. en JNTENAY IUS-B0IS lc Perreux sur Marne Hogen t V-Marne OMWSW" ^Mowereau lontacher Viileiardifv 19 780 21C RIT Aillant 207 km m. »ln tigs te etappe (een tijdrit over 34.5 km): 1. 10 »p Zoetemelk (Ned Post) 45 33 minuten (gem. *11* id 45 268 km p'u) 2. Gerrie Knetemann td-Post) 48.24 3 Joacquim Agostinho (Por-Al- 48 49 4 Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 46 50 5. i-Luc Vandenbroucke (Bel-Crepel) 47.15.28 6 Oosterbosch (Ned-Post) 47.15.85 7. Bernard hevenet (Fra-Perurena) 47 41 8. Christian Seznec •Dangullaume) 47 49 9. Ludo Peeters (Bel- elroot) 47.57 10. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 59 11 Martin (Fra-Dangulllaume) 48.04 12. Al- (Fra-Crepel) 48 07 13. Johan van de Velde rt-Post) 48.13 14 Van Impe (Bel-Lefevre) 48 16 Verllnden (Bel-Oodelroot) 48 17 16 Martinez Lubberding (Ned-Post) 48.30 20 Crtquiellon 'De Klmpe) 48 36 21 Alfonsel (8pa-Perurena) 40.20 22 Bazso (Fra-Crepel) 48 40.34 23 Vlgne- (Fra-Lauwere) 48.46 24. Jacobs (Bel-Oode- --) 48.48.82 25. Oallopln (Fra-Dangulllaume) Cl '48,85 26. Brun (Fra-De Muer) 48.53 27. Perret. Ta-De Muer) 48.54 28 Thaler (Wdl-Perurena) '59 29 Martens (Bel-Altlg) 49.12.11 30. Ovlon """I-Lauwere) 49.12.45. 31. Jan Jonkers 49.17 44. Schipper 49.53 59 Leo van Vliet 50.37.54. "terneen klassement' 1 Zoetemelk (Ned-Post) "222. 2. Kuiper (Ned-De Muer) op 6.47 3 Martin Tl-Danguillaumei op 7 48 4 De Muynck (Bel-De tape) op 12 16 5 Agostinho (Por-AlUg) op 15.30 ^Sesnec (Fra-Dangulllaumei op 16 08 7 Ntlsson t»e-Dangutllaume) op 16.25 8 Peetere (Bel-Go- «rooti op 20 53 9 Bazzo (Fra-Crepel) op 20 59 10. taberdlng (Ned Post) op 21.02 11. Alban (Fra- «pel) op 22.33 12 Van de Velde (Ned-Post) op 20 13 Crlqulellon (Bel-De Klmpe) op 27 35 14. "Imann (Noo-Altlg) op 27 56 15. Ovlon (Fra-Lau- Wrs) op 29.40 16. Van Impe (Bel-Lefevre) op 32 47 7 Thevenet (Fra-Perurena) op 32.51 18. Loos (Bel- elevrei op 36.28 19 Maas (Ned-De Bruyne) op 36 20 Belda (Spa-Cartaico) op 42.34 21. Busoll- 'Fra-Altlg) op 45.27 22 Vertinden (Bel-Oode- Botiop 52 09 23. Juilen (Fra-Lauwere) op 52 29 24 «Jsrreta (Spa-Perurenai op 53.57 25 Fernandez oPa-Perurena) op 55 09 26 Schepers (Bel-De tayne) op 55 24 27 Plummer (Bel-De Klmpe) op *38 28 Simon (Fra-De Muer) op 58 43 29. Kelly «t-De Klmpe) op 58 46 30 Martens (Bel-Altlg) op i J* 38 Oosterbosch op 1.02.51 38. Knetemann op 08 19 51 Van Vliet op 1 21.30 70. Jonkers op 32.26 83. Schipper op 1.58.27. j'üploegenkiassement: I. Ploeg Post (Zoetemelk, tatemann, Oosterbosch en Van de Velde) 3.07.30 Ploeg Crepel (Vandenbroucke. Alban. Martinez, «öoi 3.12.29 3. Ploeg DanguUlaume (Setnec. J*ftln, NUsson. OauUiler) 3.12.50 4. Ploeg De ■WT 14 24 5. Ploeg Oodefroot 8.14.3» 6. Ploeg "Wrena 3.14.45 ***®een ploegen klassement: 1. Ploeg Danguil- utne 406 81.16 2 Ploeg Post 408 27 38 3. Ploeg 406.52.11 4. Ploeg De Kimpe 407 11.56 5 2®^ Crepel 407.17.13 Ploeg Oodefroot Het zal aan zijn stem waarschijnlijk niet te horen zijn, maar na bijna twee decennia Tour de France is zijn geest drift voor dit gebeuren aan het ver flauwen. Vooral de jongste Ronde van Frankrijk, die morgen in Parijs wellicht met een Nederlandse win naar wordt afgesloten, heeft hem nauwelijks nog kunnen inspireren. Om het in wielertermen maar uit te drukken: de goede moraal ontbrak. Wanneer hij naar oorzaken zoekt, ko men er diverse factoren bovendrij ven. Stassijns: „Laat ik eerlijk zijn: de crisis in de Belgische wielersport heeft er zonder meer mee te maken Toen Merckx kwam. zaten we aan het plafond. De mensen zijn door hem verwend geraakt. Als De Muynck nu vierde staat in het klassement is dat niet voldoende meer. men wil elk jaar een Tourwinnaar zien. Wij zullen bij de BRT de laatsten zijn die met de driekleur staan te zwaaien, maar het maakt wel degelijk uit of je voor een lege zaal staat te praten of dat ieder een aan het toestel zit gekluisterd. En onze indruk is dat het publiek in België niet zo warm meer loopt voor die Tour-uitzendingen." Stassijns signaleert ook een sportieve devaluatie van de Tour. Joop Zoete melk beschouwt hij als een terechte winnaar Maar toch De radiover slaggever: „Ik gun het Joop best. Hij verdient het gewoon na vijf tweede plaatsen. Ik ben evenwel van mening dat Joop op zijn retour is, het hoogte punt van zijn vorm heeft hij gehad. De omstandigheden in deze Ronde van Frankrijk waren voor hem erg gunstig. Hinault viel uit, Kuiper is door passieve houding beneden de verwachting gebleven en Martin ach dat is toch niet meer dan een tuinkabouter. Het is typerend voor de armoede in de huidige Tour dat hij zover kon komen. Net zo goed is het typerend dat Zoetemelk door louter defensief te rijden de Ronde gaat winnen. Wat betreft de Tour de France van volgend Jaar denkt Stassijns aan een andere opzet. Ook spreekstalmeester Felix Levitan is van mening dat er volgend jaar ingrijpende veranderin gen moeten plaatsvinden. Mogelijk wordt de start van de etappes ver vroegd naar zeven uur 's ochtends. En Stassijns oppert: „Je zou de Tour ook niet langer dan twee weken kun nen laten duren. De coureurs moeten tegenwoordig te veel geven tijdens de klassiekers in het voorseizoen als de Tour dan aan de beurt komt zijn ze uitgeblust. En niet meer in staat om te attaqueren. Kijk, dan moet Je reëel zijn en zeggen: Er zit gewoon niet meer in. De renners worden toch al genoeg afgebeuld met al die verplaat singen. Dat vind je in geen enkele sport. Maar goed, de Tour inkorten zal wel moeilijk worden met al die commerciële belangen." Nederlanders die weieens op de BRT afstemmen zullen in Mare Stassijns geen Theo Koomen herkennen van wie bekend is dat hij zich liever uit geeft als entertainer dan als journa list. De wereld moet toch wel bijna vergaan wil Stassijns zich laten ver- MOSKOU Zoals het er nu naar uitziet, zal op de sluitingsce remonie van de Olympische zomerspelen in Moskou zowel de Russische als de Amerikaanse vlag worden gehesen. Conform de traditie wordt op deze manier verwezen naar de stad (Los Angeles), waar over vier jaar de volgende editie van het gigantische gebeuren plaats vindt. „Volgens het protocol heeft dat ceremonieel niets met deze, maar alles met de komende Spelen te maken", verklaarde Lord Killanin op zijn laatste persconferentie als voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. Hennie Kuiper klom door een goede tijdrit weer naar de tweede plaats in het algemeen klassement. leiden tot het aanmoedigen van een landgenoot. Öm over gebral, gehuil en gejubel nog maar te zwijgen. Stas sijns: „Ik ben een voorstander van feitelijke informatie, daar gaat het toch om? De mensen moeten ln eer ste instantie geïnformeerd worden over de stand van zaken. Dan pas moet je je emoties de vrije loop laten. Ik wil best warm lopen voor een mooie prestatie, maar het hoeft niet per se een Belg te zijn. Sport is im mers universeel. Pele, Cruyff, dat wa ren geen Belgen, maar daarom wel fantastische sportmensen Het op kloppen van nationalistische gevoe lens wijs ik af. Dat past niet in mijn optiek. Ik vind het niet meer in deze tijd passen. Vroeger waren journalis ten naïef of medeplichtig. Dat was zelfs ln de jaren zestig nog het geval. Hoe kan het bijvoorbeeld dat het gebruik van doping zo lang onbe straft ls gebleven? Het antwoord is heel eenvoudig: de journalisten zijn lange tijd blind geweest. En degenen die wel van het bestaan afwisten, waren medeplichtig door het te ver zwijgen. Zij beschouwden de journa listiek als een handeltje. De evolutie in de sportverslaggeving heeft er wel toe geleid dat het steeds moeilijker wordt om een goed produkt te leve ren. Zeker in de Tour de France." Het is ln België bij de wet verboden om op radio en televisie reclame te maken. Ook de omroepwet in Neder land verbiedt het uitzenden van slui kreclame. De Belgen voeren dit prin cipe veel consequenter door. Stas sijns: „Die regel wordt inderdaad wei nig overtreden. Maar soms is het wel erg moeilijk. Moet je je in alle boch ten wringen om Je niet per ongeluk te PARIJS De Fransman Philippe Hovion heeft in Parijs het wereldre cord polsstokhoogspringen verbeterd met een sprong van 5.77 meter. TORONTO Peter Szmidt heeft tij dens de Canadese zwemkampioen- schappen het wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbeterd. De acht tienjarige Szmidt maakte een tijd van 3 minuten en 50.49 seconden. verspreken. Dan ben ik er een voor stander van om gewoon man en paard te noemen. Want dat zou het wielerpubliek toch meer aanspreken. Maar enfin. Ik ben het ermee eens dat je uitwassen dient te voorkomen." De Ierse Lord memoreerde op de bij eenkomst allerlei gebeurtenissen, die zijn acht jaar durend leiderschap hadden gekenmerkt. Achtereenvol gens noemde hij de dreigende annule ring van de zomerspelen in Montreal vier jaar geleden (dit tengevolge van een staking onder de bouwvakkers en het lange tijd niet voorhanden zijn van voldoende Canadese dollars), het wegblijven van 22 Afrikaanse landen in 1976 de toelating van de Volksre publiek China tot het IOC, de toer nooien van de Nieuwzeelandse sport ploegen in Zuid-Afrika en de Russi sche inval in Afghanistan. Niettemin ziet Killanin de Olympische toe komst zonnig tegemoet. „Mijn voor ganger Brundage zei in zijn af scheidsspeech tegen me: de Spelen van Montreal zullen niet meer plaats vinden. Maar tegen mijn opvolger Sa maranch kan ik vol vertrouwen zeg gen: de Spelen van 1984 gaan door" In de ogen van de scheidende voorzit ter hebben de Olympische Spelen ln Moskou nooit ter discussie gestaan. „Een maand voor Montreal dacht ik werkelijk dat Brundage gelijk ging krijgen", draalde hij de film terug „Maar ik heb altijd op het standpunt gestaan dat de Spelen van Moskou door moeten gaan. Die verplichting hebben we, nadat in 1974 de kandida tuur van de Sovjetrussische hoofd stad, op een paar kleine pressiegroe pen na, door iedereen begroet werd. We waren er met z'n allen van over tuigd, dat de USSR zijn deuren breed zou open zwaaien. De Duitsers wilden in 1972 bewijzen dat ze geen nazi's meer waren, de Canadezen wilden een bepaalde trots waar maken en, zelf voor gewetensvrijheid voor ieder individu zijnd, weet ik dat de Sovjet- Unie niet zo'n links georiënteerd land is als ledereen denkt." Lord Killanin kritiseerde nogmaals de Amerikaanse president Carter om de absentie van een VS-deputatie op de open Spartakiade. „Carter heeft er eigenlijk geen benul van hoe het IOC ln elkaar zit", sprak de Ierse edelman. „Hij weet so-wie-so weinig van de sport af. Maar de nog meevallende boycot tast de Spelen nauwelijks aan. Twee takken van sport lijden eronder, de rest niet." Vooruitblikkend in de toekomst refe reerde Killanin aan de commissie- Daume, die de befaamde amateurre- gel 26 gaat herzien: „De socialistische landen kennen geen beroepsatleten, maar ondersteunen de sport wel. De kapitalistische naties hebben over het algemeen sportmensen die geen beroep op de regering kunnen doen. Het is niet te overzien hoe dit conflict in het leven van de sportman zich zal uitbreiden. De invloed van de televi sie speelt daarin een rol. Atletiek zal moeilijk buiten de commercie kun nen blijven, andere takken van sport zijn minder interessant voor visuele media." ADVERTENTIE Schrijf aan Postbus 7080,3502 KB Utrecht voor gratis brochure Dextro Energen Vandaag: Openingsceremonie. Morgen: Basketbal: Voorronden mannen, hal ve finales vrouwen. Boksen: Voorronden. Handbal: Zes wedstrijden mannen. Moderne vijfkamp: Paardrijden. Roeien: 8eries mannen. Schieten: Vrij pistool. 50 meter (60 schoten); Kleiduivenschieten, trap (75 duiven). Schoonspringen: Eerste en tweede serie voorronden vrouwen, 3-meter- plank. Turnen: Verplichte oefenstof mannen. Voetbal: Achtste finales. Volleybal: Twee wedstrijden mannen. Waterpolo: Zes wedstrijden uit voor ronden. (Griekenland-Nederland). Wielrennen: Ploegentijdrit over 100 km. Worstelen, Grieks-Romeins: Voor ronden. Zeilen: Openingsceremonie. Zwemmen: Series (100 m rugslag mannen, 100 m vrije slag vrouwen, 200 m vlinderslag mannen, 4 x 100 m wisselslag vrouwen). Halve finales (100 m vrije slag vrouwen, 100 m rugslag mannen). Finales (200 m vlin derslag mannen, 4 x 10Ü m wisselslag vrouwen). Vandaag: Televisie: Ned. 2: 14.45 uur: Ope ningsceremonie. Morgen: Televisie: Ned. 2: 18.00 uur: Samen vatting. 22.30 uur: Samenvatting eer ste dag. Radio: Hilv. 1: 12.54-13.00 uur: Olym pisch Journaal. 22.45-23.00 uur Olyxnplsch Journaal MOSKOU Omringd door als vanouds nors kijkende leden van het Politbureau schreed hij de sportzaal binnen. Cees Kerdel. Als Paus Olympus de eerste begroette hij, zwaaiend met beide armen, de wereld. Vier toespraken, waaron der een van mr. Ignati Novikov, de voorzitter van het organisatieco mité van de open Spartakiade, en het Olympische jeugdkamp was voor geopend verklaard. Kerdel moet zich de gisteren in deze krant geciteerde woorden van NOC-bestuurder Herman van Laer („Ik pas me bij elk systeem aan") eigen hebben gemaakt om zich al dus voor het Russische propagan- dakarretje te laten spannen. Waar alle Nederlandse deelnemers aan de 22e Olympische zomerspelen, die vanmiddag met een bijna drie uur durende ceremonie worden ge opend, besloten hadden om zich te onthouden van officieel vlagver toon, stapte Kerdel vrolijk in het gat, dat de Westduitser Willi Dau- me voor hem had gegraven. Als IOC-lid valt Kerdel buiten de Ne derlandse Olympische wetten, maar als bezetter van een kwali teitszetel in het NOC-bestuur had de Hagenaar er verstandiger aan gedaan om de ter elfder ure afgeko men uitnodiging te negeren. „Lord Killanin had mij gevraagd of ik de openingsplechtigheid wil de verrichten", reageerde Kerdel, „en aan dat verzoek heb ik gehoor gegeven. Het Nederlandse stand punt inzake de spelen van Moskou heeft daar niets mee te maken. Dat berust onder de verantwoording van het NOC. Als IOC-lid sta ik daar buiten. Daar komt bij, dat Nederland ook aan het jeugdkamp deelneemt. We staan op het stand punt, dat de afgevaardigde jeugd oud en wijs genoeg is om te weten in welk land het gehouden wordt. Hadden wij hier ontbroken, dan had ik de uitnodiging ernstig ln beraad genomen." Het jeugdkamp is al decennia lang een tamelijk anoniem onderdeel van de Olympische Spelen, of wat daar voor doorgaat. Er nemen twaalfhonderd jongens en meisjes van achttien tot twintig jaar aan deel, die uiteraard de echte Spelen kunnen bijwonen en eigen wedstrijdjes op het dagrooster vin den, maar daarnaast in de bus kun nen stappen om excursies te vol- Alexander Podrabinek, 26 jaar oud, getrouwd en vader van een zoontje, werd op 15 augustus 1978 tot vijf jaar binnenlandse verbanning ver oordeeld omdat hij een boek over het misbruik van de psychiatrie had geschreven. Hij was oprichter van de Werkgroep ter Onderzoek van mm het Misbruik van de Psychiatrie f| voor politieke doeleinden. Op 13 juni 1980 werd hij opnieuw gearres teerd en beschuldigd van het in diskrediet brengen van de Sowjet- staat. Kirill Podrabinek. 28 jaar oud. schrijver van het eerste artikel over dienstplicht in de USSR, „De Onge- lukkigen", werd op 14 maart 1978 tot 2Vi jaar veroordeeld. Op 30 juni werd hij twee uur na zijn vrijlating opnieuw gearresteerd en van het zelfde beschuldigd als zijn broer Alexander. Hij lijdt aan ondervoe ding, een hartkwaal, reumatiek en tuberculose. gen. Dat laatste is geheel vrijblij vend en vormde binnen de Neder landse groep (onder leiding van oud-tienkamper Eef Kamerbeek en zwemtrainster Marianne Oudkerk) een hele avond punt van discussie. Op de dag, dat Afgahnistan de ver jaardag van de republiek herdacht, noemde Novikov de Olympische beweging een belangrijke factor in het behoud van de vriendschap en de vrede in de wereld. Olympische Spelen mogen in de ogen van veel mensen een invloedrijke gebeurte nis zijn, de tijd is voorbij, dat het fenomeen een oorlogsmachine stopzet. De atleten van de toekomst werden dus overladen met holle kreten. De drie andere speeches waren iden tiek van strekking en derhalve even overbodig als die van Novi kov. De gedachte, dat aan het jeugdkamp uitsluitend adspirant- Olympiërs deelnemen, is geen goe de. Het gezelschap, variërend van Anna Anabolika en Tatjana Twig gy, is beduidend ouder dan de juist aan de moederborst ontrukte turn- stertjes en zwemstertjes, die tussen de kolossale gewichtheffers in het Olympisch dorp rondlopen, vier jaar geleden nam in Montreal een Nederlandse zwemster deel, die het uitstapje als een aardige afsluiting van haar carrière beschouwde. Hoe serieus de openingsceremonie was, bleek uit een als grap bedoelde vraag, die ik aan de persoonlijk toegewezen tolk stelde. „Ik weet niet of u zich mag aansluiten bij de Nederlandse groep. Ik kal het even vragen." Even later kwam het ver rassende antwoord: „Als u wilt, bestaat er geen bezwaar tegen." Ik bedankte voor de eer. De Belgische deputatie had van de selectie helemaal een cabaret-voor stelling gemaakt. Een deel van de groep werd gerekruteerd uit win naars en winnaressen van een tele visiequiz. Dat neemt niet weg, dat de „grap" van het jeugdkamp ze ven miljoen roebel kost. „Na de Spelen wordt dit een blijvend kamp voor de Russische jeugd", verklaarde Novikov. Nadat NOC-voorzitter Koos Iden- burg om politieke en boycottechni- Johan Woldendorp sche redenen had geweigerd om als delegatieleider van de Olympische ploeg in Moskou op te treden, werd de minder principiële vice-voorzit- ter Jaap van der Krol als zodanig aangewezen. De voormalig leider van de zwembond werd geconfron teerd met het verzoek van het Rus sische organisatiecomité om aan de afkorting NOC de naam Neder-, land te koppelen. Zoals bekend ne men „onze" mannen en vrouwen als representaten van het NOC aan de open Spartakiade deel. NOC staat echter ook voor Nationaal Olympisch Comité en juist daar zou op de openingskermis in het Leninstadion de schoen kunnen wringen. Of het Nederlandsch OC er beswaar tegen heeft, dat de landsnaam in het Russisch aan de afkorting wordt gekoppeld? „Nee hoor", antwoordde Van der Krol, „dat Russische schrift kunnen ze in Nederland toch niet lezen. Alles is hier goed georganiseerd, dus wil ik niet kinderachtig zijn." Een losse opmerking tot besluit: De Russische douane heeft drie uur lang het paspoort van de Italiaanse journalist Natticci vastgehouden, omdat bij aankomst in Moskou een affiche van Amnesty Internatio naal in de bagage werd aange troffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23