Artsen in verzet tegen voorwaarde verzekering Opvang moeilijke patiënt moet snel verbeterd worden Alternatieve geneeswijzen r M Noodlanding Auto te water: dode Werkgroep in rapport: Kosto (PvdA) optimistisch over Suriname BOVAG en HISWA gaan samenwerken Opheffing vi kledingteaml groot verlie FAMILIEBERICHTEN Trouw ZATERDAG 19 JULI 1980 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers UTRECHT Van geen enkele behandelend arts kan direct of indirect verlangd worden, dat hij instemt met een behande ling of methode, waar hij niet achter kan of wil staan, aldus de artsenorganisatie KNMG. De maatschappij geneeskunst neemt hiermee stelling tegen de extravoorwaarde, die de verzekeringsmaatschappij Zwolsche Algemeene hanteert bij het verzekeren van alternatieve geneeswijzen aan haar cliënten. In een advertentie suggereerde deze, dat de kosten van alternatieve ge neeswijzen zonder meer zouden wor den vergoed, maar in de praktijk blijkt dat dit alleen gebeurt op voor schrift van behandelend arts of speci alist. De KNMG vindt niet alleen dat hiermee verkeerde voorlichting wordt gegeven, maar ook dat deze extraeis de relatie tussen arts en pa tiënt in gevaar brengt. Nadat zij al eerder hiertegen ernstige bezwaren had gemaakt en gepro beerd had met de Zwolsche Algemee ne tot een vergelijk te komen, blijkt nu uit een reactie van de verzeke ringsmaatschappij dat deze niet ge negen is die extravoorwaarde te laten vallen. In een brief stelt de Zwolsche Alge meene. dat naar haar inzicht „de ziek tekostenpolis van de opvatting dient uit te gaan. dat een ieder de vrijheid moet hebben daar genezing te zoe ken, waar hij deze denkt te vinden, met dien verstande dat met be houd van die vrijheid zoveel moge lijk moet worden voorkomen dat aan de gezondheid van de patiënt schade wordt toegebracht." De maatschappij geneeskunst meent dat in deze lange zin weer op dezelfde manier als in de advertentie met de ene hand gegeven wat met de andere wordt teruggenomen. De verzeke ringnemer wordt gesuggereerd alle vrijheid te hebben zijn genezing daar te kunnen en mogen zoeken, waar hij dat zou willen en wordt tegelijkertijd weer aan banden gelegd via de vereis te toestemming van zijn behandelend arts. De brief gaat echter nog verder, aldus de KNMG, want: „In laatstbedoelde zin is het de verantwoordelijkheid van de behandelend arts in het bijzonder met betrekking tot de door de patiënt gewenste alternatieve ge neeswijzen erop toe te zien. dat bepaalde handelingen geen schade aan de gezondheid van de patiënt toebrengen." .Onzindelijk' "4 N*%.; v:V De artsenorganisatie zegt „op ondub belzinnige wijze stelling te nemen te gen de onzindelijke manier, waarop hier de behandelend arts een onei genlijke verantwoordelijkheid krijgt toebedeeld." De organisatie vindt het uitgesloten dat de arts (mede-)verant- woordelijk is te achten voor alles wat er op het controversiële en onover zichtelijke gebied van de zogenaam de alternatieve geneeswijzen gebeurt. Hij is en blijft slechts verantwoorde lijk voor door hemzelf gegeven be handelingen en voor een beperkt aan tal door hem gedelegeerd aan daartoe wettelijk bevoegde para-me dische beroepsbeoefenaren. De KNMG beveelt haar leden aan in voorkomende gevallen de patiënten te verwijzen naar de medische advi seur van de betreffende verzekerings maatschappij. De meer dan zestig inzittenden van deze Viscount hadden de schrik van hun leven, toen het toestel een noodlanding moest maken op een veld in Zuid-Enge- land bij Exeter. Het vliegtuig kwam uit het Spaanse Santan der en zou uit brandstofgebrek hebben moeten landen. UTRECHT (ANP) De negentienja rige R. van Seumeren uit Leusden kwam om het leven toen ter hoogte van de Muntbrug een auto te water raakte. Een tweede inzittende, de eveneens negentienjarige A. S. Trouw uit Utrecht, kon zich tijdig in veilig heid stellen. Geen toestemming voor goedkope vlucht naar Londen SCHIPHOL (ANP) De Nederlandse rijksluchtvaartdienst heeft de aan vraag van de Engelse luchtvaart maatschappij British Caledonian Airways om lage tarieven voor lijn- vluchten tussen Londen en Amster dam te mogen invoeren, afgewezen. British Caledonian vraagt al geruime tijd toestemming tegen nieuwe lage tarieven op Europese bestemmingen vanuit Londe-Gatwick te mogen vlie gen. Onlangs kwam de maatschappij met het voorstel een netwerk van zogeheten „miniprijsvluchten" te mogen opzetten tussen Londen en 25 bestemmingen in Europa, waaronder Amsterdam. Het traject Londen-Am- sterdam wil British Caledonian gaan vliegen voor 31 pond (139 gulden) met een zogeheten standby-tarief van 15,50 pond (70 gulden). De belangrijkste reden waarom de Rijksluchtvaardienst deze tarieven heeft afgewezen is volgens een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat, dat dit miniprijs- concept geen nieuw vervoer op de route Amsterdam-Londen zal aan trekken, maar wel vervoer van British Airways en KLM zal afzuigen. Bovendien zijn de door British Cale donian voorgestelde tarieven niet la ger dan de laagste prijzen die British Airways en KLM hanteren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De opvang en behandeling van gedragsge stoorde en agressieve psychi atrische patiënten moet zo snel mogelijk worden verbe terd. Daarvoor dienen er vijf gespecialiseerde instituten in de verschillende regio's te ko men, waar dit kan gebeuren. Daarnaast moet ieder „nor maal" psychiatrisch zieken huis deze patiënten ter obser vatie opnemen en een eerste behandeling uitvoeren. Dit staat ln het rapport „Sterk ge dragsgestoorde en/of agressieve pa tiënten", dat aan staatssecretaris Ve- der-8mlt van volksgezondheid Is aan geboden en waarover Trouw al begin mei berichtte. Het rapport is samen gesteld door een werkgroep, bestaan de uit vertegenwoordigers van de Na tionale Ziekenhuisraad (NZR), de rijks-psychiatrische inrichting te Eindhoven, de geneeskundige hoofd inspectie voor de geestelijke volksge zondheid en het ministerie van jus titie. Uitgangspunt van de werkgroep, die begin 1978 werd ingesteld op voorstel van de NZR, was de groeiende be hoefte aan een verantwoorder aan pak van de problematiek rond deze groep mensen, die geschat wordt op ongeveer 230. Deze patiënten ken merken zich door angst, wantrouwen en agressiviteit. De onhandelbaar heid en het gebrek aan plaatsen op zogeheten „gesloten" afdelingen dwongen steeds meer tot onverant woorde ingrepen. De vraag naar een goed uitgeruste ruimte en gespeciali seerd personeel werd hierdoor de laatste jaren steeds duidelijker. Instemming De te treffen voorzieningen mogen overigens siecnts worden benut, wan neer afdoende is gebleken dat het normale regionale ziekenhuis niet in staat is de patiënt zo goed mogelijk op te vangen. De vijf instituten, die zich op deze probleemgroep zullen richten, worden begeleid door een speciale commissie. Uitgangspunt bij de therapie dient volgens de werkgroep de instemming van de patiënt te zijn. De behande ling zal in eerste instantie voortdu rend individueel zijn en gebeuren door een vaste begeleider. Bij een positieve ontwikkeling van de relatie krijgt de patiënt meer vrijheid en wordt deze geleidelijk opgenomen in een therapeutische gemeenscnap. De mogelijkheid moet blijven bestaan, dat hij naar het psychiatrisch zieken huis van afkomst terugkeert. Per gespecialiseerd tehuis moeten 24 plaatsen komen met een staf van 67 daartoe opgeleide mensen, hetgeen een minimumeis is, wil men verant woord blijven werken, aldus de werk groep. Volgens een grove schatting komt de verpleegprijs per patiënt op ongeveer zeshonderd gulden per dag. Aangedrongen wordt op een zo spoe dig mogelijke uitvoering van de voor stellen, die in het rapport worden gedaan SCHIPHOL (ANP) - Het Tweede Kamerlid voor de PvdA, Aad Kosto is redelijk optimistisch over de ontwik kelingen in Suriname. Hij zei dit gis terochtend op Schiphol na zijn aan komst uit Paramaribo. Kosto maakte deel uit van een delegatie van de Interparlementaire unie die een twee daags bezoek aan Suriname heeft ge bracht. Doel van het bezoek was om inzicht te krijgen in de politieke situ atie in dit land na de omwenteling van februari dit jaar. Kosto zei de indruk te hebben dat de regering hard aan het werk is en steeds meer invloed krijgt. Wel zal het kabinet economische en sociale successen moeten boeken wil het het vertrouwen van de bevolking behou den, aldus het kamerlid. Kosto zei de indruk te hebben, dat na de komst van het kabinet Chin A Sen er een versnelde normalisering heeft plaatsgevonden van de toestanden die na de omwenteling waren ont staan. Van willekeurige arrestaties en mishandelingen is volgens Kosto geen sprake meer en in de pers ko men de eerste kritische geluiden weer terug, zonder dat journalisten daar voor verklaringen moeten afleggen. Alleen premier Arron en het parle mentslid Karamath Ali zitten nog gevangen. Kosto heeft van de autori teiten wel toestemming gekregen om Karamath Ali te bezoeken. Deze stel de echter een gesprek met Kosto niet op prijs. Arrestatie Een barst in dit geheel noemde het Tweede-Kamerlid de tweede arresta tie van de Nederlander Johan Krol en de vader van de voormalige minister van landbouw Kasantaroeno. Hier over zou volgens Kosto wel grote be zorgdheid zijn ontstaan, ook bij de regering, met klem stelde Kosto dat deze arrestaties niet representatief zijn voor de huidige situatie in Para maribo. Tijdens zijn ontmoeting met premier Chin A Sen is ook de Suri naamse wens tot het waardevast ma ken van de Nederlandse ontwikke lingsgelden ter sprake gekomen. Chin A Sen heeft het Kamerlid verzekerd, dat deze Surinaamse wens. waaraan zeer groot belang wordt gehecht, geen breekpunt,zal zijn in de betrek kingen met Nederland. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De BOVAO-afde- ling watersport en de HISWA zullen een nauwere samenwerking aangaan. Overeengekomen is dat de taken als volgt zullen worden verdeeld: de HIS WA zal de belangen behartigen van de ondernemers, die werkzaam zijn in produktie, import en groothandel: de BOVAG-afdeling watersport zal dat doen voor de detailhandel op het ge bied van de watersport. Daarnaast is afgesproken dat de ten toonstellingsactiviteiten op het ge bied van nieuwe produkten en artike len tot de taak van de HISWA beho- Directeur Mr J. P. de Boer op 1 oktober directeur van h ninklijk zeemanscollege „De G ger Eendracht", de landelijke satie van reders in de kleine ha vaart. De Boer (34), die heeft gt bij Wagenborg Scheepvaart B Delfzijl en „Nask" B.V. in Gror, volgt P. L. Dorreman op. Bossche officier: EINDHOVEN (ANP) „Het fen van het zogenoemde 'kl« team' betekent een geweldig v bij de opsporing van georganii groepsdelicten," aldus de Bossc ficier van justitie, mr P. Duyxi interview in het jongste numme „RP magazine", het maandblad de rijkspolitie. Het kledingteam de politie werd zeveneneenhali geleden opgericht om het hou kunnen bieden aan de vele te diefstallen die vooral in Zuid-K land werden gepleegd Later gm team zich ook bezighouden m bestrijding van andere vormen georganiseerde misdaad. Mr. Duyx is van mening dat heti landelijk had moeten gaan funa ren. Ook in politiekringen is tela steld gereageerd op het betref onverwacht opheffen van he. dingteam in april van dit jas kledingteam werd in 1972 op| na overleg tussen de procu neraal van Arnhem, Den I Den Bosch. Alleen al in 1972 er 176 kledingdiefstallen met een buit ter waarde miljoen gulden. Het kledingteam werd bemand 21 rechercheurs die afkomstig uit zeven zuidelijke rijkspolii tricten en uit de gemeentep korpsen van Breda, Den Bosch, drecht. Eindhoven. Tiel hoven. In de loop der jaren werden ei steeds meer rechercheurs uit team teruggetrokken. Het kled: am bracht te weinig op voor h« betreffende gemeentepolitiekoq het rijkspolitiedistrict van waan rechercheurs waren gerecruteert rig jaar beschikte het team das nog maar over vier leden. Tot daarvan begin dit jaar nog maar over waren, werd besloten het op te heffen. De dossiers en a gegevens waarover het team no schikte, zijn inmiddels overgedr aan de centrale recherche-inforn dienst in Den Haag. ren. Bij de in 1975 opgerichte VAG-afdeling watersport zijn i veer driehonderd bedrijven s ten. Bij de in 1932 opgerichte HH ongeveer vierhonderdvijftig drijven. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Dit mag wel in de krant we hebben het uit de eerste hand het is zeker geen abuis Pa en Moe waren 50 uur van huis. Lieve papa en opa V. D. HEUVEL Hartelijk gefeliciteerd, en morgen een hele fijne dag. Loe. Janie. Leonie, Jan- Willem en Caroline. Spanje. hartelijk gefeliciteerd met uw 35-jarig huwelijk Daan Dinsdag 29 juli mogen D.V. onze ouders Douwe Hoornstra en Joukje Hoornstra-Wagenaar 50 jaar getrouwd zijn. Zij nodigen u hartelijk uit om hen te komen geluk wensen op maandag 28 juli van 16.30-18 uur in „De Rank", Eug. Previnaireweg 14, Nieuw Vennep. Westerdreef 72 2151 BX Nieuw Vennep. Voor hun dankbare kinderen en kleinkinderen, Ruurd Hoornstra. Met dankbaarheid jegens de Here hopen wij D.V. op 30 juli te herdenken dat Hij onze ouders en groot ouders H. J. Drenth en M. R. Drenth-Boorsma 50 jaar in het huwelijk voor elkaar heeft willen bewaren. Wij vieren deze dag in besloten familiekring in Apel doorn Niek en Gina Sikkema-Drenth Margé, Erik-Jan Astrid. Regina Huize Scherpenzeel Markeloseweg 2 7471 JE Goor 1 Sam. 16:7 Tot onze diepe droefheid is van ons heenge gaan na een moedig gedragen ziekte mijn innig geliefde en trouwe man, onze lieve vader, schoonvader, opa, broer, zwager en oom Cornells Wilhelm Wagtendonk op de leeftijd van 76 jaar eerder weduwnaar van Cornelia Q. van Dorp Lemelerveld: A. P. J. Wagtendonk-Bunnigmann Amstelveen: K. Wagtendonk N. I. Wagtendonk-Helleman Clara, Alfred Meppel: C. Zegeling-Wagtendonk A. H. Zegeling Karin. Erik. Mark. Joyce en verdere fannlie 8152 BC Lemelerveld. 17 juli 1980 Prins Willem Alexand- rstraat 3 De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 2? juli. omstreeks I3,uur op bijzondere begraafplaats te Lemele. Voorafgaand hieraan zal een rouwdienst ge houden worden in de Ned. Herv. kerk te Leme le, aanvang 12 uur. Gelegenheid tot condoleren maandagavond 21 juli van 7 tot 8 uur in het mortuarium, Prinses Margrietstraat te Lemelerveld. alwaar de over ledene opgebaard ligt. Geen bezoek aan huis Geen toespraken Heden behaagde het de Here tot onze diepe droefheid geheel onverwachts uit ons midden weg te nemen onze lieve vader, grootvader en overgrootvader Tjeerd Hofman weduwnaar van Hiljp Huisman in de ouderdom van 86 jaar J. Faber-Hofman S. Faber G. Beijleveldt-Hofman. G. M. Beijleveldt M. Molenaar-Hofman A. Molenaar N. Hunze J. Hunze J. Hofman kleinkinderen en achterkleinkinderen De rouwdienst zal worden gehouden op dins dag 22 juli in de aula van de begraafplaats „Zorgvliedt" Amsteldijk 273, Amsterdam, waarna de teraardebestelling aldaar zal plaatsvinden. Corr.adres fam. Faber Karei Klinkenbergstraat 12. Amsterdam Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotselinge overlijden van onze voor zitter H. van Sleen Trooste de Here zijn familie Gereformeerde Mannenvereniging te Smilde. 17 juli 1980 Oosterbeek. 18 juli 1980 Met ontroering vertel ik dat mijn levens partner Pieter Poelstra gestorven is. Dit sterven betekent voor ons beiden vrede en verdriet. Susanne Katier De crematie vindt plaats dinsdag 22 juli om 15 00 uur in Moscowa. Waterbergseweg 18. Arnhem. Wij willen deze dagen graag alleen thuis zijn. Breveestraat 25, Oosterbeek Tc Zal dan gedurig bij U zijn. De Here nam tot Zich onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Naatje Teerink weduwe van Wiecher de Boer op de leeftijd van 89 jaar. Den Helder, 18 juli 1980 Huize „Goede Ree", Bernhardplein 36. Corr.adres: F. A. de Boer, Het Zicht 67. 2543 AK Den Haag. Den Haag: F. A. de Boer J. W. de Boer-Kruithof Maasland: M. E Vroegop-de Boer J. Vroegop Marieke Zoetermeer: J. C. Boot-de Boer L A. Boot Judith Joke Frank Gelegenheid tot condoleren dinsdag 22 juli van 9.30 tot 10.15 uur in de tuinzaal, aansluitend de rouwdienst in de kerkzaal van „Goede Ree" om 10.30 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Huisduinen gem. Den Helder Geen bloemen. Met grote droefheid geven wij u kennis, dat na een rijk en welbesteed leven, heden rustig van ons is heengegaan onze zeer geliefde vader, grootvader, broer en oom Dr. Rutger Adolf Benthem Oosterhuis weduwnaar van Marie Terezie Findejsovó in leven Homoep. arts te Amsterdam Officier in de Orde van Oranje Nassau op de leeftijd van 95 jaar. Amsterdam: R. Oosterhuis Wassenaar: J. A. Oosterhuis M. J. Oosterhuis-Van Geuns Amsterdam: A. C. Oosterhuis Bennekom: J. H. Noordmans-Oosterhuis Kleinkinderen Neven en nichten Amsterdam. 18 juli 1980 Frans van Mierisstraat 57 hs, 1071 RL Amsterdam Gelegenheid tot afscheid nemen in het uit vaartcentrum van de Coöperatie PC. Ook- meerweg 273, Amsterdam-Osdorp maandag van 18.00-20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 27 juli a s. tegen 15.00 uur op de begraaf plaats Westerveld te Velsen (halte Driehuis). Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de ontvangkamer van Wester veld. Heden is, in volle vrede, heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, grootmoeder en over grootmoeder Maartje Teeuwen-Buys weduwe van Cornells Teeuwen, in de ouderdom van 84 jaar. J. Teeuwen M. S. Teeuwen-Slijk C. Teeuwen A. Teeuwen-Snoek kleinkinderen achterkleinkinderen Rotterdam. 17 juli 1980 Chabotlaan 31 Correspondentie-adres C. Teeuwen. Mozartlaan 149. 3055 KJ Rotterdam Geen bezoek, geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden in de Hillegondakerk. Kerkdreef Z te Rotterdam- Hillegersberg. maandag 21 juli om 11.00 uur. waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de kerk. J. A. Hoekstra Longarts Diaeonessenhuis Groningen AFWEZIG van 21 juli t/m 11 aug. «n Z1LVEH IN- EN VERKOOf H. W. DAMES Kruisstraat 19. Tel. C Haarlem (bij de Rid ELKE ZATERDAG IN J moei donderdags fie post) in ons bez* 4 inlichtingen over deze speoeie advertentiepagina's TEL. 020-913456 TOESTEL 794, resp. 783 en 750 Voor de vele blijken van medeleven, die wij mochK ontvangen na het overlijden van mijn innig gelieft man, onze lieve vader, behuwd- en grootvader Willem van Tuijl betuigen wij onze hartelijke dank. D. H. van Tuijl-Geerling kinderen en kleinkinderen Emjnen, juli 1980. In plaats van kaarten Daar het voor ons niet mogelijk was allen persoonli, te bedanken voor de vele blijken van medeleve zowel persoonlijk als schriftelijk, ontvangen na n overlijden van mijn lieve man. onze vader en opa Egberd Veldman willen wij u allen onze oprechte dank betuigen Namens G Veldman-Diphoorn kinderen en kleinkinderen Hoogeveen, juli 1980 Begoniastraat 63

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10