'Vrouw geen lustobject' 0% Bezit van harddrug niet altijd strafbaa Van der Klaauw ontkent druk van NAVO-partners Illegalen verliezen ook beroep tegen Hoogovens Boycot signaal voor regering Zuid-Afrika "Dezenuwe voor dat examen? Staatssecretaris Kraaij eveld-Wouters: VN conferentie van vrouwen Nieuwe richtlijnen openbaar ministei Voorman bevrijdingsbeweging: FAMILIEBERICHTEN VRIJDAG 18 JULI 1980 TROUWKWARTET P 12 - R 16 door Hanneke Wijgh KOPENHAGEN „Seksueel geweld en mishandeling van de vrouw kunnen gezien worden als het logische gevolg van het idee dat vrouwen lustobjecten zijn van de man. Dat beeld bestaat nog steeds. Het spruit voort uit de patriarchale structuur van onze samenleving. Seksueel geweld en mishandeling vormen echter een reële bedreiging op de geestelijke integriteit van de vrouw en op haar recht op zelfbeschikking op seksueel gebied. Het is jammer dat dit punt in dit internationale gezelschap weinig aandacht heeft gekregen." Mevrouw Kraaijeveld-Wouters, staatssecretaris voor emancipatieza ken, wond er gisteren in haar toe spraak voor de algemene vergadering van de VN-conferentie in Kopenha gen geen doekjes om. Openlijk sprak ze haar afschuw uit over de mishan delingspraktijken Als voorzitster van de Nederlandse delegatie be steedde ze in haar toespraak uitge breid aandacht aan dit onderwerp dat „jarenlang onder het karpet is geveegd. Maar het is een wijdverbreid probleem. Regeringen hebben een taak op dit gebied. Zij moeten de hulp subsidiëren, die aan mishandel de vrouwen wordt gegeven. Zij kun nen daarnaast onderzoek helpen be vorderen waardoor het beeld van de vrouw als seksobject zoals dat nog steeds bestaat in advertenties de we reld uit wordt geholpen Staatssecretaris Kraaijeveld ging ook in op de wortels van de ongelijk heid tussen mannen en vrouwen. „Hoofdoorzaak ligt in het feit dat vrouwen de kinderen baren en zogen. Deze reproduktieve functie heeft overal op de wereld geleid tot een scheiding van taken. Vrouwen zorgen voor het huishouden en voor de kin deren. Deze taken hebben haar een lagere status gegeven en haar tevens buiten de machtsstructuren ge plaatst." Mevrouw Kraaijeveld zag als enige oplossing dat mannen en vrouwen de taken binnen- en buitens huis gaan verdelen. Herverdeling is, aldus mevrouw Kraaijeveld, nodig om te voorkomen dat vrouwen dubbel belast worden als zij naast de verzorging van de kinderen buitenshuls gaat werken. Ook moet herverdeling voorkomen dat vrouwen de dupe worden van de stijgende werkloosheid. „Mannen moeten ook korter gaan werken" faci liteiten zijn nodig om dit alles moge lijk te maken, zoals kortere werkda gen, betere voorzieningen in het on derwijs en kinderopvang, vervoer en de planning van de steden." Zij noemde twee soorten barrières die vrouwen moeten overwinnen: struc turele en sociaal-psychologische. Ne derland zo zei mevrouw Kraaijeveld, werkt aan het wegwerken van de eer ste door betere condities te scheppen voor de rechten van de vrouw. Bij de opheffing van de sociaal-psychologi sche barrières moeten regeringen zich terughoudender opstellen, om dat regeringen zich niet met de privé- levens van mensen mogen bemoeien. Wel kunnen regeringen het publiek attent maken op de verschillende rol len voor mannen en vrouwen en pu bliciteit geven aan de wijzen waarop deze veranderd kunnen worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw heeft gisteren ontkend dat andere NAVO- landen momenteel druk op Nederland uitoefenen om een snellere beslissing te nemen over de nieuwe atoomwapens. De indruk dat dit wel gebeur de, onstond omdat zowel de Westduitse bondskanselier Schmidt als de Luxemburgse premier Werner deze week de aarzelende houding van som mige NAVO-landen tegenover de modernisering van de kernwapens laakten. „Er is op ons geen enkele druk uitge oefend. We hebben er ook geen ver zoeken over ontvangen," zei minister Van der Klaauw gisteren echter. Hij meent dat het Nederlandse beleid om pas in december volgend Jaar te be slissen voldoende bekend is bil de NAVO-partners. In Den Haag ging men er van uit dat de opmerkingen van Schmidt met name tegenover België bedoeld zijn. De Belgische re gering zou al in juni hebben moeten beslissen over de nieuwe atoomrak- ketten, maar stelt deze moeilijke zaak steeds weer uit. Overigens wordt in steeds bredere politieke kring in Den Haag aangeno men dat Nederland in december vol gend jaar de beslissing ook verder zal gaan uitstellen. Dit gezien het feit dat er tegen die tijd wellicht nog geen of pas korte tijd een nieuw kabinet aan wezig is na de verkiezingen van mei volgend jaar. Volgens Haagse waar nemers is de kans niet erg groot dat de verschillende politieke partijen het in de formatie van een nieuw kabinet over zo'n heet hangijzer als de kernwapens eens zouden kunnen worden. Een ander argument is dat een even tuele Nederlandse beslissing ten gun ste van de nieuwe atoomraketten op dat moment een negatieve invloed zou kunnen hebben op de onderhan delingen tussen Oost en West om deze atoomwapens te beperken. Staatssecretaris Kraaijeveld ging diep in op de problemen die vrouwen van buitenlandse werknemers onder vinden. Zij vormen in onze samenleving de meest gediscrimineerde groep, beho ren tot de laagste sociale klassen en hebben weinig of geen onderwijs ge noten. Zij hebben problemen bij de huisvesting, bij de zorg voor hun ge zondheid en missen de nodige infor matie." Zij betreurde het dat in het wereldactieplan, zoals dat in Kopen hagen ter discussie staat, zo weinig aandacht aan het probleem van de migrantenvrouwenis geschonken. In haar toespraak roerde mevrouw Kraaijeveld het onderwerp ouder schap niet aan. Nederland heeft op' dit punt wel een amendement inge diend, waarin het begrip moeder schap wordt verbreed tot ouder schap. In een gesprek met de pers legde ze later uit dat aan het zwanger schapsverlof voor de moeder niet ge tornd zal worden. „De zes weken voor de bevalling en de zes weken erna zijn in vergelijking met andere landen een luxe, vooral omdat dit verlof wordt betaald. We hebben aan het begrip ouderschap nog geen invulling gege- geven, omdat het in Nederland nog niet bestaat Het zal ook nog wel eentijd duren, voor er zoiets als ou derschapsverlof bij ziekte van een van de kinderen van de grond komt. Er zitten nu eenmaal grote financiële consequenties aan vast", aldus de staatssecretaris. Zes uur na haar toespraak onderte kende mevrouw Kraaijeveld het VN- verdrag Inzake de uitbanning van alle vormen van discriminatie Jegens de vrouw. Met haar tekenden nog 55 landen dit verdrag. Het is de bedoe ling dat Nederland het verdrag later nog zal ratificeren. Ratificatie is pas mogelijk als het Nederlandse parle ment de goedkeuringswet heeft on dertekend. Daarnaast wordt een wet op de sekse discriminatie voorbereid. Deze zal eind dit jaar in de vorm van een wetsontwerp verschijnen. De emanci patiecommissie heeft in een advies op dit wetsontwerp gezegd, dat alle EG-richtlijnen inzake gelijk loon, ge lijke behandeling en de sociale zeker heid in dit ontwerp moeten worden opgenomen. „Het Is zaak dat er een algemene norm komt voor discrimi natie," aldus Paula Wassen-Van Schaveren, de voorzitster van de emancipatiecommissie, die in Kopen hagen deel uitmaakt van de Neder landse delegatie. In de wet op de seksediscriminatie zullen bepalingen worden opgenomen, die vrouwen on der meer gelijke rechten geven bij het kopen van huizen en het sluiten van contracten In de wet zullen waar schijnlijk twee uitzonderingen wor den gemaakt: voor de kerken en voor het reclamewezen. Paula Wassen: re gelingen voor de reclame kunnen strijdig zijn met de vrijheid van me ningsuiting. De kerk raakt ook te veel de privésfeer van de mensen. Als rooms-katholieke vrouwen het recht op het priesterschap willen opeisen, kunnen ze straks geen beroep doen op de wet op de seksediscrlminatle." Van onze parlementsredaetie DEN HAAG Het bezit van een geringe hoeveelheid drugs voor eigen gebruik hoeft geen ernstige strafrechte] gevolgen te hebben. Dit blijkt uit de gisteren openj gemaakte richtlijnen terzake van het openbaar ministerie ontdekking van dit strafbare feit moet de hulpverlening de gebruiker vooropstaan. Onder een geringe hoeveel] wordt in geval van heroïne, amfetamine, morfine en coci een half gram verstaan, in geval van LSD een trip. Da - ongeveer de hoeveelheid die een gebruiker dagelijks nt M Mevrouw P. van der Valk-Hulskamp uit Laren was gistermorgen de vijftigdui zendste bezoeker van de Anton-Piecktentoonstelling in haar woonplaats. Tot haar grote verrassing was de tekenaar zelf aanwezig. De 85-jarige Anton Pleck signeerde het boek. een van de vele geschenken voor mevrouw Van der Vlak. AMSTERDAM (ANP) De 84 illegalen die onlangs via een kort geding hebben getracht Hoogovens te verplichten hen als sollicitanten te accepteren zijn ook in hoger beroep in het ongelijk gesteld. Volgens het gerechtshof In Amster- overleg met sociale zaken niet in be- heeft. dam hoeft het bedrijf niet op hun sollicitaties in te gaan en kan van de handeling genomen omdat de 1 no- vember-wet verbiedt illegalen in directie ook niet verwacht worden dienst te hebben. Het departement dat zij samen met de aspirant-werk- zou Hoogovens dan ook hebben ver- nemers een aanvraag indient voor zekerd dat het zinloos was om voor de een arbeidsvergunning. Het hof bekrachtigde hiermee de uit spraak van de rechtbank in Haarlem, die in april de vordering eveneens afwees. Hoogovens wil werkkrachten in Joegoslavië werven, maar het mi nisterie van sociale zaken heeft hier voor nog geen toestemming gegeven. De 84 illegalen redeneerden dat zij met evenveel recht aanspraak kon den maken op vervulling van de vaca tures. In totaal hebben 250 illegaal in ons land verblijvende buitenlanders op de wervingscampagnes van Hoog ovens gereageerd. Het bedrijf heeft de aanmeldingen in illegale sollicitanten een tewerkstel lingsvergunning aan te vragen, om dat deze niet zou worden verleend. Afgezien van deze overwegingen, stelt het hof, heeft Hoogovens nog een zeer goede reden om niet op de sollicitatie in te gaan. te weten de beperking van het aantal nationali teiten binnen het bedrijf. Hoogovens streeft ernaar dit aantal zo klein mo gelijk te houden om de communicatie tussen het personeel onderling niet al te zeer te verstoren. De advocaat van de illegalen, mr. A. van Driel uit Alkmaar, overweegt te gen de uitspraak in cassatie te gaan. Een gebruiker die met deze hoeveel heid wordt aangetroffen, kan wel tij delijk worden ingesloten. Volgens de procureurs-generaal die de richtlij nen hebben opgesteld, zal vaak niet direct zijn vast te stellen of de betrok kene de stuff voor eigen gebruik bij zich heeft. „Veelal is het nodig nadere informatie over de verdachte en diens omstandigheden in te winnen. Daar voor kan inverzekeringstelling nood zakelijk zijn," aldus het openbaar mi nisterie. Voor de vervolging wordt als richtlijn aangegeven de aanklacht voorwaar delijk te seponeren, waarbij aan de betrokkenen bijzondere voorwaarden worden opgelegd inzake een behan deling in een inrichting. Eventueel zou de officier van justitie een geheel voorwaardelijke veroordeling kun nen vorderen met dezelfde bijzondere voorwaarden. Contacten met het con sultatiebureau voor alcohol en drugs moeten overigens al in een vroeg sta dium worden gelegd. Boete Het bezit van hennepprodukten (weed en hasj) tot dertig gram kan een boete opleveren van minimaal vijftig gulden. De geringe ernst van deze overtreding (geen misdrijf) kan blijkens de richtlijnen reden zijn niet tot vervolging over te gaan. Voor het bezit van meer dan dertig f gram aan soft drugs wordt als flètf lijn voor de straftoemeting een t)i heidsstraf aangegeven, evenl voor een deel voorwaardelijk een geldboete. Een uitzond»Ia> wordt hier gemaakt voor de huist r& Ier, iemand die in een jongeren fgi trum onder bescherming van de oe het „alleenrecht" heeft op de verk - van soft drugs. Hier geldt als rie lijn, dat pas na overleg met B. e II wordt beslist over een evenl e< strafrechtelijk ingrijpen. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Josiah Jele, voorman van de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC heeft gisteren op het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag gepleit voor een Nederlandse olieboycot tegen Zuid-Afrika. In een ge sprek met een ambtenaar van de onderafdeling Centraal en Zuidelijk Afrika van het mi nisterie (minister Van der Klaauw zelf had geen tijd) heeft Jele benadrukt dat een Nederlandse olieboycot een signaal zou zijn voor de Zuid- afrikaanse regering om het apartheidssysteem overboord te zetten. De boycot zou ook steun betekenen voor allen die zich binnen en buiten Zuid-Afrika tegen de apartheid keren en tevens een voorbeeld zijn voor andere westerse landen, zo zei Jele. Volgens hem is unanieme westerse druk op Zuid-Afrika de enige moge lijkheid om afschaffing van de apart heid nog te bewerkstelligen zonder dat er een bloedbad ontstaat onder blank en zwart in zijn land. Het ministerie heeft Jele het Neder landse standpunt uiteengezet dat momenteel voor steun van een even tuele olieboycot contact wordt ge zocht met België, Luxemburg en de Scandinavische landen Dit heeft pre mier Van Agt, zoals bekend, in het haast op een kabinetscrisis uitgelo pen Kamerdebat over de olieboycot aan de Tweede Kamer toegezegd. Nieuw Minister Van der Klaauw benadrukte gisteren desgevraagd op een perscon ferentie na afloop van de minister raad dat deze toezegging echt nieuw was. De Nederlandse ambassadeurs hebben in die landen wel eerder infor matie ingewonnen over de standpun ten van die regeringen over een olie boycot, maar er is nooit uitdrukkelijk om steun voor een Nederlandse olie boycot gevraagd zei hij. De minister reageerde daarmee op vragen van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Daar betwijfelde men of de toezeg ging van premier Van Agt in het boycot debat dat die landen om steun gevraagd zou worden wel nieuw was gezien de eerdere activiteiten van de Nederlandse ambassadeurs. Men had eigenlijk de indruk dat Van Agt de Kamer met een dooie mus blij maak te en onwaarheid sprak toen hij zei dat het werkelijk'om een niéuw initia tief ging. Minister Van der Klaauw stelde zich gisteren echter geheel op achter de uitlatingen van de minister-presi dent. Volgens hem zijn de activiteiten van ambassadeurs op ambtelijk ni- Veel mensen hebben voor of school- en rijexamen wat ze noen zenuwen". Zij kunnen zich minde concentreren en maken daardoor onnodig fouten. Gelukkig is er va Valdispert, dat ook zonder bezw; kinderen gebruikt kan worden, pert is een zuiver natuurprodukt ui ieriaanwortel. Valdispert brengt tot rust maar maakt niet loom of sl Valdispert dragees zijn gemakkelij nemen. Vraag nadrukkelijk'Vi Uitsluitend bij apotheker en drogist Lees vooraf de gebruiksvoorschrift? veau niet te vergelijken met inltt 11 ven van hemzelf op politiek nlvt Resultaten De kans dat de Nederlandse ai voor een boycot resultaten afwer; inmiddels in België wat groter gei den. De buitenlandcommissie het Belgische parlement heeft deze week voor een boycot uitgei ken. De Belgische regering zou gens een voorstel van deze comml de mogelijkheden voor zo'n boya overleg met de andere Europese j ners moeten gaan onderzoeken, voorstel, afkomstig van de chris democraten, komt in september] het voltallige parlement in Bn In het Europese parlement! Straatsburg is ondertussen beM geworden dat een eenzijdige olie|| cot door een lidstaat van de Eui» Gemeenschap tegen Zuid-Afril zich niet strijdig zou zijn met#I ropese regels voor een vrij NB beleid. Die regels zijn er weüB voor onder andere aardolieprot— is een uitzondering gemaakt. Dtbj* ropese commissie (het dagelijtal stuur van de Europese GeiHL schap) 'heeft dit in antwoord opifl gen vanuit het Europese paf meegedeeld. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20 00 uur Met vreugde en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onze kleinzoon Florian Zoon van Joop en Annet van Roekel-van Houten Broertje van Simon Rafael Haasdijk 8, 4921 CL Made. Tijdelijk adres: Diaconessenhuis, 4819 EV Breda. 16 juli 1980 Grootouders van Houten-Chardon, Wageningen. Pa en ma van Kossem, 45 jaar getrouwd! Proficiat. Met liefde en veel waarde ring, jullie kinderen en kleinkinderen. Weesp, 18 juli 1980 „Uw genade is mij genoeg" Op 14 juli is in Jezus ontslapen, rta een liefde volle verplèging in verpleegtehuis „Boerhaa- ve" onze lieve broer, zwager, oom en neef Jacobus Brik op de leeftijd van 83 jaar. Wij zullen hem erg missen. Leidschendam: W. Visser-Brik Voorburg: R. Brik Rotterdam: J. Brik E. H. Brik-Jungerius P. Kanters-Brik Haarlem: J. Meininger-Kuyper en verdere familie. 2024 BD Haarlem: 17 juli 1980 Laurens Reaellaan 65 Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de begrafenis in stilte plaats gehad op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. Op Zijn tijd maar voor ons nog onverwachts nam de Here tot Zich mijn schoonzoon, onze zwager en oom Leendert van Driel echtgenoot van M. C. van Driel-Jansen Nieuw-Vennep: A. Jansen-Jansen Arnhem: K. Jansen M. Jansen-Snel Noord wijk aan Zee: A. Jansen P. Jansen-van Tol Heiloo: F. P. Jansen F. Jansen-Deen Alphen a/d Rijn: J. Jansen Hoofddorp: M. van der Blij T. van der Blij-Jansen Australië: P. F. Jansen N. Jansen-Groenewoud Hoofddorp: A. Vreenegoor C. Vreenegoor-Jansen Naarden: J. Tensen J. Tensen-Jansen Nieuw-Vennep: A. van Tol T. van Tol-Jansen neven en nichten Nieuw-Vennep. 16 juli 1980. Met ontroering geven wij kennis van het heen gaan van onze broeder Leendert van Driel op de leeftijd van 52 jaar. In dankbaarheid herdenken wij het feit dat hij ruim 20 jaar in grote trouw onze gemeente als organist heeft mogen dienen. Moge de Here zijn vrouw en kinderen in dit verlies sterken. Gereformeerde kerk Nieuw Vennep. Namens Kerkeraad Algemene Zaken. Ds. G. Rang. praeses M. G. Oosterhof, scriba. Nieuw-Vennep, juli 1980. Heere Gij weet dat ik U liefheb. In Jezus ontslapen onze jongste broer, zwager en oom Rens Biersteker oud 71 jaar. Fam. G. Biersteker-Veenstra Fam. T. Blankman-Biersteker Fam. A. Biersteker-S tri j bes Fam. P. Biersteker-Strijbes Fam. J. C. Biersteker-Benschop Fam. M. Bruins-Biersteker Den Helder, 17 juli 1 In plaats van kaarten In volle vrede is in haar Heer en Heiland ontslapen onze lieve moeder en oma Klaaske van der Veen sinds 17 februari 1969 weduwe van Jan Oosterveld op de gezegende leeftijd van 83 jaar. Groningen, 17 juli 1980. Van Iddekingeweg 6. God is haar, ook in haar moeilijke dagen, altijd tot troost en steun geweest. Haren: T. Oosterveld-Keizer Hanneke Cathy Bussum: J. Kampinga-Oosterveld E. Kampinga Henk Eric Jan Haren: A. Colijn-Oosterveld B. Colijn Marjan Peter Moeder is thuis opgebaard. Bezoek zaterdag avond van 7 tot 9 uur. Een rouwdienst zal worden gehouden a.s. dins dag om 11 uur in de aula van de begraafplaats Selwerderhof, waarna de begrafenis zal plaatsvinden Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van de begraafplaats. In haar Heer en Heiland is ontslapen onze lieve schoonzuster en tante Sophia Henriette Knoppers weduwe van P. G. J. van Leeuwen in de ouderdom van 91 jaar. Delft: G. van Leeuwen Zwammerdam: G. van Leeuwen-Muiswinkel Neven en nichten. Middelharnis, 16 juli 1980. Verzorgingshuis „De Goede Ree" Correspondentieadres: Spotvogellaan 33, Den Haag. De dienst van woord en gebed zal plaatsheb ben o.l.v. ds. A. J. J. van Noord in de Geref. Kerk van Middelharnis, Koningin Julianaweg, hoek Langeweg op maandag 21 juli a.s. om 13.15 uur. Aansluitend op de kerkdienst zal de begrafenis plaatshebben op de algemene be graafplaats te Middelharnis om 14.00 uur. Na afloop van de begrafenis is er in bovenge noemd kerkgebouw gelegenheid tot condo- leren. 'k Waar liever in mijn Bondsgods woning een dorpelwachter, dan gewend aan d'ijd'le vreugd in 's bozen tent. Psalm 84 vers 5 Heden behaagde het de Here tot onze diepe droefheid, geheel onverwacht uit ons midden weg te nemen, onze lieve, zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante Hendrika Cornelia van der Heijden weduwe van Dirk Arie Gijsenbergh in de ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam: H. C. Gijsenbergh Rotterdam, 17 juli 1980 Bergse Linker Rottekade 49 3056 LB Rotterdam. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer aan de Voorschoterlaan 51. Gelegenheid tot bezoek aldaar: vrijdagavond van 8-8.30 uur en zaterdagmiddag van 2-2.30 uur. De rouwdienst geleid door de weleerwaarde heer Ds. C. A. Korevaar, zal gehouden worden maandag 21 juli om 12.15 uur in de Alexander- kerk, Bergse Linker Rottekade 294 (Terbreg- ge) waarna de teraardebestelling om circa 1.30 uur zal plaatsvinden op de begraafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334. Ik heb 'n krant in mijn hand! Na een moedig gedragen lijden is, voor ons veel te vroeg, opgenomen in Heerlijkheid, mijn innig geliefde mart, onze zorgzame papa, onze zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom Jacob Dirk Goede echtgenoot van Cornelia Zaal oud 48 jaar. In leven oprichter van- Goede Handels Transportonderneming b.v. Wij zullen hem missen. Landsmeer: C Goede-Zaal Wilma Simon Jaap en verdere familie. 16 juli 1980 Zuideinde 50, 1121 CM Landsmeer Mijn man is overgebracht naar het uitvaart; centrum van D. Leguit, Zuideinde 66 te Land*( meer, alwaar geen bezoek. De dienst van Woord en Gebed zal D.V. wor den gehouden in de Gereformeerde Kerk. Cal- koenstraat 12a te Landsmeer op zaterdag 1» juli a.s.; aanvang 13.00 uur, waarna aanslui tend de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats. Zuideinde 60 Landsmeer omstreeks 14.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in het verenigingsgebouw „de Voorhof' W bovengenoemde kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14