ïroente en fruit leden log niet onder regen Enorme gasvondst voor Noorse kust fVitte magiërs geven strompelaars moed Olie-opslagtanks in Europa zitten vol Lucifersreclame op derde plaats Spaarpandbrief 1980/85 Pandbrief 1980 per1982/88 oduktschap: Paniekberichten zijn loos alarm -onderzoek j aar gasprijs sjor tuinders Vaarwegen raken vol met tankschepen ^Wéstiand Utrecht Hypotheekbank Cassetterecorder voor krat pils Texas Instruments mag geen verplichte vakantie opleggen' STER-reclame voor suikervrije cola verboden ^WesÜand Utrecht Hypotheekbank Tijdens vierdaagse 1350 uitvallers Medaille Volgend jaar ruim 60.000 werklozen in de bouwwereld bjjDAG 18 JULI 1980 FINANCIËN EN-ECONOMIE TROUWKWARTET P 11 - R 15 - HS 13 onze redactie economie [STERDAM Paniekberichten over aanzienlijke schade die door het aanhoudend slechte er zijn toegebracht aan allerlei gewassen, zijn loos alarm. De Nederlandse tuinders hebben inig of niet te lijden onder de nattigheid, die hun integendeel een meevaller lijkt te lorgen. retails M van 't Riet. van het dérland slechts onder glas geteeld", duktschap voor Groente en Fruit aldus Van 't Riet. an mening dat de Nederlandse 0ok h(.t Produ|<t5chap voor Akker- bouwprodukten spreekt met klem al le alarmerende berichten tegen: Voor granen en aardappelen is het nog veel te vroeg", zegt een woordvoerder. „Er is nog geen zinnig woord over te zeg gen. De vroege aardappels hebben een klein beetje schade opgelopen rN door belemmering in de groei. Maar >ulans voor de export Daardoor veel aardappeis zijn er in Ne gen de prijzen, met alleen in het derland niet." Mocht er onverhoopt «nland. maar ook binnenlands. ider heel wat beter tegen de huidi- klimatologische omstandigheden opgewassen dan tuinders in de irlanden. die dan ook aanzienlijk schade hebben geleden De rdoor toenemende vraag naar ente en fruit in het buitenland, is -ens Van 't Riet een behoorlijke houden om het gras niet te veel te beschadigen, maar daar blijft het dan ook bij Alleen de hooi-oogst dreigt bij een aantal boeren te mislukken, omdat het voor het drogen, dat ge woonlijk op het land gebeurt, te nat Van onze redactie economie AMSTERDAM Op het continentale plat voor de Noorse kust is de „grootste aardgas vondst tot nu toe" ge daan. Het Noorse Olie Directoraat, dat de vondst wereldkundig heeft gemaakt, voegt daaraan toe. dat be halve het grootste off shore (buitengaatse) gasveld, ook de aanwe zigheid van omvangrij ke oliereserves waar schijnlijk is. De vondst, in het zogenaam de blok 31/2 voor de Noorse kust ongeveer 100 kilome ter uit de kust ter hoogte van Bergen werd gedaan door de Staoil/Shell Groep na een derde boring in het betrokken gebied Twee eer dere boringen hadden al aanwijzingen gegeven, dat het bestaan van een groot gasveld waarschijnlijk was. Volgens voorlopige uitkom sten bevat het nieuwe gas veld tenminste 2000 miljard kubieke meter aardgas, on geveer evenveel als de oor spronkelijke voorraad bij Slochteren. Gebaseerd op de huidige gasprijzen zou het nieuw ontdekte veld een waarde vertegenwoordigen van om en bij de 800 miljard gulden Verwacht wordt, dat de pro- duktie van het enorme gas veld, aangetoond op 2570 meter onder de zeebodem, niet voor 1990 een aanvang zal kunnen nemen. De Noor se Shell Groep heeft een be lang van 35 procent in het nieuwe veld, waarvan de helft toekomt aan de Noorse staatsoliemaatschappij Sta- toil. Verder hebben drie an dere maatschappijen elk nog een belang van 5 pro cent. Staking verloopt Als gevolg van de nieuwe gasvondst ziet het ernaar uit. dat in de jaren 1990 en volgende de inkomsten van Noorwegen uit hoofde van olie en gas jaarlijks tussen de 20 en 25 miljard gulden zullen bedragen Tegen die tijd zal olie en gas 40 a 45 procent van de totale Noorse export uitmaken en 20 a 25 procent van het bruto natio nale produkt van Noor wegen Het grootste deel van de t weeduizend arbeiders op de Noorse booreilanden is don derdagochtend na een sta king van vijftien dagen weer aan het werk gegaan. Van daag wordt een wet van kracht die voorziet in instel ling van een loonbemidde- lingskantoor. dat bindende besluiten kan nemen waar op geen beroep mogelijk is: Het zal de werknemers dwin gen het werk te hervatten. Het duurt enkele dagen voordat de produktie weer normaal wordt. Noorwegen heeft al twee miljard dollar aan belasting en rechten door deze staking verloren. De staking van tweeduizend arbeiders bij de proefborin gen op het Noorse continen tale plat om hoger loon wordt wèl voortgezet. Deze staking duurt nu een week. t Riet kan niet precies zeggen veel onze export precies is geste- in geld of in hoeveelheid gens hem is het een misverstand, vooral de natte periode van de 'r elopen vier. vijf weken voor scha- heeft gezorgd, de droogte in mei eft wel een slechte invloed op veel passen gehad. Uit gegevens van produktschap blijkt dat alleen de jchte fruitsoorten" zoals kersen, ipbozen. aardbeien en bessen on- de regen te lijden hebben. Bij de oogte in mei moesten vooral enkele i peulvruchten, uien en poot-, ipelen het ontgelden. tote schade is geen sprake. In feiling tot wat velen denken, t amper onder de stortbuien Komkommer wordt in Ne- Ml USSEL (ANP) De Europese missie gaat een onderzoek instel- naar de prijs die de Nederlaiidse ij stuinders betalen voor aardgas. opees landbouwcommissaris JJjj idelach, die dit onderzoek giste- aankondigde, constateert in een kdocument dat het speciale tarief a# de Nederlandse glastuinders be- n, een element is dat de concur- k in de Nederlandse glastuin- v verstoort. Verderop in het do- [9® ient zegt hij echter dat geen actie emomen wordt voor en aleer is gesteld of de Nederlanders voor- n genieten die andere aardgasge- ikers niet hebben. Gundelach legt «Hfflief volgende week voor aan de :rs van landbouw van de ge- thap Het onderzoek is onder- gebaseerd uit een artikel in het Irag dat steunmaatregelen in 'meenheid verbiedt. :ls wil Gundelach dat de mi- komende dinsdag in hun ver- piering al een resolutie aannemen nann de lidstaten gevraagd wórdt nop toe te zien dat tuinders voor hun J udgas, vloeibaar petroleumgas. die- l tlolie of residu-olie hetzelfde betalen andere gebruikers. Een eerste Ne- landse reactie in Brussel was dat „absurd" lijkt een onderzoek aan londigen en dan tegelijkertijd de idkeuring te vragen van een reso- e, waarin aangedrongen wordt op, gelijkmaken van energieprijzen mmissaris Gundelach heeft begin al het onderzoek aangekondigd arvan hij nu zegt dat het onderweg opnieuw een periode van zware re genval inzetten tegen de tijd dat er geoogst moet worden (september) dan is het volgens het produktschap waarschijnlijk dat het leger wordt ingeschakeld, zoals ook een aantal jaren geleden gebeurde Het ministe rie van landbouw overlegt hierover met het ministerie van defensie. Gra nen. die tegen eind augustus worden geoogst, hebben nog niet zichtbaar onder de regen te lijden gehad. Hoewel hier en daar geruchten gaan dat koeien niet in de wei zouden kunnen, omdat de weilanden groten deels blank staan, blijkt ook dit be richt overdreven: het Landbouw schap kwam na een uitvoerige inven tarisatie die eergisteren werd uitge voerd, tot de conclusie dat er weinig reden tot klagen is. Hier en daar worden koeien 's nachts op stal ge- Van onze redactie economie AMSTERDAM Er is op het ogenblik sprake van een groot overschot aan olie op de wereldmarkt Oorzaak: de verminde ring van het verbruik als gevolg van de economische achter uitgang in de Westerse industrielanden, waar de voorraden tot ongekende omvang zijn toegenomen. Van onze redactie economie AMSTERDAM Na dagblad- én vakblad reclame wordt recla me op lucifersdoosjes en -boekjes in Neder land het meest ge bruikt. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het NIPO in opdracht van Atria Reclame onder bedrijven en reclame bureaus heeft ge houden. Op de vraag aan het 'bedrijfsleven en de re clamebureaus van welke media de laat ste twee jaar werd ge bruik gemaakt, scoor de de lucifersreclame met 50 procent de der de plaats na dagbla den (59 procent) en vakbladen (51 pro cent) en vóór media als TV (23 procent) en radio (18 procent). Van de ondervraagde bureaus werkte 60 procent de laatste twee jaar met lucifers reclame, tegen 47 pro cent bij het bedrijfsle ven. Lucifersreclame wordt het meest toe gepast om de bedrijfs- of produktnaam be kendheid te geven. Volgens Atria wordt de toenemende waar dering van lucifersre clame mede in de hand gewerkt door de sterke stijging in het plaatsings- en uitzend- kosten van de tradi tionele media. Hier door zouden zowel ad verteerders als recla mebureaus meer en meer geneigd zijn an dere media in te scha kelen. advertentie g*0/ Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 10/%; huidige afgifteprijs f1.000;+ B BQ opgelopen rente vanaf 15 januan 1980 (effectief ren- mÊêê%& m* dement 10,47%)Jaarlijkse rente-uitkenng f 105,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verknjgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 De halfjaarlijkse uitverkoop mag dan sterk aan betekenis hebben ingeboet, stuntende win keliers zijn er nog altijd. Een Amsterdamse radio- en televi siezaak verkocht een stereo-ver sterker tegen inlevering van een slagroomtaart en een casettere- corder voor een krat pils. ALMELO (ANP) Texas Instru ments Holland mag van de rechter geen verplichte vakantie opleggen in de week van maandag 28 tot en met vrijdag 1 augustus. De onderne mingsraad had een kort geding aan gespannen omdat geen overeenstem ming was bereikt over een collectieve vakantie voor 1980. De directie wilde vervolgens toch een week sluiten Volgens de ondernemingsraad heeft de directie door individuele afspra ken bereikt dat de bewuste week voor alle werknemers binnen hun vakantie ligt. De rechter heeft echter bepaald dat de leiding met maximaal 25 werk nemers van wie de namen door de ondernemingsraad zullen worden op gegeven, moet praten over een even tuele wijziging van hun vakantie. De ze besprekingen moeten op 26 juli zijn afgerond. De vice-president van de Almelose rechtbank mr Talsma is van mening dat Texas Instruments in haar beleid onzorgvuldig is geweest. HAARLEM (ANP) De Recla meraad. die oordeelt over tv- en radioreclame, heeft een tweetal STER-spots verboden, waarin een verband werd ge legd tussen „suikervrije" cola en „slank zijn" Volgens de reclameraad wordt door de groots opgezette recla mecampagne (voor TEB-cola. van Coca-Cola Nederland) het overheidsbeleid ondergraven, dat erop is gericht consumptie van suikervervangers als cycla- maat en saccharine te beper ken. Deze stoffen komen in de drank voor, terwijl dat niet op de fles is aangegeven. Daarnaast hebben ook de stijging van de olieprijzen, de bezuinigings maatregelen en het zachte weer van de afgelopen winter bijgedragen aan het grote olie-overschot. Aangezien wordt verwacht, dat het voorlopig met de wereldeconomie nog niet de goede kant op zal gaan, lijkt het wel zeker dat de voorraden nog verder zullen oplopen. Het duidelijkst komt de olie-over vloed tot uitdrukking in de Ameri kaanse havens aan de Golf van Mexi co Daar liggen tankschepen met meer dan dertig miljoen vaten aan boord te wachten op kopers. De vaar wegen raken langzamerhand vol De grap gaat dat als je alle tankschepen achter elkaar leg je te voet de Golf van Mexico kunt oversteken. In Europa en Japan zijn de opslag tanks nagenoeg vol en zoeken de olie maatschappijen naar nieuwe moge lijkheden voor opslag Sommige gro te maatschappijen zorgen voor een extratoeneming van het aanbod op de vrije markt door te proberen par tijen die ze niet nodig hebben te ver kopen. In Japan hebben de voorra den een ongekende omvang bereikt. Ook daar wachten buitengaats sche pen met naar schatting dertig mil joen vaten aan boord De meeste re derijen laten hun tankschepen lang zamer varen dan normaal. Toeslagen weg Het overschot op de vrije markt heeft overigens alleen nog maar voor een vermindering van de inkomsten van de kleine olieleveranciers gezorgd, zoals Doebai en Kameroen. Deze ma ken vrijwel uitsluitend gebruik van de vrije markt. De OPEC-leden ver kopen hun olie voor het merendeel op contract en dus tegen de officiële prijs. De prijsdaling heeft wèl ge zorgd voor afschaffing van de toesla gen, die verscheidene OPEC-landen tot voor kort vroegen. Dat het olie-aanbod niet kleiner wordt is het gevolg van de Saoedi- sche weigering om zijn produktie te verminderen Het land blijft zeker tot het einde van het jaar. 9,5 miljoen vaten per dag produceren, ook al heb ben andere leden van de OPEC op een drastische vermindering aange drongen. Oorspronkelijk was de Sa- oedische produktie voor dit jaar op gemiddeld 8.5 miljoen vaten per dag bepaald, maar het land wil een drasti sche stijging van de prijzen voorko men in het belang van de wereldeco nomie ADVERTENTIE 10/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.650,-. I l-=/0 Huldig rentepercentage 10 huidigeafgiftepnjs H BO f990,- opgelopen rente vanaf 28 januari 1980 mm (effectief rendement 10.71%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij dc kan toten van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 BINNENLAND wr Jan Roelfs Gisteravond heeft onze redacteur Jan Roelfs uit handen van de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding, mr G. H. Heerding, de eremedaille van verdienste van de bond ontvangen. Onze ver slaggever versloeg meer dan 25 jaar de vierdaagse voor Trouw. HJMEGEN Het totaal aantal uitvallers bedroeg gisteren bij de vierdaagse 1350. Naar aming zullen vandaag ongeveer 1750 wandellustigen de 64ste vierdaagse volbrengen, e keizerstad brengt aan de doorzetters andermaal een grandioos welkom na de tocht oor het land van de Maas met het stadje Cuyck als beloftevol keerpunt. in is er de door tienduizenden zoomde Mookse Baan en de St. mastraat waar zeker 50.000 rui- hs gereed worden gehouden en aarin weinig uren meer wordt ge- oend dan in jaren En in de binnen- tod zal er weer uitbundig worden Heest na de gedane, soms pijnlij- e vrijwillige, maar voldoening ge- ende arbeid Een sportieve gebeur- nis die tot dusverre zeer geslaagd verlopen, hoewel de dag van gis pen uitermate zwaar was. Hulp- °epen van het Rode Kruis moes- n gistermiddag nog ijlings naar •Hg en Dal worden gezonden ledisch blarensnufje grootste polikliniek van Neder- nd vier dagen in functie in Rode Kruisnoodziekenhuis aan e Wedren, past een nieuw behan- ilingssysteem toe voor ontvelde. lUWe voetzolen Duizenden voeten >n ingezwachteld" met het zoge- °emde metalineverband dat ook oor brandwonden wordt gebruik. 'aarbij zijn patiënten, die zich 'ris voor blijvende verzorging loeten melden De meer dan 175 amaritanen van het Rode Kruis en e Pioeg van dertig masseurs en jasseuses hebben het in de spie- nsector drukker dan vorige jaren •oofd van dienst A Wels zegt dat er vooral de eerste dagen snel is gelo pen om de buien voor te zijn. Ge raamd wordt dat het aantal massa ges gistermiddag tot om en nabij de vierduizend zal zijn gestegen. Het aantal blaarbehandelingen zal dan de 15.000 zijn gepasseerd In het vakjargon van de „blarensnellers" wordt, bij het zien van een sterk beblaarde voet gesproken van een „bloempje", een bloedbaar wordt aangemerkt als een „roosje". Tijde lijk kreupel worden gerust gesteld met de toevoeging: „Een pracht van een hieltje, een mooi teentje." Wie een sodabad krijgt, behoort tot de bewerkelijke patiënten. De sfeer in het vierdaagse ziekenhuis is van een aandoenlijke ernst. De patiën ten zitten gelaten in rijen met hun volgnummers in de hand. Het pleis terwerk dat volgens het zogenoem de dakpansysteem wordt aange bracht, is vaak de laatste strohalm voor de zwakken. Daar is men ook psycholoog. Er wordt opgebeurd en bemoedigd. Het zijn de wit gejaste magiërs van het wandelevenement, die dagelijks iedere strompelaar met nieuwe moed wegzenden. Koene Cathrien De onbetwiste heldinnen van deze vierdaagse zijn de vrouwen en meis jes, die voor de eerste keer een vrije keus vijftig kilometer per dag afleggen. De jarenlange speci fieke mannenafstand heeft er voor alsnog een fleurig element bij ge kregen. Dat geldt zeker voor Ca thrien Berger (24) die voor het eerst aan de marsen deel neemt en ter stond de zwaarste afstand verkoos. „Het gaat geweldig", aldus deze huishoudelijk hulp van het bejaar denoord Krimpenersteyn in haar woonplaats Krimpen aan de IJssel die met haar één jaar oudere echtgenoot Jan tot de betere deel nemers behoort Jan is tuinman bij de plantsoenendienst in het rivie rendorp Cathrien, die wel duchtig heeft ge traind, vindt dat de leiding nog on- De deelnemers van de Nijmeegse Vierdaagse moesten gisteren de derde dag afrekenen met de „Zeven Heuvelenweg", een van de zwaarste delen van de route. Hier een groepje Britse deelneemsters, dat moedig de hindernis nam. voldoende ingeschoten is op sani taire stops voor de kleine groep van wandelende amazones, die als rozen temidden van de paardebloemen op de maximale afstand aanwezig zijn. Er lopen vandaag naar verwachting minder dan honderd vrouwen op de 50 kilometer, er zijn er 117 op de eerste dag gestart. Cathrien zal wel ze vertoonde nauwelijks sporen van vermoeidheid de finale mee maken. De bewoners van het. be jaardenhuis kunnen trots zijn op Cathrien Jarige Schakel Het CDA-Tweede Kamerlid Maar ten Schakel heeft gisteren de dag van Groesbeek zijn 63ste verjaar dag gevierd die hij vandaag hoopt te bekronen met zijn 42ste vier daagse. Gelukwensen alom en een huldiging in Groesbeek waar de muziek het „Lang zal hij leven" heeft gespeeld „Taaie Maarten" is zijn wandelbijnaam De immer montere burgemeester-politicus loopt in de regel in een groen shirt, de kleur van de hoop Het geluid van de miljoenen voet stappen in en rondom Nijmegen is milieuvriendelijk sinds de schoe nenindustrie voor overwegend dik ke rubberzolen zorgt Hoewel een heel enkele klompendrager daarop een uitzondering vormt, is het wan- delleger wanneer er niet gezongen wordt of gemusiceerd, een soort sluipleger met in dit opzicht de Ja panners als gangmakers Wandelen is goedkoop, maar het euvel van de gepeperde prijzen tijdens de par- coursen is ieder jaar weer hetzelfde. Voor een glas melk wordt soms 1.75 gulden gevraagd Alleen bij de Ca- diwagens van het leger kan men voor billijke prijzen terecht Een dankbaar arbeidsveld voor de Ne derlandse consumentenbond wan neer de 65ste vierdaagse, van 21 tot 24 juli 1981. wordt gehouden Van onze soc -econom. redactie DEN HAAG Ondernemers in de bouw verwachten dat er halverwege het volgende jaar ruim zestigduizend werklozen in de bouw zullen zijn. Het aantal werklozen in de toeleverings bedrijven zal. aldus de werkgevers, in 1981 veertigduizend bedragen. De bouwondernemers gaan in hun cijfers verder dan de bouw- en hout bonden CNV en FNV. Zij voorspelden voor de komende jaren een werkloos heid in de bouw van zestigduizend Voorzitter B Buys van de bouwbond CNV zei vorige week te verwachten dat van het totale werklozenbestand in de komende jaren tien tot vijftien procent afkomstig zal zijn uit de bouw. Ook voorzitter Van Commenee van de CNV-bond liet zich in gelijke cijfers uit. De bouwwerkgevers, vertegenwoor digd in de knelpuntencommissie wo ningbouw van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, stellen als conclusie dat de overheid nu maatregelen moet ne men om op wat langere termijn te komen tot een totaal ander bouwbe leid Volgens de commissie zullen er volgend jaar zestigduizend woningen minder worden gebouwd dan was ge pland. Hiervoor geeft de commissie verschillende redenen aan De ombui gingsoperatie van het kabinet is een van de belangrijkste oorzaken Ook kampen de ondernemers met het pro bleem van tienduizend niet verkoch te woningen ter waarde van twee mil jard gulden, waarvoor jaarlijks 250 miljoen rente moet worden betaald. De onzekere toekomst wat betreft de aftrek van de hypotheekrente en ook het kraken vormen belemmeringen om nieuwe projecten te beginnen Een gekraakte woning levert een ver lies op. dat tot zeventig procent van het erin gestoken geld kan oplopen 'Grote' CAO's te duur voor kleinbedrijf Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond, het NCOV. vindt dat het midden- en kleinbedrijf de CAO's die in de grote ondernemingen zijn afgesloten, niet moeten navolgen. Deze CAO's zijn volgens het NCOV te duur. doordat ze een looptijd hebben van twee jaar. herstel van de halfjaar lijkse prijscompensatie inhouden en daarnaast nog een reële inkomens verbetering. Wanneer deze CAO's toch ook in het - midden- en kleinbedrijf worden afge sloten dan zit er voor de overheid niets anders op dan weer een loon maatregel af te kondigen, aldus het ondememersverbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13