kleine krant Franse dreiging tegen Moskou blijft bestaan De volstrekte mythe vai de Amerikaanse redder Dubbeldektrein komt op proef Trouw de r L Raulito's salto Circus DINSDAG 15 JULI 1980 TROUWKWARTET 15 JULI 1980 Oe kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Haro Hielkema Gilles Stoop Brieven aan Trouw, redactie Kleine Krant postbus 859. 1000 AW Amsterdam Kopenhagen Hanneke Wijgh en Johan neke Leestemaker zijn in Kopenhagen waar gisteren de wereldconferentie van de Verenigde Naties over de vrouw begonnen is. Vol gende week maken zij een kleine krant vanuit Kopen- hage. Meisjes (en jongens) opgelet. Vakantie Ook ministers willen wel eens met vakantie. Maar Ed van Thijn (van de PvdA) vindt dat dit nu eigenlijk niet kan. De regering moet eerst weten hoe ze de geld zorgen wil oplossen, zegt hij. Als ze dat niet kunnen, moeten ze maar aftreden. „Hoe zou u het vinden," zei VanThijn,„als een chirurg halverwege de operatie zei: nu ga ik met vakantie, over een paar weken kom ik u wel weer dicht naaien. Ei- genlijk doet de regering precies hetzelfde. Ze gaat op vakantie voordat de pro- blemen zijn opgelost." Overdreven.? BF Ze: in mc taf zei ja: sir de: sit Eu scl zet sti Van een onzer verslaggevers UTRECHT In oktober zullen de Nederlandse Spoorwegen (NS) drie weken lang een proef ne men met dubbeldektreinen. De dubbeldekkers worden ingezet op het traject Amsterdam-Amers- foort. ':v\mujrauu lildarAa KUSkie Muskie en Lexy Muskie en Lexy zijn de poezen van Mevrouw Jilderda, onze buurvrouw. Muskie en Lexy zijn siaraeze poezen. Muskie is erg speels. Lexy is iets luider. Maar vliegen vangen doen ze allebei. Dat is zo leuk als ze zo raar springen. Mevrouw Jilderda verzorgt haar poezen goed. Ze krijgen alleen maar vlees, vis en poezesnoepjes en soms een klein stukje koek. Mijn zusje Riteke en ik mogen met ze wandelen, maar ze zitten dan altijd aan een touwtje. Op de tekening wande len Riteke en ik met de poezen. Mevrouw Jilderda kijkt naar ons. Janita Monna Leeuwaarden. De NS krijgen de dubbeldek rijtuigen in bruikleen van de Franse spoorwegen. Daar heeft men al zes jaar ervaring met dit type. De Fransen heb ben in totaal vijfhonderd dubbeldekwagons en er zijn er nog honderdvijftig in be stelling. Dubbeldektreinen bestaan al heel lang (zie het kadertje), maar de Nederlandse spoor wegen voelden er tot nu toe niet zoveel voor Je kunt be ter om de tien minuten een trein laten rijden dan eens in de twintig minuten één volle trein, vond de NS. Maar nu denken ze daar op het hoofdkwartier in Utrecht anders over. Het aantal reizi gers groeit zo snel, dat de NS zich zorgen maakt over de verwerking van die stroom passagiers. Op de drukke lij nen kunnen moeilijk nog meer treinen worden ingezet. Ook het verlengen van de treinen stuit op problemen daarvoor zijn de perrons niet lang genoeg. Dan is er dus nog maar één oplossing: dubbeldekkers. Als de proef in oktober be valt. zal de NS waarschijnlijk zelf dubbeldektreinen be stellen. De Franse rijtuigen hebben 164 zitplaatsen. Zowel op het boven- als benedendek staan er vijf stoelen naast elkaar: aan de ene kant twee, aan de andere drie. Dubbeldekstreinen zijn niet van vandaag of gisteren. In de Verenigde Staten hadden de maatschappijen Baltimo re en Ohio al in 1840 dubbel dekkers in bedrijf. De India se spoorwegen stapelde de reizigers al in 1862 op elkaar. Nederland kreeg in 1882 trams met een open boven dek. Dubbeldekstreinen zijn nu in tal van landen in ge bruik, vooral op drukke lij nen rondom grote steden. Ze rijden dan vooral in de spit suren. Op het plaatje zie je een etage-rijtuig uit de vori ge eeuw van de Hessische Ludwigsbahn. Het mooiste en bekendste cir cus van Europa wordt het ge noemd, circus Krone. Zo'n twee weken is dit Duitse cir cus nu in ons land en de reac ties zijn enorm enthousiast. Met 400 mensen, 400 dieren en 332 woon- en materiaalwa gens trekt Krone tot en met 21 september door ons land. Het circus Krone dat 78 jaar geleden werd opgericht, is vooral beroemd vanwege zo'n dieren, echte circusdieren. zoals paarden, olifanten, tij gers, leeuwen, panters en poe ma's. Maar er is ook een nijl paard en een giraffe, die wijd beens gaat staan, zodat er een paard onderdoor kan lo pen. er zijn zwarte beren, ijs beren, honden, pony's en ka melen. Alleen al voor de roofdieren moet er per dag 300 kilo vlees van het slachthuis komen. De dertien olifanten werken per stuk per dag 100 kilo stro, 50 kilo hooi, 10 kilo brood en zo'n 10 kilo vers voer naar binnen. De directie van het circus moet elke dag ruim 36 000 gulden betalen voor het voed sel van dieren en mensen, voor het salaris van de mede werkers. voor het staangeld en andere zeken. Voor de toernee van dit jaar heeft de familie Krone, die al vier ge neraties lang de leiding heeft, een splinternieuwe tent ge kocht met 5600 zitplaatsen. Naast de dieren is circus Kro ne ook beroemd door z'n tra peze-artiesten. De drievoudi ge salto die Raulito Jimenez uit Mexico geblinddoekt maakt, is nog nooit eerder in Europa vertoond. En dan te bedenken dat Raulito pas 17 jaar is. Gelukkig hangt er een groot net, want soms mist hij wel'eens de trapeze. Tot 16 juli is Krone in Am sterdam. Daarna trekken ze via Alkmaar, Haarlem, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Utrecht. Breda en Tilburg naar Eindhoven. DiE NiEUWE DOMP TEUR MOET NOG EEN HOOP— leren! O O Hooggeërd publiek. Het circus bestaat langer dan je denkt Al in de grijze oud heid kende men in Egypte, op Kreta en in Rome voorstellingen met gedresseerde paarden, wilde dieren en acrobaten De hele geschiedenis door zijn er rondtrek kende groepen en groepjes geweest, die circusnummers opvoerden. Toch is het circus zoals wij dat kennen pas in de achttiende eeuw ontstaan. In Wenen bijvoorbeeld traden in 1779 Engelse rui ters en koordansers gezamenlijk op. En Philip Astley bouwde in 1779 in Londen een stenen gebouw met een ronde piste. Later kregen ook andere Europese steden een circusgebouw. Daarnaast kwamen er de rondtrekkende circussen, die hun voorstellingen gaven in een tent. Soms maar klein, soms heel groot, zoals die van het circus Krone (kos ten: één miljoen gulden). Het circus is een hard bedrijf. Meestal worden er twee voorstellingen per dag gegeven Na een paar dagen trekt de kara vaan weer verder In een mum van tijd moet het kamp worden afgebroken. Een paar uur later moet alles op een andere plaats weer klaar staan voor de volgende voorstelling. Het is niet altijd makkelijk de kosten eruit te halen. Daarom hoor je ook af en toe over circussen die over de kop gaan 15 JULI 1980 Het circus van öjoukje Dijkstra was na vijf weken al kapot. Waarom houden mensen van het circus? Waarschijnlijk om het spel van mensen en dieren: het is een droomwereld van mooie pakjes en fantastische kunsten, die je even doet vergeten hoe de wereld er in werkelijkheid uitziet. Voor mensen die niet genoeg hebben aan af en toe een voorstelling is er een ,,Club van circusvrienden". De clux geeft een blad uit dat „De Piste" heet. Het jeugdlid maatschap kost nog altijd 35 gulden. Adres: F. Cuijpers, Kortenaarstraat 32, 5703 CC Helmond. BUITENLAND door onze militaire medewerker De Franse proef met een neutronenbom heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de Franse kernwapens. Allerwegen wordt sinds de bekendmaking van die proef op 26 juni getracht de achtergronden ervan te doorgronden. Wil de Franse president bijvoorbeeld de tanende invloed van de Verenigde Staten op het gebied van de Europese politiek omzetten in een Frans leiderschap of past deze proefneming in de voorziene uitbreiding of vernieuwing van het Franse kernwapenarsenaal? De Franse regering gaat er reeds lang van uit, dat het voor een land niet voldoende is om over een sterke eco nomie te beschikken, een stabiele re geringsvorm te hebben, een energie ke en slagvaardige doctrine te bezit ten of een cultuur met een sterke uitstraling. Bovenal gaat zij ervan- uit dat het land over strijdkrachten moet beschikken om de plaats die het land wenst in te nemen in de rij der naties veilig te stellen en om het land te vrijwhren voor militaire of politie ke chantage Voorts wordt het als dringend nood zakelijk ervaren slechts dan als land te streven naar een bijdrage op het gebied van de ontspanning, indien hét over voldoende militaire midde len beschikt om de eigen veiligheid te verzekeren Deze veiligheid nu kan, gelet op de huidige krachtsverhou dingen. volgens de Franse opvattin gen het beste worden gegarandeerd door middel van het bezit van een diversiteit aan nucleaire wapens Op vorenstaande overwegingen zijn de diverse strategische opvattingen gebaseerd geweest. Frankrijk is een land van middelbare grootte met een, ten opzichte van een aantal buurlanden, afnemend inwo nertal. Daarnaast vormt Frankrijk een integrerend deel van het Europe se continent met directe toegangen tot de Atlantische Oceaan en de Mid dellandse Zee Hieruit volgt enerzijds dat niets wat de buurtanden bedreigt onverschillig kan laten, anderzijds dat de dreiging van zowel over land als over zee kan komen. De militaire middelen moeten hierop zijn afge stemd. Tenslotte heeft Frankrijk nog militai re verplichtingen in andere delen van de wereld met name in de (voormali ge) Franse gebieden. Ter verdediging van deze belangen heeft Frankrijk lange tijd de doctrine van „de verdediging naar alle wind streken" aangehangen. De realisatie bleek uiteindelijk minder eenvoudig ^te zijn. In 1977 formuleerde de toenmalige Franse chef van de generale staf, ge neraal Guy Méry, de theorie van het zich uitbreidende sanctuarium (on aantastbare heilige ruimte). Deze op vatting bestond hierin, dat de hoofd inspanning op defensiegebied zou worden gericht op de nucleaire af schrikkingsmiddelen, om aldus de onschendbaarheid van het nationale grondgebied te garanderen en voorts om met alle of een deel van de overige militaire middelen in die regio in te grijpen, waarin de Franse veiligheid het sterkst kon worden bedreigd. Als eerste zouden hiervoor de aan Frank rijk grenzende gebieden in aanmer king komen. Buiten deze eerste ring zou vrijheid van handelen moeten worden verkre gen door middel van onder andere nucleaire wapens. Frankrijk heeft in 1956 het ontbreken van deze vrijheid van handelen aan den lijve ondervonden tijdens de Suezoperatie, waarbij Moskou dreig de met de inzet van kernwapens te gen Parijs en Londen. Frankrijk moest, evenals Engeland,toegeven aan de Russische eisen. De strategische nucleaire strijd krachten bestaan uit ongeveer vijftig vliegtuigen van het type Mirage IV, die elk een kernwapen van zeventig kiloton (is ongeveer viermaal de ex plosieve kracht van de bom op Hiro shima) kunnen vervoeren. De vlieg tuigen kunnen in de lucht worden bijgetankt,, waardoor de actieradius wordt gebracht op ongeveer 4000 ki lometer. In ondergrondse opstellin gen in de Provence bevinden zich nog eens achttien raketten elk met een bereik van ongeveer 3000 kilometer. Elke raket heeft een nucleaire lading van 150 kiloton. Onderzeeërs In 1982 hoopt men verder over zes, door kernenergie voortgestuwde, on derzeeërs te kunnen beschikken met elk zestien raketten aan boord waar van het bereik op 3000 a 4000 kilome ter ligt. De explosieve kracht van één raket ligt in het megatongebied (on geveer zestig maal de Hiroshi- mabom). Behalve over bovengenoemde strate gische nucleaire strijdkrachten be schikken het Franse leger en de luchtmacht over tactische kernwa pens. Deze landstrijdkrachten be schikken o.a. over het Pluton-wapen- systeem. De raket heeft een bereik van ongeveer 120 kilometer. De kern wapeneenheden zijn gestationeerd aan de Duits-Franse grens. Deze kernwapens zijn met name be doeld voor gebruik op het gevechts- veld en de directe omgeving daarvan om de tegenstander duidelijk te ma ken, dat voortzetting van de vijande lijkheden in de richting van het sanc tuarium onherroepelijk zal leiden tot inzet van strategische nucleaire mid delen tegen de vitale belangen van de tegenstander. Aangezien de inzet mogelijk op West duits grondgebied zal moeten plaats vinden kan alleen de Franse p esident toestemming daarvoor geven. Intussen moeten de conventionele strijdkrachten hun strijd voortzetten en de vijand proberen te stoppen. Vorenstaande zaken hebben er mede toe geleid, dat Frankrijk niet wenste deel te nemen aan de geïntegreerde voorwaartse verdediging van de NAVO en vervolgens uit de militaire organisatie van de NAVO is getreden. De beslissingsruimte was te smal, ter wijl ook de rol van de Verenigde Sta ten op het gebied van de kernwapens als te dominerend werd ervaren Wel is Frankrijk nog door middel van verbindingsofficieren vertegenwoor digd in de belangrijkste NAVO-sta- ven. Beslissingen De hiervoor omschreven situatie leidt er in geval van een gewapend conflict in Centraal-Europa toe, dat Frank rijk op een zeer kritiek moment zeer fundamentele beslissingen moet ne men, waarbij de zwaarte in belangrij ke mate zal worden bepaald door de aard en de plaats van het vijandelijk optreden In feite zullen de Franse landstrijdkrachten met name in het begin mogelijk daarom de rol van eenheden in tweede lijn moeten ver vullen en wellicht erg kwetsbaar zijn. Op 24 oktober 1974 formuleerde de Franse president Giscard d'Estaing de taak van de landstrijdkrachten als volgt: „het hoofd kunnen bieden aan onvoorziene omstandigheden in de hedendaagse wereld en op alle denk bare gevallen voorbereid zijn waarin het Franse grondgebied zou kunnen worden bedreigd". Om deze gecompliceerde taak uit te voeren zijn de landstrijdkrachten verdeeld in drie categorieën. De tactische, logistieke en ge vechtsondersteunende eenheden in het oosten van Frankrijk en in Zuid-Duitsland. De sterkte hier van bedraagt ongeveer vijftien ge mechaniseerde of pantserbriga des. Hieraan kunnen nog eens veertien mobilisabele brigades worden toegevoegd. Een Interventiestrijdmacht be stemd om vanuit Frankrijk te ope reren met name in de (voormalige) Franse gebieden. De territoriale beveiligingseenhe den op het Franse grondgebied zelf. Wapenindustrie Voor de instandhouding en verbete ring van zijn defensie beschikt Frankrijk over een uitgebreide wa penindustrie. De nationale behoefte is echter te klein om deze industrie in stand te houden. Vandaar dat Frank rijk min of meer wordt gedwongen, teneinde een onafhankelijk defensie apparaat in stand te houden, om wa pens en uitrusting te exporteren. Frankrijk is na de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de derde wapenex porteur. Het ziet er niet naar uit na de proefneming met het neutronenwa pen, dat Frankrijk staat te wachten om deel te nemen aan de besprekin gen over de beperking van de kernbe wapening. De Russische leiders zouden tijdens het bezoek van bondskanselier Schmidt aan Moskou hebben gezegd geen interesse te hebben voor de Franse en Britse kernwapens. De proeven met het neutronenwapen zouden dit standpunt wel eens snel kunnen doen wijzigen. Daarbij mag de Sowjet-Unie nimmer de stelling vergeten van wijlen president de Gaulle die eens zei, dat Frankrijk weliswaar nimmer in staat zou zijn om Rusland zijn wil op te leggen, maar wel om indien Frankrijk daartoe zou worden gedwongen Rusland een arm of been af te ruk ken. Deze stelling gaat nog steeds op. De Franse Mirage IV, die een kernbom van 70 kiloton kan meenemen. door J- W. Schulte Nordholt De mythe van de reddende buitenstaander is hardnekkig, maar volstrekt een mythe, in de ongunstige zin van het woord, een verzinsel, een fantasie. Als er al buitenstaanders zijn dan worden ze gauw genoeg meegesleurd in de maalstroom van de politiek. Dan gaan ze kopje onder of worden op de oever geworpen en maar zelden triomferen ze, worstelend en ontkomend. Zoals Woodrow Wilson, een man uit de universiteit, een geleerde die na maar twee jaar locale politiek, als gouverneur van New Jersey, in het Witte Huis belandde (in 1913) en daar een voortreffelijke hervormer werd. Maar dezelfde Wilson kwam daarna terecht in de nog wildere maalstroom van de internationale politiek en ging daarin jammerlijk onder, precies omdat hij daar als buitenstaander optrad. Carter is wel met Wilson vergeleken. Ook hier een man uit het zuiden, zij het met minder vooroordelen aangaande negers (want we zijn meer dan een halve eeuw verder). Ook hier een strenge christen, fundamentalistischer dan Wilson. Ook hier een man die bekend is geworden als een goede locale politicus, een hervormingsgezinde gouverneur van de staat Georgia. Ook hier een man die de zondepoel van Washington wel eens zuiveren zou. een buitenstaander bewust en wel. Minder allure Maar om de vergelijking voort te zetten: een man met minder allure, minder profetische visie, kleiner, voorzichtiger Wilson was de profeet, de buitenstaander bij uitstek, en daaraan ging hij ten onder Carter mist zo'n visie, hij berekent voor hij handelt, hij wordt dan ook ingekapseld in het systeem. Hij kan niet zo groots slagen als Wilson en niet zo jammerlijk falen. Wilson was een held uit een Griekse tragedie die zijn onheil in sublieme verblinding over zich heen haalde. Carter is een figuur uit een realistische roman. Een kleine man die het almaar tegen zit, hoe hij ook schippert of laveert. Zou Reagan een betere leider zijn? Daar is eigenlijk niet zoveel van te zeggen. Als men zijn ideeën nagaat, krijgt men de indruk met een volstrekte reactionair te maken te hebben, wiens politieke opvattingen stammen uit de tijd van voor de New Deal, voor Roosevelt, een man van het Amerikaanse „ancien régime", de goeie ouwe tijd, toen men nog onbekommerd door de staat, rijk kon worden. Vrije concurrentie, individualisme met een nationalistische bravour, veel sabelgekletter, dat zijn geen programmapunten die „liberals" zullen aanspreken, de progressieven, maar daar mikt Reagan ook niet op. Hij gelooft, en misschien niet ten onrecht, net als alle conservatieven, in een „zwijgende meerderheid" van gewone mensen, die hem steunen zal. Het probleem van Reagan is het typische probleem van elke buitenstaander, niet zijn ervaring is in het geding maar zijn „image". Het zou best kunnen zijn dat hij meevalt als president, want dan heeft hij de verantwoordelijkheid. Maar dan moet hij niet een al te wilde indruk maken, niet al te conservatief, niet al te militaristisch zijn Hij heeft het voorbeeld van Goldwater voor ogen. net als hij een man uit het verre Westen, met alle naïviteit en cowboy roman tiek van dien. net als hij pleitend voor terugkeer naar de waarden van vroeger. Maar op een of andere manier werd Goldwater het symbool van nationaal extremisme, van internationale risico's, en als er een „zwijgende meerderheid" is. dan schrikt ze in elk geval daarvoor terug, want ze is behoudend. Balans Goldwater werd in 1964 geheel verslagen door Johnson maar hij won de staten van het diepe Zuiden, d» weliswaar traditioneel democratis waren, maar wezenlijk aarts conservatief en zeer nationalistisd Het lijkt waarschijnlijk dat Reags net zo het blanke Zuiden zal aanspreken en winnen, en dat ondanks het feit dat nota bene Ca; een zuiderling is. Maar er is een gr verschil tussen het zuiden van 196 en dat van 1980. Want het aantal stemgerechtigde negers toen was vrijwel nihil, pas in 1965 werd de nieuwe kieswet aangenomen die dl stemlokalen opende voor de zwart Thans maken zij 20 tot 30 procent van de zuidelijke kiezers uit, geno om de balans naar de andere kant doen doorslaan. De andere kant wil zeggen, tegen Reagan. Want hij is erin geslaagd, is niet helemaal duidelijk hoe, om negers in het zuiden volstrekt tega zich in het harnas te jagen. Er is« grote opwinding ontstaan, en de dikwijls apathische zwarte kiezen zweren nu alles te zullen doen om Reagan tegen te houden. Voor hi hij inderdaad Goldwater redivivus Zij nemen aan dat zijn kolossale bewapeningsplannen gepaard met zijn nadruk op locale en sociale verantwoordelijkheid speciaal de armsten, en dat zijn zij. pijnlijkzuü treffen. Nu wordt de verkiezing uiteraard a beslist in het Zuiden, maar allereeü in de grote volkrijke staten van het Noorden en Westen. Ook daar zulle de zwarte stemmen niet naar Reag gaan, maar daar is meer apathie. Carter is evenmin erg populair ond de zwarten Zijn zuinige sociale politiek is daar debet aan. En Anderson heeft nog nauwelijks een naam in de ghetto's van het Noorde is helemaal een buitenstaander. T( voorspellen valt daar niets, maar waar wel Amerika gaat een van zi vervelendste en spannendste verkiezingen tegemoet. Dit is de tweede beschouwing i» een serie van drie over Amerika i» verkiezingstijd. Het eerste artikel stond in de krant van maandag M juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10