Olympisch programma toch weer uitgebreid Werpersstaf in Nederland mist niveau Don struikelt in finale Titelstrijd zwemmen op een laag pitje Nederlandse vrouwen veroveren polobeker Meer plaats voor vrouwen in 1984 Geen aanbod echt talent Cricket-uitslagen Toppers in Moskou, talent nog thuis Amerika in beslissend duel verslagen Geen vlag en geen volkslied Professor tolk 'Uganda prison' MAANDAG 14 JULI 1980 •Van onze sportredactie •MOSKOU Het programma van de Olympische Spelen van '1984 (in Los Angeles. VS) zal weer uitgebreider zijn dat dan van de aanstaande Spelen van Moskou. Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité, dat in de Russische hoofd stad vergadert, heeft daartoe voorstellen gedaan. Deze zullen de komende dagen op de plenaire IOC-vergaderingen behan deld en naar wordt verwacht, aangenomen worden. Jüe plannen van het IOC gaan in de •richting van een gelijke behandeling Ivoor mannen en vrouwen Want er wordt voorgesteld om voornamelijk jiieuwe onderdelen voor vrouwen op het programma te zetten Daarnaast is er een voorstel om ook tafeltennis in het Olympisch programma op te nemen Maar volgens de regels kan die sport nog niet in 1984 worden toegevoegd, omdat de organiserende stad al is aangewezen Merkwaardig is het wel dat de Spelen toch maar weer uitgebreid worden. Er is de afgelopen jaren veel kritiek ge weest op de omvang van het Omlym- pisch programma Eerder werd dan ook gedacht aan een inkrimping van het aantal onderdelen Het IOC is die mening echter niet toegedaan, zo blijkt uit de voorstellen die bekend werden gemaakt door de voorzitter van de programmacommissie, de Hongaar Arpad Csanadi De direc teur van IOC. Monique Berlioux ver klaarde waarom het programma niet ingekort en opnieuw gerangschikt wordt .Het IOC is van mening dat ■het programma niet ingekrompen jnoet worden want de steden die zich ■kandidaat stellen voor de organisatie vragen meer onderdelenUit de voorstellen blijkt ook dat de intema- lionale sportorganisaties weer wat ineer greep op het IOC hebben gekre gen Want de uitbreiding komt in feite op veel van hun voorstellen tot stand Per sport zien de voorstellen er als volgt uit Tafeltennis: toevoegen op de Spelen van 1988 Wielrennen: wegwedstrijd voor vrou wen. wordt opgevoerd als „nieuw on derdeel" en niet als „nieuwe sport" en kan dus in 1984 op het programma worden gezet Judo: wedstrijden voor vrouwen, ook als nieuw onderdeel genoemd en dus mogelijk in '84 op de Spelen Bij de mannen wordt niet meer gestreden in de klasse alle categorieën Atletiek: nieuwe onderdelen 3000 me ter en 400 meter horden voor vrou wen IAAF-voorzitter Adriaan Paulen zal pleiten voor de marathon voor vrouwen Turnen: nieuw onderdeel, ritmische gymnastiek voor vrouwen Zwemmen: herinvoering 200 meter wisselslag mannen en vrouwen, nieuw 4x100 meter vrije slag mannen en nieuw nummer synchroon zwem men voor vrouwen Zeilen: nieuw onderdeel plankzeilen Schieten: drie onderdelen voor vrou wen (pistool, karabijn en klein kali ber staand", alle andere onderdelen staan voortaan open voor mannen en vrouwen behalve kleiduivensehieten Skiën: toevoeging voor de winterspe len van 20 km langlauf voor vrouwen DEELNEMERS In Moskou komen de afvaardigingen langzaam binnen. Gisteren waren al 54 landen vertegenwoordigd in het Olympisch dorp. De Russische orga nisatoren rekenen erop dat er in to taal 80 tot 90 landen aanwezig zullen zijn Het IOC houdt het voorlopig nog op 80 In het Olympisch Dorp hing een lijst waarop nog negen landen meer staan Dat zijn Belize. Bolivia, Bahama s. Gambia. Salvador. Suriname. Oegan da. Maagden Eilanden en Niger. Van deze landen stonden alleen Suriname en Niger op de oorspronkelijke lijst die het IOC uitgaf nadat de inschrij ving was gesloten De komende da gen moet blijken of deze landen in derdaad met een ploeg in Moskou aankomen en dan door het IOC ook worden geaccepteerd Volgens het dagblad .Sovietskaja Russia" zitten er onder de deelne mers veel spionnen en speciale agen ten De krant meldde dat in een groot artikel dat weer voor een deel werd overgenomen door het Russische persbureau Tass. Volgens het blad zijn deze agenten opgeleid op specia le scholen in Engeland en West-Duits- land. Op deze scholen, opgericht op initiatief van de Verenigde Staten en de NAVO zouden de deelnemers ge traind zijn in de afgelopen maanden „Sovietskaja Rossia" meldt dat de scholen onderdeel zijn van een groot anti-Olympisch programma waarin bijvoorbeeld ook firma's zijn opgeno men die koffers met een dubbele bo dem (speciaal voor de invoering van anti Russische boeken) Volgens het zelfde artikel heeft de CIA. de Ameri kaanse inlichtingendienst, druk uit geoefend op Westeuropese televisie stations om de uitzendingen van de Spelen aanzienlijk te beperken De CIA zou zelf een speciale anti- Sovjet bijeenkomst hebben uitge schreven waarop de Amerikanen en Europeanen instructies kregen hoe te handelen Een groep van jongeren tot 30 jaar die Russisch kan spreken, zal in Moskou als toerist vermomd aan wezigzijn om „subversieve" acties uit te voeren Het merendeel van deze jongeren is afkomstig van de univer siteiten van Harvard en Philadelphia Twee Afghaanse Olympische deelnemers passeren twee Russische agenten voor de pooil1 van het Olympisch Dorp. De Afghanen behoren tot de meest bekeken maar minst spraak? me deelnemers in Moskou. aldus het dagblad. De FBI zou be hulpzaam zijn geweest bij de rekrute ring Een van de scholen is volgens ..So vietskaja Rossia" gevestigd op de mi litaire basis van Oldham in Lancashi re in Engeland Een andere in een dorp dat West-on-Trent wordt ge noemd. waar de „CIA-agent Y. Prut- kowski" de leiding zou hebben Een zelfde soort instituut is gevestigd, zo staat in het verhaal, in Köningstein in de Bondsrepubliek. Vanuit die school zouden ook pamfletten zijn rondgestuurd naar tegenstanders van de boycot Op het papier was de Olympische mascotte, de beer „Mis- ja" afgedrukt met grote klauwen Het verhaal in „Sovietskaja Rossia" lijkt onderdeel van een campagne die de Russen moet waarschuwen tegen de aanwezigheid van westerse tegen standers in Moskou Anderzijds wordt ook aangenomen dat het ver haal er een is uit een serie waarmee de Russen enig inzicht wordt gegeven in het hoe en waarom zoveel landen ontbreken op de Spelen Overigens was het bericht alarme rend genoeg voor het Britse ministe rie van buitenlandse zaken om giste ren met een officiële ontkenning te komen. Een zegsman van het minis terie kwalificeerde de aantijging als onzin ..Wij hebben geen eenheden in de streek van Oldham Ik begrijp dat er een jeugdkamp is van de ver eniging van vluchtelingen uit de Oe kraïne in Weston upon Trent Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Met de elfde Haarlemse honkbalweek en het daarna te spelen wereldkampioenschap honkbal in Japan in het verschiet rust op Jan-Dick Leurs, de rechterhand van bondscoach Hamilton Richardson, de weinig dankbare taak het Nederlands honkbalteam van een adequate werpersstaf te voorzien. Het wordt zo langerzamerhand tijd dat ex-international Leurs daarbij maar eens aan zichzelf moet gaan denken, voor de bezetting van die voornaamste taak binnen een honk- balploeg Leurs blaast op tweede klasseniveau bij Het Amsterdamse hirates nog steeds zijn partijtje op de heuvel mee Van een selectie van Leurs zal het echter wel niet komen Feit is wel.-dat het materiaal waar over Leurs en Richardson voor de komende grote evenementen kunnen beschikken op dit moment uitermate DEN HAAG De uitslagen van de dit weekeinde in de hoofdklasse gespeelde Cricket wedstrijden zijn VRA-VOC afge last. Rood en Wit-Bloemendaal draw. Bloe- mendaal 162. Rood en Wit 131 voor 8 Üitslag 3-3 HCC-Kieviten. HCC 204 voor 7. Kieviten 102 HCC wint met 102 runs Quick Ud. Quick 192 voor 7. UD 146 voor 9 draw Uitslag 4-2 voor Quick Eerste klas se Excelsior ACC afgelast. HCC Hermes HCC 114. Her mes 115 voor 9 Hermes wint met een wicket BRANDS HATCH Jan Lammers heeft zich ook niet weten te plaatsen voor de race om de grote prijs van Engeland Hij werd in de training 25e met een tijd van 1.15.59 Lammers. die met een Ensign reed, kwam M7 seconde tekort om een plaats bij de beste 24. die werden toegelaten voor de race. te halen Nu moest hij de Westduitser Jochen Mass voor laten gaan Met Lammers faalden ook de Fin Keke Rosberg en de Engelse Da me Desire Wilson. De "Australiër Alan Jones heeft de grote prijs van Groot-Brittannië voor formule 1 wagens gewonnen prover mag worden genoemd Dit weekeinde waren de punten bij de acht hoofdklassewedstrijden (UVV- Feyenoord en HCAW-Nichols werden gisteren afgelast) allesbehalve dun gezaaid En met het weinige talent, waarover Leurs kan beschikken, lijkt het dit slopende seizoen meer bergafwaarts dan heuvel op te gaan. Niet alleen om honkbaltechnische redenen. Bij het Amersfoortse Quick, dat in de strijd om de heerschappij over de midden moot de winst met Giants deelde (3-5) voor Giants in Amersfoort en 5-8 voor Quick in Diemen) komt Rocky Ange- lo. steevast goed voor één gewonnen wedstrijd per weekeinde, de laatste tijd nog maar sporadisch aan de bak Het schijnt niet meer zo te boteren tussen de Amersfoortse clubleiding en Angela, wiens taak gisteren overi gens bekwaam werd overgenomen door Michael Paulina, die winnend werper werd over het Giants-duo Jan sen en Gromme van Giants Een plaats aan de top, laat staan een kampioenschap kan Giants dit sei zoen wel weer vergeten. Coach Ernie Myers heeft eigenlijk alleen maar de beschikking over één" echte werper Dat is de Amerikaan McGinnis. die zaterdag tegen Quick overduidelijk zijn tempo op de Diemense overwin ning drukte met de cijfers 14-0-8 Maar voldoende voor een heersende rol in de competitie is dat niet En wat de koplopers betreft, was er ook het nodige op de heuvelmensen aan te merken Bij Amstel Tijgers heeft Hijzelendoorn. die zijn cjub za- tefdag naar een 6-4-overwinning op Don Wedman van Amstel Tijgers vangt weliswaar de bal maar Ritchey Daal komt toch veilig op het tweede honk. Kinheim leidde, wegens studierede nen bedankt voor de selectie Dat wat de Tijgers de volgende dag op de heuvel presteerden, sprak niet tot de verbeelding Het drietal Klaassen. Urbanus en Sieval stuitte echter op zo weinig verzet, dat daar niet al te zwaar aan getild moch worden. Want in feite was de 17-4-nederlaag van de Haarlemmers op eigen terrein een beschamende vertoning, waar het een komen en gaan was van werpers, die die naam eigenlijk niet verdien den En dat terwijl Kinheim de dag tevoren ook al niet door gaaf verdedi gend werperswerk had uitgeblonken. Wat rooskleuriger lijken de zaken er voor te staan bij de nummer twee in SCHEVENINGEN De 24-jange Frits Don heeft zich dit weekeinde tijdens het toernooi om de internatio nale tenniskampioenschappen van Scheveningen (het derde toernooi voor het nationale satellietcircuit) uitstekend geweerd. Zaterdag ver- sjoeg hij in de halve finales verras send nationaal kampioen Louk San ders in drie sets en gisteren ging Don in de eindstrijd tegen de Australiër Bred Guan pas na een heroïsch ge vecht ten onder In zijn partij tegen Sanders gaf Don blijk over een grote vechtlust te be schikken Zijn zege met 6-4. 6-7"ën 6-2 was zeker verdiend en betekende te vens een revanche voor zijn neder laag in de finale van de nationale titelstrijd van vprig jaar Gok in de finale had Don volop kan- sen op de overwinning Hij greep te gen Guan de' eeTste set met 6-4 en wist in de tweede set in de tiebreak een achterstand van 0-6 geheel weg te werken. Door. twee onnodige missers ging de set echter alsnog verloren (tiebreak 7-9). In de beslissende set kreeg Don bij de stand 5-4 nog een matchpoint, maar zijn 21-jarige oppo nent gaf zich niet gewonnen en zege vierde uiteindelijk met 7-5. D? 35-jange Marijke Schaar bleef bij de vrouwen titelhoudster. In de finale bleef zij haar rivale Tine Zwaan in een langdurig baselmeduel de baas met 1-6, 6-3. 7-5 Overigens was Schaar in de tweede ronde van het toernooi dicht bij uitschakeling ge weest. B-speelster Jolande van der Harst kon toen een voorsprong van 6- 4 en twee matchpoints in de tiebreak van de tweede set niet waarmaken In Boekarest won Tsjechoslowakije de finalewedstrijd voor de Europese zone. groep B. tegen Roemenië met 4- 1 In de laatste partij zorgde Florin Segarcaenu voor de enige Roemeense overwinning tegen Stanislav Birner Daarvoor had Edward Pana geen kans gekregen van Pavel Slozil. Daar de Tsjechoslowaken na het dubbel spel van zaterdag al zeker waren van de overwinning, werd er in de laatste twee partijen om twee in plaats van drie gewonnen sets gespeeld. Bij Roe menië ontbrak Ilie Nastase. die ge schorst is In de halve finales (interzo- ne) speelt Tsjechoslowakije nu van 17 tot en met 19 september in Buenos Aires tegen Argentinië Ook Italië boekte een overwinning van 4-1 tegen Zweden in de finale van de Europese zone. groep A de hoofdklasse Neptunus. Daar te kenden Venema en Tromp voor de 5- 9-winst oj? het Haagse ADO De dag daarop was er rust voor de beide werpers gereserveerd. Bruinekool en Hodge voerden de Rotterdammers opnieuw naar een zege. 10-1. Daar mee met die cijfers werd nog eens onderstreept dat ADO zo verras send in deze competitie gestart aardig is geduikeld Ook in Den Haag schijnen er wat interne strubbelingen te zijn een laat international Bart Volkerijk het op de heuvel ook wat afweten. Slechts Douglas Morton be hoefde dit weekeinde geen punt toe te staan Zijn ploeg Haarlem Nicols won met 3-0 van HCAW, waarvan de alom geroemde slagploeg geen vat op het werpen van Morton kon krijgen De mogelijkheden de Amerikaan tot Nederlander te maken, moeten dan ook maar wetr eens opnieuw worden onderzocht. Wie ook voor selectie in aanmerking komt. is Feyenoord-wer- per Marcel de Bruyn Is het niet ver dedigend. dan kan de Rotterdamse routinier altijd nog aanvallend wor den gebruikt Want zijn dne home runs zaterdag in de met 12-4 gewon nen wedstrijd tegen UW betekende een unieke prestatie in dit hoofdklas seseizoen. dat toch al door goed slag werk wordt gekarakteriseerd. Stand in de hoofdklasse 1 Amstel Tijgers 27 41. 2 Neptunus 26-38. 3 Haarlem Nichols 26-32. 4 Gi ants 26-30. 5 Quick 27-29 6 HCAW 25-25, 7 ADO 27 25 8 UW 26-19 9 Kinheim 27-18 10 Feye- noord 27-7 HONKBAL HOOFDKLASSE Quick-GiantS 3-5 GianLs-Quick 5-8. ADO-Neptunus 5-9 Neptunus ADO 10-1. Nicols-HCAW 3-0 Amstel T-Kinheim 6-4. Kinheim-Amstel T 4-17. Feyenoord-UW 12-4 EERSTE KLASSE Thamen-PSV 15 PSV Tha- men 13. Schoten-TTT 0-15, Schoten-TTT 5-3. RCH-Slorks 1 10. Storks-RCH 0-6. Rooswijk Hil versum 1-5. Hilversum-Rooswijk 6-3 DOS'32- Hoofddorp 3-15. OWO Sparks 3-0. Sparks-OWO 3-0. Spartaan-Sparta 2-4, ESC Utr The Herons 0-0 AMERSFOORT De nationale kampioenschappen zwemmen lijken in één opzicht op de Olympische Spe len van Moskou. De besten zijn afwe zig (al naar Moskou). Dat is echter de enige overeenkomst De titelstrijd wordt daarom nu gehouden onder het etiket zomerkampioenschappen. Door het ontbreken van de beste twaalf concentreert de aandacht zich op de Moskou-afvallers en jonge ta lentvolle jeugd van 15 jaar of jonger, die zich klasseren voor de Europese jeugdkampioenschappen die begin augustus worden gehouden in het Zweedse plaatsje Skövde In een land. waar zwemtalent even dik ge zaaid is als er de laatste tijd regen druppels vallen, deden vooral Hans Kroes en Annemarie Verstappen van zich spreken Kroes, 15 jaar, gaat een prachtige zwemtoekomst tegemoet De HPC'er kwam onlangs bij de Olympische selectiewedstrijden in Rotterdam nog net iets te kort om een Olympische ticket te verdienen, iets wa,t men in KNZB-kringen aller minst betreurt Hij iS immers een talent dat in Zweden voor medailles zal kunnen zorgen Voor zijn favoriete afstanden (100 en 200 m vrije slag) aan de beurt zijn. verraste hij zater dag al met een jeugdrecord op de 400 m vrije slag (4.06.70 min), maar troef de zondagavond zijn clubgenoot en tweede man van Nederland Robin Schuyt af in een knap gezwommen wedstrijd over de 200 m rugslag. De HPC'er toonde met deze overwin ning, ondanks zijn jeugd, geen enkel respect te hebben voor de gevestigde orde Ook Gerard Smit. op de streep een fractie sneller dan Schuyt. moest buigen voor Kroes De 15-jange Annemarie Verstappen uit het Brabantse Rosmalen is de alleskunner bij het meisjeszwemmen De MAVO-scholiere etaleerde haar mogelijkheden op de 200 m rugslag. waarin zij zich een waardig vervang ster toonde van de twee afwezige co ryfeeën Monique Bosga en Jolanda de Rover. Naast de eveneens in Rus land vertoevende Conny van Bentum is dit meisje een uitstekende aanvul ling van het Nederlandse, dames- zwemmen. Dat dameszwemmen is uitgedund tot en met. Slechts twintig meisjes van 17 jaar of ouder zijn in Amersfoort aanwezig. Onder hen Ineke Ran Als enige van de nationale zwemtop gaf deze al vroegtijdig te kennen weinig trek te hebben in een Olympisch avontuur. De 18-jarige Badhoeve- dorpse. altijd al een plezierige uitzon dering in haar benadering van de topsport, trainde dit jaar meer kilo meters dan ooit, maar meer met haar hoofd bij de studie dan bij de sport De inmiddels geslaagde scholiere koos daarom bewust niet voor de Olympische selectiewedstrijden De laatste weken werkte zij keihard aan haar conditie en bekroonde die ar beid met een zomertitel op de 100 m vlinderslag in 1 03.55 min. een tijd waar zij sinds twee jaar niet meer aan toegekomen was Een tijd ook die haar tot de beste van Nederland maakt op dit nummer Spijt over het niet naar Moskou gaan heeft de 18- jarige echter niet. MANNEN: 400 vrije slag I Gerard 8mit iZwem lust De H l 4.03 57, 2 Frank Drost (AZPCi 3 Patrick Dvblona lAZPCi; 200 schoolslag 1 Berjan Cornelisse (Kazi 2.27.73 2 Henk Bakker iDeveli 2 34.10 3 Theo de Groot <RZV> 2 35.57. 100 vlinder slag 1 Edward Maasdijk (De ZiJl-LGBi 57,47. 2 Robert Verbeek (Zlan Vi. 3 Leon Steenbrink iHPCl. 200 rugslag I Hans Kroes iHPCl 2 12 64 2 Gerars Smit (Zwemlust De H i 2 12.78. 3 Robin Schuyt (HPC> 2 13 09 VROUWEN 400 vrije slag 1 Yvonne van de Hurk i Zwemlust De H> 4 25.21. 2 Berber Kamstra Zwemlust De H 4 26 04. 3 Jolande van de Meer Raketi 4 26 21 200 schoolslag 1 Ria Willemse Njordi 2 44.14. 2 Brigitte Hemeltjen >De Dinkeli 3 Marttzka van der Linden (Raketi. 100 vlinder slag 1 Ineke Ran iDJKi 1 03.55. 2 Anneke van Kraay (PSVi I 05.14 3 Ingrld Esser (Zeesten 1 05 74 200 rugslag 1 Annemarie Verstappen iBZV-S' 2 23.67 2 Inde de Lange (Zwemlust De H i 3 Ingrid Esser (Zeester Pi BREDA Via een zwaar bevochten overwinning van 8-7 op het team van de Verenigde Staten kwam de Nederlandse waterpoloselectie voor de eerste keer in het bezit van de FINA-wereldbeker voor vrouwen. Het toernooi, dat in Breda werd ge houden. had een boeiend verloop door het kleine krachtsverschil van de deelnemende ploegen en pas in de laatste van de vijf gespeelde seances viel de beslissing Nadat Nederland zaterdag tegen Ca nada niet verder kwam dan een ge lijkspel. leverde de Verenigde Staten een krachten vretende strijd tegen de Australische vrouwen. Amerika gaf daarin een aanvankelijk genomen 3-0 voorsprong prijs en kreeg na een ge- hjkopgaande tweede en derde perio de twaalf seconden voor tijd de ge lijkmaker om de oren 6-6 Beide teams hadden derhalve bij het in gaan van de laatste wedstrijd drie punten en het resultaat zou beslis send zijn voor de wereldtitel Nederland maakte een duidelijk min der nerveuze indruk dan in de voor gaande duels, terwijl Amerika niet alleen de favorietenrol mee moest torsen, maar ook de titel die het vong jaar voor eigen publiek haalde Zon der grote uitblinksters speelde Neder land onder leiding van coach Heems kerk collectief sterk waterpolo en liet zich niet intimideren door het feit dat Amerika in de eerste drie periodes tot vijf keer toe de leiding kon nemen, waarbij de marge echter geen enkele keer meer werd dan één treffer Alle technische en tactische oefenin gen die de bondscoach gedurende een zware voorbereiding had ingepompt leverden Nederland in de laatste pen ode een duidelijk overwicht op. dat echter pas tien seconden voor tijd in de winnende treffer kon worden uit gedrukt. De Nederlandse doelpunten kwamen van Marga van Feggelen. Ria Roos. Ank van Beek (3). Ingrid Scholten en tenslotte de winnende treffer van Brigitte HuLscher MOSKOU In de zuiging van de boycotactie tegen de Spelen van Moskou zullen achttien landen achter een OlympischiL vlag en op de tonen van dt n Olympische hymne hun op.1 wachting maken. Die landeu zijn: Australië, Oostenrijk Dominicaanse RepublieJ Equator. Denemarken. Fran! rijk, Groot-Brittannië, Ier land. Italië. Luxemburg. Ne derland, San Marino. Zwitser land. Andorra. België. Spanje. Portugal en Puerto Rico. Zestien van deze landen lopen achter de vlag van het Interna tionaal Olympisch Comité. Spanje en Portugal nemen ech ter de vlag van hun eigen Olympisch comité ter hand Australië zal alleen op de ope ningsceremonie achter de IOC-vlag lopen. Tijdens de te hopen prijsuitdelingen maken de Australiërs echter weer ge bruik van hun nationale dun doek. Op de openingsceremonie zul len in ieder geval tien deelne mende landen ontbreken. Die tien zijn: Groot-Brittannië, Ierland. Frankrijk, Italië, Luxemburg. Nederland. Zwit serland, Andorra, Portugal en San Marino. Twee landen staan nog in dubio: IJslanden Zweden. MOSKOU (ANP) Het orgJ nisatiecomite van de Spelq heeft voor elk land een aand tolken verzorgd. Nederland h\l voorbeeld heeft er vijf. zich redelijk in het Nederlam verstaanbaar kunnen makel Ook aan de Afghaanse ploi onder andere drie boksers en IJ elf worstelaars, zijn een paar tolken toegevoegd. Tolken voor Afghanistan zou den in de Sow jet-Unie gemak kelijk te vinden moeten zijn. ten slotte spreken de Tadzji- ken een zeer aan het Afghaans verwante taal. Er wonen bo vendien meer Tadzjiken in Af ghanistan (ongeveer twee mil joen) dan in de Sowjet-repu- bliek Tadzjikistan (rond an derhalf miljoen). Toch zijn de tolken voor de Afghaanse ploeg rasechte Russen. Een van hen, geboren en getogen in de hoofdstad van de Sowjet- Unie en de echt Russische naam Ivanov dragend, is in het dagelijkse leven professor Perzisch aan de universiteit van Moskou, waar alle Euro pese. Aziatische en de belang rijkste Afrikaanse talen wor den gedoceerd. Hij vertelde waarom Russen waren aangewezen als tolken voor de Afghaanse ploeg en geen Tadzjiken. „Ten eerste zijn er verschillen tussen de talen van Tadzjiken en Afgha nen. zoals er ook onderscheid is tussen het Perzisch dat ik spreek en het Afghaans. Maar zij kunnen mij zonder pro bleem begrijpen en ik hen. Ten tweede is de bedoeling van de tolken dat zij helpen bij verta lingen naar en van het Rus sisch. Indien wij Tadzjiken als tolken zouden hebben geno men. hadden wij naar alle waarschijnlijkheid mensen ge kregen die uitstekend Af ghaans kunnen spreken, maar niet voldoende Russisch om zich hier verstaanbaar en be grijpbaar te kunnen maken. Russisch is een van de hon derd talen die in de Sowjet Unie wordt gesproken." MOSKOU (ANP) In het zich langzaam vullende Olympi sche dorp sprong een trai ningspak van een atleet duide lijk in het oog. Op de rug van zijn jack stond met duidelijke letters: „Uganda Prisons". Een politieke demonstratie? In het geheel niet. „Dit is gewoon een trainingspak dat ik zowel hier als in eigen land gebruik." ver klaarde hij. „Het personeel van het gevangeniswezen in Oeganda heeft zijn eigen sportvereniging en daar ben ik lid van. Alle clubleden dragen dit opschrift. Gevangenissen zijn er in ieder land, ik zit er niet in, ik werk er en daar durf ik best voor uit te komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8