Niveau Northsea Jazz Festival viel dit jaar teru Basie-sterren vieren feest zonder baas Rubens brengt 10 miljoen op bij Christie's Republikeinse conventie iedere dag op televisie Geen extra zendtijd voor „Vrije gedachte" 'Vrije Molukse republiek is niet haalbaar' Zoeklicht op gevestigde jazzvormen FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 14 JULI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET W door Frits Lagerwerff DEN HAAO Na drie geslaagde jaren, in 1976, '78 en *79 viel Het Northsea Jazz Festival de afgelopen dagen tamelijk ver terug naar het niveau van 1977, met veel nepjazz, keiharde rock, talloze musici die qua creativiteit in hun nadagen verkeren, maar ook met barbaars afgestelde geluidsinstalla ties en matig gestemde vleugels. In de overvolle zalen en de sfeerloze daktent leken publiek en musici me desondanks redelijk tevreden, alleen stond de muziek zelf er zo te horen slecht voor. Pe enkele avant-gardegroepen kon den het dak op, vaak op een ongeluk kig gekozen tijdstip, en sommige lo kalen waren volstrekt onbereikbaar. Bet werd al met al weer een fantasti sche. onzinnige muziekkermis, waar iedereen elkaar in de weg liep, waar ongestoord luisterplezier uitgesloten was. en waar het improviseren niet ieders gave bleek. Wat dat betreft is het in Den Haag echt een provinciale bedoening, er is zoveel middenmoot én routine te horen, dat Je hier zonder problemen jaren kunt wegblijven en dan terugkomen. De muziek is en blijft dezelfde, de uitzonderingen be vestigen de regel. Geen noot persoonlijk Indien improvisatie het meest essen tiële element van de jazz is, dan is de muziek van Oscar Peterson, Dizzy Gillespie, Stan Getz en vele anderen AMSTERDAM Bij Christie's in Londen ging afgelopen zaterdag Ru bens' kunstwerk „Samson en Deli lah" voor een recordbedrag van 2,3 miljoen pond ofwel ruim Uen miljoen gulden onder de hamer. Het schilderij werd te koop aangeboden door een onbekende Hamburgse familie. De nieuwe eigenaar werd de National Art Gallery in Londen, die naast de tien miljoen gulden nog eens ruim een rjiiljoen aan veilingcommissie neer telde. Het bieden begon zaterdagochtend in den stampvol ChrisUe's op rond de 2,25 miljoen gulden.. Sir Geoffrey Agnew, die het in opdracht van de National Gallery kocht, verklaarde na afloop dat het „min of meer de prijs was die hij verwacht had te zullen betalen." Het was de op twee na hoogste prijs die ooit op een En gelse veiling werd betaald: Sotheby's verkocht in maart dit jaar een Turner Voor 11,7 miljoen gulden, en Chris tie's verkocht in 1970 een Velasquez Voor 10,3 miljoen gulden. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS brengt deze week dagelijks een verslag op de buis van de grote partijvergadering van de Republikeinse partij in de Verenigde qtaten. Vanaf maandag tot en met vrijdag verzorgt de eindredacteur van Panoramiek Klaas-Jan Hindriks van 18.30 tot 18.50 uur via Nederland 1-een commentaar. De Republikeinse conventie vindt plaats vlak voor de presidentsverkiezingen in Amerika. HILVERSUM Minister Gardeniers van CRM is geenszins van plan extra zendtijd op radio en tv te geven aan de vereniging Vrije Gedachte. De mi nister is het met de Omroepraad, die haar advies uitbracht, eens dat de Vrije Gedachte met zijn 1200 leden maar van een zo beperkte omvang is, dat er bij zendtijd uitbreiding een scheve verhouding zou ontstaan ten opzichte van de zendtijd van andere geestelijke genootschappen. Een woordvoerder van CRM heeft dit be kendgemaakt. Vrije Gedachte heeft nu vijftien minuten radiotijd per vier weken en een uur televisiezendtijd per jaar. nauwelijks de moeite waard, hun mu ziek ligt al jaren vast, geen noot ervan is op persoonlijke, spontane wijze ge ïmproviseerd. Voor de meest vitale muziek kon men tot nu toe slechts terecht bij het Art Ensemble of Chi cago, Queen Ida, Odean Pope en Ben nie Wallace. Natuurlijk waren er artiesten die hun voorstelling perfect afwerkten, in dat opzicht waren Antoine Domino en Miriam Makeba ronduit sensationeel. „Fats" vexzorgde een gloedvolle, klassieke opening, met vertrouwde klanken uit het deltagebied van Loui siana. Verzoeknummers waren op af roep beschikbaar, ze werden met een knipoog gebracht. Fats zong zalig so noor terwijl zijn saxofonisten (Lee Allen!) de enige ware battle van het festival uitvochten. Daarna was er tot zaterdagnacht niets verrassends te beleven. Dijk van een drummer Natuurlijk, de Brecker Brothers. Maynard Ferguson, Defunkt, Ronald Shannon en Freddie Hubbard speel den prima spierballenmuziek voor de liefhebber met de Juiste dikte trom melvliezen. Pretty Purdie was een „dijk van een drummer" bij Gato Barbleri. Tito Puente gaf met Carlos „Patato" Valdez aan hoe geraffineerd Latin-jazz wel kan klinken, altsaxofo nist Art Pepper beleefde een glorieu ze terugkeer op een Europees podi um, Art Farmer is nog altijd een lyricus van formaat, violist Dldier Lockwood was lichtvoetig en speels, pianist Jasper van 't Hof was op akoestisch niveau veel beter dan we van hem gewend waren, de Seven Singers van trompettist Nedly Elstak stegen ver boven Amsterdams peil uit, Amina Myers vertolkte gedreven een vrij Afrikaans stuk, Rockin' Dop- sie bracht vaart in de enkels, Mongo Santamaria had een redelijke band. Art Blakey speelde met groot orkest vrolijke arrangementen en Johnny Griffin honderdtwintig maten per mi nuut, maar zij allen waren te weinig overtuigend om een festival als dit werkelijk cachet te geven. Miriam Makeba had die nodige over tuigingskracht wel. Geassisteerd door prachtige zangeressen en een strakke band bracht ze haar repertoi re van the sound of the drums tot Pata Pata. Ook dochter Bongi, in één nummer, en drummer Vic Pitts stalen de show. Met een slangachtige dans, politieke teksten en een solo, com pleet met getik op pianosnaren, de vloer en de microfoon van Miriam Makeba zelf. Het Art Ensemble of Chicago speelde aanvankelijk zweverig, maar zette halverwege aan voor een ware hemel bestorming, met krachtige collectie ve improvisaties in een vrij ritme. De lof van Odean Pope en Bennie Walla ce hoeft hier nu niet meer bezongen te worden, beiden zorgden voor pure hoogtepunten en waren zelfs sterker dan de familie Freeman en George Adams, die last hadden van de ge luidsinstallatie. Rest ons Queen Ida and the Bon Ton Zydeco Band. Waar Rockin' Dopsie op pure routine ging, was Ida met haar broers Al en Willie een verfris sende belevenis. Dit hechte gezel schap met Ida als stralend accor- deonwonder in 't midden moet maar gauw terugkomen. Dit is het sum mum van zydeco. de Frans gezongen blues uit Lafayette. Louisiana. Speciaal vandaag Tour de France recht streeks de etappe Serre-Cheva- lier-Morxine Ned. 2/17.15 De BBC maakte naar aan leiding van de Olympische Spelen die deze week in Mos kou beginnen de film „Olym piade der dieren" Ned. 1/21.55 De actualiteitenrubriek van de AVRO. Televirier Ma gazine, met een portret van John Andersen, en een docu mentaire over hoe de Sowjet burgers zich voorbereiden op de Olympische Spelen Ned. 2/21.15 De special Barry Manilow en John Denver die de AVRO voor vanavond heeft gekocht is een Amerikaanse show die in mei de bronzen roos van Montreóx won Ned. 2/21.55 Openbaar Kunstbezit brengt in samenwerking met de redactie van de radioru briek NOS-cultuur ges pro gramma's over bet verzamelen van kunst. Vandaag aandacht voor de privéverzameling van de familie Becht in Naarden Hilv. 2/14.30 Etti Aponno: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vroegere Mo lukse jongerenleider Etti Aponno meent dat de vestiging van een Vrije Zuidmolukse Republiek onhaalbaar is. Hij is tot deze conclusie gekomen na een oriëntatiereis van vijf weken door Indonesië. Van de tien Moluk- kers die aan deze reis hebben deelge nomen, zouden er zeven de verander de opvatting van Aponno delen. In een vraaggesprek met de Volks krant zegt Aponno dat moet worden aanvaard dat er nooit iets kan komen van een Vrije Zuidmolukse Repu bliek. dat het geen zin meer heeft het RMS-ldeaal door te zetten en dat de RMS dood is. Volgens Aponno staan de veertigduizend Molukkers in Ne derland voor de keuze in Nederland te blijven en het RMS-ideaal af te zweren óf als Indonesisch staatsbur ger te helpen bij de opbouw van Am- bon. Cerara en Boeroe. Ir Manusama, de president van de RMS in ballingschap, zei gisteren dat de deelnemers aan de oriëntatiereis die van opvatting over de RMS zijn veranderd, zijn geïndoctrineerd. Oriëntatiereizen zijn in wezen altijd indoctrinatiereizen; de kans op beïn vloeding en verkeerde voorlichting is op zo'n reis altijd aanwezig, aldus ir Manusama. Drie van de tien deelne mers die duidelijk andere bevindin gen hebben, hebben inmiddels con tact opgenomen met ir Manusama. Het drietal zal vandaag in Capelle aan de IJssel nadere mededelingen doen over de reis door Indonesië. Mighty Joe Young door Rud Niemans Het ronde stempel van het vijfde Northsea Jazz Festival blijkt onderhevig aan min of meer symbolleke veranderin gen. Na de In anonimiteit ge hulde tenorist Hank Mobley en de held van de jaren zestig op deze saxsoort, John Col- trane, bepaalt nu, 25 jaar na zijn dood, Charlie Parkers beeltenis het ontwerp. Het festival gaat met de stabiele veertig procent van zijn méér dan 100 procent concerten graag diep terug ln de na oorlogse tijd, de nog tradi tionelere genres daargelaten. Swingende muziek in vieren kan zich, in tal van ritmische en harmonische varianten op deze massieve improvi- satiebeurs gemakkelijk profileren. Slenterend, rumoerig publiek wil re laxed muzikaal verkennen, maar vooral herkennen. Mainstreamjazz, het wijdse middelgenre van swing via bop tot rock heeft langzaam ver schuivende grenzen, bewegend in de richting van de nieuwlichters, op vei lige afstand. Trane, de guru van het Jazznieuwe is al geruime tijd geleden door de „hoofdstroom" opgeslokt Oud wor den als jazzmusicus kan op een aan tal manieren. De een reist als „star" met saamgeraapte orkesten vol va cante Ellingtonians rond, die best nog 's heybaberebop willen roepen, de ander hult piepjonge blazers in tuinpakken op weg naar een hardbop-pensioen. De dne voornaamste mogelijkheden zijn: als erkend stylist jezelf blijven, het Grote Voorbeeld blindelings na volgen, of met behoud van eigen iden titeit subtiel aanhaken bij bruikbare nieuwe elementen. Deze gedragspa tronen garanderen elke nog helder uit de ogen blikkende Joe Blow, „bekend van de rokerige bebopholen van 52nd street" een plek op de deelnemerslijs ten van op elkaar in werkende Euro pese festivals van Londen. Montreux, Nice, Den Haag en Porl. Mits Joe zich maar goed soigneert, op tijd komt en niet te vaak naar de fles grijpt. Deze filosofie slaat op een karrevracht Northsea-artiesten, die dit weekend glimlachend en luidbejubeld stand- werkten in het Haagse Congrescen trum, dat de expansie dank zij Boltlni nu ook op het dak heeft gezocht. Ik heb mijn route door zowel het fysiek mogelijke als door het bre de spectrum middlejazz laten be palen. Vrijdag: het trio van de 49-}^rige gita rist Kenny Burrell bleek een uiterst spirituele binnenkomer. Hij is met Raney nog de enige wasechte mees ter uit de Christian-school, gaf een ln sobere blueslijnen recital weg, dat door de puik op hem ingespeelde drummer Sherman Ferguson van ge nuanceerd commentaar werd voor zien. Burrells repertoire: eigen werk. modale Miles, de ballad My Ship. In Oosterse zithouding aanschouwde ik vervolgens de achtvrouws-formatie van tromboniste Melba Liston. Mijn Newyorkse vlam Janice Robinson ontbrak op tweede trombone, waar door de schoonheidsprijs nu naar basgitariste Carllne Russell ging. Leidster Melba keek wat verlegen la chend haar klas rond, maar muzikaal pakte het allemaal prima uit. Werken van Marylou Williams, Waller, Powell kregen krachtig gestalte in kleurige ensembles met een subtiele sound van tweestemmig trombone, alt, te nor en alternatief dwarsfluiten Solis tisch haperde er wel iets, maar dat zeker niet bij de formidabele pianis te-dubbelend op Franse hoom-Sha- ron Freeman, die met fors getou cheerde akkoorden parelende noten reeksen in prikkerige mootjes hakte. Het niveau van de ladies leek op papier niet op te wegen tegen de oude elite onder aanvoering van Benny Carter daarna: Bud Johnson, Cecil Payne, Doc Cheatham, Major Holley, Ray Bryant onder anderen. Maar hier kwam na een gevat stukje stuntwerk voor drie trompetten (Maxwell, Cheatham en Carter zelf) een sfeer van oubolligheid in een bundeltje ballades op toerbeurt snel hinderlijk bovendrijven. Een tegenvaller, welke kwalificatie ook gold voor mijn ver geefse pelgrimage naar de „on the scene" teruggekeerde altist Art Pepper. Ik troostte mij elders met „The Quar tet" uit Polen. Tenor Tomasz Szu- kalski en drummer Janusz Stefansky hebben zich Jarenlang met een berg Coltrane-lps ingegraven en stonden nu met de blik op oneindig HET kwartet van de jaren zestig op schaamteloze wijze na te apen. Ze zijn de enigen niet. Mainstream? Nee, meer een drooggevallen bedding. Hierna hoorde ik in de tent de om hoog gevallen Jamaicaanse pianist Monty Alexander iets dergelijks doen: de zielerust van Nat King Cole verstoren. Dan maar naar de kleine vedette Carmen McRae, na haar weg blijven in '77 nu ook aan Acket's palmares gehecht. Tja, McRae deed en zong wat van haar werd verwacht, zonder meer. Een serviel begeleidend trio in Bill Evans-stijl ontnam bij voorbaat het uizicht op iets overrom- pelends. De toegift. Miss Otis Re grets, de bloemen van Pim Jacobs en de AVRO, de gigantische witte tulp op Carmen's trui: de televisie kan straks weer de innemendste grimas van mr. Mainstream laten zien. Verzorgd Zaterdag liet ik mijn accu eerst even vollopen bij de verzorgde frisse bebop van de Belgische New Bop Friends met als spil bassist Roger Vanhaver- beke. Steve Houben revancheerde zich voor een paar zwakke momenten op alt met een flonkerende fluitsolo. Repertoire dat voortborduurt op Bird's erfenis, maar door inzet en overtuiging fris blijft. In de tent ver volgens een der weinige festival mières: Chico Hamilton's groepj Mellifluous Orchestra". Drie gitf een tenor en een unisono met g melodieën meegillende zangerej keerden de Westcoast-drumn met sappige, wiegende ritmen e hem typerende solo met de i het beeld opriep van een beid Newportfilm uit '57. Steeds meer nigten spoelden redelijk binnen I schema door de grote PWA-zaal,* mijn flauwe hoop dat de Basie ali ni het zonder the Count zouden g „maken", zowaar volledig bewi heid werd. Zonder de knellende discipline 1 het orkest stonden hier onder de nier van een gezamenlijke carrii fase enige begrippen uit de Ba dynastie bijeen: Sweets Edison (i gistraal in „Confessin") Buddy Ti Billy Mitchell, Marshall Royai, Newman, Eddie Jones, Gus John Benny Powell. De heren konden vervaard egotrippen en saamlx wezen tegelijk, het swingde als trein, er sloeg een vonk over naar zaal, en nog een fellere toen Joe W ams de blues kwam zingen, „Rocki my bed". Vreugde en daarna w verdriet bij het droeve, steriele 0 cord Super-groepje met instrumer' listen die met elkaar wedijvex geforceerdheid en plagiaat-pl Jake Hanna en „Scottje" Hai Matige applausjes, men voelt leen nattigheid, men zag het o< eens. Morgen luid ik mijn fi zondag met nog wat indrukki Leraar VWO en HAVO zoekt woonruimte In Oen Haag of omgeving. Tel. 030-510659 Diep geschokt en met groot verdriet geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze dierbare zoon, broer, zwager en oom Antoon Theodoras Mous priester en kanunnik van het bisdom Haarlem hoogleraar aan de K.T.H. te Amsterdam op de leeftijd van 52 jaar. Bussum, C. J. M. Mous-Koeleman Bussum, Corrie Schauwers-Mous Bussum, Greet Mous-Hoven Co Ridderbos Amsterdam, Joop Mous Lies Mous-van Walstijn Bussum, Tiny Mous Den Helder, Sietze Mous Mijdrecht. Agatha Mous Hilversum. Nel Geerdink-Mous Henny Geerdink Kubaard, Friesland, Arjne van de Velde-Mous Errit van de Velde neven en nichten Haarlem, J. Th. van der Zalm pr., exec. test. Amsterdam, 11 juli 1980 Correspondentie-adres: J. Mous Laplacestraat 67 1096 HS Amsterdam. De overledene is opgebaard in „De Luifel", Kromme Spieringweg 400 te Vijfhuizen (N.-H.), alwaar gelegenheid tot afscheidnemen. De Avondwake wordt gehouden dinsdag 15 juli te 19.15 uur in de parochiekerk Sint Augus- tinus, Kromme Spieringweg 400 te Vijfhuizen (N.-H.), waarna gelegenheid tot condoleren. De pontificale uitvaartplechtigheid zal gehou den worden woensdag 16 juli te 11.00 uur in de parochiekerk Sint Augustinus, waarna de cre matie zal plaatsvinden te 13.30 uur in het crematorium Westerveld te Velsen. Met grote verslagenheid geven wij kennis van het onverwachte overlijden van de hoo geerwaarde hooggeleerde heer Prof. dr. A. Th. Mous, gedurende 12'/i jaar is hij met grote trouw en toewijding de Sint Augustinusparochie te Vijfhuizen voorgegaan als assistent-pastor. Wij zullen hem met grote dankbaarheid blijven gedenken. Dat hij moge rusten in vrede. Namens het parochiebestuur van de Sint Augustinusparochie: N. H. J. Kuiper, basis-pastor 1.1 juli 1980 Kromme Spieringweg 400 2141 AM Vijfhuizen (NH). Weer werden wij als familie getroffen, nu door het sterven van onze jongste broer, zwager en oom Pieter Faber 21 januari 191612 juli 1980 Wij zullen hem erg missen. We bidden om moed en kracht voor onze zuster en haar kinderen. Harlingen: H Faber Leeuwarden: A. Faber-Aartsma Witmarsum: W. Faber Witmarsum: R. Faber-van der Eems Franeker: P. Miedema-Faber Sneek: F. Faber M. Faber-Politiek Barneveld: S. Faber-Hazenberg Kampen: Jac. Tol A. Tol-Alstein Noordwijk: A. Faber-Tol Kampen: M. Tol-Tolsma Amsterdam: B. Tol Witmarsum: W. Tol-Wynia Witmarsum: J. Tol M. Tol-Miedema Vervolg op pagina 12 ..Ik zal in het huis des Heren verblijva tot in lengte van dagen" Psalm 2 In volle vrede ging naar haar Heer en Heiland onze lieve moeder en oma Aaltje van Klinken-Hidding Zij is 86 jaar geworden. Wij, kinderen en kleinkinderen, zijn dankbaar voor alles wat zij ons geschonken heeft. 's-Gravenhage: L. van Klinken Amsterdam- G. J. Strikwerda-van Klinken P. Strikwerda Heer le: J van Klinken A. G. W. van Klinken-Mensmg klein- en achterkleinkinderen Heerenveen, 9 juli 1980 Correspondentie-adres: mw. L. van Klinken, Loevesteinlaan 4731, 's-Gravenhage De begrafenis heeft inmiddels in familiekring plaatsgevonden in het familiegraf op „West duin" te Loosduinen. Amen, amen, amen! Dat wij niet beschamen Jezus Christus Onze Heer, amen, God uw naam ter eer! Lied 4563 Op 12 juli is gestorven ortze lieve man, vaderen opa Pieter Faber Hij is 64 jaar geworden Enkhuizen: T. Faber-Tol Hoofddorp: Sjoerd, Gretha, Pieter en Joost Amsterdam: Thea en Gerben Enkhuizen: Elly Australië: Anneke, Bill, Marcus en Jesse Amsterdam: Tineke en Herman Velp Bep Enkhuizen. 12 juli 1980 Kuipersdijk 50 De kerkdienst zal zijn op woensdag 16 juli a s. om 2 uur in „de Witte Duif", Koperwiekplein, Enkhuizen. De begrafenis zal plaatsvinden op de Algeme ne Begraafplaats te Enkhuizen, om ongeveer 2.45 uur. Daarna kunnen wij elkaar ontmoeten in „de Witte Duif".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4