Campings lang niet vol Auto van 'koning' Petaio beschoten Stichting welzijnswerk in vernieling Ganzen jacht te weinig aan banden Treinen onder stoom bij lustrum op Veluwe Wie nerveus is slaapt slechter! Vakantiedrukte wat minder groot dan verwacht ONKYO Produktie steeg in mei dit jaar Strijd om de macht zigeuners? WEG IN EIGEN LAND Drie schilderijen en kan gestolen uit Muiderslot Surinaamse groeperingen in Brabant oneens Lammert Zwaga eerste bij skütsjesilen IBM boekt 14 procent meer winst Rita utANDAG 14 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET DEN HAAG (ANP) Het ministerie van landbouw en visserij neemt on voldoende maatregelen om de gan- zenjacht in Nederland aan banden te leggen- Het nieuwe „wlldbeheers- plan" van het departement bestaat glechts uit een verzameling mooie ter men, die de Jachtliefhebbers In staat stellen hun eigen plannen goed te keuren zonder overleg met de milieu beschermingsorganisaties. Dat schrijft de Stichting Kritisch Faunabeheer in een reactie op het jildbeheersplan, dat het ministerie in samenwerking met de landelijke jagers verenigingen heeft opgesteld. Volgens de stichting wordt daarin totaal geen recht gedaan aan de scherpe kritiek waaraan de ganzen- Jacht in Nederland blootstaat. „Met name in de polder Mastenbroek bij Zwolle, maar ook op de Zuldholland- se eilanden, leek het de afgelopen winter wel oorlog." aldus de stichting. „Dit werd in de hand gewerkt door dat Jachtterreinhouders voor hon derd gulden per keer ongeoefende Jagers een ochtendje op ganzen lieten schieten. De grotendeels onder in vloed van Jagers tot stand gekomen Jachtwet verbiedt deze handelwijze echter niet. Hierover zou. zo zegde het ministerie toe, overleg gepleegd wor den met de natuurbeschermingsorga nisaties, daarvan is echter niets te recht gekomen." In het beheersplan wordt volgens de stichting geen enkele beperking ge steld aan het aantal ganzen of het aantal malen dat geschoten mag wor den. Alleen het aantal geweren per Jachtgebied is aan een maximum ge bonden, maar door opsplitsing van de Jachtterreinen kan men ook daar makkelijk onderuit. De Jacht op ganzen is de 8tlchtlng Kritisch Faunabeheer al Jaren een doorn in het oog: „Voor deze Jacht worden ondeugdelijke argumenten gebruikt, zoals niet of nauwelijks aantoonbare schade aan de land bouw en beweerde toename van het aantal ganzen. Die toename is echter grotendeels schijn, omdat de telme- thode de laatste tijd verbeterd zijn," aldus de stichting. „Anderzijds wordt de aanwas veroorzaakt door de ver slechterde situatie in het buitenland, waardoor de wilde ganzen een zeer kwetsbare groep vormen. Ons land heeft als overwinteringsplaats een bijzonder grote verantwoordelijk heid." ADVERTENTIE den haag/amsteedam (ANP) In verscheidene de len van Nederland is de druk te na het begin van de bouw vak-vakantie wat tegengeval- i len. Zeeland meldde gisteren nog honderden vrije plaatsen i op campings en op de Waddeneilanden waren nlet- volgeboekte campings, iets wat daar in jaren niet voorge komen is. De Nederlandse wegen hebben zater dag, de dag van de grote vakantie uittocht. de grote drukte redelijk 1 bunnen verwerken; onoverkomenlij- ke problemen hebben zich niet voor gedaan. De hardnekkigste file heeft zich voorgedaan bij de zogenaamde poot van Metz, bij Eindhoven, waar de rij uitgroeide tot negen kilometer -maar 's middags om een uur of drie szsook deze file opgelost. Ongeval len hebben zich door de grote drukte Muwelijks voorgedaan, aldus de po litie. Wat de toestand In Zeeland betreft: gisteren werd meegedeeld dat de Zeeuwse campings lang niet allemaal Ivol zijn. Aan de kust zijn er op kam- o peerterrelnen nog enkele tientallen plaatsen vrij, maar iets verderop Itwee tot vijf kilometer) het land in wachten nog enkele honderden plaat sen op een kampeerder of een ca ravan. Verscheidene campings moesten gis teren melden dat een aantal plaatsen door de gestaag vallende regen niet bruikbaar was; er zou zeker een aan tal dagen droogtijd nodig zijn. De drukte naar Zeeland, waar het zaterdag ongewoon stil bleef (het lijkt erop dat veel bouwvakkers het zekere voor het onzekere genomen hebben en naar warmere streken zijn vertrok ken) kwam zondag pas laat in de morgen op gang. Ook in Zeeuws- Vlaanderen en zelfs op Schouwen Duiveland waren er nog campings met twintig dertig open plaatsen. hadden 5 Op de waddeneilanden, zoals gezegd. I ttgenvallende drukte. Volgens de (TV ln Ameland zijn er op het eiland momenteel zo'n 32.000 k 33.000 gasten en dat is ongeveer gelijk aan vorig jaar. Men sprak van een redelijk goe de bezetting, maar er is nog plaats in i de particuliere pensions. Ook de cam- plngs zijn vol, maar men verwachtte hierin nog wel enig verloop. .Andere jaren zaten we altijd hele maal vol en was er geen plaats meer, maar dat Is nu niet zo," adlus de VW Jop Terschelling. Wel zijn de huisjes Ifen appartementen bezet, maar niet de pensions, en de hotels. Ook de op dit waddeneiland zijn volgeboekt, wat in Jaren niet Is voorgekomen. Volgens de VW zijn met name voor de hotels en de pen sions nogal wat annuleringen binnen gekomen vanwege het slechte weer. Op Vlieland zijn de twee campings voor Juli wel volgeboekt; ln hotels en pensions is nog beperkt plaats. Friesland —40p de vaste wal in Friesland Is er in hotels en pensions nog ruimte. Ook de campings zijn hier niet vol. De bungalows zijn vrijwel allemaal be zet, op een enkel annuleringsgeval na. In de watersportsector hebben de verhuurders van open zeilboten wel duidelijk een strop. Er zijn nog zeilbo ten genoeg te krijgen. Kruisers en kajuitjachten zijn allemaal verhuurd. Teruggehaald De ANWB heeft dit weekeinde een enorme drukte beleefd: nog nooit eer der zijn zóveel auto's van Nederlan ders uit het buitenland teruggehaald. Dit weekeinde waren het er meer dan WS T k< - <w£-vv i De aankoop van HiFi-apparatuur is een zaak van vergelijken en dan beslissen. Ontdek daarom eerst wat Onkyo verstaat onder Quartz Lock. Accu-Bias en Super Servo. 2 Jaar garantie O ------yivo BON U gelieve mij te zenden documentatie over de ONKYO apparaten Woonplaats U kunt deze bon opsturen in een enveloppe zonder postzegel aan Acoustical Antwoordnr. 93 1200 VK 's-Graveland Een ondergelopen camping bij het Muiderstrand. De mensen houden de moed erin tweehonderd, die terug moesten we gens technische mankementen of na een ongeluk. Het totaal aantal be schadigde voertuigen dat dit Jaar te ruggehaald Is. bedraagt nu achthon derd. Dit weekeinde werden bovendien honderd nieuwe gevallen gemeld van Nederlanders die na een ongeval of ziekte terug naar ons land moesten worden vervoerd. Tien procent van dat aantal betreft lichamen van over ledenen. Het totaal van dit seizoen is daarmee op vierhonderd gerepatri eerde personen gekomen. Het totaal aantal mensen dat ln de vakantie overleed bedraagt zestig. De alarmcentrale van de ANWB in Den Haag alsmede zijn steunpunten in Lyon, Nendrislo en Barcelona be leefden het afgelopen weekeinde de grootste drukte ln haar twintigjarige geschiedenis. DEN HAAG (ANP) In de maand mei van dit Jaar ls de produktie van industrie en nijverheid in ons land naar volume gemeten, toegenomen. Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Den Haag blijkt dat de produktie ln de nijver heid steeg met 2,5 procent, ln vergelij king met de maand april 1980. De produktie in de industrie steeg in dezelfde periode met 3.5 procent. Volgens het CBS vertoonde de ont wikkeling in de produktie ln de maanden maart-april-mei van dit Jaar een positief beeld. UTRECHT (ANP) Dank zij speciaal veiligheidsglas ln zijn gloednieuwe auto ls zigeunerkoning Koko Petaio ternauwer nood ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Een nog onbe kende schutter vuurde vanal een brug over de snelweg tussen Eindhoven en Veldhoven met een jachtgeweer een schot hagel al op de voorruit van Petaio's auto. De ruit doorstond het geweld van ruim veertig hagelkorrels en bleef heel, aldus Petaio. Petaio, die met een snelheid van ruim tweehonderd kilometer per uur na de aanslag onmiddellijk doorreed naar Utrecht, vreest dat de schietpartij het begin is van een gewelddadige greep naar de macht over de ln Nederland verblijvende zigeunergemeenschap. Hij heeft aangifte gedaan bij de poli tie en wil, vooruitlopend op een on-- derzoek van de recherche, niets zeg gen over zijn vermoedens omtrent de daders. Gevaarlijk" „Het ls levensgevaarlijk voor mij ge worden om namen te noemen of groe pen aan te wijzen die verantwoorde lijk kunnen zijn voor deze aanslag," aldus een danig geschrokken Petaio later in Utrecht. „De mensen die dit op hun geweten hebben, willen ken nelijk niet praten maar schieten me teen." Bij de aanslag sloegen met een geweldige klap ruim veertig hagel korrels tegen de voorruit van de auto. Volgens Petaio waren veel zigeuners op de hoogte van het feit dat hij vanuit Veldhoven naar Utrecht zou reizen. Zijn vader en broer reden met hem mee. Petaio stopte niet, uit vrees voor meer schoten, hoewel het zicht door de voorruit door de talloze ster ren, barsten en gaten minimaal was. In Utrecht bleef hij, uit angst voor nieuwe aanslagen, zo veel mogelijk in zijn woonwagen. Het ls niet de eerste keer dat geweld Petaio's weg kruist. Vorige maand werd zijn tuinhuis ln Amsterdam ver nield en in brand gestoken. Ook is hij al diverse malen bedreigd. Door wie of waarmee weigert Petaio te zeggen. Paniek zaaien „Men wil paniek zaaien en dat ls gelukt. Er zijn mensen die kwaad in de zin hebben en mij daarbij kunnen missen als kiespijn. Het was een poli tieke aanslag, dat weet ik zeker. Maar De zigeunerkoning bij de beschadigde voorruit van zijn auto. De Veluwsche Stoomtrein Maatschappij bestaat vandaag vijf jaar en dat wordt deze week rondom het traject Apeldoorn-Dleren met een lustrumfeest gevierd. Van dinsdag tot en met zaterdag rijden er veel extra treinen met locomotieven tegelijk onder stoom. De nadruk lift op de activiteiten rondom het station Loenen. Zon dag 20 juli is het hoogtepunt van de feestweek met de „nostalgische stoomtreinrit" van Apeldoorn (vertrek 10 uur) via Zutphen, Hen gelo. Almelo en Deventer terug naar Apeldoorn (aankomst 16 uur) op lijnen van de Nederlandse Spoorwegen. Voor informatie ls de VW ln Apeldoorn te bellen: 055- 788.421 In West-Brabant gaat het er deze week Iets stiller aan toe, maar zeker niet rustiger. Morgen start namelijk de internationale Jeugd- wielerronde van deze streek met een rondrit door de binnenstad van Roosendaal. Woensdag ver trekken de Jongens en meisjes van 11 tot 15 Jaar voor de eerste etap pe, die door Noord-België voert. Op die dag zal er tussen 12 en 14 uur een „militaire sprint" over 120 meter worden gehouden. Donder dag gaat de etappe van Roosen daal naar Zundert en Achtmaal en vrijdag naar Etten-Leur en Ruc- phen. Er is een behandlghetd- sproef in het programma opgeno men, een verkeersdoolhof en een cyclocross. Het wordt een „mini Tour de France", aldus de organisatie van het wielerfestijn, waaraan door zo'n 600 Jongeren uit België, Duitsland, Noorwegen, Denemar ken, Zwitserland en Nederland wordt deel genomen, alsmede door in ons land wonende Turken. Marokkanen, Spanjaarden en Al gerijnen. Voor nadere informatie zorgt de VW ln Roosendaal, tel. 01650-41850. In Hellendoorn ls er vandaag een concours hippique (10.30 uur) en wordt om 18 uur een grote parade gehouden met tienspan-mennen en een echte stoomauto. Draverij en zijn er morgen in Hilversum, om 18 uur op het Drafcentrum. Vandaag is er om 14 uur sprietlo- pen ln de „antieke" veiling van Broek op Langedijk en in het re creatiepark Het Hulsbeek bij OI- denzaal wordt om 15 uur de „eer ste, enige, spectaculaire" water- roetsjbaan ln gebruik genomen. Wie nog niet nat genoeg is van de regen, kan daar zijn hart ophalen. Een natte boel wordt het morgen hoe het weerbeeld ook zal zijn ln Vlnkeveen, waar 2000 zeever kenners een nationaal waterkamp houden. Morgen ls het „water- spektakeldag" met een water- spektakelmarkt en finales roeien en zeilen. Droog is het ongetwijfeld tijdens de orgelconcerten, zoals vanavond in de Martinikerk in Sneek, waar Dirk S. Donker om 20 uur het orgel bespeelt. Morgen concer teert Felke Asma in de Martini kerk van Bolsward (20 uur). Wil lem Poot ln de evangelisch luther se kerk van Purmerend (11.30 uur) en Ben van Oosten in de Grote Kerk van Breda (20.15 uur). In het stadhuis van Haarlem geeft Ken neth Gilbert morgen om 20.15 uur een klavecimbelconcert. Vandaag wordt een kunstmarkt gehouden ln de Koningstraat in Den Helder, een avondmarkt op de Kerkbrink in Groet en een pa sar malam in Hellendoorn (14 uur). Morgen ls er ln Hellendoorn een braderie en wordt ln het cen trum van Den Helder van 10-17 uur een juttersmarkt gehouden. ADVERTENTIE ik kijk wel uit om op dit moment precies te zeggen wat er aan de hand is en wie daarvoor verantwoordelijk zouden kunnen zijn. Dan vraag ik om moeilijkheden. Laat de politie de zaak nu eerst maar uitzoeken. Ik wil terugvechten, maar wel langs justi tiële weg." Petaio gelooft niet. dat de nieuwe aanslag is gepleegd door een beroeps moordenaar. „Die gebruikt geen ha gel," aldus de zigeunerkoning, die aankondigde dat hij volledige ope ning van zaken zal geven, zodra de politie haar onderzoek naar de aan slag met arrestaties heeft afgerond. Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. MUIDEN (ANP) Uit het museum van het Muiderslot zijn drie schilde rijen en een antieke aarden kan ge stolen. De waarde van het gestolene bedraagt 'naar schatting driehon derdduizend gulden. De verdwenen doeken zijn „De evan gelist Marcus in rode mantel" van de kunstenaar Joachim Wlttewaal, „Hulde van Bacchus aan Diana" door H. van Balen en een zestiende-eeuws werk van de Vlaamse school, getiteld „De bakker van Eelco". De aarden kan is bruin van kleur en is versierd met drie medaillons, waarop een vrouw met opgeheven dolk staat af gebeeld. In het museum zijn geen sporen van braak gevonden Forse omzetstijging bij Schipholwinkels SCHIPHOL (ANP) Het belasting vrije winkelcentrum op Schiphol blijkt nog steeds in trek bij de lucht reizigers. Volgens de luchthaven Schiphol heeft het winkelcentrum in 1979 een omzetstijging geboekt van 11 procent, tegen 4 procent in 1978. In totaal werd in 1979 voor een bedrag van 162 miljoen gulden aan belasting vrije artikelen gekocht. Zowel ln 1978 als in het afgelopen Jaar steeg het aantal reizigers met 6 procent. Omge rekend is in 1979 gemiddeld per pas sagier voor een bedrag van 38 gulden belastingvrij Ingekocht. De stijging van de omzet was voor vrijwel alje artikelen evenredig Volgens de luchthaven Schiphol ls de stijging van de omzet onder meer het gevolg van de geringe inflatie in Ne derland in vergelijking met het bui tenland, waardoor de artikelen op Schiphol nog aantrekkelijker zijn ge worden. Het belastingvrije winkelcentrum van de nationale luchthaven is altijd een trekpleister voor de buitenlandse passagiers geweest. Statistieken heb ben aangetoond dat 20 procent van de reizigers die op doorreis waren. Schiphol als tussenstation had uitge kozen in de eerste plaats met het oog op het belastingvrije winkelcentrum Van een onzer verslaggevers GROUW De openingswedstrijd van het skütsjesilen in Friesland is gewonnen door het skütsje van Lang weer. Schipper Lammert Zwaga stuurde zijn schip als eerste over de finishlijn op het Pikmeer bij O rouw voor de schepen van Joop Mink (Grouw) en Jan van Akker (Sneek). Daarna volgden de Zuidwesthoek en de gebroeders Siete en Lodewijk Mee- ter uit Bolsward respectievelijk Huizum. Het was een bijzonder spannende wedstrijd op de wateren rondom Grouw. Er stond een stevige wind, die voor steeds wisselende situaties zorg de en zelfs tot enkele aanvaringen leidde. Voortdurend lagen de oude [tjalken, die vroeger als vrachtschip •dienst deden, „op één oor", maar er °®8 er geen om. door Barend Mensen Tilburg Het welzijnswerk voor de ruim 20.000 Surinamers die in Noord- Brabant wonen is in de vernieling geraakt. De provinciale Stichting sociaal- kul tureel werk voor Surinamers krijgt sinds kort geen subsidie meer. Haar „bestuur" bestaat uit vier, door de president van de Bredase rechtbank benoemde leden. Het heeft als enige opdracht het personeel te ontslaan en de liquidatie van de stichting voor te bereiden. Gelukkig lijkt de hierdoor ontstane impasse niet te lang te zullen duren. De Landelijke federatie van welzijnsorgani saties voor Surinamers is nauw betrokken bij inmiddels op gang gekomen overleg tus sen het ministerie van CRM en de gemeenten Breda, Den Bosch, Eindhoven en Tilburg over een regionale voortzet ting van het werk Federatie voorzitter H. Ritfeld, die met drie andere bestuursleden van de overkoepelende organisa tie de zaken van de gestrande stichting afwikkelt, voorziet dat dit overleg wel tot het gewenste resultaat zal leiden. Hij betreurt de strubbelingen rond de stichting, legt zich echter bij de feiten neer en meent dat het welzijnswerk in de opzet die men nu voor ogen heeft met succes kan worden voortgezet. „De zaak is stukgelopen door dat geen goede formule kon worden gevonden voor de vor ming van een slagvaardig be stuur", zegt hij. „De Suri naamse groeperingen die erin vertegenwoordigd moesten zijn vertoonden grote ver schillen van inzicht over de koers die de stichting zou moeten volgen CRM gaf er twee jaar de tijd voor het on derling eens te worden. Het laatst opgetreden bestuur, dat aan het begin van dit Jaar nog maar uit twee man be stond, verklaarde zich tenslot te onmachtig om partijen zo danig met elkaar te laten communiceren dat de toe komst van de stichting be stuurlijk verzekerd zou zijn. Hierdoor ontstond de situatie dat er een stichting was met dertig werknemers maar zon der bestuur. Volgens de wet op de stichtingen kan dat niet. Vandaar dat de presi dent van de rechtbank, op voordracht van de medewer kers, vier bestuursleden be noemde met ais opdracht alle voor de liquidatie van de stichting benodigde handelin gen te verrichten." Spanningen De Brabantse welzijnsstich- ting maakte vooral in het voorjaar een periode van gro te spanningen door Beschul digingen over het niet goed functioneren van bestuur en staf (werkend van uit een hoofdkantoor in Tilburg en van uit regionale vestigingen in Breda, Den Bosch, Eindho ven en Tilburg) werden ge volgd door bezettingen en an dere acties. De bezetting van het hoofdkantoor legde het werk van de stichting vrijwel lam. Directe aanleiding tot dit alles waren de onoplosbare problemen rond de aanvulling van het door de heer Ritfeld genoemde (lnterim-)bestuur „Bij het werk van de stichting belang hebbende mensen ga ven op die manier uitdruk king aan hun ergernis over de gang van zaken", aldus de huidige voorzitter „De mede werkers kregen het daardoor des te moeilijker. Zij fungeer den als buffer tussen de be stuurlijke top, die het moest zien te klaren maar dat niet kon. en de ontrevreden cliën ten. Dat was voor die mensen een onmogelijke situatie." Onder deze omstandigheden vond eind mei minister Gar deniers van CRM „een doel matige en rechtmatige beste ding van subsidiegelden voor het welzijnswerk door middel van deze stichting niet langer verantwoord." Met andere woorden: de subsidiëring werd stopgezet. De medewer kers, die nu helemaal niet meer wisten waar ze aan toe waren, spanden daarna op ad vies van hun vakbond een kort geding aan om hun rechtspositie veilig te stellen Bij die gelegenheid werd het liquidatlebestuur benoemd De minister had overigens al toegezegd dat het personeel ln aanmerking kwam voor een wachtgeldregeling in het ka der van de welzijns-CAO Oplossing? NEW YORK (Reuter) Inter national Business Machines (IBM), fabrikant van onder an dere computers, zag in het eer ste kwartaal van dit jaar de winst stijgen met veertien pro cent, vergeleken met het twee de kwartaal van vorig jaar De winst bedroeg 763,8 miljoen dollar (ruim anderhalf miljard gulden) tegen 667,5 miljoen dollar (ruim 1.4 miljard gulden) in het tweede kwartaal van vo rig jaar. De omzet steeg met vijftien procent tot rond twaalf miljard gulden. Het grootste deel van de omzetstijging wordt toegeschreven aan de verbeterde afzet van gegevens verwerkende apparatuur De heer Ritfeld acht zichzelf, zijn medebestuurders en de Landelijke Federatie mede verantwoordelijk voor de voortzetting van het welzijns werk in Noord-Brabant „Wij bieden dan ook onze diensten aan om een regionale opzet van de grond te krijgen. Na het diepe dal waarin het Suri naamse welzijnswerk terecht was gekomen lijkt een oplos sing in zicht. Met name in Breda en in Eindhoven zijn de besprekingen al in een gevor derd stadium. In de vier ste den die aan het door CRM georganiseerde beraad deel nemen is het welzijnswerk, vooral ook dank zij de hulp van vrijwilligers, inmiddels geheel of gedeeltelijk weer op gang gekomen. Dat is uite raard bevorderlijk voor het bereiken van regionale over eens temming." ..Alles is prima gesmeerd, pap. Je kunt Bet voor het etea de «aak ip elkaar xetten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3