Goldmann, een onorthodoxe zionist Uit brieven van lezers Wie een broek heeft, trekke hem aan I AMSTERDAM „Het Joodse volk is te groot om geliefd te I Zijn, het kan alleen maar bewondering krijgen. Geliefd zijn I alleen de hulpelozen". Deze woorden stonden centraal in de jnieer dan een uur durende dankrede die de zionistische I pionier Nahum Goldmann uitsprak ter gelegenheid van de I festiviteiten die in het Amsterdamse Hiltonhotel waren be- i in verband met zijn vijfentachtigste verjaardag. - DONDERDAG 10 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6 RHS" Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Boycotdebat (14) De befaamde nacht van Scholten mij met mijn neus op een be paald aspect van het Zuldafrikaanse vraagstuk gedrukt. Zoals Trouw \an 28 juni bericht, heeft de WD-er Keja lu die nacht tijdens de stemming over een eenzijdige olie-boycot geweigerd zijn stem uit tebrengen. Nadien werd hij door fractieleider Rietkerk en par tijvoorzitter Korthals Altes hardhan dig tot de orde geroepen. De reden was dat Keja onoverkomenlijke be zwaren heeft tegen de door Van Agt toegezegde visumplicht voor inwo ners van Zuld-Afrika. Hij gaat er van uit dat straks vele duizenden Neder landers, ex-Nederlanders en blanke Zuidafrikanen misschien ook nog, hun toevlucht zullen willen zoeken ln Nederland Het verplicht aanvragen van een visum bemoeilijkt hun ver trek. Nu staat het als een paal boven water, dat de zwarte Zuidafrikanen alsmede de kleurlingen daar hun vrij heid al dan niet gewelddadig zullen afdwingen. De gebeurtenissen ln het voormalige Rhodesië kunnen als voorbeeld dienen. Maar worden wij hier ln Nederland straks opgescheept met vele duizenden racistisch den kende „stamgenoten" die Jarenlang mede geprofiteerd hebben van de on derdrukking van onze gekleurde me demensen? Vele malen heeft staats secretaris Haars gestald, dat ons land meer dan vol is. Nu ben ik wel be nieuwd of voor dit slag figuren straks een uitzondering wordt gemaakt. Want laten we wel wezen. Mensen als da. Beyers Naudé zullen niet trachten »'n visum te bemachtigen. Volgens mij kunnen de blanke Zuidafrikanen beter (het best is nu al) zien te emigre ren naar landen zoals Australië, Ca nada of Nieuw-Zeeland. Heerlen W. N. Wagemakers-Feibach. Boycotdebat (15) Naast de echte AR-mensen moeten tu toch ook andere CDA-partners tot het inzicht gekomen zijn, dat de wens vin de volksvertegenwoordiging steeds weer genegeerd wordt. Maatre gelen die de gewone man treffen wor den binnen een dag een feit. Maar faken die de beter gesitueerden moe ten treffen worden met smoesjes en omwegen of met Juridische spitsvon digheden op de lange baan gescho ven. Het olie-embargodebat was hier van het zoveelste bewijs. Zelfs een man als Lubbers met al zijn kernach tige waarschuwingen laat zich daar mee afschepen. Een crisis zou pas een echt beleid zijn geweest. Dit regeren w een macaber spel met inzet: zelfbe houd. Schiedam J. MaanJka. Boycotdebat (16) Er zijn mensen die menen dat zij het alleen weten en daardoor verblind I raken, zo ook Kamerlid Jan Nico I Scholten. Wat beweegt deze man om I 2o door te drammen? Natuurlijk is de I apartheidspolitiek niet goed te keu- I ran, maar er zijn zoveel landen waar het systeem funest is. Er kan mets I voorgesteld worden door de regering. of hij trapt er tegen aan. reeds bij het j j-erate optreden van de regering ging !r3 /n ^et verzet met de bekende jjiasidenten, telkens hield men zijn I art vast bij belangrijke beslissingen wat zullen zij nu weer doen? Deze heer Scholten hoort niet thuis bij de ARP. Hij sprak van de olieboycot als een signaal, maar hij begreep het signaal niet, dat hij bij de kandidaat stelling niet meer op een verkiesbare plaats staat. Hij geniet het vertrou wen niet. Hij ziet het alleen goed, hij is alleen de echte AR-man. Maar het is wel vreemd dat hij zijn heil zoekt bij groeperingen, die van zijn begin sel, waar hij zegt vóór te staan, niets moeten hebben. Zegt het hem niets, dat hij altijd gesteund wordt door de linkse groeperingen? Hij heeft zich onmogelijk gemaakt bij de andere AR-vrouwen en -mannen. Hij had zijn bezwaren in eigen kring moeten uit praten, en zich bij de meerderheid in eigen kring moeten neerleggen. HIJ was een man van eer, als hij bij het begin uit de partij was gestapt. Hij vertegenwoordigd mij en vele ande ren niet meer. hij heeft geen recht van spreken namens de AR (CDA). Amsterdam F. Wiersma Boycotdebat (17) Er is nog hoog voor diegenen die door het aanblijven van het kabinet-Van Agt vertwijfeld zijn geraakt. Er wordt gewerkt aan een motie om onszelf te „olieboycotten". Verwijzing naar de wijze waarop wij onze minderheden behandelen in combinatie met het realpolitieke niveau van onze Tweede Kamer staan er garant voor, dat deze motie zal worden aangenomen. Een tweede keer zal het kabinet niet dur ven weigeren aan de gerechtvaardig de verlangens van de Kamer tege moet te komen. Zo krijgt Nederland, dat objectief gezien slechts een stofje aan de weegschaal is, subjectief ge zien weer zijn progressieve gewicht en gezicht terug. Rotterdam drs. A. D. van Tienhoven Boycotdebat (18) In de praktijk van mijn werk maak ik mee dat mensen die in uiterste gel dnood verkeren een motief zoeken om een onjuist geldbeheer te verdoe zelen. door b.v. de Incontinentie van een gezinslid als de grote boosdoener aan te wijzen. Het natte laken wordt uitgespreid om een gat in de hand te bedekken. Dit beeld stond mij voor ogen na de krant goed bijgehouden te hebben toen deze week het CDA uiteraard gesteund door de vrien den van de oppositie het natte laken van Zuid-Afrika ten toon spreidde, terwijl het al maanden be zig is volgens de krantenberichten dan altijd het kabinet te laten vallen. Oneigenlijke motivatie dus. Je kunt het verder opmaken uit de verbin ding die er ligt tussen het leed van miljoenen kleurlingen en de salaris sen van honderd topambtenaren en datzelfde leed en de hypotheekrente van duré woningen. Spoedige verkie zingen lijken mij de enige juiste weg om het volk de gelegenheid te geven deze politiek met een „kern'Tading op te blazen. Het CDA verdient een gevoelige dreun. EMMEN J. Pool Boycotdebat (19) Zuid-Afrika met zijn enorm lange kustlijn van Mozambique in het oos ten tot Angola in het westen. Z.-A. de bewakers van de olielijn van de Perzi sche Golf rond Z.-A. naar Europa en de U.S.A. Z.-A. een land met een grote voorraad mineralen en steenkool, die de westerse landen voor hun voortbe staan niet kunnen missen. Is het won der dat Z.-A. Namibië niet aan Swapo wil overgeven, want dat betekent overgave aan de Sowjet en Cuba, die in Angola en Mozambique nu reeds de baas zijn en door verlies van Nami bië de kustlijn weer wordt ingekort In plaats van Z.-A. diplomatiek te steunen ter verdediging van de wes terse belangen, gaan AR gedogers vooraan met bestrijding van olie-aan voer naar Z.-A. wel een verschil met Koningin Wilhelmina die een Neder lands oorlogsschip zond om Paul Kruger af te halen. Dat was een moe dige daad. Gelukkig dat de grote mo gendheden Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Dultsland zich afzijdig houden van de olie-boycot. Wij zijn ervan overtuigd dat de achterban van de AR het met Jan Nico Scholten c.s. niet eens is. Groningen, H. Hoogsteen J. Wigboldus Boycotdebat (20) Ieder die iets weet over de wettelijk gereguleerde apartheid ln Z.Afrika zal zich ln geweldloze actie hiertegen kunnen vinden, mits zo'n actie ge loofwaardig is. Je moet offers voor willen brengen. We hebben echter ge hoord dat een olieboycot door ons land ons niets kost en slechts als een politiek signaal gezien kan worden. Het Is bulten kijf dat de motie niet ingediend zou zijn respectievelijk geen schijn van kans gemaakt zou hebben indien een boycot tot het verlies van bijvoorbeeld enkele dui zenden arbeidsplaatsen ln ons land zou leiden. Conclusie: wat een schijn heilig en ondermaats gedoe. En dan clurft Scholten zijn inzet nog te verge lijken met die van het verzet tegen het natlonaal-socialisme. De mensen uit dat verzet wisten van offers bren gen, mijnheer Scholten. U kunt zich van het maken van dit soort vergelij kingen maar beter onthouden. Rijswijk J. Molenaar Boycotdebat (21) Een trieste zaak. een man als Schol ten te horen in het Kamerdebat over de olieboycot. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat deze man op de kandidatenlijst van ARP zover is ge zakt. Scholten zegt in het lijst van ARP zover is gezakt. Scholten zegt in het interview in deze krant van 30 Juni. dat zijn bezoek met Relus ter Beek (PvdA) aan Guinee-Bissau, „daar proefde je de verzetsgeest". Maar wij weten, dat deze verzetsbe weging in bijzondere mate door de communisten werd gesteund. Er zijn betere bronnen. Ik ken iemand met een fabriek waar een paar honderd mensen werkzaam zijn, zwart en blank werden er samen; het gaat pri ma. De regering van Zuid-Afrika geeft aan geld per Jaar méér uit, om de situatie te verbeteren voor de zwarten, dan de gehele wereld voor ontwikkelingshulp. Met een boycot treft men niet allen blank maar even goed zwart. Blijf volhouden in het gesprek; bij boycot sluit Je het ge sprek uit. Mijns inziens zit Schol ten nu op het verkeerde pad. Winschoten R. Smid Boycotdebat (22) Zoals de heer Leerling ln Boycotde bat (13) reageert, is het te erg „Niet de weg van de revolutie, die de AR Scholten wil. Hoe vtflt dit te rijmen met de oorsprong van zijn partij?" Ten eerste propageert de heer Schol ten geen revolutie, doch recht doen aan hen die dat missen. Daarnaast wordt de scribent aanbevolen zijn vaderlandse geschiedenis nog eens op te frissen. Hij moet zich afvragen, of zijn zienswijze niet falikant in strijd is met de oorsprong van ons volksbestaan Kennelijk weet hij niet dat een opstand gewettigd kan zijn. Reeds Althusius heeft daar een boek je over open gedaan. Fijnaart A. Schrier Boycotdebat (23) Mevrouw A. M. Feenstra-Ringalda pleit in uw blad van 3 juli voor het desnoods met verlies van leven en verlies meestrijden met de onder drukte broeders en zusters op aarde. Dat zou onze Heer Jezus Christus willen. Een nieuw soort kruistochten dus. Of een nieuw soort inquisitie. In elk geval een nieuw soort, met dwang opgelegde, christelijkheid Eén van vrijheid, gelijkheid en broederschap. En dat in deze tijd, die terecht van een gedwongen christelijkheid niet horen wil. Waar komt deze gedachte toch vandaan, die menigeen begint voor te staan? Was de weg van de oude kerk dan toch een verkeerde? En is de Heer dat nu in de hemel gaan Inzien? Dat kan toch niet? Of meent men, dat de Heer het oordeel over de wereld aan de christenheid van van daag heeft opgedragen? Waar haalt men dat vandaan? Zou het herstel van de gemeente tot het lichaam-van-Christus-wlllen-zijn, in de bereidheid tot het meedragen van schuld en het meedragen van de lasten van bijvoorbeeld Zuid-Afrika, de Heer niet meer verheugen? Ten slotte: heeft de Amerikaanse slaven oorlog de problemen van de voorma lige slaven opgelost? Alphen a.d. Rijn Dr H. van Vliet Bob Dylan (2) De heer Willem-Jan Martin struikelt over Bob Dylans nieuwste LP ge naamd: „Saved". Naast de matige muzikale kwaliteit kan hij Dylans „fanatisme" niet meer uitstaan. Ech ter: in al zijn beschrijvingen van het hedendaagse popgebeuren, waarin helaas zeer grove en ontmenselijken de elementen zitten, krijgen deze fenomenen niet meer dan een vak kundig etiket opgeplakt en worden ze verder met rust gelaten, onder de bescherming van de moderne narcis tische cultus: „ieder zijn eigen ple zier, zolaNg het een ander geen pijn doet" ten zij er een Jong christen het podium op komt die het zelfs in deze voor hem nieuwe fase presteert niet af te glijden naar evangelisatie, maar christenkunstenaar probeert te zijn en dat vrij goed doet. Dan moet de man, omdat hij trouw blijft aan oeroude non-conformistische trekken van het vroege christendom, „met zachte, doch vastberaden hand van het muzlektoneel verwijderd wor den". Dit doet me te veel denken aan wat zijn Leermeester ooit is over komen Utrecht Alfred van Wijk Rijksweg 19 Met blijdschap las ik uw artikel over Rijksweg 19. Eindelijk een plan voor een weg, dat geschrapt kan worden. Nu maar hopen dat de Tweede Ka mer dat ook doet. Maar al te vaak lijkt het erop, dat een eenmaal op de kaart gezette streep voor de een of andere weg nooit meer uit te vlakken is. Het zou te denken moeten geven dat aanleg van deze weg niet alleen onnodig is, maar ook nieuwe proble men schept. Zou het geen aanbeve ling verdienen meer van deze plan nen, die vaak restjes natuur en stille gebieden bedreigen, aan een deugde lijke grondige studie te onder werpen? Tweedeling (4) „Welk evangelie bedoelt de EPV?" vraagt de Heer H. Boeve uit Olde- broek. De EPV bedoelt m.i. het enige ware evangelie van het Koninkrijk Gods zoals dat Mattheus 9:35-38 als volgt wordt beschreven: „En Jezus ging alle steden en dorpen langs en leerde in hun synagogen en verkon digde het evangelie van het Konink rijk en genas alle ziekte en alle kwaaL" Dit evangelie heeft Jezus vol gens de H Schrift talloze malen ln de gelijkenissen en redevoeringen uitge legd en met daden voorgeleefd. Hier- Bob Dylan (1) In „Trouw" van 5 Juli stond een .re censie" van de nieuwste LP van Bob Dylan. Wij hebben verschillende be zwaren tegen dit verhaal. 1. Er wordt beweerd dat Bob Dylan zich zou hebben aangesloten bij „een vrij onverdraaagzame religieuze sek te". Dit misverstand is naar ons beste weten ln de wereld geholpen door de Haagse Post, die beweerde, dat Dylan Mormoon zou zijn gewor den. Dit is echter niet waar. Dylan is „gewoon" christen geworden, heeft he* ^loof ln de levende Heer gevon- d U verwachten van een christe- 11 Jk dagblad als Trouw, dat het derge lijke informatie over „sektes" natrekt en vinden het kwalijk, dat Iemand die met enthousiasme over zijn geloof in Christus zingt wordt aangeduid als behorend tot een „vrij onverdraagza me religieuze sekte" en omhangen wordt met het etiket „fanatisme". Zulke woorden zijn zéér tendentieus en uitermate slim gekozen. Had Je Dylan „radicaal" genoemd, dan was het opeens wél goed geweest. 2. De teksten worden met „clichés" aangeduid. Men oordele zelf: ze zijn ln leder geval heel wat origineler en diepzinniger dan de meeste teksten van gospelgroepen en dus ook dan die van de meeste liedjes die Hilver sum III dagelijks laat horen. Over clichés gesproken? Voor ons ls het onbegrijpelijk, dat een dagblad als „Trouw" dergelijke verhalen publiceert. Waar een krant als „Vrij Nederland" positief ls over de muziek van Dylan en alleen onbe grip toont voor het „moralisme" van zijn geloof, hadden we van „Trouw" iets méér verwacht (bv. een Inhoude lijke bespreking van de teksten). Het is minder geworden. Daar zijn we boos over en dat bedroeft ons óók. Amstelveen Frank Dijkstra Nynke Dijkstra-Algra Amsterdam J.SMIT Twintig miljoen Het is bijzonder Jammer, dat Anne van der Bijl in zijn extase om twintig miljoen gulden bijeen te brengen voor het verspreiden van bijbels ln China (Trouw 3 Juli) niet meteen zijn ambitieuze plan heeft uitgebreid tot Azië, Afrika, Zuld-Amerlka en Euro pa, waar niet één miljoen mensen, zoals ln China, maar vele tientallen miljoenen mensen hunkerend uitzien naar een bijbel ln hun moedertaal. De honderdduizenden NIET-lezers van het blad „Kruistochten" zouden dan wellicht zich het lot van deze tiental len miljoenen kunnen aantrekken maar dan bij voorkeur in het kader van het werk van de wereldbond van bijbelgenootschappen, waarbij, voor wat ons land betreft, het Ned. Bijbel genootschap financieel betrokken ls onder andere vla de bijbel per maandclub, welke ln 1979 met zijn dertien duizend leden één miljoen gulden op tafel heeft gelegd. Indien de internationale organisatie „Kruis tochten" zelfstandig opereert, zou de ze vooral ook ter besparing van dub-' bel werk en dure wervingskosten er m.i. goed aan doen alle geldwervings-* acties t.b.v. het verspreiden van bij bels vla de wereldbond van bijbelge nootschappen te doen lopen. Ook an dere groeperingen en personen ln ons land, die op dit gebied soms zeer eenzijdig bezig zijn, zouden het aan-, boren van financiële bronnen ln ons land beter kunnen overlaten aan het N.B.O., waarin immers praktisch alle kerken en geloofsgemeenschappen samenwerken. Het zei de lezers overi gens goed doen te vernemen, dat er ln augustus ln Singapore honderddui zend bijbels naar China scheep gaan. In maart gingen er op deze wijze al tienduizenden nieuwe testamenten, zulks in nauwe samenwerking met de wereldbond van bijbelgenoot schappen. 'Rotterdam Bram Riederweerd. mee heeft Jezus de „weg van God" die als een witte draad door de gehele bijbel loopt ongekend duidelijk geo penbaard en aan de gehele mensheid als de smalle weg ter verlossing van het verderf voorgehouden. Met deze „goede boodschap" ondergroef hij de schijnzekerheden van de stammen van Israël en hun autoritaire clericale en monarchale structuren en die van de Romeinse bezetters zodanig, dat hij telkens moest vluchten. Als uiter ste consequentie Volbracht hij zo „het geven van zijn gehele leven voor velen" en werd op Golgotha gekrui sigd. Dit Messiaanse evangelie leerde dat men niet God en de Mammon tegelijk kan dienen, maar dat men vóór alles het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid en vrede moet zoe ken. Hieraan moeten wij nu toevoe gen dat men niet de Messias en Marx tegelijk kan dien en navolgen omdat Marx de klassenstrijd wil laten uit vechten en geen beroep doet op beke ring naar gerechtlgheidsverwerking door gemeenschapszin in gelijkwaar digheid, zoals Jezus deed, waardoor hij de Messias werd. Het uitvechten van de klassenstrijd tussen Mammo- nisten en Marxisten leidt de mens rechtstreeks naar de afgrond. Dat ls tegen de wil van van God, want hij wil het bewaren van de schepping. Daarom wil de EPV indruk maken met en voor de evangelische op dracht door deze als enige uitweg, als derde weg, aan te bevelen in de we reldburgeroorlog tussen kapitalisme en communisme, voor een mensheid in doodsnood. Amsterdam Johan W. E. Riemen» Sociale vaardigheid In uw artikel „School als oefening in sociaal gedrag van zaterdag 5 juli schrijft u, dat de enige pedagogische- academie die sociale vaardigheid als vak geeft de Rijks Pedagogische Aca demie is te Maastricht.. Echter, ik geef, als sociaal psychologe al vier jaar dit vak (sociale vaardigheden) aan de Christelijke Pedagogische Academie te Amsterdam (voorheen de gereformeerde kweekschool" Dit wordt als zelfstandig vak gegeven Maarssen L. T. de Vries-Geervliet Bang Ik las, dat ln Den Haag elf mensen bij een bushalte lijdelijk toezagen hoe een meisje door jongelui weggesleept werd. Ik kan ze geen ongelijk geven. Hadden ze het meisje in bescherming genomen, dan waren ze waarschijn lijk aangeklaagd dat ze eigen rechter speelden. Mogelijk waren ze ook bang voor represailles Alphen a/d Rijn H. Wiegman door Edith Wltzleb door Herman Amelink I De bijeenkomst ln de grote zaal van I bet Hilton-hotel, waar het Wereld I joods Congres (WJC) voor een drie- I daagse conferentie bijeen is, had een I teer bijzonder karakter. Ooldmann I verwoordde- dat karakter in zijn I dankrede door te wijzen op het feit dat de de hoogste leiding van een land. dat veertig Jaar geleden nog op zijn vernietiging uit was, hem nu Kwam feliciteren met zijn verjaardag. Ulet alleen de Westdultse bondskan selier Helmut Schmidt, maar ook de christen-democratische fractievoor zitter Helmut Kohl en de Westduitse minister van buitenlandse zaken Die trich Oenscher voerden het woord. Alle drie gewaagden van de grote verdiensten van Goldmann voor de verzoening tussen Joden en Duitsers en zeiden gelukkig te zijn de zionistl- tie sche leider met zijn verjaardag te Kunnen feliciteren. Duits ooldmann op zijn beurt bracht dins dagzijn diepe verbondenheid met het Duitse volk tot uitdrukking door er op te wijzen dat hij zijn culturele verworvenheid in Duitsland heeft op gedaan „Ik droom nog steeds in het Duits," aldus Goldmann. Reeds op vijfjarige leeftijd verhuisde hij naar Duitsland, na op 10 Juli 1895 ln Wisz- nevo in Litouwen geboren te zijn. Hij studeerde geschiedenis aan de uni versiteiten van Heidelberg, Marburg m Berlijn en werd later redacteur en uitgever van de Encyclopedia judai ca. In 1933 werd hij lid van het uitvoe rend comité van de zionistische we- iddorganisatie Vanaf 1935 vertegen woordigde hij deze organisatie bij de Volkenbond in Genève. Hij was een van de oprichters van het Wereld Joods Congres, waarvan hij in 1949 voorzitter werd. Hij speelde ook een belangrijke rol bij de onderhandelin gen die vooraf gingen aan de stich ting van de staat Israël. Binnen de zionistische beweging heeft Ooldmann steeds een zeer apar te plaats ingenomen. Ook in zijn dankrede bracht hij dat weer tot uit- drukking door te gewagen van zijn goede persoonlijke contacten met de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld (door Ben Goerion tegenover Goldmann eens omschreven als een Nazi) en met de Oostenrijkse kanse lier Bruno Kreisky, die bij de huidige Israëlische leiders en bij een groot deel van de Joodse gemeenschap geen goed meer kan doen sedert hij de Palestijnse leider Jasser Arafat ontving. Palestijnen Reeds ln een zeer vroeg stadium on derkende Goldmann, dat niet de En gelsen maar de Arabieren het grote probleem voor een op het grondge bied van Palestina te stichten staat Israël vormden. We zouden veel meer hebben aan een Arabische dan aan een Britse Balfour-declaratie (die de Joden het recht op een nationaal te huis toegezegde) zo formuleerde hij het eens. Goldmann is van oordeel dat de Israëlische leiders zich veel krachtiger moeten Inspannen voor een betere verstandhouding met de Arabieren. Een paar Jaar geleden schreef hij ln het Amerikaanse tijdschrift Foreign Affairs, dat het niet aangaat dat de regering van premier Menachem Be gin op grond van bijbel en Talmoed De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (rechts) feliciteert Nahum Goldmann met zijn vijfentachtigste verjaardag. Schmidt kreeg tijdens de bijeenkomst de Nahum Goldmann-medaille uitge reikt voor zijn inspanningen voor de zaak van de vrede en de mensenrechten in de wereld. bepaalde grenzen heilig verklaart, ln vendien maakt het bij de nuidlge de geschiedenis heeft Israël steeds stand van de militaire techniek wei- heel verschillende grenzen gehad. Bo- nig uit voor de veiligheid van een land waar de grenzen liggen, meent de zionistische leider. Ook tijdens zijn toespraak voor de leden van het WJC liet hij er weinig misverstand over bestaan, dat hij weinig heil ziet in het beleid van de huidige Israëlische regering. In Fo reign Affairs drukte hij dat aldus uit: „Levi Esjkol, Israëls eerste minister ten tijde van de zesdaagse oorlog, verklaarde enkele dagen voor de oor log begon, dat Israël geen behoefte had aan territoriale expansie; maar na de grote veroveringen van 1967 ls die belofte vergeten zoals de Fran sen zeggen: „de eetlust komt met het eten." Massa Goldmann heeft er steeds naar ge streefd van het zionisme een pro gressieve beweging" te maken. Hij waarschuwde voor het gevaar dat de beweging zou vervallen in de „hypno se van militaire heroïek en een mili taire mentaliteit". Ook tijdens de vie ring van zijn verjaardag hekelde hij (en hij richtte zich daarbij tot Helmut Schmidt) de hysterie, de emoties en het ontbreken van Iedere rem die de 'aanwezigheid van massa's kenmer ken. „Ik haat massa's, hoewel ik ln mijn leven vele malen massa's heb toegesproken". Het liefst zou Goldmann zien dat Israël een neutrale staat werd, naar het voorbeeld van Zwitserland of Oostenrijk. Zo'n staat zou onder be scherming moeten staan van de Inter nationale volkerengemeenschap. In eerste Instantie zouden Israëls gren zen daarbij gegarandeerd moeten worden door de aanwezigheid van een Internationale strijdmacht. Het is absurd te veronderstellen dat zoiets een schending zou betekenen van Is raëls soevereiniteit, want ook de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in West-Europa ls dat niet. Het ls dan ook niet aan te nemen dat Goldmann zelf even koel heeft gerea geerd op Schmidts uitspraak tijdens het congres, dat het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen een van de elementen van een vredesregeling in het Midden-Oosten moet zijn, als de conferentiegangers deden. PARIJS Behalve dat we deze winter onze schouders moeten op halen dat wil zeggen: we moe ten er breedgeschouderd bij lopen ls er nog wat anders dat we flink moeten laten uitdijen, willen we tenminste met de mode meedoen. Dat zijn de heupen. De lange broek (vroeger zelden we panta lon) blijft in de mode. Maar hij zal deze winter heel anders van snit zijn. De broek kan in de taille een ge rimpelde band hebben of een strakke tailleband. Vanuit die strakke band springen allemaal openvallende plooitjes. Dat wordt ruim. Hierdoor komt er ook flink wat stof losjes om de heupen te vallen. De pijpen zijn op de dijen wijd en worden naar onderen toe steeds nauwer tot ze strak om de enkel sluiten. Het ziet er op het eerste gezicht wat hobbezakkerig uit. Een felt ls echter dat Je onder zo'n broek Je te smalle heupen of je te dikke heupen heel goed kunt verbergen. De lengte van de broekspijpen va rieert. Zo'n broek kan op de knie ophouden. Daar wordt hij dan met een band samengehouden. De broek kan ook kuitlang zijn. Een mlnibroek is ook in de mode. Wie nog broeken met wijde pantalons heeft kan zich er heel goed mee redden. Een elastiekje door de zoom halen en op maat van Je enkel vastbinden. Een hypermo derne broek is ontstaan, waar Je je heus deze winter mee kan verto nen. Liever mini dragen? Knip dan die ouderwetse wijde broek zo ver boven de knie af als Je zelf wilt. De mlnibroek mag namelijk best wijd zijn. Blouson Bij rokken zowel als bij broeken dragen we blousons die tot over de heup vallen. Ook hiermee kunnen weer vele lichamelijke ongerech tigheden verborgen worden. Je hoeft er niet hyperslank voor te zijn. Mantels Veel mantels hebben een lengte van zevenachtste. Dat wil zeggen ze zijn net iets korter dan de rok die eronder gedragen wordt. Ze vallen ongeveer op de kuit. Dikke rulle stoffen worden ervoor ge bruikt. Ook zijn de mantels vaak gewatteerd of doorgestikt. Dat doorgestikte kennen we wel van de windjacks. De mantels hebben vaak enorme cols of hoogopstaan- de kragen Die kragen staan dan werkelijk tot aan je kruin. De kuitlange broek Gebreide wat korrelig aandoende capes zijn ook nieuw. Vaak zijn die capes in twee kleuren en hoort er een broekpak bij. Dat broekpak kan bij voorbeeld op de linkerhelft wit en op de rechterhelft zwart zijn. De mantel, die erbij hoort, is dan net andersom. Dat is wel een grappig effect, maar het is niet bepaald geschikt om elke dag te dragen. Mantels kunnen echter ook van glanzende chintz zijn of van stevige (maar dan doorgestik te) katoen. Ook de skijacks wor den echter in het dagelijks leven gedragen. Je hoeft er niet per se de piste mee op. Ruiten De Schotse ruiten maken het deze winter wel helemaal. Rokken Jur ken en broeken in Schotse ruiten waren er op de Parijse shows erg veel te zien. Vaak zijn die ruiten in felle kleuren uitgevoerd. Veel zag men ook het „militaire" groen. Combinaties van geel, khaki en bruin blijven echter modern. Veel jasjes hebben een raglan-mouwln- zet. Dat moet ook wel wil je ze over die brede schoudervulllngen heen kunnen krijgen. De minibroek Brede schouders met nauwe kuitlange broek

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11