Verkade-albums van Thijsse' nog lamin wil vijftig filialen afstoten 1 Schmidt ontvangt in Amsterdam medaille Kans nieuwe conventie Eurocontrol Stokgroep Nederland luit tien kantoren ■'laatjes tentoongesteld op de Flevohof IN DE WEIDE. LS T ZOMER WORDT DAN GAAN DE BLOEMEN IN DE WEI MET HET GRAS STRIJDEN OM DEN VOOR RANG. HET GRAS HEEFT ZIJN EIGEN BLOEMEN. WONDERMOOIE DINGETJES. MAAR ONGELUKKIG WAT KLEIN EN KLEURLOOS. ZOODAT DE WANDE- .LAAR ER NIET OP LET EN HEEL ONRECHTVAARDIG den naam van grasbloemen geeft aan madelief en boterbloem. onden en ondernemingsraad niet akkoord foor 85 man ontslagaanvrage Mi iddellandse Zee iet gevaarlijk oor gezondheid' Jonge mensenredder Shell investeert achthonderd miljoen Saoedi-Arabië maakt rial duurder CNV dringt weer aan op betere regeling illegalen WOENSDAG 9 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 9 ior Haro Hielkema IDDINOHUIZEN „Een lok- !s om nieuwe clientèle tot zich trekken" noemde de firma Ver- ide Comp. in april 1907 de bums, die het Zaanse bedrijf via kruidenier uitgaf. De albums e toen nog vijftig cent met twin- procent korting kostten, zijn de loop der jaren een eigen ren gaan leiden: het waren geen bums van Verkade meer. maar rkade-albums van Thijsse. jac P. Thijsse heeft als pionier op het Died van de natuurkennis de albums tot n begrip in Nederland gemaakt. Niet êen in de tijd dat hij de tekst voor de eken schreef waren de aanschaf en het zamelen van de bijbehorende plaatjes ware volksrage. Maar ook nu is de langstelling voor de oude albums nog (zonder levendig. De antiquarische uit- ven doen in sommige gevallen zelfs ie- tot vierhonderd gulden (Friesland). i net zoals het voor kruideniers in april 07 eigenlijk een „must" was om de al ums van Verkade in de handel te nemen Kon men vroeger achter de toonbank iet een lange pijp in de mond op zijn ofjes de klanten bedienen, thans moet ien heel wat meer doen om zijn zaken tot loei te brengen" schreef Verkade in een jrculaire aan de kruideniers), zo zijn de truitgaven van de door Thijsse geschre- albums waarmee uitgeverij Zomer tuning in 1975 begon, voor velen een Stplicht nummer geworden. „Ooit «Ij fabrikanten moeten veel harder 'werken en hebben reeds vroeg begrepen, dat men met stil zitten er niet komt." ajdus de koekfabriek in 1907. „Reclame aken. het publiek tot je trekken niet rachten. moet de leus zijn van ieder loruitstrevende. wil hij in zaken succes jben De Zaankanters deden mee aan trend van veel fabrikanten om plaatjes jde produkten te doen. Begin 1900 druk- een Duitse uitgeverij drie sprookjesal- ims voor Verkade, maar de leiding van it bedrijf zocht het toch liever in wat >er educatieve uitgaven. Al snel werd ii Jac. P. Thijsse gedacht, de natuur- uier bij uitstek, die met zijn vlotte teltrant de albums tot een succes zou ken. erie 1906 begon Thijsse de serie met de rste van vier jaargetijden-albums (Len- Na Zomer, Herfst en Winter volgden zak, bij bussen beschuit en dozen waxlne- theelichtjes. Het eerste album, Lente, moest vier keer herdrukt worden. Niet alleen kinderen spaarden de plaatjes, ook „hun ouders, onderwijzers en onderwijze ressen stuurden ons opgetogen brieven over het zo onderhoudend geschreven ver haal en de innigheid waarmee Thijsse vertelt over bloemen en vogels van ons mooie Nederland", schreef Verkade in 1907. Jaargetijden Jac. P. Thijsse Blonde Duinen en Bonte Wei. In 1912 verscheen Het Naardermeer, gevolgd door Bosch en Heide, Langs de Zuiderzee, De Vecht, De IJsel en Friesland (1919). In 1926 zetten Verkade en Thijsse de reeks voort met De Bloemen in onze Tuin, Texel. Paddenstoelen, De Bloemen en haar Vrienden, Waar wij wonen en (in 1937) Onze groote Rivieren. De Imposante serie van achttien albums was mogelijk nog langer geworden, als de oorlog er niet tussen gekomen was. Thijs se had de tekst voor Vogelzang al bij de Zaanse firma ingeleverd: „Hier is nu de Vogelzang. Alles wat liefelijk is en wellui dend. Laat ons dit alvast vasthouden voor het voorwoord". Het duurde tot 1965 (Thijsse was al in 1945 op 79-jarige leeftijd overleden), voordat Verkade het album uitgaf: als een postume hulde aan de man die honderd jaar geleden was geboren. De verkoopcijfers illustreren wel hoe po pulair de albums van Thijsse waren. Tal van koek-, zeep, chocolade- en tabaksfa brikanten verstrekten tussen 1900 en 1940 plaatjesalbums aan hun klanten, zoals leveranciers van allerlei waren tegenwoor dig afbeeldingen van voetbalsterren, pop zangers of stickers bij hun artikelen stop pen. Maar de Verkade-plaatjes steken er toch wel bovenuit. Meer dan vierhonderd miljoen prentjes zijn er in de loop der jaren verspreid: bij de honingontbijtkoek in karton, de ontbijtkoek in perkamenten Het enthousiasme voor de albums bleek in 1975 nog steeds opvallend groot, toen Zomer Sc Keuning met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten de vier jaargetijden opnieuw in de handel bracht. In drie maanden tijd waren 100.000 exem plaren gedrukt en verkocht; een tweede en een derde druk volgden met evenveel succes. Daarna verschenen de herdrukken van Bonte Wei en Blonde Duinen, nu in samenwerking met de ANWB. Ook deze boeken verdwenen in een vlot tempo over de toonbank. Het wordt eentonig, maar ook de heruit gave van Friesland, die vorig Jaar ver scheen in verband met het 75-jarig be staan van de Friese milieu-organisatie It Fryske Gea, liep als een trein. In septem ber brengen de uitgever en Natuurmonu menten de herdruk van Het Naardermeer op de markt, hetgeen de faam van de Verkade-albums ongetwijfeld wederom zal vergroten. „We krijgen de laatste maanden weer erg veel orders; we denken er al weer over om door te gaan met het brengen van her drukken", zegt H. de Snoo, hoofd marke ting van Zomer Keuning uit Ede. „Na Blonde Duinen is de verkoop een beetje stilgevallen. Maar de kans dat nu Langs de Zuiderzee onder handen genomen wordt, is niet gering. Het voorwoord ligt al klaar. Al begint de nostalgie voor de al bums misschien een beetje te tanen, we zouden er van de eerste heruitgaven toch zo weer 10.000 exemplaren kwijt kunnen. De sfeer die je zo in de verhalen en de plaatjes proeft, daar is nog steeds belang stelling voor." Tentoonstelling Bij de jongste herdruk, Friesland, is de uitgever afgestapt van de ook al nostal gische losse plaatjes, die de eigenaar van het album zelf moet uitknippen en opplakken. „Onze ervaring is dat dat in plakken vaak achterwege blijft. Het idee is wel leuk, maar het werd op een zeker moment te duur. Bij Friesland hebben we de plaatjes in het boek gedrukt." De belangstelling voor de Verkade-al- bums bracht de leiding van de Flevohof. Uit het Verkade-album „Zomer" landbouwmanlfestatie en recreatieoord bij Biddinghuizen in Zuidelijk Flevoland, op de gedachte om de plaatjes, die in de albums van Thijsse staan afgebeeld, ten toon te stellen. Voorlichter A. Kop en ontwerper G. Vaags zochten contact met de Zaanse firma, die in hun ogen niet zoveel interesse toonde. Kop: „We kregen de indruk dat Verkade de albums en de plaatjes als een deel van de geschiedenis van het bedrijf beschouwt en vindt dat dat zo moet blijven. De aquarellen die we in de Flevohof wilden exposeren, bleven in de kluis Vaags: „Ik heb het gevoel dat Verkade zijn naam aan de koekjes wil vasthouden en de albums het liefst wil laten rusten. De associatie tussen de al bums en Verkade is misschien te groot, terwijl Verkade juist om z'n koekjes be kend wil zijn." Tenslotte kreeg de Flevohof van de koek fabrikant toch alle medewerking om de aquarellen uit de eerste albums (van Jan Voerman jr., L. W. R Wenkebach en Jan van Noort) te copiëren op ware grootte (anderhalf keer zo groot als de plaatjes in de albums. De originelen zouden in het paviljoen teveel te lijden hebben van het licht en de temperatuursverschillen. De expositie blijft permanent in de Flevohof: „We vinden de afbeeldingen hier erg toe passelijk", zegt Kop, „omdat ze betrek king hebben op natuur, milieu en land schap. De boeken van Verkade zijn nog steeds actueel. Ze laten enerzijds zien hoe het vroeger was. anderzijds wat er nog over is." De expositie wordt vandaag geopend door dr. Fop I. Brouwer, bekend vanwege zijn radiopraatjes over „al wat leeft en groeit en ons altijd weer boeit". De toegangsprijs voor de Flevohof bedraagt acht gulden voor volwassenen, vijfeneenhalve gulden voor kinderen tot en met 12 jaar. Het centrum in de polder is per bus vanuit NS- station Harderwijk te bereiken. IOSTERHOUT (ANP) De snoepfabrikant Jamin wil vijftig van haar in totaal 325 filialen in ins land sluiten. Omdat niet voor alle betrokkenen interne herplaatsing mogelijk is, zullen ngeveer zestig mensen moeten worden ontslagen, aldus directeur H. M. Feyen. mi en ander is een uitvloeisel van interne studie waarbij onder- Ucht werd, welke winkels ook in de ekomst rendabel zijn. Gekeken is ar de ligging en naar de mogelijk- id om de winkels eventueel uit te eiden, zodat een breder assorti- ent kan worden aangeboden. Een aantal winkels van Jamin is al sinds begin van dit jaar aan de nieuwe formule aangepast. Deze zogenaam de formule „Winkel '80" heeft inmid dels bewezen succesvol te zijn heeft de heer Feyen gezegd. De dienstenbonden FNV en de onder nemingsraad gaan niet akkoord met fRECHT (ANP) De Stokgroep Nederland (makelaardij, tningbeheer en projectontwikkeling) gaat tien van haar Jhttien kantoren sluiten. Voor 85 van de 240 personeelsleden J een ontslagaanvraag worden Ingediend. e dienstenbonden FNV en de Unie LHP zijn akkoord gegaan met de organisatie en met een sociaal plan oor de 85 werknemers (makelaars, njectontwikkelaars, medewerkers n de afdeling verkoop verzekerin- a, administratief personeel en toonmakers), die moeten worden iWagen. e meeste ontslagen vallen volgens i dienstenbonden FNV, op het pofdkantoor van Stok in Tilburg, dertig mensen moeten afvloei- De vestigingen die dicht gaan zijn OTTERDAM Het aantal ziekte- ballen dat aan zwemmen in de Mid- ülandse Zee kan worden toege geven, blijkt in de praktijk mini- aal te zijn. Dit schrijft dr J. Huis an. deskundige op het gebied van fectieziekten en hygiëne, in het epi- ïmiologisch bulletin van de GG en D in Rotterdam. msman haakt hiermee in op de re ft te berichten over de verontrus- slechte kwaliteit van het zwem ster in de landen rondom de Mid- £*ndse Zee. Volgens Huisman ■opt men infectieziektes als buikty- jaof geelzucht veel eerder op via het ^dsel dan via zwemmen Vaccina- .tegen deze ziektes is overigens tijd aan te raden, schrijft Huisman, men naar landen gaat waar buik- Jrius en geelzucht nog op grote Ichaal voorkomen Leeuwarden, Vlissingen, Temeuzen, Venlo, Dordrecht, Eindhoven, Utrecht, Alkmaar, Alphen aan de Rijn en Arnhem. In de reorganisatieplannen is ook de verkoop opgenomen van het vijftig procent-belang van Stok in make laardij Stienstra in Heerlen. Voor de 59 werknemers van Stienstra zijn daarvan geen negatieve gevolgen te verwachten. Instorten markt De kantoren van Stok die open blij ven zijn gevestigd in Rotterdam, Ber gen op Zoom, Den Haag/Zoetermeer, Breda, Almere, Groningen, Nijmegen en het hoofdkantoor in Tilburg. Vol gens Stok blijft hiermee de landelijke spreiding gehandhaafd, zodat de kan toren zo nodig ondersteund door informatiecentra op de grote bouw werken toch het hele land kunnen „bewerken". De directie zegt ervan overtuigd te zijn dat met deze reorga nisatie de werkgelegenheid voor het overblijvende personeel en de toe komst van het bedrijf zeker zijn ge steld. Oorzaak van de reorganisatie is vol gens de dienstenbonden FNV, een slechte financiële situatie die het ge volg is van het instorten van de wo ningmarkt en het hoge rentepeil. Stok heeft voor ongeveer 150 miljoen gulden onroerend goed in eigendom, dat grotendeels wordt gefinancierd met geleend kapitaal. De dienstenbonden FNV hebben zich bij de reorganisatie neergelegd „om dat er niet aan viel te ontkomen". de plannen. Zij menen, evenals de vakbondsleden bij de Jamin-vestigin gen, dat eerst moet worden onder zocht waardoor de winkels onrenda bel zijn en hoe ze eventueel alsnog winstgevend gemaakt kunnen wor den. Vrijdag praten de bonden op nieuw met de Jamin-directie. Volgens de dienstenbonden FNV wil Jamin vóór 1 september van dit jaar 49 winkels sluiten en twintig beheer ders en twaalf verkoopsters ontslaan. Dit jaar, aldus een woordvoerder van de bonden, wil de Jamin-directie ook vijftig winkels uitbreiden volgens de „Winkel '80"-formule die inhoudt, dat het gebruikelijke assortiment wordt uitgebreid en dat er gratis koffie kan worden gedronken. In dit project in vesteert Jamin vijf miljoen gulden. „Als meneer Jamin vijf miljoen gul den heeft om de beste winkels in het land nog winstgevender te maken, is er ook geld om de slechtste weer rendabel te maken," aldus de woord voerder. De ondernemingsraad is be zorgd over de positie van de suiker- werkfabriek van Jamin in Ooster hout, die het grootste gedeelte van het in de winkels verkrijgbare assorti ment produceert. Bij sluiting van 49 filialen zal een deel van de omzet wegvallen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren ln Amsterdan de Nahum Goldmann- medallle ontvangen. Deze onderscheiding wordt sedert 1975 jaarlijks uitgereikt aan Iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de zaak van vrede en mensenrechten De vierjarige Mike Zwaaf uit Koog aan de Zaan tussen zijn ouders en beladen met geschenken, nadat Zaanstads loco burgemeester hem had gehuldigd. Dat gebeurde op verzoek van het Carnegie Heldenfonds voor het redden van Mike's vriendje Jasper van der Schaaf. Jasper was in het water geraakt en alleen een beentje stak nog boven het water uit Mike trok er aan en wist de jongen op de wal te krijgen. Edgar Bronfman, voorzitter van het Wereld Joods Congres dat dezer da gen in Amsterdam bijeen is, verklaar de bij de uitreiking van de onder scheiding dat deze dit keer bedoeld was om de bondskansller en mensen als hij te eren. Zij hebben het Duitse volk uit het donker verleden gehaald. „We eren niet alleen uw bijdrage en de zaak van de vrede en de mensen rechten, maar ook de manier waarop u en uw voorgangers naar vermogen hebben geholpen een keer te brengen in de gebroken levens van de overle venden van Holocaust", aldus Bronfman. In zijn toespraak refereerde Helmut Schmidt aan het dagboek van Anne Frank waaruit hij passages citeerde van 8 Juli 1942. „Er is zoveel gebeurd, het is net alsof de hele wereld op zijn kop is gaan staan." Ik beveel dit boek ter lezing aan alle Jonge Duitsers aan. aldus Schmidt. Als we gehoor geven aan onze morele verplichtingen dan moeten we waakzaam zijn en de joods-Duitse relaties versterken, vooral in Duitsland zelf. Verzoening LONDEN Een dochtermaatschap pij van Shell Oil Company (de Ameri kaanse tak van de Koninklijke Shell Groep) gaat vierhonderd miljoen dol lar (achthonderd miljoen gulden) in vesteren in een petrochemisch com plex in Saoedi-Arabië, dat in totaal drie miljard dollar gaat kosten. Het is Pecten Arabian, dat dezer dagen over het plan overeenstemming heeft be reikt met SABIC (Saudi Basic Indu stries Corporation), dat eveneens 400 miljoen dollar bijdraagt. De rest van het bedrag komt van het fonds voor overheidsinvesteringen van de Saoe- dische regering en van banken. AMSTERDAM (Reuter) Saoedi- waarde vernoogd). Voortaan is één Arabië heeft zijn munt, de rial, ten dollar 3,32 rial waard tegen tot nog opzichte van de dollar revalueerd (in toe 3,33. In zijn felicitatie tot Nahum Gold- mann, een van de pioniers van de Zionistische beweging, die dezer da gen zijn 85e verjaardag vierde, noem de Schmidt hem de Relsh Galuta „het hoofd van de Joden in de ver- strooing." Hij besteedde uitvoerig aandacht aan het werk dat Gold- mann gedaan heeft voor de verzoe ning van Joden en Duitsers. De Zio nistische leider was degene die na de 2e Wereldoorlog erin slaagde Duitse herstelbetalingen te krijgen die voor een belangrijk deel naar Israël vloeiden. Hij begon in maart 1952 besprekin gen met een vertegenwoordiger van de Westdultse regering tijdens een ontmoeting in Den Haag. De eerste herstelbetalingen begonnen het jaar daarop. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT In een brief aan minis ter-president Van Agt heeft het CNV opnieuw aangedrongen op een betere overgangsregeling voor illegale bui tenlandse werknemers. Na de inwerkingtreding van de wet arbeid buitenlandse werknemers heeft het CNV al verscheidene malen pogingen ondernomen om tot een be tere overgangsregeling te komen. Tot nu toe is dat niet gelukt. In de prak tijk blijkt dan ook, zo stelt het CNV in de brief aan de premier, dat de illega le werknemers in een zeer moeilijke en, menselijk gezien, onaanvaardba re positie verkeren. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Staatssecretaris Smit-Kroes heeft de indruk dat op 20 november van dit jaar een nieuwe conventie voor Eurocontrol zal worden aanvaard. Het gaat om de organisatie die het Vakbond hoog vliegende luchtverkeer boven Europa regelt. toekomst aan de zorgen van Eurocon trol zal worden toevertrouwd. Het petrochemische complex komt te staan in Jubail. De plannen voorzien in de produktie van 656.000 ton ethy- Telegram leen, 333 000 ton chloor, 377.000 ton natriumhydroxyde en 454.000 ton et- hyleendichloride per jaar. Verder zul len installaties worden gebouwd die 327.000 ton ethylbenzeen, 295.000 ton styreen en 281.000 ton ethanol per jaar kunnen maken Onderdeel van de plannen vormen de bouw van schepen en terminals en voorzienin gen voor de infrastructuur Het was de bedoeling dat de zeven bewindslieden van verkeer en water staat van de landen die bij de organi satie zijn aangesloten al gisteren zou den beslissen over de nieuwe conven tie. Volgens mevrouw Smit-Kroes werd de zaak op technische gronden uitgesteld. De vergadering heeft het ook gehad over het verkeersleidingsce^trum van Eurocontrol in het Limburgse Beek. Men stemde er mee in dat Ne derland, België, Luxemburg en West- Duitsland, die voor het centrum ver antwoordelijk zijn, gaan onderzoeken of er mogelijkheden zijn het centrum te handhaven of het zelfs uit te brei den. Het onderzoek moet in augustus volgend jaar klaar zijn. Tijdens de vergadering ontvingen de bewindslieden een telegram van de voorzitter van het Europese Parle ment, waarin deze op voorstel van de Nederlandse liberaal Berkhouwer verzocht geen negatieve beslissing over Eurocontrol te nemen, totdat het Europese Parlement donderdag een resolutie over deze organisatie had behandeld. De huidige Eurocontrolconventie loopt in maart 1983 af. Wanneer de lidstaten behalve de vier genoem de ook Engeland, Frankrijk en Ier land het niet voor maart 1981 eens zijn geworden over de nieuwe conven tie, dan loopt de bestaande door tot 1988. Als een van de lidstaten zich vóór maart 1981 zou terugtrekken. zou de organisatie volgens de regle menten alleen nog maar geliquideerd kunnen worden. De nieuwe conventie nodigt landen slechts uit om taken betreffende het luchtverkeer aan Eurocontrol over te dragen. De oude internationale over eenkomst verplicht landen om taken over te dragen In Nederland neemt de verkeerslei ding van Schiphol, die volgens de uitgangspunten van Eurocontrol zich eigenlijk alleen met het stijgende en dalende vliegverkeer zou moeten be moeien, ook de „hoogvliegers" voor haar rekening. De tekenen wijzen er op dat die laatste categorie in de Het uitstel van de nieuwe conventie is door de vakbond van Europese beambten met instemming begroet. Woordvoerder G. Horsman: „Dit geeft het Europese Parlement de mo gelijkheid zich over Eurocontrol uit te spreken en wij verwachten dat deze uitspraak positief zal zijn. Bo vendien geeft het uitstel de nationale parlementen de gelegenheid druk te blijven uitoefenen op de bewindslie den, gericht op het voortbestaan van Eurocontrol." De vakbond voelt ove rigens meer voor het voortzetten van de huidige conventie, omdat de nieu- i we geen verdichting meer kent taken over te dragen, wat een niet gewenste J vrijblijvendheid. In de band werkt. Er li gisteren ook gesjyolien pvprji^ toetreden van Griekenland,- Spanje en Italië tot de Eurócóntrolorganisa- tie. Daarover zal ook in november worden beslist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9