lonn en Parijs loven elkaar Sjaka'a als held terug in Nabloes iRussen vrezen acties Iran Praktijk arbeiders-zelfbestuur blijft problematisch Onrust in Spanje na bommeldingen Thorn wil meer doen voor de derde wereld Ontmoeting tussen Carter en Hua Guofeng in Tokio ]hina en Asean K)os op India Demonstratie tegen radio-actief afval stopt Britse trein 'Provocaties tegen ambassade Teheran' Katholieke vrouw voor prins Charles mag niet Anderson tegen erkenning PLO Joegoslavisch stelsel is nu 30 jaar oud ENSDAG 9 JULI 1980 TROUW/KWARTET BADEN-BADEN (Reuter, AFP, AP) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft gisteren de nauwe militaire Samenwerking tussen zijn land en WesLDultsland geprezen. Na het afnemen van een gezamenlij ke prans-Westduitse militaire parade n de garnizoenstad Baden-Baden zei jlscard: „Mijn aanwezigheid hier, te- amen met de federale kanselier (Hei- nut Schmidt) getuigt van de overtui- ende en vriendschappelijke samen werking die is opgebouwd tussen on- twee opperbevelen en onze twee «ers." Helmut Schmidt sprak zijn bewonde- ing uit voor de 50.000 Franse militai- BANGKOK, PEKING (AFP. AP. leuter) De Federatie van Oost Aziatische landen, de ASEAN, en tyChina hebben fele kritiek op de er- ver kenning door Tndia van het bewind 0avan Heng Samrin in Cambodja. Vol- ^gens deze landen heeft India door eze beslissing zijn positie als niet- gebonden land verloren en heeft New 'A-ipelfci zich hierdoor meer gebonden ;uu4aan Moskou, dat evenals Hanoi de ir l erkenning toejuicht. >or iet Thailand heeft met grote bezorgd heid van de erkenning kennisgeno- Irritatip men, maar zegt dat het Indiase be- sluit de politiek van Thailand en de ASEAN ten opzichte van Cambodja niet zal beïnvloeden. De ASEAN er kent nog steeds het regime van Pol pot, dat In januari vorig jaar door Vietnam verdreven werd. In septem ber stemmen de Verenigde Naties weer over de vertegenwoordiging van ren die in deze legerplaats zijn gele gerd. „Onze samenwerking, onze vriendschap kan vrucht dragen, niet alleen voor Fransen, maar ook voor Europa, voor vrede en voor welvaart in de wereld," aldus de Westduitse bondskanselier. Naar verluidt is de Franse president bezig met een cam pagne om zijn land weer een rol in het NAVO-bondgenootschap te laten spelen. Zijn aankondiging onlangs dat Frankrijk proeven doet met de neutronenbom wijst in die richting. Het vijfdaagse staatsbezoek van Gis card aan de Bondsrepubliek staat volledig in het teken van de vriend schap. In vleiende bewoordingen spreken Schmidt en Giscard elkaar beurtelings toe. Giscard spreekt in zijn beste Duits, terwijl Schmidt voor de eerste maal Giscard ln de Franse taal toesprak. Voordat president Giscard begon aan een tweedaagse tocht door Westduit se deelstaten vertelde hij dat de Bondsrepubliek eindelijk tot het be sef Is gekomen dat Europa een speci ale rol kan spelen ln Internationale kwesties. Dat is iets dat West-Duits- land een paar jaar geleden niet besef te maar nu wel heeft aanvaard, aldus Giscard. LONDEN. WASHINGTON (AP, Reuter) De Britse politie arres teerde gisteren zeven demonstranten wegens wederspannigheid nadat twintig mensen een trein met radi oactief afval tot stoppen hadden ge dwongen. Zij hadden ongeveer 110 kilometer ten westen van Londen een stellage over de spoorlijn ge bouwd, waar zij op stonden terwijl de naderende trein afremde. Volgens de politie was de actie niet aange kondigd. De Britse spoorwegen noemden de actie „zeer onverantwoordelijk." Weliswaar stond de stellage op een recht baanvak, maar bij minder licht had de trein er dwars doorheen kun- nen rijden. Volgens een woordvoer der van het Britse dienst kernener gie had er geen gevaar voor het pu bliek bestaan, omdat het licht radi oactieve afval in cement was ingego ten. „Niet schadelijker dan een trein lading cement," vatte men samen, liet afval is bestemd om op de Atlan tische Oceaan in diep water te wor den gestort. De Amerikaanse commissie voor toezicht op kerninstallaties heeft de exploitanten van 24 kerncentrales opgedragen, in de komende weken hun afregelsysteem te beproeven. De maatregel volgt op een bedrijfssto ring vorige maand in de centrale Browns Ferry 3 in Alabama. Tijdens een normale sluiting weigerde daar een groot deel van de regelstaven die het kernsplijtingsproces moeten stoppen, geheel in de reactor te zak ken. Ook twee volgende pogingen mislukten. Pas na een kwartier zaten alle staven op hun plaats. Het veiligheidssysteem van kerncen trales is erop gebaseerd dat in situa ties die een noodstop vereisen, de regelstaven onmiddellijk kunnen zakken. Van onze correspondent AMMAN Burgemeester Bassam Sjaka'a van het op de Westelijke Jordaanoever gelegen stadje Nabloes, die ruim een maand geleden bij een aanslag beide benen verloor en daarop naar Amman vertrok, keert vandaag naar huis terug. Hij voelt zich sterk genoeg om weer aan het werk te gaan. et Cambodja in de VN. chma vindt het zeer te betreuren dat India het bewind van Heng Samrin U1U1H new ucwiiiu »(UI iit-i.g, uoiiuni was uicu uiuciuaou ciu^uiu tuiaoi erkent op het moment dat „de landen' door de krachtige taal van Giscard ar4van de ASEAN en alle andere vrede- e lievende landen de terugtrekking van >ro| ^Vietnamese troepen uit Cambodja el- nd "jen en de inval van Vietnam in Thai- n- [and veroordelen". Ie' In de wetenschap dat zijn oproep van afgelopen maandag tot een sterk en onafhankelijk Europa Irritatie kan hebben opgewekt in pro-Amerikaan se regeringskringen in Bonn, zei Gis card: „Men moet geen twee zaken tegenover elkaar stellen die kunnen worden verzoend de macht van Europa en de trouw aan het Atlan tisch bondgenootschap." In Bonn was men inderdaad enigzins verrast bij zijn komst in de Bondsrepubliek. Giscard koos voor een zelfbewust Eu ropa in plaats van een „schaduwbe staan", aldus regeringskringen in Bonn. Eens de trots van de Italiaanse koopvaardij, nu een hoop cwargeblakerd schroot in de zee voor de Italiaanse kust nabij Genua. Een grote brand heeft het eens zo luxe cruise-schip Leonardo da Vinei geheel waardeloos gemaakt. Burgemeester Sjaka'a ls vanochtend uit het ziekenhuis in de Jordaanse hoofdstad ontslagen en via de Allen- by-brug naar huls vervoerd. „De psy chologische klap valt best mee." zegt Sjaka'a, die een levend symbool ls geworden van de strijd tegen de Is raëlische bezetting en voor Palestijn se onafhankelijkheid. „Het zou veel erger zijn, als dit was gebeurd bij een auto-ongeluk. Maar het hindert niets dat ik mijn benen heb verloren ln de strijd om mijn land". De burgemeester beschuldigt de Is raëliërs van een poging om het Pales tijnse leiderschap in de bezette gebie den de ruggegraat te breken Hij be weert dat op het moment dat hij de koppeling van zijn auto indrukte en de bom tot ontploffing kwam, de tele foonaansluitingen van zijn eigen wo ning en die van zijn familieleden en van zijn bedrijf alsook de telefoonlijn van het ziekenhuis in Nabloes werden afgesneden. Daardoor duurde het veel langer voordat hij medisch be handeld kon worden. Sjaka'a is er echter van overtuigd dat het de Israëliërs niet zal lukken om de Palestij nen ln de bezette gebieden in de hoek te drukken. Ook het Pales tijnse verzet tegen de akkoorden van Camp David kan niet tot zwijgen gebracht worden, meent de burge meester. „Als ik mij voor de autono- mieplannen zou uitspreken, dan zou mijn eigen volk me vermoorden". Haat Sjaka'a is de burgemeester die de Israëlische autoriteiten het meest ha ten. Vorig jaar november poogden de autoriteiten hem het land uit te zet ten, omdat hij de belangrijkste verte genwoordiger van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging zou zijn in de be zette gebieden. Burgemeester Bassam Sjaka'a in het ziekenhuis Nu zal Bassam Sjaka'a na zijn terug keer bijna onaantastbaar zijn. Hij zal vandaag als een held worden begroet in Nabloes. In het ziekenhuis in Am man werd hij al bezocht door ver scheidene vooraanstaande Arabische leiders, zoals de Saoedi-Arabische mi nister van buitenlandse zaken, prins Saoed al Feisal. Zijn morele kracht en het feit dat hij door het verlies van zijn benen psychologisch nauwelijks lijkt te zijn aangeslagen is voor vele PaleStijnen een bron van inspiratie. Toch hoeven de Israëliërs niet al te bezorgd te zijn. Eind deze maand vertrekt de burgemeester al weer. Hij gaat naar Londen, waar hij houten prothesen krijgt. >««TEHERAN, MOSKOU (AFP, Reuter) De Sowjet-Unle is bang dat haar ambassade in de Iraanse hoofdstad hetzelfde lot zal ondergaan als het gebouw van de Verenigde Staten, dat in november vorig jaar werd bezet. De Russische regering heeft aan de Iraanse autoriteiten om fbescherming voor haar ambassade gevraagd. art I Volgens het Russische persbureau i*is. Tm zegt de ambassade in Teheran beschikken over „gegevens dat vij- egt andije elementen van plan zijn pro vocerend op te treden tegen de Russi sche ambassade in de islamitische republiek Iran, en het gebouw zelfs willen bezetten". De verklaring wijst op het „gevaarlijke karakter van der gelijke handelingen" en vraagt maat regelen om dit te voorkomen. De Iraanse minister van buitenlandse za ken, Ghotbzadeh, zei in een reactie op de verklaring van Tass dat alle noodzakelijke stappen al zijn onder nomen om de veiligheid van de Russi sche missie te garanderen. De verklaring van de Russen, die zich tot voor kort nooit in het openbaar uitspraken over de contacten met Iran, betekent een nieuw dieptepunt in de betrekkingen met de islamiti sche republiek. Ruim een week gele den moest een Russische diplpmaat Iran verlaten, op beschuldiging van spionage. Hoewel Moskou hiertegen nooit een officieel protest heeft inge diend, wordt de uitwijzing gezien als een begin van hardere maatregelen. Dat zou kunnen uitmonden aan een bezetting van de Russische ambas sade. Na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran en de gijzeling van ongever vijftig Amerikanen, ont hielden de Russen zich van commen taar op die schending van het diplo matieke recht. De betrekkingen met Iran veslechterden pas na de Russi sche inval in Afganistan, die door de orthodoxe islamieten sterk werd ver oordeeld. Volgens minister Ghotbzadeh mogen de Russen nog blij zijn dat hun diplo maat ls uitgewezen. Als de Iraanse regering dat niet had gedaan, aldus de minister, .zouden er andere reac ties uit de bevolking zijn gekomen." Waarnemers beschouwen dit als een duidelijke verwijzing naar de bezet ting van de Amerikaanse ambassade door islamitische studenten. LONDEN (AP, Reuter) De Britse premier Thatcher wil geen ver andering van de wet uit 1701 die prins Char les verbiedt om met een rooms-katholiek meisje te trouwen. In het Verenigd Konink rijk is er veel te doen om de vermeende lief desaffaire van de troonopvolger van ko ningin Elisabeth. De Labouroppositie heeft een motie aangekon digd waarin om veran dering van deze con troversiële wet wordt gevraagd. De wet dis crimineert en beledigt de katholieke gemeen- schap ln het Verenigd Koninkrijk, zo ver klaart Labour. Dese partij segt overi gens dat de motie niets te maken heeft met de roddel over de prins. Buckingham Palace heeft steeds harnekkig de geruchten ontkend dat de 31-jarige prins Charles een romance heeft met de rooms- katholieke prinses Ma rie Astrid van Luxem burg. Militante protestanten uit Noord-Ierland heb ben premier Thatcher naar aanleiding van de geruchten gevraagd de wet uit 1701 niet te veranderen. Op vragen in het Lagerhuis giste ren zei de Britse pre mier dat er „geen plan nen" bestaan de wet te wijzigen. In 1978 moest prins Mi chael van Kent af stand doen van al zijn rechten op de troon, toen hij met een rooms-katholiek meis je uit Oostenrijk trouwde. STRAATSBURG (AP, Reuter, ANP) De Luxemburger Gaston Thom heeft gisteren aangekondigd dat zijn streven als toekomstige voorzitter van de Europese Commissie zal zijn de betrekkingen met de derde wereld te verbeteren. Thom, die in januari het voorzitterschap van de Brit Roy Jenkins overneemt, zei gisteren tot het Europese Parlement dat de Lomé-overeenkomst en het Noord-Zuid gesprek de belangrijkste kaders zijn voor het ontwikkelingsgebied van de Europese ministerraad. SANTANDER (AP, Reuter) Drie bommeldingen in het noorden van Spanje hebben gisteren opnieuw voor grote onrust gezorgd onder buitenlandse toeristen. Twee veerboten Ontslag VTOUWen en een treinstation moesten worden ontruimd. TOKIO (AFP, AP, Reuter) De Amerikaanse president Jimmy Carter en de Chinese eerste minister Hua Guofeng zullen elkaar morgen gedurende een uur ontmoeten in Tokio, waar zij de begrafenisplechtigheid van de Japanse premier Masayoshl Ohira zullen bijwonen. De begrafenisplechtigheid van Ohira en hij zei dat hij „niet verbaasd zou Zevenhonderd passagiers moesten in allerijl een veerboot in de haven van 8antander verlaten, nadat een onbe kende per telefoon had medegedeeld dat er ieder moment een bom kon ontploffen. Een uitgebreide zoekactie wees echter uit dat het loos alarm was. Eerder die dag moest een Franse veerboot met veertig passagiers naar 8antander terugkeren, nadat er in een anoniem telefoontje melding was gemaakt van een bom op dat schip. Het vaartuig was met zeven grote vrachtwagens met chauffeurs en 33 bemanningsleden op weg naar de En gelse haven Plymouth. Uitgebreid on derzoek na terugkeer in de haven leverde echter geen explosieven op en in de loop van de middag kon de veerboot de tocht hervatten. Het Iraanse leger en de politie heb ben gisteren meer dan 130 vrouwen ontslagen, die niet volgens de voor schriften gekleed op hun werk ver schenen. Volgens een woordvoerder van het islamitische Revolutionaire Hof ging het om vrouwen „die op aandrang van Israël en de Verenigde Staten weigerden hun kleding aan te passen aan de islamitische revo lutie". wordt gekenmerkt door een intensief diplomatiek contact. Vertegenwoor digers van honderdtwaalf landen, on der wie drie staatshoofden en tien premiers, wonen de plechtigheid bij. Carter en Hua Guofeng zullen onge twijfeld de Russische aanwezigheid in Afghanistan en de recente ontwik kelingen in Indochina bespreken. Een hoge functionaris van het Ameri kaanse ministerie van landbouw zei dat hij ln Washington ook „had horen praten" over een graanleverantie aan China. Van deze transactie ls volgens de functionaris al een half jaar sprake zijn als de geruchten nu blijken waar te zijn". De Chinese premier zal verder be-l sprekingen voeren met de Australi sche premier Malcolm Fraser en de president van Bangla Desh Ziaur, Rahman. Met hun zal Hua Guofeng zeker ook de situatie in Azië be spreken. De Japanse eerste minister-ad-inte rim Masayoshi Ito zal een gesprek voeren met de Zuidkoreaanse pre mier Park Choon Hoon over de eco nomische en politieke situatie van Zuld-Korea. Thorn pleitte ook voor nieuwe pogin gen om de energiecrisis tegen te gaan. De Europese Gemeenschap zou met de olieproducerende landen (OPEC) moeten gaan praten over de olievoor ziening voor ontwikkelingslanden. Thorn vindt dat het gebruik van kernenergie en kolen bevorderd moet worden. Over het Midden-Oosten zei Thom dat onder zijn voorzitterschap veel aandacht zal worden geschonken aan .Israo en de PLO. Hij vindt dat de Europese Gemeenschap een belang rijke rol bij het vredesproces in het Midden-Oosten kan spelen. Een geza menlijk eigen initiatief in deze kwes tie sloot hij niet uit. Thom zei dat de aanwezigheid van de Russische troepen in Afghanistan een schaduw wierp over de komende besprekingen over veiligheid en sa menwerking in Madrid. De gedeelte lijke terugtrekking die Moskou afge lopen maand aankondigde was vol gens de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken een stap in de goede richting. Over het functioneren van de EG zei Thom dat een beter evenwicht tussen de verschillende beleidsvormen van de EG en een verhoging van de eigen middelen verder bestudeerd moeten worden. Thorn is een voorstander van nauwere samenwerking tussen de in stellingen. Hij waarschuwde dat de uitbreiding van de EG het komend half jaar zware eisen aan de raad van ministers zal stellen. Per 1 januari 1981 treedt Griekenland toe. Onder handelingen met Spanje en Portugal over toetreding zijn nog aan de gang. JERUZALEM (AFP, Reuter, AP) De onafhankelijke Amerikaanse pre sidentskandidaat John Anderson is tegen erkenning van de Palestijnse organisatie (PLO). De PLO moet eerst „de wapens neerleggen, de ter reur opgegeven en Israëls recht op onafhankelijkheid binnen veilige en erkende grenzen erkennen", zo zei Anderson gisteren in Israël. Hij brengt een bezoek van vier dagen aan dit land om zich te oriënteren in de Midden-Oostenproblematiek. door J. den Boef BELGRADO „De Joegoslavische kranten bevatten veel informatie over het systeem van arbeiders-zelfbestuur, maar de meeste mensen begrijpen niet wat er geschreven wordt. Waarom wordt er niets gedaan om de bevolking in eenvoudige taal duidelijk te maken, welke praktische betekenis het systeem voor haar heeft?" Deze vraag werd gesteld door een Joegosla vische journalist op een persconferentie naar aanleiding van het feit, dat het arbei ders-zelfbestuur dertig jaar geleden offici eel in Joegoslavië werd ingevoerd. En het is typerend voor de plaats die dit systeem in de Joegoslavische werkelijkheid inneemt, dat na al die dertig Jaar de meeste mensen eigenlijk niet weten, welke mogelijkheden en begrenzingen het in de praktijk kent. Het was de ondankbare taak van Mika Spiljak, vorig Jaar nog president van de Confederatie van vakbonden in Joegosla vië, de vraag van de journalist te moeten beantwoorden Hij ontkende niet dat de wanten met zeer theoretische beschouwin gen slechts een deel van hun lezerspubliek konden bereiken en hij gaf toe dat hierin inderdaad verandering moet komen om het belang van het systeem van zelfbestuur in de ondernemingen dichter bij de werkende bevolking te brengen. Wat een feestelijke opsomming van de suc cessen van dertig jaar arbeiders-zelfbestuur bad moeten worden, eindigde in een anti climax toen er een enorm gat bleek te gapen tussen de theorie en de praktijk van dit onder bijzonder moeilijke omstandigheden geïntroduceerde systeem. In 1948 was de door de Sowjetleider Josef Stalin bevolen economische blokkade ai begonnen en or ganisatorische ervaring bestond er nauwe lijks in het vroeger voornamelijk agrarische Joegoslavië. Staat Op papier heeft het Joegoslavische systeem aantrekkelijke kanten, omdat het de weg naar democratische besluitvorming lijkt te openen. De vorig jaar overleden partij-ideo loog Edward Kardelj heeft zich op dit ter rein bijzonder verdienstelijk gemaakt. Dit neemt niet weg, dat ook hij er niets aan heeft kunnen of willen veranderen, dat „directe democratie op basis van zelfbe stuur ln haar kern onverenigbaar is met het systeem van de partijheerschappij" (Uit partijtijdschrift Socijalizam). In de loop van de jaren is er heel wat gesleuteld aan het systeem van zelfbestuur. Wat op 27 juni 1950 onder dwang van de' omstandigheden werd ingevoerd „om alle terreinen van het maatschappelijke leven in het gehele land te mobiliseren", was in 1953 al heel hard aan aanpassing toe en de maatregelen die toen genomen werden om de werkende bevolking meer bij het sys teem te betrekken, konden niet verhinde- ren, dat de ontevredenheid over de praktijk van het arbeiders-zelfbestuur bleef toe nemen. De arbeiders-organisaties verlangden meer vrijheid, betere werkomstandigheden, bete re produktiemethoden en beëindiging van de bemoeienis van de staat bij het vaststel len van prijzen en dergelijke. In 1957 wer den opnieuw enkele aanpassende maatre gelen genomen en dat ging eigenlijk onon derbroken voort tot 1974, zonder dat er iets wezenlijks veranderde. De staat bleef, zoals Mika Spiljak op zijn persconferentie vertel de, „dominant". Wankel evenwicht Het feit dat de arbeiders in hun bedrijven nauwelijks directe invloed op de gang van zaken konden uitoefenen, omdat de leiding veelal aannam, namens hen te kunnen han delen. trad een zeer menselijke eigenschap aan de dag. De arbeiders voelden zich niet werkelijk mede-verantwoordelijk voor het wel en wee van hun onderneming. Ze bleven slechts werknemers. En zij vonden na ver loop van tijd hogere lonen belangrijker dan hogere Investeringen. Eén van de gevolgen was. dat bij een ver antwoord peil van investeringen meer geld moest worden geleend. Bovendien zag de staat zich genoodzaakt op verschillende ni veaus fondsen in het leven te roepen om zelf aan voldoende geld te komen voor investe ringen en andere financiële injecties om noodlijdende bedrijven kunstmatig in stand te kunnen houden Alleen op die manier kan een wankelbaar evenwicht wor den bewaard. Lange tijd hebben de ondernemingen de haar opgelegde hogere lasten in de prijzen doorberekend, hetgeen nadelig was voor de consument maar ook voor de export-moge lijkheden. Na verloop van tijd ging de over heid er dan ook toe over. de werknemers die alleen maar in hogere lonen geïnteresseerd waren, meer belasting te laten betalen. En dat droeg er bepaald niet toe bij het animo voor het systeem van arbeiders-zelfbestuur te doen toenemen. De werklozen zijn in Joegoslavië ook niet uit de lucht komen vallen. Om zo goed mogelijke resultaten te kunnen boeken, wordt er al Jaren naar gestreefd om met zo weinig mogelijk personeel een zo groot mo gelijke produktie te bereiken. Bedrijven die in moeilijkheden verkeren en personeel moeten afvoeren komen in aanmerking voor renteloze kredieten Joegoslavië telt op het ogenblik zo n 700.000 werkzoeken den, onder wie veel jongeren (die overigens erg kieskeurig zijn bij het aanvaarden van een baan). Ook wat de prijspolitiek betreft, is de in vloed van de overheid nog te groot en die van de zelfbesturende ondernemingen te klein, aldus Mika Spiljak op zijn persconfe rentie. Dat is ook na 1974 het geval geble- Edward Kardelj ven, in welk Jaar het zelfbestuur van de ondernemingen (waarin de arbeiders het voor het zeggen zouden moeten hebben) als economisch model in de grondwet werd verankerd. Economische deskundigen zijn nog altijd van mening dat de hoge prijzen, waarmee Joegoslavië kampt, vooral een gevolg zijn van overheidsinmenging, die op haar beurt weer door het partijbelang wordt ingege- geen gelegenheid krijgen een eigen leven te gaan leiden. Pogingen om ondernemingen tot specialisatie te bewegen hadden eenzelf de effect, omdat een monopolie-positie in de hand werd gewerkt. Zelfs als het mogelijk zou zijn de ideeën van Kardelj te verwezenlijken, zal er in de prak tijk van Joegoslavië nog geen werkelijke arbeiders-zelfbestuur inde ondernemingen bestaan. Kardelj ging weliswaar uit van het zgn „pluralisme" van dit zelfbestuur, maar bedoelde daarmee niet de veelheid van me ningen die ln het democratische systeem van de westelijke landen een eigen leven leiden. Partij en staat maken als het op aankomt nog altijd de dienst uit, ook al gaat men er in Joegoslavië formeel van uit dat de Liga van communisten, zoals de Joegoslavische communistische partij heet, in de samenle ving geen monopolie-positie mag innemen. Hierin moet verandering komen, wil het systeem van zelfbesturende ondernemin gen een werkelijke kans krijgen zijn waarde in de Joegoslavische maatschappij te be wijzen. Vooreerst ziet het er niet naar uit dat dit zal gebeuren, omdat de collectieve leiding die sinds het overlijden van president Tito Joe goslavië bestuurt, nog teveel bezig is met een consolidatie van de machtsverhoudin gen. Vorig jaar verklaarde Stane Dolanc, die lange tijd ten onrechte als opvolger van Tito werd beschouwd, dat politieke en eco- nomische stabilitiet de speelruimte bepa len. waarin het systeem van zelfbestuur kan functionewn. Er zijn geen ^aanwijzingen. ven. Concurrentie wordt op de binnenland- dat er ütouien afzienbare lijd wezenlijke se markt niet toegestaan, zodat de prijzen verbeteriÖffi^.T^ogelijk worden gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7