Op 'Hollandse Nieuwe' moeten we nog minstens een jaar wachten Tekening van een lezer TRUT KLOOT ZAK laatste verjaardag van de chu Trouw Ambtenaren Van Agt niet onder indruk bezoek Schmidt Meer ambtenaren in financiële problemen Commentaar Matiging noodzakelijk, maar hoe? - Andriessen Braks krijgt in EG vrijwel zeker nul op rekest Waarom doejij niks tegen APARTHEID inZwdAfrika? voor blinden zweetshirt wat kost kind? WOENSDAG 9 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Zelden zal een commissie zo snel op haar wenken zijn bediend, als gis teren de SER-commissie van eco nomische deskundigen, haar cen trale aanbeveling om alle inkomens gedurende vier jaar met een pro cent per jaar te beperken om zo onze exportpositie veilig te stellen, was nog maar nauwelijks geuit, of het kabinet boog zich nog diezelfde avond over het vraagstuk, hoe de loonkostenstijging met maar liefst twee procent te drukken. Het een staat natuurlijk los van het ander, maar het illustreert toch aardig de noodzaak die er is om offers te brengen. Voor het kabinet vloeit overigens de noodzaak tot verdere inkomens matiging niet in de eerste plaats voort uit bezorgdheid over onze exportpositie. Het is hooguit een bijkomend argument. De voor naamste reden is wel, dat met de ombuigingen in de sector van de sociale zekerheid en in de sfeer van de departementen zo ongeveer een grens is bereikt. Weliswaar zullen op deze terreinen nog pijnlijke in grepen te wachten staan, maar de grens is toch dat een al te forse voortzetting van de oude lijn, een te groot verlies aan werkgelegen heid met zich mee zal brengen. En daarmee ligt de pijnlijke vraag op tafel: hoe vertellen we aan onze kiezers, dat voor volgend jaar hun koopkracht niet meer veilig is. De varianten die het kabinet tot nu toe voor de oplossing van dit pro bleem gedacht heeft, hebben een ding gemeen, namelijk dat zij uit gaan van een minimale bereidheid van de werknemers om op vrijwilli ge basis tot loonoffers te geraken. De meest faire oplossing lijkt dan nog iedereen maar voor het blok te zetten en dus te kiezen voor een rechtstreekse looningreep. De an dere oplossingen betekenen dat de ene groep tegen de andere wordt uitgespeeld en zeker waar het om de sociale uitkernigstrekkers gaat kon dit wel eens tot pijnlijke en weinig verheffende taferelen leiden. Een groot nadeel van een recht streekse looningreep is evenwel, dat zij de sociale partners (werknemers en werkgevers) op voorhand buiten spel zet en hen ontslaat van iedere verantwoordelijkheid De bezwa ren, die met name ministet Albeda tegen een dergelijke gang van zaken heeft, delen we. Het verdient daar om zeker overweging ook onder de huidige zware omstandigheden toch een maximale poging te onder nemen om de sociale partners voor het kabinetsbeleid te winnen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een duidelijke relatie te leggen tus sen enerzijds het loonoffer dat moet worden gebracht en ander zijds de werkgelegenheid die daar mee wordt verdiend. Er zou uit zicht moeten worden geboden op arbeidsplaatsenovereenkomsten en bovendien zou vast moeten staan, dat lasten voorzover nodig ook eer lijk worden verdeeld. Ten slotte zou het kabinet de soli dariteit met de uitkeringstrekkers als een zwaarwegend punt in het geding moeten brengen. Niet door deze groep te „gijzelen" en hen als het ware bij een uitblijvende mati ging de rekening te presenteren, maar door de vakbeweging duide lijk in de gelegenheid te stellen haar veelgeprezen solidariteit op dit punt ook waar te maken. Minister Albeda zou in dit verband de rijks bijdrage aan de sociale fondsen ter discussie kunnen stellen. De werk nemers zouden hun solidariteit dan kunnen toetsen aan de mate waarin zij bereid zijn meer premie voor de uitkeringstrekkers te betalen. Vervolg van pagina 1 Tegen die achtergrond leek het voor stel om de ambtenarensalarissen aan te pakken nog het minst onaantrek kelijk. Nederland zou daarmee het voorbeeld volgen van de Engelse pre mier Thatcher die onlangs ook aan zienlijk heeft gekort op de ambtena- twaalarissen. Vice-premier Wiegel zou in deze kwestie het voortouw moeten nemen maar vooralsnog leek hij er weinig oren naar te hebben om deze rol te spelen. Illustratie De varianten zoals die ter sprake zijn b Vervolg van pagina 1 De KVP-voorzltter Van Zeil meent echter dat dit verhaal onjuist is. Des- re gevraagd zei hij gisteravond: „De mi- U nister-president heeft mij kort gele- wj den nog verzekerd dat hij geen kwade gevoelens koestert jegens Frans An il driessen." to Ervaring jgi Op de vraag waarop Van Agt An- driessen dan niet kandidaat heeft ge- jjn steld om voorzitter van de Europese I Commissie te worden (een post die m Nederland heeft laten lopen toen de jJ Anti-revolutionairen Zijlstra en Bies- /e heuvel niet beschikbaar bleken) zei J Van Zeil: .Andriessen was daar geen j] geschikte kandidaat voor, hij miste i de internationale ervaring en bekend- heid die Zijlstra en Biesheuvel wel J hebben. Om die reden heeft het KVP- bestuur de afgelopen weken, toeri er jj, over dat voorzitterschap beslist oe gebracht vormen een Indringende il lustratie van de problemen waarmee het kabinet te kampen heeft. Zij ma ken duidelijk dat bezuinigingen op de departementen en het snoeien in de sector van de sociale zakerheid on toereikend zijn om de overheid uit de financiële problemen te helpen en dat daarnaast een aanzienlijke loonmati ging, met verlies van koopkracht, noodzakelijk is. Het was de bedoeling dat het kabinet nog voor het einde van de week de principiële knopen zou doorhakken. Het ziet er echter naar uit dat dit ook dit jaar niet zal lukken en de minls- terploeg eerst met vakantie gaat. En wie weet zijn er dan eind augustus wel weer een paar financiële meeval lers. zodat van alle varianten kan worden afgezien door Hans Schmlt IJMUIDEN De Neder landse haringvissers be hoeven weinig hoop te koesteren deze zomer en kele weken op de Noord zee In actie te kunnen komen. Hoewel de minis ters van landbouw van de Europese gemeen schap op 21 Juli nog een beslissing moeten ne men over het verzoek van hun Nederlandse collega Braks om de ha- rlngvanst weer op be scheiden schaal toe te staan, ls nu reeds duide lijk dat die beslissing af wijzend zal zijn. De Britten, Ieren en Denen hebben (om uiteenlopende redenen) baat bij een verlening van het haringvangst- verbod, terwijl in feite alleen de Ne derlandse vissers bij een kleine vangst (minister Braks heeft om vijf duizend ton gevraagd) belang heb ben. Bovendien ligt inmiddels in Brussel een advies op tafel van de Internationale raad voor onderzoek van de zee. In grote meerderheid zegt deze raad dat het nog niet aanvaard baar ls nu al weer op de Noordzee haring te vangen. De Nederlandse haringbioloog drs Ad Corten van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek In IJmuiden, die deel uitmaakt van de haringwerk groep van de internationale raad, ls echter van mening dat deze zomer best, ondanks het feit dat de harings tand zich slechts langzaam herstelt, haringnetten kunnen worden uitge zet. Hij meent dat zo'n twintigdui zend ton volwassen haring uit de Noordzee kan worden gehaald, zon der dat hierdoor het herstel van de haringstand wordt aangetast. Maar evenals minister Braks waarschijn lijk straks in Brussel alleen zal staan, zo stond de afgelopen maanden drs. Corten ln de Internationale raad al leen. De liefhebbers van de „Hollandse nieuwe", de groene of maatjesharing, zullen minstens nog een jaar en mo gelijk nog twee Jaar moeten wachten voordat zij weer een Noordzee-haring het keelgat kunnen laten binnenglij den. Zolang zullen zij zich nog tevre den moeten stellen met de haringen die de Denen en de Ieren ln hun wateren vangen en die vooral worden opgekocht door Nederlandse hande laren die ze, bij gebrek aan „Holland se nieuwe", ln ons land aan de man brengen. De Denen en Ieren verdie nen daar goed aan, zodat het niet verwonderlijk is dat zij het vangst verbod op de Noordzee willen hand haven. Drie jaar geleden Inmiddels is het drie Jaar geleden dat de Nederlandse haringvissers op de Noordzee een minimale hoeveelheid (vijftienhonderd ton) aan boord brachten. De haringstand had toen een beangstigend dieptepunt bereikt en voor het eerst werd gehoor gege ven aan het beroep dat haringbiolo gen al enkele Jaren tevergeefs op poli tici deden, namelijk het stopzetten van de vangst. Drs Corten: „Na de Tweede Wereld oorlog bedroeg de haringstand op de Noordzee meer dan twee miljoen ton. Door overbevissing liep deze hoeveel heid geleidelijk terug tot nog maar honderdduizend ton in 1975. Wij waarschuwden toen al de vangst te stoppen, maar daaraan werd geen gevolg gegeven. In 1976 volgde een kleine opleving doordat de Jaarklas 1973 goed was (een haring is na drie Jaar volwassen), maar deze werd me teen weer weggevangen, zodat de ha ringstand eind 1976 opnieuw nog maar honderdduizend ton bedroeg". De uitbreiding van de visserijzones van de EG-landen en Noorwegen tot tweehonderd mijl (op 1 Januari 1977) maakte echter maatregelen mogelijk. In maart 1976 verbood Engeland de haringvisserij ln haar zone en daar mee praktisch alle haringvisserij, want vrijwel alle haring komt binnen de Engelse zone voor. Een befaamde paaiplaats als de Doggersbank ver dween al ln 1965. Nederland toonde zich zeer gebelgd door het vanstver- bod, wist nog een quotum van vijf tienhonderd ton los te peuteren en voer nadat dit was gevangen demon stratief door. Eerst nadat twee Neder landse schepen waren opgebracht, bleef de haringvloot mokkend ln de thuishaven. Sindsdien is er. een enke- Je moet in de foto-archieven duiken om zo'n beeld te kunnen zien: nieuwe haring, zojuist aan de wal gebracht. Ie Franse stroper uitgezonderd, niet meer gericht op haring gevist. Wel worden duizenden tonnen Jonge ha ring jaarlijks uit het water gehaald als bijvangst van de sport vis se rij. De visserij biologen, gewantrouwd en verfoeid door de vissers, zetten na het vangstverbod hun onderzoek voort. Tot dat onderzoek behoort het pellen van het bestand van jonge haring in februari en een larvetelling in sep tember. Aan dat onderzoek nemen zeven tot negen schepen deel, waar- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermeiden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ALLEEN OP OE WERELD moest worden, Andriessen ook niet naar voren geschoven. Maar Andries sen heeft wel voldoene ervaring om gewoon lid van de Europese Commis sie te worden," aldus Van Zeil. Het kabinet zal naar verwachting pas in augustus of september een beslis sing over de Nederlandse kandidaat voor de Europese Commissie nemen. De nieuwe commissie, waarin Neder land een post mag vervullen, treedt pas per 1 Januari 1981 op. De Europarlementariërs van het CDA hebben na Andriessen nog an dere mogelijke kandidaten voor het lidmaatschap van de commissie ge noemd, als duidelijke tweede keus. Op de lijst staan onder meer de CDA- Euro-Parlementariërs van CHU-huize Tolman en Nooteboom en de Antire volutionair Jonker. Oeruchten dat Jonker door het AR-bestuur dan wel door het CDA als eerste kandidaat is genoemd, werden gisteren zowel in AR-kring als door de woordvoerder van CDA-fractielelder Lubbers na drukkelijk tegengesproken. Trouw zatehdaö 5 juu two.) onder de Tridens uit Umulden. Sinds vorig Jaar wordt ook geprobeerd de volwassen haring te tellen, maar dat is door het gecompliceerde gedrag van haring een moeilijke opgave. Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek kan een redelijk beeld van de haringstand worden verkregen. Drs. Corten: „De schattingen lopen momenteel verbazend parallel. Dui delijk is dat de produktie nog steeds slecht is; zo bedraagt de ln februari van dit jaar getaxeerde Jaarklasse 1978 slechts veertig procent van de normale omvang. De jaarklassen daarvoor telden echter slechts tien procent, zodat er sprake ls van een opgaande lijn. In Nederland wordt de volwassen haringstand voor dit Jaar op vijfhonderdduizend ton geschat; de buitenlandse collega's houden het op vierhonderdduizend ton. Ge streefd wordt naar een populatie van minimaal achthonderdduizend ton. Dan zal er weer sprake zijn van een normale produktie, dat wil zeggen: vijfhonderdduizend ton jonge haring per jaar erbij. Bij een goed beheer kan dan jaarlijks meer haring worden gevangen dan in de jaren zeventig". Het streefgetal zal naar verwachting in 1982 kunnen worden bereikt, waar na volgens drs. Corten de populatie nog enige tijd zal moeten doorgroeien tot een buffervoorraad is bereikt. De visserijbiologen willen de vangst blij ven verbieden tot het minimumni veau van achthonderdduizend ton is bereikt, maar drs. Corten voelt mo menteel meer voor een geleidelijke heropening van de haringvangst. Het belangrijkste argument: hoe langer de markt gesloten blijft des te meer afzetmogelijkheden verloren gaan. Drs. Corten: „Het aantal verwer kingsbedrijven neemt af Hoe langer de vangst gesloten blijft, des te ver der brokkelt de markt af. Bij een geringe aanvoer van haring is die markt dan al verzadigd en kunnen de vissers de vangsten niet meer kwijt, waardoor de prijzen te sterk dalen." Er kan dan een situatie ontstaan als bij het doordraaien van bijvoorbeeld komkommers en tomaten; de haring gaat dan voor een habbekrats naar de vlsmeelindustrie. Bescheiden Om dat te voorkomen, zou nu al begonnen kunnen worden met een bescheiden vangst. Drs. Corten: „Dit jaar zou twintigduizend ton haring kunnen worden gevangen zonder dat dit het herstel van de haringstand zou aantasten. Maar de meerderheid van mijn collega's in de ICES durft daar niet aan: ze zijn bang dat de controle faalt en de vangsten uit de hand lopen. Het effect van drie jaar bescherming zou dan teniet worden gedaan. Ik meen dat een goede con trole mogelijk is. ook al omdat deze in één land, Engeland, zou kunnen wor den geconcentreerd." Een hoeveelheid van vijfduizend ton haring lijkt slechts een kleine bijdra ge te kunnen leveren aan de totale bedrijfsresultaten van de Nederland se visserij. Toch is volgens drs. Dick Langstraat van het Visserijschap een dergelijke hoeveelheid, hoe klein ook, uiterst welkom: „In 1974 waren er in Nederland 78 haringtrawlers; nu zijn er nog 27 ln de vaart die op makreel vissen. Deze harde kern die is overge bleven. lijdt ook verlies, mede door dat toegestane hoeveelheden ma kreel drastisch omlaag zijn gegaan. Het is daarom èn om de greep op de markt èn om de kennis van het vak te behouden wel degelijk van belang toch een bescheiden vangst binnen te helen." Minstens een jaar. De liefhebber van de Hollandse nieu we zal, wanneer de Nederlandse ha ringvloot tegen de verwachting in toch van de Europese ministers van landbouw zou mogen uitvaren, daar dan toch nog minstens een jaar op moeten wachten. Drs. Corten: „De echte maatjesharing vang je in juni. Na half juli wordt de vetreserve al omgezet in eieren en hom en dan krijg je al volle haring. Daar kun je geen groene haring meer van maken." ARNHEM (ANP) De gemeentelijke kredietbank in Arnhem constateert in haar jongste jaarverslag een toenemend aantal ambtenaren in financiële moeilijkheden. Zeven van de tien mensen, die thans bij de kredietbank aankloppen voor een schuldbemiddeling, zijn in overheidsdienst. De Arnhemse situatie wijkt volgens directeur J. Eibers van de Arnhemse kredietbank wel af van de rest van het land. Arnhem telt naar verhouding veel ambtenaren met instellingen als het provinciehuis, het grote girokantoor en een rljkskantorengebouw. De situatie in Arnhem is mogelijk wel vergelijk baar met die in Den Haag, waar ook veel ambtenaren wonen en werken, aldus Eibers. Dat ambtenaren relatief veel ln financiële problemen geraken komt mede doordat banken en andere geldinstellingen hun tamelijk snel leningen verstrekken. Werknemers in overheidsdienst worden niet gauw ontslagen en dat biedt de banken kennelijk meer zekerheid dan in het geval van gewone geldlenende burgers, aldus directeur Eibers. Vandaag viert de Christelijk-His- torische Unie haar laatste ver jaardag. Zoals bekend zal zij tegelijk met KVP en ARP op 11 oktober komen te overlijden en wel op 72-jarige leeftijd. De oud-parlementair journalist Hen ry Faas heeft in zijn in 1967 ver schenen boek „God, Nederland en de Franje" treffend beschre ven wat er aan de geboorte van de CHU vooraf ging; „Eensgezindheid is nooit de sterkste zijde van protestants Nederland geweest. Een jaar na de oprichting van de ARP zijn er al tekenen van verval. Secretaris en later voorzitter van de ARP- fractie is jonkheer mr. A. F. de Savornln Lohman. Hij heeft de grootste moeite om zijn club bij elkaar te houden, want aan par tijdiscipline is men niet gewend. Hij wordt voortdurend achter zijn broek gezeten door Kuyper. „Abraham de Geweldige", het geen Lohman in hoge mate be gint te irriteren. Kuyper is de grote leider. Lohman doet het rustiger aan. Dat is vandaag nog het meest kenmerkende verschil tussen ARP en CHU, een verschil dat met kerkelijke zaken samen hangt, want de ARP is overwe gend gereformeerd, de CHU over wegend hervormd. In 1880 vertel de Lohman aan Kuyper, dat hij geen blinde gehoorzaamheid mocht verwachten. In 1967 zeg gen christelijk-historlschen als zij in een openhartige bui uitleg gen wat tegenstaat in de anti revolutionairen: „zij zijn zo door- douwerig". In de politiek leidt een al te grote vrijheidsdrang, het afwijzen van elke discipline, het afwijzen van elke afspraak, de volledige onge bondenheid vaak tot conservatis me. De CHU is meestal wat meer naar de conservatieve kant uitge vallen dan de ARP. Dat bleek al in 1894 toen de CHU nog niet eens officieel bestond. Het ging er bij de verkiezingen van dat jaar om hoe ver men zou gaan met het verlenen van het kies recht. In veel districten stonden twee anti-revolutionairen kandi daat: zij die, zoals Kuyper. erg ver wilden gaan in het verlenen van het kiesrecht, en de anderen die, zoals De Savomin Lohman. niet zo hard wilden hollen. De club van Kuyper kreeg zeven ze tels, die van Lohman zes. In 1898 begint Lohman een vrije anti-revolutionaire partij met als ideaal: een los gevalletje zonder overheersende leider. Twee jaar eerder was er al een christelijk- historische kiezers bond opge richt, die zich ook tegen de lei ding van Kuyper keerde, puur hervormd was en zeer anti rooms. De groepen smelten sa men. In het begin van deze eeuw officiële geboortedatum: 9 Juli 1908 - is de CHU er. Ten slotte nog dit citaat: „De oude Til an us (dr H. W - red.) placht te zeggen dat, als morgen de besturen van KVP, ARP en CHU zouden besluiten een fusie aan te gaan, er overmorgen een nieuwe CHU zou worden opge richt". We zijn benieuwd naar de gebeur tenissen op (zondag!) 12 oktober 1980. Papegaaien Het parlement van de Afrikaanse staat Ghana heeft een wet aangenomen die met onmiddellijke ingang de in- en uitvoer van papegaaien ver biedt Volgens de indieners van de wet werden de papegaaien ge bruikt om goud en diamant naar het buitenland te smokkelen. Hoogbejaard en swanger Kort nadat een 88-Jarige vrouw in een ziekenhuis in de Australische stad Sydney was overleden, kreeg de familie de rekening thuisgestuurd, voor behandeling en een zwangerschapstest. Bij navraag bleek de nota voor de test per ongeluk in de envelop gestopt te zljn.w waarvoor het ziekenhuis haastig excuses heeft aangeboden. Vanwaar dit affiche? De bedoe ling van dit affiche is mensen mannen en vrouwen, ongeacht leeftijd die nog anno 1980 voor het apartheidssysteem in Zuid- Afrika zijn of nog nooit iets te gen dat verfoeilijke systeem on dernomen hebben, te bereiken. We hopen dat ook dat mensen in deze categorie zich direct aange sproken weten." Deze toelichting is niet van ons. Het is de letterlijke uitleg die de BOA, de Boycot Outspan Aktie, geeft bij haar nieuwste affiche, dat bierbij sterk verkleind is afgedrukt. Hopen ze bij de BOA terecht dat mensen zich door dit affiche aangesproken voelen? Vast niet. Wie, al of niet nit volle overtuiging, vóór apartheid is die mensen zijn er nou eenmaal ook zal zich niet laten ompraten door iemand die hem of haar voor „stomme trut" of „klootzak" uitscheldt. Zulke uitdrukkingen mogen dan mis schien in bepaalde kringen on der het moderne, dagelijkse spraakgebruik vallen, voor de meeste mensen blijven het ordi naire scheldwoorden, waar je maar beter helemaal niet op kunt reageren. Een regelrechte misser dus, dit affiche. Jammer, omdat de BOA zichzelf tegenwerkt en de slacht offers van de apartheid er be paald geen dienst mee bewijst. Mocht er toch noch iemand zijn die zich erdoor aangesproken voelt, dan kan die het affiche bestellen bij de BOA in Leiden, tel. 071-142124. Het kost één gul den en daar komen dan nog de kosten voor het opsturen bij. Misschien is het wel droog op de dag van de landelijke wandel tocht voor blinden en slechtzien den. Die dag is nog tamelijk ver weg, want deze door de afdeling Amhem-Nijmegen van de Neder landse Vereniging van blinden en slechtzienden georganiseerde wandeltocht valt pas op zaterdag 6 september. Het is de bedoeling dat bezitters van geleidehonden, blinden die alleen met een witte stok lopen en slechtzienden de middag van die zaterdag zo zelf standig mogelijk de hele route lopen. Hoe lang de tocht is heeft de organisatie niet meegedeeld, wel dat de wandeling tussen twaalf en zes uur gemaakt kan worden, dat het in Ede gaat ge beuren, dat er voldoende begelei ding langs de route aanwezig zal zijn en dat die route is uitgezet in samenwerking met een stokloop- instructrice Wie blinden of slechtzienden in eigen omgeving kent zou hen op deze speciale wandeltocht attent kunnen ma ken. Wie mee wil doen moet bij de start vijf gulden betalen, en zich zo gauw mogelijk opgeven. De organisatoren willen het liefst op 15 juli volgende week dins dag dus al weten hoeveel men sen mee willen lopen, want zo'n dag eist nogal wat voorbereiding. Wil Jansen in Doetinchem <08340- 33728) en Jan Both in Ede (08380- 34901) geven graag nadere infor matie en noteren minstens even graag deelnemers. Of de dragers van tricot t-shirts er in groten getale in fietsen moet nog blijken, maar op het eerste gezicht lijkt het wel wat, een shirt waarin je er bezweet uitziet zon der je moe te hoeven maken. De 2 9-Jarige Amerikaanse Danya Padilla kwam op het idee het tricot te versieren met net-echte zweetplekken onder oksels, op rug en borst. Bij haar „zweet- shirt" geelt ze aspirant-kopers (transpiratiekopers. kun je ook zeggen) deze gebruiksaanwijzing als die ander steeds maar zeurt dat Je meer lichaamsbeweging moet nemen, neem dit shirt dan mee naar het café op de hoek. drink daar iets op je gemak, doe je shirt aan en laat bij thuis komst zien hoe verschrikkelijk je transpireert. Ga dan even onder de douche om het nog echter te laten lijken." Behalve bloed, zweet en tranen waartegenover gelukkig vaak veel vreugde staat kost een kind zijn ouders ook geld. Hoe veel is moeilijk te beseffen, maar Engelse onderzoekers hebben daar toch een poging toe gedaan. Volgens dat onderzoek, afge drukt in het bekende vrouwen weekblad „Woman" moet in elk kind tot zijn zestiende verjaar dag ongeveer een halve ton gein- vesteerd worden Volgens de prij zen van vandaag dan. en volgens Engelse normen Ruim vijftigdui zend gulden, waar wel kosten voor oppas, vakanties en zakgeld bij Zijn geteld (noodzakelijke uit gaven. vinden de onderzoekers maar niet die voor snoep en ande- re extra TeL-je die- er wei bij, dan zou het bedrag wel eens heel wat hoger kühnen uitkomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5