iyrië raakt in isolement India erkent Phnom Penh ^Guerrilla veranderde de positie van de vrouw Noord-Zuidgesprek op losse schroeven Illegalen in woestijn beroofd jliestaten stoppen steun eer gevechten issen Libanese roeperingen Minstens dertien doden in Arizona VN-zegsman maant gelijkgezinde landen Uniform voor Iraanse vrouw Einde aan voedselhulp Rode Khmers India arresteert 3000 betogers Israël en Egypte verdagen overleg AG 8 JULI 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET James Dorsey gematigde Arabische oliestaten trekken hun handen af de Syrische president Hafez al Assad. Dit hebben Arabi- 'e diplomatieke kringen in de Jordaanse hoofdstad Amman Waard. voortgezet kunnen worden. Een aan- wijzing voor de ernst van de situatie vormt de recente mislukte aanslag op het leven van president Assad. Ruim twee weken geleden zou een van As- sads lijfwachten een handgranaat naar de president hebben gegooid en onmiddellijk daarna door andere lijf- met een groeiende burgerop- j geconfronteerde Baath-bewind ontvangt jaarlijks miljarden Jens aan economische steun uit rablsche wereld. Goed ingelichte jsche diplomatieke kringen we lnu echter te vertellen dat Saoedi- Cbié en Koeweit hun tijdens de Jnbtsche top in Bagdad in novem- wachten zijn gedood. If 1978 aangegane financiële ver- Min gen tegenover Syrië niet r nakomen. De gematigde Arabische oliestaten zouden bereid zijn Assad te laten -vallen mede omdat Syrië de Pales tijnse bevrijdingsbeweging (PLO) en Libanon als een particulier speelter rein beschouwt, waarin de andere Arabieren niets te zoeken hebben. i bewind van Hafez al Assad zal uchien nog een jaar overeind blij- 1 staan. Assad kan op een sterk -r ^rug vallen waarin de Alawie- d (een religieuze secte in Syrië, „Vergeet niet dat de oliestaten over Lrtoe ook Assad behoort) sleutel- titles innemen. Maar uiteindelijk is iad gedoemd te vallen", aldus poli te kringen in Amman. ie kringen wijzen erop dat grote len van het Syrische volk Assad ver vandaag dan morgen zien ver- Opvallend is dat Irak, dat eveneens door een vleugel van de Baathpartij wowordt geregeerd maar het Assad-be- 'kken"Het stadium waarin Assad wind haat, Syrië financieel blijft steu- n hoofd had kunnen redden door nen. Irak zou echter grote sommen roeiing van de corruptie in zijn naar de PLO overmaken in een po- md en door het ontslag van zijn ging de Syrische greep op PLO los te hate en gevreesde broer, Rifaat, weken. PLO-functionarissen bevesti- ie bevelhebber is van de veiligheid- gen dat nu. twee jaar nadat Irak en de roepen) is verleden tijd. „Het ver- Palestijnen elkaar naar het leven tk van Rifaat is niet meer voldoen- stonden, Irak en de PLO een wapen de bovendien heeft Assad Rifaat no- stilstand van „secundair belang" niet om z'n bewind voorlopig boven hebben gesloten. Syrië heeft echter in eer,nter te houden", aldus Syrië-ken- de afgelopen weken herhaaldelijk la- riet enorme investeringen beschikken in Libanon, die zij niet zomaar kwijt willen raken," aldus kringen dicht bij de olie-Arabieren. ten doorschemeren dat het de PLO sident Assaf liet gisteren weten ervan verdenkt steun te verlenen aan t elke moslembroeder die opge- de Moslembroeders. kt wordt de doodstraf krijgt. Ara- che diplomaten wijzen erop dat de ilembroeders inderdaad verant- orielijk zijn voor de reeks aansla- op vertegenwoordigers van de ering. Maar zij wijzen er tevens op dergelijke acties op die schaal it zonder steun onder het volk 3ROET (AFP, Reuter, UPI) In «non hebben zich hevige botsin- i voorgedaan tussen twee rivalise- nde christelijke partijen. Zeker vier tnsen zouden zijn gedood. Door de rechten is bijna alle hoop op ver ging en eventuele samenwerking uen de rechtse falangisten en de terale partij vervlogen. gevechten begonnen in de christe- wijk van de hoofdstad Beiroet en In de twintig kilometer noordelij ker gelegen kustplaats Safra. pe botsingen hebben de laatste twee vken aan zeker tien mensen het ven gekost. Het Libanese leger keft tevergeefs geprobeerd een buf- r te vormen tussen de strijdende De situatie in 8yriê lijkt ernstig ge noeg te zijn om te pogen pottekijkers te weren. Buitenlandse journalisten krijgen alleen nog met de allergroot ste moeite visa voor 8yrië. En verle den week werden twee Algerijnse di plomaten vertegenwoordigers van een land dat nauwe betrekkingen met Syrië onderhoudt op het vlieg veld van Damascus de inreis gewei gerd en met het eerst volgend vlieg tuig weer naar huis gestuurd. Leden van een grenspatrouille bergen een van de dertien lichamen, die zij in de woestijn van Arizona aantroffen. AJO (AP, Reuter) Beroofd en verlaten door hun „gidsen" hebben vijftig tot zestig illegale vluchtelingen dagenlang door de hete woestijn in het zuiden van de Verenigde Staten gezworven. Minstens dertien mensen zijn daarbij om het leven gekomen. Een groep van dertien mensen, al len afkomstig uit de Midden-Ameri kaanse republiek El Salvador, slaagde er in na vier dagen zwerven door de woestijn een Amerikaanse politiepost te bereiken. De groep was het slachtoffer geworden van een bende mensensmokkelaars, die vluchtelingen vanuit Mexico ille gaal de Verenigde Staten in loodste. De vluchtelingen hadden voor deze dienst 2400 gulden per persoon be taald. Midden in de woestijn op Amerikaans grondgebied beroof den de begeleiders de vluchtelingen echter van al hun kostbaarheden en drank. Vervolgens werden ze in de steek gelaten. Volgens een van de overlevenden. de twintigjarige Yolanda Estela, is zij aan de dood ontsnapt door het drinken van after-shave, cactus- vocht en ten einde raad haar eigen urine. De staat Arizona, waarin de woestijn ligt, wordt getroffen door een hittegolf, die aan veel mensen het leven heeft gekost. De tempera turen in de woestijn lopen op tot boven de vijftig graden. Onmiddellijk na het ontdekken van de overlevenden is er een speur tocht begonnen naar andere leden van de groep van naar schatting vijftig tot zestig vluchtelingen. Der tien van hen werden dood aange troffen, onder wie enige kinderen. Volgens plaatselijke politie-autori- teiten is er weinig hoop nog overle venden te vinden. „Niemand leeft langer dan vier dagen in de Arizona- woestijn zonder water," aldus een woordvoerder. De enige hoop is nu dat de mensen zijn teruggevlucht naar Mexico. De grens tussen Mexico en de Vere nigde Staten is in de uitgestrekte woestijn nauwelijks te controleren en daardoor een gewild gebied voor mensensmokkelaars. Vermoedelijk hebben dit soort berovingen in de woestijn zich vaker voorgedaan. De vluchtelingen uit El Salvador, dat wordt getroffen door een burgeroor log, worden door de Verenigde Sta ten niet als politieke vluchtelingen erkend. door Nico Kussendrager GENEVE In het overleg tussen industrielanden en ontwik kelingslanden zijn in een klap drie zaken op losse schroeven komen te staan: een speciale zitting van de Verenigde Naties, eind volgende maand, het VN-ontwikkelingsplan voor de jaren tachtig, en wereldwijde onderhandelingen tussen Noord en Zuid, als vervolg op de conferentie die vier jaar geleden in Parijs werd gehouden. Hier in Geneve wordt over de stand van zaken somber gesproken. Dat het overleg tussen arm en rijk vastzit is niets nieuws, maar een zo grote im passe als op het ogenblik wordt toch wel een uitzondering genoemd. Gevraagd naar zijn verwachtingen voor het derde ontwikkelingsdecen nium van de VN (1981-1990) valt Om- prakash Talwar in de rede: „Als er een derde ontwikkelingsdecennium komt". Talwar is adviseur van het bureau voor onderzoek en ontwikke ling van de VN, en als zodanig nauw betrokken bij het opstellen van de plannen voor de komende Uen jaar. Als belangrijke oorzaak voor de moei lijkheden op het ogenblik noemt hij het door elkaar lopen van de voorbe reidingen voor de speciale zitting van de VN, die 25 augustus in New York zou moeten beginnen, en die van de nieuwe wereldwijde onderhandelin gen over ontwikkelingssamenwer king. Om dat laatste gesprek heeft de der de wereld gevraagd na de conferenUe van niet-gebonden landen in Cuba, vorig Jaar. Volgens Talwar is op dat moment onvoldoende voorzien dat voorbereidingen elkaar zouden over lappen. Bij de westerse landen be staat de neiging alle zaken (handel, grondstoffen, energie, financiën en het wereldgeldstelsel) bij voorbaat al van de speciale VN-zitting door te schuiven naar de wereldwijde onder handelingen, die pas volgend Jaar be ginnen. „Wie dan leeft wie dan zorgt", en „komt tijd komt raad", redeneren woordvoerders van de behoudende westerse landen. Dat heeft ertoe ge leid dat zowel de commissie die de VN-zitting voorbereidt, als de zoge naamde commissie van het geheel van de VN (de COW, waarvan alle ledenlanden deel uitmaken) uit el kaar zijn gegaan, zonder dat enige vooruitgang is geboekt. ommunisten Italië 'eer naar Moskou OME (Reuter) De Italiaanse com- unlstische partij (PCD heeft gis te en een delegatie naar de Sowjet- nie gezonden voor gesprekken met Russische communistische partij, ingenomen wordt dat de ideologi- Jie verschillen tussen de twee zus- rpartijen het voornaamste punt in bespreking zullen vormen, e betrekkingen tussen de PCI en loskou verslechterden nadat PCI- ider Enrico Berlinguer de Russische in Afghanistan sterk veroor- 4de. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Iraanse vrouwen die bij de overheid werken moe ten een islamitisch uniform gaan dragen, waarbij inbegrepen een sluier. Radio Tehe ran heeft verklaard dat alle vrouwen die ongesluierd op hun werk verschijnen ont slagen zullen worden en bovendien geen recht meer hebben op' hun salaris. De revolu tionaire raad en aya tollah Khomeini moe ten nog hun goedkeu ring hechten aan het uniform. Naar ver luidt kan de aankondi ging betekenen dat het voor de Iraanse vrouw niet meer verplicht is de traditionele chador, een lange zwarte sjaal te dragen op hun werk. Afgelopen zaterdag hebben ongeveer 2000 vrouwen bij het kan toor van president Ba- ni Sadr gedemon streerd en trotseerden de woedende aanval len van mannelijke te- gendemonstranten. Het blad van de Isla mitische Republiek publiceerde gisteren over twee volle pagi na's de foto's van de demonstrerende vrou wen. De foto's hadden tot doel de vrouwen er van af te brengen nog een dergelijke demon stratie te houden. Een andere krant, Azage- dan (Vrijheid) vroeg zijn lezers om informa tie te verschaffen over de vrouwen die de pro testbijeenkomsten hadden bijgewoond. De Revolutionaire raad verbood voor gis teren alle demonstra ties van vrouwen te gen het dragen van sluiers en waarschuw de dat demonstranten onmiddellijk gearres teerd worden. Radio Teheran meldde gisteren ook dat een eind moet komen aan de straathandel zonder vergunning. „Deze mensen bewijzen de revolutie een zeer slechte dienst en hin deren de burgers," al dus Radio Teheran. NEW DELHI, BANGKOK (AFP, AP, Reuter) India heeft het door Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin in Cambodja erkend en zal binnenkort diplomatieke banden met het land aangaan. Het Internationale Rode Kruis en het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, zullen geen voedsel meer verschaffen aan vluchtelingenkampen van de Rode Khmer in het Thais-Cambodjaanse grensgebied. Volgens de Indiase minister van bui tenlandse zaken Narasimha Rao voordele van Heng Samrin te laten verlopen. De zetel wordt nu nog heeft India het bewind van Heng steeds bekleed door een vertegen- NEW DELHI (AFP, Reuter) Ruim drieduizend mensen, voor het meren deel vrouwen, zijn gisteren gearres teerd in de Indiase deelstaat Assam. De arrestanten namen deel aan de monstraties voor uitwijzing van Ben- galese immigranten. Door de acties lag het openbare leven in Assam vrij wel geheel stil. Het afgelopen Jaar zijn in Assam hon derden mensen om het leven geko men als gevolg van acties tegen ille gale immigranten, voornamelijk uit Bangladesj. Samrin erkend omdat het land „na verschrikkelijke beproevingen inter nationale steun nodig heeft om weer een soeverein, vrij en niet-gebonden land te kunnen worden." India is het eerste niet-communistische land dat het huidige bewind in Cambodja er kent. Het Russische persbureau Tass heeft opgetogen op de erkenning door In dia gereageerd. De erkenning komt op een tijdstip dat de landen in zuid oost Azië verdeeld zijn over de hou ding die zij tegenover Vietnam en Cambodja moeten aannemen. De Sowjet-Unie hoopt dat India zijn in vloed zal aanwenden om de stem ming in de Verenigde Naties over de zetel van Cambodja in september ten woordiger van het Pol Pot-regime. Voedselhulp Het Internationale Rode Kruis en Unicef willen hun voedselhulp aan de vluchtelingenkampen van de Rode Khmer stopzetten, omdat het vol gens hen duidelijk was dat een groot gedeelte van het voedsel direkt door gegeven werd aan de strijders van Pol Pot. De voedselhulp in het Thais- Cambodjaans grensgebied blijft wel van kracht voor vluchtelingen onder wie zich geen gewapende groepen be vinden. De hulporganisaties hebben ook ge vraagd om meer veiligheid en om een betere controle op de voedseldistri butie. Zij vinden dat Cambodjaanse leidinggevende personen die de orga nisaties hun werk willen bemoeilij ken uit de vluchtelingenkampen ge zet moeten kunnen worden. Het In ternationale Rode Kruis wil wel in gebieden die door de Rode Khmer gecontroleerden worden, medische hulp blijven verlenen, evenals Unicef, die wil doorgaan aan de kinderen van de aanhangers van Pol Pot voedsel te °®ver- pe voorstellen zijn in overeen- De Pakistaanse voorzitter van het voorbereidend overleg wil nu in een kleine „vriendenclub" zoals het wordt genoemd verder praten om te proberen alsnog een agenda voor de officiële onderhandelingen op te stellen. De niet-gebonden landen zijn niet bijster gelukkig dat zijzelf een wereldwijd gesprek hebben voorge steld. als vervolg van de conferentie van Parijs. Van het idee dat tijdens de VN-zitting harde afspraken zou den worden gemaakt, die dan tijdens de latere onderhandelingen, die ge ruime tijd in beslag gaan nemen, uit gevoerd zouden kunnen worden komt niets terecht De industriestaten zien de VN-zitting immers niet meer als een bijeen komst om afspraken te maken, maas willen dat op zijn best veel later doen. VN-functionaris Talwar doet „strikt persoonlijk" een oproep aan de gelijkgezinden (onder meer de Scandinavische landen en Neder land) die naar zijn idee zich vergele ken bij voorgaande onderhandelin gen erg op de achtergrond houden. Nederland en Denemarken „sluiten zich op binnen de Europese Gemeen schap", in plaats van te proberen de impasse, met steun van andere VN- leden, te doorbreken, aldus Talwar. Als oorzaak van de terughoudend heid van de westerse landen noemde hij tenslotte het feit dat dit Jaar in de Verenigde Staten verkiezingen wor den gehouden, en met name dat de Industrielanden alleen willen praten over energie, terwijl de derde wereld het gehele ontwikkelingsprobleem aan de orde wil stellen. JERUZALEM (Reuter, AFP) De besprekingen tussen Israël en Egypte over autonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden, die donderdag zouden plaatsvinden, zijn verplaatst naar begin volgende week. Volgens de officiële lezing zijn technische pro-' blemen de oorzaak van dit uitstel Het is niet bekend of het uitstel iets te maken heeft met nieuwe Egypti sche voorstellen over de Westelijke' Jordaanoever. Egypte wil gecombineerde Jordaans-' Israëlische eenheden vormen, die de veiligheid moeten handhaven van al le betrokken partijen op de Westeljke Jordaanoever. Voorts, moet de grens op „kleine punten" worden gecorri geerd. Dit maakte de Egyptische vi ce-premier en minister van buiten landse zaken, Kamal Hassan Ali be- kendin een vraaggesprek met de Amerikaanse krant Washington Star.» De vorming van deze patrouilles kan volgens Kamal Hassan All plaatsvin den als Jordanië de uitkomst aan vaard van de autonomleonderhande- lingen. De „kleine grenscorrecties" hebben volgens Ali ten doel dorpen te herenigen, die op de grens liggen tus sen Israël en de Westelijke Jordaan-, verschaffen, op voorwaarde dat het voedsel hen dan ook daadwerkelijk bereikt. Aan de Vietnamees-Chinese grens stemming met de akkoorden van Camp David en resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties, aldus de Egyptische minister. Over het Israëlische plan om de be- blijft de sfeer gespannen. De landen zettingsmacht op de Westelijke Jor- beschuldigen elkaar over en weer van „herhaalde gewapende provocaties". Sinds de Vietnamees-Cambodjaanse aanval op vluchtelingenkampen in Thailand, twee weken geleden, heeft Peking Hanoi twee keer officieel ge waarschuwd. daanoever de orde te laten handha ven zei Ali dat dit dageljkse onder drukking van de bewoners inhoudt. Een dergelijk plan kan volgens hem nooit echte vrede brengen en schept geen klimaat van vertrouwen tussen de betrokken partijen. an een medewerker j uim tienduizend jonge meisjes, die in de guerrilla hebben meegevoch- ■1 n, zitten nog in kampen rond Salisbury. Sommigen hebben baby's, ideren zijn zwanger. Gewend aan de spanningen van een oorlogsleven «ipen ze nu enigszins ontworteld rond in een bevrijd Zimbabwe. Terug ^jaar het platteland om weer de ondankbare zware rol te gaan spelen van iiisvrouw: water sjouwen, hout sprokkelen, kinderen veizorgen, meel ampen, etc., willen ze niet meer. De laatste jaren hebben ze immers als tlijken. zij aan zij met de mannen, gestreden in de chimurenga levri jdihgsoorlog) ttgens Sally Mugabe, de vrouw van Ro ut Mugabe, Zimbabwe's eerste democra- Kh gekozen zwarte premier moet het nancipatorisch ijzer gesmeed worden nu rt heet is. „De guerrilla heeft erg veel daan voor het bevrijdingsproces van de Duwen." zegt ze. „In de gewapende strijd a nationale onafhankelijkheid hebben de duwen bewezen, dat ze niet onderdoen tor de mannen. Op alle gebieden zijn de duwen ingezet. Ze hebben aan het front fvochten als soldaten, oorlogsmaterieel ïtransporteerd. ze hebben bewustwor- ingswerk gedaan onder het volk, de dorpe- ngen geleerd hoe ze gewonde kameraden wapens moesten verbergen, ze hebben "onagewerk verricht in vijandige kam en; kortom, ze hebben talloze revolutionai- t taken verricht. Ze hebben bewezen dat touwen, als hun maar de gelegenheid ge dronken wordt hun talenten te ontplooien, p>k tot heldendaden in staat zijn." vaar y zegt zich echter terdege bewust te zijn i het gevaar dat een groot deel van de •uwen, nu de oorlog over is en het norma- leven weer begint, geruisloos terug zullen "uipen in de traditionele huisvrouwenrol, 'to dit te voorkomen moeten we de vrou- ton meer kansen geven, speciaal op het "bied van onderwijs," zegt ze. „In het verleden hebben ze die kans nooit gehad Het blanke regime heeft de opleidingen voor vrouwen, om politieke redenen, steeds links laten liggen. Moeders zijn immers de eerste onderwijzers van de kinderen. Als moeders geschoold zijn, kunnen ze de poli tieke toestand van het land, de onderdruk king van de zwarten en speciaal van de zwarte vrouwen, beter begrijpen en beter doorgeven aan hun kinderen. Dat beteken de een gevaar voor het blanke regime. Wij hebben geen reden om de vrouwen dom te houden. Wij hebben nu de verantwoorde lijkheid om de grote achterstand van de vrouwen weg te werken." Volgens Sally heeft de Zanu, de politieke partij waarvan haar man Robert de leider is en die in april van dit jaar op overtuigende wijze de verkiezingen won, een nieuw onder wijssysteem ontwikkeld, dat reeds tijdens de oorlog is toegepast in kampen in bevrij de gebieden. Sally: „In het nieuwe onder wijssysteem wordt het vaste rolpatroon los gelaten. De politieke lessen moeten de men sen ervan doordringen dat echte vrijheid niet kan bestaan, zolang de vrouwen, de helft van de bevolking, gediscrimineerd blijven. De vrouwen hebben immers even fel gestreden voor een vrij Zimbabwe. Iede reen is nodig voor de opbouw van het land. Bestuurlijke functies in de nieuwe dorpsge meenschappen mogen ook niet louter meer Sally Mugabe voor de mannen gereserveerd worden. Tij dens de guerrilla hebben vrouwen bewezen ook leidinggevende kwaliteiten te hebben." Leiderschap Een van die vrouwen die haar sporen in het leger heeft verdiend is Teurai Ropa Nhon- go. in het huidige kabinet minister van Jeugd. Sport en Recreatie. Teurai Ropa ging al heel jong bij het leger (de Zanla). In 1974, na een training van drie maanden in Zambia, werd ze medisch assistente en te vens lid van de generale staf. Al vrij snel verschoof haar taak van de medische naar de politieke kant. Als politiek commissaris en later als politiek instructeur (een rang hoger) moest ze de soldaten de principes van Zanu bijbrengen. In 1976, na de moord op Herbert Chipeto de toenmalige vooralt- ter van Zanu, werd bijna het hele leider schap door de Zambiaanse autoriteiten ge arresteerd. Bij gebrek aan mannelijke lei ders kreeg Teurai de kans de leiding te nemen over zes kampen. Ze deed het zo goed, dat men haar in 1977, bij de herstruc turering van de partij, vroeg het vrouwen departement van de Zanu en het vrouwen detachement van de Zanla, te gaan leiden. Sally Mugabe haalt het voorbeeld Teurai Ropa graag aan om aan te tonen, dat het de Zanu ernst is met de vrouwenemancipatie. „We hebben echter veel meer vrouwen no dig met leiderscapaciteiten," zegt ze. „We hebben echter te kampen met een groot leger van vrouwen die analfabeet zijn. Toch hebben we het in de strijd juist van die groep vrouwen moeten hebben. De vrouwen die gestudeerd hadden, zaten aan de goede kant van de streep. Die hadden goed te eten. kregen privileges van het blanke regi me. Ze waren niet strijdbaar, omdat ze bang waren hun bevoorrechte positie te verlie zen. We zijn van plan op grote schaal met volwassenenonderwijs te beginnen. Vrou wen die niet verder kunnen studeren, moe ten de kans krijgen meer praktisch gerichte cursussen te volgen, waar ze wat leren op het gebied van naaien, veefokkerij, kinde ropvoeding. We zijn in de kampen in Mo zambique al met een dergelijke opzet be gonnen. Voor de ruim tienduizend meisjes in kam pen rond Salisbury is een speciaal cursus pakket op poten gezet. Een eerste groep van 52 meisjes tussen de veertien en twintig jaar heeft inmiddels zo'n speciale bewustwor dingscursus gevolgd. Doel van die cursus is de meisjes te oriënteren op hun nieuwe functioneren in de maatschappij. Sally, die eind juni in ons land was om een cursus te volgen op het Institute of Social Studies in Den Haag, greep haar verblijf in Nederland aan om de Nederlandse vrou wenorganisaties te interesseren voor deze vrouwenbewustwordingsprojecten. Over de opzet van de cursus zegt ze: „In grote lijnen vertellen we hun wat het inhoudt leiders te zijn van dorpscomités. We proberen duide lijk te maken dat het leggen van contacten erg belangrijk is. Ze moeten leren een pu bliek te bespelen, vrouwen benaderen op markten, huis-aan-huis-bezoek. Aan het eind van zo'n cursus willen we de meisjes in groepen indelen. Ze moeten dan in staat zijn aan te geven wat ze willen worden. Daarna zullen we hen korte, op de praktijk gerichte vervolgcursussen geven." Begrip Sally vindt bij de Nederlandse vrouwenbe wegingen veel begrip voor haar strijd voor meer vrouwen op invloedrijke posten Het gebrek aan vrouwelijke leiders is een punt dat speelt in alle vrouwenorganisaties, zo wel in de derde wereld als in het westen. Toch zijn er volgens haar ook wezenlijke verschillen tussen het Afrikaanse en wester se feminisme. Sally: „In het westen kunnen de vrouwen gebruik maken van hun economische macht Ze werken, brengen geld in en kun nen zich onafhankelijk opstellen. In Afrika ligt dit anders. Daar zijn de vrouwen econo misch vaak erg afhankelijk van de man. Daarom kunnen ze zich ook niet permitte ren de felle methodes van westerse feminis ten toe te passen. Bovendien liggsn de pro blemen anders. Westerse feministen willen praten over huisvrouwenloon. prostitutie, homofilie. Wij moeten nog vechten voor hele elementaire zaken, zorgen dat er vol doende voedsel is voor iedereen, dat ieder een kan profiteren van onderwijs en medi sche voorzieningen." Sally ziet ook weinig in groots opgezette vrouwenconferenties, zoals die in Mexico in "75 en Kopenhagen juli '80. „De problemen zijn té anders", zegt ze. „De prioriteiten liggen te ver uiteen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7