NG kerk in nesten door rare brief van dominee El Salvador: Herinnering Romero niet uitgewist Jos van der Kooy, Jan Zwart en John Black Kerk stiltecentrum Paus: niet neerzien op volksreligies Remonstranten bezorgd over rechtsorde Trouw VAN DA AC VOORBIJGANGER! Conferenties EPV INFORMATIE EVANGELISCHE PROGRESSIEVE VOLKSPARTIJ Evangelische alliantie in Vlaanderen DINSDAG 8 JULI 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei De Engelse hervormde kerk op het Begijnhof te Amsterdam. Oa jij ook nog Jan Zwart herdenken?, vroeg ik afgelopen zaterdagmiddag aan organist Jos van der Kooy, die ik trof bij de ingang van de Engelse kerk op het Begijnhof te Amsterdam, vlak voordat het wekelijkse concert (ditmaal: viool en orgel) begon. Nou. zei hij, daar zouden we hier dan mooi een John Black-herdenking van kunnen maken, want Engeland heeft ook zijn Jan Zwart gehad Heus, er is een componist geweest, die John Black heette. Wanneer dan?, wilde ik weten, maar Jos van der Kooy kon zo gauw geen antwoord geven, hij werd aangeklampt door mensen die hem complimenteerden met zijn overwinning op het internationaal improvisatieconcours. Ik moet zeggen dat de eerste prijswinnaar de gelukwensen op een waardige manier in ontvangst nam. Je voelde: 't was geen kleinigheid, maar we moesten het ook weer niet overdrijven. De uitbundigheid der felicitaties werd echter getemperd door een zekere melancholie, welke haar oorzaak vond in het aanstaand vertrek van Jos van der Kooy naar Leeuwarden, waar hij is benoemd tot organist van de Grote Kerk en waar hem een uitgebreid orgel wacht, dat in 1727 gebouwd werd door de vermaarde Christian MOller, op wiens naam ook het orgel van de Haarlemse Grote Kerk staat. Dezelfde MQller maakte in 1754 een orgel voor de Engelse kerk op het Begijnhof, maar daar is alleen het sierlijk front van over; daarachter bevindt zich nu een weinig opwindend Instrument uit het begin van deze eeuw. Op het vouwblad dat we zaterdagmiddag bij het programma kregen, stonden de wekelijkse (en gratis toegankelijke) concerten tot eind october aangekondigd. Naar ik vernam, zit het erin dat de serie na de verhuizing van Jos en echtgenote Janeke doorgaat, hoewel Ik me niet kan voorstellen dat iemand in staat is de collecteschaal bij de uitgang net zo onnadrukkelijk en tegelijk zo wervend te hanteren als Janeke van der Kooy dat vermag. Of zou ze daarvoor elke week uit Leeuwarden overkomen? Het was overigens niet helemaal toevallig, dat ik Jos van der Kooy over Jan Zwart aansprak. Het begon ermee dat een oude schoolvriendin van mijn vrouw opbelde. Ze was in Jaren niet in Amsterdam geweest en als 't aan haar lag, zou ze er ook nooit meer een voet zetten. Het is er mij te gevaarlijk geworden, verklaarde ze, Je kunt het televisiejournaal niet aanzetten of de keien en het traangas vliegen je bij wijze van spreken om de oren. Welnee!, wierp ik tegen. Amsterdam is Juist een zeer stichtelijke stad, We hebben hier elk Jaar twee herdenkingen van Jan Zwart en dan zitten we zoet in de Oude Kerk naar gewijde orgelklanken te luisteren. Hierop nam mijn vrouw de telefoon over en schoot het door me heen, dat ik verleden Jaar op deze plek verkondigd heb, het malligheid te vinden dat Jan Zwart in Amsterdam tweemaal per seizoenwat zeg ik?twee keer in één week herdacht wordt. Niet dat ik iets tegen J an Zwart heb, ik verkondig graag dat hij als geen ander de belangstelling voor het orgel en het orgelspel bevorderd heeft en dat bovendien zijn aanstekelijke liedbewerkingen tot vandaag toe velen vreugde verschaffen en bovendien de weg naar andere muziek openen. Maar om nu telkens weer en dubbel op in juli te gedenken, dat hij 13 Juli 1937 overleed, is me te machtig. Het trekt ook de betekenis van Jan Zwart te veel in de familiesfeer. Het zijn namelijk een paar van de zonen van Jan Zwart, die deze herdenkingen op touw zetten. Ik ploeg echter op rotsen, de gebroeders Zwart trekken zich geen zier van mijn opmerkingen aan, zij het dat ze elkaar deze zomer wat minder voor de voeten lopen dan verleden jaar. Toen hadden we twee herdenkingen achter elkaar, met maar één dag ertussen, nu kunnen we de 9e juli in de Oude Kerk naar Piet Wiersma luisteren, die in de door Stoffel Zwart georganiseerde reeks orgelbespelingen de Jan Zwart- herdenking verzorgt en moeten we tot dinsdagavond de 15e wachten, voordat Willem Hendrik Zwart aan de klavieren van het Oudekerksorgel zijn vader gedenkt. Op weg naar het Begijnhof zag ik de vele affiches van de vele concerten in de Oude Kerk, met veel Zwart daarbij, en vandaar mijn vraag aan Jos van der Kooyof hij er nog niet een herdenking bovenop kon leveren. Be heb me inmiddels voorgenomen nimmer meer te zaniken over de hoeveelheid van Jan Zwart-herdenldngen en ik ben in elk geval voornemens, morgenavond naar Piet Wiersma te gaan. Deze heeft me vorig jaar, toen hij eveneens uit Groningen kwam om voor Stoffel Zwart vader te herdenken, in hoge mate verkwikt. Intussen weet ik ook wanneer John Black leefde: van 1546 tot 1587. Ik heb er Jos van der Kooy over opgebeld en hij deelde me verder mee dat John Black organist en koordirigent was en verscheidene psalmbewerkingen gecomponeerd heeft. Nee, niet op de ons vertrouwde wijzen en ik denk dat daarom onze Jan Zwart nooit verslagen zal worden doorzijn Engelse naamgenoot. Door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De verhouding tussen de blanke nederdultse gereformeerde kerk en haar drie niet-blanke dochterkerken is tot een dieptepunt gezakt door een dreigbrief, die ds. Sam Buti, een van de leiders van de zwarte NG kerk, van een blanke collega heeft gekregen. „Als je niet vrijwillig met je duivelse praatjes ophoudt, zal er op een ande re manier een eind aan gemaakt wor den." aldus deze collega, die zich niet schaamde om zijn brief volledig te ondertekenen ds. P. C. Oosthuizen van de El andspoorgemeente in .Elandsfontein bij Edenvale. Wanneer de blanke NG kerk geen passende maatregelen tegen ds. .Gosthuizen neemt, zou dit ertoe kun- tïen leiden, dat de verhoudingen tus- >en de moeder- en de dochterkerken •4- die toch al zeer gespannen zijn •verbroken worden. De brief, die gedateerd was op 6 mei. is nu pas publiek gemaakt namens ds. Buti tijdens een vergadering van zwarte en blanke NG predikanten in Johannesburg. Ds. Buti was daar zelf )niet bij omdat hij ziek is. Tuchtmaatregelen Dat de brief niet eerder bekendge maakt is, komt omdat de kerkeraad van de gemeente, waar ds. Buti predi kant is (in Alexandra) eerst nog ge probeerd heeft, de zaak in der minne met ds. Oosthuizen te regelen. De kerkeraad vroeg ds. Oosthuizen schriftelijk zijn dreigbrief ondubbel zinnig en onvoorwaardelijk binnen twee weken terug te nemen. Maar de blanke dominee heeft niets meer van zich laten horen. Buti's kerkeraad wil het er niet bij laten zitten en is nu van plan. de classis Cachet (Edenvale) en de regionale synode van Zuid-Trans vaal te vragen om tuchtmaatregelen tegen ds. Oosthuizen. Oosthuizen schreeft Buti naar aanlei ding van uitlatingen van laatstge noemde op een vergadering van de Zuidafrikaanse raad van kerken, waarvan Buti voorzitter Is. Buti had daar gezegd, dat legerpredikanten door veel zwarten gezien worden als mensen die blanken aanmoedigen om tegen zwarten te vechten. „Ik ben het zat om nog langer te luisteren naar de drek, die Jij en je overleden vader ventileren. Ik vraag je op te houden met je communisti sche uitspraken (of ze regelrecht in de handen van de communisten te spe len)" aldus Oosthulzen in zijn brief. Nog een citaat: „Nee man. Je bent helemaal niet zo'n grote vent als je misschien denkt. Wees voorzichtig. Wij, predikanten en blanken, laten ons niet bang maken door jouw ver halen van het bloed dat zal vloeien. Ik denk, dat je zelf raar zult staan kij ken, als Je met je zelfmoord wilt be ginnen." Uitspraak waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 tele* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/OORDRECHT Postbus 946 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) iel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) tel 070-4688^4 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half iaar 101,90 Per jaar 201,60 Adverienbetaneven op aanvraag Telefonische abonnementenop- draehten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 9134515 Opgave mini-advertenties iet 020-936868 of schriftelijk aan Mmi-Adv atdeimg. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend sctirif- aan onze Amsterdamse Hij schreef verder, dat hij altijd veel voor de zending had overgehad en ook de Xhosa-taal had leren spreken, maar dat het Buti's schuld zou zijn, als de kerkeraad van Elandsfontein zou besluiten, niets meer te geven voor de zending. En Mandela Is een schelm die ze al lang op hadden moe ten hangen. Ds. Frikkle Conradle, de tweede pre dikant van Alexandra, zei dat zijn kerkeraad een duidelijke uitspraak van de blanke NG kerk wil hebben, omdat de kerkeraad gelooft dat deze brief representatief is voor het den ken van de meeste blanke neder- duits-gereformeerden. Ds. Oosthui zen was niet bereikbaar voor com mentaar. Hij is met vakantie in Na mibië. De predikantenbijeenkomst waarin deze brief werd bekendgemaakt, had toch al een emotioneel karakter. Ze was een initiatief van ds. Buti om neningsverschillen uit te praten. Maar direct bij het begin maakte de blanke dr Jan van Rooyen bezwaar tegen de aanwezigheid van twee jour nalisten. Hij maakte daarbij enkele schampere opmerkingen over een van hen en al noemde hij daarbij geen naam, het was duidelijk dat hij mij bedoelde om wat Ik eerder ge schreven heb over de spanningen in de NG kerken. Gesloten deuren Van Rooyens voorstel om de pers de deur uit te zetten, werd verworpen met 14 tegen 6 stemmen, waarop hij en twee andere blanke dominees (T. V. Mellet en F. J. du Plessis) weg liepen. Zwarte deelnemers noemden hun op treden typerend voor veel „verlich ten" ln de blanke kerk. „Ze willen best met ons praten, maar altijd pri vé, achter gesloten deuren. Dan kun nen ze onze meeste klachten toestem men en ons van alles beloven, waar van ze weten dat ze het toch niet kunnen of willen waarmaken." Ds. Tema las de brief voor, waarin ds. Buti uiteenzet, waarom hij de gere formeerde oecumenische synode (GOS) in Nimes in Frankrijk deze maand niet zal bijwonen. Buti ziet het nut van dergelijke conferenties waar blanke en zwarte dominees uit Zuid-Afrika naast elkaar zitten, niet meer ln, zolang het gesprek in Zuid- Afrika zelf op basis van gelijkwaar digheid niet op gang komt. Professor Dawld Bosch en andere blanke theologen pleitten ervoor, el kaar niet los te laten en te blijven praten, als het dan op officieel niveau niet mogelijk is, dan maar als indlvi- duelen. Maar de animo daarvoor was onder de zwarte dominees niet groot meer. Nu de blanke kerk geen fusie van de vier NG kerken wenst, moeten de drie nletrblanke hun moederkerk maar eens voor een ogenblik vergeten- en alle aandacht concentreren op een onderling samengaan. „Verder praten is tijdverspillen", zei Sam Hermanus, een diaken van Alexandra. Hij zei, dat hij nu al tien jaar besprekingen met de blanke kerk had meegemaakt, maar dat er nog nooit iets uitgekomen was. BAKKEVEEN (PNHK) De hervormde gemeente Opsterland-Noord heeft in samenwerking met de gereformeerde kerk en de rooms-katholleke paro chie in Bakkeveen de hervormde kerk Ingericht als stiltecentrum. De bedoe ling is, dat toeristen en anderen die daaraan behoefte hebben, even tot rust komen. De kerk is elke dag open van negen tot negen. Er ls een boekentafel met lectuur die kan helpen bij het mediteren. Er ligt ook een schrift waarin mensen voorbede kunnen vragen voor iemand of een gebeuren in de wereld dat hen erg bezighoudt. De pastoor en de gereformeerde en hervormde predikanten verwerken deze voorbeden dan in de kerkdienst op zondag. SAN SALVADOR Een nieuw woord doet de ronde in bepaalde kerkelijke kringen in El Salvador. CO- NIP, de afkorting voor de nationale coördinatie van de kerk van het volk. Een handvol priesters, enkele religieuzen en leken probe ren door deze bundeling van krachten te voorko men, dat na een eventuele overwinning van links in deze Midden-Amerikaanse republiek de officiële kerk de rechtse kant uitdraait, zoals min of meer het geval is in Nicaragua. Door de oprichting van CONIP hopen de initiatief nemers de basisgemeenten die, vanwege de onder drukking van hun werk door de meeste bisschop pen en de junta, overgelo pen zijn naar revolutionai re organisaties, die religi euze voeding en stimulans te geven, die deze bij de revolutionaire organisaties ontberen. Op oecumenisch gebied vond midden juni een be langrijke gebeurtenis plaats. In de hoofdstad San 8alvador werd een natio naal oecumenisch comité in het leven geroepen van katholieken en protestan ten die de lijn van de ver moorde bisschop Oscar Romero willen voortzetten. Nu de stem van deze zacht- moedige profeet voorgoed tot zwijgen is gebracht, ho pen de oprichters van dit comité bekendheid te blij ven geven aan de poliüek- pastorale visie, die Romero ontvouwde. De bisschop van San Vin- cente, mgr. Aparicio, be stond het intussen om van af de preekstoel een van zijn priesters met naam en toenaam verantwoordelijk te stellen voor het geweld in zijn kerkprovincie. Die priester heeft zich toen maar bij de guerrilla ge meld, na een briefje bij de bisschop achtergelaten te hebben Bijbels Op de dorpen hangen geen foto's meer van de ver moorde bisschop Romero. Bijbels worden eveneens verstopt. BIJ hulszoekln- gen door de beruchte natio nale garde (de honden noemt de bevolking hen) betekent het bezit van deze foto of van een bijbel vast en zeker arrestatie of weg voering. In veel parochies moet de priester alleen opdraaien voor het voortbestaan van de gemeente. Veel van zijn naaste medewerkers zijn gevlucht omdat ze met de dood bedreigd werden. Sommige priesters dreigen op die manier de gevange nen te worden van hun el- gen vrees en van die van hun gemeenteleden. In die dorpen, waar dank rij het werk van revolutionaire or ganisaties en vooruitziende priesters een natuurlijke eenheid is tussen politiek handelen en de geloofs praktijk, zijn de gelovigen minder bang, hoewel de on macht, de woede en de ont zetting over het barbaars geweld van de (para)mili- taire groepen groot is. Een in de laatste maanden maar al te bekend straatbeeld ln El Salvador, symbolisch voor de positie van de kerk. Hier wordt de kathedraal van San Salvador na een incident ontruimd. EEN NIEUWE SCHEPPING waardoor de wereld voor mij gekruist is en ik voor de wereld. (Galaten 6, vers 14-18) Paulus heeft het hier, in deze brief aan de christenen in Kleln-Arië, o*1 het kruis van Christus. Hij roept Gods hulp in, hij mag ervoor bewaa blijven op iets anders zijn hoop en moed te stellen dan op het kruis. J Even verderop kan hij het beeld het kruis verwisselen voor: „het erom een nieuwe schepping te zijn." Door het beslissend gebeuren vant, kruis van Christus worden mensen nieuw, als 't ware opnieuw geschapen. Dat is hun hoop en voor de wereld. Hoe dat rit zegt Paulus in deze woorden: waardoor de wereld voor mij gekruisigd is en ik voor de wereld". Ben je die nieuwe schepping dan lat een einde gekomen aan de alles vervullende betekenis van de wereü voor je leven. De wereld hier in de ft van de eigenzinnige mensenwereld die op eigen vuist iets wil zijn. Mensen die het alleen van zichzelf verwachten en die zo nodig het heil diep in hun hart of hoog in hun verstand of voor zich uit in de k van hun handen moeten ontdel Die wereld is voor hem gekruisigd,] aan z'n eind gekomen. Daarmee laf afgelopen, 't van al dat soort i te verwachten. Hij ls een soort van geest geworden. Wat dat alles betreft heeft hij niets meer over. Maar datzelfde geldt ook omgel De wereld kan in haar hoogmoed niets meer van hem verwachten. H| doet er niet meer aan mee. Dat betekent allerminst, daarvoor heeft hij zich duidelijk genoeg over allerk zaken uitgesproken, dat hem dit leven niet meer interesseert HIJ ta geen heremiet geworden. Maar er staat een kruis tussen. Het moet allemaal nieuw en anders en anden er niets van te verwachten. Het mod met het kruis van Christus. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Julianadorp-C lantsoog (toez.): J. G. Bouman Oost-Vlieland; naar Assen (toez.): E. van Ooyen te Rotterdam-IJaa monde. Bedankt voor Vught (toez.): M. Nieuwkoop te Balk. GEREF. KERKEN Beroepen te Idskenhuizen: A. Vd hoen te Augstinusga-Surhulzum. Benoemd tot geest vera, verpla huis Hoog-Laren te Blaricujn: J. van Harten, kand. te Hilversum. Aangenomen naar Velp: K. Dijk Haren. GEREF. KERKEN (VKUG.) Bedankt voor Oldehove: H. J. Ve huizen te Ede. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland: te Rotterdam-Oost-Capelle IJssel. I: W.Kd In de hoofdstad San Salva dor zeggen Jezuïeten, dat de nieuwe waarnemend bisschop mgr. Rivera y Da- mas weliswaar pastorale hulp verleent aan vluchte lingen en andere slachtof fers van het geweld (meer dan duizend gevluchte Sal- vadorenen ln zes opvang centra in de hoofdstad en over de drieduizend in buurland Honduras, terwijl de directeur van het Rode Kruis in Nicaragua ver wacht, dat ongeveer 200.000 Salvadorenen daar hun toevlucht zullen zoe ken als het geweld blijft aanhouden), maar dat een pastorale begeleiding en oriëntatie van de gelovigen van zijn kant in het huidige gecompliceerde politieke proces in El Salvador ont breekt. In de kathedraal van San Salvador liggen iedere dag verse bloemen op de een voudige grafsteen van .monseigneur Romero. „Je een voelen met de kerkge meenschap" staat op de steen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ford McLeod (Cam.): Vergunst te Veen. Bedankt voor Eindhoven: R. aard te Leiden. VRIJE EV. GEM. Beroepen te Goes: J. van Veen I Amstelveen, laatstelijk pred. van d ev. broedergem., die dit beroep he«l aangenomen. Ds. W. Vroeglndewel| Op 78-jarige leeftijd is overleden d hervormde emeritus predikant 1 Vroegindeweij te Driebergen. Vt 1935 tot 1969 stond hij achtereenwl gens in Reeuwijk, Poortvliet Bldl wijk en in Bergambacht. Ds. Woud Vroegindeweij was één van de tfc gebroeders Vroegindeweij die als pn dik anten van gereformeerde bond richting in de hervormde kerk ee markante plaats innamen. Van M leeft nu alleen nog ds. W. Vroegtndl weij, emeritus in Eemnes. Wie was Jezus van Nazaret? Bij belweek met P. van Boxel, 4-8 augui tui, Kontakt der Kontinenten, Soa terberg (tel. 03463-1755). deze week verschijnt: (3e jaargang nr 6) met o.a. openingsrede en verslag van het Ie programcongres te Amsterdam. Voor gratis kennismaking even een briefkaart naar: EPV, post bus 1098.8001 BB Zwolle of bel 050-265379 (overdag), 05750-2190/075-170438 S avonds) SALVADOR (AP) Tijdens een openlucht-mis voor honderdduizend mensen in de Braziliaanse stad Sal vador heeft paus JHohannes Paulus n de ln Brazilië royaal voorkomende volksrellgles niet veroordeeld zoals velen hadden verwacht maar in zekere rin zelfs toegejuicht. „Het is noodzakelijk, volksreligies te cultive ren en te gebruiken ten dienste van een betere evangelisatie van de be volking. Het is belangrijk er niet op neer te kijken of er schamper over te doen", zei de paus. BIJ zijn bezoek aan het arme Sao Salvador da Bahla heeft de paus alle maatschappeljke groeperingen opge roepen om rechtvaardige sociale structuren te scheppen via diep in grijpende en moedige hervormingen op basis van beginselen die voorrang geven aan de menselijke waardig heid Wie veranderingen probeert te realiseren door middel van geweld riet geen blijvend resultaat en de mensen vinden er geen baat bij, aldus de paus. „Ieder van u moet in dit historisch uur zijn keus maken.", voegde hij eraan toe. „In haar sociale leer geeft de katho lieke kerk geen concreet politiek of economisch model, maar duldt zij een richting aan, waarin de mens en zijn waardigheid in alle sociale activi teit centraal wordt gesteld" zei de paus. In Brazilië maken regeringskringen zich al op om straks aan te tonen dat wat de paus gezegd heeft over sociale gerechtigheid precies hetzelfde ls als wat de regering van president Flguei- redo altijd zegt. Maar dit zou kunnen onderstrepen dt de regering eigenlijk vreselijk in haar maag zit met de pauselijke speeches en alles wil doen om het effect ervan te verkleinen. Van kerkredactie ANTWERPEN Evenals in Nederland is na ook in Vlaams België een evangelische alli antie opgericht. Deze evange lische alliantie Vlaanderen (EAV) wil alle evangelische christenen samenbrengen in een werkgemeenschap van ge lovigen. Met erkenning van ei kaars theologische aecentsver- schillen wil men zoveel moge lijk samen doen, wat samen gedaan kan worden. Voorsit- ter is ds. Jean du Meunier uit Mechelen en secretaris ds. B. C. Carp nit Antwerpen, beide van de verenigde protestantse kerk. Van de EAV kannen zo wel individnele christenen sis plaatselijke gemeenten, kerk verbanden en organisaties deel uitmaken. S6UM (ANP) L mtruste remons VeegV>heeft in e mgrijMte geschi BU8SUM (ANP) De vereniging van verontruste remonstranten „Waakt en WeegV^heeft in een verklaring de belangrijkste geschilpunten met het dagelijks béstuur van de remon strantse broederschap aangegeven. Ze blijken' allemaal betrekking te hebben op dë verhouding van kerk en politiek. De verontruste remonstranten zijn tegen de steun (via het anti-racisme fonds van de wereldraad van kerken) aan wat zij „zogenaamde bevrijdings bewegingen" noemen. Zij zetten vraagtekens bij de hulp aan onderge doken christenen van Turkse natio naliteit en achten de hulp aan illegale buitenlandse werknemers onaan vaardbaar. De totstandkoming van een internationale rechtsorde en handhaving van de rechtsstaat in ei gen fand rijn voorwaarden opi God te kunnen eren en dienen, aldus „Was* en Weegt". De diakonale commissie van de n monstrantse broederschap heeft op geroepen om de christenen die vil Turkije naar Nederland gekomé zijn, te helpen „ongeacht het belek dat de overheid meent in deze moeten voorstaan". De verontnuf remonstranten zien in deze oproep handhaving van de rechtsorde en dl eerbiediging van het overheidsgezN in het geding. „Waakt en Weegt" is verder van n* ning, dat de 1-novemberwet, die mé steun van de oppositie langs legzk weg tot stand is gekomen, uitgevoerd moet worden. „Wetten kunnen hard wellicht onbarmhartig zijn, daarom zijn zij nog niet onrechtvaardig." Dt vereniging pleit voor het schepper van gunstige voorwaarden van remt gratie van buitenlandse werknemers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2