Dagopvang zwakzinnige onder wet ziektekosten Meer aandacht bepleit voor 'eigen' taal van buitenlandse kinderen rf 1 Staatssecretaris vraagt advies: FAMILIEBERICHTEN r OINSDAG 8 JULI 1980 TROUW/KWARTET UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heelt de ziekenfondsraad om advies gevraagd over het opnemen van de dagverpleging voor zwakzinnigen ln Inrichtingen, ln het pakket van de algemene wet bijzondere ziektekosten. Het gaat daarbij om ernstig geeste lijk gehandicapten die thuis wonen en waarop de bestaande voorelenin gen niet zijn gericht. De dagverple ging is er wel in sommige zwakzinni geninrichtingen zij het niet offici eel en ton volgens de staatsecreta ris formeel geregeld moeten worden. Tot nu toe worden de kosten voor de dagverpleging soms gefinancierd uit, de algemene bijstandswet, die daar' eigenlijk niet voor is bedoeld. Om ongewenste ontwikkelingen te gen te gaan vindt de staatssecretaris dat de formele regeling er zo spoedig mogelijk komt. Mevrouw Veder ver wacht niet dat de uitbreiding van het ziektekostenpakket extra kosten met zich mee zal brengen. De werkgroep „motie 19" Ingesteld nadat de Tweede Kamer in 1978 in een motie had gevraagd, na te gaan hoe de financiële en sociale verschil len tussen ouders met een gehandi capt kind thuis en die met een gehan dicapt kind in een inrichting kunnen worden opgeheven, is eveneens van mening dat er meer voorzieningen moeten komen voor kinderen die thuis worden verzorgd. De ouders hebben op het ogenblik vaak geen andere keus dan hun kind te laten opnemen of „helemaal niks", zoals een lid van de werkgroep het onlangs uitdrukte. Het scheppen van een mogelijkheid om kinderen die bij hun ouders wo nen voor korte tijd in een inrichting op te nemen, noemde hij het meest urgent. Er ontstaan ontzettend veel problemen doordat ouders nooit eens even kunnen uitblazen, met vakantie kunnen gaan of er een avondje uit kunnen. Volgens een globale berekening van de werkgroep is ongeveer zestig pro cent van de dieper geestelijk gehan dicapten onder de achttien Jaar niet ln een inrichting, vallend onder de algemene wet bijzondere ziektekos ten, opgenomen. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN Bij het onderwijs aan kinderen van buiten landse komaf wordt nog te weinig aandacht besteed aan de taal die deze kinderen thuis spreken. Ook het beleidsplan voor culturele minderheden van minister Pais schiet od dit Dunt tekort. Dit staat te lezen ln het commentaar op het beleidsplan, dat is opgesteld door de werkgroepen „Nederlands als tweede taal" van de Vereniging van leraren in levende talen en van de Vereniging voor toegepaste taalwe tenschap. In dit commentaar wordt minister Pais geprezen om zijn stre ven naar een samenhangend beleid. Maar tegelijk wordt opgemerkt dat de minister niet ver genoeg gaat. Minister Pais wil alle kinderen van culturele minderheden in staat stel len onderwijs te ontvangen in hun eigen taal en cultuur. Tegelijkertijd wil hij de wederzijdse kennismaking tussen de Nederlandse cultuur en vreemde culturen bevorderen. Wanneer kinderen van buitenlandse komaf les krijgen in hun eigen taal, is dit doorgaans de officiële taal van het land van herkomst. Maar Molukse kinderen spreken thuis geen stan daard Maleis of Bahasse Indonesia, maar Moluks Maleis. Zo spreken veel Marokkaanse kinderen thuis een ber bertaai en geen Arabisch. Dat geldt ook voor andere minderheden. In Nederland wordt de laatste tijd steeds meer ingezien, dat de taal die kinderen op straat of thuis spreken positief gewaardeerd moet worden Vandaar dat op Friese scholen Fries wordt gegeven. En op kleuter- en la gere scholen in Limburg worden ook streektalen gesproken. Die aanpak zou ook gevolgd moeten worden bij kinderen die Moluks Maleis of een Berbertaai spreken. Hoeveel waardering de werkgroepen in hun commentaar ook voor de nota van minister Pais hebben, zij vinden wel dat er te weinig haast wordt ge maakt met de uitvoering van sommi ge maatregelen. En ook vrezen zij dat er in de toekomst onvoldoende geld ter beschikking komt. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9.00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Donderdag 10 juli hopen wij met onze ouders en grootouders L. M. Verkamman en K. P. Verkamman-Zevenbergen hun 45-jarig huwelijksfeest te vieren. Receptie, „Ontmoetingskerk" Louis Davidstraat 2, Den Haag van 16.30 tot 18.30 uur. Kinderen en kleinkinderen ..Ruwe stormen mogen woeden" Lied 445 vers 3 Heden nam de Here tot Zich Zijn moegestre den kind, onze lieve dochter en zus Annie de Roos op de leeftijd van 46 jaar. Hendrik Ido Ambacht: F. de Roos A. de Roos 6 juli 1980 Dotterlei 283 2906 BG Capelle aan den IJssel Liever geen bloemen. An is thuis opgebaard Gelegenheid tot afscheidnemen en condoleren: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden woensdag 9 juli om 12.45 uur in de Immanuelkerk, Freesiastraat 4 te Capelle aan den IJssel door de Weleerwaarde Heer Ds. W. v. d. Zwan, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de begraafplaats der Ned. Herv. Gem. „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334 te Rotter dam, na aankomst om circa 14.00 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.15 uur. Tevens gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de kapel op de begraaf plaats. Met grote verslagenheid geven wij kennis dat toch nog onverwacht uit ons midden is wegge nomen, de heer J. G. Hissink oprichter en president-directeur van onze ven nootschap Gedurende ruim 47 jaar heeft hij zijn beste krachten aan de vennootschap gegeven. Met grote dankbaarheid zullen wij hem blijven gedenken. Raad van Bestuur en Raad van Commissarissen van de N.V. nieuwe Nationale Verzekerings Sociëteit Amsterdam, 4 juli 1980. Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer J. G. Hissink President Directeur van onze vennootschap Als oprichter heeft hij gedurende zeer vele jaren zijn grote capaciteiten in dienst gesteld van onze maatschappij. Het is voor óns een voorrecht geweest met hem in vriendschap te hebben mogen samenwerken. Ons medeleven gaat in het bijzonder uit naar zijn vrouw en kinderen. Het gezamenlijk personeel van de n.v. nieuwe Nationale Verzekerings Sociëteit Amsterdam, 4 juli 1980. Met ontroering namen wij kennis van het over lijden van Dr. A. la Fleur ere-voorzitter van C.V.H.O. van 1951 tot 1958 voorzitter van onze vereniging Wij zijn hem veel dank verschuldigd voor de voorbeeldige wijze waarop hij met zijn grote gaven het christelijk onderwijs en onze vereni ging heeft gediend. Met respect en eerbied denken wij aan hem terug. Namens het bestuur van C.V.H.O.: R. Hartman, voorzitter P. J. E. Bootsma, secretaris Dordrecht, juli 1980. „De Heer is mijn Herder," Ps. 23 onberijmd Mijn lieve man, onze lieve vader en opa Willem Jan Batist van Ingen Schenau is tot het feest van zijn Heer ingegaan. Hij bereikte de leeftijd van bijna 74 jaar. Overveen: J. W. van Ingen Schenau-Breman Orange, Californië: Warner van Ingen Schenau Addy van Ingen Schenau- Kaldenberg La Verne, Californië: Hanny Hobo-van Ingen Schenau Ger H. Hobo Joke Annemarie Inge Janice Christa Egmond a.d. Hoef: Bert van Ingen Schenau Janneke van Ingen Schenau- van den Berg Willem Jan Warner Overveen, 5 juli 1980 Ernst Casimirlaan 77. Condoleancebezoek woensdagmiddag van 15.30-17.30 uur in het mortuarium van de „Ma- ria-stichting", ingang Kamperlaan 4 te Haarlem. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op donderdag 10 juli om 13.30 uur in de Gereformeerde kerk aan de Vijverweg te Bloe- mendaal, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben om 15.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemen- daal. Heden heeft de Here uit onze familiekring tot Zich genomen, onze geliefde broer en zwager Jan van Ingen Schenau op de leeftijd van 73 jaar Haarlem: N van Ingen Schenau-de Vries Vaassen: H. A. van Ingen Schenau E. J. van Ingen Schenau- Ochtman Eindhoven: B. W. van Ingen Schenau C. van Ingen Schen^u-van Kasteel Hilversum: E. van Ingen Schenau C. van Ingen Schenau-de Fouw Hengelo (O): W. Musch-van Ingen Schenau Huizen (N.H.): M. van Ingen Schenau P. van Ingen Schenau-Ziegelaar Overveen, 5 juli 1980 Opgenomen in heerlijkheid onze zwager en oom, de heer Willem Jan Batist van Ingen Schenau Amsterdam: E. Breman-Bergmans Harderwijk: F. Bouma J. Breman G. J. Breman-Arp Hoofddorp: A. van Noord W. K. van Noord-Breman. neven en nichten. Na een kortstondige ziekte heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve man. onze lieve vader en grootvader Jan Andries Blaak op de leeftijd van ruim 83 jaar Geliefde echtgenoot van Froukje Huizing Gezang 267 Haren, 4 juli 1980 9751 ND. Dilgtweg 3 Huize Avondlicht, kamer 009 Haren, F. Blaak-Huizing Sappemeer, A Blaak E. Blaak-Molenkamp Bussum, G. Blaak H. Blaak-Vos Appingedam, M. P Blaak A Blaak-Hidding en kleinkinderen De uitvaartdienst zal D.V. plaatsvinden op „De Stille Hof" te Hoogezand op woensdag 9 juli om 14.00 uur. Vooraf wordt er een rouwdienst gehouden in de Geref. Kerk (Vredeskerk) Van der Duijn van Maasdamweg 218 te Hoogezand, aanvang 13.15 uur. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condo leren in de zaal van voornoemde kerk. De liefde is lankmoedig en goedertieren; Zij geeft niet om de schone schijn: Op 4 juli is overleden mijn lieve man, en onze lieve vader en opa Dirk van der Mark Wij zijn dankbaar voor alle goede zorgen en liefde waarmee hij ons omringd heeft. Vlissingen: M. W. van der Mark-Looijen Canada: Bertie en Frits Coomans Yoshua Amsterdam: Karine van der Mark Arnhem: Herma en Jan Zuidema Roel, Suzanne Vlissingen: Edith en Louw Wielemaker Sandra Vlissingen: Liesbeth van der Mark Vlissingen, 7 juli 1980. Bachlaan 40 De crematie heeft in besloten kring plaatsge vonden. Bedroefd geven wij u kennis van het overlij den, op 4 juli, van de heer Ir. D. van der Mark die 22 jaar als leraar aan onze school was verbonden. Zijn enthousiasme voor het werk, zijn belang stelling voor de leerlingen en de wijze waarop hij de ziekte die zijn lichaam sloopte heeft gedragen, zullen wij in onze herinnering bewa ren, ons ten voorbeeld. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw en kinderen die wij Gode bevelen. Namens allen die werkzaam zijn aan de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren, H Stegeman. Middelburg, 8 juli 1980 Met leedwezen geven wij u kennis van het overlijden van de heer Ir. D. van der Mark Als docent biologie en scheikunde heeft hij beide van onze vereniging uitgaande scholen met grote toewijding vele jaren gediend. Met dankbaarheid gedenken wij het werk dat hij heeft verricht. De Here trooste zijn vrouw en kinderen. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Voortgezet Onderwijs voor Zee land, Ir. K. J. Kuiken, voorzitter A. C. Westhoff-Hubée, secretaris Goes, 8 juli 1980 „En geen inwoner zal zeggen: Ik ben ziek; want het volk dat daarin woont, zal vergeving van ongerechtigheid hebben." Jesaja 33 24 Heden nam de Heere tot Zich mijn geliefde man, onze lieve en zorgzame vader en groot vader Wouter Vroegindeweij emeritus predikant van de Hervormde Gemeente te Bergambacht op de leeftijd van 76 jaar. Hij mocht zijn ziekte door Gods kracht gedul dig dragen. Driebergen: A. Vroegindeweij-Vis Katwijk aan Zee: J. Vroegindeweij A. C. Vroegindeweij-Voskuil Rotterdam: C. Vroegindeweij K. J. Vroegindeweij-Voogd Schiedam: J. A. de Jong-Vroegindeweij U. de Jong Moerkapelle: W. Vroegindeweij H. W. Vroegindeweij-van der Ham Vlaardingen: A. J. Vroegindeweij en kleinkinderen Driebergen, 6 juli 1980. De Wetstein Pfisterlaan 26. Geen bloemen. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden vrij dag 11 juli a.s. om 12.30 uur in de Zuiderkapel, Boslaan te Bilthoven. Daarna zal de begrafenis plaatsvinden om 14.00 uur op de begraafplaats „Den en Rust", Frans Halslaan te Bilthoven. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula van bovengenoemde be graafplaats. God haalde Thuis, mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame heit en pake, Andries Wagenaar op de leeftijd van 65 jaar. Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen? Mijn hulp is van den Here, die hemel en aarde gemaakt heeft. Psalm 121 1-2 Rijswijk: L. Wagenaar-van der Land Nieuw Loösdrecht: P M. Floor-Wagenaar L. Floor Anja André Ommen: M. W. Foekens-Wagenaar Tj. L. Foekens Lucia Marieke Minke-Wytske De Zilk: A. L. van Lierop-Wagenaar F. A. W. P. van Lierop Nadine Thijs Rijswijk, 7 juli 1980 Dr. Poelslaan 35 2285 VD Heit is opgebaard in de rouwkamer van het Diaconessenhuis te Voorburg, bezoek van 3,30 - 4,30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 9 juli om 2,00 uur D.V. in de Gereformeer de kerk van Garijp (Frl) waarin wordt voorge gaan door Ds. M. Minnema, in aansluiting hierop vindt de begrafenis plaats op de Ned. Herv. begraafplaats van Garijp. Gelegenheid tot condoleren, na afloop van de plechtigheid, in gebouw „De Jefte". Als de strijd heeft afgedaan, laat mij zijn bij uw getelden en in uw vrede binnengaan. Uit Ge*. 277. Tot onze grote droefheid is van ons heegegaan onze lieve broer en zwager en onze beste oom Machiel van der Slop in de leeftijd van 65 jaar. Zeist. 3 juli 1980 Middelburg: M. Kolkert-v.d. Sluys W. J. Kolkert Utrecht: M. Knol-v.d. Sluys H. Knol neven en nichten Na een geduldig gedragen lijden heeft God de HEERE tot Zich genomen, onze geliefde zoon. broer, oom en oud-oom Jan van der Jagt, op de leeftijd van bijna 59 jaar. Dat de HEERE de Hoorder der gebeden is, is onze troost. Uit aller naam: A. van der Jagt-Hoogstra 5 juli 1980. Berkstraat 4 2282 GK Rijswijk. Liever geen bezoek aan huis. Liever geen bloemen Jan is opgebaard in de rouwkamer van het Diaconessenhuis aan de Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg, alwaar gelegenheid tot afscheid nemen van 3.30 uur tot 4.30 uur n.m. De trouwdienst zal worden gehouden op woensdag 9 juli om 12 uur in de aula van de algemene begraafplaats „Eikelenburg" aan de Eikelenburglaan te Rijswijk, waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Vertrek van het Diaconessenhuis om 11.30 uur. Algemene kennisgeving djc ik poquKJ 1' alm 143 RKI Maak mij de weg bekend, die moet, want ik vertrouw op Psalm Heden behaagde het de Heere vrij onverwacht tot Zich te nemen onze lieve zuster, schoonzus- ter en tante Barendina Hilleke Lissenberg op de leeftijd van 76 jaar. Namens de familie: J. P Lissenberg Bosch en Duin, 5 juli 1980 Biltseweg 6 Corr.-adres: Haag. Ananasstraat 26, 2564 SP Den Geen bloemen. De overledene is opgebaard m de rouwkamer van de PCU, Schoolstraat 12 te Utrecht. Gelegenheid om afscheid te nemen woensdag van 19.00 tot 19.30 uur. Vooraf gaande aan de begrafenis op donder dag 10 juli op de algemene begraafplaats „Daelwijck" aan de Floridadreef zal er een rouwdienst worden gehouden in de aula van de begraafplaats, welke aanvangt om 10.45 uur. Na de begrafenis is er in de condoleanceruimte gelegenheid de familie te condoleren. oor OP an ron h eer an hdi di rit ina „Geloofd zij God met diepst ontzag." Psalm 68 10 F Heden nam de Heere tot Zich, na een lang I dankbaar leven Zijn kind. onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Adriana den Otter-van der Pas sinds 18 februari 1940 weduwe van Willem den Otter in de gezegende ouderdom van 95 jaar. A. J. den Otter J. C den Otter J. J. den Otter-Kooijman C. den Otter A. J. den Otter-van Helden W A. den Otter K. den Otter-Hagendoorn J. den Otter C. den Otter-Baan P. den Otter C. van de Griend-den Otter W. van de Griend klein- en achterkleinkinderen. Barendrecht, 7 juli 1980. Ziedewijdsedijk 53. Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren donderdag van 19.30-20.30 uur in de aula van de begraafplaats te Barendrecht, Scheldestraat. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op vrijdag 11 juli in voornoemde aula om 14.00 uur, waarna aansluitend de begrafe nis zal plaatsvinden. Indien u de dienst wilt bijwonen wordt u uitgenodigd uiterlijk 13.45 uur aanwezig te willen zijn in voornoemde aula. Na een liefdevolle verpleging in het Verpleeg huis „Dorestadt" te 's Gravenhage, heeft God L op Zijn tijd en wijze uit ons midden weggeno men, mijn lieve man. onze zorgzame vader en opa Martinus Boers op de leeftijd van 81 jaar. 's Gravenzande: G. C. Boers-Prins A. J. Boers J. A. Boers Noord wijk: J. S. Boers Wieringerwerf: S. M. F. van der Meer-Boers J. van der Meer 's Gravenzande: M. Boers Ter Aar: N. B. Prins-Boers L. Prins Bleiswijk: G. C. Hofland-Boers L. Hofland en kleinkinderen 's Gravenzande, 7 juli 1980 Woutersweg 20. Liever aan huis geen bezoek De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op vrijdag 11 juli a.s. om 13.30 uur in de aula op de algemene begraafplaats te 's Gravenzande, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula op de algemene begraaf plaats. „Vaste Rots van mijn behoud berg mijn ziele voor de dood." Na een langdurige, liefdevolle verpleging, heeft de Heere tot Zich genomen onze lieve moeder en grootmoeder en overgrootmoeder Rinskje Vogelvang sinds 1960 weduwe van Pieter Verburg op de leeftijd van 90 jaar. Westzaan: H. Verburg H. Verburg-Lunstroo Amsterdam: P. Verburg C. Verburg-Hempenius Klein- en achterkleinkinderen. Amsterdam, 5 juli 1980 Huize „De Kimme", Beemsterstraat 546. Correspondentie-adres: Waalstraat 89 hs. 1079 DS Amsterdam. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen in het uitvaartcentrum van de Coöperatie PC, Ookmeerweg 273, Amsterdam-Osdorp, woens dag van 18.00-20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 10 juli a.s. tegen 13.00 uur op de be graafplaats „Zorgvlied". Amsteldijk 273 te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10