ietsen in het buitenland geeft ons een enorme kick Hn# jl Tingeling ADVERTENTIES leine zelfstandigen op muziektheaterproject sindbad Vragen blijven welkom voor probleemrubriek waar beladen door Zeeland, België en Frankrijk Turkije expeditie Diks B.V. Stijgend aantal afgestudeerden BAANDAG 7 JULI 1980 TROUW/KWARTET joor Kees de Bruine HeliavMtelitia |Pe hadden het al helemaal litgedacht. Fijn naar de zon an het zuiden: Languedoc, ^Rousillon, de Pyreneeën. I^aar om ons heen woedde de :ld verder, de benzineprijs wekelijks omhoog, en op bepaald moment begon- wij ons kwaad te maken, e zouden die OPEC-bazen een lesje leren. En wij pen naar het wapen van de ichtelozen: staking. Op reis pan zonder een liter benzine gebruiken. Dat kan toch? froeger had niemand benzi- ie, en er is toch in het verte len heel wa; afgereisd. Van- jaag de dag niet op een paard, maar per fiets. kom je wel niet op een fiets, bekeken de kaart van Europa, en wat meten en rekenen kwamen En de veronderstelling dat het moge- moest zijn om in het bestek van weken naar Parijs te fietsen, en met openbaar vervoer terug. ffe begonnen er over te praten met jnderen. Parijs? riep er een. Dan moet je door dat lelijke stuk België en Noord Frankrijk. Allemaal fabrie ken. Pas na Parijs begint het leuk te ■orden: Bourgondië, Provence. Een ander zei dat het in ieder geval geen moeilijk traject moest zijn, alles mooi vlak; Met gunstige wind moest je die iderd kilometer toch kunnen Sommigen knikten goedkeu- !nd: nou wat sportief zeg. En velen len ons voor gek. kozen voor overnachting in de int, er bleken genoeg kampeerplaat- i langs de weg, en met lelijk weer t we altijd wel een hotelletje of met ontbijt vinden, dachten zo. Langzaam rijpte het plan. ereidingen werden getroffen, nt en kookgerei werden geïnspec- des fietsermans advies ge- gd over onze gewone woon-werk- want daarmee moest het ge en. We willen toch niet racen, en snaveltje met drie versnellingen genoeg zijn. jlfat is nodig? wat neem je mee? Een eindeloze ig. Wat is luxe, wat is nodig? gram moet door de eigen benen de weg geduwd worden. Aan het :ht van onderdak en keuken valt te tornen. Maar een leuke jurk en grijze lange broek voor als we in gaan passagieren, dat mag och wel? Je moet nooit bezuinigen opkasxten en gidsen. En is één hand doek per persoon genoeg voor drie weken? Over pyama en nachtpon is heel wat afgepraat. Kortom, we na men weer veel te veel mee. B wit de route betreft: die vijfhon- erd kilometer zijn natuurlijk be- icht door de rechttoerechtaanstor- lende automobilisten, die zich zo'n aject uitsluitend via de autosnelwe- en kunnen indenken. Over de kleine egen moet Je misschien wel het dub- ele rekenen. We namen ons voor om reis te laten beginnen in Zeeland, eelszins onbekend voor ons, en heet le provincie niet de tuin van Neder- nd? Haamstede konden we korte tijd vrienden verblijven. Dan over eeuws-Vlaanderen naar Brugge en ent, lang gekoesterde wensen. En andaar zo recht mogelijk naar Pa- Is. Ik nam een lineaal en verbond ent met Parijs; die verbindingslijn racht ik over op de detailkaarten m Michelin zodat ik een route kon (zoeken die een beetje in de goede chting lag. We hadden dat eerste ukje naar Zeeland ook wel met de ein willen doen, maar de beperkte ogelijkheden die het openbaar ver ier hier ter beschikking had, deden is toch naar de auto grijpen: we inden een lieve vriendin bereid om is met onze have naar Hellevoets- is te transporteren; die paar liter mzine, alia. legenkleding li zo staan we op een natte morgen p de glimmende straatstenen van 8t haventje van Hellevoetsluis. De llllge auto is al om de hoek verdwe- wij zijn alleen met onze plannen onze zwaar beladen fietsen. Zon- f veel woorden halen we eerst maar regenkleding tevoorschijn, mijn onder een regencape, de en ik in zo'n door de als prijswinnend uitgeroepen jack: inderdaad waterdicht, alras van binnen toch even vochtig als van buiten. De ANWB is er vast niet mee op de fiets geweest. Toch beschermt het tegen algehele doordrenking, en als heteven droog is trek ik het uit. Al gauw zitten we op de Haringvliet- dam. en zoeken onze weg over Ooeree naar de Brouwersdam. De regen laat af en toe verstek gaan, maar een gure noordooster blaaat ons haast van de wiebelende fietsen. Gelukkig is de Brouwersdam wat beschut. Toch voel je je klein. De namen van de dorpen hier herinneren aan de gruwelijke ramp van 1953 zou de mens nu de E- 10 HellaveetSlwiS onberekenbare machten van wind en zee hebben bedwongen? Op Schou wen aangeland rijden we droog maar onder laaghangende wolken naar Haamstede. Ja, het moet wel mooi zijn als de zon alles kleurt en witte wolken langs een blauwe hemel rij den, maar in deze grauwsluier hebben we maar één verlangen; snel naar Haamstede. Daar worden we liefderijk ontvangen. We vinden 51 kilometer voor een eer ste dag, eigenlijk maar een middag, niet gek, en laten ons ook de volgende dag uitvoerig verwennen. Onze gas theer rijdt ons in zijn auto door Schouwen, de zon wil die dag het spel wel even meespelen, en we genieten zeer van deze onverdiende rustdag. Dreigend 's Anderendaags, als wij weer op weg gaan, hangen de wolken evenwel weer laag en dreigend, en het blijft niet bij dreigen. Toch genieten we van Zierikzee, en we zijn erg onder de indruk van de Zeelandbrug voor de auto een achteloze wip, maar voor ons twintig tijdeloze minuten tegen- winds fietsen door een grijze eindelo ze baaierd van wolken en water. Van Noord Beveland en Walcheren had den we ons veel voorgesteld, maar nu is de tuin van Nederland nat en grijs, en na een tocht over de Veerse dam, langs het Veerse meer, dwars door het eiland naar Middelburg, drinken we kleumend koffie in de mooie Abdij, terwijl de regen ons tegen de ruiten uitlacht. Ook tijdens de veer-vaart over de Westerschelde stroomt de re gen, en ln Breskens op zoek naar een hotel worden we nog even sliknat. Een vriendelijk logement biedt ons droogte, warme soep, onderdak en een douche, terwijl de tent ingepakt op de fietsen blijft. De volgende mor gen zitten we bepakt en bezakt bij koffie te wachten op droog weer, be moedigd door de waardin, een spraakzame vrouw, wier man op de achtergrond glimlachend schoon maakwerk verricht, terwijl hij af en toe hoofdschuddend commentaar geeft. Het blijft niet regenen, en wij gaan, uitgewuifd door deze vriendelij ke mensen, op pad. Nu rijden wij door Zeeuws-Vlaande- ren, over Oroede, Nieuwvliet en Cad- zand naar de grens bij Retranche- ment een naam die wij die dag telkens voor ons uit hebben geneu ried. Een aardige plaats overigens, met veel groen en bosschages en vriendelijke huizen. De Benelux blijkt te werken, want Jammer ei genlijk een grens hebben we niet gezien. Maar fietsen ln het buitenland geeft ons toch een enorme kick, en als wij, rijdend door lief land met bossen en velden, Brugge naderen, hebben wij het gevoel een eerste etappe te hebben afgelegd. WIJ zijn in eik geval ln België. Onvoorstelbaar Hoe koud en winderig het marktplein ons ook ontvangt, en hoe gebrekkig de accommodatie ook is in het harte lijke logement dat ons tegen redelijke vergoeding bed en ontbijt biedt, Brugge is onvoorstelbaar mooi. BIJ doorbrekende avondzon slenteren wij verliefd langs Huldevettersplaats, Rozenhoedkaai en Minnewater, waar een klein elfje in het bloemlge gras brood voert aan blinkende zwanen. De volgende morgen moeten wij voor ons vertrek nog een blik slaan op het beroemde schilderij van Jan van Eyck: de Madonna van de kanunnik van der Paels: die door hoge bloed druk geplaagde prelaat met zijn arg wanende ogen en zijn kleine vlezige klauwen, die zijn opwachting maakt bij de Madonna. De grandioze pracht van de moedermaagd en haar heili gen kan het haast niet bolwerken tegen de nadrukkelijke presentie van deze potentaat; de schilder laat het hele gezelschap, inclusief het Kind Jezus, kijken naar deze imposante aanbidder. De mens Is de maat van alle dingen, alles is hem onderwor pen; hij beteugelt de krachten der natuur, jazelfs de hemelse gewesten houden rekening met zijn macht. Zoiets straalt er af van dit onthullen de meesterwerk. Maar rijdend over die dam en die brug ln Zeeland was ik daar toch niet zo zeker van. Na nog een laatste wandeling door deze prachtige stad vertrekken wij laat in de ochtend richting Oent. We hebben tot nu totaal 177 kilometer afgelegd. Ik hou die stand nauwkeu rig bij, want ik werd steeds benieuw der hoe ver Parijs zal zijn. Dr. J. C. de Bruine is predikant aan het dlaoonessenhois ln Heemstede. Over de fietstocht, met sijn vrouw, door België en Frankrijk sal hij nog tweemaal berichten. Dr. De Bruine verzorgde beide illustraties bij dit artikel self. Er A W door Mink van Rijsdijk Verbeeldde ik het me of gooiden de klanten in de bakkerswinkel expres veel onverstaanbaar dialect-Frans in hun gesprek om mij buiten te sluiten0 Als dat zo was. dan hadden ze succes, veel van het verhitte gesprek ontging me. Maar de kern van hun ergernis begreep ik goed: toeristen vermoedelijk Hollanders hadden koebellen gestolen. De kudde van Duval was die ochtend aangetroffen zonder één bel en dat betekende een rampza lige diefstal. De kostbare bronzen bellen vertegenwoor digden een fortuin en waren al geslachten lang in de familie. Ik kon de agitatie goed begrijpen, maar verder voelde ik me behoorlijk opgelaten, ik was zelf immers ook toerist uit de lage landen. Maar wat moest ik? Veel anders dan een stokbrood kopen was er niet bij. mezelf aanbie den als detective leek me ook niet zo geslaagd Nog geen kwartier later kreeg ik zomaar de kans de gedeukte Nederlandse reputatie weer wat op te vijzelen Toen ik het weerbericht in het dorp bestudeerde, werd ik aangesproken door de plaatselijke taxichauffeur annex veehouder. Hij wist precies waar ik was gehuisvest Wilde ik hem wel een genoegen doen? Hij zat nogal moeilijk met tien koeien en wilde ik die wel gastvrijheid verlenen tijdens het weekend? Hij zou dan rap even wat schrik draad spannen. Ik kon me niets romantischer voorstellen dan vrolijk geklingel van bellen vlak voor ons onderko men. een al te goede daad was mijn ..wees welkom" dus niet. Tot het donker was zaten mijn man en ik buiten en genoten van de warme avond in het opgewekte geluidsde cor van onafgebroken tingelingeling. Door het sonore geklepel heen klonken licht en vrolijk de veel kleinere bellen van een paar kalfjes, die waar zien we dat nog in eigen land? dartel musicerend bij moeders hun rant soen melk consumeerden. Het werden unieke uren. ,,Want alles is bij dag zo innig niet", vertrouwde ooit een dichteres aan het papier toe en dat gaf precies de sfeer weer. Mijn man onderging de wonderen om ons heen met iets meer reserve dan ik en vroeg bezorgd hoe de nacht zou zijn met al die wekkers onder ons raam. Mijn stemming was echter niet kapot te krijgen en zodoende ging ik er optimistisch vanuit dat koeien ook gewoon slapen 's nachts Van geluidshinder zou geen sprake zijn. Een grandioze vergissing. Het bleef een tingeling zonder eind. Na een paar slapeloze uren dutte ik toch even in. maar werd weer klaarwakker van mijn eigen stem ..Met Mink van Rijsdijk". meldde ik me. denkende dat de telefoon ging. Wc hadden weliswaar helemaal geen tele foon en bovendien was het drie uur in de nacht. Tingcling de koeien vonden het een prima grap. Alle oude trucjes om in slaap te vallen mislukten. Het carillon buiten bleef maar spelen. Alle Valeriusgcdcnk- klanken. inclusief het complete Liedboek, werden afge werkt door cimbalen, xylofonen en kerstklokken Waar heen pelgrim, waarheen gaat gij? Psalm en lied (bis'), klokje klinkt, oud en jong het feestkleed aan. wilt heden nu treden. Het repertoire van koebellen behelst de periode van mijn lagere school tol en met Huub Oosterhuis. En dat duurt uren. Tingelingeling in eindeloze herhaling Ten slotte stond ik maar op. enige troost van mijn dierbare was niet te verwachten die sliep gewoon door Buiten werd het al een beetje licht. Nevels hingen geheimzinnig om de Mont-Blanc-keten. Heel mooi, maar die ontzettend dure, fraaie, oude bronzen bellen bleven maar klingelen omdat die oerstomme koeien het vertikten rustig te gaan slapen. ..Koest nou eens even", riep ik volstrekt overbodig ..Luid. klokje, tingelingeling.antwoordden de klepels eensgezind, alsof het Kerstmis was In mijn vermoeide geest ontsproot een restant strijdbaarheid. Luid en krach tig ketterde ik: ..Hee jullie daar met die rotbellen weet je wat ik wou? Dat jullie allemaal al biefstukken, ballen gehakt en doorregen lappen waren." Boeoeoeh." hoonde de kudde. Het spektakel op het weitje was nauwelijks meer te overschreeuwen, maar het lukte me toch: ..Ik stuur de Hollandse bellendief op jullie af hoor." Het maakte geen enkele indruk. Mezelf herhalend dreigde ik: ..Biefstukken, ballen gehakt en doorregen lappen. Enne dominee Bouma kan het me doen."Het klonk zo bizar dat ik weer tot mezelf kwam en maar thee ging zetten. Op het weitje begonnen ze weer met Valerius Overige landen Bursa-Ankara-Urgüp-Konya- Antalya-Finike-Fethiye-Bo- drum-Selcuk-lzmir-Burhani- ye-Troye-lstanbul. 25 d. kam- peerlrektochten 1446. Infor matie ook bi) de 22 NBBS reiswinkels. Leenderweg 189 Eindhoven Tel. 040-111.444 Cruise „oude" Wil lem Ruys Op de geheel gemoderniseer de Willem Ruys (tegenwoor dig varend onder de naam Achille Lauro) organiseren wij van 10 tot 21 oktober a.s. een schitterende najaarscruise naar Capri, Kreta, Egypte, Is raël. Cypres, Rhodos en Ge nua. Een prachtige reis naar exotische reisdoelen aan boord van een der grootste cruiseschepen ter wereld voor de verrassend lage prijs van 1240 gulden all-in (per per soon in 6-persoonshut). De uitgebreide kleurenfolder is verkrijgbaar bij onderstaand adres, Parool/Volkskrant/PC- reizen, Wibautstraat 131, Am sterdam. Tel. 020-914400 Reisgezelschap Vertrek A.S. WOENSDAG richting Terschelling 2 mnd. Jongen 26 werkt in die per. Bezit 203. Pers. tussen 20-27 jr. kunnen reageren. Tel. 05160-2453. Caravans/Cempers Onverw. VRU 19-7 t/m 8-8 kamp./vouwwagen m. keuken 300 p.w. Tel. 023-376090. T.h. gevr KAMPEERBUS. 4- pers v. 7/7-21/7. Tel. 03404- 31770. Personenauto's te koop gevraagd T.k. gevr. loop- en sloopau to's. Tel. 020-949295 Personenauto's met spoed gevr. v.a. '35 t/m '79. dir. contant geld. beslist de hoog ste prijs. Tel. 02290-15986. Personenauto's te koop aangeboden VOLVO 142, '70. trekt 2500. Tel. 01751-12524 PEUGEOT 104 GL 1975. km.st. orig. 54.000, kl. oranje, van 1e eig., in st.v.nw., altijd bij dealer in onderh. geweest, benz.verbr. 1 op 15, keuring en proefrit toegest. 3250. Nassaukade 1371. Tel. 020- 128947 of 02280-5223. T.k. 2CV6 500 Tel. 020- 332717. Citroèn Diana 6. i.z.g.st., dec. '75.1e eig., 67.000 km. Vr.pr. 1 2250. Tel. 035-858862 T.k.a. Renault 4 TL, oranje, okt. 74 i.g.st. Pr. 1500. Tel 020-5452217. T.k. smetteloos onderh. MER CEDES 230/6. bj. 1974. met nwe. radiaal band., schuifdak en radiocass. ree., als nw.. weinig gereden. Vr.pr. 6250. Tel. 02290-30355 Sunbeam 1500 TC 75. kleur blauw. 1e eigenaar, trekhaak, km.stand 61.000. Prima staat f 2000. Tel. 02159-17285 (Bussum). T.k. Renault 4 TL 77 echt geh. i.s.t.v. nw., weinig km., weg. overcompl. 3800. Tel. 020-364677. Motoren T.k. HONDA 500 bj. '76. Tel. 020-991700. Verhuur auto's enz. NWE. BESTELWAGENS vrachtwagens tot 26 m5 div. mod. kampeerwagenms 9-PERS. VW-FORD- BUSSEN Opel. Volvo 1980 Datsun, Ford stationwagen 020-723366/103767 VAN OSTADESTRAAT 280 Zo. geop. v. 9-13/20-23 uur W. DE ZWUGERLAAN 10 ZEEBURG luxe en bestelver- huur A'dam-Oost. Tel. 020- 929391, Zeeburgerdijk 209. Veni bestelwagens vracht- en luxewagens Middenweg 69 Tel. 020-651446-929197 KAV Autoverh., Hoofdweg 410, A'dam. Citroën, Opel. Ford. Volvo. Mere. Pers. en bestel. Tel. 020-163535*. VERHUUR van luxe wagens, busjes en bestelauto's tot 19 m'. Tevens verhuur van een autoambulance. W. Blauw. Heemraadschapslaan 75, Amstelveen. T. 020-417683. Autofinanciering en verzekering AUTOVERZEKERING premies kunnen omlaag. W.A. vanaf 177. All risk v.a. 372. Dorsman Assurantiën Zandvoort. 02507-4534. Service en reparatie Auto-reclame is goedkoop en doeltreffend. Wij zijn specia listen in ontwerpen en aan brengen. Neesman Design Amsterdam Tel. 020-155577 Diversen Zomerhuisje te huur incl. rij- pony. speeltuin, zwembad, at- trakties enz. Meer dan 800 pony's. Voor 28/6 en na 16/8 50% reduktie op het hoogsei zoentarief. Inl: Shetland Po nypark Slagharen (O) Tel. 05231-1317 of 1596 METAALDETECTORS voor beroep en vrije tijd Pb. 573 Voorburg. Tel. 070-867240 Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshoff 4 Zn. B.V. Tel. 020-323630/369392. I Frits Lagerwerff 'DELBURG Het Festi- Nieuwe Muziek, toonaan- end in Nederland wat ex- imenten betreft, had na kt succesvolle tweedaagse poject van een Mischa Men- jelberg al weer een avontuur- Ijk weekend op het program- a. Michel Waisvisz. bekend Kir zijn aandeel in de In- ant Composers Pool door it ontwerp en de bouw van uthesizers („kraakdozen") f1 vele muziek-theatrale pro- naties, had „Rust Roest" ge- ;"reven, een draaiboek aarin vele kleine zelfstandi- in uit de Nederlandse cultu rele sector een hoofdrol toebe deeld was. Dat actuele improvisaties en avant- gardemuziek door Ad van 't Veer, de festivalorganisator en manager van Jeugd en Muziek Zeeland, fraai naast elkaar worden geprogrammeerd kwam ook nu tot uiting in een con cert van het Radio Kamer Orkest, dat onder leiding van Ernest Bour werk bracht van maar liefst vier jon ge Nederlandse componisten, ook in optredens van het Maarten van Reg- teren Altena-ensemble en in bijdra gen van solisten die Waisvisz hier kon uitnodigen. Met dit laatste werd nogmaals de voorbeeldige optiek van het Festival aangeduid: niet de organisatie en bij voorbeeld een impressariaat, maar componisten, improvisatoren en an dere muzikale plannenmakers verzin nen hoe een meerdaags project moet worden Ingevuld. Na Willem Breuker, die in zijn thea trale produktie Boven Drijver al een prachtig sloom Minimal Ballet had verwerkt, was de beurt aan Waisvisz om de gesignaleerde gecultiveerde verwarring nog eens te onderstrepen. Dit gebeurde op een aantal uiteenlo pende manieren. Zeewier Zo was de Middelburgse zaal De Vleeshal omgebouwd tot een „repre sentatieve" concertruimte met wel riekend stro, pootaardappelen en zee-gerelativeerd. de aangepaste akoestiek zou hebben, was een ingecalculeerd gegeven, dat de muziek echter niet ten goede kwam. Er gingen vijf composities die nu maar ten dele overtuigden. De groepen van Van Regteren Al te na produceren al jaren een verfrissend notenbeeld. Deze muziek heeft een intens doch ingehouden karakter en ik kan me voorstellen dat het niet iedereen gegeven is om lang naar deze gespannen nieuwlichterij te luis teren, temeer daar de wat cerebrale sfeer op een gegeven moment wordt Met een viool, voorzien van bandre corderknoppen. en een strijkstok met een tape. Op deze ge treken tape zat een prikkelende tekst, „Kunt u deze test wel aan?", die steeds in wisselen de snelheid werd herhaald. Dit was niet alleen technisch gaaf, maar ook uitermate illustratief voor de lauwe sfeer. Van onze redactie economie DEN HAAG Het aantal afgestu deerden bij het wetenschappelijk on derwijs lag het afgelopen jaar 4,5 pro cent hoger dan ln het jaar daarvoor. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor Statistiek in Den Haag. In het studiejaar 1978/'79 bedroeg het aantal afgestudeerden 10.700 tegen wier op de vloer, een ongebruikelijke belichting en een veranderde akoes tiek. door de plaatsing van speaker boxen. Daarin had een vernissage plaats met alle nep-plechtigheid en verveling vandien. Dat het ad-hoc ensemble van bassist Maarten van Regteren Altena. met pianist Guus Janssen, altviolist Maurice Hors thuis, fagottlste Linsey Cooper en alt saxofonist Paul Termos veel last van wat Waisvisz de tweede dag met on dermeer Janssen. Bregt Camphuizen en De Groot op de planken zette was van minder niveau. De kraakdoos- klanken waren niet bijster boeiend, theatrale passages waren weinig ge ïnspireerd en incidentele, solistische bijdragen doorgaans zweverig. Naast Janssen leverde alleen de Newyorkse performance artieste Laurie Ander son verbluffend werk af. Wegens vakantie is er vandaag geen aflevering van de rubriek „Uw probleem ook het onze". Uw vragen kunt u echter wel toezenden aan de samenstelster, Heieen van Batenburg, post bus 93313, 2509 AH Den Haag. Per vraag, niet per briefkaart, een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. 10.200 in het jaar daarvoor. Het aan tal afgestudeerden was het grootst bij de maatschappijwetenschappen (4.700). Hiervan studeerden er bijna tweeduizend af in de sociale weten schappen, bijna vijftienhonderd in de rechtsgeleerdheid en bijna 800 in eco nomische wetenschappen. Bij de exacte wetenschappen stu deerden 3.200 mensen af, waaronder ruim vijftienhonderd in de techni sche wetenschappen, ruim twaalf honderd in wiskunde en natuurwe tenschappen en 350 in de landbouw wetenschappen. Onder de bijna tweeduizend afgestu deerden in de medische wetenschap pen waren 1.450 artsen. 300 tandart sen. en 100 dierenartsen. Het aantal afgestudeerden in de let teren bedroeg 900. Het aandeel van de vrouwelijke afgestudeerden bleef vrijwel gelijk en bedroeg ruim 23 pro cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7